EEN MINISTER GEVRAAGD RAMP VAN 1 FEBRUARI 1953 STIJLVOL HERDACHT dertig-jarig bestaan Huid-handen-lippen algenomen Zierikzeese rampslachtoffers ge-eerd met opgerichte zuil Plechtigheid in Grote Kerk Afd. C.B.T.B. vierde op feestelijke wijze ZIEIUKZEE, 1-2. Tijdens de plechtige herdenkingsdienst van de tiende rampjaardag in een overvolle Grote kerk te Zierikzee, heeft Zeeland's com missaris, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, vrijdagavond aan de samenge stroomde menigte een persoonlijke boodschap overgebracht van H.M. de Koningin, die hem had opgedragen wetende dat de commissaris in deze dienst het woord zou voeren de inwoners van Schouwen-Duiveland mede te delen, hoe intens koningin Juliana op dit herdenkingsuur met allen me deleeft, inzenderheid met degenen die bij de stormramp bloedverwanten hebben verloren. liet was een bewogen commissaris, die zich van zjjn plicht kweet en tevens enkele persoonlijke opmerkingen maakte, die betrekking hadden op het ver schrikkelijk gebeuren van februari 1953. Doelend op het medeleven, dat H.M. de Koningin ook thans weer toont, wees jhr. de Casembroot op de verbondenheid van vorstenhuis en volk in tijden van vreugde en leed. Spr. zeide zijn dankbaarheid op dit uur en op deze plaats het woord te mogen voeren, niet genoeg te kun nen zeggen, gelet op het feit dat hij ook de kerkdienst van 8 februari 1953 bijwoonde, een dienst die hij nimmer zal vergeten. Teruggaande in gedachten naar die onheilsdagen, stond de commissaris stil bij dege nen. die - onder de dreiging van uit zonderlijk hoog water - huis en ge zin verlieten om hun plicht te doen. Dit ging gepaard met groot levens gevaar en zij hebben hun helden plicht op buitengewone wijze gedaan en zich ingezet voor de gemeen schap. Op sobere wijze tekende spr. het leed, dat velen overviel, als de huizen het begaven en vrienden en verwanten verdronken. Velen ver dwenen voor eeuwig uit ons midden. De Zeeuwse volksaard Jhr. de Casembroot zeide grote eerbied te hebben voor de flin ke en moedige houding, die de in woners hebben aangenomen en na de ramp de hand aan de ploeg sloe gen. De Zeeuw liet zich toen van zijn beste kant zien en de opge brachte moed en ijzeren wil, hebben in de wereld grote bewondering af gedwongen. In de strijd tegen het water kwam de aard van de Zeeuw tot uiting en toonde zich ook zijn groot godsvertrouwen, waarvan ook die dienst van 8 februari getuigenis aflegde. Men vroeg God's steun en hulp. maar gaf ook uiting aan zijn dankbaarheid voor eigen behoudenis. „In deze dienst zag men rus tige, ernstige g ezichten, maar een ontroerende beweging ging door de kerk, toen de organist op verzoek Gezang 300: „Wat de toekomst brengen moge" inzet te", aldus jhr. de Casembroot, die de hoop uitsprak dat het de vies van dit gezang het Zeeuwse volk altijd op zijn levensweg zal mogen begeleiden, door geluk en duisternis heen. „Keten van weemoedige dankbaarheid" Oud-burgemeester J. Romeijn van Ouwerkerk herinnerde aan een uit spraak in de Troonrede van 1953, waarin de koningin opmerkte, dat in de worsteling om herstel de beste tradities van ons volk worden ge handhaafd. Ontroerend was de komst van de oude koningin naar Zierikzee, reeds op de 3e februari, een feit waarvan in de herdenkingsdienst in deze kerk na haar overlijden, ge wag werd gemaakt. De heer Romeijn gewaagde van de dank jegens koningin Juliana voor haar bemoediging in tijden van ge vaar, toen vele helden kwamen om de duizenden te helpen, die geeste lijk en materieel de grond onder de voeten was weggeslagen. Wat echter Zich- richtend tot de aanwezigen, die de ramp van nabij hebben mee gemaakt, herinnerde de heer Heering aan de smartelijke taferelen, die zich hebben voorgedaan en die men wel nimmer zal vergeten. De rampellen de heeft grote droefheid teweeg ge bracht, maar - citerend een uitspraak van H.M. de Koningin - zeide de heer Heering: „Overal waar leed is, is zegen nabij". Ook te Zierikzee is de juistheid van deze uitspraak er varen, want daar waren het grote hartverwarmende gevoel van saam horigheid en de grote dankbaarheid, toen de dichtingen der dijken een feit waren. Sprekend over het thans opgerich te gedenkteken, herinnerde hij aan het door de heer L. H. A. de Jonge genomen initiatief ,dat bedoelde naast het leed, ook de zegen tot uit drukking te brengen. Een eerste crcplicht van de ievcn- den tegenover de doden, vormde het plaatsen van een gedenkteken ter hunner nagedachtenis. Spr. droeg hierna de steen over aan liet ge meentebestuur, in het vertrouwen dat Zierikzee deze steen altijd in ere zal houden. Tussentijds onderbrak de heer Heering zijn toespraak voor het voorlezen der namen, die op de zuil staan vermeld. Ter hunner nagedachtenis werden hierna enkele ogenblikken stilte in acht genomen. aanvankelijk onmogelijk leek, werd met de dichting van het stroomgat te Ouwerkerk, negen maanden na de ramp, werkelijkheid. In grote lijnen schetste spr. hierna de grootse hulpverlening, de ontvan gen geschenken uit binnen- en bui tenland, de adopties en de grote gif ten in geld en natura, waardoor het vertrouwen der bevolking weer te rugkeerde. Uit alle deler, der wereld kwam die hulp en als symbool staat te- Zierikzee het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis, in de eerste steen waar van Koning Gustaaf Adolf VI in 1955 zijn handtekening grifte. Veel omvattend waren de materiële, gees telijke en culturele opbouw, het landbouwherstel, de herverkaveling, waardoor Schouwen-Duiveland zijn „nieuw gezicht" kreeg, werd tot een plaats, waarop het goed wonen is en waarop handel .nijverheid en indus trie bloeien. „Vriendschap en troost hebben zich aaneengerijgd tot eer. keten van weemoedige dankbaarheid, waarbij ook de ongenoemden nooit 2ullen worden vergeten", aldus besloot de heer Romeijn zijn toespraak. Toespraak ds. Tiemcrsraa Een woord werd verder gesproken door ds. Y. J. Tiemersma, gerefor- OOSTERLAND, 31-1. De twee wil de zwanen, die zich veelal plegen op te houden in de nu dichtgevroren watergangen rond het „Heerenhof" zijn enige tyd geleden in erbarme lijke toestand aangetroffen op een stuk land aan de Lage Rampaartse- weg. Diep in de sneeuw gedoken waren ze de uitputting nabij. En het is aan de goede zorgen van de heer M. Boogert te danken dat de mooie vogels hun zwanenzang niet hebben gezongen. Met behulp van enige buren heeft de heer Boogert de zwanen gehaald en een warme plek op stro in zijn voormalige paardenstal gegeven, waar ze zich nu al aardig thuis voe len. Een grote teil met water her innert hen aan hun element, dat nu in een ijsbaan veranderd. De heer Boogert en zijn vrouw, die eveneens haar aandeel in dit liefderijk werk heeft, hebben ontdekt dat de voede ring het beste plaats heeft uit het water. Men is voorzichtig te wérk gegaan aanvankelijk om de vogels zo weinig mogelijk voedsel te ver schaffen, daar dit voor de uitgehon gerde dieren fatale gevolgen had kunnen hebben. Thans na een week consumeren ze ongeveer elke dag één kg. gerst en een liter ochtend- voer, dat in het water geworpen wordt. De aanvankelijke gedachte dat hun poten bevroren waren schijnt toch geen waarheid te bevat- „Gcweldige bewogenheid". Mr. Dijckmeester wees op de wel volstrekt andere omstandigheden van nu, in vergelijking met 10 jaar geleden, toen verschrikking en ont zetting heersten. Grote droefheid wa9 en is er om degenen, die toen het leven lieten en onverwachts en onverhoeds uit ons midden werden weggenomen. „Gij allen weet hoe ze waren en het zal geen moeite kos ten hen in de herinnering terug te roepen", aldus de burgemeester, die nog eens stil stond bij de geweldige bewogenheid in die rampdagen van 1953. OOSTERLAND Begunstigd door zonnig winter weer heeft de ijsvereniging „Winter leven" op de banen bij het „Heeren hof" zaterdagmiddag weer wedstrij den georganiseerd, nl. in het schoon- rijden voor heren, dames en paren. Verder in het kunstrijden. Als jury fungeerden de heren J. van de Zande te Nieuwerkerk, P. L. Krepel te Bruinisse en D. Istha te Oosterland. Er bestond goede be langstelling op de baan. De uitsla gen waren als volgt: Schoonrijdcn horen: lc pr. W. P. Noorddam; 2c pr. A. van Zweden; 3e pr. C. Bolijn; 4e pr. K. van der Werf; 5e pr. D. P. van der Werf. Schoonrijdcn dames: le pr. mevr. Bcije-Barel; 2e pr. mevr. Bakker- Bal; 3e pr. mevr. Barendse-Steen- meerd prediaknt te Zierikzee, die opmerkte dat deze dienst „geen re- unie is van oud-strijders". Dan im mers zouden allen betrokken bij redding en herstel hier aanwezig hebben moeten zijn. De zin van deze dienst is niet het onvruchtbaar ach terom zien, want dat verdraagt zich niet met het bijbelse bevel de hand aan de ploeg te slaan. Wel gaat het er om te trachten vast te houden de les van de ramphistorie, dat alles op aarde - zoals geluk en menselijke bindingen - een tijdelijk karakter heeft, want de zienlijke wereld gaat voorbij. De les is ook de opdracht eikaar QP te wekken vertrouwen te hebben in de liefde van God voor de kosmos en ons te oefenen bepaalde bindingen en emoties los te laten, in afwachting van een zich eenmaal wijzigende situatie, want - aldus de predikant - „wat we menen vast in handen te hebben, moeten we toch prijs geven". Geen krampachtig po gen dus om de sfeer van toen op te roepen, maar zich herinneren hoe wij in 1953 „boven onze macht heb ben gezongen", liederen van ver trouwen, die ons boven onszelf de den uitgaan en tasten naar Hem, die barmhartig is en dichter bij dan wij vermoeden. Ook al staan wij thans midden in de (Delta)-ontwikkeling, aldus ds. Tiemersma, „wij zouden ons zelf degraderen tot achtergeble ven gebied ,als wij het alles deden zonder Hem, die ons wil binden aan Zijn herstelwerk". De herdenkingsdienst vond zijn aanvang met het voorlezen van Psalm 93 door pastoor H. van Deur- sen te Zierikzee. Verschillende ge zangen werden tussentijds gezongen. Een vokale bijdrage werd verzorgd door de Zierikzeese Oratorium Ver eniging o.l.v. de heer Jac. M. Luij- kenaar. Gezongen werd het „Ecce quomodo moritur" van Jacob Han del. Het orgel werd bespeeld door de heer J. Baas. De treffende dienst werd met dankgebed gesloten door ds. M. van der Klis, chr. ger. predi kant te Zierikzee. ten, daar ze nu hierop door de stal marcheren. Ze tonen zich gemakke lijk en schijnen hun weldoeners reeds te kennen. Als een vreemde in de stal komt nemen ze een de fensieve houding aan. Zodra er weer open water i9 zullen ze weer in vrij heid worden gesteld. Ingezonden mededeling ruw of schraal? PUROL Het Amerikaanse bureau voor de ruimtevaart zal binnen enkele maan den een vervolmaakte „Tiros" satel liet lanceren, welke een nieuw ap paraat voor de weersvoorspelling aan boord zal hebben. De 36-jarige Oostduitse acrobaat Horst Klein is er in geslaagd via een stroomloze hoogspanningskabel over de Berlijnse muur naar west-Berlijn te ontsnappen, hoewel hij daarbij ernstige verwondingen opliep. Amerika hoopt voor het einde van dit jaar en zo mogelijk binnen enkele maanden Polaris-raketten in de Middellandse zee te hebben ge stationeerd, zo wordt officieel in Washington meegedeeld. Hoe zinvol is derhalve een ramp monument, dat de herinnering zal bewaren aan de omgekomenen voor nakomende* generaties, die hen niet hebben gekend, een monument ook dat uiting geeft aan de geschokt heid in die rampnacht. Na de oprichting van deze zuil, is thans nog in voorbereiding een mo nument, dat het verschrikkelijke ge beuren zal weergeven, maar tevens ook hetgeen aan goeds en moois uit de ramp is voortgekomen1. „Van dit monument is de zuil een voorloper", aldus spr., die zeide de herinnerings zuil gaarne te willen aanvaarden en voor het onderhoud zorg te dragen. Na dank te hebben gebracht aan het door het comité genomen initiatief, sprak mr. Dijckmeester de hoop uit, dat de door het comité tot de bur gerij te richten oproep, weerklank zal mogen vinden, zodat een waar dige herinnering aan de ramp tot stand zal komen. Na de kranslegging, toefden de velen nog een ogenblik bij het mo nument, waarna men stil en onder de indruk de dodenakker verliet. poorte; 4e pr. mej. C. Beije; 5e pr. mevr. Stoutjesdijk-Steenpoorte. Schoontijden paren: le pr. A. van Zweden-mevr. Beije-Barel; 2e pr. H. v. d. Werf-mevr. Bakker-Bal; 3e pr. K. v. d. Werf-mevr. Waasdorp- Walraven; 4e pr. W. P. Noorddam- mevr. Stoutjesdijk-Steenpoorte; 5e pr. H. Barendse-mevr. Barendsc- Steenpoorte. Kunstrijden (walsen): 1. H. Ba- rendse-mevr. Bakker-Bal; 2. K. v. d. Werf-B. Meerman; 3. A. v. Zweden- mevr. Beije-Barel; 4. W. P. Noord- dam-C. Bolijn; 5. H. Boogert-mej. C. Beije. Het bestuur van de vereniging deelt mede dat de uitgeloofde prijzen kunnen worden afgehaald bij de penningmecstcresso van de ijsvereni ging. ZIERIKZEE, 2-2. Op de zoveelste familie-avond van de C.B.T.B., on der voorzitterschap van de heer J. A. van der Bijl, is het 30-jarig bestaan van de Schouwen-Duivelandse afde ling dezer organisatie herdacht. Uit genodigd waren alle christelijke plat telandsorganisaties, zodat de zaal tot in de verste hoeken was bezet. Na een welkomstwoord van de voorzit ter, excurseerde hy de afwezigheid van de voorzitter der Zeeuwse C.B. TJÏ. de heer J. van den Bos. De heer Van den Bos had echter zyn toe spraak op papier gezet, zodat deze door een ander kon worden voorge lezen. In zijn openingswoord gaf de voor zitter in het kort de voornaamste belevenissen weer van de vereniging gedurende de afgelopen dertig jaar. Vanzelfsprekend kwam in dit woord de dankbaarheid naar voren jegens God, die de vereniging heeft willen dragen en sparen. Moeilijkheden zijn de vereniging intussen niet bespaard gebleven. Daarbü dient alleen maar gedacht aan evakuaties en inunda ties tijdens de oorlog en na de wa tersnoodramp van I februari 1953. Speciaal werden door de voorzitter gememoreerd allen die het leven verloren. De rampdatum staat daar bij met zwarte letters in de geschie denis van de afdeling. Spreker sprak een inspirerend woord voor alle le den om de christelijke organisatie te steunen met woord en daad. Hij be sloot met het negentiende vers van Psalm 107. Struktuurbeleid De toespraak van de Zeeuwse C. B.T.B.-voorzitter wa9 opbouwend en principieel gesteld. In een toen- en nu-schema schilderde deze de vele veranderingen welke in het maat schappelijk leven hebben plaats ge grepen. Het struktuurbeleid gaat een steeds belangrijker instrument wor den in de landbouwpolitiek. Naast dankbaarheid voor de werkzaamhe den van het afdelingsbestuur, wen ste hij allen Gods rijke zegen toe. Een prachtige bloemenmand, van de Sleepboot „Champion" te Zijpe gearriveerd ZIJPE, 2-2. - Vrijdagmiddag arri veerde te Zype de motorsleepboot „Champion" uit Dordrecht, die met zijn 550 p.k. samen met de reeds aanwezige stoomsleepboot „Anton" de veerpont zal assisteren om de verbinding met ons eiland in stand te houden. Gedeputeerde Staten tonen hier- }mee dat het ernst is, en dat tot elke prijs de verbinding van Schouwen- Duiveland met de buitenwereld in stand moet blijven. Nu twee sterke sleepboten doorlopend te Zijpe aan wezig zijn is de mogelijkheid tot iso lement wel een stuk kleiner gewor den, al heeft het vorige week dan maar een haar gescheeld, toen de pont niet meer wilde varen en ook de sleepboot defekt raakte. In de nacht van donderdag op vrijdag heeft de kikvorsman op nieuw enkele stukken van de' schroef van de „Zijpe" afgezaagd, terwijl men er ook in slaagde het roer van de „Anton" te repareren, waardoor ook déze boot weer in de vaart kwam. Zodoende kon men vrijdag tien vaarten maken, zeer ten gerieve van de wachtende vrachtautochauffeurs, die weer tijden maakten van 36 uur en meer. Vrijdagmiddag was, toen men tijdelijk stopte voor het lage water, de laatste auto die. woensdag in de file was gekomen, meegeno men. Dat bij de reparatie van de schroef van de „Zijpe" het kikvorspak van de man die dit karwei uitvoerde lek raakte, was een voor deze zeer on aangename bijkomstigheid. 40 De volgende avond stopt er een taxi voor de Van Heemstralaan in Arnhem. Mevrouw Jansen kijkt ver wonderd naar buiten ziet dan, dat Jan-Piet te voorschijn komt. Ze loopt snel naar de voordeur en opent die. Jan-Piet glimlacht en knikt haar vriendelijk toe. Achter hem aan komt de chauffeur met de koffers en de stok. Jan-Piet heeft die stok niet meer nodig .Hoewel hij nog wat stijf loopt, ziet zijn moeder, dat er een enorme vooruitgang is na deze veer tien dagen. Als de chauffeur betaald is en Jan -Piet in de salon zit, buigt zijn moe der zich over hem heen en drukt een kus op zijn voorhoofd. Hij ziet er gebruind en gezond uit. Zijn gezicht is ook wat voller geworden. Maar ze bemerkt ook onmiddellijk, dat er iets moet zijn voorgevallen tijdens de vakantie. En waar is Yvonne? Waar om heeft ze hem niet thuisgebracht? Ze zijn toch ook samen vertrokken? Maar ze is een tactvolle vrouw en gewend te zwijgen. Als Jóhan uit zichzelf niets wil zeggen, vindt zij het goed. „Dank je wel voor je brieven en kaarten. Je hebt het uitstekend ge troffen met het weer, heb ik be merkt? En je ziet er bijzonder goed uit. Het heeft je wel goed gedaan, 'veronderstel ik". Hij knikt. „Wc hebben* het heer lijk gehad deze veertien dagen. Yvonne ismeteen doorgereisd naar Wassenaar. En het 'lopen gaal iedere dag beter. Ik denk. dat ik morgen maar weer, eens naar de bank ga. Als het mogelijk is, wil ik de eerste weer aan het werk Zeeuwse C.B.T.B., gezet op een ere plaats, sierde de volle zaal. Voordracht De hoofdmoot van de feestelijke familieavond werd verzorgd door de Amsterdamse jeugdwerkorganisator, de heer J. B. Oosterwelder. Deze droeg een bijzonder mooi en histo risch verhaal voor over: „Maurits, de zoon uit het schatrijke gezin". Dit verhaal was gebaseerd op zijn eigen ervaringen, opgedaan in een jeugd kamp van Amsterdamse jongens, die in de vakantie naar buiten trekken, met in hun midden een verwende jongen van gefortuneerde ouders. Maurits. die de buitenlandse reizen met zijn ouders zat is en kennis maakt met een christelijke vakantie kamp. Een verhaal met talrijke ko mische situaties, doch alle geënt op een principieel gegeven. De heer Oosterwelder openbaarde zich als 'n voordrachtskunstenaar van formaat. De christelijke plattelandsvrouwen verzorgden daarna nog een belang rijk onderdeel van het programma, met als thema „De Tijd". In dit stuk werden op keurige wijze afgebeeld: de morgen, de middag en de avond. Naast de gesproken tekst werden door twee dames verschillende gees telijke liederen gezongen, die dooi de vergadering met stille aandacht werden aangehoord. Vooraf sprak de presidente van de C.P.B., mevrouw J. M. Laurense-Pluyster nog harte lijke woorden en feliciteerde de ju bilerende vereniging, waarmede in het verleden steeds nauw werd sa mengewerkt. Zij bood de voorzitter in verband met dit zesde lustrum van de C.B.T.B. een prachtig cadeau aan in de vorm van een diplomaten- tas. Het slotwoord van deze jubileum viering werd gesproken door het lid van de afdeling, de heer M. C. Mali- paard. Deze bepaalde de vergadering bij het Schriftwoord: „Mijn tijden zijn in Uwe hand". De gewestelijke afdeling heeft op zeer waardige wij ze het jubileum herdacht. BRUINISSE, 1-2. Nadat bijna iedereen op Bruinisse vrijdagavond op radio en televisie de gebeurte nissen van 10 jaar geleden weer eens had doorleefd, klonk te ongeveer half één in de nacht, evenals 10 jaar geleden weer de sirene over het dorp. Een brand bleek" te zijn uitgebro ken op een kraan van Thomsons Ha venbedrijf te Rotterdam, die werk zaamheden verricht aan de Greve- lingendam (Oostkophaven). Drie per sonen, die daar regelmatig werkten en die tijdens de vorstperiode wacht hielden op hun kraan, waren nor maal naar bed gegaan, toen één hun ner, de 49-jarige T. Jonker," wakker werd en gemerkte dat er een ver stikkende rook in het slaapvertrek stond. De kooien van de mannen lagen namelijk onder het woonver blijf, waar zij overdag verblijf hou den. Hij waarschuwde zijn collega's A. W. Gravendeel en P. J. Mostert, die onmiddellijk naar boven renden. Zij bereikten de deur, doch Jonker kon de deur niet meer vinden. Hij moest zich door een raam naar bui ten werken, doch dit gelukte maar gedeeltelijk en inmiddels brandde het al flink in het dagverblijf. Zijn collega's moesten toen de ongeluk kige machinist naar buiten trekken, die hevig bloedde door glasverwon dingen aan armen en benen en die verder met brandwonden overdekt was. Zij zijn toen, nadat ze Jonker in een deken gerold en over een andere kraan en een smalle looplank van boord hadden gedragen, naar één der in de nabijheid liggende sche pen gegaan. Schippers zijn over de Grevelingendam naar Bruinisse ge reden en waarschuwden de dokter en de brandweer. Dokter van Leeuwen was spoedig door B. J. TEN WESEPE 13. Yvonne heeft binnen vier en twintig uur spijt van haar houding jegens Jan-Piet. Je bent een idioot, meisje, zegt ze de volgende avond tot zichzelf in de spiegel in haar ka mer. Je mag dankbaar zijn, dat je zo'n nette kerel getroffen hebt als Jan-Piet. Die is.tenminste een heer voor de volle honderd procent. Waarom \vil je meer dan die jongen jou op dit ogenblik kan en wil ge ven? Schaam je je niet? Ze knikt tegen haar spiegelbeeld. Ja, Yvonne van Helsdingen, ik schaam me over je. Je bent een draak en Jan-Piet is zo'n goedzak. Iedere andere jongen zou je gegeven hebben .waarom je vroeg. Maar Jan Plet maakte zelfs geen scène. Die blijft onder alle omstandigheden zichzelf. Bel 'm op en zeg, dat je er spijt van hebt". Om half zeven hangt Yvonne aan de telefoon. Dat kan nog net voor het diner. Maar in huize Jansen zit ten moeder en zoon net aan tafel. En als Jan-Piet zich gemeld heeft, hoort hij tot zijn vreugde Yvonne's stem. „Jan-Piet, ik heb er spijt van", zegt ze met zachte stem. „Al goéd, Yvonne, misschien ben ik-ook niet zo geweest, als ik zijn moest". „Ben je niet boos op me?" „Welnee, hoe kom je daarbij? Waarom?" „Wel, omdat ik zo drakerig tegen je was". STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE: Soldaat met militaire eer begraven Op de algemene begraafplaat:» vond zaterdagmiddag een droeve plechtig heid plaats. Het stoffelijk overschot van de vorige week in de Harskamp zo noodlottig om het leven gekomen soldaat Henk Harinck uit Zierikzee, werd inet militaire eer ter aarde be steld. Deze in-droeve begrafenis trok grote publieke belangstelling, daal de verslagenheid over de plotselinge dood van deze Zierikzeese militair bijzonder groot is. In volmaakte orde trok de stoet naar de dodenakker Voorop trok ken enkele militaire tamboers met omfloerste trommen, gevolgd door een veertigtal militairen van het korps Limburgse Jagers. Nadat de met de nationale driekleur bedekte kist in de groeve was neergelaten, werd door een twaalftal militairen een salvo afgegeven. Een tamboer hoornblazer blies een ten afscheid. Een kapitein van de Limburgse Ja gers sprak een enkel woord, waarbij hij sprak over de tragische dood van deze nog zo jeugdige militair. Een aardse verklaring van de zin hier van is niet te geven. Het antwoord op het „waarom" is alleen bij God bekend. Een troostwoord' tot de fa milie werd gesproken door een ma- joor-legerpredikant uit Oirschot, die tot slot van de indrukwekkende plechtigheid het „Onze Vader" bad. SEROOSKERKE Helikopter geland In verband met de t.v.-uitzending van de rampherdenking arriveerde per helicopter personeel van de Ned. Tel. Stichting. Vooral de jeugd had veel belangstelling voor de wentel wiek. Zaterdag 9 februari a.s. zal, in het kader van de Dorpsgemeenschap Se- rooskerke, door de toneelgroep van de L.J.G. in hei Dorpshuis het to neelspel „Amor en de vliegende schotels" worden opgevoerd. ter plaatse, hij verleende eerste hulp aan de zwaar gewonde machinist en aan de anderen, die eveneens brand wonden, zij het van lichtere aard, hadden opgelopen. Ook de brand weer was zeer spoedig op de plaats van het onheil, maar eerst moest een bijt in het ijs worden gehakt, eer men kon gaan blussen. Het verblijf brandde geheel uit, de eigenlijke kraan werd niet beschadigd. De zwaar gewonde Jonker werd naar het Zweedse Rode Kruis Zie kenhuis te Zierikzee vervoerd; de anderen werden in het gemeente huis van Bruinisse ondergebracht. Zij liepen behalve brandwonden ook nog een shock op. De brand is ontstaan door over verhitting van een kachelpijp, een aan de pijp bevestigde beugel was vastgemaakt aan de uit hardboard bestaande wand. Door het warm worden van de beugel is de wand waarschijnlijk gaan smeulen. Sclieepvaartberichten Alphacca, pass. 1-2 Casquets naar Londen. Esso Amsterdam (t.), 1-2 t.a. Ancona. Kelletia (t.), 2-2 van Rotterdam naar Linhamm. Koratia (t.), 31-1 te Cristobal verw- Zafra (t.), 31-1 van Mena Al Ahmadi naar Gibraltar. AMSTERDAM. De Amsterdamse politie heeft in de nacht van zater dag op zondag de 27-jarige pedicure A. C. L. en haar vriend, de 23-jarige kelner R. M. M., beiden uit Amster dam, aangehouden, verdacht van zware mishandeling van de 24-jarige zeeman, C. H. L. uit Halfweg. „Och, we hebben allemaal onze fouten en gebreken". „Jan-Piet?" „Ja, Yvonne?" „Ik kom morgen naar Arnhem. Vind je het goed?" „Natuurlijk, Yvonne, ik verheug me er al op". „Is het heus? Of zeg je dat zo maar?" „Ik mis je, Yvonne „Heus, jochie?" „Heus, Vonnie". „Ik geloof je, lieveling. Je hebt Vonnie gezegd en dat is voor mij het beste bewijs. Ik vlieg morgen naar je toe „Doe maar voorzichtig, hoor „Tuurlijk. Dag, jochie, droom maar van me". „Dag. Tot morgen dan". In de eetsalon teruggekeerd zet Jan-Piet zich aan tafel om het diner voort te zetten. En tegen de traditie in zegt hij: „Dat was Yvonne. Ze komt morgen". Diezelfde ochtend is Jan-Piel naai de bank gegaan. Zonder stok. Hij voelt de levenslust weer in zich, maar toch heeft hij een beetje een beklemd gevoel, als hij de hand van de portier drukt. „Welkom, meneer Jansen", zegt hij op hartelijke toon. „Ik ben blij, dat u weer gezond en wel terug bent". Hij kan meteen doorlopen naar het privékantoor als hij wil, maar als hij de anderen ziet door de glazen deur, gaat hij naar binnen. Een bom kan niet meer uitwer king hebben. Binnen enkele secon den is hij omringd door vrouwelijke en mannelijke collega's. En hij moet handen drukken en gelukwensen in ontvangst nemen. „Jeetje. Jan-Piet, wat ben jij bruin gewerden. Pretti ge vakantie gehad? Je ziet cr fan tastisch uit, kerelwe kunnen zien, dat de vakantie je goed gedaan hooft (Wordt vervolgd). Man ernstig gewond bij brand op kraan WlWe le Oosterlaml ger.,1 „tap* Isoleme„tSkailSen aa„ 0M,kop tevtlingend.n, Dieren passen zich snel aan I o Sobere plechtigheid op begraafplaats ZIERIKZEE, 1-2. Tijdens een sobere, maar bijzonder sterk aansprekende plechtigheid in de aula van de Algemene begraafplaats, in tegenwoordigheid van het college van b. en w., de geestelijkheid, nabestaanden van omge komen rampslachtoffers en belangstellenden, heeft de voorzitter van het Comité Rampmonument Zierikzee, de heer P. Heering, de op de begraaf plaats opgerichte gedenkzuil, waarop de namen der rampslachtoffers die op 1 februari 1953 te Zierikzee het leven lieten, overgedragen aan het ge meentebestuur, in de persoon van burgemeester mr. F. Th. Dyckmeester. Na de overdracht legde mr. Dckmeester een krans van de gemeente aan de voet van de zuil, uitstijgend boven de met sneeuw bedekte aarde. Schaatswedstrijden bij prachtig winterweer Feuilleton

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 2