ENKELE VOORGENOMEN BESPREKINGEN ONZEKER Overleg premiers van Engeland en Italië India en China Veel kolentreinen Singapore arresteert groep linkse politici Dooi in de V.S. Verwoeste stad gevonden Twee vliegtuigen botsten boven Ankara mr Mr. Stikker optimistisch over de NAVO De Franse politiek Rusland en China Commissaris der koningin hield besprekingen te Zierikzee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Mnamlag 4 februari 1963 119e jaargang No. 19222 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Zierikzee. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk In dit nummer: Heriinieringszuil 1 februari 1953 te Zierikzee De E.E.G.-problemen Piloot tegen wil en dank DEN 1IAAG, 2-2. Naar uit berich ten uit Brussel blükt, is niet alleen het tijdstip van de eerste normale ministerraad van de Europese Eco nomische Gemeeenschap, die op 11 en 12 februari gehouden -zouden worden, onzeker, maar ook de data van de bijeenkomst van de ministers van Landbouw en die van de minis ters van Sociale Zaken, die respek- lievelijk op 20 en 21 februari en op 22 februari gehouden zouden worden. Over de ministerraad van de E.E. G. is, zoals vrijdag werd gemeld, in Brussel gezegd dat deze misschien op 25 en 26 februari gehouden zal worden. Officieel was echter nog geen datum vastgesteld. Over de data van deze bijeenkom sten zullen de permanente vertegen woordigers bij de E.E.G. maandag (vandaag) te Brussel ovérleg plegen. Aangenomen wordt dat hierbij ook de vraag zal worden besproken of de bedoelde bijeenkomsten door mi nisters dan wel door de permanente vertegenwoordigers zullen worden bijgewoond. Het Franse persbureau AFP be richtte vrijdagavond dat Nederland geen ministers naar deze vergade ringen wilde afvaardigen. Periode van rust Naar aanleiding van persberich ten uit Brussel over wat genoemd wordf, „een boycot van Nederlandse 70-jarig huwelijk De 94-jarige Paul Trenz, een voormalige mijnwerker uit Piesbachbettstadt bij Saarlouis en zijn 91-jarige echtgenote Anna Maria hebben zondag hun 7 0-jarige huwelijksfeest gevierd. Van hun vijf dóch ters en vijf zoons zijn er nog resp. vier en drie in leven. Mevrouw Trenz geniet nog een goede gezondheid, terwijl haar echtgenoot sinds enige tijd bedlegerig is. zijde" heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken in Den Haag meegedeeld dat de Nederlandse regering van mening is dat er thans, na de besprekingen over Groot-Brittanniës toetreding tot de E.E.G. te Brussel, een periode van rust moet zijn en dat emotionele woorden en daden vermeden dienen te worden. In antwoord op de vraag of hier sprake is van een Nederlands initia tief zei de woordvoerder in Den Haag dat het moeilijk is aan te dui den waar de scheidslijn ligt tussen een initiatief en een collectieve ac tie, In elk geval hebben vier landen het vijfde, Luxemburg, dat thans voorzitter is, op de hoogte gesteld van hun wens de bijeenkomst die op 11 en 12 februari zou worden gehou den uit te stellen. E.E.G.-mislukking aanleiding TEZPOER, 3-2. De Chinezen heb ben het noordoostelijke grensgebied van India, waar zij belangrijke stuk ken op de Indische troepen hadden veroverd, geheel ontruimd, zo heeft Ie Indische commissaris voor dit ge bied in Tezpoer verklaard. Hij zei dat de ontruiming tegen 20 januari was voltooid. De Chinezen hadden zich o.a. terug getrokken uit het gebied van de bergrug Thagla. waar de grenzen van India, Tibet en Bhoetan samenkomen en waar de strijd in september van vorige jaar begon. Ongeluk op Teneriffe eist 27 slachtoffers SANTA CRUZ, 3-2. In Grana- dilla (op Teneriffe), het grootste der Canarische eilanden, zijn zondag 27 mensen onder de voet gelopen en ge dood, toen een menigte mensen een oud gebouw, dat plotseling begon te kraken, trachtte te ontvluchten. Er werden meer dan honderd mensen gewond. Het gebouw, dat voor gemeente lijke doeleinden werd gebruikt, stortte, ondaks het kraken, echter niet in. De mensen waren in het gebouw om hun persoonsbewijs te laten vernieuwen. Alle volwassen Span jaarden moeten een persoonsbewijs hebben. UTRECHT, 3-2. In het afgelopen weekeinde hebben de Nederlandse spoorwegen 275 extra goederentrei nen met 7700 wagons, voornamelijk met steenkolen, laten rijden. ROME, 3-2. De premiers van En geland en Italië hebben uiting* ge geven aan hun leedwezen over de mislukking van de onderhandelin gen in Brussel over een Britse toe treding tot de Europese gemeen schappelijke markt. Zij verklaarden dat deze tegenslag niet moet leiden tot een blijvende schade voor de Europese eenheid. De twee eerste-ministers Ha rold MacMillan en prof. Amintore Fanfani gaven hun mening in een gemeenschappelijke verklaring, wel ke werd uitgegeven aan het einde van een bezoek van twee dagen van de Britse regeringsleider aan Rome. Zij deelden mee dat het nauwe over leg, dat reeds op politiek en econo misch gebied tussen de twee rege ringen bestaat, nog zal worden ver sterkt. Dit zal zowel op bilaterale wijze geschieden als tezamen met „andere staten die het gemeenschap pelijke doel van een Europese een- Lijkeu in de „Thuntank" ROTTERDAM, 3-2. Tot nu toe zijn vier van de zeven in het wrak van de Zweedse kusttanker „Thuntank 7" aangetroffen stoffelijke over schotten geïdentificeerd. Het zijn de eerste stuurman S. G. Aandersson uit Thorsö, 31 jaar; de tweede stuur man A. V. Olssen uit Göteborg, 56 jaar; de machinist L. Backlund, eveneens uit Göteborg, 42 jaar en de vertegenwoordiger van de rederij de heer U. Gustavsson uit Lidköping die 34 jaar oud was. Vandaag zullen de lijken van de drie andere opvarenden geïdentifi ceerd worden, waarmee men van avond gereed hoopt te zijn. Herman Bouber overleden AMSTERDAM, 3-2. Zaterdagmid dag is in het Gerhardhuis in Am sterdam, waar hij woonde met zijn echtgenote Aaf Bouber, overleden de acteur Herman Bouber. Hij bereikte de leeftijd van 77 jaar. Herman Bou ber, wiens eigenlijke naam Herman Blom was, werd in Amsterdam ge boren .Na de ambachtsschool te heb- den doorlopen beoefende hij enige tijd het vak van huis- en decoratie schilder. Via het dilletantentoneel en semie-beroeps gezelschappen ging hij omstreeks 1910 over naar het be roepstoneel. Nieuwe onderofficiersrang DEN HAAG, 4-2. Verdient het aan- beveling om een nieuwe onderoffi ciersrang in het leger in het leven te roepen? „Ons Belang" de Kon. Vereniging van Onderofficieren van Land- en Luchtmacht, meent dat deze vraag bevestigend moet wor den beantwoord. Die nieuwe rang zou moeten zijn: adjudant-onderof ficier der eerste klasse. Ze zou moe ten worden toegekend aan die adju dant-onderofficieren die geslaagd zijn voor een nieuw in te stellen examen. De bekleder van die nieu we rang zou bestemd moeten wor den voor de hoogste adjudants-func- ties. Hij zou, nadat over hem een eindoordeel is uitgebracht door een commissie, bevorderd kunnen wor den tot officier van vakdiensten op welke wijze hij de eindrang van ka pitein kan bereiken. „Gevaarlijke situatie bij SINGAPORE, 3-2. De regering van Singapore heeft een groot aantal links georiënteerde personen gear resteerd. Volgens officiële zyde wa ren zaterdagmiddag honderdzeven personen in hechtenis genomen, on der wie de secretaris-generaal van de socialistische Barisanpartij en en kele vakbondsleiders. De Barisan partij is tegen de instelling van een Maleisc federatie. De premier van Singapore, Lee Koean Jew, verklaarde zondag naar aanleiding van de regeringsmaatre gel, dat hij niet de volledige reden daarvan kon onthullen. Een der re- heid nastreven". Er van uitgaande dat de veiligheid en de samenhang van de vrije wereld nu meer dan ooit van het Noordatlantisch bond genootschap afhangt, zijn de twee premiers vastbesloten „de bestaande samenwerking met de Verenigde Staten te handhaven". NEW* YORK, 3-2. In de Verenigde Staten is na enkele weken van Si berische koude de dooi ingetreden. Op vele plaatsen ligt een dik pak sneeuw en men vreest voor over stromingen. Bij Pocatello, in de staat Idaho, heeft het water van de Portneuf een gevaarlijk hoge stand bereikt. Het' gebied werd vorig jaar door over stromingen geteisterd. Nadat het in Californië drie dagen achtereen ge regend heeft staat de Sacramento nog slechts enkele centimeters onder het alarmpeil. Op sommige plaatsen^ -zijn huizen in het water, -komen lei' staan en werden wegen onbegaan baar. MOSKOU, 4-2. Russische archeo logen hebben in de Oekraine de voormalige trotse stad Zyaslawl blootgelegd, die ruim 700 jaar gele den door Mongoolse horden met de grond gelijk werd gemaakt. Daar mee kwam ook de afschuwelijke on dergang van de bevolking van die stad aan het licht. Bij de opgravin gen zijn honderden geraamten ge vonden van mensen die in hun strijd tegen de vijand om het leven waren gekomen. Zo trof men de gebeenten aan van mannen die met het zwaard in de vuist waren gestorven en van vrouwen en kinderen die onder de ruïnes van uitgebrande woningen lagen. De archeologe^ zijn tot de ontdekking gekomen, dat de vernie tiging van de stad zo volkomen en genadeloos was, dat deze nooit meer tot leven is gekomen. De opgravin gen hebben vijf jaar geduurd. DEN HAAG, 3-2. De sekretaris-ge- neraal van de Noordatlantische ver dragsorganisatie, mr. D. U. Stikker, is optimistisch over de ontwikkeling van jtle N.A.VJO. in. dit jaar. Dit bleek uit een zondagavond uitgezon den vraaggesprek van de Nederland se Televisie Stichting met mr. Stik ker, die, zoals gemeld, op het ogen- ijl ilt''n bezoek aan'Nederland brengt. De heer Stikker zei in dit vraag gesprek dat hij op grond van de hui dige besprekingen in de N.A.V.O.- raad over de besluiten van Nassau, waar president Kennedy van de Ver enigde Staten en de Britse minister president, MacMillan, overleg heb ben gepleegd, niet kan spreken van een Franse aversie. Frankrijk neemt aan dit overleg deel en daarbij heeft het niet gesteld dat het aversie heeft. De sekretaris-generaal van de N.A.V.O. zei zich niet te kunnen voorstellen dat een weigering van Frankrijk of enkele andere landen deel te nemen aan een multilaterale kernstrijdmacht zou kunnen vertra gen, wat de landen die zich er wel voor interesseren, willen doen. De desbetreffende voorstellen zijn ge richt tot de landen die zich er voor De Westduitse ambassade in Mos kou heeft bij de Sowjet-autoriteiten geprotesteerd naar aanleiding van een incident, waarbij een Russische politieman het ambassadeterrein binnendrong om een man terug te halen die zich voor repatriëring wil de opgeven. Aantal doden: 78 buurlanden" denen was volgens hem echter de „delicate en gevaarlijke situatie bij enkele van onze buurlanden". Hij zei, dat als het alleen aan zijn rege ring had gelegen, de veiligheidsaktie niet zou zijn uitgevoerd. Het zou voor ons veel eenvoudiger zijn ge weest om de zaak te laten rusten tot na de totstandkoming van de Ma- leise federatie op 31 augustus van dit jaar. Orrt verschillende redenen werd het echter noodzakelijk om tot handelen over te gaan e,n dit ge beurde na overeenstemming tussen Groot-Brittannië, Malakka en Singa pore, aldus de cerste-minister. ANKARA, 1-2. Vrijdag zijn een uit Cairo vertrokken Viscount-passa- giersvliegtuig van de luchtvaart maatschappij voor het midden-oos ten, en een „Dakota" van de Turkse luchtmacht boven Ankara met el kander in botsing gekomen. De gevolgen waren verschrikke lijk. Alle negentien inzittenden van de twee toestellen, namelijk vijf tien van de Viscount en vier van het Turkse militaire toestel, verlo ren het leven. Bovendien kwamen op de grond nog eens 59 personen om het leven, terwijl er 88 werden gewond, zodat de ramp 78 doden en 88 gewonden heeft gevergd. Men vreest dat ver scheidene gewonden aan hun ver wondingen zullen bezwijken. Onder de slachtoffers op de grond bevinden zich talrijke vrouwen, met kinderen, die bezig waren inkopen te doen. De elf om het leven gekomen pas sagiers van de Viscount waren vijf Amerikanen, onder wie een meisje, vier inwoners van Saoedi-Arabië, van wie drie kinderen waren, een Japanse en een Libanese. Onder de vier bemanningsleden, die het leven verloren, bevond zich nog een Libanese, namelijk de hof meesteres. „Vuurballen". De brandende wrakstukken van de toestellen 'kwamen als „vuurballen" zoals toeschouwers het noemden, op de zakenwijk Ulus, in het hart van Ankara en op andere delen van de Turkse hoofdstad neer, waardoor de slachtoffers op de grond vielen. De Viscount kwam terecht op een bankgebouw dat, met 36 winkels, zeven taxi's en vier jeeps, in vlam men opging. Mensen in het bank gebouw kwamen om het leven. Een deel van de Dakota stortte op een huis neer, waardoor vier personen het leven verloren. Brandende hel. Radio-Ankara meldde nader: „Vijftig gebouwen werden in twee uur tijds, die een hel gelijk waren, vernield. Branden braken uit, nadat benzinetank® van de verongelukte toestellen waren opengebarsten. Mu ren stortten in en dodelijk verschrik te mensen renden weg. Een gedeelte van een van de vlieg tuigen kwam op het voornaamste plein van Ankara neer, alles wat op zijn weg kwam - bomen, auto's en mensen - verpletterend". Radio-Ankara wijzigde zijn pro gramma. Er werd slecht® ernstige muziek uitgezonden. Vier ziekenhuizen in Ankara lig gen vol met doden en gewonden. Dit nummer bestaat uit 4 pagina's Een diplomaat is iemand, die zich altijd de verjaardag van een vrouw herinnert, maar nooit haar leeftijd. WAT Pi i\LT De Amerikaanse heer Lester Peterson, die niet zoveel van vliegen weet, heeft het bestaan een sportvliegtuig, waarin hij met drie anderen zat, veilig aan de grond te zetten op het vliegveld van Cheyenne in de staat Wyoming, nadat de piloot een beroerte had gekregen. - Op de foto bjj hel vliegtuig rechts Peterson, links knielend piloot Lou Desmond, die Peterson vanaf de grond per radio aanwijzingen gaf, Lester Laun (tweede van links) en John Patvlack zaten met Peterson in het vliegtuig. Geen sprake van Franse aversie interesseren. Onder deze rangschikte de sekretaris-generaal Nederland op grond van verklaringen die zijn af gelegd door de minister en de staats- sekretaris van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns en dr. H. R. van Houten. WASHINGTON, 3-2. De Franse ambassadeur in Washington, Herve Alphand, heeft zondag voor de tele visie in Washington ontkend, dat de Gaulle een „transactie" met de Rus sen zou overwegen als onderdeel van zijn „groots plan" voor Europa. Een modus vivendi met de landen van het Sowjetblok, aldus Alphand, zal niet het gevolg zijn van een transactie tussen Frankrijk en de Sowjet-Unie, maar van overleg tus sen oost en west. De Gaulle wilde inderdaad een sterk Europa schep pen, maar dit betekende niet dat dit Europa een derde macht naast de V.S. en Rusland zou zijn. Frankrijk was „niet van plan" neutraal te zijn. Zolang de communistische dreiging bestond, zou het westelijke bondge nootschap de belangrijkste factor in de Franse politiek zijn. Economische sancties van Moskou? LONDEN, 2-2. Volgens de „Daily Telegraph" hebben de Russen China met de beëindiging van elk econo misch contact bedreigd indien de Chinezen geen einde maken aan hun „splijtingsactiviteit" binnen het com munistische kamp. Het dreigement was volgens eer\ speciale correspondent voor com munistische aangelegenheden vervat in een Russisch antwoord op een brief van de Chinese communisti sche partij. De Russische verklaring, van 27 januari, was begin vorige week in de Oosteuropese hoofdsteden ont vangen en een samenvatting ervan was door een hoge communistische functionaris naar Londen meegeno men. Het Russische antwoord was de communistische leiders buiten de Sowjet-Unie toegestuurd om hun „achtergrond-argumenten" te ver schaffen voor het geval van een breuk met China, aldus de „Daily Telegraph". WIJHE. Ter hoogte van het pont- veer Wijhe-Heerde over de IJssel kunnen auto's de bevroren rivier weer oversteken. Rustig weer Verwachting tot dinsdagavond: Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk enige sneeuw en hiel en daar mist; lichte tot matige, in de nacht op enkele plaatsen strenge vorst; weinig wind. 5 febr. Zon op 8.16. onder 17.34. Maan op' 14.22, onder 6.00. Volle maan: 8 febr. te 15.52. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 5 febr. 0.01 v.m. 12.42 n.m. BROUWERSHAVEN: 5 febr. 12.32 v.m. n.m. Springtij: 10 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 4-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende het weekeinde is de luchtdruk in vrijwel geheel Euro pa onder invloed van verschillende depressies geleidelijk lager gewor den. Slechts op Groenland is, nadat een depressie het plateau overge trokken was, de luchtdruk tot zeer hoge waarde gestegen, namelijk tot boven 1050 millibar. De genoemde depressie trok ver der in diepte toenemend naar het zuiden en bevond zich maandagoch tend ten westen van de Britse eilan den. Een andere diepe depressie trok van het westelijk deel van de Mid dellandse zee over midden Italië en Joegoslavië naar Polen vergezeld van veel sneeuw. Aan de zuidoostkant er van voerden krachtige zuidwestelij ke winden zachte lucht via Grie kenland, Roemenië en de Zwarte zee naar zuid Rusland waar het flink dooide. Ons land bleef binnen een gebied met weinig wind waarbij af en toe wat sneeuw viel, maar ook hier en daar opklaringen voorkwa men. Het temperatuurverloop was sterk afhankelijk van het aanwezig zijn van opklaringen van betekenis. Zo kwam de laagste temperatuur maandagmorgen om 9 uur voor in Den Helder met min 14 graden, ter wijl zondagmorgen het vliegveld Gilze-Rijen min 12 graden meldde. Ook de komende 24 uur zal het rustige weer in ons land voortduren. Er kan plaatselijk wat sneeuw val len maar er zullen ook verspreide opklaringen en hier en daar mist voorkomen. Overdag zal het licht tot matig vriezen, terwijl in de nacht en morgenochtend weer plaatselijk strenge vorst verwacht mag worden. DEN HAAG. Het 497-ton grote Ne derlandse schip „Amstelstroom" heeft zaterdagavond in het Kanaal de bemanning van de gezonken Franse treiler „Jos Yan" aan boord genomen. Voor blinden Op een kruispunt bij het blin dentehuis in Salzburg is een aan de oversteeklichten voor voetgangers gekoppelde acous- tische seininstallatie voor de blinden en slecht-zienden in gebruik genomen die met gongsignalen werkt. De veerverbindingen ZIERIKZEE, 2-2. De commissaris van de koningin in de provincie Zee land, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot heeft het weekeind op Schouwen- Duiveland doorgebracht. Zaterdag morgen heeft hij op het stadhuis in Zierikzee een bespreking gehouden met de burgemeesters van het ei land, en vertegenwoordigers van het vervoer-, het landbouw-, en het in dustriewezen, alsmede de op het ei land wonende statenleden. In deze bespreking is o.m, naar voren gebracht hoe hachelijk de si tuatie tengevolge van de vorstperio de momenteel op Schouwen-Duive- land is. Men heeft op deze bespre king de mogelijkheden bezien om de haven van Kat® open te breken (de veerdienst naar Kats op Noord-Be veland is reeds sedert 11 januari '63 gestaakt). Ook het vervoer over het veer Zijpe-Anna Jacobapolder waar wachttijden van drie dagen voorko men, was onderwerp van gesprek. Getracht zal worden deze veer dienst met behulp van sleepboten gaande te houden. De reeds sedert 15 januari geldende voorrangsrege ling voor brandstof en levensbehoef ten zal ook tol andere produkten worden uitgebreid. De commissaris, die vrijdag via het veer Zijpe arri veerde toonde begrip voor de huidi ge situatie en heeft gezegd al het mogelijke in het werk te stellen om een isolement van Schouwen-Dulve- land te voorkomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1