WESPENNEST BROENEI EEN MINISTER GEVRAAGD Belangrijke stijging agrarische export in Verenigde Staten ONZE PUZZEL-RUBRIEK Knutselaars lijmen met VELPON van Ceta-Bever neegrotevt^be.elf9° ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Vrüdag 1 februari 1963 No. 19321 Laiiribouwbuodschap van Kennedy WASHINGTON. 31-1. In een bij zondere boodschap aan het congres heeft president Kennedy vandaag verklaard, dat zijn regering de na druk had gelegd op de levensnood zaak van een redelyke overeenstem ming als eerste stap voor onderhan delingen met de Europese Economi sche Gemeenschap op grond van zijn wet op uitbreiding van de han del van 1962. De president deelde mede, dat de Amerikaanse uitvoer van agrarische produkten verleden jaar het record van 5.1 miljard dol lar in dollars en andere valuta had bereikt en dat de doltarmarkten voor agrarische produkten in het buitenland een omvang hadden ge kregen van 3.5 miljard dollar. Dit vormde een factor van veel beteke nis voor de-balans der Verenigde Staten. Voor het „voedsel voor vrede"-pro- gramma, op grond waarvan verle- Ingezonden mededeling TONEEL EN FILM Madame Saus Gêne Deze week brengt de Zierikzeese Concertzaal de verfilming van het beroemde werk van Victorien Sar- dou en Emile Moreau „Madame Sans-Gêne" (Het wasmeisje van Na poleon), met in de titelrol de Oscar winnares 1962 Sophia Loren. In dit spectaculaire schouwspel ontbreekt het niet aan humor en pikanterie, dat is dan ook gëen wonder met Sophia Loren als de vrouw, die ter- wille van haar liefde Napoleon zijn eerste nederlaag toebrengt. Het is dan ook een genoegen om naar deze groots gemaakte film te kijken. So phia Loren speelt de rol van mevr. Cathérine in een verrukkelijk tem po en bijzonder emotioneel. Een film vol amusante situaties en conflicten, die zeer de moeite waard is. Voorts deze week in de Concert zaal en eveneens in bioscoop hotel Bom te Haamstede „De drie Stoo ges en Hercules", een dwaze geschie denis over vijf twintigste eeuwers die met een tijdmachine verzeild ra ken in Hercules' tijd. den jaar gemiddeld 30.000 ton tarwe en bloem alleen al per dag naar het buitenland werd gezonden, was voor het begrotingsjaar, dat op 1 juli 1963 begint, 1.9 miljard dollar uitgetrok ken. De president stelde een wetgeving voor broodgranen voor, waarin de prijssteun wordt gehandhaafd en waardoor een overmatige produktie en rampzalig lage prijzen worden voorkomen, maar waarmee de goed koopste produktie wordt verkregen, terwijl tegelijkertijd het landbouw inkomen wordt beschermd. De wet geving zou aangepast moeten kun nen worden aan veranderingen in de weersomstandigheden, internationa le crises, zich plotseling voordoende kansen of beperkingen in Europese gemeenschappelijke markt en elders en aan de algemene economische ontwikkeling in de Verenigde Sta ten. De katoen President Kennedy stelde het con gres voor een einde te maken aan de exportsubsidie voor katoen, die buitenlandse fabrieken in staatstelt Amerikaanse katoen te kopen tegen een 8Vz cents -lagere prijs dan de Amerikaanse fabrieken en hij vroeg om een proefperiode van twee jaar, waarin deze „onbillijkheid" met be hulp van regeringsgelden zou kun nen worden opgeheven. Naar het oordeel van de president zou de ka-- toentelers moeten worden toege staan meer katoen voor de uitvoer tegen de weceldprijs aan tè planten dan de toewijzingen voor hun basis arealen. Het vraagstuk kan niet worden opgelost door de uitvoersubsidie in te trekken, de binnenlandse steun te verminderen of de binnenlandse prijs van katoen te laten dalen tot een dusdanig peil dat met buiten landse katoen kan worden geconcur reerd. Dergelijke voorstellen zouden een ongunstige invloed hebben op de betalingsbalans of schade toebren gen aan de Amerikaanse boer, die op het ogenblik geen katoen kan voortbrengen tegen de wereldprijzen Ingezonden mededeling Weinig belangstelling in de afge lopen week voor de puzzel. Wellicht zijn een interessant t.v.-programma of schaatsenrijderij de spelbrekers geweest. Hoe dan ook, de stapel in zendingen was kleiner dan normaal. De eerste prijs gaat deze week naar: de heer J. A. van 't Leven, Nieuwstraat 34, Bruinisse. De tweede prijs is bestemd voor: mevr. C. M. Berrevoets-Versteeg Korte Groendal 11, Zierikzee De oplossing van de puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. tas; 4. katje; 8. ibis 11. krekel; 13. rommel; 15. ai; 16. ulevel; 18. ato; 20. poon; 22 ion; 23. stoker; 25. aken 27. tat; 29. ne; 30. DE NIEUWE PUZZEL Hieronder volgt de nieuwe puzzel: Horizontaal: 1. rivier in België; 6. deel van een huis; 11. liefkozing; 12. lidwoord (Eng.); 13. groet; 14. hoofdsieraad,; 17. kwajongen; 20. se lenium (afk.); 22. projectiel; 24. fa milielid; 25. riviermond; 28. meisjes naam; 31. ijzerhoudende aarde; 32. familielid; 33. persbureau; 34. echt genote; 37. reus; 39. verdriet; 40. weersgesteldheid; 41. schoon; 42. overblijfsel; 44. opspringend vocht- deeïfje; 46. Eng. drank; 43. stroom- sterkte; 49. in orde; 51. tussen (Fr.); 54. deel van schip; 56. landbouw werktuig; 58. ketting met emmers zonder einde; 61. voorzetsel; 63. persbureau; 65. zure; 68. aanzien; 70. bevel; 71. titel; 73. overlevering; 74. deel van een kasteel. OVERDENKING MIJN TIJDEN ZIJN IN UW HAND Psalm 31 16a. Wanneer u deze nieuwsbode in uw handen krijgt, dan vindt u bo venaan de datum en dan leest u 1 februari 1963. Vandaag denken ve len op ons eiland, en daarbuiten, aan de verschrikkelijke dagen van 1953, toen het water met kracht over onze dijken kwam en alles meesleurde in zijn tomeloze vaart. Het is niet de bedoeling om hierover een ver- haal te schrijven, het staat u en mij nog voor ogen,' alsof het gisteren gebeurde. Ik heb de gedachte dat er in die rampdagen veel gebeden is op de daken, op de zolders, op een pak stro of op een in der haast gemaakt vlot. Nood leert bidden, mag ik vra gen: „doet u het nog?" Onze psalmist zit ook in de be nauwdheid, dat is dan niet een wa terramp, het zijn mensen die de handen naar hem uitsteken om hem te doden. De psalmist denkt te zullen ster ven, misschien zijn er onder u ook die dachten te zullen sterven in die rampdagen. Ik denk aan die man, die alles heeft verloren en het nog altijd een wonder vindt dat hij is overgebleven. Ik denk aan die vrouw, die alleen op een pak stro tegen de dijk dreef. Ik denk aan die kinderen die toen van hand tot hand gingen en niet begrepen waar vader en moeder toch bleven. „Mijn tijden zijn in Uw hand", zegt de psalmist. Dat heeft hij geleerd in zijn jeugd om onder alle omstandigheden zich toe te vertrouwen aan Hem, die Zijn handen naar hem uitstrekte. Daarom kon David de leeuw en de beer te gemoet gaan, hij kon in de Naam des Heren Goliath ten val brengen. „Mijn tijden zijn in Uw hand!" Ook nu het benauwd gaat worden, ook nu hij de dood op zich af ziet komen. „Mijn tijden zijn in Uw hand!" Mensenhanden moeten loslaten, maar 't is God die in Jezus Christus Zijn handen uitstrekt vanaf de schepping tot nu toe om de zondaar te redden en te behouden in de tijd en in de eeuwigheid. Vreugde en smart, kronen en krui ser.. de bruidstooi en het rouwkleed, al deze tijden zijn bij God bekend. Al mijn tijden zijn in Uw hand, in Uwe handen, Here Jezus Christus, die het merkteken van mijn zonde dragen. Maar die doorboorde handen zijn ook zegenende handen, wij zijn er getuige van na de opstanding en met hemelvaartsdag. Onder die zegenende handen mo gen wij leven en werken en straks sterven. Wanneer wij hier in het geloof onze handen in de handen van Hem hebben leren leggen, zo kunnen er tijden aanbreken waartegén wij op zien en menen nooit doorheen, te kunnen komen, met 'onze hand in de handen van God kunnen wij er ze ker van zijn „bij Hem zijn wij vei- lig"! Haamstede. MALIPAARD. Ingezonden mededeling Ingezonden mededeling als; 32. lek; 34. deerne; 36. leeds; 38. aloe; 40. edda; 42. op; 43. rtc; 45, lei; 47. en; 48. nero; 50. reet; 53, snelt; 55. lampen; 56. mos; 58. neo; 60. me; 61. dek; 63. merg; 65. blanco; 68. och; 70. eens; 72. eed; 73. legaat; 75. ei; 76. albast; 79. abiose; 81. land; 82. oksel; 83. gat. Verticaal: 1. trio; 2. ae; 3. skunk; 4. kleine; 5. trent; 6. jol; 7. em; 8. ie; 9. blakend; 10. sport; 11. kapsalon 12. el; 14. mot; 17. vo; 19. te 21. oase; 23. steel; 24. onrein; 26. eist; 28. ado; 31. lepel; 33. ka; 35. edele; 37. dromen; 39. lee; 41. autopsie; 44. rdee; 46. esse; 49. ramadan; 51. ene; 52. tm; 54. enge; 57. omhaal; 59. a'beel; 62. koets; 64. retig; 66. Ie; 67. ab; 69. cg; 71. nest; 73. lsk; 74. ad; 77. ld; 78, ao; 80, oa. Verticaal: 1. uiteinde van 't darm kanaal; 2. familielid; 3, steeenafval; 4, ik (lat.); 5. vulkaan; 6.familielid (Fr.); 7. kledingst.; 8. vis; 9. de som mavan: 10. meisjesn.; 15. cylinder; 16. bid (Lat.); 18. enzovoorts; 19. verlangen; 21. plaats in Nederland; 23. vrucht; 24. keukengerei; 26. aan stoot geven; 27. jongensnaam; 29. electrisch geladen deeltje; 30. vogel; drank; 35. groet; 36. Europeaan; 37. plaats in Duitsland; 38. vogel; 43. electrisch geladen deeltje; 30. vogel; eigenschap; 50. omroepvereniging; 52. inhoudsmaat; 53. takje; 54. lief kozing; 55. bewaarplaats voor geld; 56. zoogdier; 59. '.vruchtbare plek; 60. land in Azië; 62. langwerpig stuk hout; 63. boos; 64. telwoord; 66. kloosterzuster; 67. plaats in Gelder land; 69. water in Friesland; 72. zangnoot. BLIK DOOR HET WERELDVENSTER Drie honden vechten om Borneo's been Prinses Beatrix's jaardag SOESTDIJK, 31-1. Prinses Beatrix vierde in de familiekring van het koninklijk gezin haar 25ste verjaar dag. De. koninklijke familie was vol tallig aanwezig. Speciale feestelijk heden waren niet gearrangeerd. Zoals bekend zal de koninklijke familie behalve prinses Marijke, van daag (vrijdag) met vakantie vertrek ken naar het wintersportcentrum Lech in Oostenrijk, waar men tot 16 februari hoopt te blijven. Prinses Marijke gaat echter weer naar school Geen veldsporten DEN HAAG, 31-1. De vorst heeft, nu reeds voor de zesde week, de veldsporten in een stevige greep. Nog steeds zijn de velden onbespeel baar en het bestuur van de K.N.V. B. heeft dan ook besloten het volle dige programma - zowel amateur als semi-prof - voor zaterdag en zondag af te gelasten. Het program ma is een week verschoven. Ook alle voor dit weekeinde vastgestelde hockey- en korf bal wedstrijden gaan niet dooi'. DROEFHEID IN HEESCH Vergeefse aktie voor patiënt HEESCH, 31-1. In een hospitaal in Grand Rapids in dc Amerikaanse staat Michigan is woensdagavond de Nederlander, dc heer H. Ruys over leden. De heer Ruijs had een zware hart operatie ondergaan. Vorige week was in het plaatsje Heesch in Noord Brabant door dc inwoners een actie op touw gezet om geld bijeen te krijgen voor de operatiekosten en i voor de reis van het echtpaar Ruijs naar Amerika en terug. Zondag was reeds een bedrag van 10.000 gulden bijeen gebracht middels collectes, voorstellingen, loterijen, enz. Er was in totaal 30.000 gulden nodig. In Heesch heerst thans grote ver slagenheid. Nog niet lang geleden had de echtgenote van de heer Ruijs telefonisch verteld, dat de toestand van haar man langzaam vooruit ging. ■Broenei belooft voor de Britten een wespennest te worden. De ophef die gemaakt is over het gereedhou den van troepen om naar het Noord- Bomeose sultanaat te worden gevlo gen, duidt er op dat het hier voor namelijk gaat om een waarschuwing aan de Indonesische president Soe- karno zich niet te bemoeien met de rebellie tegen de sultan. Maar dat neemt niet weg, dat de kans groot is dat vrijwilligers van over de Indo nesische grens het geluwde gevecht in het sultanaat gemakkelijk weer kunnen laten oplaaien. De Britten zijn dan, als beschermers van het protectoraat verplicht de sultan te hulp te komen. Dat is een plicht die hen niet ge lukkig kan maken. Immers daardoor komen ze automatisch aan de zijde van de heerser van Broenei te staan en tegenover de mensen van sjeik Azahari, die er onder meer bezwaar tegen maakt dat de sultan zijn land in zijn eentje bestuurt zonder zijn volk te vragen of dat wel net zo voelt. Het isvooral bij de zelf net van kolonie tot zelfstandige staat gepro moveerde naties van het verre oos ten een argument dat sterk aan spreekt om dan 'te zeggen, dat de Engelse troepen bezig zijn het kplo- n'talisme in stand te houden. Federatie in 't nauw Voorzover die blaam Londen treft, komt men daar waarschijnlijk wel over heen. Maar er is ook nog zo iets als de federatie van Malaysia in oprichting, met als voorman de Maleise premier tengkoe Abdoel Rachman. Hem wordt nu al verwe ten, dat hij zijn nieuwe federatie gelijk wil beginnen met een kolonia listische opzet. Een redenering, dié niet dl te veel hout snijdt, hoewel toch wel enig, maar die bij de- buren van die federatie zeker aanslaat. En voor die bur.en betekent het een ge rede aanleiding, het de staat die nog geboren moet worden danig moeilijk te maken. Wat door de geografische struktiiur van de federatie - Malak- ka en Singapore -.aan de ene, Sera- ivak, Broenei en Noord-Borneo aan de andere kant van een brede zee - niet moeilijk is. Djakarta heeft weliswaar gezegd, dat het geen territoriale aanspraken heeft, maar men kan het de tengkoe niet euvel duiden, dat hij aan die verklaring slechts beperkte waarde hecht. En al is zijn opmerking dat de Indonesiërs jaloers zijn waarschijn lijk ivel overdreven, zeker is dat het niet het hartsverlangen van Soekar- no en Soebandrio is dat zij een krachtige staat als naaste buur krij gen. Machtsstrijd Zo'n krachtige staat te vormen is het doel van de federatie, die nu uit twee kleine staatjes bestaat (waar van het ene, Singapore, nog niet eens helemaal zelfstandig is1) en een reeks onbetekenende koloniën plus een nietig protectoraat. Met zijn vijven echter hebben ze een stem die mee spreekt in een deel van de wereld waar nu slechts die van Indonesië en de Philippijnen worden gehoord. Geen van die beiden heeft lust iets van zijn invloedssfeer op te geven en dat is een voorname reden waar om zowel Manilla als Djakarta de morele basis van de federatie in een kwaad licht proberen te stellen. Broenei met zijn opstandige sjeik geeft hun daarvoor een gerede aan leiding omdat daar nu eenmaal niet te ontkennen het schone principe van de zelfbeschikking niet helemaal perfekt is gehanteerd. Het curieuze feit doet zich nu voor dat drie kampioenen voor de ont voogding van koloniaal bestuurde volken onderling ruzie krijgen door dot de Britten hun invloed, op noord- Borneo juist willen opgeven en daar door die Britten haast dwingen te gaan vechten voor een gebied waar uit ze graag willen verdwijnen. SCHIPHOL. Blijkens een medede ling van de Rijksluchtvaartdienst zullen de geallieerde strijdkrachten van centraal Europa op dinsdag 26 februari a.s. tussen 10.30 en 14.30 uur boven een groot deel van west Europa, dat zich uitstrekt van Dene marken tot zuid-Frankrijk, een luchtverdedigingsoefening houden. De E.E.G.-mislukking PARIJS, 31-1. Het economisch en sociaal comité van de Europese Eco nomische Gemeenschap, waarin ver tegenwoordigers van werkgevers- en werknemersorganisaties, handel en producenten zitting hebben, is ver ontrust door het afbreken van de onderhandelingen met Engeland en de mogelijke consequenties ervan. Op een vergadering in Parijs heeft het comité de hoop uitgesproken dat spoedig de voorwaarden voor een hervatting van het gesprek tussen de zes en Engeland, onder in achtne ming van het E.E.G.-verdrag, ver vuld zullen zijn. Overdracht in.s. „Schouwen" ROTTERDAM, 31-1. De werf van Van der Giessen-De Noord N.V. in Krimpen aan den IJssel zal op 7 fe bruari de 18.000 tons dw bulkcar rier „Schouwen" overdragen aan de N.V. Scheepvaart - Maatschappij „Triton" in Rotterdam, een dochter onderneming van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd. De plechtig heid heeft plaats aan de Lloydkade* in Rotterdam. De hoofdafmetingen van de „Schouwen" zijn: lengte 160 meter, breedte 21,76 meter en holte 13,30 meter. Van der Giessen-De Noord heeft voor de rederij „Triton" ook nog in aanbouw het zusterschip „Goeree", dat over enkele maanden wordt opgeleverd. Financiën en Economie Uitgifte staatslening DEN HAAG, 31-1. De minister van financiën is voornemens over te gaan tot de uitgifte van een 4Vé °/o staatslening groot f 300 min. tegen een koers van 99 Aflossing van de lening zal, te beginnen op 1 maart 1964, geschieden in 30 jaarlijkse ter mijnen en wel afwisselend 3 Vo, 4% en 3 Vo per jaar, zodat telkens in 3 opeenvolgende jaren 10 van de le ning wordt gedelgd. Versterkte of algehele delging is de eerste 10 jaren niet toegestaan. De rente gaat in op 1 maart 1963, de coupons verschijnen jaarlijks op 1 maart. De storting op de toegewezen schuldbewijzen zal moeten geschie den op 7 maart 1963, Ingezonden mededeling Feuilleton 40 „Weet je, Jan-Piet er ge schiedt niets bij toeval. Ik weet niet eens, of je- gelovig bentdat zal wel, want je bidt ook voor het eten en zo. Maar ik jben erg gelovig op gevoed. Misschien tè. Dat kan een averechtse werking hebben. Latei- wilde ik er niet meer van weten Oom en tante doen ook nergens aan maar iets blijft er toch hangen. En aan toeval geloof ik niet. Alles heeft een bestemmingdat staat in de bijbel. Dat gijntje van die aprilmopdat heeft zo moeten zijn. daardoor kwam jij in kontakt met oom en mij. Wij moesten elkaar ontmoeten, weet je? En ik ben blij, dat het zo gegaan is, Jan-Piet. Ik hield al van je die eerste middag, toen we samen naar Leiden reden Dat bemerkte ik pas, toen je weg was en niet belde. Ik heb iedere dag op je telefoontje gewacht.ik wist immers niet, wat er aan de hand was? En je belde maar niet. Ik was wanhopig verliefd. En toen belde ik maar. Gelukkig dat ik het gedaan heb „Ik vond het zo fijn, die eerste avond, toen je in het ziekenhuis kwam". „En toen ik je een zoen gaf? je moeder zat erbijwat dacht je toen wel?" „Een zoen?" Hij keek haar ver baasd aan. „Goeiedat'weet ik niet meer. Heb je me toen gezoend?" „O, jijsoms kan ik je wel door elkaar rammelennaar jochie. Ik.. ..ik was zeventien, toen een johgen - mevoor het eerst een zoen gaf. Het was. een .lammelingeen vreselijk verwaand ventje.... maar door B. J. TEN WESEPE ik heb dagenlang met rode wangen gelopen, alleen als ik aan die eerste zoen dacht. En jijjij weet niet eens, dat ik je daar een zoeri gaf. Wat ben jij voor een koele minnaar? Ik moet je af en toe dwingen me eens in je armen te nemenVeer tien dagen zijn we met z'n tweëën geweest. Hoeveel zoenen heb ik van je gehad?" Hij grinnikt. „Goeie, Yvonne, ik heb ze niet geteld „Goeie, Yvonne, ik heb ze niet ge teld",. bouwt ze hem na. „Dat ligt anders in je lijn, zou ik menen. Tel len is'toch je beroep?" „Sorry, Yvonne, ik heb je niet willen kwetsen „Ach, houdt er maar over op. Wat ben jij voor een man? Je hebt me gezien in nieuwe jurken, in leuke truitjes, in m'n badpakkenMaar ik heb nog nooit van jou gehoord; „Jeetje, Yvónne, wat zie je er leuk uit vandaag". Ik dacht, dat ik de fee was, die je eindelijk wakker had ge kust. Maar na veertien dagen va kantie in sprookjesland blijkt me, dat Jan-Piet Jansen nog even diep ligt te slapenJij bent zo'n net mensIedere andere man zou zo'n gelegenheid als deze met beide han den aangepakt hebben om ervan te profiteren, zoveel als mogelijk was. Iedere andere man zou me geknuf feld hebben, tot ik buiten adem was. Zou me in het donker misschien eens geknepen hebben op een plaats, waar zulks eigen buiten de welvoeg lijkheid valt. Maar niet alzo de nette Jan-Piet Jansen. Die legt bescher mend een arm om me heen. en drukt netjes een kusje op de rode lipjes van de kleine Yvonne. Brengt des avonds zijn meisje netjes tot aan de slaapkamerdeur, legt even de han den op haar schouders en zegt, schichtig rondkijkend, of er geen an dere hotelgasten in de buurt zijn: Welterusten, Yvonne slaap lekker. En dan gaat meneer Jan-Piet netjes terug Jan-Piet kijkt haar geschokt aan. „Maar, Yvonne, wat wil je dan? Je kunt van mij toch niet verwachten dat ikEen hoogrood schiet naar zijn wangen, maar YVonne kan het niet zien. Ze pakt hem beet en drukt haar mond in zijn hals. „Ik ben een vrouw, van vlees en bloed. En ik ben geschapen om lief te hebben en bemind te worden Ik wil, dat je eëns ouderwets met me vrijtToe, Jan-Piet.... pak me nu eens De jongen draait ziëh naar haar toe en neemt haar voorzichtig in zijn armen en dan drukt hij een kus op haar bevende, half geopende lippen. En dan nog een. Zacht strijkt hij over heur haren en even ligt ze be wegingloos. Maar dan duwt ze hem resoluut van zich af en gaat recht zitten. „Hou maar op", zegt ze kort. „En schiet op. Ik wil. zelf weer rij den. Ik wil naar het hotel Jan-Piet kijkt haar niet-begrijpend aan en haalt zijn schouders op. Ge hoorzaam stapt hij uit en loopt om de wagen heen. Yvonne heeft inmid dels de motor gestart en nauwelijks heeft Jan-Piet het portier dicht, of de wagen trekt met een vaart op. Binnen een minuut wijst de snel heidsmeter honderd. Als ze na een kwartierje uitstap pen, .ligt er een verbeten trek op haar gezicht. Zonder een woord te zeggen gaat ze naar binnen en zon der zich nog iets van haar begelei der aan te trekken, loopt ze naar haar slaapkamer en gaat naar bin nen. Jan-Piet staat bedremmeld voor de deur. Wat zijn vrouwen toch wonder]ijke wezens (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 5