Enquête landarbeid Schouvven-Duiveland MOURER Ook na de vorst nog vervoersmoeilijkheden Pracht handen RfflER^V«c. FORD Taunus 12M Garage GLERUM HERDENKING ZIERIKZEE, 31-1. Naar het Land bouwschap mededeelt, stelt het Landbouw-Economisch Instituut een onderzoek in naar de landarbeiders in de zeekleigebieden. Het onderzoek dat zal worden uitgevoerd doormid del van een enquête, wordt op Schouwen-Duiveland gehouden in de plaatsen Noordwelle, Ellemeet, Oosterland en Nieuwerkerk. De landarbeiders zullen thuis be zocht worden door onderzoekers van het Landbouw-Economlsch Instituut teneinde gegevens te verzamelen over de problemen waarmee de landarbeider in deze tijd wordt ge confronteerd. Een gelijksoortig on derzoek is vorig jaar gehouden in de weidegebieden. Uit de resultaten van deze onderzoeken hoopt men belangrijke conclusies te kunnen trekken ten aanzien van de arbeid in de landbouw. De factor arbeid speelt in de land bouw steeds een groter rol. De be langrijke stijging van de arbeidspro- duktiviteit in de jaren na de oorlog is gerealiseerd door meer te produ ceren met een kleiner aantal men sen. In de zeekleigebieden nam het aantal landarbeiders af van 60.250 in 1947 tot 42.850 in 1959 (dat is 71 pro cent van het aantal landarbeiders dat men in 1947 telde). In de rivier kleigebieden liep het aantal land arbeiders in deze periode terug tot 46 procent van het aantal van 1947. Tot eenzelfde percentage is de land- arbeidersgroep op de zandgronden ingekrompen. In de weidestreken verminderde het aantal landarbei ders in deze jaren tot 59 procent van dat van 1947, in de veenkoloniën tot 63 procent en in de tuinbouwge bieden tot 69 procent. In het gehele land waren er in 1947 185.500 land arbeiders en 110.250 (59 procent) in 1959. In totaal dus een teruggang van 41 procent. Nog dezelfde problemen In 1952 stelde het Landbouw-Eco- nomisch Instituut een onderzoek in van vrijwel gelijke aard als dat waaraan nu wordt begonnen. Thans zal dit onderzoek worden herhaald. De landarbeider wordt in deze tijd nog ten dele met dezelfde proble men geconfronteerd als in 1952. Maar daarbij komt, dat zich enkele nieuwe ontwikkelingen hebben voor gedaan, waarbij de landarbeiders- groep ten nauwste is betrokken. Het wordt geen zuivere herhaling van het onderzoek van 1.952. Qeze keer zal men zich voornamelijk bepalen tot actuele problemen. Publikatie van de gegevens die worden verkre gen, zal men eind 1963 of begin 1964 kunnen verwachten. Het is dus de 'bedoeling dat de landarbeiders thui9 worden bezocht. Van hun medewerking en van de medewerking die hun werkgevers Ingezonden mededeling goed horloge Twee gratis verzekerd verlenen zal het geheel afhangen, of later aan de hand van de verkregen gegevens belangrijke conclusies kun nen worden getrokken, die van nut zijn voor de arbeidsvoorziening in de landbouw. Een ex- krijgsgevangene Een Britse overste, die na de oorlog commandant van een krijgsgevangenenkamp was in Schotland, heeft bij zijn dood een bedrag van 140.000 gulden nagelaten aan een Duitse krijgsgevangene uit dit kamp, die later met zijn vrouw bij de overste als resp. tuinman en huishoudster in dienst trad. Bovendien erfde het zesjarig dochtertje van het Duitse echt paar 10.000 gulden. Premier MacMillan gaat met on derminister van buitenlandse zaken Heath, de Britse onderhandelaar over Engelands toetreding tot de E.E.G., naar Rome waar hij gedu rende twee dagen met de Italiaanse premier, Fanfani, overleg zal plegen. In het voorjaar zal een begin ge maakt worden met de voorbereidin gen voor het leggen van een onder zeese telefoonkabel van 400 kilome ter lengte tussen west-Duitsland en Engeland. FLITSEN UIT HET BUITENLAND Sir Winston Churchill heeft zijn zoon Randolph belast met de redac tie van zijn biografie. Deze biografie die vijf boekdelen zal omvatten, zal pas na de dood van Churchill wor den uitgegeven. In de Amerikaanse stad Denver hebben artsen met succes een ge zonde nier overgebracht in het li chaam van een man wiens bloed groep niet past bij die van zijn zus ter die de nier leverde. Volgens de artsen is dit het eerste geval waar bij een dergelijke transplantatie slaagde. De man had als gevolg van een ernstige ziekte beide nieren ver loren. De Westduitse televisie gaat met ingang van 1 april een cursus En gels op het scherm brengen. De neerslag die van half decem ber tot half januari in de vorm van sneeuw en regen aan de westkust van Japan is gevallen, was in hoge mate radio-actief, zo heeft de Ja panse regering woensdag bekend ge maakt. Deze verhoogde radio-acti viteit wordt toegeschreven aan de Sowjet-Russische kernproeven aan het eind van het vorig jaar. Koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh zijn per vliegtuig uit Londen vertrokken voor een reis naar de Fiji-eilanden, Nieuw-Zee- land en Australië. LEEUWARDEN, 31-1. Donderdag middag omstreeks twee uur is bij Buitenpost een vrachtauto met aan hangwagen op de niet-beveiligde maar ruim overzichtelijke overweg in de weg Stroobos-Kollum gegre pen door de diesel-trein uit Gronin gen. UTRECHT, 31-1. De verladers en vervoerders hebben grote zorg over de toestand van hun vervoermateri- aal. Vorst, grote gladheid en sneeuw stellen bijzonder zware eisen aan dit materiaal. Afgezien van de grote ri sico's en gevaren, met de mogelijk heid van schade aan mensen, voer tuig en lading, moet ernstig reke ning worden gehouden met de ge volgen van aantasting van chassis en carrosseri door zout en pekel, dat in zo ruime mate is gebruikt bij de gladheidsbestrijding. Dat verklaard^ de heer R. van der Vegt, voorzitter van de Autotechni- sche en economische commissie van de Algemene Verladers en Eigen Vervoerders Organisatie (E.V.O.) op een bijeenkomst van deze organisa tie in Utrecht. Hij \egde er de nadruk op, dat het noodzakelijk is om na de vorstpe riode de voertuigen zo goed moge lijk te ontdoen van zoutresten, die gemakkelijk de delen van de auto aantasten. Dit verwijderen van de zoutresten dient, volgens de heer van der Vegt, te geschieden door de onderzijde en de carrosseriedelen van de auto onder druk af te spui ten. De weersomstandigheden, aldus de heer van der Vegt, hebben het weg vervoer wel voor zeer moeilijke problemen geplaatst. Het is, naar zijn mening, geenszins te verwach ten dat na de vorstperiode de ver- lceers- en vervoersmoeilijkheden meteen Volledig opgelost zullen zijn. Cpdcoi met gevolgen Bij deze langdurige vorstperiode is reeds grote schade toegebracht aan de wegen en de opdooi zal op zeer vele plaatsen deze schade nog groter maken. De wegbeheerders zullen zich voor de noodzaak ge plaatst zien om tijdelijk een aantal wegen wegens de opdooi voor het zware verkeer te sluiten. De E.V.O. heeft zich reeds tot de diensten van rijks- en provinciale waterstaten ge richt met het verzoek bij het tref fen van maatregelen de belangen van het wegvervoer niet uit het oog te verliezen en zonodig in overleg met de gemeentebesturen, wegbe heerders en vertegenwoordigers van het wegvervoer de meest belang rijke taevoerwegen naar de verschil lende industriële gebieden open te houden. Ingezonden mededeling en nimmer ruw of schraal. Uruw ot schraal-^ n Het is de Hamamelis die het m doet Rampherdenking op t.v. Automatische beveiliging Frankrijk heeft thans ook voor Nederland en west-Duitsland de douanecontrole in de trans-Europa expres afgeschaft. Begin deze week verviel de controle op de lijn Brus sel-Parijs. Erich Ollenhauer, de leider van de Westduitse sociaal democratische oppositiepartij, heeft donderdag par tijfunctionarissen in Bonn verzocht zorgvuldig na te gaan of het nieuwe Frans-Duitse verdrag de Europese samenwerking in het algemeen be dreigt. Voor 55 jaar.... ZIERIKZEE. De werkende leden der Rederijkersvereniging „Concor dia" boden de kunstlievende leden een voordracht, liederen en muziek avond aan. ZIER1KZEE. G.S. van Zeeland hebben de bouw van een nieuwe stoomboot opgedragen aan de ma chinefabriek Kinderdijkvoor de prijs van f 162.000. BURGH. Een Zierikzeese leveran cier kreeg opdracht tot het leveren van een nieuw uurwerk voor de oude toren. SCHARENDIJKE. In een gods dienstoefening in de Ger. kerk, ge leid door ds. Laman te Zierikzee, werd het gerestaureerde orgel in ge bruik genomen. ZIERIKZEE. Bij gelegenheid van het groot bal-masqué in de Concert zaal, stonden vele tientallen rijtui gen geparkeerd voor de Grote So ciëteit. Veel volk was op de been. NIEUWERKERK. Uit een drietal sollicitanten is voor de fairbank „De Wereld" een nieuwe weger benoemd. RENESSE. Deze gemeente zal de reeks van Stra-dagen openen op 24 februari. BRUINISSE. De Nutsvereniging „Eloquentia" hield woensdag de eerste leesavond. BURGH. In de haven alhier arri veerde de hier gestationeerde mo torsloep van de Z.H. Reddingsmaat schappij. ZIERIKZEE. Na een staking zijn alle sigarenmakers weer in de ver schillende bedrijven aan het werk gegaan. RENESSE. In de Hervormde kerk alhier zijn voor alle communiceren- den aparte bekertjes aangeschaft. DEN HAAG, 31-1. De minister van verkeer en waterstaat, drs. H. A. Korthals, zal heden (vrijdag) avond in het N.T.S.-programma van 20.20 uur tot 20.35 uur een korte herden kingsrede houden over de ramp van 1953. Daarbij zal hij een uiteenzet ting geven van hetgeen de regering na 1953 heeft gedaan om een derge lijke ramp in de Delta te voorkomen. Deze uiteenzetting zal worden afge wisseld met een aantal beelden. Ver volgens worden twee films van het ministerie van verkeer en water staat vertoond, namelijk de teken film van John Fernhout: „Nederland - Waterland" en voorts Bert Haan stra's „Delta fase I". Deze uitzending zal gevolgd worden door een aantal reportages uit het Deltagebied zoals het nu is. De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken mr. Luns ,is don derdagavond op doorreis naar Straatsburg, in Brussel aangekomen. DEN HAAG, 31-1. Bij de behande ling van de begroting van verkeer en waterstaat in de Tweede Kamer, heeft staatssecretaris Stijkel met be trekking tot het te kiezen systeem van automatische treinbeïnvloeding o.m. gezegd, dat binnenkort de be slissing kan worden tegemoet gezien. In 1963 zullen 60 automatische knip perlicht-installaties geplaatst wor den. Varkenspest in Eede AARDENBRUG, 31-1. In Eede (ge meente Aardenburg) zijn op het be drijf van de varkensfokker E. Ram- melaere gevallen van varkenspest geconstateerd. Ruim 120 dieren, waar onder een aantal zeugen en biggen, moesten worden afgemaakt. De vee- artsenijkundige dienst in Vlissingen heeft de nodige maatregelen getrof fen om verspreiding van deze be smettelijke ziekte tegen te gaan. Het besmette bedrijf ligt dicht bij de Belgische grens. Meisje verongelukt HEESCH. 1-2. Nabij hotel „De vliegende schotel" op de Rijksweg no .55, onder de gemeente Geffen is donderdagavond kort na zeven uur de 16-jarige Nelly Kappen, toen zij dicht bij haar ouderlijke woning op een bromfiets plotseling de rij baan overstak, door een personen auto aangereden. Het meisje, dat het jongste kind uit een groot gezin was. werd zeer ernstig gewond en overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis, het ziekenhuis in Oss. Ideeën brachten geld op AMSTERDAM, 31-1. Uit de idee enbussen van 140 bedrijven (geza menlijke personeelssterkte 495.000 personen), die in 1961 deelnamen aan de door het ideeënbuscentrum van het Nederlands Instituut voor Efficiëncy gehouden enquête, kwa men 44.000 ideeën. Daarvan werd ruim 31 procent 'beloond. De laagste beloning was een rijksdaalder, de hoogste 1' 10.000,- (bij een rijksdienst) In totaal werd bijna acht ton uitge keerd. De landelijke gemiddelde be loning is in vergelijking met vorige jaren sterk gestegen (1955 f 27,- en 1961 f 55,-). Naast beloningen gaf 87 procent der bedrijven ook aan moedigingspremies, waarvan het ge middelde lag tussen 5 en 10 gulden per bedrijf. De besparingen der toe gepaste ideeën varieerden van 100 gulden (in een bedrijf met minder dan 200 werknemers) tot 4.5 miljoen gulden (in een bedrijf mei meer dan 1.000 werknemers). STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE: Helicopter geland Vanmorgen omstreeks half twaalf daalde op het sportpark „Bannink" een helicopter, met aan boord per- Ingezonden mededeling mei voorwlelaandrijving Ook een 5-persoons wagen voor een 4-persoons prijs f 5555,- Zierikzee soneel van de N.R.U., zulks met het oog op de radio-uitzending van de herdenkingsdienst hedenavond in de Grote Kerk te Zierikzee. ZIJPE Veerpont voer toch weer De veerpont Zijpe kon donderdag morgen weer varen, omdat een kik vorsman de vorige dag en in de nacht van woensdag op donderdag de stukken van de schroef, die op het ijs krom waren geslagen, waar door deze schroef niet meer draaien kon, had afgezaagd. Een nieuw on derzoek blijkt echter nog wel nood zakelijk, iets waarmee genoemde kikvorsman zich in de nacht van donderdag op vrijdag belastte. De sleepboot „Anton" kreeg een man kement aan het roer en moest de strijd opgeven. Er werd donderdag vijf keer met de Zijpe gevaren. Zweden is niet van plan de leve rantie aan de Sowjet-Unie van bui zen voor olieleidingen te verminde ren. Dit is donderdag door iemand vafi het ministerie van buitenlandse zaken in Stockholm meegedeeld. Mosselkwekersvereniging „Algemeen Vissersbelang" BRUINISSE, 31-1. De mosselkwe kersvereniging „Algemeen Vissers- belang" te Bruinisee hield donder dag haar jaarvergadering in „Het Veerhuis". De voorzitter, de heer D. de Ko ning, herinnerde aan de ramp die juist tien jaar geleden zuidwest Ne derland trof en ook op Bruinisse vele verwoestingen aanrichtte, ge lukkig was er te Bruinisse in tegen stelling met andere gemeenten maar één slachtoffer. Niet minder dan acht personen die nauw bij de visserij betrokken wa ren geweest, overleden in het afge lopen jaar. Daarbij werd één per soon in de kracht van zijn leven en midden in zijn werkzaamheden weg gerukt. Zij werden met een minuut stilte herdacht. In 1962 werd door alle schepen geruime tijd in het noorden door gebracht, mede als gevolg van de véle zeesterren die op de percelen aanwezig bleken, te zijn en daar grote schade aanrichtten. Het vraagstuk van meer percelen voor de mosselkwekers is nog steeds niet opgelost. Meer percelen zijn dringend nodig, naar de mening van de mosselkwekers zijn er nog ge schikte gedeelten in de Waddenzee waar de mosselteelt met succes zou kunnen worden uitgeoefend, maar zij worden voor de garnalenvissers ge reserveerd. Er zijn verschillende commissies die moeten nagaan, waar nog per celen in cultuur kunnen worden ge bracht en wie voor toewijzing van die percelen in aanmerking komen, maar de laatste jaren kwam uit die commissies niets positiefs. Er was op de Waddenzee voldoen de zaadval; de kwaliteit van de mos selen was goed. Ook naar Zeeland kon zaad worden gebracht, terwijl het verheugend mag worden ge noemd, dat van de percelen in Zee land een ieder jaar groter contingent mosselen kon worden geleverd. De handelsorganisatie Solidair N.V. die is voortgekomen uit de geza menlijke aktie van de mosselkwe kers van Bruinisse en Zierikzee heeft een vaste plaats tussen de ex porterende handelsfirma's ingeno men en is daar niet meer weg te denken. Ter gelegenheid van de 750e opvoe ring van „My Fair Lady" in Ant werpen, is Johan Kaart donderdag op de Groenplaats uitgeroepen tot „ere-vuilnisman" van de Schelde- stad. - De bijgaande foto geeft een beeld van deze meer vrolijke dan Regeling kwaliteitseisen De nieuwe regeling van de kwali teitseisen bleek in de praktijk geen aanleiding te geven tot klachten. De toekomst blijft onzeker, met alle kracht dient te worden gestreefd naar behoud van de mosselcultuur in de Grevelingen, met weinig kos ten kan men zeker voldoende zout water op de Grevelingen houden, om mossel- en oestercultuur mogelijk te maken. Maar de mensen van het Deltaplan houden weinig rekening met de visserij belangen. De jongste berichten wijzen in de richting van een negeren van deze belangen. Met genoegen zag spreker ten slotte terug op het zo geslaagde mosselfeest. Hij bracht dank aan de heer D. van den Berg Wz. en de an dere jongeren, voor het vele belan geloze werk, dat door hen was ge daan, op" "Kët Oranjefeest, zowel als op het mosselfeest. Hij eindigde met de hoop uit te spreken dat de gevolgen van de strenge winter, die ongetwijfeld veel schade ook in de mosselcultuur zal geven, niet ruïneus zouden zijn. In het jaai'verslag van de secreta ris, de heer A. H. Hoogerheijde kwa men dezelfde problemen aan de orde Ook hij stipte het percelenvraagstuk aan, evenals de te verwachten Scha de door de strenge vorst. De secretaris zou het vissen van mosselzaad in het najaar, zoals dit de laatste jaren wer dtoegestaan, niet willen continueren. Liever geen zaadvisserij in het najaar, maar wel in het voorjaar, terwijl hij tevens de mening uitte dat de tijd voor prijs verhoging van de afgeleverde mos selen, gezien de gestegen kosten sinds 1955, zeker was aangebroken. Men zal het Jijden van de fe- bruari-rnmp 1953 op deze tiende jaardag van het onheilsgebcuren, toch nooit meer in zijn diepste essentie kunnen nagevoelen. Daar voor is er teveel gebeurd in de achterliggende jaren, die vrijwel voortdurend de aandacht opeisten om te komen tot een normale - en achteraf kunnen we dit zeggen'in vele opzichten ook verbeterde - maatschappij. Het is een harde wet voor ue levenden, dat men onmiddellijk na het zwartste ge beuren, weer aan de slag moet. Op Schouwen-Duiveland heeft men deze wet begrepen. Men heeft voldaan aan de re gels van deze wet en als troost nadien heeft men ervaren, dat het zo nog maar het beste was. Men kan en mag deze tere zaken niet zuiver verstandelijk zien, maar feit is toc-Ji dat de ojjeenvoJgendc ta ken de aandacht wat hebben af geleid van de' smart. Met de moed der wanhoop wellicht is men er aan begonnen, maar later zijn toch weer perspektieven geopend; er kwam vertrouwen eri resignatie, niet in defaitistische zin, maar voortvloeiende uit die merkwaar dige geestkracht van dit volk, dat in brede lagen nog contact heeft met de bronnen van het geloof. Het is in dit verband dienstig de veelzeggende uitspraak te cite ren van Zeeland's commissaris jhr. mr. A. F. C. de Casembroot .afge drukt in het voorwoord van het rampboek „Gekwelde Grond": „De grootste bewondering heb ik ge had voor de houding van de be woners van het eiland en met na me voor de nabestaanden van hen, die het slachtoffer van de ramp werden. Hun houding en moed, om het herstel weer terstond ter hand te nemen, heeft allerwege het grootste respect afgedwongen. Onder dergelijke omstandighed leert men zijn medemens eerst goed kennen. Dan pas beseft men, welk een voorrecht het is, geboren te zijn en te wonen in een provin cie, waar de grote meerderheid der bevolking nog tracht te leven naar de beginselen, neergelegd in Gods Woord.'. We geloven dat Jhr. de Casem broot met deze uitspraak de kern van de zaak heeft gepeild. Als hij vanavond in de Grote Kerk te Zie rikzee het woord zal richten tot allen, die het grimmig gezicht van de ramp hebben leren kennen, zal zijn toespraak - wij twijfelen er niet aan - nog van dezelfde over tuiging gewagen. Een nieuw element intussen zal het herdenken van vandaag ken merken, nl. de dankbaarheid voor wat uit veel leed aan goeds en po sitiefs werd gewonnen. Dat het allemaal weer zover kon komen, is in feite een wonder. Juist hierbij, na tien bewogen jaren, een ogen blik stil te staan is - naast het pië teitsvolle herdenken van de doden - passend en zinvol. BROUWERSHAVEN Éazar voor „Open het dorp" gereed gekomen Ingericht in garage plechtige gebeurtenis. BROUWERSHAVEN, 31-1. Het 60 meter lange gebouw van garage de Vlieger in het Slingerbos te Brou wershaven is thans in gereedheid gebracht om zaterdag 2 februari a.s. een stroom van mensen te ontvan gen naar de bazar voor „Open het Dorp". De grote ruimte is omgetoverd in een miniatuur R.A.I.-gebouw, com pleet met podium voor het rad van avontuur en een muziektent voor het muziekgezelschap „Apollo", dat aan deze dag met pittige marsmu ziek een feestelijk tintje zal geven, afgewisseld door een zang-gitaar trio. Langs één der wanden is als het ware een straat gecreëerd welke ge vormd wordt door een achttal ver- TWEEDE KAMER Verkeer en Waterstaat DEN HAAG, 31-1. In de vergade ring van de Tweede Kamer bij de begrotingsbehandeling verkeer en waterstaat heeft de heer D. Kodde (SGP) bezwaren geopperd tegen de wijze waarop thans recreatie en ont spanning in Zeeland worden gezocht. Als er geen mogelijkheden zijn de oesterteelt en de mosselcultuur voor Zeeland te behouden, zo zei de heer Kodde, dan rijst de vraag of de af sluiting van de zeegaten nog verant woord is. Vooralsnog zijn de voor delen van de afsluiting voor hem zeer twijfelachtig. Tenslotte ging de heer Kodde in op het vraagstuk van de beroeps vissers bij de afsluiting. De heer J. Smallenbroek (AR) merkte o.a. op de nog steeds niet ge regelde schadeloosstelling voor de gedupeerden van de Deltawerken een aan die werken klevende smet te achten. Mej. Schilthuis (P.v.d.A.) sprak er twijfel over uit of de ver wezenlijking van het Deltaplan in 25 jaar tijds verdere rampen zal kun nen voorkomen. Mej. Schilthuis wenste inlichtingen over de priori teitenlijst, die voor de uitvoering van de werken in het Deltagebied is vastgesteld. makelijkheidskramen, keurig opge steld met een geveltje in verschil lende vormen. De grote actie in de R.A.I. destijds wordt ook hier nage bootst compleet met scorebord, waarop regelmatig de stand wordt bekend gemaakt. Een grote koffie- schenkerij met cake, warme worst jes, worstbroodjes, e.d. completeren het geheel. Een apart cachet wordt verkregen door het aanbrengen van groen, be schikbaar gesteld door de Domeinen Ondanks het winterse weer behoeft niemand de kou te vrezen op de ba zar, daar een grote heteluchtverwar- mingsinstallatie het gebouw een be haaglijke temperatuur zal geven. De toegang naar het gebouw zal goed verlicht zijn, dank zij de lichtinstal latie der ijsvereniging. Bezinning Toen braken de dijken en dreven de lijken Een mensheid in nood Hun graf was gedolven; in 't spel van de golven Klonk 't lied van de dood Geschreven nog gister' in 't levensregister, Doch toen was het boek Op eens vol hiaten. We zwegen gelaten De rede was zoek De ogen geloken; de banden verbroken Aan 't leven ontrukt. Getild van de aarde, als iets van geen waarde De dood ingedrukt. Doch voorwaats gedreven op 't ritme van 't leven Bezield door de stof, In ivank'lend vertrouiven, ging ieder weer bouwen Zijn huis en zijn hof. Nu beemden en velden ons duid'lijk vermelden Dat Schouwen weer leeft Gedenkt dan één stonde hun doodssnik; de wonde Die altijd nog kleeft Brouwershaven, l-2-'63. P. L. B.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 2