DE ZIERIKZEESCHE COURANT ENGELAND ZAL VASTELAND NIET DE RUG TOEDRAAIEN Kernstopoverleg in New York beëindigd De herdenkingsdienst Twee helikopters gezonken Januari was uitzonderlijk koude maand Dinsdag 5 Februari Gebr. Thien Meningsverschil Canada-Verenigde Staten Britse E.E.G.-aanvraag blijft aan de orde Debat in Engels Lagerhuis over kernbewapening Rampmonument op Oosterscheldedam ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 1 februari 1963 119e jaargang' No. 19321 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk m au nummer: Open het dorp"-bazar te Brouwershaven Het bleek uit slottoespraak: LONDEN, 31-1. Het Britse minis terie van buitenlandse zaken heeft donderdag de tekst vrijgegeven van «Ie slottoespraak, die de Britse on derhandelaar, onderminister Edward Heath, dinsdag j.l., toen bleek, dat de onderhandelingen over een Britse toetreding tot de Europese gemeen schappelijke markt tot mislukken gedoemd waren, te Brussel heeft ge houden. Heath verklaarde in zijn toespraak onder meer: „de gebeurtenissen der afgelopen weken hebben de door vele miljoenen gewenste vordering in de richting van een waarlijk ver enigd Europa in de waagschaal ge steld. Doch ofschoon dit een droevig ogenblik voor de Europese eenheid is, moeten wij toch wel het volgen de voor ogen houden. Groot-Brittannië heeft, direct bij het begin der onderhandelingen, de wens te kennen gegeven om, met de andere Westeuropese landen, samen te werken bij de bouw van een nieuw Europa. Deze zeer zorgvuldig geformuleerde woorden blijven ook nu onverzwakt van kracht. Het bleef koud De personeelsleden van een bedrijf in de Westduitse stad Tuttlingen beleefden dezer da gen een onaangename verras sing. Toen zij de centrale ver warming 's morgens hadden aangezet en het in het gebouw maar koud bleef, gingen zij op onderzoek uit en kwamen tot de ontdekking dat koulijdende dieven hen voor waren ge weest. De olietank van 20.000 liter, die kort geleden nog ge vuld was, was namelijk tot op de bodem geledigd. New York nog kranteloos NEW \rORK, 31-1. De burgemees ter van New York, Robert Wagner, heeft donderdag meegedeeld, dat na langdurig onderhandelen met vak bondsafgevaardigden van de typo grafen van New Yorkse dagbladen, enige voortgang is gemaakt. Door de staking is de stad sedert 8 december van het vorige jaar verstoken van dagbladen. Men is echter nog zeer ver van een overeenstemming ver wijderd, aldus de burgemeester. HILVERSUM. De hoofd-redacteur van het N.T.S.-journaal ,de heer Ca- rel Enkelaar, heeft in het „Hof van Holland" in Hilversum op een door de Nederlandse Televisie Stichting aangeboden receptie afscheid geno men. Wij zijn bemoedigd door de krach tige steun van een volledige inscha keling van Engeland bij de totstand koming van een verenigd Europa, waarvan vele kringen in de laatste weken blijk hebben gegeven", aldus Heath. De Britse vertegenwoordiger bij het overleg te Brussel besloot: „en daarom zou ik tot mijn collega's wil len zeggen: vreest niet. Wij, in Groot-Brittannië. zullen noch het Eutopese vasteland, noch de afzon derlijke Europese staten de rug toe draaien. Wij zijn, geschied- en aard rijkskundig, en door onze traditie, cultuur en beschaving, een deel van Europa. Wij zullen, tezamen met al onze Europese vrienden, bliiven werken voor de ware eenheid en kracht van Europa". Overeenstemming nabij^ NEW YORK, 31-1. Het dricmo- gendhedenoverleg over stopzetting van kernproeven, dat deze week in New York werd gehouden, is op voorstel van de Sowjet-Unie be ëindigd. Het overleg werd gevoerd door Amerikaanse, Russische en Britse afgevaardigden. De Sowjetrussische delegatie had voorgesteld om het kernstopoverleg weer in de achttien- landencommissie in Genève te doen houden. Deze commissie - die op re ces is - zal 12 februari weer bijeen komen. Uit Sowjetrussische bron was eer der deze week vernomen, dat een overeenstemming nabij was. De onderhandelingen vonden sinds 14 januari in Washington en New York plaats als resultaat van een briefwisseling tussen de Russische premier Chroesjtsjov en de Ameri kaanse president, Kennedy. Daarin zei de Russische premier dat de Sow- Indonesië en noord-Borneo DJAKARTA, 1-2. De stafchef van het Indonesisch leger, generaal-ma- joor Achmed Jani, heeft vrijdag te gen de troepen te Pontianak in West-Borneo gezegd, dat het leger „wacht op het bevel" op te rukken om het volk in Noord-Borneo te helpen" bij de strijd voor onafhan kelijkheid", zo heeft het officiële persbureau Antara vrijdag meege deeld. Volgens het persbureau staan twee divisies vrijwilligers klaar om Brits Noord-Borneo binnen te rukken om de opstandelingen te steunen. Romeinse geraamten Tijdens werkzaamheden 'in dq, kelder van een hotel in St. Vincent sur Jard, in het Franse departement Vendee, zijn tweehonderd geraam ten gevonden, daterend uit de Ro meinse tijd. Bij verdere opgravingen werd een zaal bloot gelegd waarin de Romeinen hun gevangenen opslo ten alvorens hen in een put te gooièn. DE BILT, 1-2. Het K.N.M.I. deelt mede: de gèmiddelde temperatuur van de afgelopen maand januari was te De Bilt 5.2 graden Celsius onder het vriespunt tegen een waarde van -f 1.7 graden normaal. In 1940 was januari nog een weinig kouder waardoor de eerste maand van het jaar de op een na koudste januari van de laatste 125 jaar is geworden. Overdag was de temperatuur over het algemeen iets lager dan in jan. 1940, maar de nachten waren in de regel minder koud. In De Bilt vroor het op 30 van de 31 dagen die de maand telt, tegen op 15 dagen nor- ZIERIKZEE, 1-2. Wij herinneren andermaal aan de herdenkings dienst. die hedenavond gehouden wordt in de Grote Kerk te Zie rikzee bij gelegenheid van de tiende jaardag van de februari-storm- ramp van 1953. De dienst vangt aan om 8 uur. De orde van dienst luidt als volgt: Introïtus en voorlezing van Psalm 93 door pastoor H. van Deursen. 2. Samenzang: Psalm 93 1, 2 en 3 en 4. 3. Toe spraak door Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, commissaris der ko ningin in Zeeland. 4. Samenzang: Gezang 300 1, 3, 4 en 5. 5. Toespraak door de heer J. Romeijn, oud-burgemeester der voor malige gemeente Ouwerkerk. 6. ,.Ecce quomodo moritur" van Jacob Handel 1550-1591), gezongen door de Zierikzeesche Oratorium Vereniging o.l.v. de heer J. M. Lujjkenaar. 7. Toespraak ds. Y. J. Tiemersma. 8. Samenzang. 9. Dankgebed door ds. M. v. d. Klis. 10. Samenzang: Gezang 306 1 en 6. Wij herinneren verder aan de kranslegging bij de herinnerings- zu'l. opgericht op de Algemene Begraafplaats, om 4 uur n.m. Wij doen een beroep op het publiek beide plechtigheden, met n.- r.ne ook de kerkdienst in grote getale te bezoeken, temeer gelet op het officieel k trakter dat hieraan is gegeven. jet-Unie de voorwaarde van inspec tie ter plaatse als controle op ge heime kernontploffingen toestaat mits zii niet meer dan driemaal per jaar wordt gehouden. De Verenigde Staten verlangen echter minstens acht inspecties per jaar. Amerikaanse raketten OMAHA, 1-2. Het Amerikaanse arsenaal van intercontinentale bal listische raketten zal zich in 1963 met gemiddeld meer dan een raket per dag uitbreiden. Dit heeft gene raal Thomas Power, bevelhebber van het strategische luchtcommando, donderdag op een conferentie van militairen in Omaha (Nebraska) meegedeeld. Hij zei dat er thans meer dan 200 intercontinentale ballistische raket ten In dienst zijn. DEN HAAG, 31-1. Bij vliegoefe- ningen met helikopters van het type Sikorsky-HSS- IN (S-58) vanaf H.M. vliegkampschip Karei Doorman is, waarschijnlijk tengevolge van mo torstoring, een helikopter te water geraakt. Bij een reddingsactie die onmid dellijk ingezet werd door andere helikopters en een jol, geraakte een tweede hefschroefvliegtuig door nog onbekende oorzaak eveneens te wa ter. De bemanningen van beide toe stellen konden worden gered. De he likopters zijn in het ter plaatse die pe water gezonken en moeten als verloren worden beschouwd. Het vliegkampschip Karei Doorman oefende in de omgeving van Gibral tar. Ingezonden mededeling maal. Zelfs bleef het op 19 dagen onafgebroken vriezen, terwijl dit gemiddeld op slechts vijf dagen in januari het geval is. December en januari te zamen genomen waren sedert de barre winter van 1890-S1 niet meer zo koud geweest. Het aantal uren zonneschijn be droeg te de Bilt 96 tegen 56 normaal, het was de zonnigste januari sedert 1954. De hoeveelheid neerslag was gemiddeld over het gehele land slechts ongeveer 20 millimeter tegen 64 mm normaal, waardoor de afge lopen maand de droogste januari se dert 1933 kan worden genoemd. U kunt nog profiteren van onze speciale prijzen tot en met Zierikzee De E.E.G.-kwestie in de Tweede Kamer DEN HAAG, 31-1. De regering heeft er behoefte aan de uiterst moeilijke situatie waarin Europa is komen te verkeren door het afbre ken van de onderhandelingen tus sen de E.E.G. en Engeland, ten over staan van de volksvertegenwoordi ging te bespreker.! Met deze woor den heeft de minister van buiten landse zaken, mr. J. Luns, donder dagmiddag in de Tweede Kamer een verklaring over de laatste onderhan delingen in Brussel ingeleid. Met zijn collega's uit de andere E.E.G.-landen buiten Frankrijk had hij eergisteren reeds uiting gegeven aan zijn „teleurstelling, verbijstering en bezorgdheid". De regering heeft echter behoefte aan een diepergaan- de bespreking van de zaak met het parlement. Alvorens 'op de „schokkende" ge beurtenissen van de laatste dagen in te gaan, gaf de minister een histo risch overzicht van' de onderhande lingen met Engeland. Talrijke spre kers drukten hun teleurstelling uit over de mislukking van Brussel. GEDENK DE DODEN. Vandaag is het tien jaar geleden, dat Schouwen-Duiveland werd besprongen door de wrede zee, die honderden kostbare mensen levens eiste. Beter nog dan met veel woorden, kunnen in stilte worden herdacht allen, die het licht van de nieuwe dageraad toen niet meer hebben mogen aanschouwen. Hun lichamen rusten in de grond van het nieuive Schouwen-Duiveland. In droeve eerbied zal de bevolking juist vandaag in gedachten bij hen vertoeven, die de dood zo plotseling wegnam. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Wanneer de mensen alleen zouden praten over wat zij be grijpen, dan zou er maar wei nig op de wereld gezegd wor den. WAT UQT Dl BILT i Diefenbaker boos op Amerika Noordoostelijke wind Verwachting tot zaterdagavond: Veranderlijke bèwolking met plaat selijk enige sneeuw; matige, aan de kust tijdelijk krachtige noordooste lijke wind; matige en vannacht hier en daar strenge vorst. 2 febr. Zon op 8.20, onder 17.28. Maan op 12.18, onder 2.27. 3 febr. Zon op 8.19, onder 17.30. Maan op 12.52, onder 3.43. 4 febr. Zon op 8.17, onder 17.32. Maan op 13.33, onder 4.55. Eerste kwartier: 1 febr. te 9.50. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 2 febr. 8.48 v.m. 21.32 n.m. 3 febr. 4 febr. 9.59 v.m. 22.42 n.m. 11.20 v.m. n.m. OTTAWA, 31.-1. Premier Diefen baker van Canada is ontstemd over het feit dat het Amerikaanse depar tement van buitenlandse zaken woensdag een verklaring aan de pers heeft verstrekt, waarin kritiek ge oefend wordt op de Canadese weige ring Amerikaanse kernwapens te aanvaarden. Dit is een zaak die alleen Canada aangaat, zo zei Diefenbaker in het Canadese Lagerhuis. Als Amerika wat heeft te zeggen, behoeft dat niet via een verklaring aan de pers te gebeuren. De Canadese ambassadeur in Washington is naar Ottawa ontboden om inlichtingen over deze kwestie te verstrekken. Diefenbaker sprak in het Lager huis van „ongerechtvaardigde in menging" in Canada's zaken en van „een ongehoorde manier van doen van het State Department". Canada wil een goed bondgenoot zijn, maar geen satelliet. Amerika wil graag dat .Canada Schellinkje naar huis LONDEN, 31-1. Honderden mop perende 'balletliefhebbers moesten donderdagavond het Royal Opera House in Londen verlaten, omdat een gedeelte van het dak op instor ten stond. Zij hadden plaatsen voor het schellinkje en het hoogste bal kon om Margot Fonteyn en Rudolf Boerejev te zien dansen in Les Syl- phides. 's Middags waren reeds scheuren in het dakgewelf opge merkt en later kwamen klompen kalk naar beneden. Men besloot toen de gallerij en het balkon af te slui ten. Bezoekers op andere rangen werden wel toegelaten. Amerikaanse kernwapens aynvaaiylt om de verdediging van Noord-Ame- rika zo doeltreffend mogelijk te ma ken. maar Canada is daar tot dusver niet toe te bewegen geweest. Diefen baker heeft onlangs gezegd, dat de afschrikwekkende invloed van de kernwapens al zo groot is geworden, dat vergroting van het aantal geen gewicht meer in de schaal legt. Agrarisch congres P.v.d.A. AMSTERDAM, 31-1. Op donderdag 14 februari zal in de Buitensociëteit in Zwolle het 17e agrarische congres van de Partij van de Arbeid worden gehouden. De sectie agrarische vra gen van de Dr. Wiardi Beekman Stichting heeft aan de organisatie meegewerkt. Op dit congres zal het urgentie program voor land- en tuinbouw aan de orde worden gesteld. De Europese ziekenzusters in de ziekenhuizen van Ceylon hebben be- v®l gekregen het land voor maart 1964 te verlaten. BROUWERSHAVEN: 2 febr. 8.42 v.m. 21.25 n.m. 3.febv. 9.55 v.m. 22.40 n.m. 4 febr.' 11.18 v.m. 23.59 run. Doodtij: 3 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 1-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Een van de Oostzee afkom stige storing heeft sinds gisteravond overal in ons land enige sneeuw ge bracht. De bewolking en de noorde lijke wind hebben daarbij de vorst wat getemperd, zodat vrijwel ner gens strenge vorst voorkwam. Bo ven noord Scandinavië is in de afge lopen 24 uur een nieuw hogedruk- gebied ontstaan, dat zich echter ge deeltelijk naar noord Rusland ver plaatst. Het wordt bovendien aan getast door een actieve depressie die bij Spitsbergen ligt. Het front van deze depressie veroorzaakt lucht drukdalingen in de omgeving van IJsland en voor de Noorse westkust. De invloed hiervan zal morgen in ons land nog nauwelijks merkbaar worden. De wind blijft noord-ooste lijk en voert koude lucht uit Scan dinavië aan. Nadat de Oostzee-sto- ring aanvankelijk nog plaatselijk enige sneeuw heeft gebracht, kunnen later opklaringen worden verwacht. De vorst houdt aan. BRUSSEL, 31-1. De voorzitter van de Europese cómmissie van de E.E.G., prof. Hallstein, heeft vrijdag middag op een persconferentie in Brussel verklaard, dat de Britse aanvraag om het lidmaatschap van de gemeenschap „aan de orde bltfft" „De beslissing tot het afbreken van de onderhandelingen met Enge land is geen beslissing ten eeuwige „Overeenkomst van Nassau" aan de orde LONDEN, 31-1. Het Lagerhuis heeft donderdag het debat voortge zet over de zogenaamde „overeen komst van Nassau", waarbij presi dent Kennedy en de Britse eerste minister MacMillan overeen kwa men dat de Verenigde Staten „Pola- ris-raketten (er beschikking van Groot Brittannië zulten stellen, in plaats van de „Sliybolts", waarvan de zeer veel kostende ontwikkeling niet geheel bevredigende resultaten had opgeleverd. De minister van landsverdediging, Peter Thorneycroft verklaarde don derdagavond dat de Britse onderzee boten, die elk met zestien „Polaris"- raketten zullen worden uitgerust, in Engeland zullen worden gebouwd en door Britten zullen worden bemand. In een toelichting op de stelling der regering, dat Engeland over een onafhankelijk kernzwaard moet be schikken, verklaarde Thorneycroft: „Een vijand moet weten dat hij door een aanval op of bezetting van ons land op geen enkele wijze vergoe ding kan verwerven voor de ver schrikkelijke verliezen, die hem bij een dergelijke actie zouden worden toegebracht". Thorneycroft reageerde ook op de opmerkingen van hen, die hadden gevraagd in hoeverre men, na de met 'de „Skybolt" opgedane ervaring, kon vertrouwen op de Amerikaanse toe zeggingen inzake de beschikbaarstel ling van „Polaris"-raketten. dage. Alle vraagstukken blijven op de agenda. Thans verder onderhan delen is onmogelijk. Ons programma blijft het gesprek later weer op te nemen. Het tijdstip daarvan kunnen wij niet bepalen", aldus professor Hallstein, die sprak van de „diepe ontgoocheling en onrust" na de „ge beurtenissen" van deze week. Grote krachtsinspanning De voorzitter van de Europese commissie betoogde, dat thans de eerste en huidige taak van de Euro pese commissie is een „grote krachtsinspanning" te leveren om de nadelige gevolgen van de breuk in het gesprek met de Engelsen „tot het menselijk mogelijke minimum te beperken". Prof. Hallstein noemde echter de thans ontstane situatie „acuut en ernstig". „Wij mogen echter de toe stand niet nog moeilijker maken door verdere dramatisering. Daar mede kan niets worden bereikt. Wat thans nodig is zijn koelbloedigheid en rustige beschouwing. Met de bouwstenen, die de gemeenschap heeft, moet de oplossing worden op gebouwd". DEN HAAG, 31-1. Het plan voor een nationaal monument, ter herin nering aan de watersnoodramp van 1953 op het sluitcaisson aan de Schclphoek of Ouwerkerk is defini tief van de baan. Het is nu de be doeling, dat er een monument zal verrijzen 0p de dam, die te z\jner l(jd dc Oostcrschelde zal afsluiten. Dit monument zal dan tegelijker tijd de slachtoffers van de ramp herdenken en de voltooiing van de Deltawerken markeren. Een en ander wordt ons desge vraagd bevestigd door het ministerie van verkeer en waterstaat. Het plan voor een gedenkteken aan de Schelp- hoek of Ouwerkerk heeft men laten vallen, omdat het wel erg groot zou moeten worden wilde het indruk maken op dc enorme sluitcaissons die in een overigens open terrein lig gen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1