EEN MINISTER GEVRAAGD CKefarme.,4 GRIEP! IE Uitvoering van belangrijke stedelijke objecten stagneert Verklaring van minister Luns over E.E.G. r i" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 3t januari 1963 No. 19320 Nieuwjaarsrede mr. F. Th# Dijckmeester Prinses Beatrix wordt vijf en twintig UIT HET BINNENLAND Twee recente foto's van H.K.H. Prinses Beatrix, die vandaag, donderdag 31 januari, haar vijf en twintigste verjaardag viert. (Foto's Max Koot). Feuilleton ZIERIKZEE, 29-1. Op de dinsdag avond gehouden vergadering van de gemeenteraad heeft de voorzitter, burgemeester, mr. F. Th. Dückmees- ter, zijn nieuwjaarsrede uitgespro ken, waarin hü in eerste instantie stil stond bij de februari-ramp van 1953, de herdenking waarvan enerzijds weemoedig stemt, anderzijds reden geeft tot grote dankbaarheid voor het vele goede, dat uit de ramp is voortgevloeid. De voorzitter verwees hierna naar de typische structuur van Zierikzee, waaruit specifieke eigen problemen voortvloeiden, uitgestrekt als het veld der gemeentebemoeiingen moet genoemd worden, uitgestrekter dan in de regel het geval is met gemeen ten in dezelfde orde van grootte. Die typische Zierikzeese problemen vloeien voort uit de geografische en hydrografische positie. De financiële neerslag daarvan treft men aan in de weinig royale begrotingspositie. Op den duur zal de gemeente het moeten hebben van de verfijningen, die de wet op de financiële verhou ding rijk-gemeente in uitzicht stelt. Geeri juichtonen De gemeente kan eigen problemen niet meer zelfstandig oplossen, af hankelijk als men is van hogere me dewerking (rijk en provincie). In dit opzicht is er geen aanleiding tot juichtonen, aldus de voorzitter, die er op wees, dat belangrijke stede lijke objecten stagneren, als: zwaai- kom, klcedgelegenheid (sportterrein) uitbreidingsplan, jachthaven en mu ziekschool, kantoorgebouw waterlei ding en speellokaal Beatrixschool. De instemming van veel „instanties" hiervoor is nodig en spr. vond dat wat meer vertrouwen in de lokale overheid beslist geen kwaad zou kunnen. Centrale visie. Er is echter geen sprake van te genwerking. De kneep zit echter in het feit dat het centrum des lands de plaatselijke projecten anders ziet dan ter plaatse. Het ware te betreu ren als langzamerhand de centrale visie de plaatselijke zou gaan over heersen; de gemeentelijke autonomie dient immers niet te worden tot iets zinledigs. Met betrekking tot de uitvoering van het uitbreidingsplan stuit de gemeente intussen op ernstige te genstand bii de realisering van zijn voornemens. In dit opzicht citeerde de voor zitter een uitspraak van de commis saris der koningin in Noord-Bra bant: „de plannologie - het stede bouwkundig beleid dus - is primair de taak van de gemeentebesturen, een opmerking die in de welwillen de aandacht van de planologen te Middelburg zij aanbevolen. Landbouw cn industrie Spr. bepleitte de realisering van de eerder genoemde projecten, die samenhangen met de ontwikkeling van Zierikzee. In het kader van de regeling voor ontwikkelingskernen zijn zij gedeeltelijk voorbereid. Spr. bepleitte de voortzetting daarvan en het de tijd laten van het tot ont wikkeling komen der industrie. Spr. meende niet dat in deze streek land bouw en industrie elkaar afbreuk zullen doen. Industrialisatie leidt tot een gezonde ontwikkeling der werk gelegenheid. Na het bezoek van Prins Bernhard te hebben gememoreerd, uitte de voorzitter zijn tevredenheid over de woningbouw, onontbeerlijke begelei ding van de industrie. De verwachting dat de bevolking aan het einde van het jaar zou zijn toegenomen, is niet bewaarheid. Spr. typeerde dit beeld evenwel als van een „teruglopende golfslag in een opkomend getij". De lijst van wo ningzoekenden omvat thans 201 na men, w.o. 53 aanvragen wegens voorgenomen vestiging. Reorganisatie diensten Mr. Dijckmee9ter noemde verder de reorganisatie van de Dienst voor Maatschappelijke Zorg, de 'Dienst voor Openbare Werken, die op de helling komt, de uittreding uit de Centrale Dienst, waarover Zierikzee - gezien de houding der andere ge meenten - geen spijt behoeft te heb ben en dan de verschillende plannen FLITSEN UIT HET BUITENLAND Een Engelse soldaat, die in 1960 haar oost-Duitsland was gegaan, is vorige week in west-Berlijn terug gekeerd. Hij is naar Engeland over gebracht voor ondervi-aging, aldus een Britse legerwoordvoerder. De 22-jarige soldaat, Jenkerson, afkom stig uit Lowestoft (Sussex), was niet tevreden met de toestand in oost- Duitsland. „Hij had al een tijd lang geprobeerd terug te komen", aldus de woordvoerder. Op 23 januari deed hij dat, met de luchttram. Een 102-jarige moeder heeft dins dagavond haar 74-jarige zoon van de dood gered. Het geval deed zich voor in Bordeaux, waar de man voorover in een open 'haardvuur viel. Zijn hoogbejaarde moeder slaagde er in hem bij de jaspander, uit de vlam men te trekken. Tengevolge van het ontploffen van een fles met methaangas is woensdag een deel van een huis in Milaan ingestort. Zes personen lie pen verwondingen op. Van twee van hen is de toestand ernstig. In het raam van hun ruimtepro gram willen de Fransen talrijke stratosfeerballonnen oplaten, die tot 40 km. hoogte moeten kunnen, stij gen, De doorsnede van deze plastie ken ballonnen zal ongeveer 100 me ter zijn. Een sneltrein van Parijs naar Marseille is bij Miremas, 50 km. ten noorden van Marseille, op een wissel uit de rails gelopen. Twee passagiers iiepen hoofdwonden op. t.w.: streekplan, sanerigsplan en structuurplan. Warme hulde bracht 'spr. aan het personeel van de Zijpse veerboot, voor het dapper volhou den in de koude. Belangrijk is ook de feestelijke opening van het mosselseizoen, uit gegroeid intussen tot een evenement van de eerste orde. Onverdrageljjk is de gedachte, dat Zierikzee zijn vissers ooit zou moeten missen", al dus de voorzitter, die verder de res tauraties in herinnering bracht, uit gevoerd in partikulier beheer. Daar onder valt ook de molen „De Hoop" en de interne vernieuwing van het Weeshuis. Spr. dankte tenslotte het gemeen- tepersoneeh inzonderheid het per soneel van Gemeentewerken, dat - onder moeilijke omstandigheden - de straten redelijk begaanbaar wist te houden. De brandweer nam afscheid van twee „verdienstelijke en trouwe aanvoerders", de heren brandmees ters Van 't Veer en Van de Vate. De voorzitter besloot: „zonder Gods ze gen en steun kunnen wij geen deug delijk werk en duurzame resultaten tot stand brengen. -Moge die zegen en steun ons dit jaar ten deel val len". Beantwoording De nieuwjaarsrede van de voor zitter werd beantwoord door de nes tor van de raad, de heer Simmers, die de wijziging in de samenstelling van de raad in 1962 in herinnering bracht. Spr. gaf uitdrukking aan zijn vertrouwen in de leiding van het college, inzonderheid van de voor zitter en in de kundigheid van de DEN HAAG, 29-1. In een der uit zendingen van de Wereldomroep kwam een weergave voor van een verklaring van de minister van bui tenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, over het mislukken van de Brusselse conferentie. „Dit is een zwarte dag voor Europa", zo zei de heer Luns. „De Nederlandse regering en ook de regeringen van België, Luxem burg, Duitsland en Italië zijn diep teleurgesteld en zien met grote be zorgdheid de toekomst tegemoet. Toen Nederland in maart 1957 het verdrag van Rome heeft ondertekend zag de Nederlandse regering dit ver drag als uiterst belangrijk, niet al leen om economische redenen maar vooral en speciaal ook om politieke redenen. Ons baserende op de ter men en artikelen van het verdrag zagen wij het-als-een-van de groot ste stimulanten voor een verenigd Europa en zo zien wij het nog, na melijk ten behoeve van een open gemeenschap. Alle mogelijkheden waren aanwezig Toen in de zomer van 1961 de Britse regering bekend maakte, dat Engeland als volledig lid zich bij de E.E.G. wenste aan te sluiten, werd dit door de Nederlandse regering met vreugde begroet. In vijftien maanden intensief onderhandelen bleek, dat economisch en technisch alle mogelijkheden voor toetreding aanwezig waren, en dat ook het Ver enigd Koninkrijk zich politiek op Europa wilde concentreren, dat wil zeggen volledig deel wilde nemen aan de Europese politiek. Verwijzen de naar de persconferentie van ge neraal de Gaulle op 14 januari zei mr .Luns nooit gedacht te hebben om langs deze weg met een Franse weigering om verder te onderhande len geconfronteerd te worden. On danks alle pogingen van de vijf re geringen en de Europese commissie is verdere voortzetting van de on derhandelingen niet gelukt. ZIERIKZEE, 29-1. Op de sintel- baan te Vlissingen welke was omge toverd in een ijsbaan, heeft Erik Franlce voor een uitstekende presta tie gezorgd, door bij de wedstrijden welke hierop werden gehouden zo wel in het totaalklassement als op de beide te rijden afstanden, 500 en 1500 meter, op de 2e plaats te ein digen. De winnaar op de 50,0 meter, Har- men de Ru, had het geluk in de eer ste serie te mogen starten op nog een redelijk goede baan, waarop hij een tijd maakte van 54.6 sec. Op een 7.0 goed als stuk gereden baan kwam Franke nog tot de redelijk goede tijd van 56.1 sec., waarmee hij beslag op de 2e plaats wist te leg gen, vóór J. L. de Jager, die er 58.5 sec. over deed. Bij de 1500 meter ging de belangstelling voornamelijk uit naar het duel tussen De Ru en Franke. Beide rijders gaven elkaar geen duimbreedte toe in deze ener- vei-ende race. Pas in de laatste bocht gelukte het Erik zich los te werken en als eerste door de finish te gaan in de goede tijd van 2.58.3 gevolgd door De Ru die er 2.59.3 over deed. Alleen Jaap de Roo gelukte hel in secretaris en het personeel. Hu hoopte dat de nieuwe raadsleden zo spoedig mogelijk vertrouwd zullen geraken met de praktijk. Gezien de zorgelijke financiële positie der ge meente, is er, naar inzicht van spr., alle aanleiding in de raad een zo goed mogelijke verstandhouding te bewaren. Spr. gaf een opsomming van de te realiseren objekten en vond m.b.t. de restauratie van de monumenten het begrip voor het historisch belang hiervan bij het pu bliek opmerkelijk. Hij hoopte ten slotte dat het in het nieuwe jaar ook weer zal gaan in de gemeente om verdere vooruitgang en ontwikke ling. Ingezonden mededeling Vier middelen In één tablet werken krachtiger zonder de maag van streek <e maken I Vier beroemde geneesmiddelen ondersteunen elkaar en werken daardoor bijzonder krachtig. Eén der middelen dient om de maag te beschermen. Chefarine „4" doet werkelijk wonderen! Glaren buisjt 20 tibhlltn f 0.80 Handige stripverpakking 40 tabletten f 1.60 Voordeligs flacon 100 tabletten f 3.60 Minister Luns herhaalde dat de Nederlandse regering grote bezwaren heeft tegen de proce dure om door middel van een persconferentie voor een fait accompli gesteld te worden en hij verheelde opnieuw zijn bit tere teleurstelling niet, dat de Franse regering geen enkel com promis heeft willen aanvaarden. KERKNIEUWS Ned .Herv. Kerk Beroepbaar: kand. P. Siderius, Bunschoten.. Beroepen te Hoorn (vac. H. J. Kas- tein): "W. J. de Hoest, Haastrecht. Aangenomen naar Haaksbergen (toez.): J. C. v. d. Berg, vicaris te Haaksbergen. Bedankt voor Rotterdam-Vree-'- wijk-Lombardijen: H. J. J. Keijzer, Maasland. Evang. Luth. Kerk Aangenomen naar Enschedé als predikante met bijzondere opdracht: mej. da. J. A. P. Ris, Woerden. Vrije Evang. Gemeenten Aangenomen naar Leeuwarden (2e pred.pl.): M. Nijkamp, Gouda. Ger. Gemeenten Tweetal te Tholen: C. Wisse, Hen drik Ido Ambacht en A. Hofman, Zeist. Reims-Feijeiioord op t.v. DEN HAAG, 30-1. Het staat thans vast dat de voetbalwedstrijd Reims- Feijenoord voor de kwartfinales om de Europa-beker, die woensdag 6 februari in Parijs wordt gespeeld, geheel door de Avro-televisie zal worden uitgezonden. Het commen taar wordt verzorgd door Jean Smits. De uitzending begint om 20.30 uur en eindigt om 22.15 uur. de laatste serie, toen de baan door opvriezen weer in een betere con ditie kwam, met 2.57.3 de tijd van Franke nog te verbeteren. Het alge meen klassement zag er als volgt uit: 1. H. de Ru 114.367 pnt.; 2. E. Franke 115.333 pnt.; 3. J. L. de Jager 122.067 pnt.; 4. G. A. L. Lammers 123.067 pnt.; 5. J. G. de Jager 124.300 pnt.; 6. Pelle 124.467 pnt.; 7. J. Gijzel 125.633 pnt.; 8. W. Brevet 126.333 pnt.; 9. Maldegem 126.333 pnt.; 10. P. de Groot 127.933 pnt. AMSTERDAM. Naar schatting on geveer 400 Amsterdamse bouwvak arbeiders hebben een ordelijk ver lopen demonstratie gehouden voor een toeslag op het zg. vorstverlet. „Voor duurtetoeslag" stond op een spandoek waarachter de stoet, die ca. twee uur op het Rijnspoorplein was geformeerd, naar de Stadhou derskade trok, naar het kantoor van de plaatselijke afdeling van de Aan nemers- en Patroonsbond voor de Bouwbedrijven. Voor dit gebouw werd een korte toespraak gehouden waarna de deelnemers rustig uiteen gingen. K.P.M. uit Nieuw-Guinea HOLLANDIA, 30-1. Omstreeks maart zal de Indonesische nationale scheepvaartmaatschappij „Pelni" de scheepvaart in de wateren van Nw. Guinea en de dienst van Nieuiv- Guinea naar Singapore overnemen van de K.P.M. Het laatste K.P.M.- schip met bestemming Nieuw-Gui- nea „De Kaloekoe", vertrekt 9 fe bruari uit Singapore en zal 10 maart in Hollandia aankomen. De Kaloekoe zal op 10 april als laatste haven Sorong aandoen. Een maand later op 9 maart zal het eerste schip van de „Pelni" uit Singapore naar Nieuw-Guinea ver trekken. Ook de diensten die door twee K. P.M.-schepen worden onderhouden aan de noord- en zuid-kust van Nw. Guinea zullen door de „Pelni" wor den overgenomen. De K.P.M. zal trachten eind april of begin mei de laatst vertrekkende Nederlanders uit diverse havens in Nieuw Guinea op te halen. Middenstand en reclame UTRECHT, 30-1. Onder de titel „Reclame is winst" zullen de instel lingen en organisaties, die reeds en kele jaren op de voorjaarsbeurs in Utrecht een „middenstandscentrum" verzorgen, dit keer komen met een inzending, die geheel zal zijn gericht op de begrippen „reclame en mid denstand". In een stand, die 260 m-\ beslaat en die is ondergebracht op de par terre van de Vredenburggebouwen, zal de ondernemer uit het midden- en kleinbedrijf op illustratieve wij ze wegwijs worden gemaakt op het terrein van de reclame. In de stand zullen voorbeelden van geslaagde re clame-campagnes worden getoond, terwijl reclameleer, reclametechniek en media-dteuze op overzichtelijke wijze naar voren zullen worden ge bracht. Zeven miljoen schade bij fabrieksbrand VEGHEL, 30-1. Bij een grote brand in de Mars-chocoladefabriek te Veghel is volgens de directie van de fabriek het gehele produktiegedeelte verloren gegaan. De directie heeft zijn waardering uitgesproken over het voortvarend optreden van de Veghelse vrijwillige brandweer. Dank zij dit optreden konden behouden blijven het ketelhuis, het grootste gedeelte van het transformatiehuis, het kantoorgedeelte, de kleed- en wasruimte, de medische afdeling en de kantine. Het bedrijf is verzekerd, evenals het materieel van de diverse aannemers dat bij de brand in het perceel aanwezig was. De totale materiële schade schat de directie voorlopig op zeven mil joen gulden. KORTE BERICHTEiN DEN HAAG. Het ligt in het voor nemen van de P.T.T. om op 21 maart in het kader van de anti-hongeractie der Verenigde Naties een serie van twee speciale postzegels, t.w, 12 en 30 cent, zonder toeslag uit te geven. Voor zover thans bekend zullen on geveer honderd postadministraties over dè gehele wereld door uitgifte van een of meer speciale postzegels aan deze actie deelnemen. UTRECHT. De achtjarige Johan H. Hoevers is in Utrecht door het ijs van de Vaartse Rijn gezakt en verdronken. Het ijs ter plaatse was door bemalingswerkzaamheden erg zwak. De jongen werd na 10 minu ten opgedregd. De 25-jarige brand wacht, die het ongeluk zag gebeuren, had nog tevergeefs geprobeerd, bal ken op het ijs te leggen om bij hem te kunnen komen. VLISSINGEN. De 28-jarige mejuf frouw van Rijswijk uit Vlissingen is op de Nieuwe Vlissingseweg tus sen Middelburg en Vlissingen bij een autobotsing om het leven geko men. Het ongeluk gebeurde toen zij met haar personenauto in een slip raakte en in botsing kwam met een vrachtauto. 39 „Waarom zwem jij niet, jochie?" vraagt ze op de tweede dag. Hij lachte spottend. „Zwemmen ik kan ternauwernood lopenik zou verzinken als een baksteen. Af gezien nog van het feit, dat ik na mijn schooljaren nooit meer heb ge zwommen"- „Kletskoek. Wat je eenmaal ge leerd hebt, vergeet je niet meer. We gaan morgen een broekje voor je ko pen en dan duiken we samen in zee. Ik zal je wel helpen". Jan-Piet heeft veel vertrouwen in Yvonne, maar toch niet zoveel. „Ik ik durf het niet", bekent hij angstig. „Dan rijden we morgen naar Che- tienne, daar is het water ondiep en kun je niet verdrinken", beslist ze en of Jan-Piet nu al protesteert, het helpt niet. „Naar de Rivièra met va kantie en niet in zee? Kom nu Het zwembroekje wordt gekocht en als ze de volgende morgen naar Chétienne rijden, zit Jan-Piet met gemengde gevoelens naast Yvonne. In het badplaatsje huurt ze twee badhokjes en ze verkleden zich. Yvonne is al buiten, als Jan-Piet met een hoogrode kleur op zijn ge zicht in zijn badbroekje naar buiten strompelt. „Laat die stok maar achter", be slist ze, en werpt even een blik op zijn bleke, magere lichaam. „Ik help je wel". Zwaar leunend op haar arm stapt Jan-Piet over de gladde stenen naar het water. Voetje voor voetje gaat hij verder en dan glijdt hij voorover in hot water, Gok, nu hij geen steun door B. J. TEN WESEPE meer onder zijn voeten heeft, willen zijn benen veel beter. Het lijkt wel, of ze in het water lichter zijn ge worden. En ze bewegen ook gemak kelijker. Na een paar onwennige sla gen heeft hij de smaak te pakken. Hij slaat zijn armen fors uit en ook zijn benen gehoorzamen aan zijn wil. Yvonne is in zijn onmiddellijke nabijheid en houdt geen oog van hem af. „Gaat het?" vraagt ze. „Nou" beaamt hij volmondig. „Veel beter dan ik gedacht had". Tien minuten later zitten ze uit te rusten in een paar strandstoelen. „Ik was vast in de veronderstelling, dat ik er niets meer van kon, maar wat is dat meegevallen",' zegt hij. „En? Tevreden, dat ik toch maar heb doorgezet?" Hij knikt en kijkt haar dankbaar aan. „Weet je wel, Yvonne, dat jij mijn beschermengel bent?" „Kletskoek, jochie. Je bent al lang beter. Zo gezond als een vis. Alleen wat mager en bleek. Je moet ook eens wat meer eten...." „Ja, maar ik at nooit veel", pro testeert hij. „Daarom zie je er ook uit als een geraamte. Er moet wat vet op ko men". De dagen vliegen om. Het weer is stralend, zoals men aan de Middel landse zee mag verwachten. En reeds 's morgens vroeg duiken ze in de zee, waarna ze een poosje uitrusten, zich weer aankleden en daarna in het stadje gaan koffiedrinken. Jan- Piet heeft zijn Frans al weer aardig opgehaald cn kan zich tamelijk goed verstaanbaar maken, 's Middags ma ken ze tochtjes met de gehuurde auto, terwijl de wandeloefeningen evenmin vergeten worden. Met de dag gaat Jan-Piet beter lopen en Yvonne ziet met genoegen, dat zijn bleke kleur geheel plaats gemaakt heeft voor een zachtbruin. Op de laatste avond van hun ver blijf in Frankrijk maken ze nog een lange tocht en op de terugreis rijdt Jan-Piet. Gedurende de vakantie heeft ze hem, zo goed en zo kwaad als het kan, rijden geleerd en Jan- Piet is een vlugge leerling. Hoewel hij nog geen rijbewijs heeft, laat ze hem aan het stuur en zit ze dicht tegen hem aan, als ze met een kalme gang terugrijden. Maar halverwege Hons-les-Bains zet Jan-Piet de wa gen aan de kant en kijkt naar het meisje. De maan is opgekomen en werpt een zacht schijnsel op haar. Ze schuift nu dichter tegen hem aan en beroert even zijn lippen met haar vingers. Hij drukt er een kus op. „O, Jan-Piet, kon het maar altijd zo blijven. Ik ben zo gelukkig ge weest, deze dagen". Hij knikt en legt een arm om haar heen. Ze richt zich even op en kijkt hem liefdevol aan. Hij drukt een kus op haar lippen en dan zitten ze, dicht tegen elkaar gedrukt, naar voren te kijken. „Jan-Piet.weet je, dat je eens gezegd hebtzo ongeveer was het geloof ik: ik heb nog nooit een meis je gehad. Ik was er misschien niet voor in de gelegenheid. Ik heb eigen lijk nooit goed begrepen, hoe zoiets tot stand kwameen enkele keer - ja, dat heb je allemaal gezegd, jo chie - een enkele keer heb ik me wel eens afgevraagd: hoe kom je met elkaar in kontaktJa, zo was het ongeveer. Weet je het nu. Jan- Piet?" Hij knikt. „Ja, Yvonnejij en ikik denk. dat we voor elkaar bestemd waren". (Wordt vervolgd). „Zwarte <lag voor Europa" Ingezonden mededeling r~T~ /-• n LEKKERLAND chocoladekorrels ii tt i 'Jj ijn P-D}> LUKKERLAND EXPRES) frioeven UKWtd...! SPORT SCHAATSEN Erik Franke reed uitstekend in strijd te Vlissingen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 7