FRANSE REGERING LIET ONDERHANDELINGEN FALEN Commentaar E.E.G. State Department Marinevliegtuig verongelukt Aardappelexport op vergunning Minister Luns verwacht nieuw overleg Meer rijksbijdrage sanerings-plannen Drie gewonden bij een gasontploffing Weer vorst in grootste deel van Europa TECHNISCHE MOEILIJKHEDEN REMMEN OESTERPROEF ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE! Donderdag 31 januari 1963 119e jaargang No. 19320 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Zierikzee. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk In dit nummer: Uitstel kapitaalswerken te Zierikzee Toespraak van MacMillan WACHTENDE LUCHTREIZIGERS is gebeurd, heelt een diepe mt licht gebracht. Het "-pijt tenminste de huidige Franse LONDEN, 30-1. - Wat in de 1 mts te wek scheiding tussen ons en onze \rienden nau me dat ik dat moet zeggen, maar Frankrijk, regering, kijkt niet vooruit maar terug. De Britse premier, Harold MacMillan, zei dit woensdagavond in een radio toespraak tot het Britse volk, waarin hij sprak over de mislukking van de conferentie in Brussel of het Britse lidmaatschan van de Europese Econo mische Gemeenschap. MacMillan zei, dat de onderhande lingen waren mislukt,, niet omdat zij op het punt stonden om te mis lukken, doch omdat zij - en dat is merkwaardig genoeg - bezig waren té slagen". Wat afgelopen dinsdag in Brussel is gebeurd, was ongunstig, voor ons, voor Europa en voor de gehele vrije wereld. Men heeft een grote kans voorbij laten gaan, zo zei hij. Na zijn opmerking, dat de Franse regering niet vooruit ziet, zei de Britse premier: „Zij schijnen te den ken, dat één land in Europa de toon kan aangeven of dat Europa het zon der vrienden en bondgenoten zou kunnen stellen". „Wij moeten 'na tuurlijk met de rest van de wereld samenwerken; met het Gemenebest en de Verenigde Staten, en daarom is Groot-Brittannië vastbesloten ach ter het Atlantisch verbond te staan". Geen vervanging Volgens MacMillan bestaat er geen eenvoudige pasklare vervanging voor de Europese Gemeenschappelijke markt. Hij zei, dat Engeland, dat tij dens de besprekingen voortdurend ruggespraak met zijn Gemenebest partners had gehouden, deze op nieuw zal raadplegen, evenals de WASHINGTON, 30-1. Het Ameri kaanse departement van buitenland se zaken zegt in een verklaring dat het mislukken van de onderhandelin gen over Engeland's toetreding tot de E.E.G. „hoogst ongelukkig" is. Amerika is echter van mening, dat dit de ontwikkeling van een krach tig en verenigd Europa slechts kan vertragen. Amerika zal blijven streven naar versterking van de N.A.V.O., naar een multinationale kernmacht en naar de liberalisatie van de handel. Het zal zich daarbij laten leiden door de realiteit, die is veranderd sinds de jongste gebeurtenissen in Brussel. „De meeste Europeanen zijn even als wij van mening, dat de verdedi ging van de vrije wereld ondeelbaar is, dat de leden van de Atlantische gemeenschap economisch van elkaar afhankelijk zijn en dat wij en Euro pa een gezamenlijke verantwoorde lijkheid hebben in de rest van de wereld", aldus de verklaring. NORFOLK (Virginia, V.S.), 30-1. Een Lockheed P-34 Orion, een vier- motorig vliegtuig dat bij de Ameri kaanse marine in gebruik is voor tegen duikboten gerichte patrouille- vluchten. is woensdag in de Atlan tische oceaan neergestort. Redding- vlotten, die behoorden tot de uitrus-" ting van het toestel, zijn ongeveer 150 mijl ten zuidoosten van New York in de oceaan waargenomen. Een Amerikaanse marinewoord voerder heeft verklaard dat de veer tien inzittenden waarschijnlijk om het leven zijn gekomen. Vliegtuigen en zes oorlogsschepen hebben naar het verongelukte toe stel gezocht. DEN HAAG, 30-1. Van volgende week donderdag 7 februari af zal voor de export van consumptie-aard appelen een vergunning nodig zyn. Het Produktschap voor aardappelen heeft hiertoe btf wijze van voorzorgs maatregel besloten. In een circulaire aan de expor teurs heeft het meegedeeld dat de maatregel dient om „eventuele moei lijkheden die in verband met de bij zondere weersomstandigheden in west-Europa zouden kunnen ont staan voor de Nederlandse aardap- pclmarkt, te zijner tijd het hoofd te kunnen bieden". De vergunningen zullen een beperkte geldigheidsduur hebben. Voor goedgekeurde en ge plombeerde pootaardappelen geldt de maatregel niet. landen van de Europese Vrijhandels- Associatie en de Verenigde Staten, over wat thans te doen staat. Wij moeten streven naar algemene ta riefsverlaging, omdat dit een van de beste oplossingen is waarmee wij ho pen de wereldhandel te vergroten. De enige verklaring voor het ge beurde is - zo zei de premier - dat Frankrijk hoopte dat de zaak wel op de een of andere wijze zou stranden, bijvoorbeeld doordat deGemer :est- '-/■nfefentie onoverkomenlijke bcz'va ren zou hebben, of doordat ik de kwestie van het lidmaatschap oo het Conservatieve-par ti j congres er niet door zou krijgen. Toen het echter duidelijk werd dat de laatste p iten zo goed als opgelost waren, liet dc Franse regering de onderhandelin gen schipbreuk lijden. Volgens MacMillan had Engeland gehoopt door het scheppen van een uitgebreidere Europese markt een grote gemeenschap te stichten, die in kracht gelijkwaardig was aan de Scwjet-Unie aan de ene en de Ver enigde Staten aan de andere kant. Het echec te Brussel HILVERSUM, 30-1. Minister Luns verwacht, dat er de komende weken een intensief overleg zal zijn tussen Bonn, Rome en de drie Benelux- hoofdsteden en dat men dan wel licht tot een gemeenschappelijke ge dragslijn zal komen over de kwestie van Engeland's toetreding tot de E. E.G. De heer Luns verklaarde dit woensdagavond in een vraaggesprek voor de radio, nadat hem gevraagd was iets te zeggen over verdere on derhandelingen ,met een lege stoel". De heer Luns is intussen over de toekomst van de E.E.G. niet erg op timistisch. Desgevraagd verklaarde hij: „Het verdrag blijft natuurlijk bestaan, maar er zijn een aantal re gelingen die op het moment moeten word engenomen, een aantal ont plooiingen, waarvan de uitvoering grote moeilijkheden zal meebrengen. Men dient te bedenken dat het ver trouwen tussen de zes wel een heel ernstige knak heeft gekregen en dat. de grote politieke teleurstelling die thans door ons is ondervonden uiter aard zijn weerslag zal hebben, ook jn het E.E.G.-gebeuren. De heer Hallstein heeft er trouwens al op gewezen in zijn slotwoord. En dan ten slotte wat politieke samenwer king tussen de zes betreft: daarvan kan ik nu reeds zeggen, dat daar voor lange tijd niets van in komt, tenzij een volstrekt nieuwe situatie ontstaat en Engeland ten slotte zaj meedoen. Het was een heel sombere' 'zaak die wé "samen béBbèn besprti-' ken". DEN HAAG, 31-1. Op 1 februari treedt een nieuwe regeling in wer king, die de gemeenten ruimere mo gelijkheden biedt voor de uitvoering van sanerings- en krotopruimings- plannen. Volgens deze regeling zal het rijk 80 procent bijdragen in de door de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid goedgekeurde kos ten van verwerving van de terreinen en bestaande bouwwerken, waar voor de gemeente ten behoeve van de realisering van een plan, i.e. de amovering der bouwwerken, vrije lijk moet kunnen beschikken. Bij dragen, die volgens de oude rege ling zijn toegekend, komen niet voor herziening op basis van de nieuwe regeling in aanmerking. Tot dusver droeg het rijk in be ginsel hoogstens 50 pet. bij in de on gedekte kosten, welke door de op ruiming van krotten in te saneren gebieden ontstonden. In vele geval len bleek deze regeling niet voldoen de steun te bieden om de sanering financieel mogelijk te maken. De minister heeft de rijksbijdrage thans bepaald op 80 pet. van de kosten van verwerving van terreinen en bestaande bouwwerken; hierbij geldt de overweging, dat de gemeenten een wezenlijk belang moeten hou- Lustrum Plattelands Jongeren Gemeenschap DEN HAAG, 30-1. Onder het motto „Tijd voor toekomst" gaat de Plattelands Jongeren Gemeenschap Nederland donderdag 14 februari in de Expo-hal te Hilversum haar vijf tienjarig bestaan vieren. De eigen lijke iubileumdatum was 15 novem ber 1962. In de maand november is ter gelegenheid van dit jubileum al een congres gehouden, in Hoofddorp. Op 14 februari zullen in Hilver sum des morgens verschillende in leidingen over onderwijs, vorming en plattelandsjongerenwerk gehou den worden. Burgemeester Boot zal een toespraak houden. Mr. C. Stapel hoofdleider van de volkshogeschool te Bakkeveen, zal spreken over vor ming; ir. C. L. Rijpma, directeur van de hogere landbouwschool te Leeu warden. over onderwijs. Leden van de jubilerende organisatie zul len een door de heer Schekkerman uit Bergen geschreven spel opvoe ren. Bij botsing omgekomen RILLAND-B ATH, 30-1. Woens dagmiddag is de 56-jarige mevrouw S. Boudeling-de Putter uit St. Phi- lipsland bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. De door haar man bestuurde personenauto kwam op rijksweg 58 (Bergen op Zoom- Goes) onder de gemeente Rilland- Bath in hotsing met een truck met oplegger, die linksaf wilde slaan. den bij een doelmatige verwervings- en gronduitbreidingspolitiek en bij een economische en sobere wijze van aanleg der openbare werken. Eurovisie Songfestival 'HILVERSUM, 30-1. Woensdagmid dag heeft de N.T.S. meegedeeld, dat een jury, bestaande uit Dolf van der Linden (voorzitter), Jan de Cler, Ferry, Lex- Karsemeijer, Bert Paige, Pi Scheffer en G. Stappershoef, het liedje heeft gekozen waarmee de zangeres Apnie Palmen zaterdag 23 maart Nederland zal vertegenwoor digen op de internationale finale van het Eurovisie songfestival 1963 te Londen. De keus van de jury is gevallen op „Een droombeeld" van Pieter Goemans, die zowel de tekst als de muziek maakte. In de Rudie Carell show van 8 februari zal Annie Pal men de Nederlandse kijkers met dit liedje laten kennismaken. De Sowjet-Russische, Amerikaan se en Britse delegaties, die in New York confereren over de stopzetting van de kernproeven zullen donder dagavond opnieuw vergaderen. Hun eerste bijeenkomst vond dinsdag plaats. De besprekingen hebben ten doel een compromis te vinden voor het aantal internationale inspecties die in een eventueel akkoord zullen worden toegestaan. Op het vliegveld van Kansas Ci ty is dinsdagavond een vliegtuig te gen een dijk gevlogen en in brand geraakt. Volgens de politie zijn de acht inzittenden, vijf passagiers en drie bemanningsleden, in de vlam men omgekomen. LONDEN, 30-1. Na enkele dagen van dooi is het grootste deel van Europa weer in de greep van de vorst, gepaard met nieuwe sneeuw val. Op het eiland Capri is voor het eerst sinds acht jaar weer sneeuw gevallen, terwijl ook de Franse Ri- vièra meemaakte, dat de sneeuw bleef liggen. Men had dit sinds 1956 niet meer gezien. Geheel Zuid-Slavië was woensdag met een sneeuwlaag van tussen der tig en zestig centimeter bedekt. In DEN HAAG, 30-1. Omstreeks half zes woensdagmiddag zjjn de eigenaar van een sportzaak in de Hobbema- straat in Den Haag, de 33-jarige A. Z. en zyn 29-jarige vrouw A. Z.-B. gewond bij een gasontploffing. Zjj zyn met ernstige brandwonden over Chauffeur verongelukt ROTTERDAM, 30-1. Woensdag middag omstreeks half vier is de 30- jarige chauffeur B. Wijkstra op het terrein van het expeditiebedrijf Heinrich Hanno aan de Waalhaven in Rotterdam verongelukt. De man, die in dienst was van de N.V. Citex laadde met zijn vorkheftruck balen vismeel op een vrachtwagen. Ver moedelijk door een onhandige ma noeuvre is de vorkheftruck omgesla gen, waarbij de man dusdanige ver wondingen opliep dat hij na over brenging in het Havenziekenhuis in Rotterdam, is overleden. DEN HAAG, 30-1. De ocsterproef in het Vecrse Gat moet gezien wor den tegen dc achtergrond van dc mogelijkheid dat te zijner tjjd ook in de Grcvelingcn een bassin voor ocs- tertcelt zal worden aangelegd. Hier bij doen zich echter moeilijkheden van technische aard voor. Voor het kweken van oesters is een regelmatige toevoer van zuiver een voedselhoudend zeewater ver eist. Het is echter uit waterloopkun dige onderzoekingen gebleken dat 't geenszins zeker is dat deze regelma tige toevoer inderdaad mogelijk zal zijn. Verwacht wordt namelijk dat gedurende perioden van wind uit noordelijke richtingen uit het Ha ringvliet afkomstig zoet. water tob- voor het Grevelingenbekken zal ge stuwd worden waardoor inlaat van water daarin onmogelijk zou zijn en de kwaliteit van de oesters ernstig zou worden aangetast. Eenzelfde ge vaar zal zich te zijner tijd voordoen bij de proef in het Veerse Gat tenge volge van uit de afgesloten Ooster- schelde stromend zoet water. De re gering acht nader beraad over dit probleem noodzakelijk. Zij heeft aan een commissie van deskundigen op dracht gegeven over deze zaak rap port uit te brengen. Op grond van deze gegevens zullen de ministers van Landbouw en Visserij en van Verkeer en Waterstaat zich geza menlijk beraden over de beslissing die genomen dient te worden. Dit staat in het verslag van het mondeling overleg dat de vaste com missies voor landbouw en visserij en voor verkeer en waterstaat uit de Tweede Kamer met deze ministers hierover hebben gepleegd. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Ingebeelde kwalen behoren tot de meest ongeneeslijke. WAT tlQT DE BIL T Twee beelden van de groep gestrande luchtreizigers die op het ogenblik in „Motel Amsterdam" de tijd afwachten, totdat zij hun reis naar Zuid-Afrika kunnen voortzetten. Zij zijn hier, omdat hun toestel tengevolge van een ver schil van mening tussen fle luchtvaartmaatschappij in Engeland en het reis bureau niet óp mag stijgen. Op de bovenste, foto: de tijd wordt'zö goed en zo kwaad als het gaat met een spelletje kaart gedood; de berooide reizigers ge bruiken lucifers als inzet. Foto onder: een van de reizigers, die als vertegen woordiger van de gedupeerden werd verkozen, deelt zijn lotgenoten mede, dat zij vanaf woensdagmiddag twaalf uur alle verdere kosten zelf zullen moeten betalen. het zuidoosten van Servië, nabij de Bulgaarse grens, werden ongeveer vijftig schapen verscheurd door wolven, die daar de berghellingen onveilig maken. Voor Denemarken was januari de koudste maand sinds 1776. In midden- en noord-Zweden wor den nog strengere vorst en meer sneeuw verwacht, doch in het zui den zet de dooi voort. Ook in verschillende delen van Engeland viel sneeuw, doch de toe stand der wegen was tot dusver nog goed. het hele lichaam opgenomen in het ziekenhuis, en konden nog niet over de werkelijke toedracht van deze ontploffing worden gehoord. De winkelier was vermoedelijk in een schuurtje achter de winkel klei ne cylinders aan het vullen uit een grote cylinder propaangas. Gas, 'dat daarbij ontsnapt zou zijn, zou op de binnenplaats zijn blijven hangen. Toen de echtgenote van de winke lier in de keuken achter de winkel het gas aanstak moet dit propaangas ontploft zijn. Er ontstond geen brand. Twee grote etalageruiten, de ruiten van kantoor en keuken gingen aan splinters. Een stenen uitbouw naast het schuurtje x'aakte uit zijn voegen. Het dak sloeg er half af. Een klant in de winkel, de 26-jarige telexist J. J. van D. dbok bij de ontploffing achter de toonbank. Hij liep een snij- wond aan zijn voet op. Na in het ziekenhuis verbonden te zijn kon hij naar huis gaan. Zekerheid gewenst voor betrokkenen Dc commissies wensten op zeer korte termijn zekerheid voor de betrokkenen in Zeeland. Daarop hebben de ministers toegezegd al het mogelijke te zullen doen op dat de Kamer voor 15 maart a.s. van de resultaten van het onder zoek en dc beslissing van dc re gering op de hoogte wordt ge steld. De proef in het Veerse meer wordt begroot op ongeveer f 15 miljoen. De kosten van een aparte proef met het verwateren van mosselen zullen naar globale schatting meer dan enkele miljoenen bedragen. In de commissies werd teleurstel ling geuit over de gang van zaken voor deze proefnemingen. Voorts was een der leden bijzonder getroffen door het gebrek aan coördinatie tus sen beide departementen. Kans op sneeuw Verwachting tot vrijdagavond: Vannacht matige tot strenge vorst en hier en daar mist. Morgen over dag half tot zwaar bewolkt met kans op sneeuw en overwegend matige vorst. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. 1 febr.: Zon op 8.22, onder 17.26. Maan op 11.49, onder 1.08. Eerste kwartier: 1 febr. te 9.50. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 1 febr. 7.48 v.m. 20.29 n.m. BROUWERSHAVEN: l febr. 7.40 v.m. 20.18 n.m. Doodtij; 3 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 31-1. Het K.N.M.I. deelt mede: In de afgelopen nacht bereik te zeer koude lucht uit Duitsland het oosten van ons land. Het vroor daar vanmorgen omstreeks 14 gra den. In het westen vroor het onge veer 8 graden. De extreme kou uit Polen breidde zich over oost-Duits- land uit waar plaatselijk 25 graden vorst werd gemeten. In Polen daal de het kwik hier en daar tot 28 gra den onder nul. Intussen handhaafde zich een zeer groot hogedrukgebied bij IJsland. Boven de Oostzee was vanmorgen, een zwakke storing aan wezig, die zich over Denemarken en noord-Duitsland uitbreidde. Een van de Zwarte Zee komende storing zal de luchtdruk in midden-Europa doen dalen. Door deze ontwikkeling zal de wind naar noordelijke richting draaien waardoor de uitstroming van koude lucht van het vasteland tot staan wordt gebracht. In Dene marken en zuid-Zweden komt om- streeks 5 graden vorst voor. Een verdere toeneming van de vorst be hoeft dan ook in de komende nacht niet te worden verwacht. Vooral in- het zuidoosten van het land zal ech ter weer strenge vorst voorkomen. Bij de storing behorende bewolking zal zich over ons land uitbreiden, maar er zal over het algemeen geen sneeuw van betekenis vallen. Gedenkplaat op caissons ZIERIKZEE, 30-1. Naar wij van de zijde van het Water schap „Schouwen-Duiveland" vernemen heeft het Dagelijks Bestuur besloten om zowel op de caisson in de Schelphoek als op die te Ouwerkerk een gedenkplaataan te brengen. Deze caissons worden alge meen beschouwd als monu- menten-op-zichzelf die tevens aangeven de grootsheid van het herstelwerk. Op elke aan te brengen gedenkplaat zullen o.a. de datum van de ramp, die van de dichting en die van het aanbrengen der plaat wor den vastgelegd. BAARLE-NASSAU. Bij een ver keersongeluk in Duitsland is de 23- jarige ongehuwde F. Poissonnier uit Waterlandkerkje, chauffeur bij de firma Gebr. Bron, om het leven ge komen. Het ongeluk gebeurde op de autobah Frankfort-Keulen. Bij het inhalen van een voor hem rijdende vrachtauto is de door P. bestuurde auto daarmee in botsing gekomen. P. werd zo ernstig gewond, dat hij kort na het ongeluk in een zieken huis is overleden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1