Z.L.M. gaat „Ons Dorp" in eerste periode fourageren Waterleiding Mij. „Schouwen-Duiveland" WITTE KRUIS Vliegende passagier Afscheid aan o.l.-school te Haamstede STAD EN PROVINCIE Rampmoiiument te Zierikzee Fraaie geste van Kringhestiiur Bedrag van f 10.G00,— overgemaakt ZIER1KZEE, 28-1. Het bestuur van de kring „Schouwen-Duiveland" der Z.L.M. heeft zich met een schrij ven gericht tot de Stichting „Open het Dorp", waarin vervat de toezeg ging, dat de leden van de kring de levensmiddelen schenken voor de eerste periode van het bestaan van „Ons Dorp", als: brood, melk, kaas, suiker, aardappelen, peulvruchten, groenten en fruit. Het betreft hier een symbolische schenking, die ech ter geconcretiseerd wordt in het overmaken van ©en bedrag van f 10.000,-. De suggestie voor een dergelijke gift is destijds uitgegaan van één der leden en met name deed hij zulks in verband met de op handen zijnde herdenking van de watersnoodramp van 1 februari 1953. Deze suggestie vond algemeen weerklank onder de leden van de Kring, zijnde enkele honderden land- en tuinbouwers, die verspreid wonen in de polders van Sch ou wen - Du i velan d In een schrijven aan de Stichting ..Open het Dorp", uitgaande .van het kringbestuur, staat letterlijk: „immers de dankbaarheid voor wat op ons eiland Schouwen-Duiveland na 1 februari 1953 tot stand is ge bracht is groot. Door begrip en me dewerking van geheel ons volk is in het bijzonder ook aan de werkers in de land- en tuinbouw op ons vrucht baar eiland weer een toekomst ge boden". „Fantastische" geste. In het schrijven - getekend door de voorzitter, de heer A. M. Geluk en de secretaris, de heer F. C. Hanse - wordt verder nog vermeld, dat men aanvankelijk deze gift symbo lisch (ook in natura) persoonlijk had willen overhandigen, maar - bij na der inzien - vond het Kringbestuur het toch juister dit niet te doen. Wel verzocht het Kringbestuur aan het geschenk van Schouwen-Duiveland enige aandacht te willen besteden Vorst en sneeuw bezorgden het bedrijf veel bist ZIERIKZEE, 28-1. De strenge vorst en buitengewone sneeuwval waarmee het vierde kwartaal van 1962 eindigde bezorgden het bedrijf veel last en extra werk, maar deden geen stagnatie in de watervoorzie ning' ontstaan. De leidingwerkzaam heden kwamen uiteraard stil te lig gen. Het totaal aangelegde leidingen bleef mede hierdoor in dit kwartaal achter bij dat in het vierde kwartaal van 1961, maar was met bijna 4 km. toch weer aanzienlijk. Het aantal reparaties in meterputten steeg aan merkelijk en bedroeg tijdens de vorst in de eerste en in de laatste week van december resp. 18 en 28 stuks. Er moesten ook enige bevro ren watermeters worden vervangen die bj; de aangeslotenen in rekening werden gebracht. Twee dienstleidin gen bevroren in een voor riolering- aanleg gegraven sleuf. De meteropname stagneerde, wat de administratie noopte de verreke ning van een aantal verbruikte wa- terhoeveelheden naar de volgende opname te verschuiven. De verwar ming van kantoor en werkplaats liet te wensen over. Olie, gas, cokes en elektriciteit als gebruikte afzon derlijke warmtebronnen konden geen behoorlijke temperaturen geven. De zoldervloer raakte met een dikke laag. sneeuw bedekt. Op spoedige goedkeuring van de bouwplannen van het nieuwe kantoor met werk plaats en garage werd nogmaals aan gedrongen. Als deze verkregen is. moet nog op rijksgoedkeuring voor de bouw gewacht worden, reeds in 1961 aangevraagd. Het verzoek om steun aan het be drijf uit 's rijks kas passeerde de be treffende inter-departementale com missie. Een tegemoetkoming in de sinds 1953 geleden verliezen is nu wel te verwachten t.z.t. Overigens baart de likwiditeit van het bedrijf nog geen zorgen. Een voorlopige af rekening met de herverkaveling van de gemaakte weide-aansluitingen vond plaats. Ook werden de uitbeta lingen voor het zoutschade-herstel aan de woningen toegezegd. De in- kasso van watergelden volgens het nieuwe tarief verliep naar wens. Een beroep op rekeninghouders van de girodienst tot giro-inkasso had veel sukses. Voor betrokkenen vindt over schrijving volgens dit systeem kos teloos plaats. Personeelsbezetting De totale personeelsbezetting kwam door vertrek van de typiste weer op hetzelfde aantal als vóór de water snood, ondanks het meerdere werk, en de verkorting van de werkweek. Met de commissie van overleg werd vergaderd over de invoering van de EEN SCHONE WERKPLAATS.... MICHIGAN, 28-1. Voor de bouw van de Amerikaanse raket Saturnus wordt momenteel in de Chryslerfa- brieken te Michoud in de Amerik. staat Michigan een speciale werk plaats ingericht, die volkomen stof vrij moet worden gehouden. Ook het personeel en het materiaal dat de werkplaats binnenkomt moet eerst ontstoft worden. De onderdelen van de raket luisteren namelijk zo nauw keurig, dat een stofdeeltje van één micron (eenduizendste millimeter) al een afwijking kan geven. De Saturnusraket wordt gemon teerd uit 25000 samengestelde onder delen, die weer verdeeld kunnen worden in tweehonderdduizend stuk jes. Voordat de onderdeeltjes via een lopende band naar de werkplaats komen gaan zij door vijf luchtgordij nen waardoor ze volkomen stofvrij worden gemaakt. Van de 2700 arbeiders die Chrysler voor dit werk inschakelt hebben er vijfhonderd uitsluitend tot taak ieder stukje dat wordt gemonteerd te con troleren. De arbeiders vormen een streng geselecteerde groep. Mensen met haaruitval of roos, en zij die door de zon zijn gebruind en kun nen vervellen, komen voor dit werk niet in aanmerking. Voordat zij de schoonste aller werkplaatsen binnen gaan worden zij met sterke stofzui gers schoongezogen. Pas daarna mo gen zij, gekleed in een witte nylon overal, naar binnen, natuurlijk ook weer via de luchtgordijnen. De men sen zien er dan ook uit om door een ringetje te halen en zij kunnen de schoonste monteurs ter wereld wor den genoemd. Alleen al het stofvrij maken van mensen, materiaal en werkplaats gaat meer dan 35 miljoen gulden kosten. verdienstebeloning, en over de on regelmatigheidsvergoedingen voor werk buiten de normale uren. In de cember had het bedrijf met ziekte en ongeval te kampen. Bij leiding- aanleg deed zich een tweetal onge vallen voor, niet van ernstige aard maar wel met langdurige uitsluiting tot gevolg. Leiding-omleggingen Leidingen moesten worden omge legd voor riolering-aanleg in de Schuttershof- en de Krepelstraat te Zierikzee. De transportleiding langs de rondweg om Zierikzee kwam ge reed, met de aansluitleidingen langs de T.aan van St. Hilaire tot de Zuid- wellebrug, bij de Nobelpoort, bij de Schuurbeque Boeyestraat en de Ban- ninklaan. In Bruinisse werden de woningen bij de schutsluis aangeslo ten. Vrijwel alle" nieuwe aansluitin gen werden in de uitbreiding van Zierikzee tot stand gebraoht. In dit kwartaal viel nog het vervangen van de leiding in de Grachtweg nabij de gasfabriek, waar zware boomstron ken het werk zeer belemmerden. Het waterverbruik nam iets toe, nl. met 1,1 pet. De regenval was aan zienlijk minder dan in 1961/ maar toch nog iets boven het gemiddelde. De stand van het bovenwater was op 31 december 28 cm. lager dan een jaar daarvóór, doch van het diepe water ongeveer gelijk. In november werd begonnen met het boren van de .eerste reeks nieuwe putten. Door '"kleef in de grondlagen vlotte het werk niet erg, zodat eind december de verlangde diepte nog niet bereikt was. Getracht zal worden in het voorjaar met eer. tweede boorploeg de achterstand in te lopen. Ingezonden mededeling WITTE KRUIS DE echte PIJNSTILLER Een maand gaat vlug! Stop dat op zien naar nare dagen met WITTE KRUIS, (poeders, tabletten of cachets). Salicyl-vrij en daardoor geen maagklachten. Maandag is voor een Franse mi litaire rechtbank de aanslag, die in augustus van het vorige jaar op ge neraal De Gaulle werd gepleegd, in behandeling gekomen. BRESKENS. Gebruik makende van de adempauze, die de dooi thans geeft, heeft de Urker vissersvloot, bestaande uit ongeveer 50 schepen, zich uit de haven van Breskens be vrijd. op de slotavond van de actie op maandag. Wij menen echter dat zulks niet is geschied, waarschijn lijk als gevolg van het krappe tijd schema. Hoe ook, de Z.L.M. heeft een „fantastische" geste gedaaft en de mensen rond „Het Dorp" zullen hiervan zeker met dankbaarheid ge. wagen. SPORT SCHAKEN Jeugdschaakkampioenschap Schouwen-Duiveland Vrijdag jl. zijn in het gebouw van de Chr, Ulo de wedstrijden voor het jeugdschaakkampioenschap weer be gonnen. Er spelen nu twee afzonder lijke groepen, nl. de eerste groep die de spelers bevat die in de voorron den als eerste van hun poules wis ten te eindigen. De tweede groep be vat alle spelers die op de tweede plaats in hun poule eindigden. In de eerste groep hebben de volgende spelers zich weten te plaatsen: Koos v. d. Heuvel (h.b.s.), Wim Slagboom (Ulo), Jan Elzerman (h.b.s.), Eddy Oei (h.b.s.), Hans Bevelander en Henk Hendrikse (h.b.s.). In de twee de groep hebben zich kunnen plaat sen: Piet v. d. Hulle, Edo Schilp, Stoffel bij de Vaate, Gerard vd. Salm, Cor v. d. Heuvel en Kees Berrevoets. De resultaten in I waren: Koos v. d. Heuvel-Henk Hendrikse 1-0; Wim Slagboom-Hans Bevelan der 1-0 en Jan Elzerman-Eddy Oei afgebroken. Resultaten in II waren: Piet v. d. Hulle-Gerard v. d. Salm 1-0; Kees Berrevoets-Edo Schilp 1-0 en Cor v. d. Heuvel-Stoffel b. d. Vaate niet gespeeld. Schoolkampioenschap Prof. Zeemanlyceum Vrijdag j.l. zijn in het Prof. Zee manlyceum de wedstrijden om het kampioenschap voortgezet. Gespeeld werden de volgende wedstrijden: Eddy Oei-Koos v. d. Heuvel 0-1, en Theo v. d. Sar, die afgebroken werd wegens de lange duur van de partij. De wedstrijd Hans Smalle- gange tegen Gerard v. d. Salm had ook gespeeld moeten worden, maar heeft niet plaatsgevonden. Zoals de toestand er nu uitziet heeft Theo v. d. Sar twee hangpartijen, n.l. 'tegen Gerard v. d. Salm en Jan Elzerman; deze zullen dus vrijdag a.s. moeten worden uitgespeeld. Verder staan voor vrijdag nog op het programma: Kcos v. d. Heuvel-Theo v. d. Sar, Jan Elzerman-Hans Smallegange en Gerard v. d. Salm-Eddy Oei. Op het ogenblik (na de zevende ï'onde) is de puntenverdeling als volgt): 1. Jan Elzerman 5% punt uit zes wedstrijden; 2. Koos v. d. Heuvel 4V2 punt uit zeven; 3. Eddy Oei 4 punt uit zeven; 4. Theo v. d. Sar 2 punt uit vijf en twee hangpartijen; 5. Hans Smallegange 1 Vz punt uit zes en één partij nog niet gespeeld; 6. Gerard v. d. Salm Vz punt uit vijf en één hangpartij en één partij nog niet gespeeld. CHEYENNE (Wyoming), 29-1. Een passagier van een één- motorig vliegtuigje met drie man aan boord heeft maandag, geholpen door aanwijzingen van de verkeerstoren van het vliegveld te Cheyenne, de stuurknuppel van de bewus teloos geraakte piloot overge nomen en het vliegtuig binnen geloodsd. Het toestel reed aan het eind van de landingsbaan het gras in, maar het werd slechts zeer licht beschadigd en de drie inzittenden liepen geen letsel op. De passagier, Lester Petersen, had nog nooit een vliegtuig bestuurd. Na de landing vertelde hij dat het leek alsof de piloot in slaap was gevallen. „Ik schudde hem door elkaar en toen zakte hij voorover. Ik nam het van hem over en trok de neus van het vliegtuig omhoog om te voor komen dat wij te pletter zou den vallen. Daarna had ik al leen maar te sturen en de aan wijzingen op te volgen". HAAMSTEDE, 28-1. In verband met zijn benoeming aan een o.l.- school te Rüswjjk heeft de heer G. de Beer alhier, na bijna vier en een half jaar in Haamstede werkzaam tc zijn geweest, als onderwijzer aan de Prinses Beatrixschool, afscheid ge nomen van de kinderen en het on derwijzend personeel. Dit geschiedde tijdens een samenkomst in de hal van de school, waar de leerlingen hun scheidende onderwijzer een af scheidslied toezongen en hem, mede namens hun ouders, enige practischc geschenken aanboden, mede in ver band met het aanstaande huwelijk van de heer de Beer. De bijeenkomst stond onder lei ding van de voorzitter van de ouder commissie, de heer L. Hack, die na dat de kinderen afscheid hadden genomen de andere genodigden har telijk verwelkomde, o.a. ds. Boer, mevrouw Lysen-Berends, mevrouw Ringelberg en de heer Vos uit Oost-Souburg, die voorlopig (tijde lijk) de plaats inneemt van de heer de Beer. De voorzitter hoopte dat door het gemeentebestuur uitstel van militai re dienst zal worden verkregen, zo dat het onderwijs niet in moeilijk heden komt. Jammer vond de voor zitter het dat het gemeentebestuur geen gevolg had gegeven aan de uit nodiging aanwezig te zijn. Het hoofd der school, de heer S. de Haas, sprak hierna de heer de Beer toe. Hij schetste hem als een zeer goed onderwijzer, waarvan de kinderen veel hielden. Hij is een hard werker, die zijn taak serieus opneemt. Door zijn grote belangstel ling voor de natuur wist hij bij de kinderen ook liefde en interesse te kweken voor alles wat rondom hen leeft en 'groeit. Hij dankte hem har telijk voor alles wat hij voor de school in de afgelopen periode had gedaan, en wenste hem het allerbes te toe voor de toekomst. De' heer G. B. Heutink dankte zijn scheidende collega voor de prettige wijze van samenwerking op school en de vriendschappelijke omgang, wat ook het onderwijs ten goede komt. .Mevr. Lysen bood een oude tegel aan uit waardering voor het vele werk in dienst van de Vogel wacht. Op humoristische wijze dankte de heer Hack namens de ouders de heel de Beer en roemde hem als een voortreffelijke leerkracht en bood hem namens de oudercommissie een stel sorbetglazen aan. De scheidende onderwijzer dankte op zijn beurt voor de prettige wijze, waarop hij hier had gewerkt. BURGH Schoonrijden voor paren Ondanks de dooi, die enige kleine plasjes water op het ijs had veroor zaakt en voor een wat botte ijsvloer had gezorgd, werd er zaterdagmid dag op de ijsbanen van de ijsclub Haamstede-Burgh nog druk ge schaatst en wedstrijden in schoon rijden gehouden. Door het wat on zekere weer was er minder belang stelling voor deze wedstrijden, doch toch kwamen nog 7 paren tegen el kaar op het ijs. De jury bestond uit mej. B. v. d. Stadt en de heren M. O. Hanse M.Oz. en A. J. de Ruijter. De uitslag was: le prijs mevrouw Quaak-Dijkman en de heer D. Braam beiden Haamstede. 2e prijs: mej. C. Blom en de heer R. Saman, even eens uit Haamstede. 3e prijs ex aequo: mej. A. Bil uit Renesse en de heer M. v. Dongen, Haamstede en de dames Quaak-Dijkman en C. Blom, beiden Haamstede. 4e prijs: mej. Tonny Flohil en de heer J. Schaleven, resp. Burgh en Renesse. 5e prijs: mej. Suus Boot en de heer Cor Boot uit Serooskerke. 6e prijs: mej. A. Slager, Haamstede en de heer M. Hart, Burgh. De prijzen werden door de voor zitter, de heer M. Evertse, met een toepasselijk woord uitgereikt en be stonden geheel uit .geldbedragen. Indien de vorst'zou terugkeren, zit er voor a.s. zaterdagmiddag een groot gecostumeerd ijsfeest in, waarvoor weer voor de origineelste ideeën fraaie prijzen worden uitgeloofd. BROUWERSHAVEN Veewagen school houtgewas in Maandagvoormiddag belandde ten gevolge van de zeer gladde weg de veewagen van de heer S. V. te Oos- terland bij het Slingerbos te Brou wershaven in het houtgewas. De vrachtwagen, komend uit de richting Zonnemaire ramde eerst het ver keersbord, dat geheel werd omgebo gen om vervolgens enige bomen te doen sneuvelen. Met een forse klap kwam de wagen tegen een dikke boom tot stilstand waardoor de mo tor geheel werd ingedeukt en het. stuur een eind naar boven schoot. De gesloten laadbak, waarin enige koeien werden vervoerd, schoof plm. 20 cm. naar voren, waardoor ook de achterzijde van de cabine werd in gedrukt. Gezien de grote ravage en de verwoesting der veewagen mag het een wonder worden genoemd dat de heer V. er met enige kleine ver wondingen is afgekomen. Na te zijn behandeld door dokter Terpstra kon hij huiswaarts keren. Vrachtauto gleed smidse binnen Toen zaterdagvoormiddag een vrachtwagen van het vervoersbe drijf v. d. Wekken uit Zierikzee, ko mend uit de Nieuwstraat, tegen de oprit reed, om vervolgens de Noord- dijkstraat in te draaien, waarbij de wagen een ruime bocht moest ne- ^men, gleed deze op het spiegelgladde wegdek achteruit, pardoes de smidse binnen van Gebr. Constandse. De grote glazen schuifdeur werd door deze glijpartij geheel vernield. De opgehoopte sneeuw ter plaatse is vermoedelijk oorzaak geweest, dat de chauffeur van de wagen de bocht te ruim moest nemen. De rijkspolitie stelde een onderzoek in naar de oor zaak. Oud-papier-actie „Apollo" De oud-papieractie is door de mu ziekvereniging „Apollo" weer ter hand genomen. Men zal a.s. woens dag 30 januari met een grote vracht wagen door de gemeente rijden om huis-aan-huis het pa pier op te halen. ZONNEMAIRE „Open het Dorp" Leden van de hervormde vrou wenvereniging alhier hebben met de verkoop van lepeltjes voor de actie „Open het Dorp" een bedrag geza meld van f 423,15. SIRJANSLAND Geslaagde ijswedstrijden Het bestuur van de ijsvereniging alhier organiseerde zaterdagmiddag een ijsfeestje, waarvoor van de zijde van de jeugd goede belangstelling bestond. De jongeren zetten hun bes te beentje voor en voerden een on derlinge strijd die er werkelijk zijn mocht. Overigens was het wel jammer dat zo weinig ouderen op de ijsbaan aan wezig waren, want onder hen zijn er velen die de schaatssport uitstekend onder de knie hebben. Niettemin had het bestuur een mooi programma op gesteld met aardige prijzen. In de consumptietent vond de verkrijgbare warme chocolademelk gretig aftrek. De uitslagen van de gehouden wedstrijden zijn als volgt. Hardrijden (jongste leerlingen van de school): 1. Joh. v. d. Breugel, 2. Co Bolle, 3. Izaak op 't Hof, 4. Rina Kraak. Blokjes-rapen: 1. Joh. v. d. Breu gel, 2. Co Bolle, 3. Izaak op 't Hof, 4. Rina Kraak. Bal op schotel: 1. Wilma Neele, 2. Co Bolle, 3. Joh. v. d. Breugel, 4. Rina Kraak. Hardrijden (oudere leerlingen): 1. Leentje Stuik, 2. Tonny Kraak, 3. Wilma Neele, 4. Nelleke op 't Hof. Moise Tsjombe, zoals ivij hem nog niet kennen: als de politieke beslomme ringen hem even de tijd laten, deelt hij handtekeningen uit, zoals hier aan twee Belgische tieners in Kipuschi. ZIERIKZEE, 28-1. Het Comité Rampmonument-Ziex'ikzee, zal op vrijdag 1 februari a.s. om vier uur, tijdens een korte plechtigheid op de Algemene Begraafplaats, de herinneringszuil. waarop ver meld de namen van de omgekomen rampslachtoffers op 1 febi'uari 1953, overdragen aan het gemeentebestuui\ Als inleiding op een kx-anslegging bij de zuil door burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester, zal in de aula hel wooi'd worden gevoei'd door de voorzitter, de heer P. Heering en door de bui'gemeester. De plechtigheid zal worden bijgewoond door vertegenwoordigers der verschillende families, die rampslachtoffer-s hebben te beti-eu- ren. Bovendien is uitei'aai'd iedex-een welkom, die deze plechtigheid wil bijwonen. Zoals men weet vormt de overdracht van de herinneringszuil de inleiding op de totstandkoming van een rampmonument, dat t.z.t. op een nog nader vast te stellen plaats in Zierikzee zal worden opgericht. Volgende week gaat een schrijven uit aan alle inwoners der gemeente, met het vex-zoek de plannen tot oprichting van een (twee-ledig) monument financieel te willen steunen. Blokjes-r&pen: 1. Leentje Stuik, 2. Tonny Kx-aak, 3. Nelleke op 't Hof, 4. Wilma Neele. Bal op schotel: 1. Leentje Stuik, 2. Tonny Kraak, 3. op 't Hof, 4. Nel leke op 't Hof. Hardrijden (oudste leexiingen): 1. Geert v. d. Graaf, 2. Bert Bolle, 3. Joh. de Ronde. Blokjes-rapen: 1. Bert Bolle, 2. Joh. de Ronde, 3. Geei't v. d. Graaf. Bal op schotel: 1. Bert Bolle, 2. Geert v. d. Graaf, 3. Joh. de Ronde. Hardx-ijden jongens: 1. Jan Neele, 2. Leen Kraak, 3. Jan Heule, 4. Jan Stuik. Hardrijden meisjes: 1. Jannie de Jonge, 2. Leentje Stuik, 3. Janny Struijk, 4. Janny Mol. Lezing voor Culturele Vereniging Door allerlei omstandigheden - waarbij vooral het slechte weer nog al eens spelbreker was - is het nog niet gekomen tot een avond van de Culturele Vex-eniging. Nu is het dan toch zo ver dat zaterdagavond voor de eerste maal in dit seizoen een le zing zal plaats vinden. Deze causerie wordt gehouden door de heer Ver hoef uit Rotterdam, die zal spreken over het onderwerp „Het zonnige zuiden", waarbij in het bijzonder Venzuela zal worden belicht. Ter af wisseling en toelichting zal door de heer Verhoef een serie dia's worden vertoond. De avond zal worden ge houden in het Verenigingsgebouw. BRUINISSE Vergadering V.V.V. Woensdag 30 januari houdt de Vereniging voor Vreemdelingen Ver keer haar eerste vergadering in Het Veerhuis. Op deze vex-gadering zal een uiteenzetting gegeven worden van het doel xvan V.V.V. en welke werkzaamheden tot haar terrein be horen, terwijl het zomei'programma zal worden besproken. Tot dit zo- merprogramma behoort o.m. het sti muleren van enige feestdagen, die zullen eindigen in een grandioos mosselfeest. Men denkt daai'bij aan een tentoonstelling van scheepsmo toren en andere visserijbenodigdhe den, maar wil zo mogelijk ook een dag voor de landbouw daaraan ver binden. Men denkt daarbij dus ook aan het tentoonstellen van land bouwmachines. Intussen schijnt hier en daar de mening te hebben post gevat dat de nieuwe V.V.V. alle initiatieven en aktiviteiten zou willen opslokken en alles zelf uitvoei-en, maar dit is ze ker niet het geval. De bedoeling van V.V.V. is alleen maar gangmaker te zijn en iedere vereniging op zijn eigen terrein te laten doen wat mo gelijk is. Dreiscliorse bejaarde maakte vliegreis DREISCHOR, 28-1. In Dreischor is dezer dagen weer eens duidelijk be wezen dat de oudere generatie nog altijd volop vertrouwen stelt in onze nationale K.L.M. Men behoeft maar naar de Molenweg te stappen en een praatje te gaan maken met mevrouw M. Zijta-van Dijke. Mevrouw Zijta geniet met haar 76 jaar volop van een rustige oude dag in Dreischor, na haar leven lang woonachtig te zijn geweest in diverse plaatsen op Schouwen-Duiveland. Haar leven lang had mevr. Zijta de wens ge koesterd nog eens een vliegreis te maken, maar het was er nooit van gekomen. Engeland is nu eenmaal een reisdoel wat men niet gemakke lijk een plaatsje geeft op het vakan tieprogramma. Toch kwam voor me vrouw Zijta eindelijk de heuglijke dag van vertrek per vliegtuig van Schiphol. Enkele uren later stond ze op het ï'liegveld Manchester en spoe dig daarna was ze in gezelschap van haar 54-jarige nicht in Rochdale, een stad van 90.000 inwoners in het graafschap Lancaster, waar ze voor vijf weken te gast mocht zijn. De bejaarde en energieke reizigster keerde in Dreischor terug beladen met souvenirs en herinneringen aan Engeland. Toch zou mevrouw Zijta niet graag in Engeland iconen want zegt ze. je kunt er geen mens ver staan. Ondanks die handicap met de Engelse taal zou mevrouw Zijta best nog eens een verre reis willen ma ken. En xoie xveet of het er nog niet eens van zal komen, want haar kleindochter woont in Nieuxo-Zee- land. Tachtigjarige op de schaats De winter van 1963 heeft ook de 80-jarige heer M. Bakker te Brui nisse nog verlokt de schaatsen on der te binden en een baantje te rij den. ZIJPE De stadhuistoren Maandag bleek de dooi te zijn in gevallen en werden de restauratie- wex'kzaamheden aan de stadhuisto- i'en hervat. President Kennedy heeft aan het Amerikaanse Congres een toewijzing van anderhalf miljai'd dollar voor hulp, aan het federale onderwijs ver zocht. VELDEN. De eerste carnavals optocht van 1963 is maandag zoals gebruikelijk uitgereden in het dorp Velden te noorden van Venlo, waar de traditionele gekke maandag werd gevierd. REACTIE Onlangs stond op deze plaats een ochtend-snapshot, genomen in de barre koude van toen. Er werd ge schreven over een aan het bed ont- komene, die zich naar het schuurtje begaf, om hout te kloven. Letterlijk reageert nu een (vriendelijke) me vrouw uit Renesse: „maar ik geloof niet, dat er iemand is die 's morgens in 't donker in de kou naar een schuurtje gaat, om bij slecht licht taai hout te gaan hakken om voor die ochtend nog een virurtje te gaan aanleggen. Neen, een goede huis vrouw heeft dat zeker voor dagen of zelfs weken in huis". Het spijt me mevrouw, maar ik moet u een illusie ontnemen. U heeft blijkbaar geen idee ioelke toestanden op dit punt bestaan. Het was een waar heidsgetrouw verslag van eigen, per soonlijke ervaringen en u ziet dus maar hoe primitief wij leven. Niet toevallig overigens, maar opzettelijk, want die barbaarse kou is natuur lijk ook een beetje een uitdaging. Zo met een snertjasje aan bij veertien graden onder nul hout hakken, voor onmiddellijk gebruik, het is bela chelijk, maar belachelijke dingen komen voor. Overigens was het hout niet taai, maar knoestig. Soms vlo gen de vonken uit de betonnen vloer, vanwege de knoestigheid. Houthakken is zo'n enerverend kar wei, dat men het bij kleine porties tegelijk moet doen. Overigens mag men dezulken benijden, die grote voorraden gekliefd hout voor de pak hebben. En de centraal verwarmden trouwens ook. Ach nee, met die kou weet men het toch nooit. Een meisje vroeg ons een herinneringsfoto te maken van de barre xvinter 1962-1963. Ze deed, haar badpak er bij aan en daar zat ze dus verkleumd in de sneeuw, met als achtergrond een grimmig ver ijsde xvereld. Ze vindt het de plaat van haar leven. Op de achterkant heeft ze de datume»i de tempe ratuur er b\j geschreven. Eerlijk, wat is dan hout klieven? Mevrouw schrijft lot slot: „en Nanouk heb ik alleen maar platvoets in de bont schoenen zien stappen en zeker niet op tenen zien. trippelen". Ja, maar wat doet een Eskimo voordat hij in zijn bontschoenen stapt? Trippelen op zijn tenen waarschijnlijk, want in een iglo heerst ook geen xvesterse kaxnertenxperatuur. naar zich laat vermoeden. Als Naxxouk bovendien uit zijn „bed" slipt, om ijs te gaan kappen, wil hij de kleine Eski- mootjes niet xvakker maken. Dus toch trippelen op tenenicaar- schijnlijk. EILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 2