Opruimings- prijzen Actie „Open het dorp" bracht ruim 21 miljoen gulden op Koningin schilderde naambord 'Het Dorp' fa. Joh. den Boer De broodprijzen Diepe kloof tussen Parijs en de anderen Man poogde de tuin van paleis Soestdijk Eén dag van (looi binnen te dringen In de Verenigde Staten bleef het nog koud De komende R.A.I. Afsluiting wegen? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 29 januari 1963 119e jaargang No. 19319 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cenl. Losse nummers 10 cenl. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk In dit nummer: Z.L.M.-dankbaarlieidsgeschenk voor Het Dorp Een onbegrijpelijk succes „Tliuutank" niet gelicht AMSTERDAM, 28-1. Mies Bouw man heeft het bedrag b(jna niet kun nen en durven uitspreken. Aan het slot van de feestelijke bijeenkomst in het Concertgebouw in Amsterdam, waarmee de actie „Open het dorp" officieel werd besloten, mocht zij het totaal bedrag uitspreken. Mies Bouw man aarzelde even en toen kwam het fenomenale bedrag: f 21.192.090, Dit was de apotheose van een pe riode van twee maanden, waarin heel het Nederlandse volk zich er voor had gezet om „Het Dorp" van dr. A. Klapwijk financieel mogelijk te ma ken. Het was begonnen met de mara- ton-televisie- cn radio-uitzending op 26 en 27 november, waardoor al meer dan twaalf miljoen gulden bijeen be- bracht werd, een resultaat dat de verwachtingen met tien miljoen over trof. Een week later was het totaal bedrag gegroeid tot dertien en een half miljoen en werd het duidelijk, dat deze actie een onvoorstelbaar eindbedrag zou gaan opleveren, want alom in den lande werden steeds maar nieuwe activiteiten ontwikkeld. Hoger clan gedacht Het slotbedrag nu van f 21.192.000 is toch nog weer. veel hoger dan in gewijden voor mogelijk hadden ge houden. En al is de actie maandag avond dan wel officieel beëindigd, er komt nog meer geld voor het dorp. Een kruidenier uit Soest, die namens zijn collega's het slotfeest bijwoonde, deelde mede, dat 1400 kruideniers in ons land tot het eind van dit jaar een bepaald gedeelte van de winst op de verkoop van een bepaald merk lucifers voor het doel zullen afstaan. De opbrengst zal naar schatting f 12.000,— bedragen. Maar ook de acties van de spaar banken, de boerenleenbanken en de Lions clubs zijn nog niet afgerond. De vertegenwoordigers van deze or ganisaties kwamen in het Concert gebouw al fabelachtige bedragen aan bieden: de spaarbanken ruim 84.000 gulden, de boerenleenbanken (grond- certificaten) 400.000 gulden, de Lions ruim een half miljoen en de Neder landse Federatie van Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening f 530.000, uit de opbrengst van de zilveren be deltjes en sleuteltjes. Miljoenen luisteraars en kijkers Het was zoals Mies Bouwman zei: „We hebben nu een strenge selectie moeten maken want anders komen er weer zoveel mensen dat we mor genavond hier nog staan". Miljoenen Nederlanders hebben deze slotavond, gekluisterd aan tele visie- of radiotoestel meegemaakt, in het Concertgebouw vulden verte genwoordigers van allen, die tijdens de marathonuitzending hadden mee gewerkt en de twintig uitverkoren representanten van de gulle gevers de zaal tot in alle hoeken. Onder hen was de oudste Bron beker, sergeant Mooy, die op de woorden „Daar staan we dan weer" van Mies Bouwman spontaan ant woordde: „Wat moet ik zeggen? Ik heb nog nooit zo'n dag gehad als vandaag. Ik heb u gezien en van middag in Arnhem de koningin..". Daar was ook een man, die de ge hele marathon-uitzending in het RAI-gebouw had uitgezeten en tel kens als Mies zijn richting had ge keken, had geroepen „HoiTot Mies Bouwman zei hij thans: „Voor mij ben je de vrouw van de wereld". Niet iedereen, die maandag op het feestelijk versierde podium kwam, ARNHEM, 28-1. Koningin Juliana heeft maandag bijna een half uur lang staan schilderen aan het naam bord „Het Dorp" in de besneeuwde bossen van de Johannastichting in Arnhem. Zjj deed dit aan het slot van haar bezoek aan dit revalidatie centrum, waar zij door een aantal bestuursleden van de Johannastich ting en de stichting „Het Dorp" op de hoogte werd gesteld van de plan nen die men heeft met de miljoenen, die het Nederlandse volk voor de blijvend invaliden op tafel heeft ge legd. Met grote nauwkeurigheid teken de de vorstin eerst met een krijtje de naam „HET DORP" op een blauw bord. Vaak beviel haar de in deling niet en zonder zich te storen aan het gegiechel rond haar han teerde zij vele malen de ganzeveer om de lettert weer weg te vegen. Toen de naam eenmaal in krijt stond geschreven op een proefblad, werd de definitieve indeling gemaakt en kon het penseel worden gehanteerd. Het schilderen der letters was toen nog maar een kwestie van minuten. Een klaterend applaus was de belo ning voor deze snelle decoratie. Op verzoek van de omstanders signeer de de koningin haar creatie met een bescheiden J onder in de hoek van het bord.' Het naambord zal aan de toegangspoort van het dorp worden geplaatst. Tevoren had de vorstin twee grenspalen in de grond laten zakken waarop de data gebeiteld zijn tussen welke het Nederlandse volk de miljoenen voor het dorp ge- .offerd heeft: 26 november-28 januari In de gymnastiekzaal van de Johan nastichting bestudeerde zij de ma quette van het dorp en keek zij ge ïnteresseerd naar een foto-reportage van de T.V.-marathon, die op 26 november in het R.A.I.-gebouw is gehouden. Ingezonden mededeling Nog één week bij: Zierikzee had wat aan te bieden of vriende lijke woorden aan het adres van Mies Bouwman en dr. A. Klapwijk te zeggen. Drie jonge mensen, de winnaars van de opstelwedstrijd over de actie van de Knickerbocker Foundation, krégen een prijs: een 25-daagse reis naar de Verenigde Staten. Katangaanse staatsbank is leeg ELISABETHSTAD, 28-1. Financi ële deskundigen van de Verenigde Naties en der Kongolese centrale re gering hebben maandag de boeken onderzocht van de te Elisabethstad gevestigde Katangaanse staatsbank. Zij bevonden, naar van welingelich te zijde werd vernomen, dat een. be drag van ongeveer 136 miljoen Ka tangaanse franken, dat is bijna tien miljoen gulden, wordt vermist. Er werden geen arrestaties ver richt. De deskundigen werden door Tunesische V.N.-militairen, die hun vuurwapens gereed hielden, verge zeld. Bakkers naar Utrecht DEN HAAG, 28-1. Uit alle delen van het land komen dinsdag 5 febr. bakkers naar "Utrecht voor een be raadslaging over de broodprijzen, naar aanleiding van de Pr(jzenbe- schikking brood 1962. Men zal in deze door de Neder landse Bakkerijstichting belegde ver gadering, waarvoor de stichting de rayonale bakkerij commissies heeft opgeroepen, trachten te komen tot het bepalen van een standpunt ten aanzien van de kwestie van de broodprijzen. Aan de vergadering, die in „Espla nade" zal worden gehouden, zullen naar verwachting 300 a 400 bakkers deelnemen. MOEIZAAM E.E.G.-GESPREK Onzekerheid bij K.L.M.-vliegers SCHIPHOL, 29-1. Indien de nieuwe directie van de K.L.M. al een gede tailleerde politiek voor de toekomst van de maatschappij heeft uitgestip peld, dan treedt zij daarmede thans nog niet in de openbaarheid. Op een vergadering van de vereni ging van K.L.M.-vliegers maandag avond in het Hilton hotel te Amster dam, deelde de voorzitter, H. A. Har- togh Heys althans mede, dat het be stuur van de vereniging in een bij eenkomst met de directie 's middags niets definitiefs had vernomen over de toekomstige omvang van de maat schappij. De heer Hartogs Heys lichtte de pers na afloop van de besloten ver gadering in over de discussies. „Wij kunnen alleen maar gissen wat de toekomst voor de K.L:M. zal bren gen", zo zei hij. „Of zich opnieuw een overtolligheid zal voordoen bij het vliegend personeel weten wij niet. Mocht dat geschieden, dan zul len wij vasthouden aan de overeen komst die wij een jaar geleden met de toenmalige directie hebben afge sloten". BRUSSEL, 28-1. Frankrijk Iieeft niet aangedrongen op een onmiddel lijk staken van de onderhandelin gen over Engelands toetreding tot de E.E.G. Dit werd maandagavond laat in de wandelgangen vernomen toen de E.E.G.-ministers de bespre kingen in Brussel korte tijd onder braken. Van Westduitse zijde werd echter vernomen, dat de kloof tussen Frankrijk en de andere vijf partners nog niet smaller is geworden. De ministers van de zes hebben gesproken over een Westduits com promisvoorstel om de E,E.G.-com- missie een verslag te laten opstellen van de onderhandelingen in de af gelopen 15 maanden en aanbevelin gen te laten doen over een moge lijke oplossing van de nog hangende vraagstukken. De Belgische minister Spaak ver klaarde: „Wij vorderen heel lang zaam". Geen optimisme. De conferentie werd om kwart over elf verdaagd tot dinsdag twaalf uur. Minister Luns zei na afloop: „Het ziet er slecht uit"; Er is geen voor- Met een speciale „Caravelle" zijn maandag de Griekse kroonprins Con- stantijn en zijn verloofde, de 16-ja rige Deense Prinses Anne-Marie, in Athene aangekomen. In het toestel zaten ook koning Frederik van De nemarken, koningin Ingrid en kroon prinses Margrethe. BAARN, 28-1. Zondagnacht werd de bewaking van het paleis Soest dijk versterkt, daar een jonge Oos tenrijker, oud 24 jaar en J. R. A. genaamd, zondagavond getracht had de paleistuin binnen te dringen en na zijn arrestatie weer uit 't Baarn- se politiebureau ontsnapte. De man werd door de dienstdoen de wachtmeester B. Verhinderd de tuin binnen te komen. B. bracht zijn arrestant over naar het Baarnse po litiebureau. Op welke wijze A. uit het politiebureau wist te ontsnappen De komende R.A.I.-tentoonstelling (de 46ste), die van 7 tot en met 17 februari wordt gehouden, zal de grootste zijn die ooit in ons land is geweest dank zij het gereedkomen van de nieuwe Westhal met een op pervlakte van ruim 4.000 m'-\ De to tale expositie-oppervlakte is daar door gestegen tot 36000 m-., die be zet wordt door 225 exposanten. Op de tentoonstelling zullen ongeveer 100 verschillende modellen automo bielen en kampeerwagens uit elf landen worden geëxposeerd. is niet bekend, maar hij bevond zich korte tijd na zijn arrestatie weer op vrije voeten, wat aanleiding gaf de paleiswacht te versterken. De Baarnse politie gaf van deze ont snapping kennis aan het Soester po litiebureau, daar de ontsnapte op gegeven had nog wel eens in Soest dijk bij de familie K. aan de Spar- relaan te komen, die hij vroeger eens had ontmoet. Toen de man na een nacht van rondzwerven op straat zich maandagochtend bij deze familie meldde, werd de politie daarvan in kennis gesteld, die A. voor de tweede maal arresteerde. Wat de man in de paleistuin wilde is niet bekend. Dr. Piccard overleden MINNEAPOLIS, 28-1. Dr. Jean Felix Piccard, de onderzoeker van de. stratosfeer, is maandag in zijn woning te Minneapolis overleden. Hij is precies 79 jaar oud geworden. In 1913 maakte hij zijn eerste bal- lonvlucht. samen met zijn tweeling broer Auguste. In 1934 bereikte de geleerde in gezelschap van zijn vrouw per ballon oen hoogte van 17 km. Zij stegen op in Detroit. LONDEN, 28-1. In vele delen van Europa dooide het maandag en scheen er - althans voor het ogen blik - een einde te zijn gekomen aan de langdurige vorstperiode, maar in de Verenigde Staten lagen grote ge bieden nog in de greep van de vorst en waren er geen vooruitzichten op beter weer op korte termijn. In het afgelopen,weekeinde viel er in New York een flink pak sneeuw en werd de vorstgrens zelfs verlegd naar de zuidelijke staten Alabama, Verkoop bedrijfsauto's AMSTERDAM, 29-1. De verkoop van bedrijfsauto's en in het bijzon der van bestelauto's is in 1962 enigs zins bij de verwachtingen ten achter gebleven, aldus het zojuist versche nen jaarverslag van de Nederland- sche Vereeniging „De Rijwiel- en Automobiel-industrie". „Een zekere conjunctuurweifeling is hieraan niet vreemd terwijl voor de categorie zwaar transportmateriaal een ver klaring kan worden gezocht in de afwachtende houding, die met name het beroepsgoederenvervoer heeft aangenomen met het oog op de wet telijke invoering van de lien-tons ashelasting met ingang van 1 okto ber 1962. Georgia, Texas en Florida. In deze laatste staat ontstond daardoor een vreemde, toestand: terwijl het in het noorden vroor, deed zich in zuid- Florida een hittegolf voor met tem peraturen van 32 graden. Als gevolg van de koude zijn in de afgelopen tien dagen in de Verenigde Staten 162 mensen omgekomen. De wintel-, die Europa zo lang be heerst heeft, schijnt nu dus op an dere fronten actief te zijn geworden. Zo is in Peking voor het eerst deze winter sneeuw gevallen, werd Japan geteisterd door sneeuwstormen en deden zich in de buurt van Mel bourne overstromingen voor. In Engelahd duurde de dooi maan dag voort, evenals in Frankrijk. ROTTERDAM. Het zoutgehalte van het Rotterdamse drinkwater blijft dalen - zo deelt de directie van het gemeentelijke drinkwaterbedrijf me de. Een proef gaf aan dat een liter drinkwater nog 510 mg. keukenzout bevatte, een hoeveelheid, die voor de tijd van het jaar - in Rotterdam - vrijwel normaal mag worden ge noemd. Men neemt bij het waterlei dingbedrijf aan dat woensdag a.s. de Rotterdammers weer drinkwater hebben met de oude vertrouwde smaak. uitgang geboekt. Ik ben in het ge heel niet optimistisch". Minister Spaak,zei, dat er geen ze kerheid bestond of er morgen vor deringen van betekenis zullen wor den gemaakt. „We zijn overeengekomen de com missie machtiging te geven om een rapport op te stellen, doch we kon den het niet eens worden over 'haar werkterrein". DEN HAAG, 28-1. Nu aan de vorstperiode een voorlopig einde ge komen schijnt te zijn en de dooi zich inzet, komt het wegvervoer voor nieuwe problemen te staan, aldus de E.V.O. Na een strenge vorst heb ben de wegen veel van opdooi te lij den en de wegbeheerders zullen daarom genoodzaakt zijn om maat regelen te treffen teneinde de scha de aan de wegen.zoveel mogelijk te beperken. Te verwachten is dat tij delijk 'bepaalde wegtrajecten voor het zware verkeer zullen worden ge sloten of dat wieldrukbeperkingen zullen worden vastgesteld. De E.V.O. heeft zich tot de colle ges van Gedeputeerde Staten en de Provinciale Waterdiensten gewend met het dringende verzoek bij het treffen van maatregelen de belan gen, welke handel, industrie en landbouw hebben bij een zo goed mogelijk doorgaand vervoer over de weg, mede in het oog te houden. Bij Moskou zal aan het eind van dit jaar een groot vliegveld gereed komen, dat 3.000 passagiers per uur kan verwerken. De verbinding tus sen het vliegveld en Moskou - een afstand van 40 km. - zal met heli kopters worden onderhouden. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 29-1. - Het K.N.M.I. deelt mede: Zwakke noordoostelijke winden voeren koude lucht uit Scandinavië aan. In ons land kwam in de afgelopen nacht echter niet meer dan 4 graden vorst voor, om dat er veel bewolking bleef. Ook el ders in West-Europa was de vorst niet streng, ook niet in Scandinavië. Een groot gebied met strenge vorst is aanwezig ten oosten van de lijn Berlijn-Wenen. Van Ierland tot Noord-Rusland strekt zich een ge bied van hoge luchtdruk uit. Voor al het westelijk gedeelte hiervan wordt sterk aangetast door een front dat uit het noordwesten Schotland en Noorwegen nadert. Achter dit front bevindt zich bü IJsland en Groenland een nieuw en zeer krach tig hogedrukgebied, dat een nieuwe uitVal van zeer koude poollucht in do richting van Scandinavië tot ont wikkeling brengt. In ons land zal in de komende nacht weer overwegend lichte vorst voorkomen. Morgen neemt de kans op sneeuw van het noovdweslen uit toe in verband met hot naderbij komen van het genoem de front. De poging om de Zweedse tanker „Thuntank" te kantelen, is maandag mislukt. Wel werd het scheepje iets omhoog getrokken door de drijven de kraan „Simson", doch al vrij spoedig braken twee van de vier -dikke staalkabels af, en gleed het scheepje weer terug in zijn oude positie. - Op de foto zién we de '„Thuntank" in zijn hoogste positie van maandag: het moment, waarop de kabels knappen. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Vlugge sprekers zijn ge woonlijk langzame denkers. VJAT ÏEQT DE eiLT Lichte tot matige vorst Verwachting tot woensdagavond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk enige sneeuw. In de nacht en ochtend lichte tot matige vorst, morgen overdag lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Over wegend zwakke wind. 30 jan. Zon op 8.25, onder 17.22. Maan op 11.01, onder 23.48. 31 jan. Zon op 8.23, onder 17.24. Maan op 11.24, onder Eerste kwartier: 1 febr. te 9.50. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 30 jan. 31 jan. 6.13 v.m. 6.52 v.m. BROUWERSHAVEN: 30 jan. 31 jan. Doodtij: 3 febr. 6.11 v.m. 6.51 v.m. 18.55 n.m. 19.40 n.m. 18.34 n.m. 19.21 n.m. Hollands „Groene Hart" DEN HAAG, 26-1. De colleges van Gedeputeerde Staten van Noord- Holland, Utrecht en Zuid-Holland hebben sinds enige tijd geregeld contact over „het groene hart van Holland", op basis van het rapport „Westen des Lands" van het Natio nale plan. In de drie provincies zijn er weliswaar streekplannen voor de gebieden rond de grote steden, die de bestemmingen van de gebieden vastleggen, maar het zal nog wel enkele jaren duren voor „het groene hart" aan de beurt is. Om dit gebied zo goed mogelijk te beschermen en de belangen er van te behartigen is het overleg tussen de provinciale besturen noodzakelijk. Ook is er overleg tussen Zuid-Holland en Zee land over de bestemmingen in het Grevelingenbekken, waar een groot recreatiegebied gedacht is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1