4995r simca lOOO DUITSE VOORSTELLEN VOOR EEG-ONDERHANDELINGEN Adenauer schrijft Kennedy over E.E.G. Havenstaking in Y.S. geëindigd Tegen legering van Duitse militairen Drie alpinisten bedwongen Lavaredo-top Polaris-duikboten Repatrianten uit Nieuw-Guinea ONGEKENDE DRUKTE GAF ZANDVOORT „ZOMERSE DAG" Ernstig auto-ongeluk eist drie doden ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maauilu<; 28 januari 1968 119e jaargang No. 19318 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Zierikzee. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk In dit nummer: Motie inzake schelpdiercultuur aan minister Gesprek moet op gang worden gehouden BONN, 25-1. Günter von Hase, de woordvoerder van de Westduitse re gering, heeft vrUdag tijdens een pers conferentie bevestigd dat de West duitse delegatie heden (maandag) in Brussel voorstellen zou indienen die erop gericht zyn de onderhandelin gen over Engeland's toetreden tot de E.E.G. op gang te houden. Wil men daarby vooruitgang boeken, dan zal er echter toch iets meer moeten ge beuren dan het inventariseren van hetgeen tot dusver werd bereikt, al dus Von Hase, daaraan toevoegend dat West-Duitsland het liefst zou zien dat met dit inventariseren niet te veel tyd gemoeid zou zyn. BRUSSEL, 26-1. De voormalige Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Herter, heeft zaterdag in Brussel verklaard, dat de Ver enigde Staten de besprekingen met de Europese Economische Gemeen schap over wederzijdse tarief verla gingen zullen voortzetten, ook in dien Engeland niet tot de E.E.G. zou toetreden. Herter, die door president Kenne dy is benoemd tot diens speciale vertegenwoordiger voor het voeren van deze besprekingen die voort vloeien uit de .Trade Expansion Act', voegde hier aan toe, dat de Ameri kaanse president echter duidelijk de hoop heeft uitgesproken, dat Enge land wel tot de gemeenschap zal toetreden. Plan-Luns Ook de Belgische minister van buitenlandse zaken. Spaak, heeft zondag de vraag gesteld of het niet noodzakelijk zal zijn de onderhan delingen over het Britse lidmaat schap van de Europese Economische Gemeenschap voort te zetten zon der Frankrijk, indien er geen „aan vaardbaar compromis" wordt ge- Taaie bacterie'ên PHILADELPHIA, 27-1. Volgens een bericht van de Philadelphia Bulletinis het de microbioloog dr. Joseph Valenta uit Philadelphia ge lukt, bacteriën uit een Maya-graf in Tikal (Guatemala) na een „winter slaap" van meer dan 1.000 jaar weer tot leven te brengen. Dr. Valenta is van mening, dat enige van de bacteriën wellicht ziekteverwekkers zijn. Dan zou de mogelijkheid bestaan, dat men een aanwijzing krijgt voor de ondergang van het oude rijk van de Maya's, waarvan Tikal een der hoofdsteden was. NEW YORK, 27-1. In alle havens aan de Amerikaanse oostkust en de Golf van Mexico zijn de havenar beiders zaterdag weer aan het werk gegaan na een staking die 34 dagen heeft geduurd. In New York werk ten de havenarbeiders zondag over dag twaalf uur achtereen en maak ten zij 's avonds overuren om de grote hoeveelheid goederen die zich in de haven had opgehoopt, weg te werken. Sinds het einde van de sta king hebben 29 schepen de New Yorkse haven verlaten.' In de ko mende 24 uur zullen er naar ver wacht wordt nog 23 vertrekken. vonden. Naar aanleiding van de ver klaring van zijn Nederlandse collega minister Luns, dat de „vijf" verder met Engeland zouden moeten onder handelen indien Frankrijk in zijn onverzoenlijke houding zou volhar den zei Spaak, dat dit voorstel in studie zou moeten worden genomen indien maandag of dinsdag in de ontstane situatie geen uitweg wordt gevonden. „Wij hebben met de zes E.E.G.-landen besloten de onderhan delingen met Engeland te beginnen. Frankrijk zou ons moeten vragen op deze beslissing terug te komen. Men kan zich afvragen of op basis van het verdrag van Rome een dergelijk besluit niet eenstemmig moet wor den genomen om geldig te zijn. Daarom moet de gedachte van mi nister Luns worden bestudeerd, in dien er de komende dagen geen aanvaardbare tussen oplossing ge vonden wordt. Stille protest-tocht BUDEL, 26-1. Ongeveer twaalf honderd personen uit geheel Neder land hebben zaterdag deelgenomen aan een stille tocht naar het eregraf in Dorplein by Budel, waar zes dooi de Duitse bezetters terechtgestelde Nederlanders begraven liggen. De tocht - in een zware sneeuwbui - was bedoeld als protest tegen de voorgenomen legering van Westduit se militairen in de legerplaats Budel. Voorop gingen de schrijfster Mar- ga Minco en prof. mr. W. Nagel (J. B. Charles) met een grote krans. Tevoren had rector Thijssen in de rectoraatskerk een heilige mis op gedragen ter nagedachtenis van de slachtoffers. Bij het eregraf werden kransen en bloemstukken gelegd o.a. van het Verenigd Verzet uit Den Haag, de Gooise Verzetsbeweging, de arbeiders van de N.D.S.M. uit Am sterdam, de A.M.V.J. uit Den Haag, het 5-Mei-Comité, een Auschwitz- comité en van een Belgische depu- Ingezonden mededeling tatie. Na afloop werd een proclama tie voorgelezen, waarin werd gezegd dat de, stille tocht bedoeld was als „waardig protest tegen het onzalig besluit van de Nederlandse regering Duitse militairen te legeren op Ne derlandse bodem". Bij een lawine op de 1670 meter hoge Kampenwand in Beieren zijn zondagmiddag vermoedelijk drie mensen om het leven gekomen. Amerikaanse senatoren over Berlijn Voor slechts kunt u nu een echte auto kopen TYPE 900 128 km/u 50 pk 4 gesynchroniseerde versnellingen verwarming min. onderhoud: olie 10.000 km doorsmeren 20.000 km Maak een proefrit bij een van de SlMCA-dealers LOCHEM. De 25-jarige vertegen woordiger Th. F. J. Holleman uit Arnhem is vrijdagmorgen op slag gedood toen hij op de rijksweg Zut- phen-Lochem met zijn auto in volle vaart tegen een boom botste. Er was op het moment van het ongeval geen ander verkeer op de weg. De heer Holleman is vermoedelijk door de gladheid geslipt. WASHINGTON. 26-1. Bondskanse lier Adenauer heetf president Ken nedy laten weten dat hij er niet in geslaagd is eD Gaulle te overreden akkoord te gaan met Engelands toe treding tot de E.E.G., zo is vrijdag van welingelichte zijde in Washing ton vernomen. De Westduitse ambassadeur in Washington heeft Kennedy enkele dagen geleden een brief van Ade nauer overhandigd, handelend over het overleg in Parijs. Kennedy zou Knappstein destijds hebben toege zegd, dat de V.S. verwachten dat West-Duitsland geen exclusief ak koord met Frankrijk binnen de Navo aangaat ten koste van de Europese eenheid in groter verband. Hij zou Knappstein voorts eraan herinnerd hebben dat de V.S. verscheidene ja ren geleden een Frans voorstel voor een Frans-Brits-Amerikaans directo raat van de NAVO hebben afgewe zen. Hiermee hadden de V.S. volgens Kennedy een bondgenootschap bin nen de NAVO voorkomen, dal in strijd zou zijn geweest aan de belan gen van de Bondsrepubliek. Fatale slippartij AMERSFOORT, 27-1. Omstreeks twee uur zondagmiddag werd het slippen van zijn auto fataal voor de heer H. Grondman, leraar aan een lagere technische school in Amers foort. De heer Grondman reed met vrouw en vier kinderen tegen een licht mast bij het station Amersfoort. Hij was op slag dood. Zijn ernstig ge wonde echtgenote en de vier gewon de kinderen zijn naar het ziekenhuis De Lichtenberg gebracht. De auto van ,de familie Grondman werd zwaar beschadigd. WASHINGTON, 27-1. De Verenigde Staten, de Sow jet-Unie en geheel Europa zullen opnieuw op de rand van een kernoorlog gebracht worden wanneer het risico van de westelijke verplichtingen tegenover Bei-lijn door Sowjetrussische druk weer groter zou worden. Dit hebben maandag cie/ vier Amerikaanse senaatsleden Mike Mansfield, Caleb Boggs, Clairborne Pell en Benjamin Smith in de com missie voor buitenlandse zaken van de Amerikaanse Senaat gezegd. De vier senatoren - Smith is in tussen uit de Senaat verdwenen - hebben aan het eind van het afge lopen jaar op verzoek van president Kennedy een reis gemaakt naar Ber lijn en zuidoost-Azië, om zich ter plaatse van de toestand daar op de hoogte te stellen. Zij noemden de muur in Berlijn een concreet bewijs voor de communistische vastbesloten heid, om de vreedzame hereniging van Duitsland te verhinderen. Vol gens hem zijn de Russen niet de eni gen in Europa die er zo over denken. NEW YORK, 26-1. Het „Colum bia Broadcasting System" zegt van gezaghebbende zijde te hebben verno men, dat Amerika denkt aan de ver koop aan de kleinere NAVO-bond- genoten van duikboten die Polaris- raketten kunnen afvuren. De boten zouden een gemengde be manning moeten hebben. Er zou minstens één Amerikaan aan boord moeten zijn die als vertegenwoordi ger van het NAVO-opperbevel zou moeten beslissen over het al of niet lanceren van de raketten. De atoom koppen zouden door Amerika wor den geleverd. In Hengelo ziet men vooruit: om overstromingen te voorkomen, als het eenmaal gaat dooien, is men reeds nu druk bezig grote hoeveel heden zakken met zand te vullen, die later, indien nodig op kritieke punten ingezet kunnen worden. CORTINA D'AMPEZZO, 26-1. Een van de drie Westduitse alpinisten, die voor de eerste maal een poging on dernamen om de noordeiybe wand van de 3.000 meter hoge westelyke top van de Lavaredo in de Dolo mieten te bedwingen, heeft zaterdag middag omstreeks één uur Neder landse tyd de top bereikt. Hij werd daar begroet door Itali aanse berggidsen, die de - meer toe gankelijke - zuidelijke route hadden beklommen. Bij de aankomst op de top ont plooide de succesvolle Westduitse al pinist een Duitse vlag, een moment dat de Italiaanse gidsen met een foto vereeuwigden. Drie uur later dan hun voorganger hebben ook de beide laatste West duitse alpinisten de top bereikt. Vergezeld door de Italiaanse gid sen, vingen zij na korte tijd de af- DEN HAAG, 26-1. Van de sinds augustus 1962 ongeveer 8.500 uit Nieuw-Guinea gerepatrieerden, zijn ruim 4.000 personen in contract-pen sions ondergebracht. Dit zegt minister Toxopeus in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de be groting van het ministerie van bin nenlandse zaken (overdracht Neder lands Nieuw-Guinea). Deze plaatsing in contract-pensions geschiedde door tussenkomst van het ministerie van maatschappelijk werk. De repatrianten-overheidsdienaren en zij die ten laste van het rijk wer den overgebracht, werden, na op Schiphol te zijn doorgelicht, voor zover ze niet in eigen huisvesting konden voorzien, opgevangen in een centrum te Wezep. Daar werden ze naar behoefte gekleed, zonodig van zakgeld voorzien en geplaatst in de contract-pensions. daling aan over de zuidelijke wand, op weg naar hun zeshonderd meter lager gelegen basiskamp, waar zij de nacht zouden doorbrengen. Britse troepen in staat van paraatheid LONDEN, 27-1. Een woordvoerder van het Britse ministerie van defen sie heeft zondagavond meegedeeld, dat sinds j.l. zaterdag ongeveer twee duizend man van de strategische re serve van het Britse leger in staat van paraatheid zijn- De woordvoerder weigerde iets te zeggen over de mogelijke bestem ming van deze troepen. Volgens som mige geruchten, waarvan geen be vestiging te krijgen is, zouden zich in het Britse protectoraat Broenei, op noordwest-Borneo, opnieuw moei lijkheden voordoen. Dodelijke val uit boom ROOSTEREN, 26-1. De 45-jarige mijnwerker N. Niessen is na een val uit een boom aan de bekomen ver wondingen bezweken. De mijnwerker, gehuwd en vader van twee kinderen, was bezig een tak uit een boom te zagen, toen het ongeluk gebeurde. Enige uren na aankomst in het ziekenhuis te Sit- tard overleed het slachtoffer. President Kennedy heeft opdracht gegeven de ondergrondse kernproe ven in de Nevada-woestijn te staken tydens de onderhandelingen in New York en Washington tussen Oost en West over een verdrag tot het ver bieden van kernproeven. SPRANG. Bij een brand in Was pik zijn vijf zeugen en zestig jonge varkens in de vlammen omgekomen. De brand ontstond doordat een van de varkens de propaangasinstallatie omverliep. Het blussen werd bemoei lijkt doordat de kans bestond op ont ploffing van zes flessen propaangas. De brandweer slaagde er echter in het vuur tot de stal te beperken. Dit nummer bestaat uit 4 pagina's De duurste paarden zijn nog altijd de stokpaarden. WAT UQT DE BIL T Opklaringen Verwachting tot dinsdagavond: Overwegend droog weer met opkla ringen, maar ook hier en daar mist: zwakke tot matige wind tussen noord en noordoost; vannacht en morgen ochtend in het algemeen lichte vorst; overdag temperaturen even boven het' vriespunt. 29 jan. Zon op 8.26, onder 17.21. Maan op 10.37, onder 22.28. Eerste kwartier: 1 febr. te 9.50. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 29 jan. 5.37 v.m. 18.17 n.m. BROUWERSHAVEN: 29 jan. 5.33 v.m. 17.53 n.m. Doodtij: 3 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 28-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven de Britse eilanden be vindt zich nog altijd een gebied van hoge luchtdruk. Daaromheen is zach tere, zeer vochtige lucht gestroomd, die de afgelopen nacht van het noor den uit Nederland binnenkwam. Plaatselijk ging dit met lichte mot regen, regen of sneeuw gepaard. In tussen is uit Scandinavië al weer koudere drogere lucht onderweg die via Denemarken ons land zal berei ken. Er komen opklaringen, die plaatselijk op de natte ondergrond mistvorming tot gevolg zullen heb ben. In de nacht en ochtend daalt de temperatuur weer tot enkele graden beneden het vriespunt, terwijl mid den op de dag lichte dooi mogelijk is. Het ziet er naar uit, dat de periode met kwakkel weer nog enige tijd zal aanhouden. Op grond van een zaterdag in Havanna getekend akkoord zal de Sowjet-Unie in het eerste kwartaal van dit jaar 400 specialisten naar Cuba zenden die een jaar lang tech nische hulp zullen verlenen op het gebied van de landbouw, de veefok kerij en de gemechaniseerde land arbeid, aldus meldt het Sowjet-pers- bureau Tass. In de Argentijnse provincie San tiago del Estero is zondag een „Cess na 180" neergestort. De zes inzitten den zijn verbrand. Duizenden genoten van ijsspektakel ZANDVOORT, 27-1. De spoorwe gen en de Noord-Zuidhollandse Ver voer Maatschappy hebben zondag extra treinen respectieveiyk bussen moeten laten ryden om de grote drukte aan te kunnen, die hel gevolg was van de belangstelling van tal lozen uit Haarlem, Amsterdam en andere plaatsen, voor het Zandvoort- se ysspektakcl. Naar schatting wer den er alleen al per trein 10.000 be zoekers naar Zandvoort gebracht. Dan kwamen er nog zeer velen per auto of met de bus en men raamt, dat Zandvoort zondag door ongeveer 50.000 mensen is bezocht. Ook in IJmuiden heerste grote drukte: enige duizenden hebben zon dag een wandeling gemaakt op de Noorderpier. De N.Z.H.V.M., die een zomerse zon dag had, zette tussen Amsterdam en Zandvoort dertig extra bussen in. De zomerlijnen Haarlem-Bloemendaalse strand en Haarlem-Zandvoorlse bou levard werden voor deze dag inge voerd; er werd op deze lijnen van half elf tot half negen gereden en steeds waren de bussen vol. Razend druk was ook het verkeer van personenauto's op de weg tus sen Amsterdam en Zandvoort. De drukte was zó groot, dat de auto bussen over deze afstand dikwijls twee uur deden. In Zandvoort moest de verkeers politie voor het eerst in dit jaar al aantreden om het verkeer te regelen. Gezellige dag Het was een echt gezellige zondag in deze badplaats; café's en restau rants waren eivol en op het strand stonden alweer haringtentjes. De drukte hield tot laat op de dag aan, want vele bezoekers keerden pas huiswaarts na te hebben genoten van het schitterende schouwspel van de zonsondergang op de met ijs be dekte zee. SCHEVENINGEN, 27-1. Tiendui zenden hebben zondag in Schevenin- gen een plekje in de zon proberen te veroveren. Het was er vooral in de middaguren erg druk, speciaal met auto's. Fietsers en bromfietsei's kwamen er haast niet aan te pas, omdat de verbindingswegen over het algemeen nog erg glad waren. Het gedrang op de Boulevard was over het algemeen zo groot, dat er zich verkeersopstoppingen voorde den. Ook de aan- en afvoerwegen van en naar Scheveningen waren doorgaans geruime tijd verstopt, tot dat de verkeerspolitie enige orde in de chaos kon scheppen. De belangstelling van de autobe zitters uit het Rotterdamse conglo meraat was zo overstelpend groot, dat er op de weg naar Den Haag- Scheveningen een file ontstond, die er oorzaak van was, dat velen er drie uur over deden om aan de kust te komen. De Scheveningse pier was eivol (er werden byna 13.000 bezoe kers geteld) en de enkele etablisse menten, die open waren, hebben uit stekende zaken gedaan. NAALDWIJK, 27-1. Zaterdagavond omstreeks half negen heeft zich op de Burgemeester Elsenweg in Naald- wyk, naby het Wcstcrlee-plein, een ernstig auto-ongeluk voorgedaan, waardoor drie mensen om het leven kwamen en cén vry ernstig doch niet levcnsgevaarlyk werd gewond. Een tankauto van een firma in Nootdorp, die uit de richting Wes- terlee kwam, en een personenauto uit de richting Naaldwijk kwamen door onverklaarbare oorzaak fron taal met elkaar in botsing. De weg was vochtig, doch niet glad. De per sonenauto was op de linker weg helft geraakt. De slachtoffers wa ren de vier inzittenden van dit voer tuig, allen wonende in De Lier. De heren L. P. (47 jaar), die de wagen bestuurde, G. C. O. (19 jaar) en L. K. (27) vonden de dood. De heer W. K. (17),- broer van de laatste, werd in een ziekenhuis opgenomen. De bestuurder van de tankauto liep geen letsel op.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1