nieuwe prijzen Fiat 1100 D «c 6299.- Fiat 1300 jswcr6999.- Fiat 1500 mc- 7299.- EEN MINISTER GEVRAAGD lekker en gezond Jaarvergadering „Pomona" te Haamstede Regeringsnota K.L.M. in Tweede Kamer Actie „Het Dorp" IfP' Lijm hout met CETAFLEX Ceta-Bever BRUINISSE Varkenshouders vereniging „Onderlinge Hulp'' In 1962 meer verliezen dan in andere jaren Dinsdagavond hield te Bruinisse de varkenshoudersvereniging „On derlinge Hulp" haar jaarvergadering onder leiding van de heer L. Stoel in „Het Centrum". In zijn openingswoord zeide de voorzitter, dat door droevige familie omstandigheden betreffende hem zelf, de vergadering later werd ge houden dan gebruikelijk. Hij twijfel de er niet aan of de vergadering zou voor een en ander begrip willen op brengen. Wat de vereniging zelf be treft ,er waren in 1962 meer verlie zen dan men de laatste jaren gewoon was; de noodzakelijkheid van de vereniging in een samenleving als die te Bruinisse wordt daardoor weer goed bewezen. Uit het jaarverslag bleek dat waren aangegeven 65 varkens; ziek gemeld vijf, gestorven drie, opgeruimd vier varkens. Er werd uitgekeerd f 889,56 Ingezonden mededeling aan schadevergoeding, maar door de verkoop werd daarvan terug ontvan gen f 360,De andere uitgaven als vergaderingskosten, kosten veearts en salarissen bedroegen f 355,30. Aan contributies en rente spaarbanken werd ontvangen f 442,50, zodat de uitgaven de ontvangsten met bijna f 450,hebben overtroffen. Geluk kig kan een en ander worden opge vangen door een vrij stevige reserve. De vereniging telt thans nog vijftig leden. Bestuursvoorstellen De voorzitter prees nog eens de varkenshoudersvereniging en de kern van leden, die steeds trouw blijven en stelde de voorstellen van het bestuur aan de orde voor het jaar 1963: inleggeld 1,50 per lid; houdgeld f 1,per maand per var ken. Uitkering: voor biggen 90 pro cent van de aankoopprijs, voor var kens zwaarder dan dertig kg. 90 pro cent van de hoogste marktnotering in de „Zierikzeesche Nieuwsbode" per kg. De heren W. H. Okkerse en L. E. van Popering werden als bestuursle den herkozen. Nadat de huishoudelijke zaken be handeld waren, richtte de voorzitter zich tot de gastheer, de heer P. M. van de Velde, die hij prees om zijn service steeds aan de vereniging ver leend. Hij feliciteerde hem met zijn gezinsvermeerdering en bood als blijk van waardering namens de vereniging een fruitmand aan. Ingezonden mededeling Geen petroleum mengen DEN HAAG, 24-1. Gebleken is dat men, vooral op het platteland, de laatste tijd tractorpetroleum en licht petroleum - dat gebruikt wordt voor het stoken van oliehaarden - ver mengt, om zodoende een grotere hoeveelheid voor stookdoeleinden te hebben. Van de zijde van een der oliemaat schappijen wordt meegedeeld, dat dit vermengen ten sterkste wordt ontraden, aangezien dit een groot gevaar voor explosies oplevert. HAAMSTEDE, 23-1. Een dertigtal fruitkwekers trotseerde j.l. dinsdag avond de koude en bezocht dè jaar vergadering van „Pomona" in hotel Bom, onder voorzitterschap van de heer J. C. de Fetter. In zijn ope ningswoord stelde de voorzitter dat met tevredenheid over het jaar 1962 teruggedacht kan worden. Het prijs peil bleef redelijk en teleurstellingen in de vorm van hagel en nachtvorst bleven uit. Op 1 februari a.s. zal het tien jaar geleden zijn dat de watersnood het eiland verwoestte. Ondanks alle leed dat toen geschiedde is het onze plicht om hierop nóg eens terug te zien, aldus de heer de Feiter. Zeer veel sporen van de ramp zijn inmiddels uitgewist, de herverkaveling heeft een veel betere situatie voor land en tuinbouw geschapen. Op de toen verwoeste gronden verrezen moder ne aanplanten, die aller bewonde ring wekken. Het wachten is nu al leen nog op de operatie „geldelijke regeling" aldus de voorzitter, die vervolgens een beschouwing hield over de sterk toenemende aanplant van fruitbedrijven, vooral door land bouwers. Sprekende over de fruitteelt als vak - voor hen die nog een richting moeten kiezen - meende de voorzit ter vier onderdelen te kunnen onder scheiden: redelijke sociale toestan den, werken in de vrije natuur schenkt voldoening, mits er een goe de ondergrond is (vakonderwijs) zijn er genoeg mogelijkheden ende financiering. Bij dit laatste punt speelt de verhouding baa's en knecht een grote rol. Tekort aan krachten? De voorzitter meende dat er in de toekomst een tekort aan goede krachten in de fruitteelt zal ontstaan zo dit er nog niet is. Dit is bijv. te zien bij de vele landbouwers die overschakelen op de fruitteelt en die geen goede bedrijfsleider kunnen vinden. Op de tuinbouwscholen zit ten vooral zoons van landbouwers en fruittelers maar bijna geen jon gens die hun beroep kiezen als fruit telersknecht. De voorzitter zei dat hier iets aan gedaan zal moeten worden hoewel dit niet direct op de weg ligt van „Pomona". Dit is eerder een taak voor de N.F.O. en andere standsorganisaties. De ouders zullen op voorlichtingsavonden gewezen moeten worden op de mogelijkheden voor de jongelui in de fruitteelt. De mooie bedrijven zullen toch op peil gehouden moeten worden met de hulp van kundig personeel. Op 1 januari jl. was het 20 jaar geleden dat de assistent bij het Rijks Tuinbouw Consulentschap, de heer J. A. v. d. Weel uit Haamstede ,zijn loopbaan als zodanig begon. De heer de Feiter richtte zich in hartelijke bewoordingen tot de jubilaris, die „Pomona" als adviserend lid bij- Jngezonden mededeling Wat biedt de BEELDBUIS? Deze zaterdag om 3 uur weer een verhaal van Dickens uit David Cop- perfield (V), om 4.15 Han Rensen- brink met dier in 't vizier, om 5 uur Swiebertje en om half 8 Lassie. Al lemaal mooie kijkkost voor jong en oud. Daarna is er helaas op geen van de zenders veel aantrekkelijks te vinden. Zondag geeft de V.A.R.A. een kijkspel van een uur. Maandag geen film uit Bus sum, maar de slot- avond van „Open het Dorp"", ge volgd door ballet. Dinsdag een film: De nachten van Cabiria. Woe. t.v.- dansant en de grenzen van het le ven. Het kijkspel van donderdag „Aan de vooravond" is naar de ro man van Iwan Toergenjef geschre ven. Vrijdag volgt dan een herden king van de stormramp van 1953. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroeper, te Kamerik (toez.): A. N. Langhout, Brakel. Bedankt voor Terkaple c.a.: A. J. Plug, Blankenham; voor Langerak: A. J. Mulder, Meteren en Est. Ger. Kerken Beroepen te Badhoevedorp (2de pred.pl.): J. Boonstra, Middelburg; te Haarlem-Zuid (vac. L. Hoorweg): J. Banga, Leiderdorp. Aangenomen naar Doetinchem: E. de Vries, Tijnje, die bedankte voor Nijkerk (vac. W. Griffioen). Chr. Ger. Kerken Beroepen te Deventer: J. M. Vis ser, Dokkum; te Harlingen: R. Slof- stra, Harderwijk. Evang. Luth. Kerk Drietallen te Amsterdam (2 vaca tures): A. Johannes, Delft; P. H. G. C. Kok, Weesp en J. A. Roskam, Beverwijk; W. E. Jense, Suriname, A. Johannes, Delft en dr. C. H. Lin- dijer, Rotterdam. Vrije Evang. Gemeenten Benoemd tot predikant in algeme ne dienst van de Binnenlandse Zen ding: H. C. Leep, Rotterdam-Cen trum. Ingezonden mededeling Ingezonden mededeling 1962 bracht redelijke prijzen staat. In de afgelopen 20 jaar had de heer v. d. Weel geen gemakkelij ke taak op Schouwen-Duivelad, ge let alleen al op de verwoestingen van oorlog, inundatie en' watersnood. Het rayon van de heer v. d. Weel is inmiddels uitgebreid met Noord- Beveland. Na de ijsperiode zal de uitgestel de vergadering met de heren Hert- gers en Huissen worden gehouden- Het bestuur heeft contact gezocht met de S.V. Burgh om een prij zen kastje te kunnen overnemen. Dit zal een plaatsje krijgen in het kantoor van de proeftuin. Jaarverslag De heer J. R. Boot las voor de laatste maal - wegens vertrek naar de N.O.-polder - het jaarverslag, dat optimistisch was gesteld. Symp- van de huidige vorst zijn slecht uitgerijpt jong hout en vorst- spleten. In tegenstelling met 1952 zijn thans de verdiensten in de fruit- li per ha. groter dan in de land bouw, al bestaat de tuinbouw ove rigens niet uit louter „ups". Per 1 januari had „Pomona" 103 leden. Blijker.s het financieel verslag van de penningmeester de heer N. A. Dambruin bleek een flink batig sal do in kas. Voortaan bestaat de mo gelijkheid via de Raiffeisenbank te Haamstede de contributie te voldoen. De aftredende bestuursleden, de he ren J. C. de Feiter en C. A. v. d. Kastele werd enherkozen; de plaats van de heer J. R. Boot werd inge nomen door de heer C. J. Boot. De voorzitter dankte de scheidende se cretaris, die vijf jaa rlang zijn beste krachten aan de vereniging gaf. Hij prees hem als een teler met capa citeiten, die dankbare herinneringen aan ..Pomona" er. fruitcorco naar de N.O.P. zal meenemen. De heer Boot repliceerde hierop met een dank woord. Inzake het fruitcorso besloot men in 1963 weer als gemeente Wes- terschouwen deel te nemen. Zomer- excursies zullen worden gehouden naar eigen boomgaarden. Teelt van tabak De heer Sterkenburg, leraar aan de l.l.t.s. te Zierikzee - oud-tabaks planter op Sumatra - sprak over de teelt van tabak. Hoofdzakelijke voorwaarden zijn een goed klimaat en lichte vruchtbare grond. Bij een aantal kleurendia's besprak de heer Sterkenburg de ziektebestrijding in de tabak. Na de machtsovername koopt de Deli Mij. de tabak in Bre men. In Eindhoven heeft hij zijn fa brieken. Een vroegere inwoner van Kerkwerve - ir. de Vlieger - is hier de grote man. Tot slot dankte de heer J. A. v. d. Weel voor de tot hem gerichte hartelijke woorden. Hij hoopte ook in de toekomst de fruit kwekers van advies te kunnen die nen. DIERENHEIMWEE Tien van de twaalf rendieren die uit het hoogland van Haer- jedalen op de 62ste breedte graad in Zweden bij wijze van experiment waren overge bracht naar het - des winters met sneeuw bedekte - Oostzee eiland Oeland onder de 57ste breedtegraad, zijn binnen een jaar gestorven, mogelijk, denkt men, aan heimwee naar de on begrensde vlakten van het noorden. Weekeinde ARTSENDIENSTEN ZIERIKZEE: dokter W, Bontkes, telefoon (01110). 2280. MIDDENSCHOUWEN dokter W. Terpstra, Brouwershaven, telefoon (01119)-280. OOSTERLAND-BRUINISSE; dokter J, W. de Putter, Oosterland, telefoon (01114J-280. DIERENARTSEN dokter C. J. H. Scheuerman, .Zierik zee, telefoon (01110)-2180. "Plat „Produkt onveranderd goed" Enorme opbrengst luciferdoosjesactie DEN HAAG, 24-1. Volgens de P.T.T. heeft de lucifersdoosjesahtie ten bate van „Het Dorp" tijdens de marathonuitzending op 26 november j.l. f 5.773.740,67 opgebracht. Van alle twaalf postdistricten, waarin ons land door de P.T.T. is verdeeld, werden door de districten 's-Gravenhage, Amsterdam en Rot terdam de grootste bedragen bijeen gebracht en wel resp. f 950.670,30, f 909.339,16 en f 796.637,43, hetgeen een gemiddelde per inwoner bete kent van f 73,73 en 60 cent. Over het gehele land genomen heeft de Nederlandse bevolking ge middeld 49 cent per inwoner via de ze lucifersdoosjesaktie tot de bouw van het dorp voor lichamelijk ge handicapten bijgedragen. DEN HAAG. De invoering van de interimwet invaliditeitsrentetrekkers heeft inderdaad voor een aantal ge zinnen een achteruitgang in inkomen met zich meegebracht, zo heeft de minister van sociale zaken en volks gezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, meegedeeld in antwoord op schrif telijke vragen van het lid van de Tweede Kamer de heer van Lier (P.v.d.A.). DEN HAAG, 23-1. Onder voorzit terschap van de heer J. Bommer vonden in de Tweede Kamer de be raadslagingen plaats over de rege ringsnota inzake de K.L.M. De mi nister van Verkeer en Waterstaat, drs. H. A. Korthals, merkte in zijn antwoord op de 's-middags gemaak te opmerkingen uit de Kamer op 'dat de K.L.M. met ons land is verweven. Het kleine land kan die grote maat schappij, die op wereldniveau werkt, herbergen. De K.L.M. moet vechten voor haar landingsrechten, wat in de loop der jaren "Steeds moeilijker is geworden. Veel rumoer om de K.L.M. kan een zeer ongunstige terugslag hebben. Haar produkt is onveranderd goed. Een bepaalde gedachte, een bepaald woord kan het krediet van de K.L. M. aantasten, aldus de minister. Niettemin is de afgelopen zomer het vertrouwen uitgesproken dat het be reiken van rendement binnen niet al te lange tijd mogelijk zou zijn. Het probleem wordt beheerst door struc turele factoren, niet door de vraag wie schuldig is. Het McKinsey-rap- port is bij de directie in studie, het betreft de organisatie van de K.L.M. Het rapport zal basis zijn voor even tueel te nemen maatregelen. Die maatregelen zullen voor een deel vertrouwelijk, ter kennis van de Ka mer worden gebracht. De minister deelde mee dat de K.L.M. tot nu toe geen gebruik heeft gemaakt van het bedrag van vijftig miljoen, dat de K.L.M. bij het wetsontwerp van juli jl. Is geleend. Dat men de moeilijk heden zou beschouwen als een on deronsje bij de K.L.M. ontkende de minister. Het parlement is zo goed mogelijk ingelicht, altijd met reser ves die we bij een onderneming als de K.L.M. moeten stellen. Bij de replieken constateerde prof. Vondeling dat de inlichtingen zo schaars zijn en argumenteerde dat opnieuw. Prof .Vondeling begreep niet dat de cijfers over 1962 nog niet vrij exact bekend zijn. Waarom het eindcijfer vertrouwelijk bekend ge maakt zou moeten worden, ontging Spreker. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ALMELO. In Almelo is een woon huis aan de Ootmarsumsestraat door brand geheel verwoest. DEN HAAG. De Nederlandse Bond voor Autorijschoolhouders heeft zich tot de minister van economische za ken gewend met een verzoek om een uitkering ineens voor de door de weersomstandigheden gedupeei'de autorij schoolhouders. GIETHOORN. In Giethoorn is een houten noodwoning tot de grond toe afgebrand. Ook de inboedel, die evenmin als de woning zelf verze kerd was, ging verloren. SOMEREN. Bij drie boerderij - branden in Someren-Eind zijn vijf tien mensen dakloos geworden. Eén boerderij ging geheel in vlammen op, van de andere twee verbrandden grote stukken van het rieten dak. Bij de brand kwamen 24 varkens om en werden 40 varkens en 35 biggen ge red. HOOGEZAND-SAPPEMEER. Bij een frontale botsing tussen twee bussen van de Gado op de Kielster Achterweg onder de gemeente Hoo- gezand-Sappemeer zijn ruim 20 rei zigers gewond. De botsing vond plaats op een door opgewaaide sneeuw ontstane wegversmalling en was mede een gevolg van de glad heid van het wegdek. RIJSBERGEN. Onder de gemeen te Rijsbergen op de rijksweg is ten gevolge van een auto-ongeluk een persoon gedood en een ander ernstig gewond. DEN HAAG. De voorzitter van het centraal stembureau voor de verkie zing van de leden van de Eerste Ka mer der Staten-Generaal heeft de heer J. W. Beerekamp te Hoogeveen benoemd verklaard tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal in de vacature die is ontstaan door het overlijden van de heer Vixse- boxse. HENGELO. De gemeente Hengelo is begonnen met het maken van een nooddijk van zandzakken aan de oost zijde van de stad. Van die kant ver wacht men bij toenemende dooi via de beken namelijk veel smeltwater, dat voorlopig niet door de bevroren bodem kan worden opgenomen. Ingezonden mededeling Feuilleton 36 De volgende morgen belde Van 't Land de bank op en aan de heer Emmers vertelde hij, dat de justitie het bij een waarschuwing wilde la ten. „We hebben ze verplicht te zor gen voor een versiering op de dag, dat de heer Jansen weer aan het werk kan gaan. Dan weet u hiervan. Voor wat ons betreft, is de kous nu af". Diezelfde morgen trok patiënt Jansen voor het eerst na vele weken weer zijn kousen, alias een paar sokken aan. Daarbij geholpen door een zuster. Er stonden een paar krukken voor hem klaar en onder steund door de zuster deed Jan Piet weer een paar strompelende passen door het kleine vertrek. Maar de voeten wilden nog niet, wat Jan- Piet wilde en mistroostig liet hij zich naar een stoel brengen. De zuster was evenwel enthousi ast. „Wat nu? Waarom schudt, u met uw hoofd? Het ging fantastisch. En dat de allereerste keer, nadat u zo lang gelegen hebt? Ik heb geen pet op, maar anders nam ik 'm af. Wat had u dan gedacht? Dat u morgen mee kon doen aan de marathon? Die meneer JansenZal ik u eens wat vertellen? En nu moet u mijn woorden eens goed onthouden vandaag over een week zegt u tegen me: zuster, hoepel alsjeblieft op, ik kan mezelf wel redden. Over een week hobbelt u het hele ziekenhuis door en jaagt u alle wandelende pa tiënten de stuipen op het lijf met uw vaart Jan-Piet zucht en kijkt hoopvol naar het zustertje. „Zou Ikte zij door B. J. TEN WESEPE ner tijd weer gewoon kunnen lopen, zuster?" „Als een kieft", beweert zuster Spreij met overtuiging en nu begint Jan-Piet een klein beetje meer moed te krijgen. Die moed is in de avond evenwel tot. een uiterst minimum geredu ceerd, als Yvonne aan zijn bed zit. In de middag heeft hij nog eens een paar strompelende pogingen gedaan, stevig ondersteund door de gedul dige zuster. En daarna is hij ver moeid in slaap gevallen. Ondanks de loftuitingen van zuster Spreij is hij mismoedig. Yvonne merkt het en als Jan-Piet verslag uitgebracht heeft van zijn eerste stappen en zuster Spreij an dermaal verzekerd heeft, dat het haar ontzettend meegevallen is, deze eerste keren, knikt Yvonne tevre den. „Oké, jochie", zegt ze, nogmaals knikkend, „je leert het wel weer. Je moet nu maar denken, dat je twaalf maanden oud bent en dat je de eer ste stappen in deze wereld zet. Ik benijd die zuster, zeg, dat zij je mag helpen. Maarik heb ook m'n verpleegstersdiploma.... ik denk, dat ik zal proberen een tijdelijk baantje hier te krijgen. Kan ik jou verplegen en vertroetelen en op z'n tijd een beetje plagen. Jó, ik was niet meer van de kamer af te slaan". Jan-Piet grinnikt maar een beetje en vindt het al lang prettig, ais Yvonne er is en zijn hand vasthoudt. Maar vanavond is ze wat ongedurig. Ze staat eens op en loopt langs de fruitmadnen, die ze aandachtig be kijkt. Af en toe pakt ze een druif van een tros en eet die met smaak. Maar dan komt ze opnieuw bij hem zitten en strijkt hem even over zijn haren. Ze begrijpt, wat er in hem omgaat. „Moet je eens luisteren, Jan-Piet ik heb een plannetje, maar dat kan pas doorgaan, als jij met een maand weer een beetje behoorlijk op de been bent. En dat kan - dat heeft de zuster me verzekerd en die weet het wel - maar dan moet jij eens wat meer energie en wat meer wils kracht opbrengen, jochieJe moet tot jezelf zeggen: ik wil weer spoe dig kunnen lopen. En als je op de been bent, dan dwing je die onwil lige onderdanen van je vooruit te gaan, begrijp je?" Hij zucht en kijkt haar gelaten aan. „Ik zal wel altijd een manke stumper blijven", veronderstelt hij. Zij geeft een draai aan haar hoofd en kijkt hem recht in de ogen. „Jij bent knots. Eigenlijk ben je alweer helemaal de oude, weet jij dat, lui stukje mens? Maar jij blijft liever in je bed liggen met een berg bloe men en een halve fruitkwekerij om je heen. En je maar laten vertroete len door knappe verpleegstertjes, hé? Dat lijkt meneer. Kom nou, ver tel mij wat. Ik ken de mannen. Het enige, wat nog niet helemaal is, zo als het zijn moet, dat zijn je benen. Je spieren zijn stijf en die moeten weer soepel worden. Nee .kijk me maar niet ongelovig aan. Ik heb je al verteld, dat ik ook verpleegster ben en ik weet nog wel zoveel van mijn theorie en mijn praktijk af, dat na een verkeersongeval de benen het laatst genezen zijn. Dat wil zeg gen: die zijn ook genezen, maar die willen niet, wat jij wilt. En dat is slechts een kwestie van oefening. Proberen en volhouden, jochie, dat is het er.ige recept voor jou. Ik zal een stevige wandelstok voor je mee brengen, dan heb je een derde re servebeen om op te steunen". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 7