uur Ingelanden bespraken de toestand in District I (Westhoek) WATERSCHAP SCHOUWEN-DUIVELAND HAAMSTEDE, 24-1. Onder voor zitterschap van de heer P. L. Vis vergaderden in het bijzijn van het dagelijks bestuur van het waterschap Schouwen-Duiveland in hotel „Bom" te Haamstede de ingelanden van dis trict I. Mede aanwezig was burge meester jhr. RöelL De heer Vis besprak eerst wat er in 1962 in dit district gereed kwam. voor het nog efficiënter schoonma ken van de sloten is een trekker, ta lud-maaier en sproeier aangekocht. In de nabije toekomst wordt echter uitgezien naar nog doelmatiger werktuigen om peilsloten enz. schoon te maken. De heer Vis deed een be roep op de ingelanden om de sloot- specie direct af te voeren en niet te laten liggen, vooral op weggedeelten. Het afkalven der slootkanten is plaatselijk erg. Dit moet in orde ge maakt worden. Voor het werken met de taludmaaier is de toestemming van de eigenaars nodig om door het gewas te rijden. Indien dit werk vroeg gebeurt, heeft het gewas hier niet van te lijden. De aanleg van waterleiding naar de Westenschouwse inlaag is een grote verbetering. De opruiming van de bunkers schiet niet hard op en vooral in het afgelopen zomerseizoen was dit werk hinderlijk voor de bad gasten. Het opruimen van het ge vaarlijke bunkerobject bij Koude- kerke is gelukkig achter de rug. Ondanks de zware stormen die op de dijken beukten was er weinig stormschade. De situatie bij de Punt te Westenschouwen heeft de volle aandacht van het bestuur. De heer Vis vroeg aandacht voor de zielen in de dammen, die bij invallende dooi gemakkelijk vol komen te zit ten. Pas inplantende fruittelers wer den er aan herinnerd hun windschut 7 meter van de slootrand te planten. Er kan hiervoor dispensatie verleend worden. Dan zal de eigenaar zelf het schoonmaken moeten onderhouden. Vroeg aanvragen is echter wel ge wenst. Voor dit jaar staan er geen grote werkzaamheden op het programma in district I; alleen de Punt te Wes tenschouwen zal aangepakt worden. Dijkgraaf Geluk, die hierna het woord verkreeg, zeide dat er in dit district altijd wat gaande is. Eerst droogte, dan wateroverlast en nu is het bijna onbereikbaar door sneeuw. In een algemeen overzicht van het Waterschap noemde de dijkgraaf het werk langs de Langedijk naar Den Osse. Verder werd de dijk verzwaard bij Sirjansland en bij Zonnemaire. Al deze verzwaringen moeten ge zien worden als een onderdeel van de uitvoering van het Deltaplan. Gaarne zag de dijkgraaf ook de gehele Langedijk verzwaard, maar hiervoor kan geen toestemming van hogerhand verkregen worden. Bo vendien is de financiering van deze werken moeilijk, omdat het Wa terschap zorg moet dragen voor de betaling, wanneer een termijn voor bij is. De subsidies worden dan pas veel later uitgekeerd. Het verwijde ren van de grote sluizen in de zee weringen die overbodig werden is gelukkig achter de rug. Soms moest hiervoor de dijk tot op de basis weg- gegraven worden. fjog geen Bydrage-wet De Bijdrage-wet Deltaplan is nog niet ingediend met de gevolgen voor de polder cue hieruit voortvloeien over het beheer van de duinenrij. Er wordt echter aan gedokterd. De dijkgraaf heeft verder met verwon dering kennis genomen van de be zwaarschriften tegen het Streekplan. De Hogezoom is met alle tekortko mingen bvergekregen van de Pro vincie. De putten gaan er echter uit. ZIERIKZEE, 24-1. - De Stichting Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande biedt een uitgebreid pro gramma van cursussen, demonstra ties en lezingen. Hieronder laten wij een overzichtje volgen van de be langrijkste lessen die op aanvraag geboden kunnen worden. Kookcursussen, o.a. nieuwe ge rechten en menu's voor dagelijks ge bruik. Feestelijke maaltijden als we gasten krijgen (en voor zon- en feest dagen), lekkernijen, broodbeleggin gen en schoteltjes voor kinderfeest jes, voor zieken en voor ouderen, bakken met en zonder oven, meer variatie met vlees in onze maaltijd (desgewenst ook wild, gevogelte en vis, verwerking van de slacht). Huishoudcursussen (demonstratie- lessen). „Voor elk wat wils". Zes on derwerpen kunnen worden gekozen uit: nieuwe stoffen, nieuwe wasmid delen, kleine en grote elektrische toestellen, o.a. wasmachines, centri fuges, strijkijzers enz., woninginrich ting, tafel dekken en dienen, feeste lijk inpakken van cadeautjes, voor komen van ongevallen in huis, snuf jeskoffer. Reparaties in de huishouding (zelf- werklessen en demonstraties). Zes onderwerpen (of meer) kunnen wor den gekozen uit: Het repareren van kleine huishoudelijke artikelen, bijv. lijmen van hout, aardewerk en por- celein, strijkplank bekleden, schilde ren, vernissen, beitsen, lakken, tex tielverven. leer opknappen en ver ven, met plakplastic werken, schoon maken van metalen, ontvlekken van hout, stoel opnieuw bekleden, tocht vrij maken, bevestigen van voorwer- Dank bracht de dijkgraaf aan de sneeuwruimers-zelfverzorgers, die hun wegen zelf sneeuwvrij maakten. De bewoonde bunkers in de bui- tenrij der duinen lopen gevaar, dat ze in de toekomst moeten gaan ver dwijnen. Nu krijgt de polder nog subsidie voor het opruimen, doch la ter niet meer. In zijn slotwoord dankte dijkgraaf Geluk voor alles wat gepresteerd is om ons eiland weer in de huidige toestand te brengen, nu het zeer bin- DODELIJKE ONGELUKKEN ROTTERDAM. In het Dijkzigtzie- kenhuis in Rotterdam is aan de ge volgen van een aanrijding overle den de 64-jarige bezorger J. N. Keij- ser uit de Maasstad. Het slachtoffer liep bij het ongeluk een schedelba- sisfractuur, een gebroken arm en een gebroken been op. Hij is vrij langdurig in het ziekenhuis ver pleegd. AMSTERDAM. De 87-jarige mevr. J. J. Tigchelaar-Meijer, die bij een brandje in haar woning aan de Bal- thasar Floriszstraat in Amsterdam ernstige brandwonden heeft opgelo pen, is aan de gevolgen overleden. GILZE-RIJEN. Op de driebaans- weg Breda-Tilburg in de gemeente Gilze-Rijen is een verkeersongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan de 29-jarige R. M. Peeters uit Weert. De heer Peeters kwam met een geladen tankauto uit de richting Breda en is door tot nu toe onbe kende oorzaak tegen een boom ge botst. Hij werd daarbij vrijwel op slag gedood. BURGERLIJKE STAND Zierikzee Geboren. 17 jan.: Leendrina Ja cobs, d. van en Marinus Johannes, z. van Johan Christoffel Sprengel- meijer en Leendrina Sara Haak, wo nende te Zierikzee; 17 jan.: Johannes z. van Antonie Leendert de Bie en Heiltje Zonneveld, Brouwershaven; 18 jan.: Conny, d. van Cornelis Jacob van den Hoek en Elisabeth Johanna Kramer, Westerschouwen; 18 jan.: Anita Pieternella, d. van Abraham Marinus van der Cingel en Pieter nella Anthonetta Berreyoets, Zierik zee; 18 jan.: Jan, z. van Cornelis Paulus van den Bos en Neeltje Maria Willemse, Zierikzee; 19 jan.: Roe- lofina Adriana, d. van Roelof Adri- aan Ornée en Geertrui Nouwen, Zie rikzee; 23 jan.: Jacqueline Antoinette d. van Jacobus Marinus van den Brand en Geertruida Maria den Boer, Zierikzee. Overleden. 18 jan.Anthonij Ribbens, 90 jaar, geh. geweest met Anna Magdalena Vorstheuvel La- brand, Zierikzee; 18 jan.: Janna Hu- berdina van de Sande, 80 jaar, Dui- veland. Gehuwd. 18 jan.: Teunis Schmidt, 34 jaar, wonende te Amersfoort en Geertruida Casperina Hack, 26 jaar, wonende te Zierikzee. Scheepvaartberichten Lelykerk, 24-1 te Rotterdam. pen aan wanden, lampekappen en theebeurzen opnieuw overtrekken, repareren van matrassen, snoeren repareren, eenvoudige gereedschaps kennis, behangen, inlijsten van pla ten enz. Loges ontvangen (demonstraties): Menu's voor logé's worden gedemon streerd, besproken wordt o.m. de in richting van de logeerkamer, gast en gastvrouw zijn, op reis gaan, enz. Gratie en charme (demonstraties): voeding, persoonlijke 'hygiëne, schoonheidsverzorging, haarverzor- ging, tips op kledinggebied, betere houding, hand-, voet-, tandverzor- ging, ontspanning enz. Naaien (zelfwerklessen): Nieuwe mogelijkheden met patronen, zelf naaien voor U zelf en uw gezin, mo derniseren van kleding en verstellen, o.a. van gebreide weefsels, handig heden op naaigebied, matrassen en stoffering, cadeautjes maken etc. Tuin en bloemen (zelfwerklessen): tuinverzorging, zo mogelijk met praktijk in groente-, kruiden en bloementuin, het schikken van bloe men, verzorgen van kamerplant(en). Beter bewegen (zelfwerklessen): een cursus van 12 lessen a lV-i uur, met oefeningen om huishoudelijk werk zo te doen. dat het de houding ten goede komt en de huisvrouw ook des avonds nog fit is. De cursussen zijn bestemd voor de huisvrouwen; meisjes die aan de cursussen willen deelnemen, moeten 20 jaar of ouder zijn. Voor de de monstratiecursussen is een aantal deelneemsters van 16 vereist, voor de zclfwerk-cursussen is oen deelna me van 12 personen voldoende. nenkort juist 10 jaar geleden is, dat de ramp ons bezit verwoestte. Dank baar was hij voor de hulp uit het gehele land en van de eilandbewo ners zelf. Tot slot dankte de heer Vis de technische dienst in de Westeren- en Oosterenban voor het verwijderen van het overmatige water. Hij hoop te op geleidelijke dooi, opdat er wei nig schade aan de slootkanten zal ontstaan en verder op weinig stor men of andere natuurrampen, opdat de ingelanden een goed gewas kun nen kweken. Het „schrijversprotest" AMSTERDAM, 24-1. Op een in Amsterdam gehouden vergadering van het bestuur van de Vereniging van Letterkundigen met het actie comité „Schrijversprotest" is beslo ten tot instelling van een fonds om hen, die het ergst gedupeerd worden door, zoals wordt gezegd, het feit dat dit jaar de staatsprijs voor lite ratuur en vele andere prijzen niet zullen kunnen worden toegekend, schadeloos te stellen. Verder is on der meer besloten dat de schrijvers de boekenweek zullen boycotten. SPORT VOETBAL „Sport Steunt Zonneveld" ZIERIKZEE, 24-1. Wij ontvingen het tiende jaarverslag van het co mité „Sport Steunt Zonneveld". In dit jubileum-jaarverslag kan secre taris-penningmeester, de heer Harry Plompen, tot zijn vreugde gewag ma ken van een opbrengst die alle vo rige in de schaduw stelt. Hieruit blijkt, zo constateert de heer Plom pen'met gerechtvaardigde trots, dat „Sport Steunt Zonneveld" in de Zeeuwse sportwereld een gunstige voedingsbodem heeft gevonden voor het liefdadigheidswerk dat tien jaar geleden ter hand werd genomen. Dat vele kleintjes één grote maken geldt zeker bij de gehouden actie, want vele bedragen en bedragjes vormen samen het totaal van f 11.410,07. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE: Vergadering gemeenteraad Benoeming vakonderwijzer tekenen Blijkens mededeling van b. en w. aan de raad, zulks in- verband met de raadsvergadering op dinsdag a.s. heeft naar de betrekking van vak onderwijzer tekenen aan de beide scholen voor u.l.o., o.a. gesolliciteerd de heer D. P. van Vooren, thans on derwijzer te Apeldoorn. Voorgesteld wordt deze onderwijzer op een nog nader te bepalen datum te benoe men tot vakonderwijzer voor het u. l.o. De benoeming zal worden over genomen door het bestuur 'van de- Vereniging Chr. Onderwijs, zodat de te benoemen kracht ook les zal ge ven aan de chr. u.l.o. BURGH Afscheid kerkorganiste Na afloop van de kerkdienst in de Koebel is afscheid genomen van zus ter de Meijer, die jarenlang het orgel bespeelde in de Ned. Herv. kerk te Burgh. Namens de kerkeraad is haar een foto van het orgel overhandigd, zodat ze met een blijvende herinne ring aan het orgel naar haar nieuwe standplaats vertrekt. In de volgende dienst zal mej. Marja Malipaard haar plaats innemen. WESTERSCHOUWEN IJsschotsen op het strand Het strand was vorige week nog geheel ijsvrij, maar hierin is nu wel grote verandering gekomen. -De al engie dagen heersende westenwin den hebben grote massa's ijsschot- sen uit het noorden - o.a. uit de Duitse Bocht - in beweging gebracht en naar het zuiden gedreven. Don derdagmiddag geleken de Noordzee en Oosterschelde, gezien vanaf de duinen te Westenschouwen, wel een poolzee - op een kleine strook vlak langs de zeedijk na, was alles zover het oog reikte één ijsmassa. Op de lang egolfslag deinden grote schot sen heel langzaam op en neer. Op vele schotsen zaten meeuwen en an dere watervogels - dode vogels wer den als een drijvend kerkhof mee gevoerd. Het was opkomend water en £en schouwspel om nóóit te ver geten. Het strand is veranderd in een enorme ijsvloer van grillig neer gesmeten ijsschotsen, de vloedlijn is rV veranderd in een meters-hoge ijs- dam. Lopende over deze dam kan men de meest wonderlijke ijsfiguren van nabij bestuderen. Op de terug weg, nabij de Westbout zagen we grote concentraties scholeksters, die allen met hun kopjes naar het wes ten gekeerd op hogere temperaturen zitten te wachtenhelaas versto ken van voedsel. BURGH-HAAMSTEDE Rectificatie In het verslag der hardrijderij te Burgh is een onjuistheid geslopen. Er staat dat in de belangrijkste rit op de 3000 meter Franke in zijn rit tegen Hanse, in gewonnen positie, kwam te vallen. Dit is niet juist, want het was Hanse die iets voor lag, toen Franke in uiterste krachts inspanning een misslag deed en kwam te vallen. BURGHSLUIS „IJspaling" Personeel van Rijkswaterstaat, dat regelmatig de ingevroren vaartuigen in de haven van Burghsluis komt controleren, had een dezer dagen een goede vangst. Toen de ijsschot sen wat werden weggehakt rod de vaartuigen, bleek aan de onderzijde van de schotsen paling te zitten, die ingevroren was. In totaal kon onge veer een paar kilo buitgemaakt worden. De kwaliteit was door de bevroren toestand nog uitstekend. HAAMSTEDE Busje bijna in zee Een volkswagenbusje van Rijks waterstaat reed woensdag over de Steursweg in de richting Burghsluis. Toen het de zeedijk wilde opdraaien gleed het door de gladheid door, kwam tegen het betonnen stormwe- ringsmuurtje, kantelde daar over heen en kwam onderaan op de gras voet van de zeedijk te liggen. De bestuurder kwam met de schrik vrij. Was het busje nog eenmaal door- gekanteld, dan was het over de steenglooiing heen in zee. terecht ge komen. Een kraanwagen van garage Anker uit Zierikzee heeft nog ge ruime tijd werk gehad om het deer lijk beschadigde voertuig weer op de rijweg van de zeedijk te krijgen. BROUWERSHAVEN Vergadering ijsvereniging Op woensdagavond 30 januari a.s. wordt in hotel Ringelberg alhier een ledenvergadering gehouden van de ijsvereniging „Het Weeltje". In ver band met de grote uitgaven zal o.a. de mening van de leden gevraagd worden of het wel verantwoord is, bij aanhouden van de vorst, op de zelfde manier verder te gaan. Schaatswedstrijden voor de jeugd Donderdagmiddag organiseerde het onderwijzend personeel der school alhier schaatswedstrijden voor de kinderen van de lagere scholen op de ijsbaan „Het Weeltje". Mede door het goede weer en de prima organi satie hadden de wedstrijden een vlot verloop, waarbij aardige prijsjes werden gewonnen. De uitslagen zijn als volgt. Klas I en II (eerste groep) blokjes rapen: 1. Jopie Grootjans; 2. Suus Hanse; 3. Ton Gunst; 4. Ada van Rossum; 5. Maris Janse. Klas I en II (tweede groep) blok jes rapen: 1. Corrie v. d. Schelde; 2. Henk van 't Hof; 3. Heieen Slager. Klas III en IV (eerste groep) knik ker op lepel: 1. Geertje v. d. Schel de; 2. Jozien de Koeijer; 3. Mary van Oeveren; 4. Sip de Vries; 5. Laura van Schelven. Klas III en IV (tweede groep) koekhappen: 1. Piet ,Bos; 2. Kees Schiettekatte. Klas V (hardrijden jongens): 1. Leo van Bloois; 2. Jan Lievense. Klas V (hardrijden voor meisjes): 1. Ineke Bos; 2. Jannette van Ham. Klas VI (hardrijden voor jongens): 1. Rien Platteschorre; 2. Fons Wurth; 3. Leo Bij kerke. Klas VI (hardrijden voor meisjes): 1. Leonoor de Munck; 2. Rineke v. d. Weele; 3. Lenie Heijboer. „De kanonnen van Navarone" De bekende onderneming Bio- Luxembourg te Oosterhout, brengt op maandag 28 januari a.s. hier de bekende film „De kanonnen van Na varone". SCHARENDIJKE T.V.-uitzending „Morgen is 't zondag" Afgelopen woensdag en donderdag heeft een televisieploeg van de N.C. R.V. een bezoek gebracht aan Scha- rendijke. De t.v.-mensen maakten hier beeld- en geluidsopnamen voor het programma „Morgen is het zon dag". Het ligt in de bedoeling van de N.C.R.V. het programma zoals dat te Scharendijke werd opgenomen uit te zenden op zaterdagavond 26 januari a.s. van 22.45 tot 22.55 uur. DREISCHOR Langeweg drukker dan ooit tevoren Nu vooral de Bogerdweg in Drei- schor nog steeds bedolven ligt onder een dikke hard bevroren sneeuw laag, wordt momenteel door de weg gebruikers op hun route naar Zie rikzee en Noordgouwe een druk ge bruik gemaakt van de Stoofweg en een gedeelte van de Langeweg. De geringe dooi op donderdag heeft duidelijk aangetoond dat de hardbe- vroren sneeuw op asfaltwegen snel ler tot smelting komt dan op klin kerwegen. Overigens komen op tal rijke plaatsen in het dorp nog gladde weggedeelten voor, maar de Bogerd weg blijkt nog steeds het gevaarlijk ste punt te zijn. ZIERIKZEE Gekostumeerd ijsfeest Uitgaande van de Zierikzeese ijs vereniging wordt op zaterdagavond a.s. een gekostumeerd ijsfeest gehou den. Aan dit avondlijk ijsfestijn kan zowel door paren, groepen als indi viduele liefhebbers worden deel genomen. Geen herdenking van de februari- ramp van 1953, zonder een verwijlen bij de reeks van gigantische dijkslui- tingen, die het a.b.c. vormden van het proces van herstel en vernieu wing op Schouwen-Duiveland. Een foto uit de tijd, dat het eiland dacht in zinkstukken, basaltblokken en caissons, die de dijkgaten blokkeer den. In Arosa in Zwitserland zijn dezer dagen koersen gehouden, waarbij de sulkies vervangen waren door lichte sleetjes. De wedstrijden vonden plaats op het ijs, dat de „Obersee" dekte. De <by gaande foto geeft een beeld weer tijdens een van de koer sen. Ingezonden mededeling Zuurbrand kunt U blussen in een mum met Rennies en zonder dat Uw omgeving er weet van heeft. Gewoon maar laten smel ten op de tong, zonder water of wat ook. Rennies zijn nog lekker ook. Verpleging geesteszieken Hoe met de kosten? DEN HAAG, 23-1. De gemeente raad van Buurmalsen heeft als zijn dringende wens uitgesproken, dat de kosten van de verpleging van gees teszieken en van langdurige verple ging behoevende overige zieken ge heel en onverkort voor rekening van 's Rijks kas worden genomen. Bij de huidige situatie komt een deel van de kosten nog ten laste van de gemeenten, wat een zeer nadelige invloed op de gemeentebegroting uit oefent. De raad van Buurmalsen zal zijn wens ter kennis brengen van de minister-president en de ministers van binnenlandse zaken en van fi nanciën. Alle gemeenteraden en de Vereniging van Nederlandse Ge meenten zijn uitgenodigd adhaesie te betuigen aan de motie van de raad van Buurmalsen. Van de boekenplank „Toen de stormvloed kwam" Bij de uitgeversmij. Bosch Keu- ning is verschenen het leesboek voor de vijfde en zesde klas: „Toen de stormvloed kwam" van M. C. Ca- pelle. In dit boek geeft de - van Oosterland afkomstige - schrijver een spannend verhaal voor de jeugd van de rampgebeurtenissen in 1953. Ir. C. N. van Dis ziek DEN HAAG, 25-1. De gezondheids toestand van ir. C. N. van Dis, lid van de Tweede Kamer voor de Staat kundig Gereformeerde Partij (S.G.P.) baart op het ogenblik geen zorgen. Ir. van Dis werd tijdens het uit spreken van zijn rede bij de begro ting van defensie, donderdagavond in de Tweede Kamer, onwel en moest naar huis. Vermoedelijk zijn de ge volgen van koude en vermoeidheid er de oorzaak van. De Nieuwe Waterweg ROTTERDAM, 24-1. - Rotterdam heeft donderdag het feit herdacht dat precies honderd" jaar geleden ko ning Willem III de wet tekende, die o.m. het graven van de Nieuwe Wa terweg - Rotterdam's levensader - naar de ideeën van Pieter Caland mogelijk maakte. Op initiatief van het Historisch Genootschap „Roterodamum" en de Havenvereniging Rotterdam vond in de Grote of Sint Laurenskerk een plechtige herdenkingsplechtig heid plaats. AMSTERDAM. De gemeente Am sterdam heeft bij de militaire auto riteiten een verzoek om hulp inge diend, die in de eerste plaats be stemd is voor assistentie bij het sneeuwruimen. Sedert het middag uur zijn 50 man van de Intendance school in de hoofdstad ingezet bij het sneeuwvrij maken van de hoofd straten. In de Belgische plaats Eigenbra- kel zijn donderdagavond een moeder en vier kinderen om het leven ge komen bij een ontploffing van een gastank. De ontploffing veroorzaakte een brand, die de woning in de as legde. De vader van het gezin kon met het vijfde kind uit de brandende woning ontsnappen. Beiden werden met brandwonden in een ziekenhuis opgenomen. In de Perzische hoofdstad hebben donderdagmorgen ongeveer twee duizend arbeiders en boeren, gewa pend met stokken en onder kreten als „-Lang leve de sjah, dood aan de verraders", de universiteit bestormd. De studenten, die zich verzetten te gen het plan van de sjah om zater dag een volksstemming te laten hou den over hervormingen in de land- verdeling en wijzigingen in de kies wet. moesten hel gebouw in allerijl verlaten. Ingezonden mededeling KUNSTMEST. STROOIERS j. W.KOOMAN Ellemeet Tel.O 1117-281 Cursussen huishoudelijke voorlichting

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 6