blauwt pn SE nylon-actief SUNIL Het akkoord en de toekomst NEDERLANDS GROOTSTE WASMIDDEL STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 25 januari 1963 No. 19317 BRUINISSE Sombere klanken op jaarvergadering „Nu met llope" De muziekvereniging „Nu met Ho pe" hield haar jaarvergadering in café „Het Centrum". De voorzitter, de heer J. van der Have, sprak daar bij een openingswoord, waarin hij allereerst nog een gelukkig jaar toe wenste aan de aanwezigen en hun gezinnen. v Terugblikkend op het afgelopen jaar moest hij vast stellen, dat 1962 een jaar van teleurstellingen was geweest voor de vereniging. Ver schillende jeugdige leden op wie men zijn hoop voor de toekomst had ge vestigd bleken plotseling voor de muziek geen belangstelling meer te kunnen opbrengen en bedankten. Hij legde er de nadruk op, dat indien hierin geen verandering komt, de tijd spoedig zal aanbreken, dat „Nu met Hope" niet meer in de Bruse sa menleving zal voorkomen en voor goed tot het verleden zal behoren. Uit het jaarverslag van de pen ningmeester, de heer J. Wiebrens, bleek dat de financiële toestand van de vereniging minder reden tot zorg geeft, dan het ledenaantal; de voor zitter meende dan ook dat het om gekeerd misschien beter zou zijn en wat de zomeravondconcerten betreft zag spreker weinig perspectief. Jaarverslag Ook de secretaris, de heer J. H. Braber, had een jaarverslag, dat wat de tweede helft van 1962 betreft in mineur was gesteld, maar hij wekte de leden op. alle krachten voor de vereniging in te zetten en meende, wanneer dit gebeurde, 1963 met ver trouwen tegemoet worden gezien. De hoop dat in 1963 nieuwe leden de muziek weer zullen komen verster ken, werd door allen uitgesproken. De aftredende bestuursleden de heren J. S. Wiebrens, Th. Kik en L. D. van Strien werden allen herko zen. Het nieuwe reglement, dat voor het oude en verouderde in de plaats komt, werd daarna voorgelezen en artikelsgewijze met de leden bespro ken. Nadat aan de leden de.gelegen heid was gegeven, zowel over het reglement als over andere zaken de vereniging betreffende volop te sprej ken, werd het officiële gedeelte ge sloten en bleef men in gezelschap van de inmiddels gearriveerde da mes nog enige tijd gezellig bijeen. SPORT DAMMEN Damvereniging „Zicrikzee" Uitslagen onderlinge wedstrijden van 11 jan. en 18 jan. ji. J. M. Kostense-J. P. Geleijnse 0-2; W. Stoutjesdijk jr.-P. Coppoolse 0-2; J. P. Willemse-J. M. Kostense 2-0; P. Coppoolse-H. Kouijzer 0-2; H. Kouijzer-K. B. Hogerland 1-1; W. Stoutjesdijk sr.-J. P. Geleijnse 1-1; H. Kouijzer-J. Huigens 0-2; K. B. Hogerland-P. Coppoolse 1-1. AMSTERDAM. Een felle uitslaan de brand heeft een gedeelte van een eeuwenoud pand aan de Warmoe straat in de Amsterdamse binnen stad verwoest. BLIK DOOR HET WERELDVENSTER Ongetwijfeld is het verdrag dat Adenauer en De Gaulle in Parijs hebben bekokstoofd, meer een over eenkomst tussen deze twee mannen dan een echt compagnonschap tus sen hun volken. De inhoud, voorzo ver die bekend is, houdt weinig meer in dan een gereglementeerd overleg van regeringsleiders en wat militai re zaken die binnen het verband van de N.A.V.O. ook al mogelijk waren, plus wat cultureel kleingoed dat met een simpele overeenkomst ook had kunnen worden afgedaan. Het kernpunt is inderdaad dat po litieke overleg dat ertoe moet leiden dat de twee machtigsten van het Europese contingent een gezamen lijk beleid gaan voeren. Dat zou dan ook in moeten houden dat er van over en weer wat geven en nemen sprake zou moeten zijn, maar daar op ligt nu niet de nadruk omdat in hun ietwat karolingische opvattin gen de twee oude heren vrij eensge zind zijn. Voor De Gaulle is de achtergrond van de overeenkomst dat hij nu ein delijk een basis heeft voor zijn idee en ideaal van een derde macht Europa. Lata Amerika Europa los? De Franse president voorziet dat de Amerikanen hun interesse -in Europa zullen opgeven - dat de ver ouderde raketbases in Turkije en Italië gesloopt worden ziet hij bij voorbeeld als een bevestiging van die stelling - en dan moet het oude werelddeel krachtig genoeg zijn om zelfstandig een akkoord te kunnen sluiten met de U.S.S.R., die daartoe - aldus verdere Parijse redenering - wellicht temeer bereid zal zijn om dat Moskou dan pas goed last krijgt met Peking. Helaas ziel de generaal niet in, dat een dergelijk speculeren op de split sing in het communistische kamp zo gevaarlijk is als rijden op een tijger. Of, zoals Kennedy zei: er is geen re den tot blijdschap voor ons in het westen omdat de twee partijen in het oosten ruzie hebben over de ma nier waarop ze ons zullen begraven. Adenauer zal met opzet het ak koord wel zo'n vorm hebben gege ven dat daaruit zeer zeker niet blijkt dat hij Washington voor Parijs heeft ingeruild. Hij weet tegoed dat hij de Amerikaanse steun - militair en po litiek - niet kan ontberen. En ook De Gaulle die niet evenwaardig kan vervangen. De Gaulles non heeft nu eenmaal niet de zwaarte van Ken nedy's no. Na Parüs Bonn als leider? Ongetwijfeld zullen in het Duitse parlement vragen gesteld worden*als daar de ratificatie van het akkoord aan de orde komt. (In Frankrijk zal het daartoe wellicht niet komen, daar doet de generaal wat hem goed dukt). Hem zal dan wellicht ook het ver wijt worden gemaakt dat hij van De Gaulle als ruil voor de vervulling van zijn grote wens, een as Bonn- Parijs, niet concessies heeft afge dwongen die de uitbreiding van de E.E.G. hadden kunnen redden. Dat heeft de kanselier welbewust laten afweten. Hem ging dit akkoord ook meer ter harte dan een van Franse hegemonie bevrijde Euromarkt. En wel om dezelfde reden, die de kas groot maakt dat het Duitse parle ment het inderdaad historische ver drag tussen de vijanden van zo vaak in het verleden zal aanvaarden. De redenering namelijk dat na De Gaidle de Franse neiging om poli tiek in loanorde te leven weer de overhand zal krijgen. Dan zal - denkt men - in Parijs de kracht, ontbreken om aan de as leiding te geven als De Gaulle ongetwijfeld zal doen. En dan betekent dat haast automatisch dat de hegemonie in Europa naar Bonn verhuist. Voor de andere landen van Europa moge dat vooruitzicht nog minder aantrekke lijk zyn dan wat het nu krijgt gepre senteerd, maar macht en invloed hebben is een verleidelijke zaak. Ze ker voor Duitsers. gewone programma, dat door de le den zeer op prijs werd gesteld. Vergadering gemeenteraad De gemeenteraadsvergadering te Bruinisse is een week vervroegd en nader vastgesteld op heden, vrijdag 25 januari. ROZENBURG. De Nederlandse mammoettanker „Esso Den Haag", een schip van 90.000 ton dw., heeft het Koningin Wilhelminadok op de Verolme-werf op het eiland Rozen burg verlaten. DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG Ned. Hervormde Kerk Zierikzee: Herv. Verenigingsgebouw 10 en 7 uur ds. Assendorp. Gasthuis- kerk 10 uur ds. J. van Woerden, Mid delburg, 7 uur ds. Duvekot (jeugd dienst). Kerkwerve: 2.30 uur ds. Zon neveld. Serooskerke: 10 uur ds. Zon neveld. Burgh: 10 uur ds. Don. Haam stede; 10 en 7 uur ds. Boer. Renesse: 11 uur ds. Van Liere. Noordwelle: 9.30 uur ds. Van Liere. Eikerzee Scharendijke: 10 uur ds. Van den Ban. Brouwershaven: 10 uur ds. Oort. Zonnemaire: 10 uur vie. E. Ver waal, Lith (N.B.). Noordgouwe: 10 uur vic. Keiling. Dreischor: 11 uur ds. Westerhof (bed. H.A.). Ouwer- kerk: 11 uur ds. Groenewegen. Nieu- werkerk: 9.30 en 5 uur ds. Westerhof (bed. H.A., voortzetting H.A. en dankzegging). Ocsterland: 9.30 en 6 uur ds. Groenewegen. Sirjansland: 10 uur ds. Van Vliet, 6.30 uur bed. H.A. Bruinisse: 10 en 4 uur ds. Van der Sar. Lutherse Kerk Zierikzee: geen dienst. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 5 uur ds. Tiemersma (H.A.). Haamstede: 10 en 3 uur ds. Boerma. Scharendijke: 10 en 2.30 uur ds. Wentsel. Brouwershaven: 10 en 2.30 uur Zonnemaire: 10 en 2.30 uur ds. Huijser. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur dr. Becker. Oosterland: 10 uur leesdienst, 2.30 uur ds. Tiemersma. Bruinisse; 10 en 5 uur ds. Den Hee- ten. Gereformeerde Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Keizer. Chr. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. Van der Klis. Kerkwerve: 10 en 6 uur lees dienst. Haamstede: 10 en 3 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 10 uur lees dienst, 3 uur ds..Vari der Klis. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10 en 2.30 uur student F. Harinck, Goes. Oosterland: 10 en 2.30 uur leesdienst, 6 uur student Harinck. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 2.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 7.30 uur verlossingssamenkomst. Rooms-katholieke Kerk Zierikzee: Eucharistievieringen op zondag te 7.30 en 10 uur. In de week Eucharistieviering te 7.15 en 8 uur. Haamstede: Eucharistieviering op zondag te 9.30 uur. Ingezonden mededeling Daardoor is Sunil bij uitstek geschikt voor de grote witte was èn tegelijk voor nylon en andere moderne stoffen. SUNIL WAST STRALEND WIT. -£■ Een speciaal ingrediënt in Sunil gaat het vergelen van nylon e.d. tegen. Niet tevreden? Dan 2x uw geld terug! Neem zelf de proef. Vergelijk Sunil met welk ander was middel ook. Mocht u niet tevreden zijn over Sunil, schrijf dan waarom en stuur uw aangebroken pak aan Lever's Zeep-Maatschappij n.v., Postbus 695, Rotterdam. U krijgt dan tweemaal het aankoopbedrag van het pak per postwissel overgemaakt. 8 S OVERDENKING JEZUS' DOOP Oorspronkelijk werd de doop al leen toegepast op niet-Joden, die toetraden tot de geloofsgemeenschap van het Joodse volk. Johannes de Doper gaat echter Joden dopen. Hij wil daarmee zeggen: als Gods ko ninkrijk komt, dan zijn wij daar geen van alien klaar voor. Jood en heiden, van ons allen vraagt God een complete vernieuwing, verandering van geest en leven. Niemand kan er zich op beroepen, krachtens afkomst of geboorte een kind van God te zijn. Het startpunt ligt dus voor alle mensen gelijk: daar, waar wij ons allen, zonder uitzondering, als men sen moeten buigen voor Gods oor deel, nederdalend in het water als beeld van de duistere diepte van de dood. Nu komt Jezus, de enige die wel van nature, krachtens geboorte, een kind van God is. Johannes neemt daar aanstoot aan, dat Jezus zich wil laten dopen, de enige, die het niet nodig heeftMaar Jezus wil ge lijk met ons van start, beginnen op hetzelfde punt, waar wij allen be ginnen moeten. In alle duistere diep ten van dood en ellende, wil Hij niet als een toeschouwer op de kant blij ven staan, maar naast ons, als broe der, als mens met de mensen. Zo alleen kan Hij ons helper.! Wij hebben niets aan een Heiland, die zegt: volg mijn voorbeeld, maar zie zelf maar, hoe je het klaarspeelt. Die ons alleen laat rondspartelen en zelf op de kant blijft staan. Jezus is een echte redder. Hij deelt in ons gevaar, in onze verzoeking, Hij daalt af in onze vernedering. Op dat wij, door Hem, zouden delen in Zijn verhoging. Jezus' doop laat ons zien: Hij is er - waar jij ook bent, Hij is er ook; ln je diepste nood en schuld, Hij is naast je - zo dichtbij, dat je Zijn hand kunt grijpen. Dadr ligt je kans: maak er gebruik van! R. F. A. v. L. Expositie WTIhelmina-zegels DEN HAAG, 24-1. Tot en met 14 februari is in het Postmuseum, Zee straat 82, Den Haag, een kleine ex positie ingericht van postzegelonf- werpen met de beeltenis van konin gin Wilhelmina. Op deze tentoonstelling zijn onder meer te zien de zegels van het tien jarige koninginnetje met hangend haar; het omstreden ontwerp van bouwmeester De Bazel ter herden king van de onafhankelijkheid in 1913 en verschillende andere ont werpen die gedurende meer dan een halve eeuw gemaakt zijn door kun stenaars als Willem van Konijnen burg, Jan Veth, mevrouw E. Reits- ma-Valenca, FokkoMees, PijkeKoch en Sem Hartz. Een der meest mar kante is wel het ontwerp voor een koninginnenzegel in oorlogstijd ('44), door de onlangs overleden prof. J. B. Romein in Engeland vervaardigd, waarbij de kunstenaar met nadruk de „Moeder van het verzet" heeft uitgebeeld. ZIERIKZEE, 24-1. Volgens de uit komsten van de jongste volkstelling telde Zierikzee volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek 80 alleen staande mannen en 207 alleenstaan de vrouwen. Zierikzee telt 92 man nen die voor het uitoefenen van hun beroep dagelijks naar een andere ge meente gaan, zg. woonforensen. b Een Westduitse regeringswoord voerder in Bonn verklaarde dat het zeer waarschijnlijk is dat president De Gaulle dez ezomer een bezoek aan Bonn zal brengen; er is echter nog niets vastgesteld. Ingezonden mededeling OOSTERLAND De Kinderzorgcollecte De opbrengst van de Kinderzorg collecte bedroeg voor het vierde kwartaal van 1962 de som van f 66,72. Zodoende werd in 1962 door de col- lectantjes Hanna Otte, Leni Bal, Rienus Kort en Marijke Meerman, onder leiding van mevr. L. van 't Hoff-van der Maas bijeengebracht de mooie som van f 287,05. Een woord van dank aan hen die gaven en aan hen die het ophalen verzorg den, is zeker op zijn plaats. BRUINISSE Schade aan schepen en meerpalen te Bruinisse Het ijs in de havens te Bruinisse, de vissershaven en de reparatieha ven, is nu vele tientallen centimeters dik. Eb en vloed blijven hier echter doorgaan en dat kan wel eens kwa lijke gevolgen hebben. Het ijs drukt dan schepen of meerpalen opzij. Eni ge meerpalen werden reeds het slachtoffer van de ijsmassa's. Maar ook schepen, wanneer zij niet de no dige bewegingsvrijheid hebben, kun nen na omhoog te zijn gedrukt, ver keerd komen te zitten. In de repa ratiehaven hebben enkele vissers dan ook het ijs rond hun schepen moeten weg kappen, een bezigheid die de Zierikzeese vissers in de Zie- rikzeese haven reeds eerder hadden verricht. Vergadering Chr. Vrouwenvereniging De heer L. Capelle te Bruinisse beschikt over een interessante collec tie films en dia's, waarop de actuele gebeurtenissen, van de laatste jaren zijn vastgelegd, alsmede bekende oudere personen die voor het oog van de camera, al of niet zonder hun weten, hebben geposeerd. Een deel van deze films en natuuropna men uit Nieuw Guinea, waar de zoon van de heer Capelle zijn militaire plicht heeft vervuld, werden dins dagavond vertoond op de vergade ring van de Chr. vrouwenvereniging te Bruinisse. Een afwijking van het Een model uit de Katoenshow 1963. De japon is ge maakt uit Toile d'Eté, een modieuze katoenen licht gewicht, filmbedrukt in stralende coloriets. De mantel werd gemaakt uit de gekamde en gemerceriseerde lang- stapelige katoen vervaardigde no-iron poplin Fiesta. De voering heeft dezelfde stof als de jurk. De broekrok is voor het strand je-van-het voor de tieners, zoals blijkt uit dit zonnepakje. Het jasje is van beigekleurige composé-stof. Het hesje is vastgemaakt aan een gepijpte effenkleurige broekrok.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 5