SPAAK: „METHODEN DE GAULLE ONAANVAARDBAAR" Uitbreidende koudegolf in de Ver. Staten Besparingen in 1962 Geen interim-bestuur over Nieuw-Guinea Verbinding Goeree kost f 5.000,- per dag Bouw van hotel op de Grevelingendam Verenigde Staten en Europa moeten vertrouwelijk samenwerken Eerste Kamer over conjunctuur-verloop ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 25 januari 1965 119e jaargang No. 19317 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochlman. Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,SS, per week 35 cenl. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk In dit nummer: Waterschapszaken in de Westhoek BRUSSEL, 24-1. De Belgische mi nister van buitenlandse zaken Spaak heeft donderdagmiddag in de Bel gische Senaat verklaard, dat de wijze, waarop president De Gaulle de conferentie met Engeland wil af breken „onaanvaardbaar is". Antwoordend op interpellaties in de Senaat over de crisis, die in de besprekingen over het Britse lid maatschap van de Europese Econo mische Gemeenschap is ontstaan, zei Spaak, dat het voor de eerste keer in de Belgische geschiedenis is, dat „alle drie nationale partijen van Bel gië de Franse buitenlandse politiek afkeuren". „Ik hoop, dat dit president De Gaulle tot nadenken zal stemmen", voegde hij hier aan toe. De interpellaties werden gehouden door leden van de socialistische, ka tholieke en liberale fracties. Alle drie interpellanten drongen 'er bij minister Spaak op aan alles te doen om een definitieve breuk in het ge sprek tussen de E.E.G. en Engeland te voorkomen en zo spoedig moge lijk een hervatting van de onder handelingen te bereiken. Minister Spaak sprak voorts van een „politiek van dictaten" van pre sident De Gaulle en waarschuwde er voor, dat dit „onvermijdelijk tot een catastrofe" zou moeten leiden. „Indien wjj aan de wens van de Franse president toegeven, dan zou er een ernstige crisis ontstaan, niet alleen met Engeland, maar ook met andere regeringen, die de E.E.G. de rug zullen toekeren". In het bijzonder noemde de Bel gische minister daarbij de defini tieve breuk, die door het ontbreken van de conferentie met Engeland zou ontstaan tussen de Engelstalige en Franstalige landen in Afrika. Spaak besloot zijn antwoord met te onderstrepen, dat een voortzet ting van de onderhandelingen over het Britse lidmaatschap van de E.E. G, „nopdzakelijk" is. Relletjes in Caracas CARACAS (Venezuela), 24-1. Vol gens niet-officiële ramingen zijn in de afgelopen 48 uur bij ongeregeld heden in arbeiderswijken van Cara cas drie mensen om het leven geko men en 56 gewond. Extremisten hadden woensdag ver geefs gepoogd betogingen tegen de regering te ontketenen. Het was woensdag vijf jaar geleden, dat de dictauur van generaal Perez Jimenez omvergeworpen werd. Drie auto tankstations werden in brand ge stoken. Winter in Europa wat minder streng PARIJS, 24-1. Terwijl een koude golf in de Verenigde Staten zich van het midden-westen uitbreidt' naar het zuiden en enorme temperatuur dalingen veroorzaakt, schijnt de win ter in sommige gedeelten van noord- Europa wat minder streng te wor den. Nu echter krijgt het Middel- landse-Zeegebied zijn portie van de koude. In Memphis, in de Amerikaanse staat Tennessee, zakte het kwik in enkele uren tijds van 13 graden bo ven tot 13 graden onder nul, waar mee de plotselinge overgang in het dal van de Mississippi wel getekend is. Op de rivier zelf ondervindt het scheepvaartverkeer veel hinder van ijsgang. In de staten van het mid den-westen liep de temperatuur woensdag uiteen van 25 tot —38 graden. Duizenden scholen zijn ge sloten. Het wegverkeer is door sneeuwval vrijwel onmogelijk ge worden. De koude stroming zou donderdag New York kunnen be reiken. In Europa doet zich het zeldzame feit voor, dat alle landen rond de Middellandse Zee van koude te lij den hebben. In Italië zjjn meer dan 230 dorpen in de Abruzzen van de buitenwereld afgesneden. Op veel plaatsen heeft men gebrek aan wa ter, levensmiddelen en medicamen ten. In Venetië wordt op de kanalen druk geschaatst. In het Kef-gebergte van Tunesië heeft het woensdag gesneeuwd, even als in Istanbul, dat enkele uren zon der water heeft gezeten. Het luchtverkeer heeft in het Mid den-Oosten door het slechte weer veel vertraging. In Turkije zijn drie internationale treinen in de sneeuw blijven steken. Op de Middellandse Zee en de Zwarte Zee heeft de storm vele schepen in moeilijkheden gebracht. Bij Gibraltar was de windsnelheid woensdag 130 km per uur. In ver scheidene Spaanse kustplaatsen is veel schade aangericht. In geheel Spanje zijn de temperaturen overi gens sterk gedaald en op vele plaat sen is sneeuw gevallen. Wat midden-Europa betreft doet zich een verbetering in de weersge steldheid voor, met name in Oosten rijk, maar de water- en elektrici teitsvoorziening is nog steeds ver beneden peil. De Oostenrijkse rege ring heeft een beroep op de Weense bevolking gedaan, zo zuinig mogelijk te zijn met het verbruik. In Zuid-Slavië zijn vijf boeren aan de koude bezweken. Uit Madrid wordt gemeld, dat de Spaanse veerboot „Ciudad de Ta- rifa" door een flinke storm op de zuidkust van Spanje is gevaren. Het 5.000 ton metende vaartuig heeft 120 passagiers en een bemapning van 90 koppen aan boord. Men acht voor hen geen gevaar aanwezig. Red dingsvaartuigen, die zich bij de veerboot bevinden, wachten tot de storm wat afneemt. AMSTERDAM, 24-1. In 1962 be- liepen de stortingen bij de spaarban ken in Nederland f 5824,4 min., de terugbetalingen f 4737,8 min. Voor 1961 waren deze cijfers f 5266,9 min. resp. f 4316,3 min. Dit meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek in een voorlopig overzicht van de besparingen bij de spaarbanken en handelsbanken. De stortingen ver- toonden derhalve een toeneming van f 557,5 min., de terugbetalingen van f 421.5 min. Het spaarverschil (be drag der stortingen verminderd met dat der terugbetalingen) was in 1962 f 1086,6 min. (f 950,6 min. in 1961). Het spaartegoed van alle spaarban ken tezamen is gestegen van 11.191.0 min. tot f 12.629,9 min. Het spaar verschil nam ten opzichte van 1961 toe met f 136,0 min., het spaartegoed 'hé' met f 1438,9 min. Uit de cijfers valt af te leiden een geraamde rente over 1962 van f 354,4 min., t.w. f 92.0 min. voor de R.P.S., f 108,2 min. voor de algemene spaarbanken en f 154,2 mm. voor de boerenleenbanken. <le kou j Met katten in NORRKOPING, 23-1. Een 54- j jarige man in Norrköping, t Zwedenlooont volgens het f Stockholmse blad „Expressen" f al twee maanden in een hou- f ten schuur, in de kou maar t omringd door zijn achttien f katten. Zijn htiisbaas had hem roor de keus gesteld de dieren af te maken of de woning te f verlaten .De man koos de kat- (I ten en de kou. i DEN HAAG, 24-1. Een bedrag van vijfduizend gulden per dag besteedt de provincie Zuid-Holland op het ogenblik om de veerverbindingen tussen het eiland Goeree-Overflak- kee en het vaste land in stand te houden. Vier kleine ijsbrekers moesten we gens mankementen, door de ijsgang veroorzaakt, de haven van Middel- harnis opzoeken. De provincie zette evenwel een zwaardere ijsbreker in. Dank zij dit schip is het donderdag gelukt, de beide verbindingen over het Haringvliet verschillende malen te ondex'houden. Drie veerboten, te weten de „Haringvliet", tussen Mid- delharnis en Hellevoetsluis, en de „Gorinchem V" en de „Prinses Bea trix" tussen Numansdorp en Den Bommel, maakten elk enkele vaar ten. Bij het provinciaal begrotingsdebat van Provinciale Staten deelde de Ge deputeerde de heer A. C. A. Deeren- berg mede dat de provincie alles doet om Goeree-Overflakkee niet in een isolement te laten komen, ondanks Na een verklaring van de Indo nesische minister van buitenlandse zaken, dr. Soebandrio, dat Indonesië een „confrontatie"-politiek zal gaan voeren tegenover de Maleise federa tie, is de Indonesische luchtmacht in staat van paraatheid gebracht. de benauwde situatie welke zich door het ijs voordoet. Het vervoer wordt geregeld en voorrang geeft men aan het noodza kelijke transport, niet alleen van personen maar ook van agrarische produkten, die voor de handel be stemd zijn en waarmede voor het eiland Goeree-Overflakkee grote be langen gemoeid zijn. Rijks- en pro vinciale waterstaat zijn ingeschakeld bij het beoordelen van het vervoer. NEW YORK, 25-1. Secretaris-ge neraal Oe "Thant heeft donderdag avond officieel bekend gemaakt, dat de Verenigde Naties niet zullen in- gaah op een stap van Indonesië, die ten doel had, de duur van het V.N.- bewind over westelijk Nieuw-Guinea te bekorten. Oe Thant zinspeelde echter wel op de mogelijkheid van een versnelde aanstelling van Indonesiërs in het bestuur. Hij deelde mee, dat de chef van zijn kabinet, de Indiër C. V. Na- rasimhan, op 5 februari te Djakarta zal aankomen voor overleg met de Indonesische regering en daarna naar Hollandia zal reizen voor be sprekingen rnet de V.N.-bestuurder, dr. Djalal Abdoh. - De mededelingen van Oe" Thant hebben betrekking op het aandrin gen in deze 'kwestie door de heer Sudjarwo Tjondronegoro, hoofd van de Indonesische verbiridingsmissie in Holland, die op 12 januari in New York aankwam. Tjondronegoro had hem uiteengezet dat, in weerwil van de wens zijner regering om zich nauwgezet te houden aan de bepa lingen van de overeenkomst met Ne derland, de wensen van de bevol king van Nieuw-Guinea niet konden worden veronachtzaamd. Tjondrone goro had gezegd te spreken uit naam van „verschillende politieke, gods dienstige en handelsgroeperingen". Indonesië had het daarom als zijn plicht gevoeld, hierover overleg te plegen met de secretaris-generaal. ZIERIKZEE, 24-1. Bij het bouw bureau van een Rotterdamse bier brouwerij worden momenteel plan nen voorbereid om te komen tot de bouw van een hotel-café-restaurant op de nieuw aangelegde Grevelin gendam. Opdrachtgever tot deze ho- telbouw is de heer J. A. Gilden uit Bruinisse, welke momenteel restau rant „Bru" exploiteert. ZUNDERT. Bij het oversteken van de kruising Wernhoutseweg-Lentse- baan is donderdagmiddag de 6-ja- rige H. Vriens uit Zundert door een auto aangereden. Hij was vrijwel op slag dood. Kennedy over het Atlantisch bondgenootschap WASHINGTON, 24-1. President Kennedy heeft donderdag op zijn pers conferentie verklaard, dat het Atlantisch bondgenootschap vereend de ex pansie van het communisme tot staan kan brengen, maar dat, als de leden los van elkaar gaan handelen, noch Amerika, noch Europa er zeker van kan zü'n- het te zullen overleven. In dit verband zei de president, dat er een constante dreiging van de zijde van het communisme bestaat in de vorm van honderd raketten, talrijke divisies en de doelstelling van de communistische wereldoverheersing. ADVIES GEVRAAGD AAN S.E.R. Verlenging maximale verpleegduur in ziekenhuizen DEN HAAG, 24-1. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, heeft aan de Sociaal-Economische Raad het oor deel gevraagd over de door de Zie kenfondsraad op 26 oktober 1962 ge adviseerde verlenging van de maxi male verpleegduur voor lichamelijk zieken in ziekenhuizen van 70 dagen tot een jaar. Bij deze verlenging van de ver pleegduur zou naar het oordeel van de Ziekenfondsraad de zie kenfondspremie voor 1963 kunnen worden verlaagd van 4,8 tot 4,7 pet; zonder verlenging zou de premie op 4,6 pet. kunnen zijn gesteld. Zoals bekend heeft minister Veld kamp de ziekenfondspremie voor 1963 inmiddels vastgesteld op 4.6 net. en het advies van de Ziekenfonds raad inzake de verpleegduur voor alsnog niet opgevolgd. De bewinds man acht deze verlenging hoewel zeer wenselijk thans nog niet op portuun. Het wil hem voorkomen, dat tot deze maatregel niet inciden teel dient te worden overgegaan, doch dat deze in de totaliteit van de sociale prioriteiten bekeken moet worden. Minister Veldkamp vraagt de SER dan ook deze kwestie in dit licht te willen bezien en in het aan hem uit te brengen advies niet 'alleen de re percussie op de premie van de naas te doch ook van de verdere toekomst te betrekken. Felle brand in fabriek RIJEN, 24-1. Een felle brand heeft donderdagmorgen de spuiterij van de leerfabriek H. J. Aarts aan de Stationsstraat te Rijen verwoest. De schade wordt geraamd op ongeveer f 150.000. Dc 15-jarige J. van R., die d" spuiterij werkzaam was, heeft brandwonden in het gelaat opgelo pen. Hij is in een ziekenhuis te Bre da opgenomen. De plaatselijke brandweer kreeg assistentie van de brandweer uit Tilburg. Het getroffen bedrijf was tegen brand verzekerd. In een tevoren opgestelde verkla ring gaf Kennedy als zijn mening te kennen, dat de V.S." en Europa in vertrouwen moeten samenwerken. Zonder rechtsreeks te spreken 'over de Gaulles verzet tegen de toetre ding van Engeland tot de E.E.G. en tegen het denkbeeld van een multi laterale kernmacht van de Navo, zei de president, dat de band tussen de V.S. en Europa zo diep in de geschie denis en in de noodzakelijkheid is geworteld, dat daarin niet op lange termijn verandering kan worden ge bracht door „persoonlijke of zelfs nationale geschillen". Naar aanleiding van de Franse twijfel, of de V.S. west Europa met evenveel vastberadenheid zullen verdedigen als waarvan zij in de crisis om Cuba blijk hebben gegeven merkte Kennedy met duidelijke er gernis op dat premier Chroesjtsjef er niet aan twijfelt, of de V.S. Euro pa met alle noodzakelijke middelen zullen verdedigen. FRANKRIJK Hij was van mening dat een land redenen kan hebben om een eigen kernmacht te willen hebben. Frank rijk had zijn redenen bekend ge maakt. „Naar mijn mening is het echter onjuist en niet wezenlijk in het belang van het (Atlantische) bondgenootschap om een dergelijke wens te willen rechtvaardigen met de opvattingdat de V.S. Europa niet met de nodige middelen zullen verdedigen". Sprekend over de Ame rikaanse defen.sieverplichtingen je gens Europa zei Kennedy nooit de minste twijfel te hebben gehad, dat generaal de Gaulle aan de behoeften van de Alliantie zal voldoen. „Ik hoop dat hij ons evenveel zal ver trouwen als wij vertrouwen in hem hebben", aldus de president, „In de afgelopen 20 jaar hebben de V.S. bewezen, dat zij hun verplich tingen nakomen. Sommige delen van Europa mogen dan al niet in die ver plichtingen geloven, maar ik geloof', dat premier Chroesjtsjef dat wel doet en hij heeft het naar mijn me- mng bij het juiste eind. Wanneer je eenmaal begint te zeg gen, dat de V.S. Europa niet te hulp zullen komen, dan zal misschien een ander zeggen, dat Frankrijk Duits land niet te hulp zal komen. Dan zal iedereen op zijn eigen afschrikwek kende macht gaan vertrouwen en dan zullen er weldra evenveel af schrikwekkende machten als landen zijn". In antwoord op vragen zei Ken nedy later, dat de V.S. de toetreding van Engeland tot de E.E.G. krachtig steunen, omdat dit zal bijdragen tot de vorming van een verenigd Euro pa, dat op voet van gelijkheid met de V.S. kan samenwerken. Een krachtig Europa was belangrijk voor de veiligheid van de V.S. en voor die van de Latijns-Amerikaanse landen. De V.S. wilden geen enkel land be- invloeden of overheersen, zei de president. CUBA Over de kwestie-Cuba zei hij dat niets er op wijst dat de Russen sinds de crisis in oktober „offensieve wa pens" op Cuba hebben gebracht, hoe wel een sindsdien op het eiland aan gekomen Sowjet-schip, naar verluidt enig militair materieel aan boord zou hebben gehad. Naar schatting bevonden zich echter nog 16.000 tot 17.000 Russische militairen op Cuba. DEN HAAG, 24-1. Vele leden der Eerste Kamer spreken in het voorlo pig verslag over de begroting van het departement van Economische Zaken voor 1963 het vertrouwen uit dat het kabinet zich even diligent zal betonen wanneer eventueel een stimulering der bestedingen wense lijk -zou zyn, als bij. het voorkomen van de overbcstedingen tot dusverre. Vele andere leden waren niet zon der bezorgdheid over de ontwikke ling der nationale economie zoals die gedurende de laatste jaren was ge weest. Zij achten de achteruitgang van de internationale concurrentie positie van Nederland bijzonder ge vaarlijk. Zij koesterden ook enige vrees in verband met de steeds toe In Parijs hebben president De Gaulle en Bondskanselier dr. Adenauer het verdrag voor Frans-Duitse samen werking ondertekend. Na de onder tekening hebben de beide staatslie den een gezamenlijke verklaring uit gegeven. - Op de foto zien we een moment na de plechtige onderteke ning van het verdrag. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Het beste deel van moed is voorzichtigheid. nemende 'betekenis van conjuncture le en structurele moeilijkheden. Zij vragen o.m. welke maatregelen de regering zich voorstelt te nemen om tot een evenwichtiger en gezondere situatie op het stuk van de nationale economie te geraken. Sommige leden vroegen of thans niet veeleer door onderbesteding, of onderinvestering, het gevaar van een kentering der conjunctuur dreigt. Enige leden uitten hun bezorgdheid over het feit dat o.m. dc Nederland se Spoorwegen met verlies werken, en dat zulk een situatie ook bij de Staatsmijnen dreigt te ontstaan en dat dit ook geldt voor sommige on derdelen der P.T.T. WAT 1EQT DE 61 IT Westelijke wind Verwachting tot zaterdagavond: Half tot zwaar bewolkt, maar geen neerslag van betekenis; hier en daar mist; zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen; in de nacht en ochtend lichte lol matige vorst, mor genmiddag lichte vorst tot tempera turen om het vriespunt. 26 jan. Zon op 8.30, onder 17.15. Maan op 9.11, onder 18.27. 27 jan. Zon op 8.29, onder 17.17. Maan op 9.44, onder 19.46. 28 jan. Zon op 8.28, onder 17.19. Maan op 10.12, ond'er 21.07. Nieuwe maan: 25 jan. te 14.42. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 26 jan. 3.44 v.m. 16.13 n.m. 27 jan. 4.23 v.m. 16.56 n.m. 28 jan. 5.02 v.m. 17.37 n.m. BROUWERSHAVEN: 26Jan. 3.26 v.m. 15.42 n.m. 27 jan. 4.08 v.m. 16.26 n.m. 28 jan. 4.51 v.m. 17.09 n.m. Springtij: 27 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 25-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedrukgebied handhaaft zich met zijn centrum boven België. Het ondergaat op het ogenblik een versterking van een nieuw en krach tig hogedrukgebied, dat de afgelopen dagen over de oceaan is getrokken en dat nu de Britse eilanden nadert. In vei'band hiermee blijft de wind in ons land over het algemeen zwak, zodat er in het huidige weer niet veel verandering is te verwachten. In de nacht zal de vorst licht tot ma tig zijn, terwijl overdag de tempera tuur dicht bij het vriespunt komt. Verder duurt het droge weer voort. In het noorden van Duitsland en Denemarken was de temperatuur de afgelopen nacht om het vriespunt. Strenge vorst kwam voor in Enge land, België,. Frankrijk, centraal Eu ropa en de Balkan. In ons land had het vliegveld zuid-Limburg een mi nimum-temperatuur van min tien graden; in Leeuwarden en Eelde vroor het daarentegen slechts om streeks één graad.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1