Gi 1 KONING WINTER rekent hoge bezettingskosten AS PRO GROTE NOOD ONDER DE VOGELS Man overviel vrouw j Waterleidingwee op komst Maatregelen voor vlotte kolenvoorziening Bouwplaten plakt u met VELP0N van Ceta-Bever ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 24 januari 1963 No. 19316 VEEL BEVROOR.... MAAR MET DE PRIJZEN (Van een sociuul-eeonomische medewerker) NElitKLAND beleeft weer eens een strenge winter. Het jonge geslacht heeft jarenlang met open mond geluisterd naar verhalen van vaders en grootvaders over ijs dat 40 tot 50 cm dik was geweest in die en die winter, teen men het ijs uit de rivieren moest hakken om nog open water te vinden. Het leek een historie uit een lang vervlogen ijstijd, die plotseling schijnt teruggekeerd. Intussen is sinds vorige strenge winters het economisch leven iets ge- ccniplicterdtr geworden. Er is een technische ontwikkeling geweest, die ons middelen heeft verschaft waarmee wij koning vorst veel effectiever kunnen bestrijden. Anderzijds heeft deze heerser met zijn kcude adem ook een voordeel gekregen. Specialisatie en arbeidsverdeling hebben ons veel kwetsbaarder gemaakt. We hebben geen wintervoorraden en zelfs geen provisiekast meer. Wij zyn veel afhankelijker van elkaar geworden en als er in dit ingewikkeld economisch mechanisme enkele onderdelen bevriezen, dan dreigen er direkt grete nadelige gevolgen voor grote groepen van de bevolking. Een ijzige winter ten spijt, prakkizeren de mode-ont- werpers toch alweer over de mode en de modellen van dit jaar. Zo werd in de - inmiddels vermaard gewor den - jaarlijkse Katoenshow o.m. deze interessante stof getoond, die mattingweefsel wordt genoemd. Een typi sche zomerstof', opgebouwd uit miljoenen vierkantjes. De stof werd toegepast in een ensemble, bestaande uit een beige jurk met een rood gekruist jasje. Slechts de allersterksten blijven leven Schade van honderden miljoenen guldens Het zal nog wel enkele maanden duren voordat wij weten hoeveel de bezettingskosten bedragen, die wij aan koning winter moeten betalen, maar het is nu reeds zeker dat deze honderden miljoenen guldens zullen bedragen. Laten wij trachten enkele posten uit de rekening op te sommen. Nadat een flinke sneeuwmassa over ons land was uitgestrooid, ver starde het verkeer. Bepaalde streken en dorpen werden geheel geïsoleerd. Onmiddellijk moesten opruimings- ploegen aan het werk worden gezet. In tal van gemeente- en rijksdien sten werden overuren gemaakt. In enkele uren en dagen werd er zo veel zout en ander mtdooingsmate- riaal gestrooid, dat er nu nog krui deniers zonder zout zitten. Alleen dit opruimingswerk heeft reeds ka pitalen verslonden. Voordat het verkeer weer kon functioneren misten honderden hun verbinding per tram, bus, trein of auto. Ontelbare arbeidsuren zijn er verslonden door wachten en verbro ken verkeersverbindingen. En dan zijn wij nog maar op het land geble ven. Gestremde scheepvaart Her verkeer te water verstarde als op militair bevel. Met ijzeren greep hield koning vorst de scheepvaart in zijn hand. Talrijke voorraden konden niet tijdig of helemaal niet worden vervoerd. Andere scheepsla dingen zijn nu uit nood en met veel extra kosten per spoor of over de weg verplaatst, hetgeen de prijzen van al deze goederen boven het nor male heeft doen stijgen. Wij kunnen ons er geen voorstelling van maken hoe hoog de rekening is, die in de afgelopen weken aan de scheepvaart is gepresenteerd en wij zouden niet graag betalen wat er in de komende weken nog bijkomt. Wij moeten nog afwachten welke schade de vorst heeft toegebracht aan allerlei soorten gewassen, maar deze zal ook niet gering zijn. Wij hebben het reeds gevoeld aan de snel gestegen prijzen van groenten. Niet alleen hebben de kasgroenten geleden onder de uitzonderlijk stren ge vorst, maar de verwarmingskos- ten van kwekers slaan nu reeds alle records. Een extra omstandigheid is dat heel Europa zucht onder de gesel van de koude, (zelfs in Spanje be vroren de sinaasappels), zodat de schaarste aan verse groenten en fruit groter zal zijn dan anders met het welbekende gevolg voor de prijs. De sneeuwcent Vele bakkers hebben ons de kou de rekening gepresenteerd met een extra broodcent en de kolenhande laren, die beslist geen gebrek aan opdrachten hebben, vinden een kwartje per mud voor sneeuw- en ijstoeslag maar heel normaal. Blijk baar zit er in al die prijsvorming geen enkel risico verdisconteerd. Dat mag dan een pluim zijn op de Een ensemble uit de Katoenshow ][)G3een jurk en mantel die bei de dezelfde lijn hebben. De inprimé is zowel gebruikt voor de japon als voor de voering van de matitel. Het is satijn-shantung, een soepele, zij- de-achtige katoenen stof. De mantel is van katoenen gabardine in de kleur zwart. hoed van minister De Pous, deze be windsman gaat met zijn indexcijfers voor kosten van levensonderhoud een moeilijk tijdperk tegemoet. Hoe veel nijvere bouwlieden zitten er nu niet bg de kachel, die anders ons huizentekort verminderen? Het lood gieterstekort zal straks nog veel gro ter worden, want niet alleen presen teren zij in deze dagen niet anders dan rekeningen voor ontdooixngs- werkzaamheden, straks zijn ze nog maanden druk om aan leidingen en sanitair te herstellen hetgeen er nu dag en nacht door de vorst wordt gekraakt. Tal van feesten, voorstellingen, vergaderingen en andere bijeenkom- le klasse libre NIEUWERKERK, 21-1. B ijde door de biljartvereniging O.K.K. in hotel „De Meebaal" te Nieuwerkerk geor ganiseerde finale wedstrijden om het kampioenschap le klas libre van het district Schouwen-Duiveland der K. N.B.B. is J. Berrevoets van de B.V. „Renesse" er op overtuigende wijze in geslaagd beslag op de titel te leg gen. Daardit de eerste maal was dat Berrevoets officieel aan een toernooi deelnam, mag het behalen van de kampioenstitel wel bijzonder fraai worden genoemd, temeer daar hij al zijn partijen in winst wist om te zetten. In tegenstelling met de andere deelnemers speelde Berrevoets ge- durende het gehele toernooi vrij con stant, wat ook blijkt uit het aantal beurten dat hij nodig had om zijn partijen uit te maken. In zijn eerste partij had hij 28 brt. nodig; de vol gende twee werden in 25 brt. ge wonnen; de vierde partij -in 26 brt., waarna hij in zijn slotpartij, tegen de 68-jarige veteraan Sinke, het toernooi op waardige wijze afsloot met 16 brt. Met 12.50 bracht hij in deze partij tevens het hoogste par tijgemiddelde op zijn naam. Sinke, die uitstekend van zich afbeet kwam hierbij nog tot een gemiddelde van even over de 6, wat evenwel toch niet kon voorkomen dat hij naar de 2e klas zal moeten degradererr. Dit lot waren ook J. de Boer en R. P. Hogerheijde in dit toernooi bescho ren. Voor Hogerheijde, die ruim 20 jaar in de le klasse heeft gespeeld, gebeurde dit wel op een bijzonder dramatische wijze. In zijn laatste partij wist zijn tegenstander de Hooge de partij uit te maken waar na Hoogerheijde nog de nastoot kreeg waarbij 8 caramboles nodig waren om hem voor degradatie te behoeden. Eénhonderdste tekort Hoewel Hogerheijde zich niet pre cies van deze situatie bewust was, voelde hij het zwaard van Damocles toch dreigend boven zijn hoofd, daar hij er van overtuigd was dat iedere gemaakte -carambole kostbaar zou zijn. Zo begon hij onder grote span ning aan de nastoot. Ondanks het feit dat hij de ballen niet in goede De volledige uitslag is: J. Berrevoets, B. V. Renesse J. L. de Hooge, V.O.G., Zierikzee D. Verburg, Concordia, Zierikzee R. P. Hogerheijde, Concordia. Z.zee J. den Boer, Concordia, Zierikzee J. Sinke, Concordia, Zierikzee DEN IIAAG, 23-1. De ministeries van economische zaken en van ver keer en waterstaat zyn met de Ne derlandse Spoorwegen en de Lim burgse myncn, als resultaat van ge houden besprekingen, doende de le vering van kolen aan de bande! zo veel mogelijk te bespoedigen, zo heeft het ministerie van economische za ken bekendgemaakt. Daartoe zullen naast hel makima- le aantal beschikbare spoorwagons voor de afvoer van do produktie van de mijnen tevens spoorwagons wor sten zijn door de vorst afgelast waar door schade is veroorzaakt. Hoeveel kilometers zyn er deze winter door automobilisten niet afgelegd, die an ders inkomens brachten aan tallo zenHoezeer is de handel in aller lei goederen, die zich buiten pleegt af te spelen, getroffen door uitstel en afstel en hoeveel goederen en materialen, die buiten staan, zijn door de lage temperatuur geschaad? Flinke deuk in produktiviteit W\j kunnen er zeker van zijn dat het consumptiepatroon van ons volk door deze strenge winter belangrijk zal verschuiven, Zodat dit invloed moet uitoefenen op hetgeen er straks in de zomermaanden wordt ver bruikt. Gelukkig is het niet alles somber heid, want ook de schaatsenindustrie en de fabrieken van winter kleding, sneeuwploegen enz. mogen wel eens aan hun trek komen, evenals de ijs- verenigingen. Tenslotte moeten wij nog wijzen op de verliespost die ons na de barremaanden in de wild- en vogelstand zal worden gepresen teerd. In den brede gezien moet worden geconcludeerd dat deze barre winter ons in het algemeen een flinke deuk in de produktiviteit zal bezorgen en wanneer onze economen zich straks gaan buigen over de cijfers, dan zul len zij stellig ontdekken dat de kou veel heeft bevroren, maar beslist niet de lonen en kostprijzen. Drs. Hermes. ocsitie kon brengen, waardoor iedere stoot steeds weer nieuwe pro blemen opleverde, wist hij nog 6 ca ramboles te scoren, 2 tekort, oftewel 1 honderdste, om zich in de le klasse te kunnen handhaven. Van de ove rige deelnemers wist de Hooge, ver leden jaar kampioen van de 2e klas se, zich goed,te handhaven. Alleen tegen Berrevoets en Verburg moest hij aan het kortste eind trekken. In de partij tegen Verburg heeft het nog maar weinig gescheeld om er een remise uit te halen. Toen Ver burg op 196 stond, slaagde hij er met een serie van 31 in naast zijn tegen stander te komen, die hierna de par tij uitmaakte. De Hooge mocht toen nog de nastoot doen maar na 1 ca rambole strandde hij op een moei lijke piqué stoot. Door zijn algemeen gemiddelde van 8.33 promoveert Berrevoets naar de hoofdklasse, ter wijl hij nu ook gerechtigd is deel te nemen aan het 3e klasse kader 38-2. De prijsuitreiking Na afloop van het toernooi vond de prijsuitreiking plaats door de se cretaris van het district de heer L. van Popering. In zijn openingswoord bracht hij naar voren dat dit toer nooi voor de een vreugde heeft ge bracht, maar voor een aantal andere deelnemers wellicht ook teleurstel lingen. De spelers, die nu zijn gede gradeerd, hoopte hij spoedig weer in hun oude omgeving terug te zien. De kampioen mocht van de heer van Popering de bondsmedaille en de districtswisselbeker in ontvangst ne men, terwijl verder alle deelnemers nog een bloemstuk mee' naar huis mochten nemen. Berrevoets kreeg nog een tweetal extra prijzen voor de hoogste serie en het hoogste par tijgemiddelde. Deze voor het hoogste partijgemiddelde stond hij af aan zijn opvolger de Hooge, die zijn par tij tegen de Boer wist te winnen met een gem. van 9.09. Namens de spe lers sprak de heer J. den Boer woor den van dank tot de organisatoren, de spelers voor de sportieve wijze waarop zij elkaar partij hebben ge geven en in het bijzonder de lokaal houder de fam. v. Felius, wat hij, namens alle spelers, gepaard liet gaan met een stoffelijk blijk van waardering. 10 1000 120 44 12.50 8.33 6 931 152 37 9.09 6.13 4 830 169 33 6.66 4.91 4 795 177 39 6.66 4.49 4 728 195 34 4.29 3.73 2 748 181 39 6.75 4.33 den ingeschakeld, die normaal dienst doen voor afvoer van kolen uit 'de havens. In overleg met de import- handel, de betrokken burgerlijke vervoerders en met militaire autori teiten zullen regelingen worden ge troffen om de in de havens aanwe zige kolen met vrachtauto's en zo nodig met militaire trucks af te voe ren. De instanties die bij de produk tie, invoer, vervoer en aflevering van kolen zijn betrokken, onderhou den voortdurend nauw contact, op dat een zo snel mogelijke doorstro ming van de kolen naar handel en verbruiker plaats vindt, zo verklaart hot ministerie. Hij kwam „van de waterleiding" DEN HAAG, 22-1. „Ik ben van de duinwaterleiding, ik kom de water leiding controleren". Met dit smoes je heeft een man driemaal getracht een overval te plegen op bewoners van de Haagse binnenstad. Slechts eenmaal had hij bijna suc ces en wel bij een 32-jarige vrouw, die alleen thuis was. Hij belde er aan en diste zijn verhaaltje op. Toe vallig had de vrouw moeilijkheden met de watervoorziening en daarom liet ze de man binnen. Eenmaal bin nen zei hij ook te moeten controle ren of de muren vochtig waren. Zij liet hem in een kamer, maar nau welijks binnen viel de man haar aan en probeerde haar tegen de grond te gooien. Zij wist zich aan zijn greep te ontworstelen, waarop hij haar een stoel naar het hoofd slin gerde, die gelukkig geen doel trof. Ook stompte hij haar tegen het hoofd, wat haar een buil bezorgde. Inmiddels was de vrouw hard gaan gillen en daar had haar overvaller kennelijk niet van terug. Hij vluchtte weg. Besche rm Rillerig Vlug: Onprettig? Deze afgrijselijke winter is voor vele vogels en andere in het wild levende dieren een ijzig graf. In het begin van de vorstperiode liep het nog zo'n vaart niet, want de dieren konden, wel een stootje hebben en de mens greep al spoedig in door dage lijks extra voedsel te geven. We denken hierbij aan de schitterende akties, waarbij dagelijks auto's de polders in trekken om de dieren bij te voederen, akties waarbij men niet schroomt vliegtuigen in te zetten om de in nood verkerende dieren op moeilijk bereikbare plaatsen te voe deren, zoals op de Zuidhollandse eilanden, in de Boesbos, rondom het IJsselmeer en op de Wadden. Alle akties van de mens hebben echter niet kunnen verhinderen, dat nu de winter zo streng is en zo lang blijft voortduren, de zwakken onder de dieren het moeten afleggen. De sterfte onder de vogels is enorm. Zij die nu nog dagelijks de dieren voe- DEN HAAG, 22-1. Wanneer de goedkeuring van de Staten-Generaal wordt verkregen, zullen de ambte- narenpensioenen welvaartsvast wor den. De vóór 1 januari 1957 vastge stelde pensioenen worden verhoogd met een toeslag van ongeveer 32 (l/o, welk percentage kleiner wordt naar mate men later is gepensionneerd en voorts zullen in de toekomst de pen sioenen de algemene salarisbewegin gen van het overheidspersoneel vol gen. Hierover is overeenstemming be reikt in een dinsdagmiddag gehou den vergadering van de Centrale commissie voor georganiseerd over leg in ambtenarenzaken. In deze ver gadering, die in aanwezigheid van de minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus, werd gehouden, is men het - naar het A.N.P. do:r het ministerie van binnenlandse za ken is medegedeeld - eens gewor den over het door de minister voor gestelde nieuwe systeem van inte- gx-atie van de ambtenarenpensioenen met de algemene pensioenvoorzie ningen, met inbegrip van de wel vaartsvastheid dei: ambtelijke pen sioenen. Naar uit godc ingelichte zydc werd vernomen, heeft secretaris-ge neraal van de V.N., Oe Thant, ge weigerd het tijdstip te vervroegen van de overdacth van het bestuur over wcst-Nieuw-Guinca aae nldo- nesië. DEN HAAG. De Nederlandse spoorwegen verwachten voor dit jaar een tekort, van 25 £i 30 miljoen gulden le hebben. De oorzaken van de kostenstijgingen bij de N.S. zijn niet van vooi'bijgaande aard en in dit opzicht is er dus sprake van een structui'ele ontwikkeling. DEN HAAG. De minister van ver keer en waterstaat acht het onder de huidige omstandigheden liog niet verantwoord om opheffing van de rijksluchtvaartschool te overwegen. Halverwege 1963 zal worden beslist wat er mot de school gaat gebeuren. deren, kunnen dat konstateren. Het aantal dode vogels wordt steeds gro- ter en alleen de allersterksten ma ken een kans deze winter te over leven, maardan moet de mens toch een behulpzame hand blijven uitsteken, want anders halen ze het niet. Daarom is het van het grootste belang dat alle handen ineen worden geslagen om nog te i-edden wat er te redden is. Ook onder de vissen is een ver schrikkelijke sterfte. Deze dieren krijgen door het dichtvriezen van het water gebrek aan zuurstof. Er is xreeds een aktie-comité gevormd, dat alle hulp op dit gebied coördineert. Hier biedt men hulp door het via een wak inbrengen van zuui-stof. Grote hoeveelheden kunnen worden ingepompt met compressoren. Overal heerst momenteel een noodtoestand, zowel bij mens als dier en slechts door gezamenlijke krachtsinspanning kan deze winter te boven worden gekomen. „Deze integratie houdt in" - aldus de bekendmaking - „dat de overheid de premie A.O.W. voor haar reke ning neemt, met dien verstande dat de premie-compensatie A.O.W. tot een bedrag van 5.6 komt te ver vallen. Het A.O.P. en het A.W.P. zal vol ledig worden geïntegreerd in de amb telijke pensioenvoox-ziening, tot een maximum van 80 bij veertig dienstjaren. Voor de pensioengrondslagen tot f 7500,zal over een bedrag van f 3750,een pensioen van 2 per dienstjaar worden vergolden. Voor het overige blijft dit percentage 1,75 RECHTSZAKEN Uitspraak in zaak- Fagelstraat AMSTERDAM, 23-1. Vier jaar ge- vangenisstraf met afti-ek van het voorarrest, wegens het medeplegen van: verkrachting en feitelijke aan- x-anding van de eerbaarheid, heeft de Amsterdamse rechtbank opgelegd aan de 25-jarige Amsterdamse kel ner Bobbie D. en de 30-jarige ker misexploitant Pietje B. Beide man nen, tegen wie zes jaar met aftrek was geëist, hebben op 28 augustus van het vorig jaar het 17-jarige Hil- versumse meisie Gerrie R. in Bob bie's woning in de Fagelstraat mis handeld en verkracht. Dinsdagavond zijn in het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken Brits-Amerikaans-Russische onderhandelingen begonnen met het oog op het sluiten van een verdrag tot het staken van kernwapenproe ven. neem de voordelige grote tube. per dienstjaar. Deze beide bedragen zijn welvaartsvast. Voor de enkele gevallen dat de pensioenuitkomsten in het nieuwe systeem lager mochten zijn dan on der de oude regeling, zal voor de reeds gepensioneerden een garan tie-regeling gelden. Deze gai'antie zal niet worden ingelopen en zal dus gelden naast het overigens wel vaartsvast pensioen. De vóór 1 januari 1957 vastge stelde pensioenen worden verhoogd met een toeslag van ongeveer 32 welk percentage kleiner wordt naar mate men later is gepensióneerd. In de toekomst zullen de pensioe nen de algemene salarisbewegingen van het overheidspersoneel volgen. Het pensioenbijdragenverhaal zal in verband met bovengenoemde maatregelen met worden ver hoogd". 1 DEN HAAG, 23-1. „De dooi dreigt met waterleidingwee", zo ver- ,i zuchten niet slechts de loodgieters, maar ook de watei'leidingbedrij- i ven. Vele waterleidingen zijn binnenshuis en ook wel buitenshuis ,i bevroren. Reeds nu regent het klachten. Velen echter schijnen de ,i dooi te willen afwachten, voordat'ze melding van betfroren, dan ,i wel van wellicht gesprongen leidingen willen maken. i Indien echter een snelle dooi inzet, is het leed niet te overzien. |i Daarom is het beter terstond de waterleidingbedrijven of loodgie- 11 ters te waarschuwen, zo vinden de directies van de waterleiding- bedrijven. Ofschoon deze bedrijven de handen reeds vol hebben, is het voor een doelmatige werkwijze van het grootste belang om te (i weten, waar zich moeilijkheden en knelpunten kunnen en meestal 11 Iook zullen voordoen. i Bewoners van huizen met bevroren binnenleidingen kunnen in- i middels maatregelen nemen om eventuele schade en narigheid zo- i veel mogelijk te voorkomen. Het is van doorslaggevend belang om te weten of de hoofdkraan goed functioneert. Voor controle dienen (i alle tappunten in het huis geopend te worden. Daarna wordt de (i hoofdkraan gesloten en het aftapkraantje daarachter geopend. Als dit kraantje water blijft geven, dan deugt de hoofdkraan niet. Deze i moet zo snel mogelijk gerepareerd worden en daarna gesloten (i blijven. (i Indien de waterleiding aan de straatzijde bevroren, is. wordt door i de waterleidingbedrijven dringend gevraagd onmiddellijk tc waar- i schuwen. De bedrijven kunnen dan zo tijdig mogelijk maatregelen (l nemen. SPANNENDE BILJARTWEDSTRIJDEN TE NIEUWERKERK J. Berrevoets kampioen Schouwen-Duiveland Ingezonden mededeling Inschakeling militaire trucks Ingezonden mededeling Pensioenen voor ambtenaren worden welvaarts-vast 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 5