DE ZIERIKZEESCHE COURANT Adenauer: „Samenvallen met Brusselse crisis is toevallig" RADIO VERONICA idinewater Weer in Europa blijft nog bar en boos INDIA EN CHINA Zoute smaak aa DUITS-FRANS VERDRAG TEPARIJS ONDERTEKEND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE! Donderdag 24 januari 1963 119e jaargang No. 19316 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Zierikzee. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. iannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk In dit nummer: Herdenking van de februari-ramp HET FRANS-DUITSE VERDRAG VLIEGTUIGEN TE KOOP BONN, 23-1. Bondskanselier Ade nauer heeft woensdag gezegd, dat h(j tijdens de Frans-Duitse besprekin gen in Parijs met president De Gaulle, oók de crisis in de Brus selse onderhandelingen over het Britse lidmaatschap van de E.E.G. ter sprake had gebracht. De Westduitse bondskanselier sprak op een drukbezochte, persconferentie enkele uren na zijn terugkeer in Bonn en zei, dat deze crisis en het in Pa rijs gesloten Frans-Duitse verdrag los van elkander gezien moesten worden. Hij legde er de nadruk op, dat het samenvallen van beide ge beurtenissen volslagen toevallig was. Over het Frans-Duitse verdrag zei de bondskanselier, dat de Europese instellingen niet mogelijk zouden ge weest zijn als de spanning tussen beide landen was blijven bestaan. In dit verband herinnerde hij aan het plan na de oorlog het Duitse indu striegebied te internationaliseren, Moorden in Algerije? Premier Ben Bella van Algerië heeft woensdag in Algerië verklaard dat zijn regering het Internationale Rode Kruis heeft verzocht in Alge rië een onderzoek in te stellen naar de juistheid van de berichten over moorden op „harkis" - Algerijnen die in het Franse leger hebben ge diend. Volgens de Franse pers zijn duizenden van deze mensen ver moord nadat Algerië onafhankelijk was geworden. „Ontoelaatbaar" zegt Den Haag DEN HAAG, 23-1, - De regering staat op het standpunt dat versto ring van de internationale verdeling van de frekwenties voor radio-uit zendingen ontoelaatbaar is. Het feit dat Radio Veronica buiten Nederlands territoir is opgesteld brengt moeilijkheden van allerlei aard met zich, en dat is de reden dat maatregelen van overheidswege inzake &adio Veronica op zich laten wachten. Bij het ministerie van ju- sitie is dit probleem nog in studie. Dit is het ministeriële antwoord op vragen, zoals het is vastgelegd in het eindverslag, dat de vaste com missie voor verkeer en waterstaat uit de Tweede Kamer uitgebracht heeft op de begroting. Onzekere toekomst van Ned. mijnen Duidelijke uitspraak nodig HEERLEN, 23-1. De voorzitter van de Nederlandse katholieke mijnwer- kersbond, de heer F. S. Dohmen, heeft woensdag een duidelijke uit spraak van de regering gevraagd over het toekomstige energiebeleid in Nederland. Het is voor de 38.000 werknemers in het Limburgse mijnbedrijf van het hoogste belang om te weten of men in dit beleid nog een rol heeft toegedacht aan de kolenwinning, zo stelde hij op een persconferentie in Heerlen. Als dit het geval mocht zijn. dan dient de regering een zelfde steun aan de mijnindustrie te geven als momenteel verscheidene andere re geringen in west-Europa verlenen. „TEN AFSCHEID" i AMSTERDAM, 23-1. De bur- 1gemeester van Amsterdam, 11 I mr. G. van Hall, heeft donder- 1dagochtend heel vroeg, juist i1 na heft middernachtelijk uur, i1 aan het einde van een zeer 1lange raadsvergadering een i1 voorlopig woord, min of meer 1 gekscherend, gesproken „ten i1 1afscheid" als voorzitter van de i1 raad. Zijn herbenoeming tot i1 burgemeester voor een nieuwe i' II periode van zes jaar per 1 fe- i 1 bruari is nog steeds niet bü 1 Koninklijk Besluit afgekomen en formeel is het derhalve mo- f gelijk, dat mr. van Hall vol- gende week „ambteloos bur- 1ger" zal zijn. „Misschien kan 1 tk dan gaan sneeuwruimen" zo suggereerde hij onder gelach. 1 r- stiger klonk zijn opmerking dat hij het een wat vreemde gang van zaken vond nog nieti te hebben vernomen over een herbenoeming. Hij is thans 1 verplicht iedere afspraak on- I der voorbehoud te maken. Voor II alle zekerheid zegde hij da raad dank voor de medewer- king iu de afgelopen periode. een plan dat toendertijd vooral door de Sowjet-Unie en Frankrijk krach tig werd gesteund. „Wat wij thans geschapen hebben moet blijvend zijn en generatie na generatie zal de sa menwerking verdiepen", aldus Ade nauer. Hij zei voorts dat de regering het PARIJS, 23-1. President De Gaulle en bondskanselier Adenauer hebben op een plechtige bijeenkomst in het Elysee-palcis in de Franse hoofdstad een Duits-Frans verdrag onderte kend, dat den totale verandering zal brengen in de verhouding tussen beide buurstaten en de verzoening tussen beide landen moet bezegelen. In het verdrag verklaren beide volkeren zich zowel met het oog op hun veiligheid als hun economische en culturele ontwikkeling solidair. De jeugd van West-Duitsland en Frankrijk wordt een hoofdrol bij dc totstandbrenging van de Duits-Fran se vriendschap toegekend. In de pre ambule van het verdrag verklaret De Gaulle cn Adenauer plechtig, dat de versterking van dc Duits-Franse samenwerking'een noodzakelijke star is op de weg naar een verenigd Europa. Nieuwe bladzijde Na de ondertekenïngsplechtigheid in de historische Murat-salon uitte De Gaulle zijn „diepste tevreden heid" over het totstandgebrachte. In het geschiedenisboek is een nieuwe bladzijde voor Duitsland en Frank rijk, voor Europa, en daarmee voor de gehele wereld opgeslagen, zo zei hij. Duidelijk bewogen antwoordde Adenauer: „Ieder woord, dat u ge sproken heeft, geeft ook onze wil en onze geest weer". De GuuIIe liep verdrag met spoed aan het parle ment ter ratificering zal voorleggen. De minister van buitenlandse za ken, Schroder, noemde de in het ver drag neergelegde wederzijdse raad pleging over elk belangrijk besluit op het gebied van de buitenlandse politiek, de kern van het akkoord. daarop op de bondskanselier toe, om helsde hem en zoende hem op beide wangen. Woordvoerders van beide regerin gen wezen er later op, dat de over eenkomsten geen exclusief karakter hebben en dat aansluiting daarbij ook voor andere landen openstaat. Van Franse zijde werd voorts be toogd dat de door West-Duitsland en GEVOLG VAN SCHAKELFOUT AMSTERDAM, 24-1. - Door een schakelfout in dc centrale noord, waardoor kortsluiting ontstond in een 50.000 volts-kabel, heeft een groot deel van Amsterdam-noord het in dc nacht van woensdag op donderdag drie uur lang zonder elektriciteit moeien stellen. Een schakel wachter in de centrale liep door een steekvlam lichte verwon dingen op. Even na elf uur 's avonds gingen alle lichten in de gehele stad uit. Enkele tientallen seconden latex- brandden ze weer in het grootste deel van de stad. In het deel van Amsterdarh-nooi-d en ten oosten van het Noordhollands kanaal en in het landelijk gebied van Schellingvvoude, Ransdorp en Durgerdam bleef hel echter donker. Pas om twee uur Tito r ty- 'an Com tek van wanneer te ont- dat 'de politiek hij ge- Rotter- het wa- ogenblik iar liever en. Want a vrijwel het pro- dat de laakje in de ver- weinig ik water- et water n smaak van am- ;en in het et zuur- ter te ge- oog. Een nemende 4;, waar- mder be- Frankrijk ingeslagen* weg van sa menwerking in genen dele de pi-oce- dure voor de politieke eenwoi-ding van Europa volgens het bekende plan-Fouchet vervangt. In het docu ment zijn geen gemeenschappelijke bestuursorganen vei-meld, die als kern voor een Europese unie vol gens nieuw model zouden kunnen dienen, zo werd gezegd. 's nachts had het van huis gehaalde technische personeel van het ge meentelijk energiebedrijf de schade zover hersteld, dat weer spanning kon worden gegeven. Continubedrijven getroffen Het meest getroffen door de sto ring wai-en de continubedrijven in dit stadsdeel, zoals de Amsterdamse Di-oogdokmaatschappij, de draad- en kabelfabriek „Dralca" en de Ko ninklijke zwavelzuurfabrieken v/h Ketjen. Bij de A.D.M. werd de nacht ploeg, toen men hoorde dat de duis ternis wel enkele uren zou aanhou den, naar huis gestuurd. Zowel bij de „Draka" als bij de zwavelvuur- fabriek bleven de nachtploegen in dc fabriek om, na de stroomloze periode, de installaties weer op gang te kun nen brengen. Dsjenghis Chan loofde niet dat dit zal gebeuren, om dat het hier geen tijdelijke afwijking van de principes van het Marxisme- Leninisme betrof, maar een volle dige ontkenning van deze principes. Tito zei, dat de Chinese leiders er rekening mee houden, dat in een atoomoorlog ten minste 300 miljoen van de 700 miljoen Chinezen deze oorlog zullen overleven, tei-wijl slechts weinig anderen zouden over blijven en het kapitalisme zou ver dwijnen. paalde omstandigheden ijzer(roest)- houdend water tapt. Door alles te proeven Maar zo bar als de situatie nu is heeft men in Rotterdam nog nooit meegemaakt. Het water heeft een zoutsmaak gekregen, die door alles te proeven is. Thèe en koffie, bij voorbeeld, zijn nauwelijks meer te drinken en verschillende restaurants in de Maasstad weigeren dan ook hun klanten deze dranken te ser veren. De oorzaak van de nieuwe narig heid is de grote ijsbari-ière tussen Lobith en Rotterdam, die de toch al zo geringe afvoer van het Rijnwater stex-k belemmex-t, waardoor het zee water steeds verder het land binnen kan dringen. Maatregelen worden thans voor- bex-eid om aan de onhoudbare toe stand een einde te maken. Wanbetaling bij t.v.-kijkers DEN HAAG, 23-1. In 1961 hebben zeker 12.000 t.v.-bezitters hun kijk geld niet betaald. In 1957 was het aantal wanbetalers nog maar 1500. Dit staat onder meer in de memorie van toelichting die een wetsontwerp tot wijziging van de wet op het kijk geld vergezelt. De wijzigingen die worden voor gesteld, regelen onder meer het strafbaar stellen van het niet beta len van kijkgeld en bevoegdheden van opsporingsambtenax-en van de P.T.T. Het wetsontwerp is bij de Tweede Kamer ingediend door staatssecretaris Scholten, minister •Korthals en minister Zijlstra. Een eende-ei BOLSWARD. Temidden van alle winternarigheid ook een opgewekter bericht: veehouder J. Heeres te Hieslum, die in zijn stal wegens de strenge vorst (19 graden) gastvrijheid had verleend aan enkele half wilde dorpseenden, zag zijn geste beloond met het depone ren uan een ei, waarschijnlijk het eerste wilde eenden-ei in dit „voorjaar" gelegd- Als er meer eieren komen, wil de heer Heeres de eend laten broeden. Zoals vele luchtvaartmaatschappijen heeft ook de Engelse BOAC vlieg tuigen te koop. De maatschappij biedt 14 Brittannia 102 machines te koop tegen de minimumprijs van anderhalf miljoen gulden per toestel. De vliegtuigen hebben tussen 1957 en 1962 dienst gedaan bij de BOAC. Een delegatie uit de Chinese volks republiek heeft reeds van London Airport uit een vlucht gemaakt met een te koop aangeboden machine. - Op de foto's staan de vliegtuigen opgesteld voor kooplustigen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Bij geld hoort altijd geluk, bij geluk hoort niet altijd geld. WA7 Z£GT Lichte tot matige vorst Verwachting tot vrijdagavond: Droog en bewolkt weer met opkla ringen en plaatselijk mist; zwakke wind; lichte tot matige vorst, mor genmiddag over het algemeen lichte vorst, 25 jan. Zon op 8.32, onder 17.14. Maan op 8.32, onder 17.12. Nieuwe maan: 25 jan. te 14.42. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 25 jan. 3.01 v.m. 15.29 n.m. BROUWERSHAVEN 25 jan. 2.40 v.m. 14.59 n.m. Springtij27 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 24-1. Het K.N.M.I. deelt mede: In de minder koude lucht, die met zwakke tot matige westelijke winden naar ons land is gestroomd, heeft het de afgelopen nacht over het algemeen licht gevi-oren. De wes telijke wind was aanwezig tussen een hogedrukgebied, dat zich uitsti-ekt van Engeland via centx-aal Eui-opa naar het zuiden van Rusland ener zijds en een depressie die over Scan dinavië naar het noorden van Rus land trok anderzijds. In verband met het wegtrekken van de depressie komt er aan de in- stx-oming van deze een einde. De wind wordt zwak en de komende nacht zal de vorst licht tot matig zijn. Morgen overdag blijft de tem peratuur enkele graden beneden het vriespunt. Plaatselijk kan er mist voorkomen. De neex-slagkansen blij ven klein. De vorst hield in Fi*ankrijk, mid- den-Europa en de Balkan onveiTnin- derd aan. In Denemarken, het noor den van Duitsland en in Polen kwam evenals in ons land een tempering van de vorst. voor. Laagste temperatuur: -41 graden Celsius LONDEN, 23-1. Hoewel in het noordelijk deel van Europa de tempera turen over het algemeen stijgen, duren de koude en de hiermee gepaard gaande moeilijkheden elders in Europa onverminderd voort. Dc laagste temperatuur werd woensdag gemeld uit Verchojansk in Siberië, waar het 41 graden Celsius vroor. In Denemarken steeg eht kwik daaren tegen tot 4 graden boven nul. Ook voor Noorwegen werd zachter weer voor speld, maar in het noorden van dat land had men voor de derde maal in vijf dagen te lijden van een zware sneeuwstorm. Evenals in Nedex'land was het niet meer zo koud in België, waar hety overigens toch nog 4 tot 7 graden vroor. De gasbedrijven deden een beroep op de bevolking om het gas- vex-bruik te beperken met het oog op r.anvoermoeilijkheden. In Frankrijk, waar dinsdag veer tien mensen tengevolge van de koude om het leven kwamen, kregen dui zenden schoolkinderen woensdag va kantie omdat er geen brandstof was voor hun scholen. In noord-Frank rijk liggen minstens 1000 aken met steenkool ingevroren. Het ministerie voor de industrie heeft een bureau opgericht, dat dringende aanvragen om kolen voor ziekenhuizen, scholen en fabrieken moet behandelen. Zware sneeuwstormen Uit Bulgarije en noord-Griekenland zijn berichten over aanhoudende zware sneeuwstormen ontvangen. De regering in Sofia heeft de noodtoe stand afgekondigd. In de Noox-dgriek- se stad Saloniki zijn vier mens door de koude overleden. Drie internatio nale treinen, waaronder de expres- trein Istanbul-Athene, zijn in de sneeuw blijven steken. In de Abryzzen, in midden-Italië zijn ongeveer tachtig dorpen door, sneeuw van de buitenwereld afge- Deens-Griekse vei'loving ATHENE, 23-1. Het Griekse hof heeft woensdag de verloving aange kondigd van kroonprins Constantyn met prinses Anne-Marie van Dene marken. Het huwelijk zal volgend jaar plaatshebben, wanneer de 16-jarige px-inses, de jongste dochter van het Deense koningspaar, haar studie vol tooid heeft. De 22-jarige kroonprins wordt maandag met de prinses in Athene verwacht. Kroonprins Constantijn kwam en kele dagen geleden in Kopenhagen aan voor een privé-bezoek. Koning Paul en koningin Frederika van Griekenland, die woensdag haar Ko penhagen vertrokken, zullen vrijdag naar de Griekse hoofdstad terug keren. NIEUW DELHI, 23-1. India en. China moeten beide alle "vöorstellen van de zes Afrikaanse en Aziatische „Colombo-landen" aanvaarden, voor dat er rechtstreekse onderhandelin gen over .het grensconflict kunnen wox-den geopend. Dit heeft premier Nehroe woensdag in het Lagerhuis in Nieuw Delhi meegedeeld. Hij ver zocht de afgevaardigden, de volledi ge aanvaarding van de genoemde voorstellen door India te bekrachti gen, aangezien deze z.i. beantwoor den aan de voornaamste eis van In dia, dat de Chinezen zich terugtrek ken tot de posities welke zij voor het begin van hun aanvallen op 8 september jl. innamen. Uit Peking was eerder gemeld dat de Chinezen de voorstellen van Co lombo slechts beschouwen als „voor lopige basis" voor rechtstreeks over leg met India. Ook elders verenleed OOLTGENSPLAAT, 23-1. Tijdens de laatste dienst tussen Dintelsas en Ooltgensplaat is woensdagavond de veerboot „Gorinchem 5" door een ijsschots de sluishaven onder Oolt gensplaat ingedrukt, waardoor het schip dwars in de haven kwam te liggen en niet aan de ponton kon aanleggen. De sleepboot „Constantine" uit Dordrecht heeft nog getracht het schip recht te trekken, wat niet ge lukte. Ook enkele vrachtwagens heb ben van de wal af zonder succes ge poogd de veerboot recht te trekken. sneden. Het vriest hier 25 gx-aden, hetgeen in geen honderd jaar is voor gekomen. In het Alpengebied vroor het ge middeld 15 graden. Langs de Donau was het iets minder koud. Voor het eerst in 34 jaar kon men bij Bazel te voet de Rijn oversteken. In West-Duitsland zijn talrijke dorpen door zware sneeuwval ge- isoleex-d. In enige gebieden van West- Duitsland steeg het kwik woensdag tot iets boven het vriespunt. MENING VAN TITO Peking volgt polit BELGRADO, 23-1. Presid van Zuid-Slavië heeft woen: dens het congres van de Zi sche communistische jeugdo tie gezegd, dat de leiders v munistisch China de polit: Dsjenghis Chan navolgen zij pogen een wereldoorlog ketenen. President Tito zei te hopex Chinese leiders spoedig van zullen veranderen, maar Zo erg is het nog no ROTTERDAM, 23-1. De dammer heeft z'n hart aan ter verpand, maar op het moet men met hem toch ma; niet over „drinkwater" prat* dat is nu by zonder slecht er niette drinken. De Maasstad kent al lang bleenx van het leidingwater gebruiker een heel vies sm; de mond geeft. Daar is door vuiling van het Rijnwater aan te doen, al spant het drin bedx'ijf zich nog zo in om h< iets neutraler van kleur er te maken. Door de overmaat moniak en phenolverbindingi rivierwater blijft echter hi stofgehalte van het drinkwat ring en de zuux*graad te hc ander gevolg daarvan is toer corrosie van het buizennel door een aantal gebruikers oi Bezegeling van gesloten verzoening Amsterdam-noord zat drie uur zonder licht 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1