EEN MINISTER GEVRAAGD kou gevat? W intertijd - trainingstijd KUNSTWERKEN IN HERVORMDE KERK TE DREISCHOR Polder met 80 veehouders niet bereikbaar Vliegen naar Texel Praalgraven bleven prachtig bewaard DREISCHOR, januari. De prachti ge oude tweehallenkerk te Drelschor waarvan het oudste gedeelte dateert uit de eerste jaren van de veertiende eeuw, en die momenteel een algehe le grondige verjongingskuur onder gaat, en een keurig staaltje van vol- Gotische- en Flamboyant-Gotische- kerkbouw verraad, bergt ln zich een aantal kunstwerken, die dit gebouw nog een bijzonder cachet verlenen, en het terecht een juweel doen zijn. Zü bestaan voornamelijk uit beeld houwwerk, en dominerend zijn uiter aard de graftomben der adelijke he ren die boven de grafkelder zijn op gesteld. Maai* van veel oudere datum zijn de kleine kunstwerken die zich be vinden op de hoogte, bijna de gehele kerk door, waar de houten spanten ophouden en verder naar beneden in een stenen schalk doorgaan. Op deze scheiding heeft men een na tuurstenen kop ingebracht, een men senhoofd, verschillende lachend maar ook ernstig kijkend. Bij nadere be schouwing ziet men er zelfs duivels figuren in, en dierenkoppen, terwijl het op sommige plaatsen een man netje voorstelt die de grappigste ca priolen maakt. Echte vindingrijkheid van onze voorvaderen. Verder zijn er nog de, als bladmotief uitgevoer de, kapitelen, een bekroning van de natuurstenen pilaren die de twee hal len scheiden. Al deze beeldhouwwer ken werden aangetroffen bij de res tauratie onder een dikke laag wit kalk, er door de loop der eeuwen op gebracht door het telkenmale witten, en zodanig dat er van het motief weinig of niets meer te zien was. De bekende Middelburgse beeldhouwer Peter de Jong heeft alle deze ge noemde kunstwerken grondig gerei nigd, terwijl ze hierna weer op haar oude plaats zijn aangebracht. Ook heeft genoemde kunstenaar in de ka pitelen, die deerlijk gehavend waren doordat er muren voor een school in de kerk zijn aangebracht in de ze ventiger jaren der vorige eeuw, ver schillende nieuwe stukken aange bracht, en het geheel weer keurig in de oude stijl teruggebracht. Praalgraven Verder zijn er, afgescheiden door een kunstig gesmeed hekwerk, de praalgraven te bewonderen van de gebroeders Ockersse en dat van Pie- ter Mogge, voormalige Ambachtshe ren van Dreischor. Betreffende het eerste monument heet het in Is. Ti- rion's „Tegenwoordige staat van Zee- landt" daterende uit 1753; „De laatst overleden Heer van Dreischor, Mr. Johan Daniël Ockersse, eenigen tijd geweest synde Raedsheer in 't Hof van Holland en Zeeland, ende, zo te vooren als na, afstand van hetselve Ampt, ook Burgemeester en Raad te Zieriksee,-heeft in de kerk te Drei schor, voor sig en syn broeder, den Heer Cornelis Daniël Ockersse, in syn leeven gewoonlyk Afgevaardig de ter Vergaadering van de Algemee- ne Staaten van Zeeland, een heerlij ke graftombe doen oprechten, in wel ke beide die broeders begraaven syn". Bij nadere beschouwing is dit kunst werk, dat door de beeldhouwer N. Seuntie9 werd vervaardigd, van bui tengewone schoonheid. Feitelijk on begrijpelijk hoe zo iets door mensen handen kan worden vervaardigd, en dat voor een prijs van f 12.000,In het midden prijkt het medaillon dat het portret der twee adellijke broers bevat, uitgehouwen zoals trouwens het gehele bovenwerk in fijn Itali aans marmer, z.g. Carrarisch mar mer. Dit medaillon wordt omhoog gehouden door twee engelenfiguur tjes. Aan beide zijden van de graf tombe zoal9 gewoonlijk de kwartier wapens van verschillende adellijke geslachten, al dan niet aan de Oc- kerssen geparenteerd. Men ziet o.m. het wapen van Van der Have, Stou- tenburg, Weute, De Jonge, Mogge e.a. en in het groot het wapen van de overleden gebroeders. Het geheel wordt geflankeerd door twee vrou wenfiguren, waarvan de linkse de weegschaal van Vrouwe Justutia in de hand heeft. Verder ontwaart men veel symboliek zoalg slangenfiguren, doodsbeenderen etc. Inscriptie Op het voetstuk dat vervaardigd is in een donkere marmersoort, ver moedelijk Coqullè, uit België afkom stig, staat een inscriptie te lezen in de Latijnse taal. Verdeeld in twee stukken lezen we op het linkse ge deelte: GRAFSCHRIFT JOHAN DANIËL OCKERSSE 1668-1742 Ter herinnering aan een edel en waardig man, Johan Daniël Ockers se, Heer van Dreischor, beroemd van eigen en voorvaderlijk geslacht, die de bewoners van Hoorn in West- Friesland volgens eigen verlangen met de rechterlijke waardigheid heb ben versierd. Maar die de Zeeuwen, die niet wilden dat het hem aan eer hunnerzijds zou ontbreken, hebben opgenomen in het stadsbestuur van Zierikzee, en in het college van de vier openbare betaalmeesters; hij zorgde voor de bevolking en wist aller liefde te winnen, en als Raads heer in de Staten van Holland en Zeeland heeft hij de weegschaal van Vrouwe Just'itia zo gehanteerd, dat hij haar noch heeft verbogen, noch heeft neergedrukt. Hij die vasthield al wat billijk was rechtvaardig in zijn bestuur, zuiver in deugden, rechtschapen in karakter, i9 gestor ven, wiens naam echter niet sterft, omdat het gemis aan hem blijft be staan, in 1742 op de eerste november oud 74 jaren. Het rechtse gedeelte vermeld, even eens in de Latijnse taal, vrij ver taald: GRAFSCHRIFT CORNELIS DANIEL OCKERSSE 1673-1728. Ter heilige nagedachtenis aan een edel en achtenswaardig man, Com. Dan. Ockersse. die zich zijn eigen en voorvaderlijke eerbewijzen heeft waardig getoond en die kon bogen op de hoogste eer in Staat en in zijn vaderstad Zierikzee, door die van Burgemeester, en meermalen met rechterlijke waardigheid is bekleed, vervolgens door de zeven verenigde provinciën als rekenaar en tenslotte tot het eind van zijn leven in de Sta- ten-Generaal der Nederlanden is op genomen als vertegenwoordiger van Zeeland etc. Tijdens zijn leven was hij een samenvatting van alle deug den, een vreugde voor de goede men sen. Nu een gemis voor een genera tie, die groot is. Onvatbaar voor be derf, hogelijk betrouwbaar, zeer ver standig en met een groot beleid, heeft hij zijn krachten gegeven in het belang van zijn vaderland, voor niemand ooit te zwaar (streng) maar inschikkelijk, welwillend en vrien delijk zocht hij de afgunst zelf door een beminnelijke vereniging van de deugden te beteugelen, en is hij diep betreurd door alle goede burgers, gestorven den vierden januari 1728 in den ouderdom van 55 jaren. De tombe van Pieter Mogge Ter linkerzijde van dit monument staat opgesteld de nog imposanter tombe van Pieter Mogge. Zij bevat veel overeenkomst met het boven vermelde monument van zijn ooms doch is meer uitgebreid en grootser, de prijs hiervan f 13.200. Zelfs de nis, waarin de bovenbouw is opge steld is van Namense steen vervaar digd, terwijl de tombe van de Ockerssen is geplaatst in een nis waarin vroeger een inmiddels ver vallen kerkraam stond. Ook hier weer dominerend het medaillon met het portret van de overleden Am bachtsheer Mogge, geflankeerd door een vrouwen- en een mannenfiguur. Verder ontwaren we op de tombe het zwaard van de overledene bene vens enige attributen. Links en rechts weer de kwartierwapens, waarvan verschillende van dezelfde families als bij de Ockerssen. In het groot het wapen van Mogge. Dan ook weer op de beide flanken men senfiguren, bijna levensgroot, aan de opbouw weer een aantal symbolische figuren zoals doodsbeenderen, die ren, slangen en wat niet al. Het ge heel uitgehouwen uit fijn Italiaans marmer. De onderbouw, die even als de nis van Namense steen is ver vaardigd, bevat een inscriptie, even eens in de Latijnse taal gebeiteld, en vrij vertaald staat hierop: GRAFSCHRIFT VAN MR. PIETER MOGGE. 1699-1756. Ter eeuwige gedachtenis van de Weledele Heer Pieter Mogge, die als Heer van Renesse en Dreischor, Bur gemeester en Raad van de stad Zie rikzee, Dijkgraaf van Schouwen, een vroom, verstandig, zuinig en stand vastig man, zeer bekwaam in de let teren en vrijgevig jegens de armen, 57 jaar geleefd heeft. Hij overwon laster en afgunst, en stierf in DEN HAAG op 6 novem ber 1756. Hij beveelt dat zijn stoffelijke res ten hier zouden worden bijgezet, en dat dit monument voor hem zal wor den opgericht, bij uiterste wilsbe schikking. Zijn wapenspreuk is: „Noch be vreesd noch trots". Deze grafmonumenten, die bewon derenswaardig gaaf en ongeschonden zijn gehouden en dat gedurende zo vele jaren, zijn opgesteld op een verhoogd plateau, waaronder zich de grafkelder bevindt. Met een zware zerk is de toegang tot de kelder af gedekt. Wat verder de aandacht trekt, en ook een waar kunstwerk genoemd mag worden is de beschil dering op het houten plafond hoog boven de tombes. Tal van engelen figuren en symbolische mannen- en vrouwen zien als het ware op de graven neer. Al met al is in deze kerk, diè ongetwijfeld één van de allermooiste van het eiland kan ge doemd worden, veel te bewonderen en wanneer straks de restauratie haar beslag zal h ebben gekregen, kan Dreischor met recht trots zijn dit gebouw in haar midden te heb ben. O C. Ingezonden mededeling KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND GRONINGEN. Dr. P. H. Wieger- sma, psycholoog te Groningen, heeft op een dezer dagen voor schippers gehouden voorlichtingsvergadering gepleit voor een landelijk weten schappelijk onderzoek van het on derwijs aan schipperskinderen. DEN HAAG. Op verzoek van de burgemeester van Vries (Dr.) aan de commandant van de 42e afdeling veldartillerie te Assen zijn honderd militairen van deze afdeling ingezet om sneeuw te ruimen op de weg van Vries naar Donderen. TERNEUZEN. Het gemeentebe stuur van Terneuzen heeft van de minister van economische zaken de toezegging gekregen van een subsidie van 1.785.000 gulden voor de aanleg van een spoorwegtracé langs de nieuwe oostelijke oever van het ka naal Terneuzen-Gent. AMSTERDAM. Het s.s. „Groote Beer" dat maandagochtend te Rot terdam verwacht werd, had als ge volg van zware oosterstormen circa 24 uur vertraging. AMSTERDAM. Het Verbond van Wetenschappelijke Onderzoekers houdt tezamen met het Nederlands Pugwash Comité zaterdagochtend 26 en zondag 27 januari in het confe rentie-oord Woudschóten te. Zeist een conferentie over „Sociale pro blematiek van oorlog en vrede". MAASSLUIS. Er begint zich nu ook al op de Nieuwe Waterweg ijs vast te zetten. De wind, die dwars op de Waterweg staat, drijft het drijf ijs samen op de zuidoever, waar het aan de wal vast vriest. Maan dagmorgen lag er over de gehele Nieuwe Waterweg een ijs vlies. HENGELO. Nu de binnenscheep vaart stilligt, het wegverkeer ern stige moeilijkheden ondervindt van de gladheid en de spoorwegen een plotseling toegenomen drukte heb ben te verwerken, maakt men zich in Twente enigszins ongerust over de aanvoer van stookolie. UTRECHT. Het Christelijk Natio naal Vakverbond heeft ernstige be denkingen tegen de zienswijze van de minister van sociale zaken en volksgezondheid inzake het beginsel van vrije ziekenfondskeuze en de daaruit voortvloeiende konsekwen- ties. ENSCHEDE. Bij de transportwerk tuigen- en machinefabriek Sanders en Zoon te Enschedé is nog geen op lossing gevonden voor het arbeids conflict, dat tengevolge heeft, dat bijna tweehonderd metaalarbeiders het werk hebben neergelegd. BOLSWARD. In Bolsward is de vanouds bekende ijsherberg, tevens watersportcafé „The White Corner", tot de grond toe afgebrand. AMSTERDAM. Een felle uitslaan de brand heeft de gehele derde ver dieping en de zolderetage verwoest van een huis in de Daniël Stalpert- straat in de Amsterdamse volks buurt „De Pijp". Bruinisse wil weg van Grevelingendam naar 't dorp Ga NU eens een tijdje turnen! KERKNIEUWS De sintelbanen liggen troosteloos en verlaten. Af en toe breekt een waterig sneeuwzonnetje door het grijze wolkendek en weerspiegelt zich dan in de grote waterplassen, die de stintelbaan hebben veranderd in een ware modderpoel. De tribunes zijn leeg en doen je koud aan, vooral als je bedenkt, dat het hier 's zomers zo drukkend warm kan zijn. Niet alleen door de ver zengende zon, maar vooral door de spanning die hier kan heersen. Als je dit alles zo ziet als echte liefhebber van „pure sport", dan denk je met weemoed en met een sterk verlangen terug aan het afge lopen seizoen, toen je je overtollige energie hier op deze zelfde plaats in gezonde concurrentie met je tegen standers, die eigenlijk je beste sport vrienden zijn op deze, nu doorweekte baan, zo heerlijk in een krachtsex plosie kon spuien. Je was de koning te rijk, wanneer je dan eindelijk eens voor die ene jongen of dat ene meisje het finish- lint deed breken. Misschien was je soms ook diep teleurgesteld, als je hem of haar toch weer net niet voor kon blijven en je dat heerlijke ko ninklijke gevoel van overwinnaar te zijn aan een andere moest gunnen. Als zoiets gebeurde zei je tegen je zelf: „Ik zal deze winter nog meer en nog harder trainen, dan ik het afgelopen jaar gedaan heb!" Tgd van voorbereiding Alhoewel de winter een periode is, waarin je echte atletiek niet kunt beoefenen, geeft dit jaargetijde je toch gelegenheid te over om je dege lijk en goed voor te bereiden op het nieuwe seizoen, dat dichter voor de deur staat dan je misschien wel denkt. In deze tijd, waarin men spreekt over vluchten naar de maan en de ene satelliet na de andere de lucht wordt ingeschoten, is de tijd een kwestie van levensbelang geworden. De mensen willen zoveel dingen, in zo'n korte t#d tegelijk doen, dat het begrip „tijd." iets wordt, dat zo snel voorbij gaat, dat zij er bijna geen voorstelling van hebben, dat zij zo van de winter al weer in de periode van beter en warmer weer zitten. Maar laat ik niet afdwalen. Er zijn heel wat jonge atleten, die niet of niet goed weten, hoe zij de winter moeten doorbrengen, zonder dat hun lichaam uit „vorm", zoals men dat dan noemt, raakt. Zoals ik al heb op gemerkt, is de winter juist de peri ode, waarin je je zelf in zo'n situatie kan brengen, dat je na een paar we ken buiten training vroeg in het sei zoen weer je oude vorm hebt terug gevonden, zo niet verbeterd. Kqk eens naar het turnen! Voor de winter-training van de at letiek moeten wij een kijkje gaan nemen bij één van de allermooiste sporten, turnen/gymnastiek. Dal tur nen één van de mooiste sporten is, zal niemand durven tegen te spre ken. Wie kijkt niet met stomme, ver bazing naar de prachtige oefeningen aan de rekstok, of op de lange mat? Wie komt niet in de verleiding om ditzelfde ook te presteren? Een atleet, tenminste een atleet die alles voor zijn sport over heeft en er ook alles aan doet steeds beter te worden, ook al heeft hij een be paalde positie in de ateletiekwereld bereikt, zal deze verleiding niet kun nen weerstaan! Dat hij aan deze ver leiding moet toegeven is helemaal niet erg en het is zelfs aan te beve len om in de wintermaanden veel aan deze prachtige sport te doen. Vele turn- en gymnastiekoefeningen passen precies in 't straatje van de atleet en je zult merken, dat alles wat je eerst misschien wat droge kost toescheen, heel belangrijk kan zijn en als je het goed doet zeker is voor de ohtwikkeling van verschil lende spieren, die je straks weer aan allerlei krachttoeren zal gaan bloot stellen, zo gauw het weer het maar enigszins zal toelaten. Denken wij hier even aan de verschillende oefe ningen voor arm-, been- en buik spieren, die wij misschien eerst als „flut"-oefeningen zullen betitelen, maar die in wezen van zeer veel be lang zijn. Het zal misschien zelfs door deze winter training zover kunnen komen, dat je er een tweede sport bij vindt waar je vroeger in de verste verte niet van gedroomd zal hebben. Een sport, die je door middel van de at letiek kunt leren kennen en waar mee je misschien nog eens tot de hoogste plaatsen van de sportladder zal kunnen komen. Trouwens voor ieder mens is een beetje turnen oer gezond. Will Moons. MARKTBERICHTEN Graanbeurs ROTTERDAM, 21-1. Tarwe - door sneekwaliteit 17 pet. vocht tot f 34, franco per auto, zomergerst tot f 28,50, haver tot f 26,75, rogge tot f 26,00, groene erwten tot f 47,00- 53,00, schokkers f 50,00-69,00, bruine bonen, boerenschoon tot f 125,00, franco Rotterdam. Indische verliezen NIEUW DELHI, 21-1. De Indische minister van defensie heeft in het parlement meegedeeld, dat er nog steeds meer dan 2.000 Indische mili tairen worden verihist na de strijd met de Chinezen in Ladach en in het noordoostelijke grensgebied. Het totale aantal vermisten is 5.490, maar van 3.350 is gemeld, dat zij zich in Chinese gevangenschap bevinden. 322 soldaten zijn in de strijd gebleven. 676 werden «gewond. Beroepen te Laar (Duitsland): Joh. Kroeze, kand. te Apeldoorn. Chr. Ger. Kerken Tweetal te Ouderkerk a.d. Amstel: B. Bijleveld, Bussum en J. Brons, Bunschoten. Ger. Gemeenten Bedankt voor Werkendam: P. Blok, Dirksland. ZILVER ZEER DUUR AMSTERDAM, 21-1. De zilverno tering is, blijkens een opgave van H. Drijfhout Zoon's Edélmetaal- bedrijven N.V. te Amsterdam, met ingang van heden 21 januari op nieuw met f 0,50 verhoogd zodat de ze thans bedraagt f 144,50-f 150,00 kg. fijn. De goudnoteringen zijn wederom ongewijzigd gebleven. BRUINISSE, 19-1. De gemeente Bruinisse toil straks een flink deel mee pikken van de recreatiekoek, wanneer die op ons eiland wordt verdeeld. Mogelijk zullen de inkom sten uit het vreemdelingenverkeer een deel van de inkomsten moeten vervangen, die thans worden geno ten uit de mosselsector. Vandaar dat men alles doet en doen wil om de mogelijkheid vreem delingen naar Bruinisse te trekken. Een van de symptomen daarvan was wel de samenspreking van de V.V.V. in oprichting met de hengelsport vereniging. Spijtig is het daarom dat niet al tijd de medewerking wordt onder vonden van autoriteiten, die men re delijkerwijze zou mogen verwachten. Zo is er op het ogenblik een vreed zame administratieve strijd gaande tussen Rijkswaterstaat, arrondisse ment Goes enerzijds en het gemeen tebestuur van Bruinisse anderzijds over de afbakening van de toekom stige rijksweg over de Grevelingen dam naar het dorp Bruinisse. Door Rijkswaterstaat is een aftakking van deze weg gepland in de buurt van de zg. Oude Dijk, waar rijksweg 18 wordt gekruist. Op Bruinisse is men echter van mening, dat wil men ten volle kunnen profiteren van het langs komende verkeer, een aftak king ter hoogte van de vissershaven, daar waar nu de directieketen van Rijkswaterstaat staan, noodzakelijk is, een aftakking, die zonder kosten kan worden verkregen, daar men ter plaatse de Cornelis Hageweg kruist. Een aftakking op 1500 meter van die haven zal niemand die hier niet spe ciaal moet zijn verlokken, de rich ting naar Bruinisse in te slaan, hij zal linea recta doorrijden naar zijn doel; dit kan op Schouwen-Duive- land gelegen zijn, maar wanneer de brug over de Oosterschelde klaar is, ook in Noord-Beveland, Zuid-Beve land of Walcheren liggen. Ter plaat se zal toch een halte moeten komen voor de autobus die straks de ver binding met Rotterdam gaat vormen. Maar door Rijkswaterstaat wordt betoogd dat dit niet mogelijk is we gens de beperkte ruimte in de om geving van de schutsluis. Ook noemt men het ongewenst in een autoweg de punten van aansluiting dicht op elkaar te maken. De gemeente Bruinisse zal bij deze afwijzing niet stil zitten en stelt de raad voor, op grond van nieuwe overwegingen en feiten opnieuw de bevoegde autoriteiten om inwilliging van het verzoek te vragen. Worsteling met de sneeuw DEN HAAG, 21-1. De „Hondehoe- perpol der" in de gemeente Ouder- amstel is door de stuifsneeuw geïso leerd. Een bulldozer, die probeerde de toegangsweg vrij te maken heeft zondagavond de strijd moeten sta ken. De melk kan voor een groot ge deelte niet meer worden wegge haald. In deze polder van 1225 ha. wonen ongeveer 80 veehouders. Het dorp Jukwerd in Groningen, dat sedert vrijdagavond onbereik baar was, heeft men in de loop van maandagmiddag uit zijn isolement verlost. De gemeente Bierum kan men op het ogenblik vanuit Appingedam weer bereiken via de hoofdweg, dank zij een spontane sneeuwruim actie van de inwoners van Bierum. In het dorp zelf kreeg men in de loop van de dag de wegen weer be gaanbaar. Van vrijdag tot en met zondag (ook des nachts) heeft het personeel van de provinciale waterstaat van Noord-Holland gewerkt om de pro vinciale wegen sneeuwvrij te maken. Textielbeurs in de R.A.I. AMSTERDAM, 21-1. Maandagoch tend is in het R.A.I.-gebouw te Am sterdam de jaarlijkse textielbeurs, die dit keer het motto „Textiel Plus" heeft meegekregen, geopend. De beurs is weer georganiseerd door de federatie van textiel grossiers bon den. Nieuw voor het jaarlijkse eve nement is een voorlichtingscentrum woningtextiel, dat in de glazen zaal van de R.A.I. is gevestigd. Een tien tal textielgrossiers werkt in dit cen trum broederlijk samen teneinde vragen op het gebied van de wo ningtextiel op een objectieve wijze te beantwoorden. DEN BURG, 21-1. Aangezien de Texelse veerboot geen verbinding meer met het vasteland kan onder houden, heeft de stoombootonderne ming een luchtlijn ingesteld. Maan dagmiddag vertrok een Dakota van Martins Air-charter om 3 uur van Schiphol en om 4 uur van Texel. Op Texel werd de boeking verzorgd door de Texelse stoombootonderne ming. Het toestel kan 28 personen vervoeren. Mariniers van het amfi bisch oefenschip „Kamp Texel" wor den thans per helikopter over het Marsdiep gebracht. Dit toestel neemt ook post mee. Op sommige punten lag de sneeuw door de sterke wind bijzonder hoog. Het resultaat van de arbeid is, dat de provinciale wegen van Noord- Holland maandagmorgen goed be rijdbaar waren. STAD EN PROVINCIE BURGH-HAAMSTEDE Hardrijwedstrijden op de schaats Daar de ijsbanen van de ijsclub Haamstede-Burgh zaterdag op een onderdeel van de Noordpool geleken, besloot het bestuur de voor die mid dag aangekondigde wedstrijden, uit te stellen. Indien het weer wat beter is, zullen dezelfde wedstrijden nu gehouden worden op woensdag 23 januari des middags om twee uur. Aan de beide afstanden, nl. de 1500 en de 3000 meter zal de 500 meter nog toegevoegd worden. Opgave weer tot half twee aan de baan of eerder bij het telefoonnummer 01115 -325. HAAMSTEDE Vergaderingen De Vereniging van Oud-Leerlingen „Pomona" te Haamstede houdt op dinsdag 22 januari, des avonds in hotel Bom, haar jaarvergadering. Op de agenda staat o.a. bestuursverkie zing, bespreking deelname fruitcorso 1963 en de bespreking over de zo- merexcursies. Bovendien houdt de heer Sterkenburg, leraar aan de land- en tuinbouwschool te Zierik zee, een praatje over de teelt van „tabak". BRUINISSE Bij de inenting tegen hondsdol heid te Bruinisse werden ingeënt 52 honden en 80 katten. De heer W. Bakker, die als in strumentmaker werkzaam was bij Rijkswaterstaat (Deltadienst Zijpe) is op zijn verzoek in gelijke betrek king overgeplaatst naar Schiedam. 0 Stropen met vangkooi Door de rijkspolitie van de groep Bruinisse werd in het jachtveld te Oosterland de landbouwer C. S. aan getroffen met een zg. vangkooi. In de kooi bevond zich een patrijs. De vangkooi en de patrijs werden in beslag genomen en tegen de betrok ken landbouwer werd proces ver baal opgemaakt. De heer T. Muller te Bruinisse behaalde op het in Amsterdam ge houden examen zijn vakbekwaam heid voor de boekhandel. Feuilleton 34 „Het minst, wat u kunt doen is, mijne heren, het slachtoffer finan cieel schadeloos stellen. Enfin, ik meen, dat ik dat nu wel aan u kan overlaten. Wat u met die drie em ployes wilt aanvangen, is uw zaak. In vertrouwenze zullen een be hoorlijke uitbrander krijgen. Ik zal ze naar Den Haag laten komen. On der begeleiding van een paar colle ga's in burger. Dat wekt indruk. Nu ja, het is vanzelfsprekend géén mis drijf- En of er al sprake is van straf baarheidMaar ze zullen sidde ren, dat beloof ik u, En als ik u een goede raad mag geven: laat het ver der hierbij. Hang het niet aan de grote klok. Ik heb geheimhouding beloofd aan die drie jongelui. Van mij weet hier verder niemand het. De grap an sich is niet gek. Zo'n gelegenheid doet zich niet vaak voor. Dat het zo raar uitpakte, koden die jongelui ook niet bekijken. Dat het zo'n nare nasleep zou hebben, nog minder. Ik neem aan, dat ze de hele grap al vergeten waren. Apropos, u mag een van die stoelen in dat vertrek wel laten schoonmaken. Hij leek me wat nattig 11. Nu de rollen omgekeerd zijn, ver lopen er verschillende gebeurtenissen in een snel tempo. De heren Em mers en Alsbach hebben maar kort met elkaar overwogen omtrent de maatregelen, die ze zullen nemen door B. J. TEN WESEPE om het leed van hun gewezen em ployé J. P. Jansen enigszins te le nigen. Het ziekenhuis wordt opge beld en een kwartier later gaat er een bediende met een flinke cheque heen. Het stadhuis krijgt de mede deling, dat de bank alle ï-eeds ge maakte kosten voor patiënt J. P. Jansen in het gemeenteziekenhuis liggende, zal vergoeden. Een andere bediende gaat met een grote bos bloemen naar het ziekenhuis. En in de middag stapt de heer Alsbach persoonlijk de kleine ziekenkamer binnen, waarheen Jan Piet plotse ling verhuisd is, tot zijn grote ver wondering. Nu ligt hij, wat men noemt „klasse". En kan hij iedere dag drie keer bezoek ontvangen. De heer Alsbach is ook niet met lege handen gekomen. Het kleine vertrek is ineens herschapen in een bloemenpaleisje. En er komt alweer een grote fruitmand binnen. Jan- Piet kijkt op het kaartje: „Van het gezamenlijke personeel der bank: van harte beterschap". Het is, dat hij in bed ligt, want anders zou hij van de éne verbazing in de andere gevallen zijn. Heeft Yvonne dat alle maal in orde gemaakt? Hij is er be duusd van. Zijn directeur biedt ridderlijk zijn excuses aan voor de gemaakte fou ten. „Waarde heer Jansen, 't spreekt vanzelf, nu we precies weten, \vat er aan de hand is geweest, dat uw salaris normaal wordt doorbetaald. Dat komt vanmiddag nog in contan ten, daar heb ik voor gezorgd. En zodra u weer in staat bent uw oude bezigheden in ons bedrijf ter hand te nemen, zal het de heer Emmers en mij een eer zijn, u te begroeten. Uw oude plaats blijft voor u gere serveerd. En dan zullen we ook eens praten over promotie". Jan-Piet kijkt naar de bloemen en fruitmanden. En naar zijn directeur. Hij zegt niet veel, maar lacht. Kijk, nu heeft het leven weer zin, nu wil hij wel beter worden. En liefst maar zo gauw mogelijk. 's Avonds zitten Yvonne en me vrouw Jansen ieder aan een kant bij zijn bed. En Jan-Piet lacht dank baar naar het meisje. „Hoe je dat allemaal zo snel voor elkaar gekre gen hebt, is mij een raadsel", zegt hij vol bewondering. „O, dat doet er niet toe. Gewoon een kwestie van relaties. Mij dunkt, als je een oom hebt, die minister is. dan mag je op gezette tijden er ook wel eens van profiteren, nietwaar? Maar wat achter de rug is, moet je nu maar zo snel mogelijk vergeten. En er is nu niets meer, dat je belet om de oude Jan-Piet te worden, wel?" Mevrouw Jansen vindt het maar zozo, dat Yvonne hem ook al beti telt met dat ordinaire Jan-Piet. maar ze zegt niets. Inwendig is ze blij en dankbaar, dat in ieder geval de fi nanciële zorgen weer van haar schouders afgewenteld zijn. En alle maal op zo discrete wijze: een kwi tantie van de gemeente., alle voor geschoten ziekenhuiskosten betaald door de bank. En nu op klasse, ook al op kosten van de bank. En dan al die bloemen en het fruithet medeleven van het personeelhot is teveel orfi het allemaal in één keer te verwerken. (Wordt Vervolgd). t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 6