IJsclub „Renesse" hield geslaagde schaatswedstrijden Kolenverbruik in Nederland verdubbeld Politie moest „kolenoproer" bedwingen Voorspoed door grote belastingverlaging Bfonchileffen Vogels komen om MacMillan spreekt van „tegenslag" Plannen voor een rampmonument DEN HAAG, 21-1. Het verbruik van huisbrandkolen in Nederland is als gevolg van de strenge winter verdubbeld, zo verneemt het A.N.P. by informatie van de zyde van het ministerie van economische zaken. Dat de brand9toffenhandel als ge volg van deze sterk gestegen be hoefte in vele gevallen niet aan alle vraag kan voldoen, is duidelijk. De kolensituatie wordt volgens het ministerie in hoofdzaak bepaald dooi de vervoerscapaciteit. Er is ten aan zien van dit punt voortdurend con tact geweest tussen het ministerie van Economische Zaken en de in stanties, die met het vervoer te ma ken hebben. Er is evenwel nog geen aanleiding tot het nemen van specia le maatregelen. Het is het ministerie bekend, dat kolenhandelaren zelf hun afleveringen aan de verbruikers rantsoeneren, maar het ligt niet in de bedoeling tot een landelijke dis tributiestelsel voor huisbrandkolen over te gaan. Er zijn op het ministe rie geen bijzondere klachten ontvan gen, noch van de zijde van de Spoor wegen, noch van de mijnen in Lim burg over moeilijkheden, die de ko- lenaanvoer zouden belemmeren. De Nederlandse mijnen in Limburg zijn in contact getreden met de Ne derlandse Spobrwegen om gedaan te krijgen, dat er, nu alle kolenvervoer in Nederland per spoor moet ge schieden, meer wagons voor het ver voer van hun produkt beschikbaar worden gesteld. De Nederlandse mijnen zijn niet in staat hun produktie belangrijk te verhogen om aan de gestegen vraag naar huisbrandkolen te voldoen. Naar ons van de zijde der Staatsmij nen werd medegedeeld, zal de grote re vraag alleen door een grotere in voer kunnen worden gedekt. Over- schotvoorraden aan huisbrandkolen zijn er niet in Limburg; de Limburg se mijnen hebben altijd hun gehele huisbrandproduktie kunnen afzetten. K.V.P. bepleit koude-hulp UTRECHT, 21-1. Wegens de aan houdende felle koude, heeft het da gelijks bestuur van de Katholieke Volkspartij een beroep gedaan op de plaatselijke afdelingen van de partij, de aandacht van de ge meentebesturen te vestigen op de noodzaak een regeling te treffen, waarbij aan degenen, die daaraan behoefte hebben, geldelijke hulp ge boden wordt ter voorziening in de kosten, die uit deze uitzonderlijke toestand voortvloeien. AMSTERDAM, 21-1. Op de be kende Amsterdamse markt aan de Albert Cuypstraat is maandagmid dag een klein oproer uitgebroken onder enkele honderden mensen, die by de kolenhandel van de firma Goes in een tientallen meters lange ry stonden te wachten. De politie moest eraan te pas komen om de verhitte gemoederen van de verkleumde me nigte tot bedaren te brengen. De vaste klanten van de genoemde firma kenden vanaf maandag be stellingen opgeven voor de maand februari. Reeds om half acht 's mor gens had zich bij de kolenhandel een vijftigtal mensen verzameld, die niet Boodschap van Kennedy te laat wilden komen. To ende rij 's middags evenwel een lengte van bijna honderd meter bereikte en klanten die reeds bestelde kolen wil den afhalen aanspraak op voorrang wilden maken, kwamen de wachten den in actie. Er ontstonden woorden wisselingen en kleine vechtpartijen. Het. gedrang in de drukke markt straat nam toe en de politie had enige tijd nodig om iedereen weer in een uitgestrekte rij te plaatsen. Teneinde een tweede „kolenop roer" te voorkomen heeft men de verdere middag een oog je in het zeil gehouden. Omstreeks drie uur stonden meer dan driehonderd men sen bij de firma Goes, die toen al bezig was met het opnemen van be stellingen voor eind februari, te wachten. Ook bij andere hoofdstede lijke brandstoffenhandelaren had den zich maandag weer lange rijen gevormd. Vele bedrijven hebben hun klanten op rantsoen gesteld. E. Franke zegevierde op Daar zaterdagmiddag de door de ysclub „Renesse" op het natuurbad georganiseerde langebaan wedstrij den wegens het gure weer geen door gang konden vinden, vonden deze wedstrijden zondagmiddag plaats. Zcwel cp de 500, als 1500 en 3000 m toonde Erik Franke uit Zierikzee zich deze middag oppermachtig. De wedstrijden werden op een kleine 250 m baan gereden, waardoor de rijders veel meer bochten kregen te verwerken, waardoor hun tijden werden beïnvloed. De eerste serie van de 500 m begon met een drietal valpartijen wel zeer ongelukkig. Hank van Oeveren, die eenmaal met het ijs kennis maakte, won deze rit van Jaap van Sluis, welke tweemaal in een bocht onder uit ging. In de volgende rit moest Wim Hoogerhuis, nog maar een paar dagen op noren, zijn meerdere er kennen in Daan Bezuijen, terwijl daarna Rinus van der Schee de 15- jarige Hans Simons klopte. Erik Franke won in een fraaie stijl*van Jaap van den Hoek, die niet over de juiste wedstrijdmentaliteit bleek te beschikken door direct de strijd te staken toen hij een onschuldige val zich gedecideerd de sterkste tegen maakte. Op de 1500 m toonde Hoogerhuis Simons. Bezuijen en v. d. Schee le verden tegen elkaar een spannende strijd, waarbij Bezuijen van een mis slag van Van der Schee in de laat ste bocht wist te profiteren door hem nipt te kloppen. Van Oeveren bood Franke uitstekende tegenstand tot het ingaan van de laatste bocht. Daar ging de Zierikzeeënaar onweer staanbaar naar voren om met duide lijk verschil te winnen. De eerste rit van de 3000 m le verde voor Hoogerhuis een overwin ning op tegen Simons. Van der Schee en Bezuijen leverden ook op deze af stand weer een spannende strijd, waarbij Van der Schee er in de eind sprint in slaagde zijn tegenstander te kloppen. Franke toonde zich in fraaie stijl de meerdere over Van Oeveren. Tot op de helft van de afstand wist Van Oeveren het tempo te volgen, maar toen bleek Franke toch over een betere rij techniek te beschikken, waardoor hij geleidelijk van zijn te genstander wist weg te lopen. Na deze uitstekend geslaagde wed strijden vond door de voorzitter van de ijsvereniging „Renesse", de heer S. W. van den Hoek, de prijsuitrei- Ingezonden mededeling Hoestdrank in tabletvorm.95d- „Olympische sigaretten" TOKIO, 21-1. Het organisatiecomi té voor de Olympische Spelen 1964 in Tokio, heelt een nieuw idee. Op 1 april a.s. zal een nieuw merk si garetten op de markt verschijnen onder de naam OlympiaNa de financieel bijzonder voordelige actie met de Olympische postzegels, ver wacht het ministerie van financiën in Japan ook uit de verkoop van de sigaretten, een bedrag van ruim drie en een half miljoen gulden, dat ten goede zal komen aan de voorberei ding van de Spelen in JapanDe Olympische sigaretten worden in verpakkingen van tien stuks ver kocht voor 60 yen (80 cent) en daar van vloeit 10 yen in het Olympische fonds. Blyft de vraag of de sigaret ten onder deze naam mogen worden verkocht, aangezien er reeds een fa briek in vuurwerk is die patent heeft op de naam „Olympia" Schepen zwaar van ijs MAASSLUIS, 21-1. Maandagmid dag om kwart over twaalf is de 500 ton metende Nederlandse kustvaar der „Regina-Ida" weer uit Maas sluis naar zee vertrokken. Het schip was zondag wegens de harde ooster- storm, zwaar van ijs, de haven van Maassluis binnengelopen. Daar heeft de bemanning ongeveer dertig ton ijs los gehakt en overboord gezet. Met de weersverbetering heeft het schip zijn reis van Zwansea naar Delfzijl met een lading kolen voort gezet. De Deense kustvaarder „Mary Jensen", onderweg naar Bilbao, is maandag in Vlaardingen binnenge lopen. Door ijsafzetting aan één zijde van de deklading hout maakte het schip flinke slagzij. LIVERPOOL, 21-1. De Britse pre mier, Harold MacMillan, heeft maan dag op een bijeenkomst van de con servatieve partij in Liverpool gezegd dat Groot-Brittannië bij zijn pogin gen om toe te treden tot de gemeen schappelijke markt, 'n tegenslag on dervonden heeft. „Ik hoop en bid dat dit niet fataal zal zijn", aldus de Britse premier. Volgens hem zouden de Britten loyale Europeanen kunnen zijn. En geland geloofde volgens MacMillan nog steeds, dat de moeilijkheden overwonnen konden worden, mits de wil daartoe aanwezig was. De premier zei, dat wederzijdse verwijten nutteloos zouden zijn, doch hij meende, dat do waarheid gezegd moest worden. Toen de gemeenschap onze aanvrage achttien maanden ge leden accepteerde was het zeer goed bekend, dat er in verband met de bijzondere Britse problemen moeilij ke onderhandelingen zouden volgen, doch daarin voorzagen juist de be palingen in het verdrag van Rome. MacMillan voegde daaraan toe: „De onderhandelingen werden op deze basis begonnen cn tot nu toe zo voortgezet. Als er principiële bezwa- alle afstanden king plaats. De prijzen voor deze wedstrijden bestonden uit bekers en medailles. De uitslagen De volledige uitslagen waren: 500 m: 1. E. Franke, 60.02 sec.; 2. H. van Oeveren, 63 sec.; 3. D. Bezuijen, 66.5 sec.; 4. M. van der Schee, 66.7 sec.; 5. W. Hoogerhuis, 68.5 sec.; 6. H. Si mons 68.5 sec.; 7, J. van Sluijs, 80 sec. 1500 m: 1. E. Franke, 3.09.7 min.; 2. H. van Oeveren 3.17 min.; 3. De. Bezuijen 3.31.2 min.; 4. M. van dei- Schee 3.31.7 min.; 5. W. Hoogerhuis 3.43.2 min.; 6. H. Simons 4.01 min.; 7. J. van Sluijs 4.13.9 min. RENESSE, 21-1. - Zaterdagmiddag werden om even over half vier de inwoners van Renesse opgeschrikt door het loeien van de brandsirene. By het graanbedrUf van de firma M. M. Kryger aan de Hogenboomlaan bleek, vermoedelijk door het ont staan van kortsluiting, brand te zyn ontstaan in een der op dit terrein aanwezige varkensstallen. Door de in deze stal aanwezige pakken stro en de aanwakkerende felle oostenwind stond de stal spoe dig in lichte laaie, waarbij de asbest dakplaten door de hitte met harde knallen uit elkaar sprongen. Door kordaat ingrijpen wisten de gebroe ders Krijger, hierbij geassisteerd door de heer M. Moelker een drietal nog in de stal aanwezige varkens van een wisse vuurdood te redden. Een gelukkige omstandigheid hierbij was nog dat de vorige dag 21 biggen naar Haamstede waren afgevoerd. De brandweer van Renesse die spoe dig ter plaatse was stond door een tweetal faktoren geheel machteloos. Het belangrijkste was wel dat op dit kapitale bedryf geen brandkraan aanwezig is. Was de brand in de ma lerij uitgebroken dan had dit zeker catastrophale gevolgen gehad. De dichtstbijzijnde brandkraan be vond zich enige honderden meters verwijderd op het kampeercentrum Schouwen, terwijl ook nog water zou kunnen worden verkregen van het nog verder afgelegen natuurbad waar op zich momenteel een ijslaag be vind van 30tot 35 centimeter. Bij de temperatuur van tien graden onder nul werd gevreesd dat de brand slangen over deze afstand zouden be vriezen. In de tweede plaats bleek de startmotor van de pomp te zijn bevroren zo dat terstond werd be sloten de brandweer van Haamstede te waarschuwen, welke een half uur na het alarm te Renesse met haar nevelspuit arriveerde. Deze nevel spuit, welke met lampen in de gara ge wordt verwarmd, bleek onderweg te zijn bevroren. Spoedig slaagde men er evenwel in dit euvel te ver helpen waardoor de strijd tegen het Cafetaria uitgebrand NIJKERK, 21-1. Maandagmiddag om ongeveer twee uur is in Nijkerk het cafétaria van de heer Kraay aan de Veenestraat door een felle brand verwoest. Alleen de muren staan nog overeind. De brand werd door buren ontdekt. De eigenaar van het café taria was niet thuis; hij was op be zoek bij zijn vrouw, die in een zie kenhuis ligt. De kinderen waren naar school. Nadat de buren de brandweer ge waarschuwd hadden, sloegen zij de deur van het cafétaria in om te trachten iets van het meubilair te redden. Zij sleepten o.a. een jukebox naar buiten. Ook vier gasflessen, die gevaar opleverden voor ontploffing, werden in veiligheid gebracht. De brandweer kon voorkomen dat het vuur cok de omliggende huizen aantastte. Hoe de brand is ontstaan kon nog niet worden vastgesteld. ZWOLLE. Reinier Paping, onge twijfeld Nederlands meest besproken sportman van de laatste dagen, heeft maandagmiddag van de commissaris van de koningin in Overijssel, ir. J. B. G. M. Ridder de van der Schueren een zilveren sigarettendoos met in scriptie ontvangen, alsmede een abonnement voor twee jaar voor de Deventer kunstijsbaan. ren waren had men ons dit bij het begin moeten zeggen. Volgens de Britse premier had generaal De Gaulle hem bij een ontmoeting in Rambouillet eraan herinnerd, dat 'n lange duur der besprekingen met het oog op het gecompliceerde karakter van het onderwerp onvermijdelijk was. DEN HAAG, 21-1. Als gevolg van de strenge winter zijn"al zeker tien duizend vogels omgekomen, zo meent de heer K. Visser van het Comité Wintervoeding Vogels in Den Haag. De slachtoffers zijn vooral gevallen onder de meerkoeten en de reigers. Als voornaamste oorzaak van de sterfte ziet de heer Visser de eenzij dige voedering. Het comité dringt er daarom op aan meer krachtvoer en eiwitrijk voedsel, zoals vis, gemalen vlees, vetkanen en kunstkorrels ter beschikking te stellen. 3000 m: 1. E. Franke 6.48.6 min.; 2. H. van Oeveren 7.02.3 min.; 3. M. van der Schee 7.33 min.; 4. D. Be zuijen 7.33.9 jnin.; 5. W. Hoogerhuis 7.51 min.; 6. H. Simons 8.05 min. Totaal klassement: 1. E. Franke, Zierikzee, 191.533 pnt.; 2. H. van Oeveren, Scharendijke, 199.050 pnt.; 3. D. Bezuijen, Ellemeet, 212.550 pnt.; 4. M. van der Schee, Zierikzee. 212.767 pnt.; 5. W. Hoogerhuis, Renesse 221.400 pnt.; 6. H. Simons, Renesse 229.511 pnt. De wedstrijden schoonryden voor dames, heren en paren, welke oor spronkelijk zondagmiddag zouden plaats vinden, zyn nu verschoven naar a.s. zaterdagmiddag. vuur kon worden aangevat waarbij men er al gauw in slaagde de vuur haard te lokaliseren waarna ook de ze werd geblust. Burgemeester jhr. R. J. H. Q. Röell van Westerschouwen was ook op het terrein van de brand aanwezig. In België slachtoffers van de koude BRUSSEL, 21-1. Tijdens de koude- golf van de afgelopen vier weken zijn in België 12 personen om het leven gekomen, aldus is maandag in Brussel bekend gemaakt. Ongeveer 100 mensen liepen kolendampvergif tiging in lichte graad op en enkele honderden slachtoffers van de koude worden in ziekenhuizen verpleegd, hetzij wegens bij valpartijen opge lopen kneuzingen of wegens bevro ren ledematen. De koude heeft ook economische gevolgen. De uitverkoop in grote en kleine magazijnen kent lang niet de toeloop van andere jaren. Bioscopen en schouwburgen zagen het aantal bezoekers aanmerkelijk dalen en in enkele Belgische provinciesteden hebben bioscopen hun deuren zelfs moeten sluiten. In restaurants en café's is het opmerkelijk stil en de grote Brusselse boulevards liggen 's avonds vrijwel verlaten. Auto-tocht over het ijs URK, 21-1. Drie inwoners van Urk, de heren J. Oost, J. Kale en A. Hak- goort, gaan vandaag (dinsdag) per auto over het ijs naar Marken, Vo- lendam, Hoorn, Enkhuizen, Medem- blik, Hindelopen en Lemmer om er de burgemeester en wethouders de groeten van het gemeentebestuur van Urk over te brengen. Het i9 de eerste keer in de geschiedenis dat een der gelijke tocht wordt gemaakt. Een" maandag ingesteld onderzoek heeft uitgewezen dat geen gevaar aan de tocht is verbonden; de weg Enkhui- zen-Urk over het ijs is zelfs ideaal te n'oemen. Automobilisten, brom fietsers en schaatsers maken er dan ook al druk gebruik van. De oprit te Urk is in de werkhaven van de Zuiderzeewerken. Tijdens de strenge winter van 1939 is Urk ook door hon derden automobilisten bezocht, maar toen werd de conditie van het ijs nog nadelig beïnvloed door eb en vloed. Urk verwacht bij aanhouden de vorst deze week veel bezoekers. Vuurtorenwachter J. Schraal heeft op zich genomen bij plotselinge mist of sneeuwval het mistsein in wer king te stellen, zodat men niet kan verdwalen. Ridderzaal te koud DEN HAAG, 21-1. Deze week hou den de Provinciale Staten van Zuid- Holland hun begrotingsvergaderin gen niet in de Ridderzaal te Den Haag. Gewoonlijk komen de Zuid- Hollandse staten in deze zaal bijeen, maar het bleek nu niet mogelijk de zaal voldoende warm te stoken. De staten komen nu dinsdag en de volgende dagen bijeen in de Dieren tuinzaal. WASHINGTON, 21-1. - President Kennedy heeft in zyn jaarlijkse eco nomische boodschap, die hy maan dag aan het Congres voorlegde, ver klaard dat alleen een grote belas tingverlaging voorspoed en voldoen de economische groei van het land kan verzekeren. De Amerikaanse economie is goed maar niet goed genoeg en zij „staat thans gebalanceerd op een beslissend moment". De president deed een krachtig be roep op het Congres zijn voorstel gedaan in zijn boodschap over de stand van zaken in de Unie voor een netto belastingverlaging van tien miljard dollar in de komende drie jaar te aanvaarden. Hij kantte zich tegen het stand punt in sommige Congreskringen dat een voortdurend werken met een begrotingstekort het land naar de ondergang zou leiden. Hij verklaarde •m. dat vermindering van de belastingen de beste manier is om de inkomsten te vergroten. (In de donderdag inge diende nieuwe begroting v^erd het federale tekort op ongeveer twaalf miljard dollar geschat). STAD EN PROVINCIE NOORDGOUWE peslaagd ijsfeest voor de jeugd Vrijdagmiddag hebben een tachtig jongens en meisjes van de openbare lagere school te Noordgouwe naar hartelust genoten van schaatswed strijden op de fraai gelegen ijsbaan te Schuddebeurs. De uitslagen zijn: Meisjes eerste klas (blokjes rapen op de schaats): 1. Tineke Bos; 2. Ad- dy Wagenmaker. - Blokjes rapen lo- pend; 1. Gonny Adriaanse; 2. Ina Rijnberg. Jongens eerste klas (blokjes rapen op de schaats): 1. Aad Ketting; 2. Denny de Vos. Lopend: 1. Leo Ro- mijn; 2. Ronnie Boot. Meisjes tweede klas (blokjes rapen op schaatsen): 1. Anja de Wit; 2. Ina Vis. Jongens tweede klas (blokjes rapen op schaatsen): 1. Kees de Regt; 2. Jan v. d. Klooster. Lopend: 1. Joh. Roskam; 2. Leen van As. Meisjes derde klas (beschuit eten): 1. Mientje den Engelsman; 2. Willy Kort. Jongens derde klas (beschuit eten): 1. Kees Bos; 2. André v. d. Werf. Meisjes vierde klas (blokje vegen): 1. Mieke Vis; 2. Henny Flikweert. Jongens vierde klas (blokje vegen): 1. Jaap van As; 2. Wim v. d. Kloos ter. Meisjes vijfde klas (hardrijden): 1. Corry Kort; 2. Anja van Rhee. Jongens vijfde klas (hardrijden): 1. Bram van Almenkerk; 2. Kees den Engelsman. Meisjes zesde klas (hardrijden): 1. Dany Rotte; 2. en 3. Cora Kort en Elly Kosten. Jongens zesde klas (hardrijden): 1. Joop de Regt; 2. André Geluk. Na afloop van de wedstrijden werd aan alle kinderen nog een versnape ring uitgereikt. De jeugd ziet terug op een fijne middag. SEROOSKERKE Ongelukken Tengevolge van de gladheid van de weg is een personenauto, be stuurd door O. te Zierikzee op het kruispunt Delingsdijk-Provinciale weg tegen een vrachtauto gebotst, bestuurd door W. S. te Haamstede. Het ongeluk liep met blikschade af. Eveneens als gevolg van de gladheid is een auto bij een passcermanoeu- vre tegen een A.N.W.B.-bord aange reden en in de wegberm terecht ge komen. Met behulp van een vracht auto werd de personeftwagen, be stuurd door P. W., op do weg ge trokken. Op het Elysee in Parijs zijn maandag de besprekingen begonnen tussen president de Gaulle en bondskanse lier Adenauer. UTRECHT. Op het stationsempla cement te Zwolle is maandagavond omstreeks half twaalf de 40-jarige wegwerker van de Nederlandse Spoorwegen G. J. L. uit Zwolle door een trein gegrepen en op slag ge dood. De man was bezig wissels te verwarmen.. OPSTAAN Als men het ons op de man af vraagt, behoort het uit bed komen in deze poolwinter niet tot de aan genaamheden des levens, vooropge steld dat er nog andere aangenaam heden zijn, die vorstvrij zijn geble ven. Men mag veilig aannemen dat de meeste mensen de nacht door brengen met niet meer dan een haar- plukje boven de dekens uitstekend, als het er al uitsteekt, hetgeen nog te bezien valt. Dan volgt op een verrassend moment toch het frisch- fröhliche rinkelen van de wekker (waarom zijn er geen koekoek- of kanariewekkers?). Uitstel vrienden leidt tot afstel. Het is beter man moedig „ja" te zeggen en het koude zeil te betreden. Een eerste verwar de blik geldt het raam. Druk het warme voorhoofd tegen de ruit en maak een kringetje. Men heeft dan ineens uitzicht op onze verijsde landouwen en men voelt gelijktijdig wel aan, dat de lente nog niet in aantocht is. Als een Eskimo uit „Nanouk" trip pelt men dan teensgewijs omlaag, waar de rode ogen van Zwartjan blijken vergrijsd. Fluks de achter deur geopend en schielijk de schuur ingeschoten om de bijl te hanteren, bij het kille licht van kaars of peer tje. Ademdampen uitstotend begint men op taai hout te dorsen. Vooral 's morgens vroeg zijn er altijd knoesten, die beslist niet mee willen geven. Klievensmoe raapt men ook de snippers by elkaar, om voldoende voorraad te hebben voor het nieuwe vuur van straks. De tor telduif zit kouwelijk op zijn stokje. Zijn voer is weggepikt, zijn water bevroren. Dat moet eerst ontdooid en dan komt het spel met de kraan tjes, die 's avonds zo vlijtig zijn dichtgedraaid. De buizen reutelen nog; dat is veel waard, want velen ziet men overdag al met. emmertjes H20 slepen en dat is een tvaarschu- wend gezicht. Het ochtendlijk bad Iaat naar de adem snakken Men kan immers de jeugd niet toeroepen geen verwennend warm water te gebrui ken, als men zelf... Enfin, als er dan weer wat (extra) vuur gloeit, de 'jas aangeschoten en wat teerkost is gebruikt, betreedt men de straat, stil, verglaasd, polig en glad. Hel is nog altijd ivinter en het duurt al vier weken. Hoe doet men dat toch in gindse landen, waar Thialf ieder jaar zo ijzig in dc han den spuwt? Het 'moeten roei ijzeren mensen zijn daar. Wij zijn in ieder geval niet allemaal Papings! EILANDMAN. Engeland en de E.E.G. ZIERIKZEE, 21-1. Een voorlopige commissie, samengesteld uit vertegenwoordigers van de verschillende levensbeschouwelijke groeperingen der bevolking, heeft op een eerste vergadering plan nen besproken, om te komen tot de oprichting van een rampmo nument te Zierikzee. Uitdrukking werd gegeven aan de noodza kelijkheid van een dergelijk monument, daar het ontbreken reeds lang als een gemis is gevoeld. Weliswaar. is op de algemene be graafplaats een eenvoudig kruis opgericht en vermeldt een bord de namen der omgekomenen bij de stormvloedramp van 1953, maar dit alles heeft toch een duidelijk provisorisch karakter. De oprich ting van een blijvend rampmonumfent zou tegemoet kohien aan veler wens en zou een piëteitsvolle geste zijn tegenover hen, die bij de rampvloed het leven verloren. Bovendien zou een dergelijk monument tot in lengte van dagen de herinnering levendig houden aan de ramp, die ook te Zierikzee zo bijzonder veel moeite en leed teweeg bracht. De gedachte aan de oprichting is opnieuw levend geworden, nu Schouwen-Duiveland staat vóór de herdenking van de tiende jaar dag van de februari-ramp, op welke datum zonder twijfel de ge dachten terug zullen gaan naar de smartenvolle periode in 1953. De voorlopige commissie heeft verschillende plannen, mogelijk heden en onmogelijkheden aan een diepgaande beschouwing onder worpen en concludeerde, dat de oprichting van een eenvoudig monument realiseerbaar moet zijn, mits de volle medewerking van de burgerij kan worden verkregen. Het vertrouwen werd uitge sproken dat de Zierikzeese bevolking aan dit zinvolle plan mede werking zal willen verlenen. Over de vorm van het monument en de plaats waar het zal worden opgericht, werden wel enkele sug gesties gedaan, maar tot een beslissing kwam men in dit eerste stadium van de besprekingen uiteraard nog niet. De commissie besloot zo mogelijk een eerste bescheiden initiatief te doen ver binden aan de herdenkingsdag op 1 februari a.s cn op korte ter mijn de geopperde plannen nader uit te werken. Gaarne.willen wij reeds in dit stadium deze zaak onder de wel willende aandacht van het publiek brengen, in het vertrouwen dat ook Zierikzee straks een eigen rampmonument zal bezitten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 2