WERKGEVERS DOEN DRINGEND BEROEP OP REGERING zierikzee in schrijn van sneeuw en ijs Gesprek De Gaulle-Adenauer in Parijs ook daar j Twaalf ijsbrekers op Hollands Diep China aanvaardt Colombo-voorstellen Aanhoudende felle koude teistert Europa MILJOENEN SCHADE BIJ FELLE BRAND IN AMSTERDAM Biesbosch-gezinnen geïsoleerd het weekoverzicht BILT hoogwaterstanden ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 22 januari 1963 119e jaargang No. 19315 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 9EDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, lel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v h. Lakenman Ochlman. Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) t 1,per stuk In dit nummer: Plannen voor rampmonument te Zierikzee K.A.B., N.V.V. on C.N.V. bezorgd over houding Franse staatshoofd DEN HAAG, 21-1. Naar aanleiding van de recente verklaringen van pre sident De Gaulle, waardoor naar de mening van de vier werkgeversver bonden, die samenwerken in de Raad van Nederlandse Werkgeversverbon den, de Europese integratie ernstig wordt bedreigd, heeft deze raad een dringend beroep op de Nederlandse regering gedaan om in overleg met de vier andere E.E.G.-partners met alle daartoe geëigende middelen Frankrijk van het belang van een onbelemmerde en verdere voortgang van de Europese integratie te over tuigen en zijn negatieve en onver antwoordelijke houding te herzien. De vier werkgeversverbonden - het Verbond van Nederlandse Werk gevers, het Centraal-Sociaal Werk geversverbond, het Nederlands Ka tholiek Werkgeversverbond en hel Verbond van Protestants-christelijke Werkgevers in Nederland - hebben hun standpunt ten aanzien van deze kwestie reeds in een mondeling ge sprek aan de regering kenbaar ge maakt en thans neergelegd in een verklaring, die die regering dinsdag ochtend heeft bereikt. K.A.B. en N.V.V. AMSTERDAM, 21-1. De besturen van de K.A.B. en het N.V.V. hebben houding van het Franse staatshoofd terzake van de onderhandelingen met Engeland. Ze achten zijn opzet, de E.E.G. tot een aangelegenheid van de zes onder Franse leiding te ma ken, funest voor het streven naar de Europese eenheid en voor de veilig heid van het vrije Westen. Hij han delt hiermee zo duidelijk in strijd met de sterk overheersende publieke opinie in de zes landen, dat van een flagrante schending van de mees. elementaire beginselen van de de mocratie moet worden gesproken. De K.A.B. en het N.V.V. dringen er bij de Nederlandse regering op aan om in samenwerking met de overige partners in de E.E.G. de onderhan- delingen met Engeland voort te zet ten, omdat ze er van overtuigd zijr dat een akkoord mogelijk is", aan de Raad van ministers een tele gram gezonden met dé volgende in houd: „De K.A.B. en het N.V.V. hebben diep bezorgd kennis genomen van de C.N.V. ontsteld UTRECHT, 21-1. De verbondsraad van het Christelijk Nationaal Vak verbond heeft een telegram gezon den aan de ministerraad, waarin deze raad zegt met ontsteltenis ken nis genomen te hebben van de re cente ontwikkeling met betrekking PARIJS, 21-1. In de Franse hoofd stad zjjn maandag de besprekingen begonnen tussen West-Duitsland en Frankrijk over een grotere samen werking op politiek, militair en cul tureel gebied. Besprekingen die'niet geheel los kunnen worden gezien van de crisis in Brussel bij de onderhan delingen over de Britse toetreding tot de E.E.G. President De Gaulle en bondskan selier Adenauer kwamen maandag morgen voor een eerste gesprek on der vier ogen bijeen. Volgens waar nemers zou daarbij de crisis in Brus sel ter sprake zijn gekomen. Bijzon derheden over deze ontmoeting zijn echter tot dusver niet bekend ge- worden Vóór zijn onderhoud met De Gaulle in het Elysee-paleis had Adenauer met de voorzitter van de E.E.G.- commissie, Walter Hallstein, en met de leider van het actiecomité voor de verenigde staten van Europa, Jean Mnnnet, gesproken. Het wordt als vaststaand aangenomen dat ook deze besprekingen de dreigende mis lukking van de onderhandelingen tussen Engeland en de E.E.G. golden. Het9 Duits-Franse overleg werd maandag op verschillende „fronten" gevoerd. Adenauer en De Gaulle spraken 's morgens twee-en-een-half uur met elkaar en ontmoetten elkaar daarna weer aan een lunch in be sloten kring. ROME, 22-1. Een huwelijk in f een Italiaans dorp bij Pesaro f aaii de Adriatische kust is f maandag met zeven uur ver- traging ingezegend. De bruid moest zich met een schop een J weg door de sneeuw naar de kerk banen. In haar spoor volgde de moeder, met de J f trouwjapon in een koffer. J wegen tijdens het hoogtepunt van de crisis om Cuba. Met name zou hij er voor hebben gevoeld, de vloot- basis Guantanamo af te staan en over de opheffing van andere bases in het buitenland'te s'préRèn m,'ver band met het ontwapeningsvr&ag- son, volgens Alsop, de meerderheid stuk. Met dit standpunt had Stevens van de overige leden van de Ameri kaanse nationale veiligheidsraad te genover zich gehad. tot de onderhandelingen over de toe lating van Groot-Brittannië tot de E.E.G. Er is te vrezen, aldus de Ver bondsraad, dat een der deelnemende landen, namelijk Frankrijk, eenzij dig alles zal doen om deze onder handelingen te doen mislukken. De intrede van Groot-Brittannië in de E.E.G. wordt door de Verbonds raad van het C.N.V. gezien als een essentiële stap in de economische in tegratie van west-Europa. Met name voor Nederland, maar ook voor ge heel west-Europa moet de beperking der E.E.G. tot de zes deelnemende landen gezien worden als een zeer ernstig nadeel. De Verbondsraad van het C.N.V. dringt er daarom met de grootste nadruk bjj de regering op aan, haar standpunt, namelijk dat de intrede van Groot-Brittannië in de E.E.G. mogelijk en gewenst is, met kracht en zo mogelijk samen met de andere partners tot het uiterste te hand haven. DEN HAAG, 21-1. Twaalf ijsbre kers zijn ingezet om het ijs op het Hollands Diep, van Numansdorp tot Moerdijk, en op de Nieuwe Merwede stroomopwaarts los te maken. Ge tracht wordt dinsdag nog Werken dam te bereiken. De scheepvaart kan van de aldus verkregen vaarroute gebruik maken. In de eerste plaats evenwel zijn de' ijsbrekers ingezet om te voorkomen, dat de enorme ijs massa's vast gaan zitten. Daardoor kan het ijs naar open water en de Noordzee afdrijven, en wordt de schade door ijsmassa's aan kunst werken tot een minimum beperkt. PEKING, 21-1. - China aanvaardt „in beginsel" de voorwaarden die in de voorstellen van de Colombo-con- ferentie voor een vreedzame rege ling van het Chinees-Indische grens geschil vervat zyn, zo heeft radio- Peking maandag omgeroepen. De Chinese vice-premier Sjen-Ji had dit volgens de radio tijdens een banket ter ere van zijn ambtgenoot van Nepal, Toelsi Giri, in Peking ge- zegd. Maarschalk Sjen-Ji, die tevens mi nister van Buitenlandse Zaken is, had gezegd, dat China de voorstellen van de zes landen, die op de confe rentie in Colombo waren geformu leerd, wil aanvaarden als „prelimi naire basis voor rechtstreekse on derhandelingen met India over de grenskwestie". De Chinese regering behoudt zich echter het recht voor, met de Indische regering als die akkoord gaat te beraadslagen over een wijziging van bepaalde punten uit de voorstellen. De Chinese vice- premier bracht dank aan de zes niet- verbonden landen voor de pogingen dié zij hadden gedaan om een gun stige atmosfeer te scheppen voor on derhandelingen. ZIERIKZEE, 21-1. Hoever we al ingesneeuwd zijn en ver-ijsd, hoever eiland is gaan lijken, wordt dui- Schouwen-Duiveland op Jan Mayen- delijk als men van de tinnen van de Sint Lievensmonstertoren omlaag kijkt. Het is een bijzonder buiten kansje, want (eigenlijk) is de toren gesloten, in verband met restaura tiewerkzaamheden en al liggen die thans ook stil, vergunning voor het bestijgen van de toren wordt slechts gegeven, als het verzoek een profes sioneel kantje heeft. Kort en goed... Zierikzee blijkt, van bovenaf gezien, in een poolland schap gesitueerd. De stad ligt in een schrijn van sneeuw en ijs. Het is niet meer duidelijk waar het „land" ein digt en waar de zee begint. Groepen huizen in de verte en plukjes kaal hout, schijnen even boven de sneeuw te zweven. Het beeld lijkt op een fata morgana. Soms trekt de hemel boven het wijde, witte landschap brandhelder en toont zich een staal blauwe lucht, koud en hard. Dan weer voegen leigrijze wolken zich samen boven de verre einder en wordt het uitzicht belemmerd. Wel licht stofsneeuwt het ginds. De stad zelf is een sprookjesstad geworden, met op alle daken van de pop penhuisjes, een laagje geglazuurde sneeuw, die glinstert in de zon met felle vonken hier en daar. De gelui den zijn gedempt, want sneeuwlo- pers liggen ook in de straten. Bene den bewegen frêle figuurtjes, kleu mend in de wind, het hoofd verpakt in de wol. Diep beneden de beschou wer ligt Zierikzee in de winter ie wachten op zoelere tijden. Over hoe veel tijd zal het onvergetelijk schone beeld herinnering zijn? (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). De rechts-radicale „Aurore" hoopt dat het tussen Frankrijk en west- Duitsland gesloten verdrag „niet het begin van een gevaarlijk avontuur betekent". OSS. Aan de Industriesingel te Oss is de woning van de familie Weinands - man, vrouw en 5 jonge kinderen - maandagmorgen in vlam men opgegaan. De brandweer kon door de strenge vorst het vuur niet anders dan met een nevelspuit be strijden. Kritiek op Stevenson NEW YORK, 21-1. Stewart Alsop heeft maandag in een artikel in de ..Saturday Evening Post" herhaald, dat Adlai Stevenson bereid was ge weest „concessies" op het gebied van de bases in het buitenland te over- Oiigemakkeii nemen toe LONDEN, 21-1. - De aanhoudende felle koude, gepaard met een zware sneeuwval, heeft de moeilijkheden in vele landen in Europa nog vergroot. In westelijk Oostenrijk zijn sinds het weekeinde vele dorpen door de sneeuw van de buitenwereld afge sneden. Honderden politiemannen, militairen en burgerlijke vrijwilli gers proberen deze plaatsen uit hun isolement te verlossen. In het week- AMSTERDAM, 21-1. - Een van de grootste branden die sinds de oorlog in Amsterdam hebben gewoed heeft maandagavond de groothandel in carriers en rijwielen van de firma Westor en het advertentiebureau J. Poen Kzn. in de Spuistraat alsmede het damesconfectiebedrijf van de fa. Weco aan het Singel geheel vernield. De laaiende vuurzee verwoestte ook een gedeelte van het garagebedrijf van de firma Tabak in de Spuistraat. Vele omliggende panden liepen ge ringe brandschade en enorme water schade op. De Amsterdamse brand weer heeft het vuur urenlang met tientallen stralen bestreden. De brand begon om ongeveer half zeven als „middelbrand" in het pand Spuistraat 250. Ai spoedig breidde het vuur zich uit tot en met nummer 242, waar de firma Poen gevestigd is. Aan de achterzijde sloegen om streeks tien uur de vlammen dooi de dichte rookwolken over naar het damesconfectiebedrijf aan het Sin gel. Juist op dat moment had de brandweer het vuur aan de Spui straatzijde enigszins in bedwang. Kort te voren was de voorgevel van de rijwiel-groothandel gedeeltelijk ingestort. Met donderend lawaai viel 'de muur over een lengte van onge veer twintig meter naar voren. Ver kleumde brandweerlieden konden zich slechts op het nippertje in vei ligheid brengen. Om elf uur kon de commandant van de Amsterdamse brandweer P. Riedel melden dat men ook aan de Singelzijde het vuur in bedwang had. Terwijl de duizenden Amsterdammers de afmattende strijd van de brandweer legen de vuurzee volgden deelde personeel van het I.eger dos Heils koffie en soep uit onder politie en brandweer. Pas rond middernacht konden enkele brand weerwagens naar de kazernes terug keren. Veel materieel bleef evenwel achter voor de nablussingswerk- zaamheden. die minstens de gehele nacht in beslag zouden nemen. De brandweer was met alle beschikbare materieel uitgerukt. Ook de B.B. ver leende hulp met een brandspuit. Enkele bewoners van de aan het S'ngel uitgebrande panden konden hel vuur op tijd zien aankomen. Per soonlijke ongelukken hebben zich dan ook niet voorgedaan. De schade wordt geschat op vele miljoenen gul dens. Over dé oorzaak staat volgens de politie nog niets met zekerheid vast. Omwonenden geloofden dat een schoorsteen in het pand Spuistraat 250. die de gehele dag reeds over verhit was, wel eens de oorzaak zou kunnen zijn. Dat het vuur plotseling zo snel om zich heeft kunnen hccngrljpen acht te commandant Riedel te wijten aan de weersomstandigheden waardoor volgens hem alles kurkdroog was. Toen de brandweer met vijf auto- spuiten en twee ladderwagens het vuur aan de Spuistraat bestreed schoten de vlammen ineens door het dak. Daarna had men niet meer met een grote, maar met een zeer grote brand te doen en werd zoveel moge lijk materieel naar de vuurzee gedi rigeerd. De hoofdstedelijke brand weer had toen nog slechts vier auto spuiten „in voorraad" en daarom werd uit Zaandam een ncvelspuit aangevraagd voor het geval zich meer branden zouden voordoen. einde zijn minstens vier mensen in dit gebied door de koude om het le ven gekomen. In Engeland zijn maandag de lij-" ken van drie mensen gevonden on der de sneeuw. Twee van hen waren van plan geweest een berg te be klimmen in Yorkshire. In Lancashi- i-e werd een 20-jarige student slacht offer van de koude. Volgens de weersverwachtingen zal het koude weer in Engeland nog minstens een week aanhouden. Een lichtpunt vormt het besluit van het personeel van enige elektrische centrales om zijn stiptheidsaktie te beëindigen. In West-Duitsland waar de Rijn vaart tot stilstand is gekomen, zijn militairen dag en nacht in de weer om de ongemakken van de koude voor de bevolking zoveel mogelijk te verminderen. In Zuid-Slavië zijn op de lijn van Zagreb naar Split al drie dagen drie treinen ingesneeuwd. De stoomver- warming funktioneert echter nog, zodat de passagiers het niet al te koud hebben. Voor hun voedselvoor ziening wordt ook gezorgd. In Zwitserland zal het meer van Zürich binnenkort geheel zijn dicht gevroren. iets wat in de winter van 1928/1929 het laatst is gebeurd. In vele delen van Frankrijk is het wegverkeer geheel onmogelijk. Met name is dit. het geval met de weg van Parijs naar Turijn en met die van Parijs naar de Rivièra. In noord- Frankrijk ligt de binnenscheepvaart stil. Het gebruik van stookolie is 40 procent hoger dan in dezelfde perio de van het vorige jaar. In de kustwateren van noord- Duitsland, Denemarken en Zweden neemt het ijs zo zeer toe, dat de scheepvaart ernstig wordt belem merd. SPRANG CAPELLE, 21-1. Het zuidelijk gedeelte van de Biesbosch kan sedert vrijdagmorgen niet meer per boot worden bereikt. Ongeveer 20 gezinnen zijn daardoor volkomen van de buitenwereld afgesloten. Bur gemeester Krul van Made en Drim- melen, tot welke gemeente de zui delijke Biesboschpolders behoren, heeft de hulp van de koninklijke luchtmacht ingeroepen en nu zouden hedenochtend om negen uur met een helikopter van de koninklijke luchtmacht levensmiddelen, brand stoffen en medicamenten naar deze polders worden gebracht. De goede ren, in totaal een ton, worden in Drimmelen ingeladen. Ook zal post worden meegenomen. Maandagmor gen heeft de postbode uit Drimmelen nog getracht via het ijs de Biesbosch te bereiken. Het ijs was echter zo onbetrouwbaar dat hij al spoedig genoodzaakt was terug te keren. Zondag zijn vierenveertig Pa poea's, die naar oost Nieuw-Guinea waren uitgeweken teruggeleid. Het Australische bestuur weigerde hun toelating. De betrokkenen zijn allen scholieren, afkomstig van scholen in Hollandia Binnen. DE BILT, 22-1. Het K.N.M.I. deelt mede: De afgelopen nacht heeft het in ons land streng tot zeer sti-eng gevroren. Leeuwarden meldde een minimumtemperatuur van min 19 graden, Eelde min 18 graden, terwijl in het midden en oosten van het land ongeveer 16 graden vorst voor kwam. De sterke temperatuurdaling werd veroorzaakt door een uitloper van een hogedrukgebied boven Scan dinavië, Aan de noordflank van dit hogedrukgebied bevinden zich thans enkele depressies, die het hogedruk gebied aan de noordzijde wat aan tasten. Tengevolge hiervan verplaatst het zich in de richting van Engeland. Dc komende nacht zal in ons land echter nog weer een sterke tempera tuurdaling kunnen optreden. Morgen overdag wordt de vorst evenwel over wegend licht. De snecuwkansen zijn morgen nog klein. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Het is een zware beproeving niets te doen te hebben. WA T UQT DE Droog weer Verwachting tot woensdagavond: Droog weer met enkele wolkenvel den en in de nacht en ochtend hier en daar mist; overwegend zwakke wind; vannacht matige tot strenge vorst, morgenmiddag matige tot lich te vorst. 23 jan. Zon op 8.34. onder 17.10. Maan op 6.47, onder 15.06. 24 jan. Zon op 7.43, onder J6.04. Maan op 7.43, onder 16.04. Nieuwe maan: 25 jan. te 14.42. ZIERIKZEE: 23 jan. 24 jan. BROUWERSHAVEN: 1.12 v.m. 1.57 v.m. 1.28 v.m. 2.17 v.m. 23 jan. 24 jan. Springtij: 27 jan. 13.47 n.m. 14.41 n.m. 13.25 n.m. 14.14 n.m. Volgens de anti-communistische voorlichtingsdienst „West" worden in Oost-Duitsland thans vrouwen aan geworven voor het volksleger. Zij kunnen zich oor minstens drie jaar verbinden. De vrouwen zijn nodig voor de verbindings- en voor de hos- pitaaldienst.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1