Ts jombe geeft verzet op tegen V.N. beroepsbevolking Friesland... 1D0U WE EGBERTS ECHTE FRIESCHE HEEREN-BAAI fc\ V blik door het wereldvenster j)e Nederlandse woningbouw in 1962 flitsen uit het buitenland f*\eSLAND Brandstoffen overal schaars Slechts 129 deelnemers haalden eindstreep India en Pakistan zijn het nog oneens J Is# DEN HAAIT. 1K-1D* Nfderla De naam Katanga kan wellicht uit de krantekoppen verdwijnen nu Tsjombe het hoojd in de schoot ge legd heeft. Overigens schijnt Oe Thant - en de gebeurtenissen in het verleden wettigen dat wel - eerst te willen zien dat de Katangees ook doet wat hij zegt. Zoals ook afge wacht moet worden of ondanks de toezegging van amnestie toch niet met bloed de rekening tussen de' centrale regering en de afvalligen vereffend wordt naderhand. Het merkwaardige is dat vooral Belgische en de Britse consuls - ho gere diplomaten verschenen bij de door niemand erkende Tsjombe nooit - die hem het meest hebben gesteund in zijn rebellie - hem uiteindelijk hebben overtuigd. Zé hebben hem daarbij waarschijnlijk ook onder het oog gebracht dat zij stevigste steun pilaar, de rijke Union Minière, hem zeker zou ontvallen. Tsjombe ver weet die maatschappij, dat ze geen (Katangees) nationaal gevoel had en dat is denkelijk de juiste conclusie. De maatschappij stak geld in orde en rust om te kunnen blijven wer ken. Lange tijd was het zo. Vooral door het ingrijpen van de Ver. Na ties is dat veranderd. Tenslotte lopen nu nog de installaties in Kolwezi ge vaar voor vernietiging, niet door toedoen uan de centrale regering maar van Tsjombes mensen. Een hartig woordje Na afloop van de Kongolese mis sie van de V.N. die nu in zicht komt, zal waarschijnlijk over het principe er van nog menig woordje in New York gesproken worden. Hoezeer ook gewettigd door de jammerlijke chaos in het land en hoezeer ook gemachtigd door de meerderheid van de leden der Ver. Naties en hoezeer ook op verzoek van de wettige regering: hier heb ben de V.N. de binnenlandse aange legenheden van een staat op moeten knappen, een taak die in wezen niet die van de volkerenorganisatie be hoort te zijn. En die zij in dit geval slechts op zich nam omdat geen an dere instantie bestond die op kon treden. Men mag hopen dat gevaarlijke ontwikkelingen zoals die in Kongo zijn vertoond, zich niet zullen her halen. Maar als dat toch zou gebeu ren, zou veel gewonnen zijn als te voren te overzien was wat de V.N. kunnen en mogen doen. Ulbricht bekocht Het opvallendst in de grote rede van Chroesjtsjef op het congres van de Oostduitse socialistische eenheids partij was dat er bijna geen nieuws in werd verteld. En dat hij op alle punten waar een conflict zo voor de hand lag, de gematigdheid zelf bleef. Zo ten aanzien van het geschil met China. En zo ten aanzien van de kwestie-Berlijn. Partijleider Ulbricht moet zich wel degelijk bekocht hebben gevoeld dat Chroesjtsjef met een stalen gezicht verklaarde dat het vredesverdrag nu helemaal niet meer zo'n haast had omdat de muur door Berlijn een schitterende garantie bleek te zijn voor de Oostduitse souvereiniteit. Daar kwam het ongeveer op neer en het werd in ernst gezegd. Anders zou men de uitlating als een geraffi- neerde steek onder water, zelfs een belediging kunnen beschouwen. Ingezonden mededeling Jaag die ondragelijke Rheumatischo Pijnen er uit! Dat inkt U met Kruscken Inderdaad - een simpele bloedzui verende kuur doet wonderen. Naar mate de bloedzuiverende organen krachtiger gaan werken, daartoe aangespoord door Kruschen's zes minerale zouten, wordt het bloed allengs weer puur en zuiver als weleer. Alle onzuiverheid erin wordt losgemaakt en afgevoerd en kan zo geen schade meer doen aan Uw ge stel. Pijnen nemen.hand over hand af en U voelt U al gauw weer de oude, vief, fit en veerkrachtig. Wacht er niet mee. Begin Uw Kruschen kuur liever vandaag dan morgen. Laii<lboiiwverenigiiig „D.E.S." - Oosterland OOSTERLAND, 19-1. Op de vorige week gehouden vergadering van de Iandbouwvereniging „D.E.S." is het woord gevoerd door de assistent van de Landbouwvoorlichtingsdienst, de heer Noordam, die sprak over het onderwerp: „Actualiteiten in de land bouw". In de eerste plaats wees spreker op het probleem van de wilde haver, een zeer moeilijk uit te roeien on kruid, dat ook op ons eiland meer en meer wordt aangetroffen, en vooral in granen, waar niet intensief de grond wordt bewerkt tijdens de groei welig tiert. Spreker raadde aan het gewas in een zak te verzamelen en te verbranden, want gewoon uitwie- den en laten liggen neemt de kwaal niet weg, omdat de zaden, hoewel nog niet rijp, toch weer ontkiemen. Verder werd het gewaö aardappelen onder het oog gezien en met name het groen worden der knollen kwam ter sprake, een euvel dat op sommi ge percelen een grote omvang aan neemt en door verschillende landen in Europa niet wordt getolereerd. Hierover en ook over de knolbescha diging tengevolge van de mechani sche rooimethode worden deskundi ge adviezen gegeven. Ook passeerden de verschillende soorten rooiers de revue en worden de diverse machines besproken met hun voor- en nadelen. Verder kwam het vraagstuk der mengstoffen naar voren en ook hiervan werden de voor- en nadelen aan een bespreking onderworpen. Tenslotte sprekende over de intensivering van het klein bedrijf is het gewenst ook hieraan aandacht te schenken, aldus spreker. Er zijn verschillende gewassen waar voor een teeltvergunning nodig is en die kunnen bijdragen de inkomsten te vergroten. Sprèker noemde in dit verband o.m. witlof, knolselderij en gladiool. Verder werd nog gesproken over onrendabele investeringen voor al door loonbedrijven en in dit ver band werd gewezen op de wenselijk heid van een contact tussen loonbe- drijf-voorlichtingsdienst-landbouw- wers. Op uiterst deskundige wijze heeft de heer Noordam één en ander belicht en de voorzitter sprak hier voor een dankwoord. Aarflappelbewaarplaatsen Verder werd 'nog gesproken over de aardappelbewaarplaatsen en de thans heersende strenge vorst. Op enige vragen hieromtrent gaf de heer Noordam zijn visie en toonde zich optimistisch voor die bewaarplaat sen, die de temperatuur op 3 graden Celsius kunnen houden. Verder be staat ook nog de mogelijkheid een tweede verwarmingsbron aan te brengen. Hiervoor toonde de voor zitter zich echter huiverig, want, zo zeide hij, hierdoor zijn alleen in de Noordoostpolder al een viertal land- bouwschuren afgebrand. Verder werd uit dc vergadering nog gewezen op de wenselijkheid tot oprichting van een gezamenlijke be waarplaats voor aardappelen, een onderwerp dat twee jaar geleden ac tueel was, doch door verschillende omstandigheden geen doorgang heeft kunnen vinden. DEN HAAG, 19-1. In het jaar 1962 kwamen, volgens voorlopige gege vens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. 78.300 nieuwe wonin gen gereed, in het jaar 1961 bedroeg het aantal gereedgekomen woningen 82.687. In de maand december kwamen volgens de voorlopige cijfers 7.300 woningen gereed; in december 1961 was dit aantal 7.885. Wanneer er echter weer door ver schillende leden behoefte aan wordt gevoeld, wil de voorzitter zijn me dewerking verlenen. Op zijn verzoek aan de leden om te gaan staan die voor oprichting van een dergelijke inrichting gevoelen rees slechts een tweetal op, zodat de voorzitter hier uit concludeerde dat de behoefte niet bijster groot is in deze gemeente. De heer Noordam wees echter op het feit, dat er altijd nog geen 30 of 40 personen behoeven te zijn om een dergelijke inrichting op te richten, het kan ook wel met vier of vijf per sonen. NIEUW DELHI. Te Nieuw Delhi is van welingelichte zijde vernomen dat de „Mig"-straaljagers, die de Sowjet-Unie aan India zal leveren, per schip hun bestemming zullen be reiken. BELGRADO. De politie in Belgra do heeft een Zuidslavische voetbal poolorganisatie er van beschuldigd gedurende de afgelopen twee jaar on geveer dertig miljoen dinar (circa 150.000 gulden) te hebben verdiend door spelers om te kopen en de uit slagen van wedstrijden van te voren „vast te stellen". TOKIO. De Japanse regering heeft in Tokio toegestemd in de kandida tuur van Sapporo, voor de Olympi sche Winterspelen 1968. ATHENE. - Ongeveer tienduizend Griekse professoren en leraren zijn in staking gegaan wegens looneisen. Begin volgende week zullen nog meer leraren staken, waardoor het totaal op 30.000 zal komen. Ongeveer 450 staatsscholen en 9.300 lagere scholen worden door deze staking getroffen. NIEUW DELHI. In de afgelopen tien weken zijn in de Indische staat Oettar Pradesj ongeveer 500 mensen aan pokken overleden. PARIJS. President De Gaulle van Frankrijk heeft tegenover een aantal Franse parlementsleden gezegd, dal Engeland tenslotte tot de E.E.G. zal toetreden, maar dan zou hij - De Gaulle - waarschijnlijk niet meer aan het bewind zijn. Dit meldt „Le Monde". LEOPOLDSTAD. De zes Belgische nonnen van wie enkele dagen terug gemeld is dat zij vermist werden zijn veilig. Uit een telegram van de moe der-overste der zusters van liefda digheid uit Gent, tot welke orde de nonen behoren, bleek, dat zij niet vermist werden doch op weg waren naar een andere missiepost. HONGKONG. De Chinese en Brit se autoriteiten hebben „met weder zijds goedVinden" de landsgrens tus sen Hongkong en communistisch Chi na gesloten, aldus meldt de „China Mail". Een regeringswoordvoerder in Hongkong kon op dit bericht niet di- rekt commentaar leveren. LONDEN. De Britse minister van Financiën, Reginald Maudling, heeft in een debat, dat in het Londense universiteitsgebouw werd gehouden, verklaard dat Groot-Britlannië vast besloten is zich bij Europa te voegen, indien dit op degelijke wijze kan ge regeld worden. KOPENHAGEN. - In de Deense plaats Hjoerring is men er in ge slaagd een kind van 675 gram in het leven te houden. Het meisje is drie maanden in een couveuse verpleegd en kon in de afgelopen week door de ouders uit het ziekenhuis worden ge haald. Het weegt nu 1.800 gram. DEN 11AAG, 18-1. De Nederlandse beroepsbevolking is van büna 3.9 miljoen in 1947 toegenomen tot büna 4.2 miljoen op 31 mei 1960, een sta ging van acht procent. De groei blyft echter achter by die van de totale bevolking (19 procent). Was in 1947 nog 40.7 procent van alle inwoners van ons land werkzaam in beroep of bedrijf, in 1960 bedroeg dit percenta ge nog maar 36.4. De gegevens zijn gebaseerd op de uitkomsten van de volkstellingen van 31 mei 1947 en 31 mei I960 en gepubliceerd door het Centraal Bureau voor de Statistiek. Als oorzaken zijn aan te wijzen veranderingen in de leeftijdsopbouw, toenemend dagonderwijs en vermin dering van beroepsarbeid onder be jaarden. Bij vergelijking van de uit komsten valt verder op, dat de om vang van de agrarische beroepsbe volking absoluut en ten opzichte van de totale beroepsbevolking belang rijk is verminderd, waartegenover een toeneming staat, vooral voor de nijverheid, doch ook voor de econo mische en maatschappelijke dienst verlening, dat van een verdere ver schuiving sprake is van zelfstandi gen naar personen in dienstbetrek king en binnen laatstgenoemde groep van handarbeiders naar employé's en dat de grote teruggang van mede werkende echtgenoten en dochters en van in huiselijke diensten wer kende vrouwen vrijwel ig opgevan gen door een sterk toegenomen aan tal in fabrieken, ateliers en vooral op administratief gebied werkende vrouwen. De landarbeidersionen DEN HAAG, 19-1. Het college van rijksbemiddelaars heeft, na de Stich ting van de Arbeid gehoord te heb-, ben, het verzoek van het Landbouw schap om een verhoging van de land- arbeiderslonen per 1 november 1962 met tien cent per uur afgewezen. Het Landbouwschap is, zoals bekend, van mening dat het arbeidsinkomen in de landbouw een achterstand van 16 procent vertoont ten opzichte van andere beroepsgroepen. Door de aan gevraagde loonsverhoging had het, voor 'wat de landarbeiders betreft, het inhalen van de helft van die achterstand willen bewerkstelligen. Het zou dan een tussentijdse wijzi ging betreffen van de tot 1 mei a.s. lopende C.A.O. Het P.v.d.A.-congres Het P.v.d.A.-congres heeft het be leid van de frakties van de Partij van de Arbeid in de Eerste en Twee de Kamer goedgekeurd. Voor het zover was verklaarden de partijvoorzitter, de heer J. G. Suurhoff en de fraktielèider in de Tweede Kamer, prof. A. Vondeling, nog, dat op dit congres geen binden- de uitspraken verwacht konden wor den over een eventuele deelneming van de Partij van de Arbeid aan een nieuw kabinet na de komende Ka merverkiezingen. Veerboot kapseisde SEOEL, 19-1. - Ongeveer hgnderd mensen zijn verdronken bij het ver gaan van een veerboot bij Mokpi aan de zuidwestkust van Zuid-Korea. Er zou één overlevende zijn. Tot nu toe zijn veertig lijken geborgen. Volgeng ooggetuigen was de veerboot over belast en mochten er niet meer dan 80 mensen op worden vervoerd. DRIEBERGEN. De 15-jarige E. van der P. uit Driebergen is op weg naai school met zijn fiets geslipt en onder een uit tegenovergestelde richting komende personenauto geraakt. De jongen werd zwaar gewond overge bracht naar het ziekenhuis te Zeist, waar hij is overleden. Ingezonden mededeling f) 'JOURE Het land van de elfstedentocht en van D-E Echte Friesche Heeren-Baai. Beide zijn beroemd; de elfstedentocht als een zeer bijzondere sportprestatie, D-E Echte Friesche Heeren-Baai door haar bijzondere melange die „Wolken van genot" geeft. Elfstedentocht werd drama PARIJS, 19-1. In vele landen waar het maar blijft vriezen, worden de brandstoffen schaars. In West-Duits- land heeft het leger 800 spoorwagens en de helft van het vrachtautopark beschikbaar gesteld voor het vervoer van brandstoffen en voedingsmidde len. In Polen heeft men 500 reizigers treinen laten uitvallen om brandstof te sparen. Men geeft er de hoogste voórrang aan het vervoer van brand stof. In Hongarije worden de scholen met ingang van heden (maandag) tot 3 februari gesloten om brandstof te besparen. Ook hier heeft men reizi gerstreinen laten uitvallen. De mijn werkers doen extra diensten. Leve de gevangenis SAN QUENTIN (Cal.), 19-1. Antonio Ditardo is wel vast besloten. Vorige week vierde hij in de staatsgevangenis van Californië zijn 88e verjaardag en bij die gelegenheid ver klaarde hij nog eens dat hij er nooit meer weg wil. Ditardo is afkomstig uit Italië. Hij werd in 1920 wegens moord op zijn vrouw gevangen gezet. Sinds 1945 heeft hij stelselmatig elk aanbod tot vrijlating op ere woord afgeslagen. Nu is hij de nestor onder de 'gevangenen. In 1945toen hem voor het eerst vrijlating werd aange boden, zei hij: „Als ik hier vertrek is het met mijn voe ten uooruit. Ik wil hier blijven tot de grote baas mij roept". LEEUWARDEN, 19-1. Het clfslc- den-drama komt het duidelijkst tot uiting in de eindresultaten van een moordende dag. Vier toerrüders strompelden tegen kwart voor twaalf meer dood dan levend de redding brengende controlepost op de Grote Wielen binnen, waarmee het totaal aantal toeristen, dat de tocht met succes volbracht, op 72 kwam. Met de 57 geklasseerde wedstrydrüders mee betekent dit dus, dat 129 stoere mannen met trots het elfstedenkruis 1963 zullen mogen dragen. Hoe zwaar en hoe hard deze tocht dan wel is geweest blijkt uit het nuchtere maar ontstellende feit, dat dus 10.096 schaatsenrijders, die in al le vroegte met de hoop op een top prestatie uit Leeuwarden vertrokken, de strijd tegen de elementen hebben verloren. In werkelijkheid zullen on geveer 10.000 rijders de tocht niet hebben volbracht want nadat twee uur na het binnenkomen van Reinier Paping de controle voor de wed strijdrijders werd gesloten kwamen toch nog enkele tientallen dapperen in Leeuwarden terug, hopend, dat 't elfstedenbestuur hun prestatie als nog met een kruisje zou belonen. Maar de abnormale omstandigheden van vrijdag hebben de bestuurderen niet kunnen vermurwen. De helden kunnen slechts door middel van een snel vergankelijke contrólekaart met alle stempels aantonen, dat zij deze elfstedentocht hebben uitgereden. „Uitgereden" is echter 'voor de meeste toerrijders een te wijds be grip geweest.. Velen hebben in het diepe duister kilometers, ja, zelfs tientallen kilomeiers met de schaat sen onder de arm gelopen omdat het door de hoog opgewaaide stuifsneeuw gewoon onmogelijk was geworden om zich op een andere manier voort te bewegen. Het laatste groepje van vier bijvoorbeeld heeft praktisch ge sproken van Dokkum tot Leeuwar den, een afstand van bijna 24 kilo meter geen streek meer gedaan. Intussen krijgt de prestatie van de winnaar Reinier Paping, door het enorme aantal uitvallers, nog meer reliëf. TRIESTE POSTZEGELAFFAIRE Strafvervolging tegen „filatelistische Van Meegeren" Gesprek over Kasjmier NIEUW DELHI, 19-1. Zaterdag is te Nieuw Delhi vernomen dat het overleg tussen India en Pakistan over de staatkundige positie van Kasjmier nog niet tot tastbare resul taten heeft geleid. Pakistan wil dat de inwoners van Kasjmier in een volksstemming in de gelegenheid zullen worden gesteld zich uit te spreken over hun politieke voorkeur, hetgeen India weigert te aanvaarden. India heeft een oplossing van het vraag/stuk-Kasjmier voorgesteld, en waarbij wordt uitgegaan van de hui dige grens tussen de door India en Pakistan beheerste delen van Kasj mier. Deze grens is de bestandslinie, zoals die was op het tijdstip, dat de Indisch-Pakistaanse vijandelijkheden in dit gebied werden beëindigd. Dit voorstel is door Pakistan afgewezen. De twee afgevaardigden zijri, on danks de bestaande onenigheid, over eengekomen dat de beraadslagingen in februari a.s. in Pakistan zullen worden voortgezet. De onderhande laars zullen dan ministers zijn. AMSTERDAM, 19-1. - De waarde van vele door een selecte kring van filatelisten aangelegde verzamelin- gen van poststempels van vóór de invoering van de postzegel (midden vorige eeuw) daterende oude Indi sche en Franse brieven, is volgens informaties van het A.N.P. dubieus geworden. De Amsterdamse justitie gaat na melijk een strafvervolging instellen tegen de 75-jarige gepensioneerde KNIL-overste R. E., P. M. uit Bus- sum, die wordt beschuldigd van op lichting of poging daartoe. Uit een omvangrijk, door de Haagse rijksre cherche ingesteld onderzoek is vol gens de justitie gebleken, dat de be jaarde Bussummer gedurende meer dan tien jaar oude poststempels na gemaakt heeft. Oude brieven ermee heeft gestempeld en deze als echt en onvervalst in de handel heeft ge bracht. Ook is volgens de justitie bekend geworden, dat M. van gebruikte post zegels de stempels heeft verwijderd, van nieuwe gom heeft voorzien en als nieuw heeft verhandeld. Beschadigde postzegels zou hij ge restaureerd hebben o.m. door ze met een op maat geslepen haakpen van nieuwe tandingen te voorzien. Bin nen drie uur maakte hij de meest ingewikkelde poststempels uiterst knap na. In justitiële kringen noemt men M. „de tweede Van Meegeren". Ook wordt deze man, die voor de oorlog vele funkties in filatelistische verenigingen bekleedde en in 1934 een gouden medaille won op een fi latelistische tentoonstelling, in offi ciële kringen „de grootste poststem pelvervalser en één van de grote postzegelvervalsers ter wereld" ge noemd. Stuk bevroren zand doodt man SCHIEDAM, 19-1. Op de gemeen telijke straatmakerswerf te Schie dam is de 54-jarige chauffeur C. T. dodelijk getroffen door een vallend stuk bevroren zand van circa 0.6 ku bieke meter. De man stond met twee medeai-beiders te praten bij een ze ven meter hoge zandberg. Deze zand berg wag aan de buitenkant bevro ren en men had zand gehaald uit het midden van de berg, waardoor deze enigszins ondergraven was. Op een gegeven moment begon de harde bui tenkant te schuiven en raakte een brok los. De twee andere arbeiders zagen het stuk vallen en sprongen opzij. De heer T. werd echter in de rug door het stuk zand getroffen. HET GEHEIM VAN TURTON TOWER 3. „Geen mens meer aan boord daar!" schreeuwt de kapitein tegen Aram. „Ik draai hem weer in de wind, Aram, die lui hebben dat wrak kennelijk allang ver laten. „Neen! Wacht! Ik herken die achterspie- gel! Dat is de schuil, waarmee Williams van Cabotsvillc gevlucht is!" roept Aram opgewonden. „Ik moet daar een kijkje ne men, schipper! Het is van het grootste be lang!" Met tegenzin geeft de kapitein bevel het wrak te enteren. Als de entertouwen de beide schepen zover naar elkaar getrokken hebben, dat de verschansingen elkaar ra- ken, springen Aram en Agua snel over. Hol dek is een ravage van gescheurd want en vernielde tuigage. „Geen levende ziel, Aram", snuift Agua teleurgesteld, „ik ge loof, dat die Williams allang ergens in een sloep ronddrijft...." Maar op dat moment klinkt er gestom mel in een der kajuiten en een magere, slonzige man komt het dek op. De holle ogen in het uitgeteerde gelaat, staren Aram en Agua verwilderd aan

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 6