Frankrijk en Duitse Bondsrepubliek naar een overeenkomst Moskou wil twee of drie inspecties toestaan Felle koude in V.S. Heeft China binnen twee jaar een A-bom? Zware sneeuwval en ijs teisteren talrijke Europese landen Rode Kruis wil een miljoen leden hebben ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 21 januari 1963 119e jaargang No. 19314 WAARIN OPGENOMEN 'DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Zierikzee. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochlman. jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, lel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk In dit nummer: Vlaggetjesdag op 8 augustus ADENAUER TE PARIJS - JC;..; PARIJS, 20-1. - Bondskanselier Konrad Adenauer is zondagmiddag in Par(js aangekomen voor bespre kingen met president De Gaulle over een verdere toenadering tussen de Dutse bondsrepubliek en Frank rijk. Het overleg met het Franse staatshoofd zou heden-maandagmor gen om tien uur beginnen, in de pre sidentiële ambtswoning, het Elysee. Op het vliegveld Orly, waar hij werd welkom geheten door premier Georges Pompidou en minister van buitenlandse zaken Maurice Couve de Murville, sprak de Westduitse re geringsleider over het akkoord in zake Frans-Westduitse samenwer king dat hij gaat tekenen, als „een gebeurtenis van wereldhistorisch be lang", die een einde maakt aan vier eeuwen van oorlogen en conflicten tussen de twee landen. De bondskanselier zwaaide lof toe aan president De Gaulle, die naar zijn mening „iets zeer zeldzaams be zit - een gevoel voor historie". „Hij ziet zowel ver terug in het verleden als ver vooruit in de toekomst. Hij erkent het belang van een solidari teit tussen de twee volkeren in het hart van Europa. Dit is niet altijd gemakkelijk voor twee volkeren. Het betekent een verantwoordelijkheid welke het welzijn van elk verre te boven gaat", aldus dr. Adenauer. Frans-Duitse overeenkomst De Frans-Westduitse overeenkomst waarover de Westduitse regerings leider sprak, zal woensdag worden gepubliceerd, als de bondskanselier naar Bonn terugkeert. Het akkoord zal politieke, militaire en culturele zaken betreffen. Naar verluidt zal over economische samenwerking niet worden gerept of slechts terloops worden gesproken, teneinde bij de overige vier leden van de Europese gemeenschappelijke markt niet de vrees te doen postvatten, dat de Frans-Westduitse toenadering een aantasting van het gezag van de Europese commissie van de E.E.G. met zich mee zou brengen. Franse functionarissen geloven, dat dr. Adenauer president De Gaulle volledige steun zal geven voor diens houding in de kwestie van een Brit se toetreding tot de E.E.G., hoewel het parlement in Bonn en het me- DE KERNPROEVEN WASHINGTON, 20-1. Chroesjtsjov heeft Kennedy in een brief meege deeld, dat de Sowjet-Unie akkoord zal gaan met twee of drie inspekties ter plaatse per jaar bij een eventuele overeenkomst over het stopzetten van de kernproeven, zo heeft het State Department bekend gemaakt. Het ministerie, dat de briefwisse ling publiceerde tussen Chroesjtsjov W intervoordeelt je WENEN, 19-1. De strenge vorst heeft het ijzeren gordijn aan de Oostenrijks - Hongaarse grens op wachtgeld gesteld. De anders ondoordringbare mijnenvelden, die het Hon gaarse regiem langs zijn gren zen heeft gelegd, zijn onder een dikke laag hardbevroren sneeuw volslagen ongevaar lijk geworden. Zelfs de prik keldraadversperringen staan op vele plaatsen niet meer on der stroom. Een drietal Hon garen liet zich dit buitenkans je niet ontglippen en wandel de rustig over de mijnenvel den naar Oostenrijk. Kolwezi (Katanga) wordt vandaag bezet EUSABETHSTAD. 20-1. Meer dan duizend Indische militairen van de V.N., gesteund door pantserwagens, zullen heden, maandag, de belang rijke mijnstad Kolwezi, het laatste bolwerk van Tsjombe binnentrekken in gezelschap van de Katangaanse president zelf,, die de troepen tege moet zal gaan. Hij was uit Elisa- bethstad naar Kolwezi teruggekeerd na besprekingen met V.N.-funktio- narissen en ondertekening van een akkoord dat voorziet in toegang van de V.N. tot de mijnstad. Tsjombe keerde naar Kolwezi terug om zijn aanhangers aldaar op de komende gebeurtenissen voor te bereiden. Met de bezetting van deze stad is de mi litaire V.N.-aktie in Katanga prak tisch beëindigd. en Kennedy over dit onderwerp, gaf een verklaring uit. Hierin wordt ge zegd, dat de V.S. ermee ingenomen zijn, dat de Sowjet-Unie opnieuw akkoord gaat met het principe van de controle ter plaatse. Uit de brief wisseling blijkt, dat Kennedy niet akkoord gaat met de door Chroesj tsjov voorgestelde twee of drie in spekties ter plaatse. Hij acht dit aantal niet voldoende. Hij heeft te kennen gegeven, dat de V.S. acht onderzoeken ter plaatse wel het mi nimum achten. Het valt te hopen, zo zegt het Amerikaanse ministerie in zijn ver klaring, dat de Sowjet-Unie het overleg over het aantal inspekties en andere daarmee verbonden rege lingen op een realistische wijze zal aanvatten. VERZOEK AAN MINISTER Bejaarden willen meer DEN HAAG, 19-1. Het C.O.S.O., Centraal Orgaan Samenwerkende Organisaties, waarbij zijn aangeslo ten de Algemene Bond van Ouden van Dagen, de Bond voor Staatspen sionering en de Unie van Katholie ke Diocesane Bonden, heeft bij mon de van zijn voorzitter en secretaris op de minister van sociale zaken en volksgezondheid een beroep gedaan alles in het werk te stellen opdat ook de bejaarden zo spoedig moge lijk deel hebben aan de toenemende welvaart. In de laatst gehouden ver gadering van het C.O.S.O., aldus beide bestuursleden, was men van mening, dat ondanks de 15 procent verhoging van de uitkering krach tens de A.O.W., de financiële positie van de bejaarden nog steeds zo is, dat zij in onze welvaartsstaat beho ren tot een achtergebleven groep. Rubens in kerk te Etten BREDA, 19-1. - Met Pasen zal de Sint Lambertuskerk te Etten worden verrijkt met twee bijzondere kunst werken, onder andere een schilderij van Rubens. Deze schilderijen wor den afgestaan door de dienst van 's rijks verspreide kunstvoorwerpen. Voor hoe lang de kunstvoorwerpen in de kerk blijven is niet bekend. De dienst heeft geen termijn bepaald. Verwacht wordt dat zij enkele jaren in de kerk zullen blijven. STREEFJAAR 1967 DEN HAAG, 19-1. De afdelingen van het Nederlandsche Roode Kruis zullen via de kringcommissarissen worden aangespoord om de leden werving te intensiveren. Dit ge schiedt opdat het aantal leden in 1967 by gelegenheid van het eeuw feest van de vereniging zal zgn op gevoerd tot één miljoen. In 1962 steeg het ledental met naar verwachting 43.000 tot 775,000. Dit blijkt, uit het jaaroverzicht, dat de direkteur-generaal van het Neder landsche Roode Kruis, de heer A. van Emden, op de vergadering van het dagelijks bestuur heeft verstrekt. Daarin werd voorts vernield dat het aantal afdelingen met drie steeg tot 446. Het Ronde Kruis telt 270 co lonnes. 11.400 helpers en helpsters, 1.031 artsen-cursisten en 518 ver pleegsters-cursisten. rendeel van de leden van het West duitse kabinet deze houding hebben gekritiseerd. De regering in Parijs zou echter van oordeel zijn, dat de Frans-Britse moeilijkheden de ge meenschappelijke markt zullen ver zwakken, aangezien de industriële en handelsbetrekkingen tussen de zes leden al zo sterk onderling ver weven zijn. CHICAGO, 20-1. - Grote stukken van de Verenigde Staten hebben te lijden van een felle koude die zelfs tot in California en Nieuw- Mexico is doorgedrongen, waar de winters gewoonlijk zacht zijn. Te Albuquerque in Nieuw-Mexico vroor het ruim 21 graden Celsius, de laagste temperatuur welke daar ooit werd gemeten. In zuid-Californië daalde het kwik tot ruim 24 graden onder nul. Verder in het noorden, te Lone Rock, in Wisconsin, werd een tem- pertuur van bijna 33 graden onder nul geregistreerd. IJzel maakte op vele wegen in het zuiden der V.S. het verkeer onmogelijk. Hongerende vogels LEKKERKERK, 20-1. D eafdeling Krimpenerwaard van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren, die sa menwerkt met de Vereniging Vogel bescherming verzoekt dringend om geld ter verkrijging van voedsel voor de vele groepen hongerende vogels in deze streek, daar eigen middelen thans praktisch zijn uitgeput. Men kan gelden storten op giro 523178 ten name van bovengenoemde afde ling te Gouda. VAN DE NOOD EEN DEUGD.... Katwijkers eten allemaal erwtensoep Admiraal Feit zei dit naar aanlei ding van berichten in Tokio dat op een bijeenkomst van de Japans-Ame rikaanse raadgevende veiligheids commissie in Tokio is gezegd, dat de Chinese volksrepubliek twee kern bommen en binnen tien jaar een volledige kernbewapening heeft. Onder „naaste toekomst" verstond generaal Feit eer\ periode van één tot twee jaar. Hij voegde eraan toe, dat de Russen, over deze ontwikke ling bezorgder zouden moeten zijn dan „wij in de vrije wereld". Naar de mening van admiraal Feit zou de ontploffing van een kernbom in China op de militaire situatie niet onmiddellijk van invloed zijn. TOKIO, 20-1. De opperbevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in het gebied van de Stille Oceaan, admiraal Harry D. Feit, heeft op een persconferentie in Tokio gezegd, dat de Verenigde Staten en hun bond genoten moeten verwachten, dat ook communistisch China in de „naaste toekomst" een kernbom tot ontplof fing brengt. KATWIJK AAN ZEE, 20-1. Zes duizend porties erwtensoep zijn uit gereikt aan de bevolking van Kat wijk aan Zee die sinds vrijdag door een ontploffing bij het gemeentelyk gas, water en elektriciteitsbedrijf van gastoevoer verstoken is. De erwtensoep was afkomstig van de marine luchtvaartdienst van de vliegbasis Valkenburg. Personeel van het Rode Kruis deelde de warme snert bij zes posten uit. Morgen zal er nog meer erwtensoep worden aan gevoerd, want men kwam vele por ties te kort. Zaterdagavond is door het over matig gebruik van elektriciteit, dat werd veroorzaakt door het uitvallen van het gas, het stroomverbruik zo toegenomen dat de elektriciteit enige uren i9 uitgevallen. De gemeentelijke autoriteiten dringen er bij de bevol king op aan zich enigszins te matigen in het gebruik van elektriciteit. De Algerijnse regering heeft het hoofd van haar diplomatieke missie in Tunis teruggeroepen. Voorts wor den de Algerijnse consulaire verte genwoordigers uit Tunesië terugge trokken. Dit heeft de minister van BuitenlandseZaken, Mohammed Chemisti, in Algiers bekend gemaakt Scholen en fabrieken sluiten hier en tiaar Met de opbrengst van de lectuur- huisjes en -kastjes werden ongeveer 230.000 boeken en 1.125.000 kilo tijd schriften ingezameld. De bioscoop collecte bracht f 70.800,op, en de campagne-opbrengst zal opbrengen ongeveer 1.75 miljoen. Bij de bloedtransfusiedienst ston den circa 185.000 donors geregistreerd en het aantal bloedtransfusiediensten beliep 110. Het'aantal trombosedien sten van of samenwerkend friet het Roode Kruis steeg met twee tot 18. De omzet van Welfare-materialen groeide met f 43.000,tot f 480,000, De zes nieuwe hulpposten langs de v/eg brachten het totaal op 894, In totaal werden met 1962 patiën ten 28 weektochten met het hospi taal- en rampenschip uitgevoerd, 14 vakantieweken voor 502 invaliden werden eveneens georganiseerd. De hulp aan het buitenland was enorm. BONN, 20-1. Zware sneeuwval bij harde wind heeft de vele wegen en spoorwegen in Duitsland, Zwitser land, Italië, Zuidslavië, Engeland en Oostenrük versperd. In het Oostduitse district Neu- brandenburg heeft de overheid de bevolking aangeraden kolengruis en sprokkelhout te stoken al9 er door de grote vervoersmoeilijkheden geen steenkool meer is. De Oostduitse mijnwerkers zullen ook zondag wer ken. Op enkele plaatsen zijn landar beiders in de mijnen te werk gesteld. In de Bondsrepubliek en in Oos tenrijk zijn zaterdag veel auto's en treinen in de sneeuw blijven steken, die vaak metershoog opwaaide. Tien scholen in Frankfort zijn gesloten, omdat de stookolie op wa9. Een ho tel in deze stad heeft om dezelfde reden zijn bedrijf gestaakt. In Zuidslavië woeden bij een tem peratuur van tien tot zeventien gra den onder nul zware sneeuwstor men. Florence in Italië beleefde zijn zwaarste sneeuwval sedert 1929. In Genève (Zwitserland) was za terdag het verkeer, nadat het twee dagen achtereen had gesneeuwd, vrijwel tot stilstand gekomen. In Parijs heeft men zaterdag met min 12 graden de' laagste tertipera- tuur sinds 1940 gemeten. Vele wegen in Frankrijk moesten wegens glad heid en sneeuw voor het verkeer worden gesloten. Talrijke scholen hebben de kinderen vakantie gege ven. De veerdiensten over Het Kanaal moesten zaterdag worden gestaakt wegens windkracht tien. De groente wordt schaars in Engeland. Enkele boeren hebben met behulp van pneu matische boren hun winterwortelen geoogst. In Polen daalde het kwik tot min 31 graden. Vele fabrieken, winkels en scholen zijn wegens brandstofge brek gesloten. Zweden vormde een goede uitzon dering met temperaturen even onder het vriespunt. Uit Zweden werden zondag sneeuw stormen en zwaarder wordend pak ijs gemeld. Een autoveerboot liep bij Mariehamn op de Aaland-eilan den aan de grond. De 44 passagiers konden echter veilig aan land wor den gebracht, In Denemarken kwamen twee broers van vier en acht jaar om het leven, doordat de auto van hun va der in de baai van Flensburg door het ijs zakte. De vader en nog twee kinderen konden zich redden. Het ijs in de Deense wateren wordt snel dikker, waardoor het scheepvaart verkeer zelfs met de steun van ijs- brekers sterk wordt bemoeilijkt. De meeste veerdiensten zijn gestaakt. Oost-Noorwegen heeft nu al drie maanden achtereen van de koude te lijden. Verandering van het weer is nog niet in zicht. In noord-Noorwe- gen geraakten vissersdorpen door een zware sneeuwstorm van de bui tenwereld afgesloten. Sneeuw in Engeland In Engeland zijn in'80 van de 86 graafschappen door opgewaaide sneeuw wegen onbegaanbaar. In de.- len van Schotland en oost-Engeland heeft men de strijd tegen de sneeuw opgegeven. Tot dusver is slechts één weg tussen Engeland en Schotland berijdbaar gemaakt. In Italië is het verkeer ook op vele plaatsen stilgelegd door zware sneeuwval. In do noord-Italiaanse provincie Fcrrara is alle jachtactivi- teit opgeschort om het wild, dat het toch al zwaar te verduren heeft, zo veel mogelijk te sparen. In Parijs en zijn voorsteden werd het wegverkeer in grote mate be- Deze gigantische, ontzagwekkende hangar staat in Californië, V.S. Het gebouw wordt op het ogenblik inge richt als constructie- en assemblage werkplaats voor kernraketten. Van oorsprong is het een hangar voor luchtschepen: daarvoor werd het in de jaren 1931-1933 gebouwd. Het vloeroppervlak van de hangar is groot genoeg om er zeven voetbal velden op af te zetten, terwijl geen speler de bal ooit tegen het dak zou kunnen schoppen: dat is nl. onge veer 65 meter hoog. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Wat men by apen na-apen noemt, noemt men bij de men sen mode. Vijf plaatsen zonder water GEERVLIET, 19-1. Door het uit vallen van de watervoorziening van het Oudbeyerlandse hoge druk wa terleidingbedrijf werden de gemeen ten Oud-Beijerland, Nieuw-Beijer- land, Goudswaard, Heinenoord en Piershil an leidingwater verstoken. De lage rivierstand van het Spui maakte het voor het Beyerlandse waterleidingsbedrijf onmogelijk om rivierwater in de filterinstallatie te pompen. Het gevolg was, dat de kra nen in de vijf gemeenten van de Hoeksche Waard geen druppel water meer leverden. WAr 1161 Dl &IL T moeilijkt door sneeuwval en glad heid. In noord-Griekenland viel weer veel sneeuw. In Saloniki zelfs ander halve meter, waardoor de verbindin gen met andere plaatsen werden verbroken. Athene had te lijden van zware regen- en hagelbuien, waardoor vele huizen in het water kwamen te lig gen. UTRECHT. Bij de spoorwegen heeft m enveel mensen en materiaal ingezet om de banen sneeuwvrij te maken. Deze enorme inspaning had succes. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 21-1. Het K.N.M.I. d&elt mede: Gedurende het gehele week einde stond er in Nederland een felle oostenwind. Deze bereikte tij delijk stormkracht toen een randsto- ring in westelijke richting over Bel gië en via het Kanaal naar de At lantische oceaan trok. De vorst bleef al die tijd matig tot streng. Intussen bevindt zich boven zuid-Noorwegen een krachtig hogedrukgebied met een luchtdruk in het centrum van bijna 1045 mb. Deze breidt zich tij delijk over onze omgeving uit, waar door de wind zwak wordt en de tem peratuur geleidelijk weer enkele graden daalt. Verder is in noord-Noorwegen een kleine storing aangekomen die zich over de Oostzee naar het zuiden ver plaatst en die vergezeld gaat van be wolking en wat sneeuw. Dinsdag avond wordt deze storing bij de Poolse kust verwacht. Voordien zal de bewolking van deze storing ons land bereiken, maar sneeuwval is voor morgenavond onwaarschijnlijk. Aanhoudend matige, tot strenge vorst Verwachting tot dinsdagavond: Over het algemeen weinig bewol king. Overwegend matige noordoos telijke wind. Matige tot strenge en vannacht op enkele plaatsen moge lijk zeer strenge vorst. 22 jan. Zon op 8.36, onder 17.08. Maan op 5.45, onder 14.19. Nieuwe maan: 25 jan. te 14.42. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 22 jan. 0.29 v.m. 12.49 n.m. BROUWERSHAVEN 22 jan. 0.14 v.m. 12.32 n.m. Springtij: 27 jan. Overtuigend excuus LONDEN, 19-1Een Londense arbeider die dezer dagen twin tig minuten te laat op zijn werk verscheen, heeft daar voor een wel aan de huidige koude aangepast en overtui gend excuus aangevoerd. Toen hij opgestaan was en zich ge wassen had, zo verklaarde hij, en zich daarna aan het ontbijt wilde zetten, kwam. hij tot de ontdekking dat zijn gebit in het glas water op zijn nacht kastje ivas vastgevroren. Daar toevallig op dat tijdstip de elektrische stroom was uitge vallen, kon }iij geen elektrisch kacheltje of iets dergelijks voor de „verlossing" van het gebit aanwenden en stond hem niets anders te doen dan het glas ivater in de tvarmie van zijn handpalmen langzaam te doen ontdooien Het excuus ioerd aanvaard.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1