V.N.-TROEPEN BEZETTEN VREEDZAAM STAD KOLWEZI Engeland De oesterproeven in het Veerse Gat en q Schilderijenroof te Caracas Onbekend of E.E.G.-onderhandelingen i stoppen In alle vroegte ging Elfstedentocht van start Brief over Tsjombe zierikzeesche nieuwsbode! Vrijdag 18 januari 1963 119e jaargang No. 19313 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT RfcDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Zierikïee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v h. Lakenman Ochtman. lannewekken JI, Zierikzee, Postbusno.t, lel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk In dit nummer: Eiland in de ban van ijs en sneeuw Overeenkomst in Katanga NEW YORK, 17-1. De Verenigde Naties en de Katangaanse president hebben overeenstemming bereikt over de vreedzame intocht van de strijdkrachten der Volkerenorgani satie in Kolwezi, de stad in Katanga waarop zich de troepen van Tsjombe hadden teruggetrokken. De V.N.-troepen zouden heden vrijdagochtend naar Kolwezi trek ken en zouden de operatie maandag voltooid moeten hebben. Donderdagavond zond de Volke renorganisatie via radio-Elisabeth- stad een beroep op de Katangaanse gendarmerie uit om zich niet langer te verzetten „nu president Tsjombe akkoord is gegaan met het hereni gingsplan". De overeenstemming werd bereikt tijdens een bijeenkomst in Elisabeth- stad van Tsjombe en twee vertegen woordigers van de Volkerenorgani satie. In een desbetreffende bekendma king werd gezegd, dat president Tsjombe de gendarmerie in Kolwezi opdracht zou geven mee te werken om een vreedzame intocht van de V.N.-strijdkrachten mogelijk te ma ken. Geen arrestaties Verder werd bekend gemaakt, dat de gendarmerie niet zou worden ge arresteerd en haar uniformen mocht blijven dragen. Zij moest echter wel haar wapens inleveren, uitgezonderd een persoonlijke lijfwacht van presi dent Tsjombe, ter sterkte van een compagnie. De Katangaanse autoriteiten zullen er, in samenwerking met de Ver enigde Naties, voor zorgen dat de in fabrieken in Kolwezi aangebrachte springladingen onverwijld zullen worden verwijderd. Zuidslaviër over Berlijn BELGRADO, 17-1. Een Zuidslavi- sche regeringswoordvoerder. Drago Kunc, heeft donderdag gezegd dat de door Chroesjtsjef voorgestelde op lossing van het Berlijnse vraagstuk „de nodige aandacht van de belang hebbende partijen" verdient, aldus het officiële persbureau Tanjoeg. Het voorstel „brengt de mogelijk heid voor een oplossing van dit brandpunt van internationale crisis in Europa nader", aldus Kunc. TWEEDE KAMER DEN IIAAG, 17-1. In de Tweede Kamer hebben verschillende leden bij de behandeling van de land bouwbegroting sterk aangedron gen op het nemen van oesterproeven in het Veerse Gat. In antwoord hierop zeide minister Marijnen over de proefneming, dat zijn verlangens in dezelfde richting gaan als die der Kamerleden. Hij heeft bij zijn ambtgenoot van ver keer en waterstaat op voortgang aangedrongen. Bij het besluit, deze proefneming door te laten, gaan, heeft men indertijd deze proef losgekop peld van de economische mogelijk heden die in de Grevelingen even tueel zijn te realiseren. Een zekere twijfel is nog aanwezig of het wel Warme reactie DEN HAAG, 17-1. Uit Brazza ville aan de Kongo-rivier in Afrika, stuurde een K.L.M.- employé aan de wereldomroep in Hilversum een cheque van dertig gld., te bestemmen voor hulp aan de hongerende en verkleumende vogels in Ne derland. De wereldomroep heeft het geld doorgestuurd aan het Comité "Wintervoeding Vogels. Deze reactie uit Afri ka is een gevolg van het we reldomroep nieuws jour naai dat Piet v. Soest dagelijks ver zorgt voor de Nederlanders overzee. Op 12 januari had hij de luisteraars verteld van de bittere koude van 20 gr. onder nul en van de vogels in nood. Hij vroeg toen de luisteraars hem eens te schrijven hoe op die dag bij hen de tempera tuur was geweest. De heer Meyer uit Brazzaville stuurde behalve geld ook een brief waarin hij vertelde dat het momenteel in Brazzaville zeer warm is: 36 gr. in de schaduw verantwoord is voor de proef in het Veerse Gat een investering van vijf tien miljoen te doen; het gaat hier om een technische moeilijkheid ge rezen aan de kant van het ministe rie van verkeer en waterstaat. Is die technische moeilijkheid opgelost, dan wil de minister er gaarne het zijne toe bijdragen, dat de voor de proef benodigde gelden alsnog suppletoir op de begroting van verkeer en wa terstaat worden opgevoerd. Met betrekking tot art. 8 van de Deltawet deelde de minister mede, dat binnenkort een interim-rapport kan worden verwacht van de betref fende commissie. TWEEDE KAMER Motie landbouwbegroting DEN HAAG, 17-1. B(j de behande ling van de landbouwbegroting heeft de heer Vredeling c.s. de volgende motie ingediend. „De Kamer, gelet op de beslissing van de regering om binnen het ka der van het E.E.G.-beleid de richt prijs voor tarwe met f 2,per 100 kg te verhogen, in aanmerking nemend de gevol gen, die dit beleid kan hebben voor het toekomstig graanprijsniveau in de (eventueel vergrote) E.E.G. en bij gevolg voor de in gang zijnde onder handelingen over toetreding van an dere landen tot de E.E.G. en voor de aanstaande onderhandelingen tussen de E.E.G. en derde landen, in het bijzonder de Verenigde Staten, over hun wederzijdse handelsbetrekkin gen, verzoekt de regering het wenselijk geachte garantieniveau voor de ak kerbouwsector op andere -wijze na te streven, en gaat over tot de orde van de dag". De motie is mede ondertekend door de heren Egas, Schagen, Von deling en Roemers (allen Partij van de Arbeid). LONDEN, 17-1. De Britse regering is nog steeds vastbesloten de onder handelingen in Brussel voort te zet ten, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken in Londen donderdag verklaard. Hij zei dit op een dagelijkse pers conferentie voor journalisten, die in groten getale waren opgekomen .na alarmerende berichten over het ver loop van de onderhandelingen in: - Brussel. Op de vraag of de dag van vandaag „noodlottig" genoemd kon worden zei de woordvoerder dat de Britse delegatie in Brussel er niet zo over denkt. Heath zal niet voor de vastgestelde tijd terugkeren, zo zei hij. CARACAS, 17-1. De Venezolaanse politie maakt jacht op een bende die, zoals gemeld, woensdag vijf waarde volle schilderijen uit een museum in Caracas roofde. De waarde van de kunstwerken, een Van Gogh, een Cezanne, een Picasso, een Braque en een Gaugauin, wordt geschat op anderhalf miljoen gulden. De diefstal werd gepleegd toen vierhonderd scholieren een bezoek brachten aan het museum, waar een tentoonstelling van Franse kunst ge houden werd. De verzameling, die eigendom is van Franse musea, maakt een rondreis door Latijns Amerika. De bende bestond uit vijf tien personen onder wie twee vrou wen. Uit hun uitlatingen viel op te maken, dat de daad een politieke strekking had. Een van de vrouwen schoot op een scholier, die trachtte de diefstal te beletten. De jongeman werd licht gewond. De Franse culturele attaché in Ca racas verklaarde, dat hij zijn rege ring had ingelicht en dat president de Gaulle zou beslissen of de ten toonstelling moest worden gesloten. Studenten hebben de hand in deze diefstal. De Elfstedentocht Een recente opname van H.K.H. Prinses Margriet, die op 19 januari a.s. haar 20e verjaardag hoopt te vieren. (Foto: Max Koot). Onzekerheid te Brussel BRUSSEL, 18-1. Kort voor midder nacht zijn de ministers van de zes landen van de Europese Economi sche Gemeenschap uit elkaar gegaan zonder een formele beslissing te heb ben genomen over de vraag, of de onderhandelingen met Engeland over 't Britse lidmaatschap van de E.E.G. zullen worden voortgezet. Geen enkele officiële verklaring over de stand van zaken op dat mo ment werd afgelegd. Medegedeeld werd slechts, dat de besprekingen heden (vrijdagochtend) om elf uur worden voortgezet. Haastig zich een weg banend door de vele tientallen journalisten in de hall van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Brussel zei minister Luns slechts: „Geen resultaten, wij gaan morgen verder". Tegenover de mening van sommige waarnemers, die het feit dat het overleg tussen de vijf E.E.G.-landen en de Franse minister van buiten landse zaken, Couve de Murville, vrijdag verder zal gaan een „licht punt" zagen, staat de algemene in druk in de wandelgangen van de conferentie, dat aan het Franse standpunt weinig of niets is veran derd. Dit houdt in, dat de Franse re gering een complete breuk in de on derhandelingen met Engeland aan wezig acht. Enorme rlrnkte in Leeuwarden De inschrijving van de wedstrijdrij- ders in hotel „De Groene Weide". LEEUWARDEN, 18-1. Duizenden hebben in de vroege ochtenduren het altijd weer boeiende maar ook hui veringwekkende schouwspel van de start van de Elfstedentocht bijge woond. Om precies half zes ging de deuren van de door honderden ster ke lampen verwarmde grote hal van een moffelinrlch^ng open eii ont stond de wedloop van de rijders, 578 in getal, cm maar zo snel mogelijk cp,het Ijs te komen. Al lang hadden ze in de hal als een hongerige meute staan dringen om een zo gced mogelijk plaatsje te ver overen. Via een smal pad bereikten ze de grote weg die ze eerst nog moesten oversteken alvorens zij langs een vrij steile en spiegelgladde helling maar de door magnesium fakkels en talloze schijnwerpers hel verlichte startplaats op het Van Harinxmaka- naal Iconden komen. In die afdaling tuimelden de meest onvoorzichtigen over elkaar heen maar niemand liep hierbij noemenswaardige verwondin gen op. Zo snel mogelijk zochten de rijders een plaatsje op de lange rij banken om de schaatsen onder te binden en al vrij spoedig verdwenen de eersten in de diepe duisternis op weg naar Sneek. De eerste, die, uitgeleide gedaan door de flitslichten van tientallen fotografen, in de zwarte muur ver dween. was Johan Weerman uit Steggerda. De toerrijders Kort nadat de wedstrijdrijders uit het gezicht waren verdwenen werd begonnen met liet starten van de ruim 10.000 toerrijders, die mei een grotere frequentie dan de aanvankc- Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Het laatste woord heeft de man als hij zijn vrouw gelijk geeft. WAT 1EGT DE BILT Meer wind Verwachting tot zaterdagavond: Wolkenvelden en hier en daar een sneeuwbui, maar ook opklaringen. Matige tot krachtige aan de kust tij delijk harde wind tussen noordoost en oost. Matige tot strenge vorst. 19 jan. Zon op 8.39, onder 17.03. Maan op 2.27, onder 12.46. 20 jan. Zon op 8.38, onder 17.05. Maan op 3.33, onder 13.11. 21 jan. Zon op 8.37, onder 17.06. Maan op 4.40, onder 13.41. Nieuwe maan: 25 jan. te 14.42. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 19 jan. 9.37 v.m. 20 jan. 10.40 v.m. 21 jan. 11.43 v.m. 22.22 n.m. 23.27 n.m. n.m. lijk vastgestelde 1.000 per twintig minuten op het ijs werden losgela ten. Om kwart voor zeven bereikte de kop van de groep wedstrijdrijders de controlepost in Sneek, die vlak bij een brug was gelegen. De eerste die zijn kaart liet afstempelen was S. de Vi'ies uit Harich. Kort achter hem volgden onder meer J. Walstra uit Tjerkgaart, B. Wisman uit Rotter dam, F. Veltstra uit Akkrum, L. Meyering uit Arnhem en W. Wage- makers uit Leeuwarden. De indruk was dat de rijders in een vrij laag tempo reden. Het was ijzig koud maar daardoor hadden de Snekers zich niet laten afschrikken. Zij zorg den voor zeer grote belangstelling bij de controlepost, waar de rijders wit van de rijp aankwamen. Om 6.55 uur bereikten de wed strijdrijders de controlepost in IJTst, waar H. Speerstra uit Heerenveen het eerst door de controle ging on middellijk gevolgd door S. de Vries. Zij maakten deel uit van een eerste peleton van ongeveer vijftien rijders waarachter kort na elkaar nog di verse groepen doorkwamen. ACCRA, 17-1. Na reeds de vorige week in een brief aan secretaris generaal Oe Thant de Verenigde Na ties van „weifelen en gebrek aan vastberadenheid" te hebben beschul digd door president Tsjombe van Katanga vrijheid van beweging toe te staan, heeft president Nkroemah van Ghana er in een tweede brief bij de secretaris-generaal op aange drongen Tsjombe te laten arreste ren en te doen berechten. BROUWERSHAVEN 19 jan. 9.27 v.m. 22.05 n.m. 20 jan. 10.30 v.m. 23.11 n.m. 21 jan. 11.31 v.m. n.m. Doodtij: 20 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 18-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Een kleine storing die giste ren over de Oostzee naar het zuiden trok is bij Polen nadr het westen gaan afzwenken en trekt spoedig over ons land naar Engeland. De storing gaat vergezeld van wolken velden waaruit hier en daar wat lichte sneeuw valt. Achter de sto ring steeks een krachtige oostelijke tot noordoostelijke wind op. De vorst zal daardoor onverminderd voortdu ren en matig tot streng blijven. In de nacht van donderdag op vrij dag werd de laagste waarde op het vliegveld Eelde gemeten, nl. minus 19 graden Celsius. Om negen uur rapporteerde Soesterberg zelfs min 20 graden. Het hogedrukgebied bij Engeland wordt versterkt aan zijn noordflank. Boven Polen stijgt de druk onder invloed van een ander hogedrukgebied dat uit Rusland af komstig is. Dit laatste heeft gelijk tijdig met het opdringen van een de pressie bij de Golf van Biscaye en Portugal tot gevolg, dat de koude lucht de komende dagen uit Polen wordt aangevoerd. Vrij-af door koude DEN BURG, 17-1. Wegens de kou de hebben de leerlingen van de openbare lagereschool te Koog op Texel vrijaf gekregen. De vijf jaar geleden gebouwde school werd toen uitgerust met kachels die blijkbaar niet op een ouderwetse winter be rekend zijn. Gisteren kon men het niet warmer stoken dan zeven gra den. Het hoofd van een school in Oudenbosch heeft onlangs een soort gelijk besluit moeten nemen. SNEL BEROUW TILBURG, 17-1. Stomverbaasd, stond donderdagmorgen kap per Heerkens uit de Tilburgse Sint Jozefstraat, toen hij in zijn tuin een tas vond met 45 pakjes sigaretten die 's nachts uit de automaat aan de gevel van zijn zaak waren weggeno men. In de tas zat een briefje met de mededeling: „Sigaret ten terug -vergeef ons". Na het ontdekken van de balda digheid had de kapper even wel reeds aangifte bij de po litie gedaan van vernieling van de ruit uajj de automaat en de diefstal van de sigaretten. De man wist helemaal niet meer hoe hij het had, toen iemand hem 's middags opbelde met de vraag of hij langs kon ko men om de schade te betalen. Even later verschenen drie jongemannen, in leeftijd vari ërend van 19 tot 22 jaardie prompt de zeven rijksdaalders neertelden, die kapper Heer kens voor een nieuwe ruit had moeloi betalen. Het trio be tuigde zijn spijt over het ge beurde. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1