7&wVi Movrouw, profiteer ervan l Zó wordt het nieuwe Schiphol nief v&igdm jSUNIL HALEN! K?JJDampo Kamer herdacht overleden voorzitter Rapport over jeugd en roken Elfstedentocht definitief op a.s. vrijdag De Staten-Generaal DEN HAAG, 16-1. De minister president prof. de Quay heeft in de zitting van de Tweede Kamer een rede ter herdenking van de overle den voorzitter, dr. Kortenhorst, uit gesproken. Dr. Kortenhorst bezette bijna 15 jaar de voorzittersstoel en werd reeds in 1925 lid van de Twee de Kamer. Hij heeft vele ministers, staatssecretarissen en kamerleden zien komen en gaan. Vele heeft hij herdacht in altijd gevoelvolle en vaak typerende woorden. Nu wordt hij zelf herdacht. Ik wilde, aldus de minister-president, dat ik thans over zijn talent kon beschikken om hem naar waarde te gedenken. Prof. de Quay herinnerde voorts aan de grote verdiensten die de overledene zich als voorzitter van de Tweede Kamer heeft verworven en aan dien wijs heid, mild- en blijmoedigheid. Of schoon levendig van aard ging er toch van hem een grote rust uit. Zo was zijn leiding voor velen, ook voor mij, een geruststellend kompas, al dus de minister-president. Zeer vele Kamerleden woonden de herdenking bij. In loges hadden o.a. naaste familieleden van de nu overleden Kamerpresident plaats ge nomen. Eerder in de vergadering had de heer J. Bommer, eerste waar nemende voorzitter van de Tweede Kamer, een herdenkingsrede uitge sproken, waarin deze o.a. herinner de aan de zeer veelzijdige belang stelling en grote werkkracht van dr. Kortenhorst. Toch zei de heer Bom mer te geloven dat zijn sterkste kwaliteit die was, waar hij eens zelf op zinspeelde, toen hij, thans lang geleden, zei: „Ik heb het steeds tot mijn taak gerekend mensen en groe pen van mensen met elkaar in con tact te brengen en te doen samen werken: werkgevers en arbeiders, katholieken en niet-katholieken, ambtenaren en zakenlieden". Ik meen, aldus de heer Bommer, dat voor een parlement, waarin zo vele heterogene elementen geroepen zijn tot onderlinge samenwerking, een dergelijke taakstelling van fun damentele betekenis is. Y er jaardagscadeau UITHUIZERMEDEN, 15-1. De heer H. Sissing uit Uuithuizer- meden, die zondag 80 jaar wordt, heeft zijn eerste ver jaarscadeau gekregen: een paar nieuwe schaatsen. De heer Sissing is een enthousi ast lid van de ijsvereniging „De Meister Scheuvel" in zijn woonplaats. Deze wilde hem bedanken voor het vele werk dat hij voor de ijsvereniging doet. Intussen heeft de bijna tachtigjarige vele rondjes ge maakt op zijn nieuwe schaat sen (een paar Noren). m Het Pekingse blad „Ta Koeng Pao" meent dat er nu, na de Indi sche reactie op de vredesvoorstellen van de conferentie van Colombo, „geen reden voor optimisme" bestaat in verband met het grensgeschil tus sen India en China. Ingezonden mededeling NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL DEN HAAG, 15-1. „Voorlichting van de jeugd omtrent de nadelen en de gevaren verbonden aan het ro ken is gewenst". Aldus een conclu sie uit het rapport van de door de landelijke organisatie voor de kan kerbestrijding (L.O.K.) ingestelde „Voorlichtingscomm. Roken-Jeugd". Deze in 1959 ingestelde commissie concludeert voorts, dat deze voor lichting reeds dient aan té vangen in de hoogste klassen van de lagere school en dient te worden voortgezet tot het bereiken van de volwassen leeftijd. „Ook op scholen voor lager, uit gebreid lager en kweekschoolonder- wijs, inrichtingen voor voorberei dend hoger en middelbaar onder wijs, huishoudscholen en andere in richtingen van vormend onderwijs, zal de jeugd behoren te worden voorgelicht omtrent de gevaren ver bonden aan het roken", aldus de commissie. De bedrijfsjeugd zou naar haar oordeel bereikt kunnen worden via het z.g. leerlingenstelsel, via vormingsinstituten, volkshoge scholen, jongerenafdelingen van vakverenigingen en andere instel lingen. Aangedrongen wordt op voorlichting in verenigings- en sportbladen. Vóór 50 jaar.... ZIERIKZEE. De voornaamste ar- tisten van de Nederlandsche Opera brachten de opera „Faust" van Gou nod in de Concertzaal. ZIERIKZEE. De mannenzangver- eniging „Luctor et Emergo" gaf een geslaagde uitvoering in het „Huis van Nassau". ZIERIKZEE. De tijdelijk vervan ger van één der schroefboten van de Provinciale Stoombootdienst, de raderboot „Zeeuwsch Vlaanderen", dreef - door machineschade - tegen de Kurkenol en liep schade op. HAAMSTEDE. De bevolking van deze gemeente bestond per 1 janu ari 1913 uit 572 mannen en 541 vrou wen. BRU1N1SSE. In intieme kring her dacht de landbouwersvereniging „Landbouwbelang" het 25-jarig be staan. ZONNEMA1RE. De Rederijkska mer „A.V." herdacht het veertigjarig bestaan met een welgeslaagde uit voering. BURGH. Voor de kust van Wes- tenschouwen strandde het scheepje „La Panne 25". Door driemaal heen en weer te zwemmen vanaf het strand, slaagde de zeeman M. v. d. K. er in de bemanning van boord te halen. ZIERIKZEE (adv.). Geheel nieuw ingericht. Toneelkapper Joh. Banda, Havenplein, Zierikzee. Ex-grimeur van het Chinese Theater „Thalia" - Weltevreden (N.O.I.). ZIERIKZEE. De Postduivenver eniging Prins Hendrik" hield de eerste jaarvergadering. ZIERIKZEE. Voor het Nutsdepar- tement hield de heer H. T. v. IJ. een voordracht over een reis door Su matra's oostkust, toegelicht met lichtbeelden. De commissie acht de instelling van een centraal organiserend en stimulerend lichaam bij de voorlich ting van de jeugd noodzakelijk. Het bestuur van de L.O.K. beraadt zich over de uitvoering van de door de commissie gedane suggesties. Korps Rijdende Artillerie ARNHEM, 16-1. Het korps Rijden de Artillerie „Gele Rijders" bestaat weer. Op de appèlplaats van de te midden van de besneeuwde bossen gelegen Oranje-kazerne nabij Arn hem heeft de chef van de generale staf, luitenant-generaal A. V. van den Wall Bake het koninklijk be sluit voorgelezen waarbij de herop richting van het korps is bepaald. Vorst- en sneeuw- gratificatie DEN HAAG, 15-1. De directeur- generaal van de Rijkswaterstaat heeft de personeelsleden die in vorst en sneeuw onder zeer ongunstige omstandigheden bijzonder dienstbe toon aan de dag hebben gelegd, een kleine gratificatie toegekend.. Deze toeslag staat naast de beta ling van de overuren en de gratifi catie, die normaal ter beschikking wordt gesteld voor het zich beschik baar houden voor gladheidsbestrij- ding. Jeeps voor het leger DEN HAAG, 15-1. Tweeduizend nieuwe jeeps gaat het leger krijgen. Vermoedelijk in de maand mei al zullen de eersten worden geïmpor teerd. Iedere maand zullen er ver volgens ongeveer honderd ons land binnen komen en gedistribueerd worden over de onderdelen van de twee parate divisies van het eerste legerkorps. Ze zijn van Duits fabri kaat. Ze worden vervaardigd bij de Auto Union en in de wandeling he ten ze DKW-jeeps. De Duitse jeeps dienen ter vervanging van versleten Willy's jeeps. Voedseltekorten op Java DJAKARTA, 15-1. De gouverneur van Djakarta heeft een beroep ge daan op de meer vermogende bur gers van zijn stad om hun rantsoe nen af te staan aan de armen, die zijn getroffen door voedseltekorten en het stijgen van de prijs van de rijst als gevolg van droogte en over stromingen op midden-Java. De Indonesische regering heeft 100 teams van 10 door de staat be heerde handelmaatschappijen uitge zonden om tegen vaste prijzen voed sel en kleding te verkopen aan de inwoners van ongeveer 300 getroffen dorpen. ZURICH. Een schilderij van Van Gogh, dat drie weken geleden in de Zwitserse plaats Zürich werd ver mist, is onbeschadigd teruggevonden. Het was het schilderij „Boerenvrouw met witte kap", dat eigendom is van de Bührlestichting en 60.000 Zwit serse frank waard is. Nog steeds voedsel-„droppings" voor vogels DEN HAAG, 15-1. In samenwer king met de Nederlandse Vereniging voor Dierenbescherming en bet Co- mité-Wintervoedering van Vogels, voert de luchtmacht nog steeds voedseldroppings uit vanaf de vlieg- bases Ypenburg, Leeuwarden en Eindhoven. Beavers, Alouettes en Pipers strooien boven de bedreigde vogels brood, zaad en vis uit. De luchtbrug vanaf de vliegbasis Leeuwarden is inmiddels uitgebreid met vluchten naar de eilanden Vlie land en Terschelling. In totaal wer den vijftien vluchten met Beavers naar de Waddeneilanden gemaakt, waarbij 107 passagiers en twee ton vracht werd vervoerd. De vliegers ondervonden veel hinder van hier en daar opkomende grondmist, zodat enkele vluchten niet konden door gaan. In totaal waren bij de voedsel- dropping en de luchtbrug twintig Politie „spreekt Chinees ROTTERDAM, 15-1. Aan boord van het 11.416 brutoregister ton me tende trampschip William M. Curie' is het tot een - overigens vreedzaam - treffen gekomen tussen de Rotter damse rivierpolitie en de 24 Chinese bemanningsleden. Het schip is eigen dom van de rederij „Nerdrum's Shipping" te Londen. Het was met een lading graan vijf dagen geleden in Rotterdam aangekomen en had in de Maashaven ligplaats gekozen. Schulden ,o.a. aan de Chinese be manning, die al enkele maanden geen gage had gekregen, brachten het schip aan de ketting. Nadat het gelost was, zou het verhaald worden. De onbetaalde bemanning weigerde iedere arbeid en dus was de 62-ja- rige kapitein genoodzaakt walgasten in te schakelen. Maar dat leidde tot heftig verzet van de Chinezen, zodat de hulp van de rivierpolitie moest worden ingeroepen. Drie hoofdagenten van deze afde ling hebben de 24 Chinezen in de messroom twee uur lang taktvol en overredend toegesproken. Welke taal daarbij is gebruikt vertelt de ge schiedenis niet, maar toen de drie agenten het schip verlieten, bleek het zonder moeite op zijn nieuwe ligplaats afgemeerd te zijn. STAD EN PROVINCIE Vergadering Vrouwenbond P.v.d.A. Maandag hield de Vrouwenbond van de Partij van de Arbeid de eer ste huishoudelijke vergadering in het nieuwe jaar. Ondanks het slech te weer was een flink aantal dames aanwezig. De voorzitster herinnerde er in haar toespraak aan, dat ter wijl wij in welvaart leven er elders in de wereld nog veel honger gele den wordt. Enkele dames gaven zich op dit voorjaar enige dagen door te bren gen op het conferentie-oord „De Born" te Bennekom. Verder werden de congresstukken besproken die op het twee-jaarlijkse bondscongres op 16 en 17 januari a.s. te ,Den Haag worden behandeld. BURGH/HAAMSTEDE Brandweerkranen Ook de commandant van de brand weer te Haamstede-Burgh, de heer W. J. v. d. Maas, verzoekt de inwo ners er zorg voor te dragen dat de waterleiding-brandkranen (dit zijn de grote ovalen deksels) vrij van sneeuw blijven. Er wordt de laatste dagen veel sneeuw op hopen ge schoven en het is al voorgekomen dat een dergelijke hoop juist op een brandkraan lag. Even uitkijken dus, voordat er sneeuw op hopen ge veegd wordt. Indien er brand uit breekt kan het heel wat tijd kosten, voordat een kraan is blootgeschept. DREISCHOR De kerkrestauratie te Dreischor Ondanks het gemis aan een eigen predikant vordert de restauratie van de hervormde kerk in Dreischor snel. Hoewel aannemer Woudenberg vanwege de barre weersomstandig heden het werk voorlopig stil heeft moeten leggen, wordt er door de res tauratiecommissie onverdroten door gewerkt om het verjaardagsfonds op gang te houden. De bouwheren uit de 13e eeuw zouden verrukt zij geweest van blij de herkenning, als ze hadden kun nen zien hoe hun kerk zijn oude luchtmachtvliegtuigen en helicop ters betrokken. In de gemeente Eindhoven worden dagelijks driehonderd sneeuwrui mers gevoed met erwtensoep, bereid op de vliegbasis Eindhoven. schoonheid terugkrijgt. Het wordt namelijk steeds duidelijker zichtbaar dat de oude kerk een juweel van een bouwwerk was vóór haar verval en ontluistering en dat nu zo duide lijk zichtbaar wordt aan de zuid zijde. Een foto - welke de jarigen in het dorp wordt aangeboden namens de restauratiecommissie - begin september 1961 genomen, toont dui delijk hoe de monumentale kerk langzaam maar zeker in haar oude luister wordt hersteld. Een andere foto - kortgeleden genomen - toont de jarigen in het dorp het zo lang verdwenen en vergeten nis-kapel letje, dat aan de zuidwest-kant van de kerk op z'n oude hervonden fun dament weer is herrezen: een klein facet van het juweel dat het dorps centrum beheerst. Dorpshuis krijgt modern toneel Het dorpshuis aan de Ring te Drei schor is in de afgelopen weken da nig opgeknapt en wanneer - alle werkzaamheden achter de rug zullen zijn, zal het oorspronkelijk als café gebouwde vakantiehuis niet minder dan zestig gasten binnen haar mu ren kunnen herbergen. Momenteel is men druk bezig om een toneel te timmeren. Wanneer men een publieke vertoning wil op voeren heeft men nu eenmaal een toneel nodig en zo'n stellage is er ook altijd al geweest. Toch heeft men dat oude gevaarte nu maar af gebroken en er een modern toneel voor in de plaats getimmerd. Wan neer straks de toneelvereniging „Streven naar Beter" en het Her vormd Kerkkoor hun jaarlijkse uit voeringen zullen geven, zal men er naar alle waarschijnlijkheid al van kunnen profiteren. Representatief is het Dorpshuis er met de bouw van zo'n modern toneel in ieder geval stukken op vooruit gegaan. Bestuursmoeilijkheden bij K.V. „N.O.A.D." Naar wij uit welingelichte bron vernemen, worstelt men momenteel bij de korfbalveréniging „NOAD" met een bestuurscrisis. Op de dins dagavond jl. in het Dorpshuis ge houden bestuursvergadering hebben namelijk de voorzitter, de secreta resse en een bestuurslid de wens te kennen gegeven, dat zij op de ko mende algemene vergadering geen deel van het korfbalbestuur meer willen uitmaken. Zij zijn derhalve niet herkiesbaar, zodat men bij „NOAD" naar nieuwe bestuursfunc- tionarissen zal moeten uitzien om in de open gevallen plaatsen te voor zien. De jaarvergadering zal op dinsdagavond 22 januari a.s. in hotel „De Drie Schapen" worden gehou den. TUNIS. De openbare aanklager in het proces tegen zesentwintig be klaagden, die terecht staan op de be schuldiging van samenzwering om president Bourguiba van Tunesië te vermoorden, heeft tegen alle be klaagden de doodstraf geëist. OXFORD (Mississippi). Tegen vier Zuidamerikanen is een officiële aan klacht ingediend wegeps hun aan deel in de onlusten aan de univer siteit van Mississippi op 30 septem ber, rond de toelating van de neger student James Meredith. DUSSELDORP. Onder de naam „Haverzak" is een actie ingezet om te trachten om talloze vogels, die zich op de rivier de Rijn ophouden, van de dood te redden. SCHIPHOL, 15-1. In de barre, uit gestrekte sneeuwvlakte vlak ten zui den van de rijksweg Amsterdam- Den Haag hebben de beide directeu ren van de N.V. Luchthaven Schip hol, mr. J. C. H. A. van Stapele en de heer S. de Mul, als vakkundige chauffeurs in de cabine van twee krachtige automatische zandschep- pers-op-rupsbanden uit de bevro ren grond de eerste klei opgeschept en zonder ongelukken en zonder as sistentie in een gereedstaande vrachtauto gedeponeerd. Deze origi nele plechtigheid, waarbij tot op luchting van de aannemers ook de vrachtauto gespaard bleef, kwam in de plaats van het slaan van een eer ste paal. Vanuit een verwarmde tent keek een 200-tal genodigden, onder wie de commissarissen van de lucht haven, vol spanning toe. Dank zij voor hen opgestelde plat tegronden waren zij de eersten, die zich een indruk konden vormen van het gigantische bouwproject, dat daar in de komende drie jaar zal worden verwezenlijkt, het nieuwe Schiphol. De foto toont een door snede van het stationsgebouw. Ingezonden mededefing Protest van Ned tegen zwijnenjacht op „Het Loo" Ver. tot bescherming van dieren DEN HAAG, 16-1. De Nederland sche Vereeniging tot Bescherming van Dieren heeft in een aan Z.K.H. Prins Bernhard gezonden telegram uiting gegeven aan haar groot leed wezen over de grote drijfjacht op wilde zwijnen, die de prins op het kroondomein „Het Loo" heeft ge houden. Tot de buitenlandse gasten, die aan de jachtpartij deelnamen, behoorden ex koning Michael van Roemenië, prins Alexander van Joegoslavië (de 38-jarige neef van de laatste koning van Joegoslavië, koning Peter), prins Michel Josef Benedict Maria de Bourbon Parma, een zoon van de graaf van Parijs en baron Edmond de-Rothschild. Hoewel de jacht is gesloten, geldt er, zoals bekend, een uitzondering voor schadelijk wild. Er waren op Het Loo wilde zwijnen te veel, zo is enige dagen geleden via de R.V.D. bekend gemaakt. „Diep geschokt". Het heeft het dagelijks bestuur van de Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren, zo zegt het in zijn telegram, diep geschokt, dat deze jachtpartij is gehouden op een hoogtepunt van deze zeer stren ge winter, terwijl een gedeelte van het wild veel van zijn schuwheid aflegt en het dagelijks bestuur heeft gemeend met grote ernst onder de aandacht van de prins te moeten brengen, dat zeer velen in het land, buitengewoon pijnlijk zijn getroffen door het feit, dat het doden van die ren tot een met veel publiciteit om geven genoegen voor buitenlandse gasten is gemaakt, juist in een tijd nu zeer vele landgenoten hun uiter ste best doen om de talloze in nood verkerende dieren in leven te houden Ingezonden mededeling Tijdelijk extra voordelig 3 dubbeltabletten Knorr vleesbouillon voor slechts f.1- 2 dubbeltabletten Knorr kippenbouillon voor slechts 75 ct Fijn-gekruide Knorr bouillon uit kostelijk, mals vlees. Proef 't in zelfgemaakte soep, als smaakverfijner in 101 gerechten en puur als drinkbouillon. Heerlijk! bouillon is kracht bouillon KOGEL IS DOOR DE KERK LEEUWARDEN, 16-1. Het bestuur van de Elfstedcnvereniging heeft woensdagochtend, na een laatste vergadering bekend gemaakt, dat de Elfstedentocht definitief vrijdag a.s. zal worden gereden. Daarbjj doet het bestuur opnieuw een beroep op de bevolking van Friesland om de stuifsneeuw, die na de sneeuwbuien op het parkoers is gekomen, te rui men. Het bestuur vertrouwt er op, dat de bevolking evenals in het begin van deze week zijn best zal doen om de route vrij te maken. De Elf stedentocht start, zoals gewoonlijk, op het Van Harinxmakanaal te Leeuwarden. Dan wordt via de Wie len en de Sneeker Oudevaart naar Sneek gereden. Dit is een nieuw deel van de route. Vervolgens normaal van Sneek naar ÏJlst en Sloten, maar het staat nog niet vast hoe men van deze plaats naar Stavoren zal gaan. Van Stavoren rijdt men over de Morra en het Janbroerskanaal naar Hindelopen, waar de rijders de clijk over moeten om via het IJsselmeer Workum te bereiken. Daarna is de route weer normaal tot Bolsward. Maar tussen Bolsward en Wit- marssum op de Witmarsummervaart via Schettens ligt een stuk dat nog onder handen genomen moet wor den. Na Witmarssum gaat het nor maal via Harlingen en Franeker naar Bartehiem. Daar volgt de tocht de Dokkumer Ee heen cn weer naar Dokkum, om tenslotte naar Bartbe- lehiem via de Oudkerkervaai-t op de Grote Wielen, eei) plas op een acht tal kilometers buiten Leeuwarden, te eindigen. DEN HAAG, 15-1. Naar het A.N. P. verneemt, zal de tegenwoordige zitting van de Staten-Generaal op za terdag 1 juni worden gesloten in een verenigde vergadering van beide Kamers. De Eerste en de Tweede Kamer worden met ingang van 4 juni ontbonden. De twee Kamers komen op 5 juni voor het eerst in hun nieuwe sa menstelling in een verenigde verga dering bijeen. De verkiezingen voor de Tweede Kamer worden; zoals bekend, op 15 mei gehouden en die voor de Eerste Kamer op 16 mei. De kandidaatstelling voor de ver kiezing van de leden van de Eerste Kamer is in alle provincies op 24 april en voor die van de leden van de Tweede Kamer op 2 april. GEBOUW RUKSLUCHTVAAftTOtNST "GEBOUW IDCHTHAVCNOlRt KLIMAAT REGELING RESTAURANT. r:of«ERS- ER H QGGOO-VOORRIJWEG .ÈSTRCtKENDf- REIilGLRJ^ LOUNGE OIENS1 LOICNSTWEG -AUTOKELDEF

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 6