CHROESJTSJOV SPRAK OVER DUITS VREDESVERDRAG frUPWi w Zware vorstschade voor mosselkwekers Wegen zijn glad Sneeuw in België RAAD VAN EUROPA PROTESTEERT TEGEN DE GAULLE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 17 januari 1963 119e jaargang: No. 19912 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v h. Lakenman Ochtman. Janne wekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Sufcesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk In dit nummer: Kinderconfectiebedrijf te Zonnemaire Partij-congres in Oost-Berlijn M DU nummer bestaat uit 8 pagina's BERLIJN, 16-1. Premier Chroesjt- sjov heeft woensdag het woord ge voerd op het congres van de com munistische partij van Oost-Duits- land in Berlijn. Inzake een Duits vredesverdrag zei Chroesjtsjov dat er vier jaar vérlo- pen zijn sinds deze kwestie voor de eerste maal aan de orde werd ge steld. Sindsdien is er veel gebeurd. „De Sowjet-XJnic stelt voor een vre desverdrag te ondertekenen dat de veranderingen die na de val van het Hitler-rijk zün ontstaan", erkent. Dit vredesverdrag zal geen voor- doel brengen voor de ene partij en nadeel voor de andere. Voordat dit verdrag is gesloten zal het moeilijk zijn enige vooruitgang te boeken bij het sluiten van een ontwapenings overeenkomst. aldus de Russische leider. „De socialistische landen zijn bereid akkoord te gaan met een vrfie stad west-Berlijn onder de Ver enigde Naties onder garantie van non-interventie". Oost-Duitsland heeft zijn grenzen tegen imperialis tische agenent verdédigd door het oprichten van de muur op 13 augus tus 1961. De Duitse kwestie verhoogt de spanning en maakt de kans op een botsing tussen twee grote we reldmachten groter. De overblijfse len van de tweede wereldoorlog moe ten worden opgeruimd. De socialis tische landen hebben west-Berlijn niet nodig, de westelijke mogendhe den evenmin. Een „vreedzame stad". West-Berlijn kan een voorbeeld van een vreedzame stad worden, zo zei hij, maar de westelijke mogend heden zeggen de vrijheid van west- Berlijn te beschermen, een stad „die met de haren wordt voortgesleept". De socialistische landen stellen voor Berlijn betrouwbare garanties te ge ven voor een eigen sociale orde. De Verenigde Naties moeten deze ga ranties verwerkelijken. West-Berlijn kan een tijd lang door buitenlandse troepen onder de vlag van de Ver enigde Naties worden bezet, en welke garanties zij er nog meer no dig? zo vroeg Chroesjtsjef. Deze vraagstukken moeten in een „niet al te ver verwijderde toekomst" worden opgelost. De les van de Ca- raïbische zee toont aan dat de oor zaken van internationale conflicten moeten worden opgeruimd. Chroesjt sjef zei optimistisch te zijn over de toekomst. „Wij hebben geen reden tot pessimisme. Wij willen geen oor log". Ware heldhaftigheid bestaat niet uit een mooie dood maar uit een mooi leven, zo zei hij. De Russische leider deed een scherpe aanval op „Albanië en de genen die het steunen", zonder Chi na bij name te noemen. De socialis tische overwinning kan niet door een oorlog worden behaald, omdat dan de hele beschaving zou worden vernietigd. De geschillen tussen de communistische landen moeten door besprekingen worden opgelost, maar er is enige tijd nodig om de gemoe deren te kalmeren. De vermakelijkheidsbelasting op filmvoorstellingen DEN HAAG. 16-1. Naar aanlei ding van de berichten over de ten dens in Nederland om tot verlaging van vermakelijkheidsbelasting op bioscoopvoorstellingen te geraken, deelt de Nederlandse Bioscoopbond mee sedert jaren op het standpunt te staan, dat deze belasting geheel dient te verdwijnen, wil het film en bioscoopbedrijf zün normale ont wikkelingsmogelijkheden behouden. De zusterorganisaties in de ons om- rnigende landen huldigen eveneens dit standpunt. Men kan vaststellen, dat de hef fing van vermakelijkheidsbelasting op bioscoopvoorstellingen èen geheel nieuw karakter heeft gekregen dooi de ontwikkeling van andere media voor ontspanning en cultuur, die niet aan de vermakelijkheidsbelas- VL1SSÏNGEN. 16-1. Ev»"a1s in 1947 lijden de Zeeuwse oester- en mosselkwekers zware schade tenge volge van de langdurige vorstperi ode. De Oosterschelde wordt groten deels door dry f ijs bedekt. Het is dus nog niet mogelijk geweest de schade nauwkeurig te bepalen, doch men houdt er rekening mee dat het voor lopige verlies minstens één a twee miljoen gulden zal bedragen. Op de percelen voor de kust werd 70.000 ton mosselen neergelegd. Deze mosselen hebben een inkoopwaarde van ruim een miljoen gulden. Ge vreesd moet worden, aldus de heer Ossewaarde, dat een zeer groot ge deelte van deze mosselen bevroren is en dus als verloren moet worden beschouwd. In 1947 tijdens de stren ge vorst is eveneens 40 tot 50 pro cent van de schaaldieren in de^Oos- terschelde tengevolge van de vorst verloren gegaan. De handel in mos selen ligt bovendien reeds van voor de Kerstdagen stil. Wat de oesters betreft, ook hier is de schade zeer aanzienlijk. Alle oesters op droogkomende gronden zijn door de vorst gedood. Op de banken, waar bij eb nog een paar voet water staat, moet eveneens re kening worden gehouden met grote sterfte. Het transport van oesters naar het buitenland, o.a. Frankrijk, kan vrijwel niet meer plaats hebben, omdat de oesters tijdeng het tran sport bevriezen. Oestertransport heeft alleen nog in beperkte mate plaats naar België. 500 man, die anders in de oester- en mosselcultuur in Yerseke werk zaam waren, zijn op wachtgeld ge- steldh. Zij hebben een zogenaamd onderbrekingsontslag gekregen van de bedrijven waarin zij werkzaam rijn. „Loc" met pensioen LONDEN, 16-1. Een van de be roemdste locomotieven ter wereld, „The Flying Scotsman", die meer dan 3.20Ö.000 kilometer heeft afge legd, zal de volgende week uit de dienst worden genomen. De locomo tief zal echter niet ivorden gesloopt. Een rijke spoorwegenthousiast, Alan Pegier, heeft haar voor 30.000 gul den gekocht. Hij zal de locomotief in Doncaster, waar hij veertig jaar geleden werd. gebouwd, onderbren gen. De locomotief heeft vaak de be roemde trein van dezelfde naam op het ruim 640 kilometer lange traject van Edinburgh naar Londen getrok ken en was de eerste locomotief die officieel een snelheid van 160 kilo meter per uur haalde. Zij is nog al tijd houdster van het record over de afstand Londen-Leeds - in 2 uur 31 minuten - dat in 1934 iverd geves tigd. Nieuwe sneeuwproblemen ting' onderhevig zijn, bovendien ont vangen deze media een aanzienlijke overheidssteun. Een ander deel van het culturele en amusementsleven wordt weliswaar eveneens belast, maar dan is vaak sprake van aan zienlijke overheidssubsidies, waar door de vermakelijkheidsbelasting geheel of gedeeltelijk wordt gecom penseerd. Het film- en bioscoopbedrijf moet tegen deze concurrentie optornen met een extra last die volgens de bioscoopbond zwaar drukt op de exploitatie. In het buitenland, waar men vaak sneller reageert dan in ons land, is men reeds geruime tijd bezig de vermakelijkheidsbelasting af te schaffen. Met name gebeurt dat in Westduitsland, waar de belas ting in de meeste hondstanden is af geschaft. In Engeland en' de Ver enigde Staten kent men al jaren lang geen vermakelijkheidsbelasting meer. DEN HAAG, 16-1. Alle wegen, zo wel hoofdwegen als provinciale we gen met uitzondering van die in Groningen, Friesland en een gedeel te in het noorden van Drente zijn moeilijk tot uiterst moeilijk te berij den ten gevolge van gladde tot. spie gelgladde wegen. Tevens komt op veel wegen stuifsneeuw voor. De automobilisten moeten reke ning houden, met zeer grote vertra gingen ten gevolge van filevorming. De toegestane topsnelheid bedraagt 40 km', per uur. Dit deelde de wegeninformatie dienst van de K.N.A.C-. woensdag middag om kwart voor vijf mede. Met fiets geslipt APELDOORN, 16-1. Op de Zwolse weg in Apeldoorn is woensdagmid dag de 15-jarige Ulo-scholier B. Bergeyk, toen hij met zijn rijwiel slipte, dodelijk verongelukt. Op het moment, dat de jongen kwam te vallen t.g.v. de gladheid, passeerde hem een vrachtwagen met aanhang wagen. De knaap kwam met het hoofd onder het achterwiel terecht en werd op slag gedood. De chauf feur van de vrachtauto heeft van het ongeval niets gemerkt. De Nederlandse strijdkrachten zullen de beschikking krijgen over 2.000 nieuwe jeeps. De DKW-jeeps hebben een 3 cil. 2 takt motor, de actieradius bedraagt 500 km. Alle wielen worden aangedreven. In mei van dit jaar wor den de eerste DKW-jeeps overgedragen. Na die tijd zullen elke maand 100 stuks afgeleverd worden. Inleggerskapitaal bondsspaarbanken sterk gestegen AMERSFOORT, 16-1. Voor de bondsspaarbanken heeft 1962 een byzonder gunstig verloop gehad, al dus meldt de Nederlandse Spaar- banlcbond. Het spaaroverschot be liep f 312 miljoen. De stortingen be droegen f 1991 miljoen en de terug betalingen f 1679 miljoen. Aan het tegoed van de spaarders werd voorts rond f 102 miljoen toegevoegd we gens vergoede rente. In totaal werd dus f 414 miljoen op de spaarreke ningen bijgeschreven. Het gezamenlijke inleggerstegoed van de spaarbanken, geregistreerd -door de Nederlandse Spaarbank- b<jnd, bedroeg per ultimó 1962 f <<633 miljoen v.j. f 3219 miljoen). Zowel de omgezette bedragen en de overschotten als het bedrag van de rentevergoeding zijn hoger dan in enig voorafgaand jaar. In 1961 be droeg de omzet f 3352 miljoen. Deze is in 1962 opgelopen tot f 3670 mil joen. Het spaarverschil ad f 312 mil joen overtreft wederom het in 1961 bereikte record van f 287.5 miljoen. Ten aanzien van de rentevergoe- Uitbetaling invalirliteitsrente DEN HAAG, 16-1. De totstandko ming van enkele uitvoeringsbeslui ten op grond van de interimwet in- validiteitsrentetrekkers zal voor het overgrote deel der rentetrekkers niet van invloed zijn op de uitkering, zo deelde woensdagavond het ministe rie van sociale zaken en volksge zondheid mede. Niet alle rentetrekkers hebben in januari de juiste uitkering ontvan gen. De oorzaak hiervan is dat de betrokkerf diensten een groot aantal gevallen van uiteenlopende aard te gelijk moesten behandelen. Iedere invalide rentetrekker zal de volle uitkering waarop hij sinds 1 januari recht heeft zonodig met terugwerkende kracht krijgen, aldus het minis terie. OOST-BERLIJN. Eerste partijse cretaris Walter Ulbricht heeft het zesde congres van de Oostduitse So cialistische Eenheidspartij in oost- Berlijn geopend met een lange toe spraak, waarin hij zei niet van ver zachtende maatregelen in Berlijn te willen weten. ding ad f 102 miljoen wordt opge merkt, dat deze in 1962 voor het eerst de honderd miljoen heeft overschreden. Het totale tegoed ad f 3633 miljoen staat uit op 3.864.000 rekeningen, zodat het gemiddelde te goed f 940 bedraagt, tegen f 868 aan het .einde van 1961. In december bedroeg het positieve verschil tussen inleg en terugbeta ling f 9.5 miljoen (v.j. f 1.8 miljoen). Vergissen is menselijk.... ROTTERDAM, 16-1. Vergissen is menselijk, maar aan déze vergissing zal de 23-jarige monteur H. G. P. uit Rotterdam nog wel eens met spijt terugdenken. Enkele dagen geleden stond hij met een koffertje in de hand voor de politierechter in de Maasstad om zich te verantwoorden voor een on langs begane misstap. De politie rechter was mild en stuurde hem met een voorwaardelijke straf de zaal uit. „Dit is een waarschuwing", klonk hem nog na, maar in zijn vreugde hoorde de monteur dat nau- welijks. Hij had zelfs zo'n haast dat hij het koffertje vergat - en daarin zaten twee herencostuums, een ge deelte van de buit van een inbraak, die hij kort voor hij voor het hekje moest verschijnen had gepleegd De monteur, die zijn omissie even Inter bemerkte, zat er erg mee in. Het leek hem veel te riskant om naar het hol van de leeuw terug te gaan om het vergeten koffertje op te halen. Maar tenslotte kwam hij tot de overtuiging dat alles toch ver loren was en met lood in de schoe nen meldde hij zich op het hoofd bureau van politie, waar hij wel eens meer iets had moeten opbiechten. Nu vertelde hij het verhaal van de inbraak bij een kledingmagazijn aan de Kruiskade, waarvan al bij de po litie aangifte was gedaan. De monteur bekende niet alleen op het dievenpad te zijn gegaan, maar de naam van de mededader kon hij niet noemen. Na enig speu ren kon de politie de tweede man in diens woning aanhouden. Hij had vier costuums in huis en met de twee in het koffertje, dat de politie later uit het gerechtsgebouw mee kreeg, was de hele buit terecht. De monteur zal straks, maar dan zonder het koffertje, wéér voor de rechter moeten komen Weinig wind Verwachting tot vrijdagavond: Tijdelijk veel bewolking, maar geen sneeuw van betekenis; overwegend zwakke veranderlijke wind; matige tot strenge vorst. 18 jan. Zon op 8.40, onder 17.02. Maan op 1.21, onder 12.25. Laatste kwartier: 17 jan. te 21.35. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 18 jan. 8.41 v.m. 21.24 n.m. BROUWERSHAVEN: 18 jan. 8.31 v.m. 21.04 n.m. Doodtij: 20 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 17-1. Het K.N.M.I. deelt mede: In vrijwel geheel Europa hield de koude in de afgelopen 24 uur aan. In ons land vroor het op de meeste plaatsen 10-15 graden. Meer dan 20 graden vorst kwam voor in zuid-oost Duitsland, Oostenrijk, de Balkan, Polen erf midden- en noord Scandi navië, terwijl het in noord-oost Rus land meer dan 30 graden vroor. De kou wordt in stand gehouden door een krachtig hogedrukgebied, waar van de kern zich over Scandinavië naar het zuiden bewoog. Boven de Botnische Golf vertoonde zich in de afgelopen nacht een kleine stofing, die in de richting van Denemarken beweegt. De kern van het hogedruk gebied zal daardoor naar Schotland trekken. Onder invloed van deze ontwikkeling zal de wind in ons land zwak en veranderlijk worden. Over een groot deel van het land zullen tijdelijk wolkenvelden drijven, maar er zullen ook opklaringen voorko men, zodat ook in de komende nacht weer op strenge vorst moet worden gerekend. Sneeuw van enige bete kenis wordt niet verwacht. Jongetje verdronken NIEUW-BEIJERLAND, 16-1. Te omstreeks twee uur woensdagmid dag is het vierjarige zoontje Leen van de familie M, Berkhout, aan de Tweede Kruisweg in Oud-Beijerland, in een wak geraakt en verdronken. ANTWERPEN, 16-1. Als gevolg van de overvloedige sneeuwval en de storm over het noorden van Bel gië zijn talrijke wegen in de buurt van Antwerpen volledig gestremd. Op de weg naar Nederland zijn dooi de hevige wind sneeuwdammen ont staan, die hier en daar een halve meter hoog zijn. De gemeenten Lillo, Zandvliet en Berendrecht zijn op nieuw van de buitenwereld afgezon derd, zoals op nieuwjaarsdag. Fransen willen beraad De sneeuw, welke in de nacht van dinsdag op woensdag is gevallen, plaatste Yiet verkeer voor de zoveelste maal deze winter voor nieuwe moeilijkheden; veldwegen wer den spiegelglad, busdiensten roerden gestopt en auto mobilisten moesten hun wagens langs de - onberijdbare - weg laten staan. Foto: stuifsneeuw op rijksweg 2 tus sen Amsterdam en Utrecht., schrikbeeld voor iedere rveggebruiker. STRAATSBURG, 16-1. De raad gevende vergadering van de Raad van Europa, de grootste Europese parlementaire vergadering, heeft woensdag haar stem verheven in het koor van protesten tegen de opvat tingen van president De Gaulle over de Europese gemeenschappen cn de toetreding van Engeland en andere landen. Ingeleid door de Nederlandse so cialistische senator ir. H. Vos en de Franse oud-premier Pflimlin als rap porteur van de economische en poli tieke commissie van de Assemblee, hebben Britse, Duitse, Nederlandse, Luxembvugse, Oostenrijkse en Scan dinavische afgevaardigden zich en bloc tegen een beperking van de Europese integratie tot de huidige, gemeenschap van de zes gekeerd. Franse stemmen zijn in het debat tot op heden niet gehoord. De spanning in de Raad van Eu ropa, die president De Gaulle vorig jaar minachtend betitelde als „een stervende ergens in een hoekje"), is kennelijk tot Parijs dooi-gedrongen. Woensdag is tenminste bekend ge maakt, dat de nieuwe Franse staats secretaris voor Eui-opese zaken, De- loncle, woensdagavond naar Straats burg is gereisd en dat hij donderdag bet woord zou voeren. Het debat zal daarna afgesloten worden met een stemming over de resolutie, die de heren Vos en Pflim lin hebben ingediend en waarin een beroep op de E.E.G.-landen en En geland wordt gedaan om spoedig tot een akkoord te komen. BRUSSEL, 16-1. In Brussel tasten de vijf partnerlanden van Frankrijk in het duister over de bedoelingen van de Franse minister van buiten landse zaken, Couve de Murvillc, die onverwacht een „geheime gedachten- wisseling" heeft verzocht over de „organisatie der werkzaamheden" van de conferentie tussen de E.E.G. en Engeland. De minister arriveerde woensdag in Brussel om aan de verdere be raadslagingen over het Britse 'lid maatschap deel te nemen. Hij deed dit voorstel tijdens een vergadering van de „zes", waarop werd getracht onderling tol overeenstemming te komen over de financiële regelingen voor het gemeenschappelijk land bouwbeleid. Minister Couve de Mur- ville lichtte zijn voorstel niet nader toe, maar stelde wel voor dit beraad in „beperkte kring" te doen houden, hetgeen betekent dat alleen de mi nisters van de zes landen, bijgestaan door een enkele ambtenaar, het ge sprek mogen bijwonen. Onder de andere delegaties wekte de Franse suggestie nogal verwonde ring, zeker tegen de achtergrond van de verklaringen, die president De Gaulle deze week op zijn persconfe rentie in Parijs over het Britse lid maatschap heeft afgelegd. Het wordt uiteraard mogelijk geacht, dat de Franse minister een zuiver technisch gesprek over de verdere gang van zaken beoogt, maar helemaal gerust was men daar woensdagavond in Brussel niet op.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1