Schouwen-Duiveland's eilandpositie hangt aan een zijden draad Het eiland in 1962 Een lange reeks feiten en feitjes Een veelheid van feiten en feitjes, al dadelijk in januari, beginnend met een sportief uitje voor „De Schouwse Ruiters", die tijdelijk hun tenten opsloegen in de Westhoek. Nieuws was dan ook in de Westhoek dat het Convent van Strandpasto- raat zich bezon op het toerisme en de toerist. Van geheel andere aard was het resultaat van het onderzoek naar de trekvogels, die in het trek- seizoen het duingebied passeren. Ideaal waarnemingspunt vormt de vuurtoren, de „bezetting" waarvan de trekgegevens nauwkeurig bij houdt. Vooral 's nachts blijken vele vogels te trekken. Het ijs was nog niet van vaart en sloot begin januari en Schouwen-Duivelandse schaatsenrijders namen deel aan de wedstrijd Sluis-Brugge-Sluis. Te Bruinisse werd een tentoonstelling gehouden, waarop het puikje van de Schouwen-Duivelandse duiven was te zien. Te Nieuwerkerk werden bil jartwedstrijden gehouden en een ploeg van het prof. Zeemanlyceum nam deel aan een volleybaltournooi te Vlissingen. Een mijlpaal voor de lagere tech nische school betekende de inge bruikneming van de afdeling brood- en banketbakken, ondergebracht in de oude ulo-school aan het Kerk plein. In de o.l. school te Nieuwerkerk ging een micro-competitie van de S.D.K.B. van start. De Schouwse vuurtoren kreeg een viervoudig kwastje. Zijn funktie van voorlichterwas belangrijk als steeds. Het byna vervlogen jaar was voor Schouwen-Duiveland geen jaar met schokkende gebeurtenissen, maar wel een periode waarin veel is gebeurd. Een schier niet eindigende hoeveelheid feiten en feitjes vroeg de aandacht en ieder jaar opnieuw voert het tot verbazing, dat op het toch betrekkelijk maar kleine grondgebied van dit eiland zo talrijke veelsoortige zaken de belangstelling opeisen. Intussen speurde men duidelijker weer dan in andere jaren, dat Schou wen-Duiveland is opgenomen in een stroomversnelling, die zal voeren tot een ritme en tempo, dat steeds duidelijker overeenkomt met wat men elders aantreft. De isolementpositie hangt aan zijn laatste zijden draad, want een belangrijke schakel van de Grevelingendam kwam gereed en als de plannen naar wens verlopen, zal 1963 de directe verbinding met Goeree-Overflakkce opleveren. In sterke mate was 1962 ook weer planncnjaar. Het Streekplan kwam aan de orde cn Zierikzee poneerde zijn saneringsplan. De hoofdbronnen van be staan welden niet minder voorspoedig omhoog dan in de afgelopen jaren. De Industrie zette de opmars voort; land- en tuinbouw kwamen er door gaans behoorlijk af. Tenslotte zag men een toenemende toeristenstroom, die er eveneens op wijst dat het eiland de eenmaal verworven belangstelling behoudt. Nog enkele topfeitcn van het jaar: Het bezoek van prins Bernhard aan Schouwen-Duiveland en de verkiezingen, die een weinig gewijzigd beeld schetsten van de politieke situatie ten onzent. In onderstaande regels laten wij 1962 nog eens in grote lijnen de revue passeren. Veel blijft daarbij nog onvermeld, maar het gepubliceerde moet reeds al wel leiden tot de conclusie: het voorbije jaar was druk en vol activiteit, het kende zyn „ups" en „downs", maar het eindresultaat is stellig positief, een belangrijk feit, dat in de laatste uren van het oude jaar tot dankbaarheid stemmen mag. Landelijke primeur Schouwen-Duiveland kreeg een landelijke primeur, doordat leerlin gen van de V.U.-verpleegstersschool te Amsterdam een handje kwamen toesteken in het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis. Te Zierikzee werd een beroepententoonstelling geopend Voor de Bedrijfsstudiegroep „Schou wen-Duiveland" werden de uitkom sten behandeld van een op 't proef bedrijf „Scheldemonden" te Bruinis se gehouden bietenonderzoek. De ziektebestrijding in de fruitteelt trok grote belangstelling op een in de Westhoek gehouden gecombineerde vergadering van Pomonaen N.F. O. In het Ned. Herv. Verenigings gebouw te Zierikzee werd de ten toonstelling: „Nederland maakt het" geopend. Te Nieuwerkerk ging een verkeerscursus van start. Een storm gierde over het eiland, die de bui tengaats zijnde mosselvissers dwong ligplaats te zoeken te Burghsluis. Smit Bolnes N.V. passeerde een mijlpaal met het lassen van het eer ste motorframe op Schouwen-Dui veland. In de Schouwse duinen werd een ruitercross gehouden. De schooljeugd speelde te Zierikzee een simultaanseance tegen schakers van de stedelijke schaakclub. De actie „Tien maal tien" trok op alle dor pen de aandacht. Een plan werd op gesteld voor een reinigingsdienst voor geheel Schouwen-Duiveland. De Waterleiding-Maatschappij stel de nieuwe leveringsvoorwaarden en tarieven vast.. Verkoop Deltahotel Sterk de aandacht trok de ver koop van het voormalige Deltahotel te Haamstede aan een oud-Zierik- zeeënaar, die het hotel echter vrij wel onmiddellijk doorverkocht aan de Stichting „Ostoerio". Te Bruinisse werd een leerkrach tendag van de Zeeuwse C.B.T.B. ge houden. De afdeling Noordwelle van de Plattelandsvrouwenbond vierde te Renesse het vijfjarig bestaan. Bij Bruinisse en onder Noordwelle deden zich ernstige verkeersonge vallen voor, waardoor drie mensen om het leven kwamen. Zierikzee kwam terug op een eerder geno men beslissing huizen met een huur hoger dan f 65,- vrij te laten. Te Oosterland ging (moeilijk) een verkeerscursus van start en te Zie rikzee een tekencursus. De West hoek hoorde over plannen tot stich ting van een broodfabriek. De heer F. C. Hanse te Zierikzee werd bil jartkampioen van Schouwen-Duive land. Op de Mol werd een oude ge vel gerestaureerd, onder auspiciën van Monumentenzorg. Het Mossel kantoor kwam in diskussie op een vergadering van „Helpt Elkander" te Bruinisse. De raad van Wester- schouwen boog zich over het streek plan voor de Westhoek. Te Zierikzee werd gestreden om de judokampi oenschappen. De kapiteins van En gelen namen afscheid van het Le ger des Heils te Zierikzee. Te Sir- jansland deed ds. J. van Vliet zijn intrede als predikant van de her vormde gemeente. Centrale Dienst Westerschouwen en Zierikzee tra den uit de Centrale Dienst. Op de vergadering van het Alg. Zieken fonds „Schouwen-Duiveland" kwam de algemene kostenstijging als (ei)- landelijk probleem om de hoek kij ken. De gemeente Zierikzee bedacht „De Lichtboei" met een hogere sub sidie. Besloten werd de kermisduur te verkorten. Plannen werden be kend tot de bouw van een nieuwe R.K. kleuterschool te Zierikzee. G.S. weigerden toestemming aan de ge meente Duiveland geschenkgelden te besteden voor de aanleg van een hertenkamp. Uit de nieuwjaarsredes van de burgemeesters der verschil lende gemeenten, bleek vooral de woningbouw ook hier het knelpunt te zijn. Zierikzee beleefde in de zomer de traditionele Centrale Fokveedag, waar het puik van kooi en stal te zien was. In een (late) nieuwjaarsrede deel de burgemeester A. H. Vermeulen van Brouwershaven mede, dat de administratieve samenvoeging dei- gemeenten - samen vormend de nieuwe gemeente - vrijwel tot stand wa9 gekomen. Brouwershaven bleek niets te voelen voor toetreding tot de reinigingsdienst nieuwe stijl. Te Zierikzee hielden-de Chr. Platte landsorganisaties op Schouwen-Dui veland een geslaagde familie-avond. Een sportief uitje vormden de kegel wedstrijden te Zierikzee. De clubs St. Jan I en Sans Souci II behielden de bekers, die zij reeds eerder won nen. Een achttal van Schouwen-Dui veland kwam uit in micro-korfbal wedstrijden te Utrecht. De afdeling Schouwen-Duiveland van de Bijen houdersvereniging zag de voorzitter de heer C. A. Hartog vertrekken, die 29 jaar de vereniging diende. Te Noordwelle werd een kunstavond gehouden, waaraan medewerking werd verleend door de zangvereni ging „Tot ong genoegen". Te Ooster land herdacht (6) de vrouwenvereni ging „Martha" het vijftienjarig be staan. Te Brouwershaven ontstond door samenvoeging één C.H.U.-kies vereniging. De Rode Kruis-afdeling Zierikzee legde een optimistisch jaarverslag 1961 op tafel. De Harmonie „Witte van Haem- stede" kreeg nieuwe instrumenten, hetgeen een investering vergde van f 10.000,-. Te Zierikzee hielden N.C. B., N.C.L.B. en N.C.B.O. een feest avond, opgeluisterd door de toneel groep uit Scharendijke. -De nieuwe kapiteins van het Leger des Heils maakten hun entree. Op een raads vergadering van Brouwershaven werden de bezwaren tegen algehele centralisatie van de Reinigingsdienst Duiveland nog eens naar voren ge bracht. In de Westhoek werd be kend dat 80 ha Schouwse boomgaard een toekomstige bestemming zal krijgen als recreatiegebied. De afde ling Schouwen van de Ned. Platte lands Vrouwenbond nam afscheid van de presidente. Voor de Ver. Chr. Schoolonderwijs te Zierikzee sprak prof. dr. G. P. van Itterzon. Te Oosterland bleek de capaciteit van de weegbrug niet meer toerei kend. Hier en daar werden verga deringen gehouden van de Oranje verenigingen met het oog op de na derende koninginnedag. Landbouw telegram aan minister De Kring Schouwen-Duiveland "zond een telegram aan de minister, waarin ongerustheid werd uitge sproken over het uitblijven van de tegemoetkoming in de oogstdepres- sie. Op de 10e kwamen bij een ern stig ongeluk te Breda twee aanne- wers om het leven. Een flinke storm belette de „Krammer" te varen op de 12c. De nieuwe wegverbinding Zuiddijk-Vijfminutenweg groeide, hetgeen - na voltooiing - een snel lere verbinding Dreischor-Zierikzec impliceerde. Het Zonnemairse lees gezelschap „Tot verlichting en Uit spanning" hield de honderdste ver gadering. Het jaarverslag van het chr. schoolonderwijs te Zierikzee ge waagde van sombere vooruitzichten voor de nieuwbouw van de lagere school. De o.l. schooljeugd voerde met succes de revue: „Met de neus in de wind" op. Een verkeerscursus te Haamstede leverde dertig ge slaagde kandidaten af. Door de hoge waterstanden en zware stormen op de 15e ging een deel van het vuurtorenstrand ver loren. Op het strand te Westen- schouwen ontstond een enorme be- tonchaos. De veiling te Haamstede bleek in 1961 de recordomzet van f 14 miljoen te hebben bereikt. Op de 19e werd in de Ned. Herv. kerk te Sirjansland het nieuwe Zweedse orgel door het Rampenfonds over gedragen. Te Oosterland werd gepleit voor de oprichting van een tuinbouwvak- school. Duitsland werd getroffen door een overstromingsramp en zag dezelfde „kopstukken" arriveren, die destijds Schouwen-Duiveland drooglegden. In Duiveland werd een gouden Karolusgulden gevonden. Te Zierikzee werd het vroegere pand van de N.V. Drukkerij voorh, Lakenman Ochtman gekocht door de Middenstandsbank N.V. Bruse Mosselkwekers keerden zich tegen wijziging van de afleveringsregeling van mosselen. Bejaarden van Brui nisse gingen hun collega's van Nieu werkerk eens opzoeken. Te Brui nisse werd een drukbezochte ver keerscursus afgesloten. De Schou wen-Duivelandse padvindsters na men afscheid van hun D.C. „Wa- wiwé" op een te Zierikzee gehouden bijeenkomst. Strafeesten Noordwelle vièrde het Stra met een fraaie ruiterstoet en „Luefcor et Emergo" te Renesse had succes met een uitstekende uitvoering. Te Zie rikzee werd gevochten om het Ne derlands kampioenschap biljarten. Te Haamstede werd afscheid geno men van het hoofd der chr. nat. school. Lage waterstanden te Zijpe brachten op de 27ste veermoeilijk- heden met zich mee. Renesse vierde Stra in barre winterkoude. Op een bijeenkomst van de Bloedtransfusie dienst voor Schouwen-Duiveland werden Landsteiner penningen en een maquette uitgereikt. De heer D. Goudriaan (C.H.U.) bedankte als lid van de Zierikzeese raad. De bejaar densociëteit te Sirjansland vierde het eerste lustrum. Te Kerkwerve werden plannen bekend voor een ijsbaan. De raad van Zierikzee ver leende de Z.OiV. een belangrijke subsidie voor de feestviering op 30 april. Plannen doken op voor een woonoord voor gepensioneerden te Schuddebeurs. De hervormde man- nenvereniging te Haamstede ten slotte vierde op de 28ste het dertig jarig bestaan. wel van een opeenhoping kon spre ken. Scharendijke deed ook aan Stra en wel op de 15e. Het werd een fraai feest met een dito stoet paar den. Een primeur voor Midden- schouwen was het optreden van de toneel- en balletgroep „De Klom- pertjes". Op de 16e werd uit Am sterdam het overlijden gemeld van de heer P. C. Besanger, een man die zich uitzonderlijk voor Schouwen- Duiveland verdienstelijk maakte, in het kader van de door de hoofdstad verleende hulp na de ramp van 1953. Het kinderkoor „Westelijk Schou wen" verrastte met een heuse ope rette. De filmoperateurs van de N.V. De Concertzaal viel een onderschei ding ten deel van de Ned. Bioscoop bond. In het professor Zeeman Lyceum werd een expositie van tekeningen gehouden. Serooskerke zorgde voor een opgewekt StrSfeest. In de ger. kerk van Bruinisse deed ds. G. den Heeten uit Rotterdam zijn intrede. Groot succes hadden Burghse jon gelui, die met inspanning en han delstalent een flink bedrag bijeen wisten te krijgen voor de actie „10 X 10". Oprichting Filmliga Drie Zierikzeese verenigingen sta ken de hoofden bijeen om te komen tot de oprichting van een filmliga. Bij „Levensstrijd" zonk de mossel- kotter Yerseke 188. Een kerkelijk nieuwtje uit Dreischor was de af schaffing van de hoofdelijke omslag De Groene Kruis-afdeling te Scha rendijke zag zich gedwongen tot contributieverhoging. Op een verga dering van de Ver. tot Bevordering van Tuinbouwonderwij9 werd mede gedeeld, dat het met de plannen tot nieuwbouw van de school te Zierik zee niet erg vlot gaat. Voor Schouwen-Duiveland was 1962 het jaar van de monumenten restauratie; vooral te Zierikzee gin gen de oude gebouwen schuil achter hoogopgaande steigers. Op de jaar vergadering van „Stad en Lande" gaf men een overzicht van alle mo numenten in restauratie. De Zierikzeese schaakvereniging werd kampioen van de Zeeuwse Schaakbond. De korfbalvereniging N.O.A.D. te Dreischor vierde het 10- jarig bestaan. De Zierikzeese Groene Kruisafdeling stond ook al voor fi nanciële moeilijkheden, blijkens een tekort van bijna f 2000,-. Te Nieu werkerk nam de voorzitter van de vereniging „Blijvend Contact" af scheid. Op 3 april werd de nieuwe vleu gel van de Beatrixschool officiëel in gebruik gesteld. Te Haamstede werd een zeer belangrijk congres gehou den, gewijd aan het toekomstig Gre- velingen-recrealjegebied. Het eerste kievitsei werd begin april gevonden. Te Zierikzee werden bijzonderheden bekend over het saneringsplan, dat zou voorzien in een oost-west-door braak van Groendal tot Lange Sint Janstraat, waarbij de Molenstraat half en de Venkel geheel verdwijnt. Het Jeugd Rode Kruis te Zierikzee bracht een bezoek aan het kinder en meisjeshuis „De Schuilhoek" te Dordrecht. De gemeente Duiveland trad uit de Centrale Dienst. Wester schouwen besloot tot de bouw van een nieuw gemeentehuis op de plaats van het oude te Haamstede. Een drietal caissons, bestemd voor de sluiting van het zuidelijk Greve- lingengat, geraakten op drift en dre ven tegen de dijk te Stavenisse. De 10e was voor het gehele eiland een belangrijke dag. Op die datum bracht Z.K.II. prins Bernhard de eerste „Zierikzeese motor" op gang in het nieuwe bedrijf van Smit Bolnes N.V. Na deze plechtigheid werd de prins ontvangen ten stad- huize en ontving een koffiepot en een kreeft. Op dezelfde dag opende prins Bernhard te Renesse de „Out ward Bound School". De Waterleiding Maatschappij voerde een nieuw tariefstelsel in. Als primeur voor Schouwen-Duive land besloot men te Oosterland tot de bouw van een weegbrug met een capaciteit van 50 ton. Oosterscheldebrug Op de 12e viel het voor Zeeland historisch besluit van de bouw der Oosterscheldebrug. De Coöp. Boe renleenbank te Eikerzee vierde het gouden jubileum. Haamstede kreeg zekerheid over 'n nieuwe landbouw- huishoudschool, die in plan-zuid zal worden gebouwd. Lyceisten uit Bloemendaal logeerden in 't Dorps huis te Dreischor, om studie te ma ken van het Deltaplan. Ook de Groene Kruisvereniging te Burgh- Haamstede zag zich gedwongen de contributie te verhogen. Te Wester schouwen werden E.H.B.O.-examens afgenomen. In het kader van een „offensief" der naastenliefde, bracht de Beatrixschool te Zierikzee vreug- „Voor vorstenhuis en vaderland" fuseerden de oranjeverenigingen van Burgh en Haamstede. Te Zierikzee werd de bouw van een gymnastiek lokaal aanbesteed. Tien woningen aan de Prinses Wilhelminalaan te Bruinisse wei-den hersteld van zout- schade. De bouw van een gymnas tiekzaal te Haamstede kwam op de urgentielijst. Te Zierikzee vierde de buurtvereniging d'Aillystraat het eerste lustrum. Als primeur viel op het eiland het gewestelijk biljart kampioenschap, Stra te Westerschouwen was maar een povere vertoning; slechts, vijf paarden namen deel aan de traditi onele optocht. In Ellemeet daaren tegen ging het weer veel beter met dit typisch folkloristisch feest. Daar was van verminderde belangstelling geen sprake. Het Nutsdepartement Brouwers haven besloot het seizoen met een door een speelgroep van de L.J.G. gebracht stuk. Op de vijfde voer het sleepschip „Pole" uit Straatsburg omhoog in de Oosterschelde. Te Haamstede kregen bejaarden ver- keersles. Een inventarisatie leerde, dat er op Schouwen-Duiveland dit jaar 3000 koeien rondstapten, tesa- men goed voor 12 miljoen k.g. melk. Zuster T. J. A. v. d. Klippe, ver pleegster in het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis, viel een Rode Kruis-on- derscheiding ten deel. In „De Licht boei" te Zierikzee brak brand uit, waaraan de brandweer te pas moest komen. Te Oosterland ontvingen de eerste bollencursisten van Schou- wen-'Duiveland hun diploma. V.V.V. Zierikzee ontvouwde de plannen voor het seizoen, Op de huishoud school te Zierikzee werd een open bare les gehouden. Te Brouwersha ven vierde mej. J. C. van t' Hof het unieke jubileum van vijftig jaar naaister. Jubileumvieringen Te Zierikzee vierde op de 9e de afdeling van de Ned. Chr. Bouwvak arbeidersbond het dertigjarig be staan. De varkenshoudersvereniging „De opgaande zon" te Burgh vierde op vrolijke wijze het gouden jubi leum. Haamstede kreeg er een zeer moderne brood- en banketbakkerij bij. Een verkeerscursus te Nieuwer kerk werd afgesloten met een exa men; het hoogste aantal punten be haalde een plaatselijke predikant. Rond deze tijd werden talloze ver gaderingen gehouden, zodat men De herfst bezorgde de vlag omhoog. Aanwinsten voor museum Het gemeentemuseum te Zierikzee werd weer verrijkt met talrijke schenkingen; aangekocht werd het model van een klipperschip. In de Zierikzeese raad kwam voor het eerst het saneringsplan der stad aan de orde. Een langdurig debat was gewijd aan het huisvestingsprobleem voor het hoofd van de o.l. school. Op de 28ste werden verkiezingen gehouden voor de Provinciale Sta ten. Het zilveren jubileum van de Rode Kruiskolonne te Zierikzee werd gevierd. De toen reeds beëin digde winter bleek gunstig te zijn geweest voor de vogels. Te Zonne- maire vond een bespreking plaats, waarbij de middenstanders van de nieuwe gemeente Brouwershaven zich uitspraken voor één vereniging. Op een „Stad en Lande"-vergade- ring werd een bebouwde ringsluiting rond Zierikzee een bedenkelijke zaak genoemd. Op de vergadering van V.V.V. „Renesse Vooruit" bleek dat de afgesloten duinovergang aan het Watergat, dicht was en dicht zou blijven. na lang wachten - Renesse een sportveld. Trots ging de in „De Schuilhoek" te Dordrecht. Een kegelnieuwtje was de verove ring van de drietallen-beker door de vereniging „Sans Souci". Voor de schooltandartsverzorging op het ei land kwam een interim-regeling tot stand. De raad van Brouwershaven besloot alleen de brandweercorpsen van Brouwershaven en Dreischor te laten voortbestaan. V.V.V.-Scharen- dijke ontving een hogere subsidie van de gemeenteraad. Aan de tech nische school te Zierikzee werden de eindgetuigschriften van de dag- avondnij verheidscursussen uitge reikt. Gezien de moeilijkheden, zag ook het stedelijk Groene Kruis-be- stuur zich genoodzaakt de contribu tie te verhogen. De vogelwacht „Schouwen-Duiveiland" kreeg de zorg over de Koudekerkse inlagen. Bij hel biljarten werd „Entrc Nous" te Zierikzee districtskampioen. Met Pasen kreeg de Westhoek reeds een voorproefje van de zomerdrukte. In het pand „Dc Lichtboei" wer den by restauratiewerkzaamheden bosjes sigaren gevonden, die zestig jaar ouel bleken tc zifn. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 8