Verkoud heid lil HS ASPRO' Schouwen-Duiveland in de sneeuw V.N. TROEPEN IN KATANGA BEHEERSEN DE SITUATIE j iv1** t B8lr*Si INGEZONDEN STUKKEN SUCCESJES STAD EN PROVINCIE De economie der V.S. Groot raadhuis voor Westerschouwen 3.450,- 4.150,- 5.700,- 7.600,- 9.850,- 11.850,- Zierikzeese arts schenkt zeldzaam boek aan gemeente Vogels in nood Landbouw en Veeteelt ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 31 december 1962 No. 19303 Verkeersmoeilijkheden door stuifhopen DEN HAAG, 30-12. Degenen, die zich een „witte kerst" hadden gewenst, hebben hun zin gekregen. Het weekeinde tussen Kerstmis en oude jaar kreeg er een fikse „staart" mee. Afgelopen zondag tenminste sneeuwde het flink in vrijwel alle delen van het land. Van echte ijspret kon er in vele gevallen niets komen omdat het ijs bedekt was onder een dikke witte laag. Daarbij zorgde de wind voor flink wat stuifsneeuw, die vooral de binnen wegen vrijwel ontoegankelijk maakte. Diverse busdiensten zagen zich daar door genoodzaakt hun diensten met grote vertragingen te onderhouden of zelfs tijdelijk stil te leggen. De spoorwegen konden hun diensten onderhou den, zij het hier en daar met vertraging. Staakt-het-vureu inmiddels afgekondigd -vr^r- ook romantiek ZIERIKZEE, 30-12. Zeeland en met name ook Schouwen-Duiveland kregen een flink deel van de sneeuwlaag, die uiteraard ook hier grote verbindingsmoeilijkheden op leverde. De R.T.M. staakte noodge dwongen in de namiddag van zon dag alle veer-, tram- en autobus diensten, met uitzondering van de veerdienst Zij pe-A.J.-polder. Zon dagavond om half zes is deze veer dienst evenwel ook stopgezet. De binnenwegen op Schouwen-Duive land waren moeilijk en soms in het geheel niet berijdbaar, in verband met de grote hopen stuifsneeuw. R.T.M.-bus liep vast Bij Noordgouwe kreeg - voor de stopzetting van de diensten - een bus het te kwaad, en zat een uur vast in de sneeuw. De busdienst 2ierikzee-Zijpe bleef het langst ge handhaafd. Overal in Zeeland is men na de buien sneeuw gaan ruimen, o.a. met bulldozers en sneeuwploegen. De Ingezonden mededeling Voorkom Rillerig? Onprettig? Vlug: W eerber icht endiens t DEN HAAG, 30-12. In samenwer king met de K.N.A.C. en de Neder landse Spoorwegen zal de N.C.R.V. op oudejaarsdag op de zender Hil versum I een bijzondere radio-be richtendienst verzorgen ten behoeve van het verkeer. Op vijf tijdstippen, namelijk te 07.45, 13,15, 17,15, 20,00 en 22,15 uur zullen uit verschillende delen van het land mededelingen over de toestand der wegen en even tuele belemmeringen worden gedaan. DE LOONBELASTING DEN HAAG, 29-12. De minister en de staatssecretaris van financiën hebben thans bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal de Memorie van Antwoord ingediend op het voor lopig verslag inzake de wet op de loonbelasting 1960. Deze memorie, die vergezeld gaat van een nota van wijziging, kan be schouwd worden als een aanvulling op de onlangs ingediende Memories van Antwoord op de voorlopige ver slagen inzake de wet op de inkom stenbelasting 1960 en de wet op de vermogensbelasting 1960. Zij bevat o.m. de wijzigingen in de loonbelas ting die in het kader van de ver hoging van de z.g.n. aanslaggrens voor loontrekkenden, de herziening van het tarief voor bijzondere be loningen en de mogelijkheid een aanslag in de inkomstenbelasting te vragen, reeds zijn aangekondigd in de Memorie van Antwoord inzake de wet op de inkomstenbelasting. De stoep en de sneeuw Mijnheer de redakteur. De liefde voor de stoep te Zierik- zee (en elders zal het wel net zo zijn) is op peil. Dat blijkt wel in deze sneeuwperiode. De sneeuw wordt ijverig van de stoep geveegd, met als gevolg enorme sneeuwophopingen op de rijweg. Allen die van deze rijweg gebruik moeten maken zitten er maar moe. Aan sneeuw moet men wel iets doen, maar niet teveel. Het ergste weg voor de buitendeur en dan verderlaten zo het is. In de wetenschap dat dit stukje toch wel niet veel zal uithalen, te kent met dank. B. LEOPOLDSTAD, 30-12. Ierse V.N.-troepen hebben zondag de mynbouw- stad Kipoesji, aan de grens tussen Katanga en Rhodesië, veroverd, terwül Ghanese soldaten de stad Kamina binnen enkele uren hebben bezet. Daarbij vielen enkele spoorwegbruggen hun ongeschonden in handen. V.N.-vlieg- tuigen deden zondag een aanval op het Katangaanse vliegveld bü Ngoele en vernielden alle installaties en gebouwen en zes militaire toestellen. De V.N.-vertegenwoordiger, Robert Gardiner, zei dat de V.N. deze keer niet de fout zouden maken om in Katanga halverwege te stoppen. Bij de gevechten zyn twee Indiërs en twee Ethiopiërs gesneuveld en werden zes en twintig V.N.-soldaten gewond. Gardiner heeft tegenover de Bel gische ambassadeur in Kongo zijn voldoening geuit over de medewer king die de Belgische technici in Elisabethstad aan de V.N.-troepen hebben verleend. De Zweedse vice- consul in Leopoldstad heeft de V.N.- vertegenwoordiger bedankt voor de humane manier van optreden van de V.N.-troepen in Elisabethstad. In tussen werd zondagavond een sta ken van het vuren gemeld. De Franse consul in Elisabethstad heeft in een nota in Leopoldstad be kend gemaakt dat een Franse vrouw in Elisabethstad zaterdagavond in haar woning is vermoord. President Tsjombe had zich inmid dels per vliegtuig naar de Rhodesi- sche hoofdstad Salisbury begeven, waar hij een onderhoud had met de Rhodesische premier, sir Roy We- lensky. Op een persconferentie be schuldigde hij de V.N.-troepen van wreedheden en zei hij dat de Katan- ganen de taktiek van verschroeide aarde zullen gaan toepassen. Hij be schuldigde de V.N. ervan de vijan delijkheden in Katanga begonnen te zijn. U weet allemaal, dat de Ver enigde Naties reeds lange tijd van plan waren ons aan te vallen". Vol gens hem zijn bij de actie in Elisa bethstad 75 negers gedood en onge veer 300 gewond, en is het zieken huis verwoest. Rode Kruis-functionarissen meldden dat in Elisabethstad vijftig burgers het slachtoffer zijn geworden van mortiervuur van beide zijden, en dat er waar schijnlijk nog meer zullen wor den gevonden. De Kongolese premier, Adoela, zou zondag bij de Britse ambassadeur hebben geprotesteerd tegen de hou ding van de Britse regering in de Katangaanse kwestie. De Britse re gering heeft bij Oe Thant aange drongen op een onmiddellijke beëin diging van de gevechten in Katan ga. Uit New York wordt gemeld dat de Britse vertegenwoordiger bij de V.N., sir Patrick Dean, met de V.N.- functionaris dr. Ralph Bunche ge sproken heeft over het laatste nieuws uit Kongo en de aanwezigheid van Tsjombe in Salisbury. Dean zei dat Engeland niet heeft geprotesteerd tegen het voortzetten van de ge vechtshandelingen in Katanga. A. L. DE BIE Smederij, Zonnemaire wenst vrienden en klanten een voorspoedig 1963. Diversen: Vuurwerk. H. J. Bax, Ha venplein 2, Zierikzee. Tel. no. 2778. „Vapo", onze natuurperma- nent, geeft voldoening; zit steeds patent! - Kapsalon Murk, telefoon 2767. Overal waar verf en behang een rol spelen, kan Mol voor de juiste combinatie en ma teriaal zorgen! Nieuwe Boo- gerdstraat, Zierikzee. Prachtig materiaal om zelf gemakkelijk een plafond of wand te bekleden is Tempex, de mooie witte isolatieplaat met de vele mogelijkheden; 50 X 50 cm, 75 ct per plaat. Zie etalage. - Mol, Nieuwe Boogerdstraat, Zierikzee. Verfspuit voor op stofzuiger f 4,95 per stuk. Verfspuit met gasvulling f 9,95 per stuk. Ook losse vullingen verkrijgbaar. Mol, Nieuwe Boogerdstraat, Zierikzee. weg Goes-Middelburg was gister avond laat berijdbaar. In Zeeuws- Vlaanderen waren de wegen spiegel glad door ijzel. De weg Zierikzee- Westhoek was redelijk berijdbaar. Intussen ook hier - evenals elders - winterse romantiek met handen vol, maar ook vele moeilijkheden. ZIERIKZEE De Beatrixschool Op vrijdag 11 januari a.s. wordt in de hoofdenkamer een vergadering gehouden van de Beatrixschool. In behandeling komt o.m. de exploita tie- en kapitaalsbegroting voor 1963. KERKWERVE Kerstviering bejaarden De N.C.V.B. verzorgde een kerst middag voor de bejaarden, waarvoor goede belangstelling bestond. Na ge meenschappelijk zingen las ds. Zon neveld het kerstevangelie en ging voor in gebed. Hierna werd weer ge zamenlijk gezongen. In de pauze werd op thee met cake getracteerd. De kleuters van Kerkwerve zongen onder leiding verschillende kerstlie deren. Mevr. Verhage-de Masier las een spannend kerstverhaal. Na de tweede pauze werd andermaal ge zongen. In bespreking kwam de mo gelijkheid volgend jaar weer gere geld bejaardenmiddagen te houden in het verenigingsgebouw. Als met al een geslaagde middag, die door de presidente, mevr. Francke, werd gesloten. NIEUWERKERK Ballon gevonden In de nabijheid van zijn boerderij heeft de landbouwer de heer J. J. de Vlieger een kapotte ballon ge vonden van Engelse origine. De bal lon zal naar schatting een middel lijn van één meter hebben gehad. Aan de ballon waren enkele instrumen ten bevestigd. Hoewel het instrumentarium niet onmiddellijk kon worden gedetermi neerd, neemt men aan dat het heeft gediend voor weerkundige waarne mingen. De heer De Vlieger heeft de En gelse ambassade van zijn vondst op de hoogte gesteld. Kerstfeest zondagsschool Met een eigen gemaakte liturgie vierde de zondagsschool op stijlvolle wijze het jaarlijks kerstfeest. Na ge zamenlijk zingen van het „Komt al len tezamen" begroette ds. Wester hof de aanwezigen en ging voor in gebed. Na het zingen van enkele kerstliederen vertelde mej. Brekel- man de kerstgeschiedenis, bijgestaan door mej. Wandel, die het gesproke ne op het flanelbord toelichtte. Na tractatie zorgde mej. T. v. d. Wielen voor een mooie vrije vertelling. Zes tien leerlingen gingen de zondags school verlaten en van hen werd hartelijk afscheid genomen. Ieder ontving een toepasselijk woord en een psalm- en gezangenboekje uit handen van de predikant. Na het dankgebed zongen allen het „Ere zij God". Na afloop ontvingen alle kin deren een zak lekkers en een mooi boek. Een gehouden collecte bracht f 48,18 op. De helft van het bedrag is voor de zondagsschool; de andere helft voor de actie „Wilde Ganzen". Dankbaar verlieten jong en oud het gebouw. HAAMSTEDE De vogelvoedering Bij - de vogelvoedering van vorige week - zo deelt men ons mede - is ook zeer veel steun ondervonden van Staatsbosbeheer, vertegenwoor digd door de heer W. Janse. WASHINGTON, 30-12. In zijn eco nomisch overzicht ter gelegenheid van de jaarwisseling heeft de Ame rikaanse minister van handel en economische zaken, Luther Hodges, verklaard dat de economie van de Verenigde Staten, hoewel die inwen dig krachtig is, het komende jaar een vertraging zal ondergaan, tenzij de belastingen worden verlaagd. Waarschijnlijk zal de economie in stijgende lijn blijven gaan, maar tra ger dan in 1962 en op een niveau, waarop de economische hulpmidde len van het land niet geheel kunnen, worden gebruikt. Vergadering gemeenteraad SCH AATSENRIJ DEN Jeugdwedstrijden op Zierikzeese ijsbaan HAAMSTEDE, 29-12. Op de vrij dagmorgen gehouden vergadering van de gemeenteraad van Wester schouwen heeft de voorzitter, jhr. R. J. H. Q. Röell, een tekening getoond van het nieuwe raadhuis, dat zal worden gebouwd op de plaats van het oude. Het nieuwe raadhuis zal veel gro ter worden dan het tot dusver ge bruikte, daar één en wellicht twee partikuliere huizen voor ruimte winst zullen worden gebruikt. Ook de plaats van een ijsbar wordt voor het nieuwe gemeentehuis gereser veerd. Het gebouw zal bestaan uit twee verdiepingen. Architect van het raadhuis is ir. 't Hooft. Op de vergadering is de begroting 1963 aangeboden, die in de tweede helft van januari in behandeling komt. De gewone dienst toont aan inkomsten en uitgaven een bedrag van f 251.925,33 met een post onvoor zien van f 14.187. De kapitaalsdienst toont een nadelig saldo van f 687.921,74. In verband met subsi die-aanvragen van de Groene Kruis verenigingen Burgh-Haamstede en Renesse-Noordwelle-Serooskerke, besloot de raad respektievelijk de volgende subsidies te verlenen, nl. f 3585 en f 2125, onder voorbehoud van de vereiste goedkeuring. Ten aanzien van de woningtoewijzing voor Schouwen-Duiveland (Wester schouwen krijgt geen enkele woning toegewezen) toonde de raad zich zeer teleurgesteld. Het Streekplan Wat betreft het streekplan deelde de voorzitter mede dat - tijdens de periode van tervisielegging - 25 be zwaarschriften, conform de door de raad gemaakte tegenkantingen, aan G.S. zijn gezonden. Alleen een be zwaarschrift van de Waterleiding Mij. had een andere strekking. Tot hoofd der school te Seroos- kerke werd benoemd de heer J. van Antwerpen, thans hoofd der school te Geervliet, echtgenoot van mevr. van Antwerpen-Gaanderse, kleuter leidster te Renesse. De heer van Antwerpen werd benoemd in de va- kature ontstaan door vertrek van mevr. Sipkes-de Vries, die benoemd werd ie Drimmelen. Verder werd op deze vergadering besloten grond aan de Breedsteweg af te staan, i.v.m. provinciale weg- wijzigingsplannen, die neerkomen op een principale weg Haamstede- Vliegveld, met een aftakking naar Renesse. Ingezonden mededeling m Fiat 500 D sunroof Fiat 600 D Fiat 1100 Export Fiat 1300 Fiat 1800 Flat 2300 Geheel compleet, incl. verwarming, defrosters, ruitensproelers e.d. m Importrlce: J. Leonard Lang's Automobielbedrijven N.V.;Amsterdam Bij gelegenheid van jubileum ZIERIKZEE, 29-12. Als blijk van liefde voor de stad zijner inwoning en uit dankbaarheid heeft de stedelijke arts, de heer C. M. van Hoorn, by gelegenheid van zijn 25-jarig ambtsjubileum de gemeente Zierikzee een geschenk aangeboden, in de vorm van een authentiek exemplaar van het beroemde in het Latijn geschreven boek „De Miraculus Occultis Naturae" („Over de wondere geheimen der natuur") van de zestiende-eeuwse Zierik zeese geleerde Levinus Lemnius. Het boek is - zo vernemen wij - in grote dank aanvaard en zal een passende in het oog vallende plaats in het stadhuis krijgen. Het exemplaar van het boek da teert uit 1574 en is een herdruk van de oorspronkelijke uitgave, na zijn dood uitgegeven bij Plantijn te Ant werpen. Lemnius heeft zijn natuur-filoso- fisch werk voorzien van een op dracht aan Erik XIV, toenmalig ko ning van Zweden, wiens lijfarts hij is geweest. De schrijver, die zich als geleerde grote faam verwierf, werd geboren op 20 mei 1505, al wordt deze datum maar enkelvoudig genoemd en nergens bevestigd. Wel staat zijn sterfdatum vast: 1 juli 1568. De geleerde keerde na zijn ver blijf aan het Zweedse hof naar Zie rikzee terug. Hij woonde in de „St. Anthonijstraat". Waarschijnlijk na de dood van zijn echtgenote - zo verhaalt De Kanter - liet hij een La tijnse spreuk boven de deur van zijn huis plaatsen: „Rerum irrecuperabi- lium fumma foelicitas oblio est" (,,'t Is het grootste geluk onherstel bare verliezen te kunnen vergeten". Lemnius werd in het laatst van zijn leven kannunik van de Sint Lie- vensmonsterkerk. Zeeuwse eilanden cn Zierikzee Reeds geruime tijd wijdt dokter Van Hoorn een studie aan het boek van Lemnius, dat hij betrekkelijk zeldzaam noemt. Het boek blijkt te bestaan uit vier libri, waarvan het tweede hoofdstuk is gewijd aan de Zeeuwse eilanden en Zierikzee. In zijn dagen trok het werk sterk de aandacht van de ge leerde wereld en het werd vertaald in het Engels, Frans, Duits en Ita liaans. Behalve medische werden ook tal rijke theologische beschouwingen in het werk neergelegd. Als medicus steunde Lemnius op de klassieken. Hij had de Griekse medici als voor beeld, gelijk gebruikelijk in zijn tijd, maar daarnaast plaatste hij toch ook talrijke spitse opmerkingen, die hem stempelen tot een man van bijzon der formaat. De zestiende eeuw muntte zeker niet uit door opvallend grote geneesheren, maar Lemnius was er zeker één van en in de „lage landen" stond hij bovenaan geno teerd. Met name ook bij de pestbe- strijding heeft hij naam gemaakt. Vlaamse belegeringen Het hoofdstuk over de Zeeuwse eilanden is - naar mening van dok ter Van Hoorn - waard gemakkelijker bereikbaar te worden en aan be paalde instanties heeft hij dan ook de suggestie gedaan dit hoofdstuk te vertalen. Men vindt in genoemd hoofdstuk merkwaardige topogra fische verhandelingen en een opstel over de Vlaamse belegeringen van Zierikzee in de vroege veertiende eeuw. Lemnius werd begraven in de Sint Liavensmonsterkerk en zijn grafzerk was te vinden aan de noordzijde, dicht bij het orgel. In de z.g.n. Vlees houwerskapel was te zijner nage dachtenis een grafschrift in het La tijn aangebracht, dat zijn lof bezong. KEY WEST (Florida). Alle Cuba nen die het eiland wensen te verla ten mogen vertrekken zodra de luchtverbindingen met de Verenigde Staten zijn hersteld. Dit werd zon dag omgeroepen door radio-Havanna ZIERIKZEE, 29-12. Zaterdagmid dag organiseerde de „Zierikzeese IJs vereniging" een kortebaanwedstrijd over 140 meter voor haar jeugdige jongens- en meisjesleden. Vol ongeduld stonden de jongelui aan het begin van de wedstrijd te wachten om hun prestaties te tonen. Te meer daar er fraaie prijzen, wel willend door Zierikzeese winkeliers beschikbaar gesteld, klaar lagen om aan de overwinnaars te worden uit gereikt. Begonnen werd met de series voor jongens tot 14 jaar. Met veel animo, dp tong haast de schaatsen rakend, werd hierbij gekampt. Jammer dat sommigen soms te snel wilden gaan en daardoor te wild gingen rijden met het teleurstellend gevolg dat zij ten val kwamen. Dat kwam vooral nog al eens voor als hun concurrent een iets snellere start hadden en zij dan te vlug wilden inhalen. De uit slag van deze groep was: 1. Hans Huneman, 2. Jan v. d. Velde, 3. Joop Krips. Bij de groep' jongens van 14 tot 16 jaar wist Koos v. d. Heuvel gemakkelijk beslag te leggen op de eerste plaats. Met fikse slagen ging hij over het ijs en wist iedere keer met een ruime voorsprong te win nen. Om de tweede en derde plaats werd hevig gekampt. De tweede plaats wist tenslotte Adrie van der Welle te veroveren; derde werd An ton v. d. Wekken. Weinig meisjes Bij de meisjes was er helaas niet veel deelname. Tineke Huneman wist hier gemakkelijk beslag te leg gen op de 1ste plaatis, met als twee de Annelies Franke en als derde de dapper strijdende Marijke Polder mans. Bij een eventuele volgende wed- BRIELLE, 29-12. De vorst heeft de watervogels gedreven naar de plaat sen, waar nog open water is. In Zuid-Holland is dit bv. nog te vin den in de Nieuwe Waterweg en hier hebben zich dan ook duizenden en nog eens duizenden vogels verza meld, ook vogels uit het hoge noor den, zoals kransvogels. Deze laatste kunnen zich tot nog toe voederen met de bessen van de duindoorn, maar de andere vogelsoorten hebben het moeilijker. Het meest hebben de meerkoeten te lijden en hiervan sterven er dan ook vele honderden. Behalve meerkoeten zijn er ook vele duizenden eenden in de Nieuwe Wa terweg neergestreken. Plaatselijke afdelingen van de Na tuurhistorische Vereniging en van de Dierenbescherming hebben het voe deren van de vogels te had ngeno- men. Verplichte hengstenkeuringen 1963 Door de Koninklijke Vereniging „Het Nederlandse Trekpaard" wor den, ingevolge de bepalingen der Paarden wet 1939, gedurende de maand januari de jaarlijkse ver plichte hengstenkeuringen gehouden. Deze keuringen vangen aan op dins dag 8 januari en wel te Raalte en Emmeloord, alwaar resp. de heng sten uit Overijssel en de Noordoost polder worden gepresenteerd. ONGELUKKEN HEERENVEEN. De tien-jarige Froukje Rozenberg te Oudehorne heeft tijdens het schaatsen een do delijke val gemaakt. HAARLEM. Do 64-jarige J. M. is kort na een twist in een café in Haarlem op straat ineengezakt en aan een hartaandoening overleden. Klaassen uit Vossebelt (gemeente Coevorden) is bij het schaatsen op COEVORDEN. De 21-jarige J. het Zwinderse kanaal door het ijs gezakt en verdronken. UTRECHT. Een 58-jarige wegwer ker van de Nederlandse Spoorwegen, de heer W. Kuipers te Lage Zwalu- we, is zaterdagavond om elf uur, toen hij bij Lage Zwaluwe bezig was met wisselverwarming, aangereden door een trein, waarbij hij zeer ern stig werd gewond. Hij is overge bracht naar een ziekenhuis in Breda. strijd rekent het bestuur op een nog grotere deelriame. Vaak is men te bleu om mee te doen, terwijl de prestaties in de praktijk werkelijk mee zullen vallen. In de bestuurs kamer werden de prijzen met een woord van lof en waardering door de secretaris van de vereniging aan de glunderende winnaars uitgereikt. Een woord van lof is zeker op zijn plaats voor de baancommissie, die er in korte tijd in geslaagd is om de baan, met behulp van een in aller ijl tot sneeuwruimer omgebouwde fraismachine, behoorlijk berijdbaar te maken. In menig opzicht is 1962 een bij zonder jaar geweest. Wie zich de stemming by de vorige jaarwisseling herinnert, zal weet hebben van de opgestapelde internationale zorgen, die toen voor 1962 niet veel goeds beloofden. Zelfs de gewiekste oude jaarsavondsprekers konden dit niet wegpraten. Maar de ontwikkeling heeft een heel ander verloop gehad, dan men aanvankelijk zou hebben durven voorspellen. Cuba is een vuurgevaarlyk inci dent geweest, maar het betekende toch in menig opzicht een keerpunt. Het heeft - hoe men verder over deze zaak moge denken - toch wat schot gebracht in een situatie, die steeds hopelozer scheen vast te lo pen. Overigens blijft de huidige vrede een gewapende vrede en het grote geschenk van een belangrijke stap op de weg van ontwapening, werd de wereld in 1962 helaas nog onthouden. Een minimale winst op dit terrein - bijvoorbeeld in de vorm van een kernproevenstop - moet wel op ieders verlanglijstje voor het nieuwe jaar voorkomen. Landelijk gezien was 1962 in ty pische mate het jaar van het Vor stenhuis. Er waren de zilveren brui loft van het Vorstenpaar, de reizen van de prinsessen en als droeve te genpool het verscheiden van konin gin Wilhelmina, die echter in haar dood nog een stralend geloofsgetui genis aflegde, dat ons volk diep heeft ontroerd. Economisch gezien kon - zij het niet zo overtuigend dan in de voor afgaande jaren - Nederland het „huisje by het schuurtje" houden. Vele jaarverslagen immers zagen er iets minder rooskleurig uit, tempo riseringen vielen op te merken en enkele waarschuwende vingers gin gen omhoog. Het is niet alles alar merend, maar in het kader van een economische jaartypering toch wel nodig te vermelden. Zulks temeer omdat de levensstandaard van grote groepen der bevolking de toets der kritiek nog lang niet kan doorstaan. Mogelijk dat regionale cijfers en overzichten, dat „momentopnamen" een andere indruk geven, nog ver hevigd door de grote variatie cn overvloed aan consumptiegoederen, maar er zijn - blijkens recente sta tistieken - in Nederland toch nog altijd 60.000 gezinnen die een ma ximaal netto-loon verdienen van f 70,waarbij dient aangetekend dat het grootste percentage beneden deze f 70,zit. Dc grote midden groep (858.000 gezinnen) hebben een weekloon variërend tussen f 70,en f 125,Vooral dc eerste groep leeft in een durend gevecht met de dub beltjes. Dat is triest in een land, waar het woord welvaartsstaat toch wel wat al te gemakkelijk valt. Regionaal gezien werd het leven in sterke mate bepaald door de span ning, die dc strukturcle wijzigingen met zich meebrachten en in de toe komst nog in veel sterker mate met zich meebrengen zullen. Het nieuwe immers is eerst dan acceptabel als het waardevolle in het oude is veilig gesteld. Daar zal ook in 1963 nog wel menig woordje over vallen, want de sprongsgewijze ontwikkeling, ge stimuleerd door de belangrijk ver beterde verkeersverbindingen, brengt nu eenmaal een problematiek mee, die niet in een handomdraai valt op te lossen. Moge ook in dit opzicht 1963, onder Gods leiding, een jaar worden, waarin harmonie wordt be reikt tot zegen van de streek cn zijn bewoners.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 5