Ervaren of onervaren huisvrouw Annoncen Anno Voor 40 jaar Wettelijke regeling vakantiespreiding Hoop voor kaalhoofdigen? DE GOUDEN TOMAHAWK Wat gebeurde er in het jaar 1922? De jaren verglijden en geen betere dag dan de Oudejaarsdag om terug te denken aan vroeger. „Vroeger" is een bijzonder rekbaar begrip, want de historie der mensheid is even lang als moeilijk. Om wat handzamer de gedachten te kunnen bepalen, zullen we een „vroeger" kiezen, dat velen onder ons zich nog gemakkelijk kunnen herinneren. We gaan terug naar de jaarwisseling van 1922 -1923, veertig jaar geleden dus en stippen enkele dingen aan uit het voorbije jaar 1922, dat toen - evenals tegenwoordig - reeds veelbewogen werd genoemd. De natuur neemt in die oude mededelingen altijd een belang rijke plaats in. Wie dacht dat alleen 1962 maar klimatologische teleurstellingen met zich bracht, vergist zich, ook in 1922 werden er wanklanken gehoord, al was het alleen maar om de meer dan uitzonderlijk droge lente, die de aarde geselde met ijskoude noor delijke en noordoostelijke winden, die tot in mei sneeuw en hagel met zich mee brachten. Als op eenmaal echter kwam op 5 mei de ommekeer en 6 mei was de eerste stralende voorjaarsdag. Wat trok landelijk de aandacht in 1922? Daar was vooreerst het koninklijk bezoek aan Den Briel, dat met een groot feest het feit herdacht dat 350 jaar geleden de Watergeuzen de stad innamen. Een ware verkiezingskoorts heerste in de zomer. Politieke ver gaderingen werden gehouden tot diep in de nacht (kom daar nu ereis om) en tenslotte volgde in juli de kabinetsverkiezing. De re gering Ruysch de Beerenbrouck bleef gehandhaafd. Voor het eerst deden enkele vrouwelijke afgevaardigden hun entree in de Tweede Kamer. Op 5 november werd te Doorn het huwelijk voltrokken tussen de ex-keizer van Duitsland en prinses Hermine von Reuss. Te Zierikzee was de zomer van 1922 bijzonder feestelijk. Op 14 juni werd in de Concertzaal het 125-jarig bestaan van het Nuts- departement herdacht. Uitzonderlijk fraai zomerweer was het op 13 juli. Dat trof bijzonder goed, want op deze dag herdacht Zie- rikzee met een prachtig feest het feit dat de stad 350 jaar tevoren de zijde koos van Prins Willem. Op een vergadering ten stadhuize van Zierikzee, kwamen alle gemeentebesturen van Schouwen-Dui- veland tezamen, om te horen over de waterleidingplannen. De fi nanciële positie van het Rijk bleek nog niet zodanig te zijn, dat realisering van waterleiding op het eiland, op afzienbare termijn voor mogelijk werd gehouden. Lief en leed dus in een jaar dat nog zo „voor de pak" schijnt, maar in wezen eindeloos ver van onze tijd is verwijderd. Veertig jaar, het is niet veel, maar wat is het veel! EN WAT BENT U? Annonces anno... precies is het niet te zeggen, maar vijftig jaar en (soms) langer is het wel geleden. Zelfs een koe zag er in die tijd iets zwieriger uit. Zo kwam zij in de adver tenties van die tijd. Een trap-naaimachine met stijl. Toen al doelmatiger variant op de handnaaimachi- ne en uiteraard krulliger dan de gestroomlijnde modellen van nu. Schepen werden niet elke dag te koop aangeboden, maar moest een oude raderboot van de hand gedaan, dan ging het met zo'n plaatje. Bij de tabak ging men zoeken in de illustratiën uit tropen- landen, onder het motto: „een tevreden roker Een klok, een thermometer en een barometer in één kloek geheel verwerkt. Voor „nieuwe" landbouwma chines gebruikte men een der gelijk plaatje, met onveran derd enkele stevige boeren paarden er op. „M'n moeder kon zo heerlijk grau we erwten met spek klaarmaken" Deze woorden van haar echtgenoot speelden nog door het hoofd van het piepjonge, pasgetrouwde vrouwtje, toen ze, vlug uit kantoor vandaan, even naar de kruidenier ging. De grauwe erwtjes werden ge kocht, thuis gauw afgewassen en op gezet. Maar het eten was geen suc ces en het jonge vrouwtje voelde het als een nederlaag Had de kruidenier haar maar ver teld, dat ze de erwten eerst in de week moest zetten, dan had zij ze de volgende dag kunnen eten en was het maal zeker wel smakelijk en ge zellig geworden. De ervaren huisvrouw 'eet grauwe erwtjes om een gemakkelijke dag te hebben wat het koken betreft, omdat er die dag andere, dringen der dingen op het programma staan. De vrije zaterdag of de drukke was dag eisen wel eens een eenvoudige maaltijd. En moet er eens snel een japon genaaid voor een onverwacht feestje, dan moet moeder ook wel eens in de provisiekast duiken. Niet in een trommel Door de gemakkelijke bewaafbaar- heid van peulvruchten kunnen we zorgen van enige soorten erwten of bonen steeds een paar kg. in voor raad te hebben. Als we ze maar op een koele, droge en donkere plaats bewaren, en niet in een gesloten trommel. Door hun hoog eiwitgehalte zijn ze een uitstekend voedingsmid del. Peulvruchten kunnen ook zon der bezwaar vooruit gekookt wor den, want ze behouden hun voe dingswaarde ten volle. De huisvrouw die op een goede samenstelling van de maaltijd let, combineert peulvruchten met melk, yoghurt of karnemelk, groenten of vruchten en weinig vet of boter, eventueel wat vlees. Vlees is in een peulvruchtenmaaltijd niet noodzake lijk. Aardappelen kunnen ook ach terwege gelaten worden, hoewel men ze natuurlijk zonder bezwaar ge bruiken kan. Wanneer de peulvruchten vóór het koken geweekt worden en ze zijn goed van kwaliteit, dan zijn ze bin nen korte tijd gaar. Bij voorkeur zetten we erwten of bonen op in het weekwater, dan gaan er geen kost bare vitaminen verloren. Vanzelf sprekend hebben we ze eerst goed gewassen. Ervaring moet spreken Hier in Nederland verbouwt men goede kwaliteiten. Veel neerslag en onoordeelkundig bewaren kunnen natuurlijk een nadelige invloed heb ben. Maar de huisvrouw weet door ervaring wel welke kwaliteit ze ko pen moet en welk soort haar en haar gezin het best bevalt. Ze beoordeelt de peulvruchten dan ook meestal naar haar ervaring „in de kook", want het kwaliteitsverschil, wat zo ogenschijnlijk niet of nauwelijks is waar te nemen, komt bij het koken wel degelijk naar voren. En dit moet het jonge mevrouwtje natuurlijk allemaal nog leren. Maar de praktijk is de beste leermeester, dus zullen we er het beste maar van hopen. Een kookcursus vóór het hu welijk was misschien ook niet te versmaden geweest. En niet alleen de fijne keuken dan. Maar och, misschien weet dit on ervaren huisvrouwtje weer dat peulvruchten de zaden van vlinder bloemige planten zijn. Dat de bloem pjes meestal wit zijn en dat de bloe men van kapucijners en bonen ook wel paars, violet of roseachtig zijn. En dit is ook interessant om te we ten. Betty Teeling. Premier van Ceylon naar China HONGKONG, 30-12. De premier van Ceylon, mevrouw Sirivamo Ban- daranaike, heeft zondag voor haar vertrek uit Hongkong naar Peking in een schriftelijke verklaring aan de pers gezegd, dat de zes nict-gc- bonden Afrikaans-Aziatische lan den, die in Colombo het Chienes-In- dische grensgeschil hebben bespro ken, er op vertrouwen, dat hun voor stellen er toe zullen bijdragen, dat China en India aan de conferentie tafel gaan zitten. De voorstellen van de zes waren geenszins bedoeld als oplossing van de grenskwesties tus sen China en India, maar wel ais basis voor onderhandelingen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Terkaple c.a.: A. J. Plug, Blankenham; te Apeldoorn (wijkgemeente Berg en Bosch), (toe zegging): dr. E. J. Beker, studenten predikant, Utrecht; te Apeldoorn (vac. P. Visser): J. Folkertsma, Wan- neperveen. Aangenomen naar Amersfoort als ziekenhuispredikant „De Lichten berg": J. D. Smids, Schiedam; het beroep ais zendingspredikant van de Evangelische kerk te Kameroen: J. van Slageren, kand., Oegstgeest. Bedankt voor Haaften (toez.): H. A. van Bemmel, Leerbroek; voor Stadskanaal: P. Hetebrij, Sellingen. Geref. Kerken Beroepen te Wageningen (vac. B. G. Mees ten Oever): P. A. E. Sille- vis Smitt, Rotterdam; te Schipluiden: J. C. Langeveld, kand., Brandwijk. Bedankt voor Ens (N.O.P.): J. W. de Roo, Sellingen; voor Steenwijk (2e pred.pl.): J. Snel, Harlingen. Geref. Gemeenten Beroepen te Rilland-Bath: Chr. v. Dam, Rotterdam-zuid. Aangenomen naar Middelburg: G. A. Zijderveld, Capelle aan de IJssel. Bedankt voor Giessendam en voor Meliskerke: A. Hofman, Zeist. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. In een radio-toe spraak over de zender Hilversum I heeft vice-president drs. H. A. Kort hals een terugblik gegeven op de be trekkingen in koninkrijksverband tussen Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen in 1963. AMSTERDAM. Een kleine uit slaande brand, vermoedelijk veroor zaakt door een met lucifers spelend vierjarig kind, heeft een Amster dams gezin van acht personen dak loos gemaakt. HOLLANDIA. Met ingang van 1 januari a.s. zal het Nederlandse pro gramma van Radio Nieuw-Guinea worden teruggebracht van drie tot twee en een half uur per dag. ROTTERDAM. Een recordcijfer voor de Nieuwe Waterweg werd za terdagmorgen bereikt. De Noorse vrachtvaarder „Havskar" (9380 brt.) van de rederij P. Meyer uit Oslo, werd als het 29.000ste zeeschip ge registreerd dat in één jaar tijd bin nen de pieren van Hoek van Hol land is gekomen. Dat ronde getal was nog nooit eerder bereikt. DEN HAAG. Het Amerikaanse ministerie van handel heeft bekend gemaakt dat het op het ogenblik be zig is met de samenstelling van een groep bgkwame zakenlieden voor een handelsmissie, die van 15 april tot 17 mei van het volgende jaar een be zoek aan Nederland zal brengen. DEN HAAG. Tijdens een op het marinevliegveld Valkenburg gehou den besloten plechtigheid is vlieg tuigesquadron 321, dat onlangs uit westelijk Nieuw-Guinea is terugge keerd, na ruim 22 actieve jaren, tij delijk buiten dienst gesteld. UTRECHT. Op een niet-beveiligde overweg in de gemeente Voorst, aan de spoorlijn Apeldoorn-Zutphen, is de 18-jarige J. Wissink uit Klaren- beek, met zijn bromfiets tegen een trein gereden. Hij liep een zware hersenschudding op en moest naar een ziekenhuis in Zutphen worden gebracht. DEN HAAG. Op onverklaarbare wijze zijn uit Haagse plantscenvij- vers in de afgelopen dagen ongeveer veertig borden verdwenen, waarop vermeld stond dat het ijs ter plaatse levensgevaarlijk was. HILVERSUM. Op 2 januari wordt de bekende literator Anton van Duinkerken (prof. dr. W. Asselbergs) 60 jaar. De K.R.O.-televisie ruimt in de rubriek „Brandpunt" van die avond tien minuten in en laat dan Jan Engelman, prof. Grossouw en prof. Fr. Baur uit Gent (geschiede nis der Nederlanden) aan het woord over Anton van Duinkerken. Lugubere moord LOS ANGELES, 29-12. De 34-ja- rige Amerikaan Alfred Smith Law less, die vrijdag zou worden vrijge laten uit een gevangenis in Los An geles, waar hij wegens openbare dronkenschap twee maanden heeft uitgezeten, heeft ongevraagd bekend in 1956 te Chicage twee zusters van 13 en 15 jaar te hebben overweldigd en hen ontkleed en geboeid in de sneeuw te hebben laten doodvriezen. Voorts vertelde hij „in 1947 of 1948" te Jamestown in Kentucky een man te hebben vermoord. DEN HAAG, 28-12. De Nederland se Onderwijzersvereniging (N.O.V.) zal voortgaan met aandrang op de regering uit te oefenen om de va kantiespreiding voor het onderwijs in Nederland wettelijk geregeld te krijgen. Dit werd*meegedeeld op het congres van de N.O.V. in het Kur- haus te Scheveningen. Een Oostduitse korporaal is don derdagavond naar west-Berlijn ge vlucht, in uniform maar zonder wa pens. ROTTERDAM. De in aanbouw zijnde zeesleepboten „Willem Ba- rendsz" en „Jacab van Heemskerck", bestemd voor Bureau Wijsmuller in IJmuiden, krijgen een vermogen van 5375 pk, waarmee zij - na de nieuw ste aanwinsten van L. Smit Co. en de Duitse rederij Bugsier - tot de sterkste ter wereld zullen behoren. Ondanks de meest klemmende ad viezen voor vakantiespreiding is nog niets tot stand gekomen. In een be roep op gemeente- en schoolbestu ren om vrijwillig vakantiespreiding door te voeren, zag het hoofdbestuur van de N.O.V. geen enkel nut. Over het 'vraagstuk van de va kantiespreiding voor het onderwijs werd uitvoerig gediscussieerd. Pogin gen zullen worden gedaan om de richtlijnen uit het R.N.O.F.-vakan- tierapport in breder opzet uit te wer ken. Alle takken van onderwijs zul len er dan in worden betrokken. STOCKHOLM, 29-12. Een Zweedse chirurg, professor Lars Engstrand uit Stockholm, heeft een nieuwe me thode ontwikkeld om het kaalworden tegen te gaan. Hij zou met zijn „hoofdhuid-operaties" reeds merk waardige resultaten hebben bereikt. Hij gaat ervan uit dat de oorzaak van het kaal worden van mannen in negentig procent van de gevallen te vinden is in vermindering van de bloedcirculatie in de hoofdhuid door het dik en hard worden van de „ga lea", het dunne elastische membraan dat de schedel bedekt. Dit verhar dingsproces zou reeds op ongeveer achttienjarige leeftijd beginnen, zij het in zeer uiteenlopende graad voor de verschillende individuen, en zelfs tot praktisch algehele stopzetting van de bloedcirculatie in,de hoofd huid kunnen leiden, hetgeen dan kaalheid zou veroorzaken. Aan de slapen en in de nek, waar zich geen hard wordend vlies bevindt, verliest men in het algemeen geen haar. De ingreep van professor Eng strand bestaat nu in het verdelen van de „galea" door een verticale en een horizontale insnijding om de bloedstroom-remmende werking van het vlies op te heffenVoor degenen die al meer dan vijf jaar lang kaal zijn zou er echter niet veel uitzicht op succes bij deze ingreep bestaan. Kerstactie Leger des lleils AMSTERDAM. He! Leger des Heils te Amsterdam was bijzonder verrast toen het bij het ledigen van de kerst- potten in de kerstpot van de dag twee bankbiljetten van f 1000 aan trof. Deze driedaagse actie heeft tot jaar in totaal 14.359,45, dat is f 700 meer dan vorig jaar, opgebracht. Ook de opbrengst van de speldjes dag bleek hoger, nl. f 14.074,11, tegen f 13.694,88 in 1961. Het hoofdstedelijke Leger des Heils heeft 3500 kinderen en 900 be jaarden en eenzamen een vreugde vol kerstfeest bereid. Aan 1608 be hoeftige gezinnen konden kerstpakj ketten worden uitgereikt. RECHTSZAKEN Bendeleden veroordeeld DORDRECHT, 28-12. De rechtbank in Dordrecht heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen vijf jongelui, die een bende hadden gevormd en tal van inbraken en diefstallen hadden ge pleegd. De rechtbank veroordeelde de hoofddaders, de 21-jarige H. A. L. en de 23-jarige C. H., ijzerwer kers uit Dordrecht, elk tot negentien maand enmet aftrek, waarvan vier maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en ondertoezichtstel ling. De eis tegen L. was achttien maan den met aftrek, waarvan zes maan den voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en ondertoezichtstelling en tegen H. zestien maanden met aftrek waarvan 6 maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en onder toezichtstelling. De twintigjarige klassificeerder G. van der K. uit Dordrecht en de acht tienjarige elektricien G. W. even eens uit Dordrecht, werden veroor deeld tot tien maanden met aftrek, waarvan drie maanden, voorwaarde lijk met drie jaar proeftijd en on dertoezichtstelling. De eis tegen hen was respectieve lijk vijftien maanden met aftrek en negentien maanden met aftrek. ZIERIKZEE Oudejaarsavoiuliliensl Hervormde Gemeente De rechtz. wykkerkeraad verzocht ons het volgende te willen mede delen: In afwijking van de gepubliceerde en afgekondigde mededelingen is de oudejaarsavonddienst hedenavond om NEGEN uur in de Gasthuiskerk. Voorganger: ds. L. Boer van Haam stede. DEN HAAG. De minister .van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, deelt in zijn Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag van de begrotingscommissie voor buitenlandse zaken uit de Tweede Kamer mee, dat de Nederlandse re gering bij de Spaanse regering heeft doen blijken van haar bezorgdheid over de behandeling van de protes tanten in dat land. „F/N" Op kousevoeten komtde oude jaarsavond aangeslopen naar het onherroepelijke „fin", zoals het zo kernachtig staat aan het slot van Franse films. Het jaartje zit er weer bijna op. Wanneer het precies tijd is zullen de „boeh's" van de scheeps roepers en de zware slagen van me nigvuldige klokken ons weer wel kond doen. Er is altijd lawaai aan het jaareinde, maar tussendoor ont brak het er - bij de baard van Fidel - ook werkelijk niet aan. Miljoenen mensen maken balansjes op, alles op order van die merkwaardige af spraak dat nu het oude jaar voorbij is en straks het nieuwe begint. Het is immers tenslotte maar een af spraak, zij het een verdraaid zin volle. Wim Kan heeft het op een oudejaarsavond „zeivers" gezegd. Het is maar een afspraak, zo goed als de mensen destijds hebben afge sproken elkaar niet meer op te eten. „Nietwaar, dat doen we niet meer, nee we eten elkaar niet meer op. Geestelijk nog wel eens een keertje, maar niet meer met bloed en zo". Of hebben we in het afgelopen jaar toch iemand (of iemanden) op het oog gehad, die we best eens had den willen opkluiven? Dan was het geen best 1962, want al laten we de zalen niet meer zo klassiek dreunen wan enthousiasme, al laten we vele sprekers voor veel lege stoelen pra ten, al doen we niet meer zo harts tochtelijk aan politiek en zijn veler levensbeschouwelijke dadendrang en gemeenschapszin op een laag pitje gedraaid, met de naaste hebben we nog altijd te maken. Die kostbare naaste, die we zo lief moeten hebben als onszelf. Voor het reële, zintuige lij k waarneembare en lastbare le ven van een vervlogen jaar, bepaalt zelfs die naaste de laatste regels van uw en mijn balans; debet of credit. Als het creditis kunnen de goed- gespaarde guldens van de zakenba- lans echt niet als „reserve" dienen. Nog een raad voor 1963. Met name de mannen zullen meer een voor beeld moeten nemen aan de Schotse Hooglanders. Zelfs op de ver afge legen Hebriden (ook allemaal eilan den) zitten de mannen 's avonds voor hun huizen sokken te breien. Bomen van kerels, die zwaarwich tige spelen beoefenen - boom werpen bijvoorbeeld - breien óók sokken en in de stad Argyllshire zenden de mannen die zelf gemaakte sokken zelfs naar een tentoonstelling, waar een kundige jury de „prijzenswaar dige" exemplaren aanwijst. Een bruikbare tip vriendensok ken. breien. Het zal mild stemmen jegens alle mensen en 't is nog iets voor bij de t.v. ook. Breien totdat 1963 ook zelf iveer een ouwe sok zal zijji geworden. Vraag niet, waarom nu precies sokken breien 't Ma}) ook best (heel) wat anders zijn. Als dc omtrekken van de naaste maar niet van ons radartje afgaan. Gelukkig 1963! EILANDMAN. 95. Door dc donkere straatjes van Cabots- villc loopt een eenzame figuur. Een kille najaarsregen slaat hem in het gezicht en een gure wind doet zijn wijde mantel wild fladderen. Bij een der weinige huizen waar nog licht brandt, houdt hij stil en klopt aan. „Wie ben je? Wat moet je op dit late uur?" vraagt nors de bediende, die even later de huisdeur opent. „Woont hier Ge orge Williams, de broer van kapitein Wil liams?" De knecht knikt bevestigend. „Zeg hem, dat Silas Creep hem wil spreken. Silas Creep, die van alles op de hoogte is". Schouderophalend sloft de huisknecht weg om even later weer terug te komen. „Mijn meester kan u ontvangen", zegt hij bars en zwijgend gaat hij Creep voor naar een ruime kamer. De dikke, rijk geklede man bij de tafel neemt zijn bezoeker on derzoekend op

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 2