DE ZIERIKZEESCHE COURAN Vele Europese landen in de greep van vorst en sneeuw Bijeenkomst tegen de regering gehouden Nederland, Indonesië en de Republiek Zuid-Molukken Vliegtuig te Rotterdam verongelukt Vorst in Spanje DE NAVO ZIERIKZEESCHE™ NIEUWSBODE» Maandag 31 december 1962 119e jaargang No. 19303 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Zierikzee. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v h. Lakenman Ochtman. Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) 1 1,per stuk. In dit nummer: Schouwen-DuiveUnid in 1962 Engeland liet zwaarst getroffen LONDEN, 30-12. Vele Europese landen - waaronder Nederland - zy'n gekneld in de greep van vorst en sneeuw. Uit vele plaatsen komen be richten die de erge kanten van deze strenge winter illustreren. Op Corsica verging in een sneeuwstorm een vliegtuig met aan boord twee en twintig basketbalspelers. Men vreest dat allen ztfn omgekomen. Het wrak is waargenomen, maar reddingsploegen hebben het nog: niet kunnen bereiken. Groot-Brittannië is het zwaarst getroffen door sneeuwstormen, die snel heden bereiken van 130 km per uur. Zij zorgden voor een sneeuwgordel, die reikt van het puntje van Cornwall tot de Kanaalhavens en tot Man chester. De Duitse Noordzeekust ligt nog in de greep van de vorst en de eilan den zijn nog steeds onbereikbaar. Zij worden met helicopters bevoorraad. In zuid-Duitsland zijn de tempe raturen echter binnen enkele uren van minus twintig graden omhoog- geschoten tot het vriespunt. De we gen in het Rijnland zijn spiegelglad. Zondagmorgen sneeuwde het ook in midden- en zuid-Zweden. In Stockholm zijn zeshonderd voertui gen ingezet om de stad enigszins sneeuwvrij te maken. De 14.000 bewoners van Aarhus op het Deense eiland Jutland kwamen door het springen van de hoofdbuis van de waterleicfing zonder water te zitten. De koffie werd gezet van ge smolten sneeuw. In de Noorse plaats Tynset vroor het zondag 37 graden Celsius; in de hoofdstad Oslo ongeveer 10 graden. De wegen in Noorwegen zijn even eens zeer glad. Ernstige ongelukken zijn echter niet gemeld. Wegen als ijsbanen Hoewel het in grote delen van Frankrijk dooit, lijken de meeste wegen op ijsbanen. In west-Frank rijk is het ijs volledig weggesmolten, maar in Parijs is de regen in ijzel veranderd. De veerdiensten over Het Kanaal, van Calais naar Dover, wer den wegens het slechte weer aan de Engelse kust stopgezet. Ook in grote delen van België wa ren de wegen bijna onberijdbaar. Bij Ostende zijn veertig verkeersonge lukken gebeurd door de sneeuw storm. Het vliegveld van Brussel zat dicht. In noord-Italië bleef het sneeuwen. In Tarente is in de nacht van zater dag op zondag een man doodgevro ren. Op de Leninheuvels bij Moskou wordt geskied. De wintersportcentra in Zwitserland hebben van droogte te lijden, ondanks de diepe sneeuw. In Zürich en Genève moest de brand weer honderden kelders leegpompen, die door het dooiwater waren over stroomd. In Engeland Twee mensen zijn in hun auto bij Weymouth in west-Engeland gestikt onder de sneeuw. Een patrouille heeft de wagen uitgegraven. Drie andere inzittenden, die de nacht eveneens in cje auto hadden moeten doorbrengen, zijn er ernstig aan toe. Er worden voorbereidingen ge maakt voor het afwerpen van voed sel uit helicopters voor de duizenden hongerige schapen, ponnies en ander vee op de met sneeuw bedekte vlak ten in zuidwest-Engeland. In zuid-Engeland z(jn tientallen plaatsen van de buitenwereld afge sloten door de sneeuwval. Volgens verkeersorganisaties is het verkeer sinds 1947 niet meer in een derge lijke situatie gestremd geweest. DIEP GAT Bij een boring in de buurt van Billerbeck, in Noordrijn- Westfalen, is men vrijdag tot de grootste diepte gekomen die ooit in Europa bereikt is. 500 dagen heeft men erover gedaan, maar nu is men dan ook tot een diepte van 5.956 meter in de grond doorgedron gen. De provinciale autoritei ten en acht oliemaatschap pijen hebben deze onderne ming, die ruim 7 miljoen gul den heeft gekost, gefinancierd. ONRUST IN DJAKARTA TWEEDE KAMER DEN HAAG, 29-12. - Het beleid van de Nederlandse regering ten aanzien van de betrekkingen met Indonesië, is gericht op een blijvende en wezenlijke verbetering van de verstandhouding. Na een herstel van de diplomatieke betrekkingen zal de regering gaarne zoveel in haar ver mogen ligt tot zulk een verbetering actief bijdragen. Dit zegt de minister van buiten landse zaken, mr. J. M. A. H. Luns. in zijn Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag van de begro tingscommissie voor buitenlandse za ken uit de Tweede Kamer. In het voorlopige verslag was ge vraagd of het „open staan" van de regering voor de verbetering van de betrekkingen met Indonesië een pas sieve of actieve politiek om toenade ring tot stand te brengen betekent. In antwoord op de vraag of de re gering thans niet de tijd gekomen acht om de republiek der Zuid-Mo lukken te erkennen, antwoordt de minister dat het afwijzende stand punt van de regering wat dit be treft, nooit verband heeft gehouden met haar beleid ten aanzien van westelijk Nieuw-Guinea. Er is dus geen reden te veronderstellen dat de overdracht van westelijk Nieuw- Guinea wijziging zou brengen in hel standpunt van de Nederlandse rege ring, aldus de Memorie van Ant woord. Baby's in Londen LONDEN, 29-12. Van de baby's die in 1961 in Londen werden geboren, is één op de acht onwettig; tweemaal zoveel als het gemiddelde voor ge heel Engeland bedraagt, zo stond in een verslag van de Londense ge meenteraad. Sinds 1956 is het aantal onechte kinderen in Londen met het jaar toegenomen. Het aantal van 7.632 van 1961 betekent een toeneming met 1.102 ten opzichte van 1960. De Berlijnse muur BERLIJN, 29-12. Van ambtelijke zjjde is vernomen, dat de grenspa- trouilles van de Westberlijnse politie zullen worden versterkt om een einde te maken aan verdere bomaanvallen op de muur tussen Oost- en West- Berljjn. De maatregel beoogt tevens hel voorkomen van gevaar voor men senlevens, nadat vrijdagochtend in de Amerikaanse sector een bom bij de muur was ontploft, waardoor minstens 15Ö0 ruiten aan de West berlijnse kant van de muur sneuvel den. Volgens de Westberlijnse stads bestuurder dr. H. Albertz mag het een wonder heten, dat niemand door de explosie, die een gat in de muur sloeg, is gewond. DJAKARTA, 30-12. Indonesische troepen met de bajonet op het ge weer en gesteund door pantserwa gens en tanks, hebben vrijdagavond een theater in Djakarta, waar een tegen de regering gerichte bijeen komst werd gehouden, omsingeld en enkele honderden mensen gearres teerd, zo is zaterdag in de Indone sische hoofdstad vernomen. Alle aanwezigen werden gefouil leerd en in legerwagens gestopt die rechtstreeks naar de militaire leger plaats in Djakarta en het hoofd kwartier van de militaire politie re den. Een student die op de bijeen komst aanwezig was geweest, zei zaterdag dat hij na een verhoor was vrijgelaten, maar dat nog vele per sonen gevangen werden gehouden. De garnizoenscommandant van Djakarta maakte zaterdagmiddag be kend, dat vrijdagavond „een aantal leiders" van een subversieve organi satie was gearresteerd. De groepe ring zou volgens de bekendmaking geleid zijn door een zekere majoor Poentaran, een voormalige officier Piloot omgekomen Kind gestikt MADRID, 30-12. De Spaanse mi nister van landbouw, Cirilo Canovas. heeft zaterdag meegedeeld, dat op het ogenblik in het gebied van Va lencia 12.000 arbeiders zonder werk zijn wegens de vorst, die ernstige schade aan de fruitteelt heeft toege bracht. Volgens de minister zijn 180.00C ton sinaasappelen voor de export verloren gegaan. De landbouwers en exporteurs kunnen nu kredieten aan vragen om in hun meest dringende behoeften te voorzien. AMSTERDAM, 29-12. In de armen van zijn in slaap gevallen moeder is de één maand oude baby G. Korver in Amsterdam gestikt. De 28-jarige vrouW heeft haar baby om elf uur 's avonds in het ouderlijke bed gevoed. Met het hoofdje van de baby in de buiging van haar arm, is zij in slaap geval len. Toen de moeder om vijf uur de volgende ochtend wakker werd, bleek de baby gestikt. OSLO. De Noorse reder Einar Hoevding heeft bekendgemaakt, dat hij bij de Hongaarse scheepswerf en kranenfabriek in Boedapest een or der had geplaatst voor acht schepen. ROTTERDAM, 28-12. Op het vlieg veld Zestienhoven is vrijdag een vliegtuig van de Channel Air Bridge b(j de landing over de kop geslagen, waarbjj de piloot, John Tootill, be klemd raakte in de zwaar bescha digde cockpit en om het leven kwam. De stewardess, Katy Wood, werd met lichte verwondingen aan het hoofd naar een ziekenhuis gebracht, evenals de boordwerktuigkundige, de heer Barton. Beiden werden na te zijn behandeld uit het ziekenhuis ontslagen. De negen passhgiers wer den geen van allen ernstig gewond; zijn werden in het restaurant op het vliegveld behandeld. Eén van hen zou een shock hebben gekregen. Het verongelukte toestel, de „Pont l'Europe", is een „Carvair", een voor het vervoer van passagiers en auto's omgebouwde DC-4. De „Carvair" vloog tegen de z.g.n. bovendijk, die de landingsbaan in het noordoosten scheidt van het pol derlandschap. Op die plaats zal t.z.t. de baan worden verlengd. De gevolgen waren dii'ect zeer ernstig; een lichtmacht knapte af en het toestel ging schuin enkele keren over de kop, waarbij het een vleugel en een motor verloor. Tenslotte be landde 'het op de bovenzijde in de dikke laag sneeuw, die naast de lan dingsbaan lag. Vermoedelijk is het aan de sneeuw te danken dat de uitstromende ben zine geen vlam vatte en dus geen brand uitbrak. De passagiers - er waren er twaalf - konden zelf het toestel via een noodluik verlaten. Dat deden ook de stewardess en dé boordwerktuigkundige. HOE OOK IN HET NIEUWE JAAR. IIoc ook in het nieuwe jaar 1963, hoe men ook vooruit wil komen, hetzij - om enkele uitersten te noemen - per paard of per vliegende schotel, doet er niet zoveel toe. Als men maar vooruit komt, het eens gekozen doel scherp in het ook houdt en er naar blijft jagen. Men selijk streven in besef van eigen afhankelijkheid, voert tot hoger plan, zelfs al ontbreekt ons vaak inzicht 't als zodanig te onderkennen. van het Indonesische leger uit ftid- den-Java. Nog steeds volgens de be kendmaking van de garnizoenscom mandant was een hoeveelheid wa pens en munitie, waaronder hand granaten en dynamiet, in beslag ge nomen. H.M. de Koningin lioudt geen ontvangst DEN HAAG, 29-12. De nieuwjaars receptie, die H.M. de Koningin ieder jaar geeft voor het corps diploma tique in het paleis op de Dam te Amsterdam, zal dit jaar niet door gaan, in verband met de herstel werkzaamheden van het paleis. Dit heeft de Rijksvoorlichtings dienst in antwoord op vragen mee gedeeld. De diners voor het corps diplo matique in Huis ten Bosch in Den Haag zullen niet doorgaan in ver band met het overlijden van konin gin Wilhelmina. De koningin is voornemens de le den van het corps diplomatique in de loop van het volgende jaar te ontvangen. Berlijnse tunnelgraver veroordeeld BERLIJN, 29-12. Voor het Oost- duitse hooggerechtshof in Oost-Ber lijn is vrijdag levenslange gevange- nisstx-af geëist tegen de 24-jarige Westberlijner Harry Seidel, die op 16 december werd aangehouden toen hij via een tunnel uit het westelijke stadsdeel in Oost-Berlijn kwam om zijn familie naar het westen te hel pen. Volgens een in West-Berlijn wo nend familielid van Harry worden .diens moeder en vier broers en zus ters in Oost-Duitsland gevangenge houden. Zijn 58-jarige moeder zou tot anderhalf jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld. Harry Seidel had met een groep Westberlijners een gang van zeven tig meter naar Oost-Berlijn gegra ven. Theeverbruik kan nog worden opgevoerd AMSTERDAM, 29-12. De Neder landse theemarkt heeft in 1962 haar internationale functie wederom vry goed kunnen handhaven. Dit zegt het jaaroverzicht van de firma W. van Bochove in Rotterdam. De heruitvoer ondei'ging welis waar enkele belangrijke wijzigingen, maar zal - naar alle waarschijnlijk heid - niet veel verandering verto nen ten opzichte van 1961. Het Nederlandse theeverbruik blijft nagenoeg onveranderd. Gezien de bevolkingsaanwas is dit in feite een achteruitgang van de consump tie per hoofd. De firma blijft nog steeds van mening dat het mogelijk moet zijn het theeverbi'uik op te voei-en. Met koffie is dit gelukt, mede dank zij een gecoördineerde reclamecampagne. De vraag dringt zich op, waarom dit met thee niet mogelijk zou zijn. In de detailprijzen kwam geen wijziging. Het aandeel van Indonesische thee in het totale Nederlandse verbruik is verder ge daald. VJAT W DE bilt Rustig weer Vei'wachting tot maandagavond: Op de meeste plaatsen geen neer slag van betekenis en lichte vorst. Zwakke tot matige oostelijke wind, maar in het zuiden en midden van het land aanvankelijk weinig wind en plaatselijk mist. HET .WEEKOVERZICHT DE BILT, 29-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Zondagavond kwam in het grootste deel van het land een einde aan de langdurige sneeuwval. Er kwam toen op de meeste plaatsen lichte vorst voor, alleen in het uiter ste zuiden van het land was de tem peratuur tot even boven het vries punt opgelopen. In het komende et maal wordt geen neerslag van be tekenis verwacht. Wel kan plaatse lijk mist voorkomen. De wind zal aanvankelijk zwak tot matig zijn, maar later weer iets toenemen uit oostelijke richtingen onder invloed van een nieuwe storing, die zich over Frankrijk naar het noorden zal gaan uitbreiden. Er wordt over het algemeen weinig verandering in tempei-atuur verwacht. DEN HAAG, 29-12. De minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, zegt over de NAVO in de Memorie van Antwoord over het hoofdstuk buitenlandse zaken van de rijksbegroting 1963, dat de rege ring er niet aan twijfelt dat de Ver. Staten zich zonodig met alle be schikbare middelen voor de verde diging van het gehele verdragsgebied zullen inzetten. De minister zegt vooi'ts in zijn ant woord, dat voorzover bij ander-en be hoefte aan grotere zekerheid daar- omti*ent mocht bestaan, de regering meent dat deze moet worden gezocht in een meer intensief betrekken van alle NAVO-landen bij de planning van erx de zeggenschap over het At lantische nucleaire potentieel. De i-egering - zo zegt de minister in antwoord op een andere vraag over de NAVO - is bereid het be ginsel van een multilaterale NAVO- kernstrijdmacht positief te benade ren, indien de bovengemelde oplos sing niet ver genoeg zou blijken te gaan. REIGER LONDEN, 30-12. Een grote reiger is zaterdag neergestre ken op de schouders van een vrouw, die in een Londense straat aan het winkelen ivas. De vogel was, te uitgeput om. verder te vliegen en de vrouw nam het dier mee naar het dichtstbijzijnde politiebureau, waar het op biscuits iverd ont haald. Daarna is de reiger naar een dierenkliniek ge bracht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1