nar pe DE ZIERIKZEESCHE COURANT Ontploffing te Rotterdam: twee doden ONTROERENDE KERSTREDE VAN KONINGIN JULIANA Bejaarden omgekomen bij brand in Rotterdam WAT bilt Aardschok in Lissabon Zes personen te Waalwijk om het leven gekomen De wereld beleefde bijzonder koude Kerstmis Sow jet-technici uit Cuba Twee volwassenen en twee jongens door het ijs gezakt en verdronken ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 27 december 1962 119e jaargang No. 19301 WAARIN OPGENOMEN 1797-188? REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochlman. Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per sluk. In dit nummer: Schaatspret tijdens de kerstdagen Herinnering aan Koningin Wilhelinina DEN HAAG, 25-12. Hare Maje steit koningin Juliana heeft in een nationaal programma over de beide zenders op eerste kerstdag een rede uitgesproken. Vooraf werd het slot koor uit het Weihnachtsoratorium van J. S. Bach gespeeld. Na afloop werd het „A toi la gloire" ten ge hore gebracht. Koningin Juliana sprak de vol gende kerstrede uit: „Ik kan niet nalaten te beginnen met nogmaals ons aller dank, van mijn familie en mijzelf uit te spre ken voor de steun die wij bij het heengaan van mijn moeder hebben ondervonden door uw veelvuldig medeleven. Wij voelden ons ver warmd en verrijkt door alle herinne ringen en gedachten. Daarnaast ben ik diep onder de indruk van de wijze, waarop het Ne derlandse volk als geheel, en menig een voor zichzelf, zijn eigen band met zijn koningin Wilhelmina heeft laten blijken. Al wat over haar gezegd en ge schreven is ten afscheid, en over haar leven, vormt als het ware een monument te harer nagedachtenis. Het is daarbij een heerlijke herin nering, dat ons volk, zozeer in haar geest, van eendracht en offerzin deed blijken op haar laatste levensdag. Ik ben vol onuitsprekelijke dank baarheid, dat ik deze moeder èn wegbereidster heb meegekregen. Haar persoonlijkheid was zo sterk, en zij maakte een zo eigen en origi neel gebruik van al de gaven van hoofd, geest en hart, die zij had ont vangen, dat het me neit mogelijk is ook maar bij benadering aan te'dui den, wat zij voor mij, en voor ons allen, heeft betekend. Boven dien zou zij dat zelf niet goedkeuren. Ik laat 't dus aan an deren over dat te doen, als ze het willen. Op de omslag van haar boek koos zij, als embleem van haar leven, de uitbeelding van het Saevis tranquil- lus in undis (veilig temidden der golven). In Gods leiding veilig. Zo was zijvolledig i n de we- ïeld, maar vrij, want zij voelde zich niet van de wereld. Moeder was een voortrekker. Ze streed in het eerste gelid, met een felheid van overtuiging die ze steeds beheerste, en met grote vastberaden heid. Het is bijvoorbeeld een stille wens van haar geweest haar leven in oor- togsuja voor haar land te mogen of feren. Maar dit werd niet van haar gevraagd. Van 1940 tot 1945 werd zij geroepen, de steun te zijn, met haar woord, voor hen van wie dat wel ge vraagd ging worden. Zij heeft vijftig jaar lang dit land en dit rijk gediend en al haar krach ten en talenten toegewijd aan haar land- en rijksgenoten. Mensen vergeten gauw. Hier heeft men niet vergeten. En de jongeren die haar slechts als figuur uit het verleden kenden, kwamen ook langs haar baar, of gingen staan langs de weg naar Delft. De jongeren hadden altijd haar belangstelling, niet alleen moederlijk gericht, maar vooral omdat zij haar hoopvolle verwachting steeds weer stelde op de jongere generatie. Veel vernieuwing, verbetering en toena dering heeft zij ook werkelijk zien komen; bij vele andere dingen werd het trage tempo haar tot teleurstel ling. Steeds, nog tot nu voor enkele weken, heeft zij in de innerlijke ont wikkeling van ons land en van de wereld het beste van het nieuwste opgezocht, en dat trachten te steu nen. Tenslotte, naarmate haar hoge ouderdom haar steeds meer aan ban den legde, verlangde moeder ook sterker naar het einde van haar aardse bestaan, en dieper, op haar eigen duidelijke en reële manier, naar het eeuwige leven. Dit bleek uit haar begrafenis: haar laatste stralende boodschap". H.M. de Koningin citeerde hierna uitvoerig uit een kerstrede, die haar moeder eenmaal in intieme kring ge houden heeft, waarin zij wees op de kracht van het kerstevangelie. In aansluiting hierop zeide koningin Juliana: „Wij allen leven in de spanning tussen geboorte en dood - begin en einde van ons bestaan op aarde. In dit jaar wel zeer in het bijzon der weten wij allen wat spanningen zijn. met al de zorgen die zij mee voeren Ook werden wij hierbij, als volk, in een eigen gewetensconflict gebracht. Het was een uitzonderlijk spannend jaar. Le opgaven die de mens voor zich vindt, kunnen bovenmenselijk schij nen. En toch - als het leven net een opgaaf was in de spanning tussen geboorte en dcod, dan was het men senbestaan zonder vergezicht, met eindeloos dingen kunnen uitstellen, niets afmaken en nergens een uit daging. zou dan alles doelloos en on belangrijk lijken. Wij zouden zo'n bestaan van onvolmaaktheid-zonder einde zelfs niet kunnen uithouden. Maar wij mensen komen en gaan en hier op aarde zijn wij in voort durende verandering, en dat is goed. Op onze hoogtepunten verlangen we er hevig naar, even stil te staan, om het kostbare ogenblik vast te hou- den, te vereeuwigen. Maar wij we ten niet wat een overvloed aan rijk dom ons nog wacht. Het leven gaat door, in al zijn volheid van kansen voor ons, die voor het grijpen zijn. Pas met de dood ontlaadt het leven zich en daar wacht ons het vol maakte, wat de prijs is waarnaar ieder leven hunkert. Moeder heeft nu dit hoogste doel bereikt. Zij was en is gelukkig dat zij haar strijd heeft mogen beëindi gen. en de vrede, het geluk haar nu zonder beperking toestromen. Zij wilde „Christus voor alles". Zij is niet meer eenzaam, noch alleen. In onze levens, tussen geboorte en dood uitgespannen, komen we jaar lijks langs het ogenblik van Kerst mis. Kerstmis de geboorte - van het leven dat naar die dood leidde, die alle dood overwint - naar de opstan ding toe. Hij, die met Kerstmis komt, is het die zegt: Zie Ik maak alle dingen nieuw". ROTTERDAM, 25-12. - Het echt paar W. Harpe, ieder ruim vijftig jaar oud, is op eersle kerstdag aan gas verstikking overleden in zyn wo ning aan de Mollèreweg 796 in Lom- bard'ye, Rotterdam-zuid. Tegen half drie is het opgezamelde gas in de keuken van het huis ont ploft, waardoor een geweldige ra vage ontstond. Niet alleen werd het huis van de familie Harpe in een ruïne veranderd, ook de huizen aan de linker- en rechterzijde en van de overkant van de straat liepen dooi de kracht van de explosie flinke schade op. Van tenminste elf huizen bleef nauwelijks een ruit heel. Ook van een schuin tegenover het pand staand flatgebouw, dat juist was ge reedgekomen en reeds gedeeltelijk was bewoond, sneuvelden vele rui ten. Verdere ongelukken deden zich niet voor. Er ontstond geen brand. De stoffelijke resten van de heer en mevrouw Harpe zijn naar het Zuiderziekenhuis vervoerd. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Wij diualen allemaal, maar iedereen dtvaalt anders. ROTTERDAM, 25-12. Een brand, die bliksemsnel om zich heen greep, heeft op kerstavond in Rotterdam aan drie bejaarden het leven gekost. Een vierde bejaarde moest in zeer zorgwekkende toestand in het Dijk- zigtziekenhuis worden opgenomen. De slachtoffers zijn het echtpaar A. S.-R., bewoners van de beletage aan het pand Heemraadplein 18a. De man was in 1881 en de vrouw in 1877 geboren. Bij hen waren de 81-jarige H. A. R. en zijn 71-jarige huishoud ster J. M. G. B. op bezoek. De heer R. heeft, toen .de uitgang van het huis door de brand versperd bleek, nog gepoogd zich via een raam te redden. Hij kwam zo ongelukkig te recht, dat hij een zware schedelba- sisfraktuur opliep. Hij is tweede kerstdag overleden. De overige bewoners van het pand een 67-jarige doofstomme man, H. W., die op de eerste etage woonde en een jong echtpaar, dat op de tweede etage kamers had gehuurd, konden respektievelijk via de nor male uitgang en het dak in veilig heid komen. LISSABON. In Lissabon is op tweede kerstdag een aardschok ge voeld, die enkele seconden heeft ge duurd. Volgens de brandweer zijn verscheidene gebouwen zodanig ge scheurd dat zij dreigen in te stor ten. Ook verscheidene schoorstenen bezweken en in enkele wijken van Lissabon zijn de telefoonverbindin gen en de elektrische stroomvoorzie ning gestoord. Van slachtoffers is geen melding gemaakt. Gevolg van gasvergiftiging Op vele plaatsen sneeuw LONDEN, 26-12. In vele delen van de wereld is Kerstmis koud geweest. Een groot deel van de Verenigde Staten, Canada, West-Duitsland en Frankrük en Italië was met sneeuw bedekt. Zelfs in Barcelona is behoor, lijk veel sneeuw gevallen en in zuid- Sicilië lag op Eerste Kerstdag een licht sneeuwkleed over vroege aman delbloesem. Een aantal bergdorpen in Zwitser land waren geïsoleerd en moesten door hefschroefvliegtuigen bevoor raad worden. Frankrijk had de koud ste Kerstmis sinds jaren. In de Jura daalde de temperatuur tot 28 graden onder nul. Vele sportprogramma's moesten afgelast worden. In Polen was het treinverkeer door de zware vorst ontwricht. In Barrow (Alaska) daarentegen was het weer voor de tijd van het jaar met een tempera tuur van zeven graden onder nul naar verhouding zeer zacht. Bethlehem In Bethlehem, de geboorteplaats van Christus, is de traditionele kerst viering gehouden en de Jordaanse autoriteiten hadden ook nu weer de grens met Israël voor zesendertig uur opengesteld voor pelgrims. In Rome heeft pöus Joannes op Eerste Kerstdag zijn zegen gegeven voor een raam van het Vaticaan. Eerder op de dag bezocht hij een kinderzie kenhuis. MIAMI, 26-12. Het Sowjet-schip „Admiral Nadjimov" is uit Havanna vertrokken om enige honderden Sowjet-technici met hun gezinnen naar hun land terug te brengen. Naar verluidt waren deze technici belast met de bouw van de Russi sche raketinstallaties die later na de beëindiging van de crisis om Cuba werden gedemonteerd. WAALWIJK, 26-12. Aan de Thor- beckelaan in Waalwijk is de familie T.-T., bestaande uit vader, moeder en drie kinderen, om het leven ge komen. Ook een logeetje kwam om het leven, waarschijnlijk als gevolg van vergiftiging. Des morgens om ongeveer half tien werd het gebeu ren ontdekt. De vergiftiging is ver moedelijk ontstaan doordat de warm- water-geyser open is blijven staan. De politie stelt een onderzoek in. Bij de gasvergiftiging in Waalwijk zijn om het leven gekomen de 39-ja rige A. T.t poelier, zijn 36-jarige vrouw E. T. en de drie kinderen uit dit gezin, te weten Hendrika (tien), Theodorus (acht) en Adriana (drie). Het omgekomen logeetje is de zeven jarige Hendrika van D. uit Kaats.- heuvel. Bij het ingestelde onderzoek was mede aanwezig mr. M. J. Bruigom, officier van justitie bij de rechtbank uit 's-Hertogenbosch. Het ongeval heeft zich voorgedaan na dat de hoofdkraan van het waterleidingnet in verband met bevriezingsgevaar, was afgesloten. De kraan van de warmwater-geyser werd opengesteld Chinees grensverdrag PEKING, 25-12. Premier Tsjoe En Lai van communistisch China en zijn ambtgenoot van Buiten-Mongolië, Joezhagin Tsedenbal, hebben dins dag in Peking een grensverdrag ge tekend. Bijzonderheden over dit ver drag zijn niet bekend. De bespre kingen tussen de twee staatslieden werden „hartelijk en vriendschap pelijk" genoemd. Buiten-Mongolië is een buffer staat tussen China en de Sowjet- Unie. Het heeft een lange grens met China, die nooit officieel is vast gesteld. Volgens diplomatieke waar nemers in Peking heeft de onder tekening van het verdrag voorname lijk ten doel, druk uit te oefenen op India om zijn grensgeschil met China op te lossen. om het eventueel nog in de leiding aanwezige water af te voeren. Hier door is gas uit de geyser gaan stro men en dit heeft zich door het huis verspreid. De stoffelijke overschot ten van de zes slachtoffers zijn in middels voor begrafenis vrijgegeven. Wanneer deze begrafenis plaats heeft is thans nog niet bekend. Miljardste Fransman Michel Desmazières, die op kerst dag is geboren, is de miljardste Fransman, aldus een Franse televi sie-producent, Jean Nohain, die his torische teksten heeft bestudeerd vanaf de officiële geboorte van Frankrijk bij de deling van het rijk van Karei de Grote in 843. Ter ere van dit feit zullen Fernandel en Maurice Chevalier peetooms worden en Michel, zoon van een arbeider in noord Frankrijk, zal tientallen kerst geschenken krijgen. Aanhoudende vorst Verwachting tot vrijdagavond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele sneeuwbuien en hier en daar mist; zwakke tot matige wind tussen zuidwest en zuid; lichte, in de nacht en ochtend plaatselijk matige vorst. 28 dec. Zon op 8.48, onder 16.35. Maan op 9.53, onder 18.20. Eerste kwartier: 3 jan. te 2.02. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 28 dec. 4.11 v.m. 16.34 n.m. BROUWERSHAVEN: 28 dec. 3.39 v.m. 15.51 n.m. Springtij: 29 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 27-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende de kerstdagen ver dween het grote-hogedrukgebied met een luchtdrukwaarde in de kern bo ven zuid-Zweden van iets boven de 1050 millibar. Er ontstond daar een vlakke depressie welke donderdag morgen een diepte had van 1003 mil libar terwijl bij Island de luchtdruk steeg tot boven 1040 millibar. Aan de flank van dit nieuwe hogedrukge- bied stroomde bii noordelijke winden koude lucht uit de Poolstreken naar het zuiden, hetgeen vergezeld ging van een sneeuwgebied, dat zich op Tweede Kerstdag van het noordwes ten naar het zuidoosten over ons land uitbreidde. Door winddraaiïng naar westelijke richtingen steeg vlak aan zee gedurende enige tijd de tem peratuur tot even boven nul en viel ook wat regen of motregen maar el ders bleef de vorst voortduren zij het in mindere mate dan de vorige dagen. Inmiddels ontwikkelt de lucht drukverdeling zich op een wijze wel ke op aanhouden van de vorsttoe- stand in geheel west-Europa duidt. VEENENDAAL. In het Juliana- ziekenhuis te Veenendaal is de 23- jarige P. van Setten uit Veenendaal overleden aan de verwondingen die hij eerder op de dag had opgelopen bij een verkeersongeval. SLOCHTEREN, 25-12. Twee vol wassenen en twee jongens zyn zon dagavond in het Schildmeer ver dronken. De slachtoffers zyn de 11- jarige Lammert Meyer, diens 42- jarige vader, de heer J. Meijer, en 25-jarige zwager de heer J. Haan en de 12-jarige Geert Kleefman, allen uit Helium (Gr.). De beide volwassenen waren de jongens gaan zoeken, toen die van een schaatstocht niet waren terug gekeerd. Een derde man, die hen vergezelde, maar die niet op het ijs was gegaan, sloeg alarm toen hij de beide mannen om hulp had horen roepen. Na een grootscheepse speurtocht werden maandag de stoffelijke over schotten van de beide mannen ge borgen. s Middags heeft nog een vliegtuig 'van de basis Leeuwarden aan het opsporingswerk deelgeno men. Inmiddels zijn de lichamen van de beide jongens gevonden. Allen zijn verdronken, na op het Schildmeer door het ijs te zijn gezakt. Kunst-kerstbomen In de Canadese senaat is in een speciale commissie de toe stand besproken, welke is ont staan door de invoer van kunst-kerstbomen van metaal en nylon uit Japan en andere landen. Men kiuam tot de slot som dat het wellicht nodig zal zijn, ondanks de uitgestrekte bossen met de prachtigste kerstbomen, in de toekomst ook kunstbomen te gaan ver vaardigen, wil Canada in de markt blijven. De kunstbomen zijn goedkoop, onbrandbaar en in alle maten en kleuren - zelfs blauw en roze - te krij gen. Met het voortschrijden der jaren bezint men rich np de vooruitgang die de mensheid heeft geboekt. Al wordt in dit verband het woord vooruitgangvaak tussen aanhalingste kens gezet, de enorme technische vooruitgang zal wel niemand wil len betwisten. Bij gaande foto's zijn ont leend aan een Ameri kaanse publikatie. Dé vroege 19e eeuwse emigranten, die de Nieuwe Wereld op zochten waren al spoe dig gedwongen van machines gebruik te maken, om de enorme problemen, die het iverken met zich bracht baas te blijven. Een belangrijke aanwinst betekende de komst van de stoomtrein, die - met hout gestookt - het verkeersprobleem aanmer kelijk verlichtte. Op het rechtse plaatje toonde Alexander Graham Bell de eerste telefoon, die van een grappig nieuwigheidje zich ontwikkelde tot een onvervangbaar alom verspreid communicatiemiddel. 0

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1