1000 Fa. W. GILIJAMSE 11 maanden inclusief Voorlichtingsmiddag over streekplan voor Schouwen-Duiveland Cholera-epidemie op Nw.-Guinea neemt af STAD EN PROVINCIE Hilversum, 19 november 1962, Hoogachtend, Hoogstaand produkt van franse geest en Intelligentie. Doordacht en uitgebalanceerd tot in de kleinste details. Maak een proefrit bij één van de 108 Simca-dealers DEALER VOOR SCHOUWEN-DUIVELAND: AUTOMOBIELBEDRIJF Hoogezoom 58 - RENESSE Tel. 01116-370 Planologie geen „wezenlijk beleidsinstrument" ZIERIKZEE, 26-11. - De bestuur- dersbond van het N.V.V. en het dis trict Schouwen-Duiveland van de Partij van de Arbeid organiseerden zaterdagmiddag in de koffiekamer van het „Huis van Nassau" een voor lichtingsmiddag over het streekplan Schouwen-Duiveland. Deze goed be zochte middag was bijzonder actueel nu het ontwerp streekplan bij de ge meenten in behandeling is en dins dagavond aanstaande in de raads vergadering van Zierikzee aan de orde zal worden gesteld. De achtergronden van een streek plan en de noodzakelijkheid van de ruimtelijke ordening werden ingeleid door drs. Th. J. Westerhout, lid van de Tweede Kamer, die meende te mogen stellen dat de planologie in ons land over 't algemeen goed en positief wordt aangepakt. Toch heerst er nog veel onbegrip over de ruimtelijke ordening, hetgeen blijkt uit de vele reakties van bijvoorbeeld de landbouw, de industrie en parti- kulieren. In dit verband haalde drs. Westerhout een recente uitspraak aan van dijkgraaf A. M. Geluk, die op de jongste vergadering van het Waterschap o.a. opmerkte: „We kun nen ons niet meer vrij bewegen, ons eiland zit in een keurslijf". In land- bouwkringen ziet men de planologie vooral nog als een vijand, maar ook de industrie 'heeft bezwaren, aldus drs. Westerhout en niet te vergeten de partikulieren. De industrie aan vaardt wel de ruimtelijke ordening maar ziet deze toch het liefst ge voegd naar haar eigen wensen. De gemiddelde Nederlander vindt de planologie een „ruimtelijke bemoei al" en bestemmingsmaatregelen voor de grond „een inbreuk op de vrij heid". Dit heeft onder meer tot ge volg dat de provinciale overheid de planologie niet kan hanteren als een wezenlijk beleidsinstrument. Aan de andere kant is het zo dat het typisch een taak van de overheid is te kun nen beschikken over de taak van be stemming van de grond, aldus spre ker. De gemeenteraden zullen bij de bepaling van hun standpunt vooral moeten overwegen op welke wijze een streekplan maximaal tegemoet komt aan het welzijn van de bevol king. Wil een streekplan aan de be volking het grootst mogelijke rende ment geven dan zullen hiervoor, al dus drs. Westerhout, uiteraard offers gebracht moeten worden en zal men op een gegeven moment begrip moe ten hebben voor het feit dat dit bij voorbeeld landbouw- of recreatie- grond kan kosten. Omgekeerd zal soms de recreatie moeten wijken voor fruitteelt of landbouw. Het be lang van een gehele streek moet de doorslag geven. Als de landbouw in een bepaald onderdeel van 't streek plan in de knel komt dan dienen de agrariërs het volle pond te krijgen in een ander gedeelte. Industrie en 'recreatie Na deze algemene inleiding van drs. Westerhout behandelde ir. M. de Vink, direkteur van de provinciale planologische dienst voor Zeeland enige concrete zaken van het streek plan Schouwen-Duiveland. Ir. De Vink meende in het kader van deze middag wel aan de landbouw te mo gen voorbij gaan. De herverkaveling heeft in deze sector tot zeer grote verbeteringen geleid. Spreker ging nader in op de mogelijkheden voor industrievestiging op het eiland en noemde in dit verband de kernen Zierikzee en Bruinisse. Ir. De Vink de havens waarover de laatste ge meende, gelet o.a. op de verschillen de havens waarover de laatste ge meente beschikt, te mogen verwach ten dat er te Bruinisse een grotere industriële aktiviteit zal komen. Ook Zierikzee heeft uitstekende vesti- gingsfaktoren: goede verbindingen en een redelijke arbeidsmarkt. Uiter aard dient de ontwikkeling te wor den afgewacht; wijzigingen in de planologie zijn altijd mogelijk. Wat betreft de Westhoek als re creatiegebied zal de ontwikkeling va!n het toerisme ongetwijfeld de no dige problemen geven. Behalve met een toenemende verblijfsrecreatie zal terdege rekening moeten worden gehouden met een enorme vlucht van het dagtoerisme. De Westhoek zal in toenemende mate te kampen krijgen met rustverstoorders zowel al9 rust- zoekers. Deze verwachte ontwikke ling heeft geleid tot een duidelijke terreinverdeling. Het gebied van de Kloosterweg zal zoveel mogelijk vrij gehouden worden van dagtoerisme. Het Verklikkergebied i9 aangemerkt als een natuurgebied dat zoveel mo gelijk ongemoeid moet blijven. Rond om deze kern komt een krans van bebouwing. Ir. De Vink noemde ver der het uitstekende wegennet op Schouwen-Duiveland, de inlagen, het Dijk water, Ouwerkerk, Serooskerke en Schuddebeurs als recreatiegebie den. Al met al is het zo dat de koek van het eiland in 'het streekplan al aardig is ongedeeld. Deze middag werd besloten met een forum onder leiding van de heer C. Hoek. Zaken als de toekomst van de tuinbouw en het eiland als foren- sengebied voor het Rotterdamse ha vengebied leverden volop stof voor een leerzame discussie. Deze bijeen komst was geopend door de heer J. Pomper, districtsbestuurder van de P.v.d.A. HOLLA'NDIA, 26-11. De gezond heidsdienst op Nieuw Guinea schijnt er in geslaagd te zijn een verdere uitbreiding van de cholera-epidemie langs de zuidkust te voorkomen. In het gebied rondom Kokonau hebben zich de afgelopen week geen nieuwe gevallen voorgedaan. In de omge ving van Agats echter werden weer twee nieuwe kampongs door de ziekte getroffen. Buiten de door duizenden vacci naties opgeworpen barrière is even wel geen cholera geconstateerd. Tot nu toe zijn ongeveer 350 Papoea's aan de ziekte overleden. In de zie kenhuizen langs de zuidkust worden nog ruim 800 choleralijders ver pleegd. In kringen van de gezondheids dienst bestaat goede hoop, dat de epidemie spoedig zal worden be heerst en dat zo weinig mogelijk nieuwe dorpen besmet zullen raken. Dr. Icasiano, het Phillippijnse hoofd van de gezondheidsdienst op Nieuw Guinea, verklaarde maan dagochtend, dat aan het eind van dit jaar nog slechts drie Nederlandse artsen in Nieuw Guinea aanwezig zullen zijn. Hij deed daarom een be roep op Indonesië om volgende maand enkele tientallen artsen naar Nieuw Guinea te sturen. Op het ogenblik zijn er twaalf Indonesische artsen op Nieuw Guinea. Centrifugaal kunstmeststrooier Door het afvloeien van steeds meer arbeidskrachten naar de indus? trie wordt in de landbouw een nog verder gaande mechanisatie ver wacht. De centrifugaal kunstmeststrooier en de hooibouwwerktuigen met grondgedreven harkwielen behoren wel tot de meest arbeidsbesparende machines van de laatste tijd. De centrifugaal kunstmeststrooier wint steeds meer veld op de ouder wetse strooiers, doordat er snel en gemakkelijk mee gewerkt kan wor den. Het beste merk centrifugaal kunstmeststrooier heeft een ideaal strooibeeld en is ongevoelig voor schokken en stoten, een groot voor deel ten opzichte van andere strooi ers. Er is thans een nieuw meetsys teem voor de „Lely" centrifugaal kunstmeststrooiers ontwikkeld, waar door in één oogopslag strooibeeld en werkbreedte van de kunstmeststrooi er kan worden vastgesteld. Hiermede is een eenvoudige con trole van overlap en afstelling mo gelijk gemaakt en er bestaat g<&n twijfel aan of dit systeem zal de toe passing van de centrifugaal kunst- meststrooeirs sterk vergroten. De grote strooibreedte van de centrifugaal kunstmeststrooier kan thans volledig benut worden. Over lapping en aansluiting vereisen door dit nieuwe systeem geen bijzondere aandacht meer. Zo ziet men, dat de mechanisatie onmiskenbaar doorzet. Nieuwe sys temen worden steeds verder geper fectioneerd. Gelukkig speelt Neder lands eigen landbouwmachine-in dustrie hierbij een belangrijke rol, waardoor wij steeds minder afhan kelijk zijn van import. Deze nieuwe perfectionering van het gebruik van de centrifugaal kunstmeststrooier is hiervan een sprekend voorbeeld. ZIERIKZEE Hoofdprijswinnaar in voetbalpool Een van de deelnemers aan de voetbalpool bij de V.V. „Zierikzee" voorspelde deze week alle wedstrij den goed", waardoor hij rechthebben de is op een groot deel van de hoofd prijs. die ditmaal bijna f 170.000 groot is. HAAMSTEDE Succesvolle klopjacht Niet minder dan 64 gepluimstaarte hazen moesten zaterdag het loodje leggen tegen het moordend lood dat hun in een grote klop-drijfjacht werd toegezonden door een aantal jagers. De jacht werd gehouden in de om geving van de Plompetoren te Haam stede en een groot stuk landbouw grond aan de Armenhoekseweg even eens te Haamstede. De verdere buit bedroeg: 1 houtsnip, 4 patrijzen en 1 fazant. De gezamenlijke „Klaproos"- collekte, gehouden op de Chr. Nat. en f£le Prinses Beatrixsehool bracht f 98,75 op. BURGH De leerlingen van de openbare la gere school te Burgh verkochten voor f 237 aan kinderpostzegels. NOORDWELLE Lezing voor Plattelandsvrouwen „Nieuwe verhoudingen in het gezin" De afdeling Noordwelle en omstre ken van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen vergaderde vrij dagavond in hoel „Het Wapen van Zeeland" te Renesse. De presidente, mevrouw C. J. Elen- baas-Kik, verwelkomde hartelijk de reeds eerder voor de afdeling opge treden spreekster mevrouw G. J. van Stapele-Manoth te Meppel, die sprak over het onderwerp: „Nieuwe ver houdingen in het gezin". Mevrouw Van Stapele schetste het oude patroon, namelijk de man het hoofd van het gezin, en de vrouw zonder enige rechten, zoals dit voor al op he platteland lang behouden bleef. Nu de vrouw veel zelfstandi ger geworden is, heeft zij een plaats gekregen naast de man. Dit schept ook in het gezin andere, betere ver houdingen. In het huwelijk moet de ruimte gelaten worden tot ontplooi ing van ieders persoonlijkheid. Daar door zal men ook zijn kinderen be ter opvoeden, daar opvoeding alijd zelfopvoeding inhoudt. De kinderen moet men de kans geven de gaven die ze in zich hebben te ontwikkelen. Het wa9 een zeer leerzame en vlot te lezing die met veel belangstelling werd beluisterd. De gestelde vragen, waaruit de interesse tot het onder werp bleek, werden vlot beantwoord Na enkele mededelingen over de kerstavond, die op woensdag 19 de cember aanstaande zal worden ge houden, sloo de presidente met een hartelijk dankwoord aan mevrouw Van Stapele deze bijeenkomst. BRUINISSE Gemeenteraadsvergadering Bruinisse De 4eden van de gemeenteraad van Bruinisse wacht op vrijdagavond 30 november a.s. een omvangrijke agenda. Als punt 1 staat op de agenda een bespreking van de te treffen stede- bouwkundige maatregelen in ver band met de herziening van het we- deropbouwplan en de daarmede ver band houdende aanpassing van de partiële uitbreidingsplannen. Een en ander zal nader worden toegelicht door de heer M. G. Bokhorst, chef de bureau van het Stedebouwkun dig Adviesbureau Schut te Middel burg. B. en w. hebben nog geen uitge sproken standpunt betreffende de fluoridering van het drinkwater, de raad zal dus deze avond samen met b. en w. tot een voor of tegen moeten komen en daarvoor is aan de raads leden dan odk een brochure toege zonden. De Stichting Kraamcentrum te Zierikzee wil een betere salariëring van de kraamverzorgsters en derhal ve wordt een subsidieverhoging ge vraagd van f 0,25 tot f 2 per verzor gingsdag. Ook de afdeling Bruinisse van het Verbond voor Veilig Verkeer zou gaarne subsidie ontvangen en heeft daartoe een verzoek ingediend. Hetzelfde is het geval met het schoolmelkcomité te Zierikzee voor de leerlingen die een onderwijsin richting bezoeken waar schoolmelk wordt verstrekt. De Zeeuwse Stichting voor revali datie vraagt een eenmalige subsidie van 5 cent per inwoner, waartegen wel geen bezwaren zullen worden aangevoerd, zulks in tegenstelling met het voorafgaande punt, het ont werp Streekplan Schouwen-Duive land, waartegen wel ernstige bezwa ren bestaan. Een wijziging in de gemeentebe groting ondervindt op Bruinisse meestal weinig tegenstand, terwijl de punten verhoging deelname aande lenkapitaal N.V. Bouwfonds Neder landse Gemeenten en uitkering in eens over 1962 wel tot de hamer stukken zullen behoren. Dit zal echter niet het geval zijn met punt 17, de verhoging der be- graafrechten. Deze worden op het punt aankoop eigen graven niet on belangrijk verhoogd, terwijl ook de eigendomsduur van een gekocht graf rigoureus wordt ingeperkt. Verder komen nog enkele punten voor betreffende aan- en verkoop van grond en 'huizen, zoals dat elke vergadering gebruikelijk is. De Bru 42 had ernstige aanvaring Mist en scheepvaart zijn twee be grippen die elkaar niet dekken maar een geladen mosselvaartuig moet va ren ook als het mist, omdat de la ding op tijd in Yerseke moet worden gelost. Het mosselvaartuig „Bru 42" van schipper Joh. Jumelet bad in de nacht van donderdag op vrijdag een ernstige aanvaring in het Hellegat. Het mosselschip werd aangevaren en midscheeps getroffen, waardoor een deuk in het schip ontstond. Dankzij het zogenaamde berghout, dat het schip ter plaatse natuurlijk tegen dergelijke evenementen goed be schermd, werd het schip niet in de grond gevaren; het bleef drijven ook al ontstond een lek. Toch kon men op eigen kracht de losplaatsen te Yerseke bereiken. Ook de losinstal- latie met de zogenaamde Jacobslad- ders werd beschadigd. Beslist pech had ook schipper M. Verkammen van de „Luctor Stave- nisse" welk schip juist de vorige dag van machinefabriek Maaskant naar Rotterdam was vertrokken. De vol gende dag moest worden getelefo neerd dat het schip £e boeg had stuk gevaren, ook al als gevolg van de mist. MARKTBERICHTEN Veemarkt Rotterdam ROTTERDAM, 26-11. Aangevoerd: 1842 stuks vee, te weten: 1373 vette koeien en ossen en 469 varkens. Prijzen per kg.: vette koeien en ossen: f 2,55—f 2,75; f 2,15—f 2,50; f 2,00—f 2,15. Varkens: f 1,82—f 1,80 f 1,78. Vette koeien en ossen: aanvoer: even korter; handel: kalm, afloop slepend; prijzen: onveranderd, pri ma's boven notering. Varkens: aan voer: iets minder; handel: vlot; prij zen: iets gedrukt. Prima vleesvar kens boven notering. Slachtzeugen van f 1,35—f 1,40 per kg. BURGHSE JEUGD DEED HET WEER GOED Leerlingen o.l.-school hadden geslaagd feestavondje BURGH, 23-11. De leerlingen der openbare lagere school te Burgh ver zorgden vrijdag op keurige wijze hun feestavondje, dat elke twee jaar aan ouders, genodigden en belangstellen den wordt aangeboden. Geen enkele leerling werd overgeslagen en allen deden ze hun best om voor het voet licht hun beste beentje voor te zet ten. De belangstelling was groot en elk nummer werd met een hartelijk applaus beloond. De voorzitter van de oudercom missie, de heer J. C. de Feiter, sprak een kort openingswoord, waarin hij wethouder en mevr. v. d. Klooster speciaal welkom heette, evenals het hoofd der school, momenteel met ziekteverlof, de heer A. J. de Ruij- ter en mevr. de Ruijter. De leiding van de avond was ver der in handen van het onderwijzend personeel, nl. mej. A. J. A. Hartog en de heer A. Damman. De keurige en kleurrijke programma's, door de kinderen zelf gemaakt, waarborgden reeds een goede avond. De T.R.O.M. de Televisie en Radio Omroep, voor gesteld door omroepster Anneke Deurloo had voor deze avond een zeer aantrekkelijk programma voor de camera's in elkaar gezet, dat reeds begon met de uitzending van de ochtendgymnastiek. De Schouwse rakkers bleken over goede kelen te beschikken en hun canon's werden luide toegejuicht. Somtijds beang stigend waren de uitbeeldingen van de noorden- en oostenwind in de „vier windstreken", doch de westen en oostenwind-vertolkers maakten alles weer goed. Een uitzending uit Hopsi-Topsiland liet de kijkers de vermaarde krijgsdansen uit die om geving zien waaruit verder bleek dat ook de oorlogskreten voor onze men sen praktisch onbekend zijn. Addi v. d. Zande deed op voortreffelijke wijze uit de doeken, waarom katten snorren. Een grootste toneel-mani festatie bracht onder leiding van Marijke v. d. Weel het school-alfa- bet, waaruit tot slot de O.L.S. B.U.R.G.H. de overhand kreeg. Hoorspel-kijkspel - Na het half uur waarin de inwen dige zenders werden verzorgd, kwam het nieuwsjournaal aan de beurt van Hans Geleijnse. Nieuw voor de Burghse kijkers was het optreden van het operakoor met solistische medewerking van verscheidene kin derstemmen uit Burgh. In de winkel van Matti Steur was het goed kopen en dit nummer was toch wel het mooiste van de avond. Het hoorspel was tevens kijkspel naar de geluk kige vader met zijn goedkoop ge kochte te lange broek. In de nacht deed elk familielid er stiekum 10 cm. af, zodat hij nog een zwembroek overhield. Tot slot nog een slotzang en daarmee behoorde deze avond weer tot het verleden. Namens de aanwezigen dankte de heer D. Kos ten, die ook gedurende een aantal jaren schoolhoofd in Burgh was, voor het gebodene en wees er op dat deze avonden de band tussen ouders en school zeer bevorderen. Hij wens te de school in de verdere toekorpst het beste toe. De heer de Feiter dankte mej. Hartog en de heer Damman voor het vele werk en de grote voorbereidin gen die tot het welslagen van deze avond leidden. Volgens spreker heeft deze avond een veel grotere wer kingssfeer dan een ouderavond met een meer ernstig karakter, omdat ook niet-ouders van kinderen van deze school van hun belangstelling tonen. Speciaal dankte de voorzitter de dames achter de coulissen, belast met de aankleding enz. van do kin deren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 7