De verplichte massale inenting tegen hondsdolheid Gesprek Kennedy-Macmillan De kwestie-Cuba Prinses Beatrix genoot van Pltilippijnse schoonheid Regering en het bedrijfsleven bereiken overeenstemming 1V f DE GOUDEN TOMAHAWK Minister doet beroep op medewerking HILVERSUM, 24-11. De minister van Landbouw en Visserü, mr. V. G. M. Marijnen, heeft in een toespraak voor de televisie een beroep gedaan op de eigenaars van honden om mee te werken aan de verplichte massale inenting tegen hondsdolheid. De be zitters van katten raadde h(j aan, om hun dieren vrijwillig te laten immu niseren. Diegenen, die mogelijk niet hebben voldaan aan hun aangifte plicht voor de gemeentelijke honden belasting, spoorde h\j aan, zich niet uit vrees voor controle aan de inen ting te onttrekken. De bewindsman verklaarde, dat de registratiegege vens alleen bestemd zijn voor zijn departement en dat zij daar zullen berusten. De laatste veertig jaren is er in Nederland geen hondsdolheid meer voorgekomen. Gedurende die tijd is het verkeer in snelheid en intensiteit sterk toegenomen. Gebieden waar dé hondsdolheid heerst, en die vroeger op veilige afstand van west-Europ| lagen, zijn hierdoor dichter bij ge komen. De minister achtte het daar om achteraf beschouwd niet verwonderlijk, dat Nederland nu ook oog in oog met deze gevreesde ziekte is komen te staan. Niet voor niets heben we een vijftal jaren geleden reeds uit voorzorg de invoer van honden afhankelijk gesteld van in enting tegen hondsdolheid. Een der gelijke maatregel kan echter nimmer een waarborg vormen dat de ziekte buiten onze landsgrenzen blijft. Vier mensen zijn nu al het slachtoffer ge worden van rabies en wij zullen alles op alles moeten zetten om te voorko men dat nog meer personen ten of fer vallen. Wij moeten het risico ver mijden achter de ontwikkeling aan te lopen; ieder mensenleven weegt daarvoor te zwaar. Daarom is tot de verplichte inenting besloten. Waarschuwing tegen paniek „Laat U echter vooral niet in pa niek brengen, U krijgt heus niet zo maar hondsdolheid", zo stelde de heer Marijnen zijn publiek gerust. De besmetting kan zoals U weet, slechts worden overgebracht door 't speeksel van een besmet dier of door een lik op een plaats waar uw huid een wondje heeft. U moet er dus in de eerste plaats voor zorgen, dat U zelf niet gebeten wordt, maar daar naast rust op U de zware verant woordelijkheid en de plicht er voor te waken dat uw medemens door uw hond of kat wordt gebeten of ge- krabt. Na gesproken te hebben over de drie etappes waarmee de massale in enting zal worden uitgevoerd, be- Lyceum moet Haags meisje weer opnemen DEN HAAG, 24-11. - De president van de rechtbank in Den Haag, mr. G. Witsen Elias, heeft bepaald, dat het Haagsch Lyceum de dertienjarige leerlinge Tanja weer in de klas dient op te nemen. - De ouders van het meisje hadden een kort geding tegen het schoolbe stuur van het Haagsch Lyceum aan hangig gemaakt, omdat hun dochter onverwachts van deze school was verwijderd, aangezien zij „onrust in de klas zou veroorzaken". Later is gebleken dat de rector de school niet het strijdtoneel wilde laten worden van de onenigheid die er bestond tussen de moeder van Tanja en haar zuster, waarvan een dochtertje toe vallig in dezelfde klas zat als Tanja. In zijn vonnis overwoog de presi dent, dat de goede gang van zaken op school inderdaad gehandhaafd dient te worden, doch hij achtte het onjuist het meisje van school te zen den zonder dat zich moeilijkheden hebben voorgedaan. De president was van oordeel, dat de rector en het -schoolbestuur te voorbarig zijn ge weest in hun beslissing. Het meisje dient thans weer tot het lyceum te worden toegelaten. Bij ingebreke blijven hiervan heeft de president een dwangsom gesteld van f 100, per dag. Wilde kater beet meisje ARNHEM, 24-11. Een zeventienja rig meisje uit Arnhem is in 'n steeg je gebeten door een wild geworden kater. Het dier was even later dood. De dode kater is door de politie in beslag genomen en via een dieren arts doorgezonden naar de rijksse- ruminrichting te Rotterdam, waar men zal onderzoeken of het dier mo gelijk rabiës had. Het meisje heeft zich onder dok tersbehandeling gesteld. Kernenergie voor schepen van straks ROTTERDAM, 24-11. De scheeps- voorstuwing door middel van kern energie is onafwendbaar; gezien de marge die deze vorm van voortstu wing scheidt van de conventionele voortstuwing dienen de kosten van de nucleaire voorststuwing geredu ceerd te worden. Overigens kan thans de enige doel stelling voor het bouwen van een kernschip slechts zijn het opdoen van ervaringen bij het bouwen zelf en bij bleem wordt tot het einde toe in la- het varen ermede. „Niet ieder pro- boratoria, op proefbanken en met rekenmachines opgelost. Schepen en de scheepvaart hebben slechts één beproevingsterrein: de golven en de stormen van de zeven zeeën". Dit is de kern van de inleidingen op het in de Ahoyhal in Rotterdam gehouden congres over „Scheeps voortstuwing door middel van kern energie". sloot minister Marijnen z'n toespraak door te zeggen, dat mits iedereen meewerkt, wij er op mogen vertrou wen dat ons land eerlang van deze vreselijke ziekte bevrijd zal zijn. Ingezonden mededeling Strimh«ld in Pijnen Tallin vu V al nat da Uaina digalllkia doali Xrniehan. Ja - met Kruschen drijft U die on dragelijke pijnen uit uw ledematen. Dat doet de aansporende werking op de bloedzuiverende organen van Kruschen's zes minerale zouten. On zuiverheden uit het bloed worden losgemaakt en langs natuurlijke weg afgevoerd. Neem óók Kruschen, van vandaag op morgen en iedere dag weer. Allengs voelt ge Uzelf weer de oude worden, vief en fit en vrij van pijn. HYANNIS PORT, Massachusetts, 24-11. - Het Witte Huis deelt mee, dat een ontmoeting tussen president Kennedy en premier Macmillan van Engeland in de naaste toekomst .hoogst waarschijnlijk" is. De woord voerder van het Witte Huis voegde hieraan toe dat er dan over interna tionale aangelegenheden in het alge meen, waaronder ook Cuba, zal wor den gesproken. Nadere bijzonderhe den verstrekte hij niet. HYANNIS PORT, 24-11. „Wij ma ken vorderingen", heeft John Mc- Cloy, de speciale adviseur van pre sident Kennedy, verklaard na een bijeenkomst van de nationale veilig heidsraad over de Cubaanse crisis. McCloy staat aan het hoofd van de groep Amerikaanse onderhandelaars, die op het hoofdkwartier van de V.N. in New York besprekingen met de Russen in de kwestie-Cuba voert. Kortere sari voor Indische vrouw NIEUW DELHI. - De Indische vrouwen is verzocht de lengte van de sari, het opperkleed der Hindoese vrouwen, van zes tot vijf meter te verminderen om buitenlandse valuta te besparen. Katoen wordt in India ingevoerd. Een Indische vrouw ver klaarde dat het korter maken het lo pen zou bemoeilijken. N.O.V.I.B.-aktie passeert 1 miljoen gulden DEN HAAG, 24-11. Op het giro- nummer 100200 van de Anti-Honger- aktie is, sinds de nationale inzame ling in oktober startte, reeds meer dan één miljoen gulden binnengeko men. Dat is het resultaat van de col lecte door bijna 650 plaatselijke co mités georganiseerd en van giften per giro. De N.O.V.I.B. verwacht nog een belangrijke stijging van dit bedrag door de afrekening van nog ruim 250 comités. Met de opbrengst van de Anti-Honger-akitie zal een derde moestuinprojekt in west-Afrika wor den gefinancierd en uitgevoerd. KUNST EN LETTEREN Reina Prinsen Geerligs- prijs uitgereikt AMSTERDAM, 24-11. - De Reina Prinsen Geerligs-prijs 1962 voor Ne derland is toegekend aan de 25-ja- rige auteur Steven Embracht (pseu doniem) uit Amsterdam voor zijn ro man „Het einde komt vanzelf". En de prijs voor Zuid-Afrika aan de eveneens 25-jarige Abraham Hen drik de Vries, die aan de universiteit van Amsterdam studeert, voor zijn verhalenbundels „Hoog teen die heu- ningkrans" (1956), „Verlore erwe" De uitreiking der prijzen geschiedde (1958), en „Vetkers en neonlig" (1960). in de aula van de universiteit van Amsterdam in de Lutherse kerk aan het Spui. Het was de dertiende keer dat deze prijs werd uitgereikt, welke ingesteld werd ter nagedachtenis van de in het concentratiekamp Sachsen- hausen gefusilleerde jeugdige ver zetsstrijdster Reina Prinsen Geerligs. Knipoog naar het kind AMSTERDAM, 24-11. Voor de na tionale fotowedstrijd „Knipoog naar het kind" wer-den bijna 8000 foto's en dia's ingezonden. Uit de bekroon de en niet bekroonde foto's is een selectie gemaakt voor het samenstel len van een mapje postkaarten door de mede-organisatrice van deze wedstrijd, het Nederlands comité voor kinderpostzegels. Deze kaarten zullen in het komende jaar worden verkocht. De opbrengst komt ten goede van het misdeelde kind. Ver der zal de Stichting ter bevordering van de amateurfotografie een boek je samenstellen met kinderfoto's, waarbij gebruik zal worden gemaakt van niet bekroonde foto's. Dit boekje zal o.a. tips voor kinderfotografie bevatten. KERKNIEUWS Ger. Gem. ia Nederland NIEUWERKERK. Woensdag 28 no vember - dankdag: 10, 2.30 en 6.30 uur ds. H. Ligtenberg. Huidige concilie nog geen eenheidsconcilie ROME, 24-11. - Professor C. Ull- mann, een protestantse theoloog, die aan de universiteiten van Basel en 'Parys godgeleerdheid doceert, heeft in Rome tjjdens een onderhoud met de pers gewaarschuwd voor „de illu sie, dat het huidige concilie reeds een eenheidsconcilie zou zijn. Er herst echter een sfeer van ver trouwen, welhaast vriendschap, tus sen de waarnemers en de andere deelnemers aan het Vaticaans conci lie", aldus de professor, die als gast van het secretariaat voor bevorde- in Rome verblijft. Met betrekking tot ring van de eenheid der christenen berichten over ontevredenheid, die onder de waarnemers zou heersen, zei professor Cullmann dat er vol gens hem hoogstens ontevredenheid kon zijn over de eenzijdige bericht geving door sommige bladen. „Ik onthul geen geheimen", zo zei neer ik zeg, dat wij met vreugde professor Cullmann verder, „wan- vaststellen, dat de zorg voor de ver wezenlijking van de oecumenische gedachte bij de beraadslagingen niet ontbreekt". Volgens hem had het „die van nut kunnen zijn bij onze concilie reeds vruchten afgeworpen, toenadering, hoe ver de dag van een heid ook nog verwijderd mag zijn". De „Nina II" over tijd SAN SALVADOR. - Het Spaanse galjoen „Nina II", een nabootsing van het schip „Nina" van Columbus en dat met primitieve navigatiemid delen van de Canarische eilanden op weg was naar de Bahamaeilanden, is een week over tijd. De „Nina II" met zeven opvarenden had op 16 no vember in San Salvador moeten aan komen. P.T.T. mist ruim een ton DEN HAAG, 24-11. Bij de P.T.T. in Den Haag wordt 103.000 gulden vermist. Na sluitingstijd van de post kantoren wordt het geld bij alle Haagse bijkantoren opgehaald en naar het districtskantoor aan de Rijswijkseweg gebracht. Postambte naren ontdekten dat aan de zending, afkomstig van het postkantoor aan het Nassauplein, 103 coupures van duizend gulden ontbraken. Bij iedere geldzending hoort namelijk een lijst waarop de bedragen vermeld staan, die op het betreffende kantoor zijn ontvangen. De postale recherche bij de arron dissementsrechtbank-in Den Haag is belast met het onderzoek. Tot op he den heeft het onderzoek nog geen re sultaat opgeleverd. Bezoek aan Calamka in provincie Laguna MANILLA, 24-11. Prinses Beatrix is naar Calamba in de Philippijnse provincie Laguna gereisd, waar haar het hartelijkste welkom werd bereid dat zij tot nu toe in dit land heeft ontvangen. De bevolking van de zuidelijke stad Luzon was uitgelopen om haar te verwelkomen, haar bij de hoofdweg in te halen en haar naar de geboor teplaats van Rizon te brengen, in het hartje van de stad. De prinses werd op deze tocht begeleid door een oor verdovend motorgeronk van talloze voertuigen onder de schroeiende mid dagzon. Zij werd door een harmonie-or kest ingehaald, terwijl kadetten van college en hogeschool, padvinders en studenten aan weerszijden van de stoet meeliepen. Bij het huis van dr. Jose Rizal, de nationale held, dat als een nationaal heiligdom wordt vereerd, brak de menigte van ongeveer 5.000 personen herhaaldelijk uit in applaus en in vreugdekreten wanneer prinses Bea trix hen voor het middelste venster toewuifde. De prinses legde een krans op de gedenksteen die op de plaats waar Rizal, die door de Spanjaarden op 30 december 1896 werd terechtgesteld werd geboren. Prinses Beatrix bleek zich een beetje te ergeren aan de strenge vei ligheidsmaatregelen die voor haar waren genomen en zei tegen minister Roces: „Ik heb nog nooit zoveel po litie in een keer gezien". De personen die voor haar veilig heid moesten zorgen kregen echter werkelijk herhaaldelijk meningsver schil met de persvertegenwoordigers. Tweemaal moesten journalisten, die de prinses te dicht genaderd waren, worden verwijderd. Onder hen was een meisje. Tot grote vreugde van de Philippijnse pers- en filmfotogra fen gaf zij deze mensen volop de ge legenheid de gewenste plaatjes van haar te schieten. Fraai landschap Op een heuvel in Los Banos ver filmde prinses Beatrix zelf het adembenemend mooie uitzicht op de baai. „Zo'n mooi landschap heb ik nog nooit gezien", riep zij uit. Op de terugweg filmde de prinses opnieuw. Toen zij buiten Calamba de hoofdweg opreed, bezorgde zij de bestuurder van de wagen die achter haar reed een kleine hartklopping, door haar wagen plotseling te laten stoppen en eruit te springen. Het bleek dat zij met haar acht millime ter camera een nipahut wilde opne men, de typische woonstee van het Philippijnse platteland, vervaardigd van bamboe en palmbladeren. Verderop maakte zij opnamen van 'i een jongen op een caraboa (water buffel) en van boeren die rijst aan hét planten waren. De prinses ge noot. „Zij staat versteld van de schoonheid van ons platteland", zei minister Roces. Het loonbeleid DEN HAAG, 23-11. Minister Veld kamp heeft, na afloop van het tussen de regering en het bedrijfsleven ge voerde voortgezet overleg over het loonbeleid, medegedeeld dat dit be raad tot overeenstemming heeft ge leid. De minister zeide aanvankelijk dat deze overeenstemming betrek king had op het in de toekomst te voeren systeem van loonvorming, maar verduidelijkte naderhand dat „deze toekomst" betrekking heeft op 1963; „daarna is er immers een nieuw kabinet", zo zeide hij. De besprekingen tussen regering en bedrijfsleven namen vrijdagmid dag tégen tien voor half drie een aanvang; zij werden, met enkele on derbrekingen voor onderling beraad tot bij kwart voor zes voortgezet. Daarna hebben de ministers De Pous en Veldkamp, staatssecretaris Rool- vink en de beide voorzitters van de Stichting van de Arbeid, de heren Kruyff en Roemers, een persconfe rentie gehouden onder voorzitter schap van minister Veldkamp. Uit hetgeen tijdens deze conferen tie is medegedeeld bleek dat de ver antwoordelijkheid in handen is ge legd van het bedrijfsleven, een ver antwoordelijkheid waarom het lang heeft gevraagd. Besloten is (de tech nische regelingen moeten in nader overleg nog nader worden uitge werkt) dat collectieve arbeidsover eenkomsten tegelijkertijd bij het col lege van rijksbemiddelaars en bij dé Stichting van de Arbeid zullen wor den ingediend. „Rood licht hysen" Het college van rijksbemiddelaars zal, als het meent dat een C.A.O. in de hem voorgelegde vorm niet juist is „het rode licht hijsen", de aan dacht van het bestuur der Stichting van de Arbeid daarop vestigen. Het bestuur van deze stichting beraadt zich dan over de zienswijze van het college. Als dit bestuur meent dat er inderdaad redenen zijn voorzichtig te zijn met goedkeuring van die t C.A.O. kan dit bestuur de minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid adviseren de C.A.O., of een of meer bepalingen daarvan, onverbin dend te verklaren. Het blijkt echter dat de prinses nog niet op de hoogte is van de ach teruitgang in de toestand van haar grootmoeder, prinses Wilhelmina. Een funktionaris van de Nederland se ambassade zei officieel nergens van te weten en voor zover hem be kend is prinses Beatrix zich ook van niets bewust. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND VLAARDINGEN. Surveillerende politiemannen te Rotterdam zagen enige dagen geleden op de Tolhuis laan een man, die enige ijzeren va ten voortrolde. Aangezien dit de po litiemensen verdacht voorkwam, werd de man naar de herkomst van deze vaten gevraagd. Het bleek dat de vaten gevuld waren met benzine, afkomstig van diefstal. De man, de achttienjarige stuurman D. A. van H. uit Urk, werd aangehouden. DEN HAAG. Vandaag (maandag) 26 november treden in de Alblasser- waard verscherpte hondsdolheidsbe strijdingsmaatregelen in werking. ROTTERDAM. In het kader van een Europareis zal de „Savannah", het eerste Amerikaanse koopvaardij schip dat door middel van kernener gie wordt voortgestuwd, volgend jaar wellicht ook ons land bezoeken. ROTTERDAM, Aan boord van de „Noordam" heeft de Holland Ameri- kaLijn aan 150 scholieren en stu denten een galabal aangeboden ter gelegenheid van het tweede lustrum van de American Field Service Ne derland, de grootste organisatie op het gebied van jongerenuitwisseling. AMSTERDAM. Van de 53 chro nisch zieken in Amsterdam, die ver leden jaar, terwijl zij wachtten op een plaats in een inrichting, over leden, zou, naar uit een onderzoek is gebleken, een belangrijk aantal in leven hebben kunnen blijven, indien zij tijdig waren opgenomen. DEN HAAG. Vorige week werd bij de dienst luister- en kijkgelden het IV4 miljoenste televisietoestel geregistreerd. AMSTERDAM. De 62-jarige me vrouw J. M. Scheffers-Arends die in de Hemonystraat te Amsterdam met haar fiets tegen een vrachtauto is gdbotst doordat zij bij het inhalen van een auto plotseling moest uit wijken, is in het Wilhelmina Gast huis aan de gevolgen van dit onge luk overleden. Lange tocht Een in Madrid geposte brief kaart heeft er 43 jaar over ge daan om in San Sebastian te komen. De geadresseerde was veelvuldig verhuisd en de kaart was hem steeds gevolgd, maar niet zo snel om hem op tijd te bereiken, want de man is enkele jaren geleden ge storven. m Premier Nehroe van India heeft verklaard dat India thans niet voor nemens is het Indisch-Chinese ge schil aan de Verenigde Naties voor te leggen. „Wij kunnen dit altijd nog doen, wanneer wij dit zouden wen sen", aldus Nehroe. De kernenergie in de Verenigde Staten WASHINGTON, 24-11. President Kennedy heeft een optimistisch rap port ontvangen over .de vooruitzich ten voor vredelievend gebruik van kernenergie in de Verenigde Staten, dat op zijn verzoek is opgesteld door de Amerikaanse commissie voor kernenergie (A.E.C.). Volgens het rapport zal kernenergie in de jaren zeventig kunnen concurreren met langs conventionele weg verkregen energie. Tegen het eind van deze eeuw zal kernenergie volgens het rapport de helft uitmaken van de energie die in de Verenigde Staten wordt opgewekt. Een Frans-Russische visserskrijg BOULOGNE, 24-11. De „oorlog" tussen de Franse en de Sowjet-Rus- sische vissersschepen is in een nieuw stadium gekomen nu de Franse re gering de mijnenveger „Aldebaran" opdracht heeft gegeven de ongeveer 60 Franse haringvissersschepen bij de Normandische kust te bewaken. De vissers zelf gaan er echter prat op dat zij de Russen zelf hebben over wonnen door hen weg te lokken met een schijnvloot. Zij zeggen dat twee dagen geleden juist toen zij grote scholen haringen wilden gaan van gen, 150 Russische vissersboten aan kwamen varen. Uit protest tegen de Russische methoden van vissen, die volgens hen de scholen verjaagt voe ren de Fransen terug naar Boulogne om de beschei'ming te vragen, waar op de Franse marine de „Aldebaran" liet uitvaren. Ingezonden mededeling hartverwarmend GEZELLIGE MENSEN Verrassende enveloppe HAAMSTEDE, 24-11. Toen ds. L. Boer, Ned. Herv. predikant te Haamstede, een dezer da gen des morgens zijn post op raapte had hij er nog geen idee van, wat er in een van de bij de post behorende en veloppen zat. Toen de predi kant op zijn gemak de binnen gekomen post opende, zette hij plotseling heel grote ogen op, toen er een biljet van 1000 te voorschijn kwam, be stemd als achter opkomertje voor de oogstcollekte. Heel dankbaar kon ds. Boer dan ook constateren, dat de totale opbrengst hierdoor was opge lopen tot ruim 4400. STOKEN MARKTBERICHTEN Eieren V.E.C.E. In de periode van 19 nov. tot en met 24 nov. werd door de Coöp. In- en Verkoop Centrale voor Eieren (V.E.C.E.) uitbetaald f 2,20 per kg. Voor vuilschalige en gewassen eie ren werd 1 cent per stuk minder uitbetaald. KERKNIEUWS Ger. Kerken Beroepen te Scharendijke: kand. H. J. Huijser, Den Haag. Harmonisatie van de wetgeving in de drie Benelux-landen en de uit wisseling van inlichtingen over de controle op geneesmiddelen zullen moeten voorafgaan aan een initia tief voor de oprichting van een Be- nelux-laboratorium voor de controle op geneesmiddelen. Dit zal de grond gedachte zijn van het advies, dat de commissie voor sociale aangelegen heden van de interparlementaire Berieluxraad aan de raad zal uit brengen. AMSTERDAM. Te Amsterdam zijn aan zesendertig Nederlanders die dit jaar in Parijs zijn geslaagd voor de examens Frans voor buitenlanders de Sorbonne-diploma's uitgereikt. 76. „Ik weet heel goed wat ik zeg', hijgt O'Connor. „Luister, Aram.... ik wil mijn geweten ontlasten voor ik sterfluis ter!" Aram buigt zich verder over O'Con nor heen om de nauwelijks hoorbare woor den op te vangen. „Toen ik die Sioux neer schootdie indiaan, die later in de nederzetting verpleegd werd.... toen heb ik hem zijn krijgsbijl afgenomendie tomahawk was zwart beschilderdmaar daar waar mijn kogel de bijl geschampt had, was de verf weggeslagendie plek blonk als zuiver goudCreep ontdekte het.en toen. Een daverend schot breekt de woorden af. Met een kreet rolt O'Connor opzij. Aram keert zich met een ruk om. Silas Creep, Arams rokende musket in de han den, kijkt met een blik vol haat naar het levenloze lichaam van O'Connor. Dan draait hij zich snel om en stormt weg, het donkere woud in

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 6