MAX TAILLEUR EEN MINISTER GEVRAAGD Vredesengel met bijgedachten feËMHÜS spaar lege pakjes LEXINGTON voor het reuma-vacantie-huis* ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 26 november 1962 No. 19284 BLIK DOOR HET WERELDVENSTER OVERDENKING Ingezonden mededeling Op het eerste gezicht heeft het er veel van of de Chinezen met hun verrassend aanbod het vuren te sta ken juist het door hen beschimpte voorbeeld van Chroesjtsjef navolgen wiens capituleren voor de V.S. door het terughalen van de lljoesjins compleet schijnt. Als men het Chi nese voorbeeld zo beziet, kan men het vredelievend geluid uit Peking wellicht verklaren uit Moskous door zetten in de gespannen verhouding tussen de twee communistische gi ganten. Maar het heeft er méér van9 dat het Chinees aanbod een zeer geraffi neerd onderdeel van de aanval op India zelf is. Het is trouwens niet bepaald gunstig voor Nehroe; in La- dakh bijvoorbeeld betekent het dat de Indiase troepen nog meer terrein moeten prijs geven door twintig ki lometer terug te trekken dan ze al hebben verloren door de Chinese aanval. En dit punt, waar de weg tussen Tibeth en de provincie Sin- kiang over India's grondgebied loopt lijkt wel het belangrijkste van wat Mao Tse Toeng ten koste van zijn zuiderbuur wil verwerven. En in de oostelijke sector betekent het even eens dat een groter stuk India dan voor 8 september onder Chinees be heer komt. Wat wil Peking Wat Peking eigenlijk doet is een wapenstilstand op zijn eigen voor waarden dicteren aan India, zoals het al enige tijd geleden heeft ge daan, maar wat door Nehroe van de hand is gewezen. Het doet nu een zijdig of dit afgewezen aanbod wel aanvaard is, waarbij de Chinezen zich tegenover de buitenwereld, vooral de andere Aziatische landen, kunnen voordoen als ernstige ijver- aarswoor de vrede. Het geslepene van deze opzet zit hierin dat China altijd profijt trekt van India's antwoord, hoe dit ook uitvalt. Zegt Nehroe nee en vecht hij door, dan is de Indiase weerstand in ieder geval moreel enigszins ver zwakt omdat de soldaten dan ten strijde trekken tegen een vijand die beweert dat hij eigenlijk helemaal niet vechten wil. Bovendien komt Moskou in de ogen van de niet-ver- bonden landen uoor schut te staan als het zijn vriend India geen gro tere steun geeft en een blamage voor Chroesjtsjef is nog altijd zeer wel kom. Gaat Nehroe wel in op het Chi nese voorstel, dan heeft Peking In dia kunnen vernederen, hetgeen in de propaganda-strijd slechts de glo rie van het Chinese regiem ten goe de komt. Bovendien kan radio-Pe king de andere Aziatische staten onder de neus wrijven dat zelfs ijve rige wapenhulp uit Engeland en de V.S. een land nog geen schijn van kans geeft tegen de Chinese macht. Altijd voordeel En of Nehroe nu ja of nee zegt, door zijn offensief heeft Mao Tse Toeng een groot stuk India in zyn macht - het houdt immers posten in de voorgestelde gedemilitariseer de zone "om de orde te bewaren" - een feit dat hij aan de onderhande lingstafel wel degelijk zal uitspelen. Daarom wenst Nehroe een terug trekken tot de posities van 8 sep tember, waardoor het Chinese vuist- pand dat by een gesprek niet al te groot zou zijn. Voor Nehroe moet onderhand wel' zeker zijn dat de Chinezen desnoods in het oosten een ietwat royaal gebaar zullen maken, maar dat hy in Ladakh het verloren gebied door onderhandelingen niet terugkrijgt. Overigens hebben de Cinezen tij dens hun veldtocht weer eens bewe zen dat men hen algemeen onder schat. Op plaatsen waar een aanval onmogelijk werd geacht omdat het terrein ervoor ongeschikt was en het weer te bar, joeg hun infanterie, on bekommerd over de verliezen, in golf na golf over bergruggen. Het is ook generaalswerk van klasse. Een ander voordeel dat de Chi nezen hebben bereikt, is de Paki staanse verbolgenheid over de Ame rikaanse hulp aan India. Men tilt daar niet te zwaar aan de Chinese inval omdat het gebied waar het om gaat nu eenmaal van oudsher be twist is. Tussen haakjes ook Mao's aartsvijand Tsjiang Kai Sjek staat in deze pal achter hem. Men vreest hier meer dat de Indiërs - al is het maar om ergens een zege te kunnen stellen tegenover hun nederlaag te gen de Chinezen - hun gewapende KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Woudenberg: P. J. F. Lamens, Kamerik; te Brugge (België) (Prot. Evang. Unie): Joh. de Jong, Geraardsbergen (België); te Papen- drecht: B. Haverkamp, Groenekan. Aangenomen naar Goudswaard: kand. J. Vroegindewey, Bleiswijk, die bedankte voor Arnemuiden, Gen- deren, Haaften, Ter Aa (U.) en voor Zuilichem-Nieuwaal. Ger. Kerken Benoemd tot hulppred. te Buiten post: ds. Joh. Spoelstra, em.pred. van Genemuiden. Beroepen te Goënga: kand. H. Hoeksema, Kampen; te Spijkenisse (2e pred.pl.): R. J. Beukema, Ermelo; te Den Helder (4e pred.pl.): G. de Zeeuw, Ezinge; te Lewedorp en te Vrouwenpolder: kand. N. Schelhaas, Amsterdam. Chr. Ger. Kerken Beroepen te Hilversum-Oost: M. W. Nieuwenhuijze, Amsterdam-W.; te Zutphen: H. Brandsma, Rozen burg; te Vineland (Ontario, Canada) (Free Chr. Ref. Church): J. Brons, Bunschoten, die bedankte voor De venter. Ger. Gemeenten Bedankt voor Aagtekerke en voor Tricht: P. Blok, Dirksland. macht wel weer eens in Kasjmir zullen gebruiken. Wapenzendingen naar India waardeert men niet en in Rawalpindi uitte zich deswege al een vrij anti-Amerikaanse stemming toen het parlement besprak of in de toekomst de politiek van bondge nootschappen niet op een andere leest geschoeid zou moeten worden dan de huidige pro-westerse. Ingezonden mededeling Nederland en Indonesië HOLLANDIA, 23-U. Bevoegde kringen van de „Untea" hebben aan een verslaggever van het A.N.P. ver klaard dat zij verwachten dat de di plomatieke betrekkingen tussen Ne derland en Indonesië waarschijnlijk de volgende week reeds zullen wor den hersteld. Beide regeringen zou den zich bereid hebben verklaard, zo spoedig mogelijk zaagelastigden te benoemen. Voorlopig zouden de betrekkingen via deze zaakgelastig den worden heropend. Brits onderzoek naar kalmeringsmiddelen LONDEN, 23-11. Britse artsen ne men deel aan een onderzoek naar de mogelijkheid dat andere kalme ringsmiddelen dan thalidomide mis vormingen bij babies hebben ver oorzaakt. Een zegsman van het col lege van huisartsen zei donderdag dat er slechts sprake is van „ver moedens" aangaande een paar an dere middelen en dat niets er tot dusver op duidt dat zij „zo slecht' als thalidomide" zijn. In 1958 was het college reeds met een omvang rijke studie van aangeboren misvor mingen bij babies begonnen, dus voordat de gevolgen van thalidomide bekend waren geworden. Gemeld wordt dat iemand van de Westduitse fabriek die het middel Preludin maakt, een onderzoek in stelt naar het geval van een Britse vrouw die twee maal een kind met gebroken middenrif ter wereld zou hebben gebracht na het gebruik van Preludin tijdens de zwangerschap. In Rome meldde het Italiaanse ministerie van volksgezondheid don derdagavond dat de verkoop van Preludin in Italië is verboden. Het verbod geldt ook voor „soortgelijke farmaceutische produkten". LAND- EN TUINBOUW Het tuinbonwonclerwijs Nieuwe film van het ministerie In verband met de specialisatie, die zich vooral in de tuinbouw sterk doet gelden en om op de hoogte te blijven van de nieuwste ontwikke lingen in de tuinbouw, is een gede gen vakopleiding meer dan ooit ge boden. Steeds weer blijkt echter, dat velen niet voldoende 'bekend zijn met de mogelijkheden, die het tuin- bouwonderwijs te bieden heeft. Van daar het gevaar, dat men soms te laat tot de ontdekking komt dat niet de juiste, op een bepaald onderdeel van de tuinbouw afgestemde, oplei ding wordt gekozen. Om een inzicht te geven in de ve le opleidingsmogelijkheden die het tuinbouwonderwijs in ons land biedt heeft het ministerie van Landbouw en Visserij een film doen vervaardi gen, getiteld: „Het Tuinbouwonder wijs". Deze 16 mm kleurengeluids- film, met een vertoningsduur van twintig minuten, is vervaardigd door „Mirrorfilm" te Amsterdam en kan voor vertoning worden aangevraagd bij de hoofdafdeling voorlichting van het ministerie van Landbouw en Vis serij, le van den Boschstraat 4 te 's-Gravenhage. Ingezonden mededeling (Van onze speciale correspondent). Ook dit jaar was Sint Nicolaas zo vriendelijk verslag uit te brengen van zijn be zoek aan, we kunnen wel zeggen, de modernste juwelierszaak van Schou wen en Duiveland: de firma Jac. Mourer. De Sint was enthousiast over de verscheidenheid in geschenk artikelen, die hij daar zag: „Het was een waarlijk grootse kollektie", al dus zijn commentaar. Sint zag cadeaux voor haar: een sier lijk armbandhorloge in goud of dou blé, prachtige gouden ringen, ook in briljant, mooie oorknoppen, een mooi verzilverd kapstel, een bonbonschaal tje, een set zilveren taartvorkjes, een bloemvaasje, een poederdoos of siga rettenkoker (in echt damesformaat). Dit waren maar enkele van de prach tige geschenk-artikelen. Natuurlijk keek Sint ook rond voor de heren der schepping. Hij zag en hij vond het geweldig: een roestvrij stalen polshorloge met automatische op winding en datum. Natuurlijk was dit er ook in doublé. Er waren prach tige Ronson gas- en benzine-aanste- kers, mooie monogram- en zegelrin gen, zakkammetjes, sigarettenkokers, manchetknopen, dasspelden en das klemmen, asbakken, briefopeners en couverts in zilver en Keltum Pleet. Nee, Sint was meer dan tevreden dat hij zo'n pracht van een adres ge vonden had voor de aankopen van zijn geschenken en we twijfelen er ook niet aan of hij zal nog menig maal een bezoek brengen bij de fir ma JAC. MOURER, Ilavenplein 1, Zierikzee. „IK WEET, WAAR GIJ WOONT.." Openbaring 2 13. De Here Jezus is hier aan het woord. Hij zegt dit tot een groepje christenen., dat in Pergamum woont. Pergamum is een stad in Klein-Azië waar het niet zo gemakkelijk is vast te houden aan je christelijk geloof. Het is veel gemakkelijker maar mee te doen met de buren, die naar een heidense tempel gaan, om daar hun god te aanbidden, dan om naar de kerk te gaan. Wanneer je niet ge woon meedoet met de andere men sen in de stad, dan kom je eigenlijk maar in een verdacht hoekje te zit ten. De christenen daar in Perga mum hebben het erg moeilijk. Dan zegt de Here Jezus: „Ik weet, waar gij woontDat zegt Hij niet om deze mensen nu eer.s bang te maken. Zo in de trant van: „Pas op, dat je niet mee gaat doen met die heidense afgodendienst! En als je het toch waagt, dan zie Ik het wel, en dan zal Ik je wel krijgen Nee, Christus zegt dit, om hun moet te geven om vol te houden. Hij zegt dit, om deze christenen te laten we ten, dat Hij hen niet in de steek zal laten, maar dat Hij her. wil helpen om vol te houden. Ook tot ons klinkt het: „Ik weet, waar gij woontDe Here Jezus kent ons adres! We ontsnappen niet aan Zijn aandacht. Hij houdt zich met ons bezig in al die dingen, die we te doen hebben. Hij weet, waar we wonen en wat er in onze omge ving omgaat. Hij kijkt bij u binnen in uw huis. Wanneer u de deur ach ter u dicht trekt, en zegt: „Nu ben ik tenminste alleen", dan zegt Chris tus: „Ik weet waar gij woont". We kunnen voor Hem de deur niet op slot doen. Hij gaat met ons mee. Be tekent dat een fijne, bemoedigende gedachte voor u, of had u liever, dat het anders was? Heeft u misschien allerlei dingen voor Hem te verber gen? Vraagt u zich misschien toch méér af, wat de buren er wel van zeggen zullen, dan wat Christus van u zeggen zal? Jongens en meisjes, het geldt ook voor jullie: de Here Jezus weet, waar jullie wonen. Hij gaat met je mee, wanneer je 's avonds naar je kamer gaat! Hij weet, wat je doet en wat je denkt! Vind je nu, dat de Here Jezus maar een soert boeman is, die je ook altijd op je vingers kijkt? Of ben je er blij mee, wanneer je het hoort, dat de Here Jezus bij je wil zijn om je te helpen; wanneer Hij zegt: „Ik weet, waar je woont"? Wanneer Christus dit zegt, dan heeft 'Hij met ons allemaal, ouderen en jongeren, het beste voor. B. G. d. H. vraagt u Zoals U weet probeer ik een miljoen gulden bij elkaar te brengen om voor reuma-patiënten, die nooit hun huizen kunnen verlaten en al jarep aan hun bed gekluisterd liggen, een reuma-vakantie-huis te stichten. Kunt u zich voorstellen, de dankbaarheid d!e ik koester jegens U die mij reeds geld en postzegels stuurde om mijn ideaal te verwezenlijken? Een nieuwe gelegenheid wordt u geboden om mij te helpen: Stuur mij LEGE PAKJES LEX1NGTON1 De importeur van deze sigaret geeft mij voor elk leeg pakje één cent. Stuur mij zoveel mogelijk tegelijk, sp'aar ze met vrien- 1^- 1 ^en en kennissen. Voor dit doel is elke cent belangrijk 111111 OCH en ik kan zovéél centen gebruiken om te komen tot DOE HET ZO: Zendt mij zoveel mogelijk lege pakjes Lexington toe. Adresseer: Max Tailleur Reuma-Actie, Postbus 1000, Amsterdam. Ik - en nog veel meer de reuma-patiënten die dank zij u eens vakantie kunnen nemen - zullen u dankbaar zijn. MAX TAILLEUR HET COMITÉ: Voorzitter: Mr. W. J. Geertsema, Burgemeester van Wassenaar (voorzitter Nationaal Reuma-fonds), Secretaris: R. J. Vogels, Penningmees ter: A. Marx. Verdere leden: Jhr. H. van Karnebeek, Prof. Dr. J. Goslings, Dr. J. J. de Blécourt, Dr. A. Pit,, C. Numann. Mijn dank voor de financiële steun van de Amstel Brouwerij, Wijnhandel Schaefers-Würdeman Amsterdam, Diamantindustrie N.V. D. Drukker en Zoon, Amsterdam. En aan de N.V. Cigarettes Imp. Cy v/h A. J. Blok, Scheveningen, die mij in staat stelde de aótie met de lege pakjes Lexington te voeren. Naar verluidt heeft de directeur van het filmdistributiekantoor Hafbo te Amsterdam, de heer Paul Kijzer, het plan een film te maken over het leven van prins Bernfhard. CAUSERIE VOOR N.C.V.B.-AFDELINGEN TE HAAMSTEDE EN KERKWERVE rassenvraagstuk in Zuid-Afrika" ZIERIKZEE Lezing over wereldhulpaktie der kerken voorN.C.V.B. ZIERIKZEE, 22-11. - Woensdag avond kwam de plaatselijke afdeling van de N.C.V.B. in vergadering bij een in het Verenigingsgebouw. Na gemeenschappelijk zingen van ps. 86 6 opende de presidente, mevr. A. van Vloten-Van Rijswijk op de ge bruikelijke wijze deze vergadering. Zij sprak vervolgens een hartelijk welkomstwoord tot de leden, gasten en de spreekster, mevr. R. Woldin- ga-Veldkamp, die een causerie zou houden over de wereldhulpaktie der kerken. Er werden nog enige mede delingen gedaan, o.a. inzake de aan het eind van deze maand te houden aktie van de „Johanna Stichting", waarbij speldjes verkocht zullen worden, over de Kerstviering op 19 december a.s., en over de jaarverga dering in januari, waarbij bestuurs verkiezing zal plaats vinden. Aftre dend en niet-herkiesbaar is mevr. H. M. de Vlieger-Huisstede, terwijl ook mevr. Van Vloten, die vier ja ren lang het presidentschap heeft waargenomen, zal aftreden. Aan de leden werd gevraagd kandidaten te willen noemen voor beide vakatures. Nood in de wereld Mevr. Woldinga confronteerde de aanwezigen met de grote nood, die er heerst in het overgrote deel der wereld, door een enkel geval te noe men uit Hongkong, in het begin van dit jaar. Door het moderne verkeer en de huidige berichtgeving is de wereld enorm klein geworden en le ven wij mee met rampen, ook in an dere delen van de wereld. Dit schept tevens een grote verantwoordelijk heid. Er is thans een wereld-diaco- naat dat hulp verleent o.a. aan de vluchtelingen, aan slachtoffers van aardbevingen en overstromingen. In vrijwel alle kerken wordt er voor gecollecteerd. Diaconie betekent dienst; de kerken hebben deze dienst aan de wereld, het is als bij de leden van één lichaam: als één lid lijdt, lijden alle leden mede. Het wereld- diaconaat is geen duplicaat van het Rede Kruis, de N.O.V.I.B., enz., dus totaal anders dan de internationale organisaties van de Verenigde Na ties. Deze laatsten willen in hun hulpverlening de mens tot hogere welvaart brengen, in tegenstelling De onlusten te Paarl tot de hulpverlening van de kerken, die van onderuit de mensen wil op stuwen. Wel is het zaak ook bijdra gen te geven aan akties als van het Rode Kruis e.d. In deze heeft de christenmens een dubbele opvatting: meedoen met zowel wat ons land als onze kerk wil. Om een betere indruk te geven, hoe groot de menselijke nood wel is, gaf spreekster vervolgens enige ge tallen. In de wereld zijn veertig mil joen vluchtelingen, in Europa 5.600 en nog twee miljoen vluchtelingen uit Oost-Duitsland. Terwijl deel van de wereldbevolking overvloed heeft, lijdt deel honger. Ook wer den cijfers genoemd over de gemid delde leeftijd der mensen, het ge middeld inkomen, enz. De gevolg trekking, die men uit dit alles kon maken is wel, dat men zich niet kan onttrekken aan het verlenen van hulp, daar waar zo'n enorme nood heerst. Mevr. Woldinga vertelde tot slot nog iets over de organisatievorm van de „Stichting Oecumenische Hulp", die nauw samenwerkt met de zen ding. Na de pauze werd een serie dia's vertoond, genaamd ,The Church and Human Need', uitgegeven door de Wereldraad van Kerken te Ge- néve. Namens de aanwezigen sprak de presidente woorden van dank tot mevr. Woldinga, die, nadat nog ge zongen was Gez. 104 4, met gebed de vergadering sloot. Voor de N.C.V.B.-afdelingen te Haamstede en Kerikwerye sprak de heer H. Langeveld te Hilversum over het onderwerp „Het rassen vraagstuk in Zuid-Afrika". Spr. gaf een kort historisch over zicht van het ontstaan der tegen stellingen tussen Boer en Brit. In de tweede vrijheidsoorlog van 1899-1902 verloren de Boeren op een totale bevolking van beide Zuid-Afrikaan se republieken van ruim 200.000 mensen 4000 man aan gesneuvelden, terwijl in de Engelse concentratie kampen ruim 26000 vrouwen en kin deren door onvoldoende voeding en verzorging omkwamen. De door deze misdaden en als gevolg van „een eeuw van onrecht" orjtstane ver wijdering tussen beide delen der blanke bevolking drukt nog steeds zijn stempel op de politieke verhou dingen in de republiek van Zuid- Afrika. Gehoopt mag worden dat de recente uitroeping van de republiek tot vermindering van de kloof zal leiden. Spr. stond hierna stil bij de bijzondere samenstelling van de be volking. Tegenover drie miljoen blanken staan 10 miljoen naturellen, iVz miljoen kleurlingen en bijna een half miljoen Aziaten. Voor een juist 'begrip diene dat met name in de periode 1779-1877 de blanken in ne gen achtereenvolgende oorlogen de pacificatie van de Bantoes hebben tot stand gebracht en feitelijk is de politiek gericht op het handhaven van een status quo tussen de ver schillende bevolkingsgroepen. De Bantoes zijn voor ongeveer de helft gekerstend. Bij de niet-geker- stenden vindt men voorouderver ering, vrees voor geesten, het op treden van toverdokters en veelwij verij. Bij de Aziaten behoort het kinderhuwelijk tot het levenspa troon. De regering ontwikkelt krachtig de ontwikkeling van de niet-blanke bevolking, maar acht politieke ge lijkstelling niet mogelijk. De krot- tenstedén rond de grete plaatsen ver dwijnen door een bouwprogramma vcor de Bantoes. Ook voor gezond heidszorg worden grote' bedragen uitgegeven. Er werken in verband met de betere omstandigheden zes honderdvijftig duizend Afrikanen uit andere delen van het continent in Zuid-Afrika. De veelomstreden scheiding der rassen impliceert de vorming van zelfbesturende gebieden, zodat de vorming van een „statenbond" van zwarte en blanke gebieden binnen het kader van de republiek niet bi) voorbaat uitgesloten moet worden geacht, aldus de heer Langeveld. Volgens het Westduitse ministe rie voor vluchtelingenzaken zijn se dert begin 1958 tegen de 1.700 ge leerden en artsen uit oost-Duitsland gevlucht. DEN HAAG. Het bestuur van de Nederlandse sportfederatie heeft voor vier objecten een bedrag van f 202.000, voor een deel aan rente loze voorschotten, voor een ander deel a fonds perdu, uit de totogel- den beschikbaar gesteld na goed keuring van het ministerie van jus titie en het ministerie van O. K. en W. Feuilleton (Zuid-Afrika) PAARL, 23-11. De Zuidafrikaanse politie heeft ongeveer 250 negers ge arresteerd bij een overval op de ne- gerwijk Mbekweni bij Paarl. Meer dan driehonderd politiemannen na men er aan deel. Pangas, ijzeren sta ven en andere wapens werden in be slag genomen. In de loop van de dag werden nog ongeveer vijftig negers aangehouden. Het totale aantal ar restanten is tot 302 gestegen. Zij wor den door een speciale ploeg recher cheurs ondervraagd. Het hoofd van de Zuidafrikaanse politie, generaal- majcror Johannes Verste, zei dat er geen aanwijzingen zijn dat de onlus ten door politieke aktiviteit zijn ver oorzaakt. De enige wapenhandelaar in Paarl heeft intussen zijn gehele voorraad revolvers en automatische wapens uitverkocht. De ander keek de spreekster even aan en glimlachte. Waarna hij weer in de krant keek en antwoordde: „Ik zit net op een ideetje te broeden, jongens, en als het ditmaal niet ori gineel is, dan weet ik het niet meer". „Zal het wat zijn" meesmuilde de derde, een lange, magere jongeman. De krantelezer haalde zijn schouders op, maar het meisje sommeerde on geduldig: „Allé, Kees, kom er meer voor de draad". Kees legde de krant neer en keek de beide anderen lachend aan. „Als we het serieus opzetten, wordt het de beste mop van de laatste jaren". En toen de anderen hem vol ver wachting aanzagen, vervolgde 'hij: „Zoals jullie allemaal weten, hebben we al enige weken een kabinets crisis". Het meisje zakte teleurgesteld te rug in de stoel. „Weet je misschien ook iets nieuws te vertellen, zeun?" ,Hola, Sjettie, laat me nu eens even uitspreken". Hij dronk uit zijn glas, keek de beide anderen grinni kend aan en vervolgde: „Mr. de Haas Hagestein, is ikabinetsforma- teur. Voor zover bekend, is hij bijna klaar met zijn kabinet. Als de pers juist geïnformeerd is, zal hij zo om streeks 2 of 3 april met de heren ministers op de proppen ikomen. Dat is dus né 1 april". „Gut, zeg, wat ben jij goed op de kalender thuis". „Wacht nu eens, Flip, tot ik klaar door B. J. TEN WESEPE ben. En oordeel dan zelf. We bellen morgen tussen de middag één van de employé's, die thuis telefoon heeft op. Sjettie begint en als men zich meldt, zegt Flip: „U spreekt met het ministerie van algemene zaken in Den Haag „Ze zeggen daar 's-Gravenhage", interrumpeerde het meisje. „Goed, dan 's-Gravenhage. Spreek i'k met ehlaten we zeggen Jansen? Met meneer Jan Jansen? Ja, dat wil zeggen, met zijn vader. Of met zijn broer. Dat doet er niet toe. Dan antwoordt Sjet: Een ogen blikje, ik verbind u door. Dan wach ten we even en dan kom ik en zeg: Met het kabinet van mr. de Haas Hagestein. Spreek ik met meneer Jansen? Nou, dan antwoordt men daar weer hetzelfde preuvelementje. En dan ik weer: Een ogenblikje, ik verbind u met de kabinetsforma teur. Dan wachten we weer een halve minuut. Dat brengt de span ning er in aan de andere kant. En dan komt Flip en vraagt Jan Jan sen te spreken. Maar Jan Jansen is er natuurlijk niet. Die zit op de bahk. Wel, zegt dan meneer De Haas Hagestein: hoe laat is meneer Jan sen te spreken? Wel, vanavond om zes uur. En dan het haasje weer: Dat is toch meneer Jan Jansen, die op de bank van de heren Alsbach en Emmers werkzaam is, nietwaar? Ja, dat is 'm. O, dan bel ik om zes uur nog wel terug. Maar denkt u er om: Met niemand over spreken, dat ik gebeld heb. Dit is een vertrouwe lijke aangelegenheid, een zeer ver trouwelijke aangelegenheid. Wel, wat zeggen juliie daarvan?" Sjettie en Flip keken elkaar schaapachtig aan. „Ik snap de mop er nog niet van. Bovendien is het morgen pas de 31ste maart". Kees schudde meewarig zijn hoofd. „Julie zijn een stelnou. Wat ge beurt er nu in de huize Jansen? Stel je nu eens voor, Flip, dat zo'n tele foontje bij jullie thuis komt. Wat gebeurt er dan bij jullie thuis?" „Dan staan we allemaal steil over eind van verbazing, want we heb ben geen telefoon". „Ach, klets niet. Veronderstel nu, dat je wel telefoon hebt „•Bij ons* thuis kan niemand tele foneren". Kees haalde zijn schouders op en stak een sigaret aan. „Sjettie dan. Kunnen ze bij jullie telefoneren?" „Jawel, maar wij hebben ook geen telefoon". „Ja, maar bellen ze wel eens? In een cel of zo?" „Allicht". „Nou, veronderstel nu een ogen blik, dat jullie wel telefoon thuis hebt. Wat denkt men dan van zo'n telefoontje?" Sjettie dacht een ogenblikje na. „Verroest, ze zouden denken, dat ik wat uitgehaald heb in Den Haag. Maar ik kom er nooit Kees haalde zijn schouders op en dronk zijn glas verder leeg. ,,'t Is toch wel erg, hè ?En met zoiets moet ik een aprilgrap op poten zetten. Nou, dan zal ik het je vertellen: het hele huis is tot zes uur in rep en roer. Want wat moet de kabinets formateur van Jan Jansen? Jan Jansen kent «hem niet en de familie evenmin". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 5