Sint Nicolaas maakte joyeuze entree in opgewekte stad Een opstand in Guatemala LAATSTE NIEUWS Indiase Congres-partijcommissie acht Chinese voorstellen onaanvaardbaar Geslaagde filmvoorstellingen N.C.A.B. in Geref. jeugdgebouw te Haamstede HAAMSTEDE, 24-11. De filmmid dag en -avond van de Ned. Chris telijke Agrarische Bedrijfsbond, die in het Ger. Jeugdgebouw werd ge houden, trok een flinke belangstel ling. 's Middags waren zeker 200 kinderen in de zaal aanwezig, waar ze konden genieten van een goed verzorgd kinderprogramma. Des avonds was de zaal behoorlijk bezet met leden der diverse afdelingen aangesloten bij het C.N.V., zomede door de leden van drie jeugdgroe pen. Het eerste gedeelte van de avond werd het filmprogramma getoond. Het hoofdbestuur van de N.C.A.B. heeft dit jaar wel een zeer goede keuze gehad bij het samenstellen van het programma. De kleurenfilm over het leven en werken van de bevolking in Israël mag wel apart vermeld worden. Maar ook de „Land-aanwinning in Schotland" en de film over „Het paard en zijn werk" gaven een zeer duidelijk beeld van wat er zo al gedaan kan worden zowel bij de landaanwinning als bij het gebruik van paarden als trek kracht. Ook 'het ontspanningsgedeelte was niet vergeten. Een tweetal lachfilms hebben de lachspieren danig in be weging gebracht. Nadat de afdelingsvoorzitter, de heer P. Slager de filmdienst harte lijk dank had gebracht, werd even pauze gehouden waarin een kopje koffie en loten werden aangeboden. Het U.B.O. Vervolgens was het woord aan de heer L. Schuller, inspecteur van de N.V. Verzekerings Mij. de U.B.O. te Bergen op Zoom. Deze vertelde in het kort iets over het ontstaan van de U.B.O. in 1900, als een typische arbeiders-verzekering. Premies van 2 en 2% cent waren het hoogste wat men in die dagen kon reserveren. Veel belangeloze arbeid is er door velen verricht na een 13- of 14-urige werkdag. Nadat het C.N.V. deze ver zekering heeft overgenomen is de groei enorm geweest. Nu telt men ruim 600.000 verzekerden met een verzekerd kapitaal van ruim 760 miljoen gulden. Heel veel ander werk kan worden gedaan met het kapitaal dat bijeen komt. Men helpt bijv. die objecten aan hypotheken die op andere wijze niet zo gemakkelijk aan gelden kun nen komen. Kerkbouw, scholenbouw, bejaardenhuizen op protestantse ba ses zijn de beleggingsobjecten. Twee leden van elk der aanwezige jeugdclubs bekampten elkaar daarna in een wedstrijd „Alles of niets". Het bleek wel dat velen het front- nieuws uit de kranten niet elke dag volgen. De voorzitter van de Chr. Bestu renbond, die het tweede deel van de avond de leiding had, speelde met de aanwezigen nog een aardig to neelspel dat zeker in de smaak viel. Na de uitloting der verloting, waarvan een deel der opbrengst zal worden overgemaakt naar het fonds „Hulp in Nood" van de N.C.A.B., sprak de heer Van de Have een kort slotwoord, waarna hij deze geslaag de avond sloot op de gebruikelijke wijze. Ingezonden mededeling 1 hartverwarmend s s GEZELL1SE MENSEN STOKEN FINANCIEN EN ECONOMIE Vergoeding aan uittredende commissarissen o C van negentig mille .normaal' DEN HAAG, 24-11. „Een formida bel bedrag" zo noemde een aandeel houder in de te 's-Gravenhage ge houden vergadering de vergoeding die commissarissen van de N.V. „Ge meenschappelijk Eigendom" maat schappij tot exploitatie van woon- en winkelhuizen ontvangen wegens het uittreden uit het bestuur van de N.V. Zij krijgen namelijk vergoedingen van f 50.000 tot f 90.000,— per per soon als gevolg van de overname der aandelen door de Friesch-Groning- sehe hypotheekbank. Hiermede is in totaal f 700.000,— gemoeid. Mr. J. de Wilde, direkteur van de hypotheekbank, meende dat dit een „volkomen normale vergoeding is en niet exorbitant hoog". Overigens ging dit de aandeelhouders „G.E." weinig aan daar de „Friesch-Groningsche" GUATEMALA CITY, 25-11. Vlieg tuigen van de luchtmacht van de Zuidamerikaanse staat Guatemala hebben zondagochtend het paleis van president Miguel Ydigoras Guentes gebombardeerd. De opstand, die vol gens een officiële woordvoerder, niet gesteund werd door andere militaire onderdelen, is op niets uitgelopen. Rebellerende luchtmachtkolonels zijn inmiddels naar het buitenland gevlucht en de rust is in het land weergekeerd. Het opstandje duurde slechts twee en een half uur. Sedert de";rechtse generaal Fuentes in 1958 aan de macht kwam, is ver scheidene keren getracht zijn rege ring omver te werpen. Guatemala heeft enkele malen Cuba ervan be schuldigd de hand te hebben gehad in dergelijke complotten. Sedert het aan de macht komen van Castro ver blijft ex-president Arbenz, die met zijn linkse regering in 1954 werd af gezet, op Cuba. Schiphol in (le mist SCHIPHOL, 25-11. Voor de tweede maal in drie dagen is Schiphol zon dag bijna de gehele dag voor vlieg tuigen onbereikbaar gebleven. Dich te mist maakte het landen nagenoeg onmogelijk. Vlak voor de mist zich 's-ochtends over het vliegveld vleide streek om 7.40 uur de K.L.M.-Elec- tra uit Accra nog neer en van een korte opklaring maakte om 9.00 uur een Convair-lijnmachine van de Sa bena uit Brussel gebruik voor een landing. Daarna duurde het tot 4.00 uur 's-middags voor K.L.M.-Elec- tra's uit Londen en Moskou er in slaagden de landingsbanen in de toen iets minder dichte mist te ont dekken. Na een „bezetting" Van ruim vier weken heeft de Westduitse justitie zondagavond de laatste redactielo kalen van het weekblad „De Spie gel" vrij gegeven. Zaterdag is te Lcopoldstad van betrouwbare zijde vernomen dat 27 leden van dc Kongolese Kamer van Afgevaardigden een motie van wan trouwen tegen de regering-Adoela hebben ingediend. Zierikzee in 5-december-sfeer Een echte waterkoude natuur was voor Sint Nicolaas en zijn zwarte Pieten zaterdagmid dag de klimatologische omlijsting bjj hun komst naar Zierikzee, dat ook dit jaar - tra ditiegetrouw - weer met het hoog bezoek uit Spanje werd vereerd. Om kwart over twee zette Sint en z^jn don ker gevolg voet aan wal op de Nieuwe Haven ter hoogte van de Nieuwe Boogerdstraat, om zich naar het gereedstaande rjjtuig te begeven voor verder transport naar het Ilavenplein, daar Sint dit jaar had afgezien van een zich per schimmel zelfstandig voortbewegen, het geen wellicht samenhangt met het steeds ouder worden van de goede bisschop van My ra. Inmiddels was de Koninklijke Harmonie „Kunst en Eer" op het toneel verschenen, die vrolijke Sinterklaasachtige muziek de koude lucht inblies. Kort nadien zette de stoet zich in beweging, met de harmonie voorop en de koets van Sint Nicolaas, van voor en achter begeleid door ruiters en amazones van de „Schouwse Ruiters", die voor een bijzonder opwekkende en fleurige noot zorgden. Jam mer dat ditmaal de kleintjes bij het Luitje niet konden worden opgesteld. Even later sprak de burgemeester hierover zijn teleurstelling uit. De kleuters hebben het zwaar, om na het vertrek van de Sint nog tijdig het Havenplein te bereiken en dit maal had men de kleuters dus maar meteen in de Beurs laten postvatten. dit betaalt. De andere gegadigde voor de aandelen „Gemeenschappe lijk Eigendom" (de Landbank) zou namelijk hetzelfde aan commissaris sen hebben geboden. Naar stadscentrum De tocht van Sint leidde via de Nieuwe Haven, langs Oude Haven (z.z.), Kraanplein en Havenpark naar het Havenplein, waar velen zich reeds hadden opgesteld - waaronder de jeugd - wellicht nog meer belust op de goede gaven van Sint dan op zjjn overigens voortreffelijke baard. Nadat Sint was uitgestapt begaf hij zich naar het platform, opgericht voor de Gasthuiskerk. Hij - en zijn helpers - werden hartelijk verwel komd door burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester, die zeide bijzonder verheugd te zijn over Sint's komst naar Zierikzee, hetgeen voor de bis schop problemen zal hebben meege bracht, gelet, op de gewenste alom tegenwoordigheid van de goed-heilig man in deze feestelijke tijd. De bur gemeester sprak hierna de hoop uit dat de kleintjes voortaan vooral toch weer aan het Luitje zullen kunnen worden gestationeerd. Sint aan het woord Sint's stemgeluid bleek in verge lijking met vorig jaar niet verzwakt; maar nog aanmerkelijk in kracht toe genomen, welk biologisch fenomeen door een der omstanders werd opge lost met de verklaring: „verleden jaar was hij verkouden". Nu in ieder geval niet en Sint verklaarde met stentorstem blij weer in Zierikzee te zijn. Hij had ontdekt dat een aantal straten belangrijk zijn verbeterd en dat er veel woningen te Zierikzee zijn bijgebouwd. Ook de restauraties waren hem niet ontgaan, zelfs niet die van de trouwzaal in het stadhuis, hetgeen bewees dat Sint ever een be langrijke dosis „inside information" beschikt. Het spreekt vanzelf dat „Kunst en Eer" de noten als peper- bollen over het Havenplein heen-1 strooide en op verzoek zong de jeugcl - met begeleiding van de harmonie - een pittig: „Zie ginds komt de stoom boot". Uitdelingsproblcmatiek Ongekend ingewikkeld bleek hier na weer de problematiek van het uit delen te zijn, een zaak waarover het organiserend comité - heel veel lof voor het zwoegen van dat comité - ditmaal de brandweer had gechar terd. Ere ook aan deze nijvere habi tuele spuiters', die echter toch nog gemakkelijker een woeste brand be dwingen, dan een deinende kinder schaar, doorspekt met lieverdjes die met één bedeling toevallig eens een keer niet tevreden zijn. Zo waren er weer hardnekkige aanhoudertjes, die vijf en soms wel zes repen hadden, terwijl anderen bleven opgescheept met twijfel aan de optimale goed heid van Sint. De beroering in de A.R.-partij AMSTERDAM, 24-11, De minister van Financiën, prof. dr. J. Zijlstra, heeft op een zaterdagmiddag in Am sterdam gehouden vergadering van de Anti Revolutionaire Kamer-cen trale uit de kieskring Haarlem zijn partijgenoten opgeroepen de gelede ren voor de verkiezingen van 1963 te sluiten en daarna te gaan praten over de door prof. dr. J. Scholten in een brochure gesignaleerde veront rusting en beroering in de Anti-Re volutionaire Partij (A.R.P.), naar aanleiding van de stemming over de Nieuw Guinea-akkoorden in de Sta- ten-Generaal en de daardoor in de partij ontstane beroering zei prof. Zijlstra dat begonnen moet worden eikaars standpunten te respekteren. Daarmee bedoelde hij „het achter wege laten van pogingen om aan de politieke gang van zaken met be trekking tot 't Nieuw Guinea-vraag- stuk consequenties te doen verbin den met betrekking tot de kandida tenlijst voor de volgende verkiezin gen". Burgemeester was boos CORTE (Corsica), 16-11. De bur gemeester van Corteop Corsica, was zo boos over het feit dat bij de twee de ronde van de Franse algemene verkiezingen een radicale kandidaat in zijn gemeente het grootste aantal stemmen had behaald, dat hij zich zondagavond in zijn kantoor opsloot en weigerde de verkiezingsuitslagen af te geven. De leden van het stem bureau moesten de hulp van de po litie inroepen om hem te overreden. Toen dit eindelijk gelukt was, be merkte de teleurgestelde burgerva der, dat zijn geliefkoosde kandidaat elders in het kiesdistrict voldoende stemmen verworven had om een ze tel machtig te worden. DE SPORTTOTO DEN HAAG, 25-11. De uitslagen van de voetbalwedstrijden, die gel den voor de sporttoto van deze week luiden: Fortuna '54-PSV 0-3; Ajax- DOS 2-1; ADO-Blauw Wit 3-4; NAC- Enschede 0-1; GVAV-Sparta 2-0; Feijenoord-MVV 1-0; Enschedese Boys-RBC 3-2; DWS^SHS 1-0; Ve- lox-DHC 2-2; Stormvogels-ZFC 1-0; Tubantia-Vitesse 1-7; Hilversum-Ba- ronie 1-1; Haarlcm-'t Gooi 2-0. Voor de extra-prijs van de gelijke spelen komen de volgende wedstrij den in aanmerking; 9. Velox-DHC 2-2; 12. Hilversum-Baronie 1-1; 14. Heracles-Willem II 3-3; 17. Roda JC- Veendam 0-0; 22. Graafschap-Alk maar 1-1. Juist ingevuld zag bet totoformu lier er als volgt uit: 2-1-2-2-1- 1-1-1-3-1-2-3-1. De een na de ander LYON, 24-11. Een Franse auto gteed uit op een ijzelige weg, reed tegen een boom en kwam aan de rand van een 25 meter diep ravijn tot stilstand. De bestuurder kroop eruit om hulp te halen. Even later schoof op dezelfde plaats een twee de auto stuurloos op de eerste, die in de diepte verdween. De tweede auto bleef staan, de bestuurder kroop eruit om hulp te halen. Het bleek een geliefd piekje. Een grote vrachtwagen verscheen, wierp zich op de tweede auto, die eveneens in het ravijn verdween, en bleef in precair evenwicht met twee wielen boven de afgrond hangen. Hier houdt de geschiedenis op. De vrachtauto kon weer op de weg ge bracht worden voordat een nog zwaardere verscheen. Het gebeurde allemaal in het departement Isere, op de weg van Vinay naar St. Mar- cellin. DEN HAAG. Koning Mwamboetsa IV van Boeroendi is zondagavond per trein uit Brussel in Den Haag aangekomen voor een onofficieel be zoek van enkele dagen aan Neder land. Scheepvaartberichten Ameland, 24-11 van Rotterdam naar Koyansea (24-11 Dover gepasseerd) Attis, 24-11 van New York naar Santo Domingo. Kelletia (t.), 23-11 van Rotterdam naar Shellhaven. Korenia (t.), pass. 26-11 Straat Or- moesz naar Abadan. Tegelberg, 24-11 van Port Elizabeth, 25-11 te Kaapstad. Zeeland, 26-11 te Kuwait. NIEUW DELHI, 24-11. De perma nente commissie van de congrespar ty in het Indische parlement is van oordeel, dat het geheel van de Chi nese voorstellen onaanvaardbaar is, zo is van de züde van deze commissie vernomen. De uitspraken van de commissie zyn voor de Indische re gering, niet bindend, doch er wordt wel rekening mee gehouden. De plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken had de commis sie ingelicht, dat de voorstellen tot gevolg zouden hebben, dat India o.a. zijn grensposten in Dhola, Khinze- mane, Kibitoo en Walong aan de noordoost-grens en andere posten in de streek van Ladakh dient prijs te geven. Deze posten zijn thans door de Chinezen bezet. Volgens de mi nister vallen alle grensposten van de noordoostelijke grens binnen de voor gestelde twintig kilometer-zone en dat waren er drieenveertig. De minister had dc commissie leden gezegd, dat India zich vast houdt aan de grenslgn zoals die op 8 september j.I. bestond om dat dit meer of minder een grens is die in Chinese correspondentie was erkend. Premier Nehroe verklaarde in het parlement, dat het bestand nog voort duurt. Er was van beide zijden niet geschoten. India heeft op alle ver bindingen met China censuur inge steld. Burgerlijke verdediging In Nieuw Delhi werd begonnen met de burgerlijke verdediging. Er werden schuilplaatsen gegraven en de schoolbesturen werd verzocht voor goede schuilgelegenheden te zorgen. Er werden voorts plannen gemaakt voor een eventuele evacua tie van burgers uit de hoofdstad. Volgens Indische dagbladen waren regeringskantoren in Tczpocr, in de Fiat.500 D 3.450,- sunroof Fiat 600 D 4.150,- Fiat 1100 Export 5.700,- Fiat 1300 7.600,- Fiat 1800 9.850,- Fiat 2300 11.850,- Geheel compleet, incl. verwarming, defrosters, ruitensproelers e.d. m Het comité had zo graag de onder wijzers erbij gehad, maar hel. bleek helaas niet mogelijk over hen te be schikken. Meen intussen niet, dat het geen prima Sint-feest was, maar die uitdelerij zal wel moeilijk blij ven, totdat iemand nog eens met een ei van Columbus komt aandragen. Het zal wel ergens te vinden zijn. Intussen is Sint er weer echt en nog even, dan is hij jarig en zingt ieder hier bij de behagelijke schouw: ,,'t Heerlijk avondje is gekomen!" Het Iudiaas-Chinese grensconflict NIEUW DELHI, 26-11. Maandag was het de vijfde achtereenvolgende dag dat de wapens aan het strijdto neel in het Indiaas-Chinese grens gebied zwegen. De Indiërs maakten hiervan gebruik door manschappen en militaire uitrusting met grote Amerikaanse C-130-vervoersvlieg- tuigen naar de frontlinie over te brengen. Naar verluidt zijn de Indiase troe pen die werden afgesneden door de omtrekkende beweging die de Chi nese eenheden in de westelijke frontsector van het noordoostelijke grensgebied hébben gemaakt, bezig zich door het oerwoud dat de heu vels aan de voet van het Himalaja- gëbergte overdekt een weg terug naar hun uitgangsstellingen te banen Zij worden uit de lucht bevoorraad. Te Nieuw Delhi is van gewoonlijk welingelichte zijde vernomen dat zich nog meer dan vijfduizend man Indiase troepen achter de Chinese linies bevinden. Prinses Beatrix in Hongkong staat Assam, weer geopend, doch de stemming onder de burgerbevolking die zich 'door het bestuur dat twee dagen voor het bestand uit de stad wegtrok, in de steek gelaten voelt, was „boos en korzelig". De regering van Assam schorste de plaatsvervan gend commissaris van het district Tezpoer in zijn funktie omdat hij zonder toestemming de wijk naar veiliger oorden had genomen. Ingezonden mededeling (Van 'n speciale A.N.P.-verslaggever) HONGKONG, 25-11. Prinses Bea trix, die zaterdag uit de Philippynen in Hongkong aankwam voor een in formeel bezoek van zes dagen, heeft zondagochend in de protestantse „Eendrachtskerk" van Hongkong, 'n zeer modern klein gebedshuis, de godsdienstoefening bijgewoond. 's-Middags maakte zij een rit door de stad, waarbij zij met de pont overstak naar het op een schier eiland gevestigde deftige winkelcen trum van Kowïoon. Waarschijnlijk zal prinses Beatrix heden (maandag) een rondvaart door de kleurige haven maken, waar gro te koopvaarders druk in en uit va ren en kleinere Chinese jonken be drijvig hun weg zoeken. In de ha ven liggen voorts duizenden sam pans, een dorp van woonschepen en vloten, waar de tienduizenden vluch telingen uit communistisch China 'n armzalig bestaan leiden. Ruim tweehonderdvijftig Neder landers zijn uitgenodigd voor een receptie, die de Nederlandse consul, baron Van Aerssen, en zijn echtge note dinsdagavond ter gelegenheid van het prinsesselijk bezoek geven. KERKNIEUWS Ger. Gem. in Nederland BRUINISSE. Dinsdag 27 novem ber, 's avonds om 7 uur: ds. H. Lig- tenberg, Rotterdam. Bijzondere vloer In de centrale hal van het ge bouw van de internationale spoorwegorganisatie in Parijs wordt volgende week een vloermozaïek in kleuren, het rad der fortuin verdeeld in de tekens van de dierenriem voorstellend, gelegd als bv- drage van de Israëlische spoor wegen. Hel mozaiek, ruim drie-en-een-halve meter in het vierkant, is het werk van het echtpaar Miriam en Mor- dechai Gompal en geïnspireerd op een in Haifa blootgelegde vloer uit de oudheid. 1 mportriceJ. Leonard Lang's Automobielbedrijven N.V..Amsterdam Volgens het Hongaarse persbu reau M.T.I. wordt in Hongarije voor binnenlands gebruik en voor de ex-* port een produkt vervaardigd, Gcro- vit genaamd, ter bestrijding van ou derdomskwalen. ADVERTENTIES Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onze zoon NICOLAAS ANTHONY L. J. VAN PUTTE C. J. VAN PUTTE- VERSPRILLE Zcnnemaire, 24 november '62 Tijdelijk: Zweedse Rode Kr. ziekenhuis, Zierikzee. Heden overleed, geheel onverwacht, onze beste schoonzoon, zwager en oom LEENDERT JOHANNES BOOGAARD op de leeftijd van 61 jaar en 9 maanden Dreischor: C. v. d. LINDE J. J. v. d. LINDE en kinderen Rotterdam: P. J. v. d. LINDE Dreischor, 22 nov. 1962 Met ontsteltenis namen wij kennis van het bericht van het plotseling over lijden van ons geacht en actief bestuurslid L. J. BOOGAARD in de leeftijd van bijna 62 jaar Zijn persoon zal steeds in onze herinnering blijven. Het bestuur van de P.V. „De Reisduif", Noordgouwe en omstr. Zonnemaire, 22 nov. 1962 Heden ontvingen wij het treurig bericht uit Kapelle (Z.B.) dat plotseling is overleden onze zeer ge liefde schoonzuster ADRIANA WILLEMS echtgenote van G. Braam op de leeftijd van 62 jaar Oosterland: H. STOUTEN-BRAAM JAC. STOUTEN Haamstede: JOH. BRAAM Renesse: G. BEIJE-BRAAM P. G. BEIJE Rotterdam: C. M. STRAAIJER- BRAAM K. B. STRAAIJER Haamstede: J. PLEUNE-BRAAM J. C. PLEUNE 22 november 1962 Met diepe droefheid geven wij kennis van het plotse ling overlijden van onze zeer geliefde man, vadei en grootvader izaak risseeuw in de ouderdom van ruim 80 jaar Nieuwerkei'k Z 24 november 1962 Zeeasterstraat 14 ,J. H. RISSEEUW-FLUYT Rotterdam: A. J. RISSEEUW H. M. J. RISSEEÜW- VAN LEEUWEN En kleinkinderen De begrafenis zal plaats hebben op dinsdag 27 no vember a.s.,des namid dags 3 uur te Nieuwer- kerk (Z.). Met droefheid geven wij kennis van het plotseling overlijden van onze beste zwager en ooln IZAAK RISSEEUW in de leeftijd van ruim 80 jaar Zierikzee: P. G. VAN DIJK A. H. VAN DIJK-FLUYT Nieuwerkerk: A. C. VAN DIJK-FLUYT Zierikzee: E. P. HEIJBOER-FLUYT Haarlem: M. J. DE- WIDT-FLUYT En kinderen 24 november 1962 In plaats van kaarten Na een langdurig ziekbed is alhier op 24 november overleden, in de leeftijd van 80 jaar, onze lieve va der en grootvader, de heer L. II. VAN SLOTEN Zierikzee. Touwbaan 10 26 november 1962 Ir. J. L. VAN SLOTEN C. VAN SLOTEN- BOEKEL BERT en FLIP Dc begrafenis zal plaats hebben te Amsterdam op donderdag a.s. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 2