DE ZIERIKZEESCHE COURANT Gaullisten en hun aanhangers boekten grote winst in Frankrijk „SpiegeF'-affaire voor het hof Westelijke steun aan India met wapens en manschappen is beperkt Zes-en-vijftig doden bij drie vliegtuigongelukken ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 26 november 1962 119e jaargang: No. 19284 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v h. Lakenman Ochtman. Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt*maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. In dit nummer: Sint Nicolaas in Zierikzee Opmerkelijke verkiezingsuitslag PAKIJS, 26-11. De Gaullisten en hun aanhangers uit andere partijen hebben zondag bij de verkiezingen in Frankrijk de absolute meerderheid in de Nationale Vergadering behaald. Zij zijn - nu 472 van de 482 zetels bekend zijn, verzekerd van 259 zetels, waarvan er 229 in het bezit zyn van de U.N.R., de Unie van de Nieuwe Republiek. Daarmee behaalden de Gaul listen een winst van 56 zetels in vergelijking met de oude samenstelling van de Assemblee. De tweede ronde van de verkie zingen heeft dus een bevestiging op geleverd van het succes, dat de Gaul listen reeeds in de eerste ronde be haald hadden. Anderzijds blijkt uit de verkiezingsuitslagen, dat zich een „opleving" van de linkse partijen heeft voorgedaan. De kandidaten van deze partijen hebben door coalitie vorming een door vrijwillige terug trekking van tegenkandidaten, om in ieder geval de verkiezing van een Gaullist te voorkomen, aanzienlijke successen geboekt. De communisten bijvoorbeeld, die in de oude Natio nale Vergadering slechts tien zetels hadden, hebben er nu maar liefst /neer dan 40. De socialisten hebben 26 zetels gewonnen en staan nu op 65 zetels. Zeer opmerkelyk is ook de totale verdwijning van de uiterst rechtse afgevaardigden uit de vergadering. Deze partjj heetf steeds de denk beelden van het „Algerië Franpaise" verdedigd en een min of meer toe gevende houding ten aanzien van de O.A.S. aangenomen. ROTTERDAM, 24-11. In zijn rede ter gelegenheid van de opening van de vijfde algemene vergadering der Christelijk-Sociale Jeugdorganisatie „Werkende Jeugd", zaterdag in Rot terdam gehouden, heeft de voorzitter de heer T. Pel verklaard van mening te zijn dat de christelijk sociale be weging een taak heeft te vervullen in het Rijnmondgebied. „In dit ge hoed hebben zich enorme verande ringen voorgedaan". Sprekende over de vorming van de jeugd zeide de heer Pel bedenkingen te hebben tegen bepaalde experi menten met een sterk eenzijdig ka rakter. In dit verband bekritiseerde hij de opleiding aan de Outward- Bound-school (O.B.S.), een instituut opgezet door een aantal bedrijven. „Wij erkennen graag dat het be drijfsleven een eigen Vérantwoorde- lijkheid heeft ten opzichte van de werkende jongeren. Het gaat even wel te ver dat het bedrijfsleven haar taak te dien aanzien ook op deze wijze uitvoert buiten het bedrijf", aldus de voorzitter van de „Wer kende Jeugd". Hij wilde een duide lijk onderscheid zien tussen de ver antwoordelijkheid en de taak die het bedrijfsleven en aanzien van de vor ming van werkende jongeren heeft. „Gevaarlijke zaak" Het is volgens hem een gevaarlij ke zaak als de bedrijven zelf de vor ming van jongeren buiten het be drijf ter hand nemen. In pedagogisch opzicht achtte de heer Pel het een De gematigd conservatieven heb ben daarvan de weerslag ondervon den en tientallen zetels verloren, waarbij dan tevens nog in aanmer king moet worden genomen, dat van de behouden zetels vele in bezit zijn van Gaullistische aanhangers. Twee blokken De Nationale Vergadering is als gevolg van deze verschuivingen fei telijk verdeeld in twee blokken: aan de ene kant staan de Gaullisten, die men als „rechts" kan aanmerken, omdat er vrijwel geen rechtse oppo sitie meer is; aan de andere kant de linkse partijen, van radicalen tot communisten, met de socialisten als belangrijkste „macht". Uit de resultaten van de verkie zingen van zondag springt onder meer naar voren de nederlaag die de voormalige premier Michel Debré te slikken kreeg. Debré, een Gaullist, kon niet op tegen een radicale kan didaat, die bovendien door de com munisten werd gesteund. Daar kwam groot bezwaar dat gesteld wordt dat de jongeren door de cursussen aan de O.B.S. lichamelijk gehard en ge staald worden. „Het heeft mij daar om pijnlijk verbaasd dat de voorzit ter van de Nederlandse Jeugdge meenschap, zonder overleg met de aangesloten organisaties, zitting ge nomen heeft in de raad van advies van de Outward-Bound-school. Ik betreur het eveneens dat van de zij de van het N.V.V. en de K.A.B. geen duidelijke uitspraken ten aanzien van deze zaak gegeven worden en dat men rustig in de raad van ad vies van de Outward-Bound-school is gaan zitten", aldus de heer Pel, voorzitter van de „Werkende Jeugd" in Rotterdam. Gesprek Mikojan-0e Thant NEW YORK, 25-H. Vice-premier Anastas Mikojan van de Sowjet- Unie zal maandag (vandaag) in New York met waarnemend secretaris generaal Oe Thant van de V.N. over leg plegen over Cuba, zo heeft een woordvoerder van de volkerenorga nisatie zondag in New York mee gedeeld. Mikojan - die, zoals bekend, drie weken op Cuba is geweest - zal van daag per vliegtuig in New York aan komen. nog bij, dat in zijn kiesdistrict vele ontevreden boeren wonen. De aftre dende premier Pompidou - van wie overigens verwacht wordt dat hij maandag of dinsdag door president De Gaulle opnieuw zal worden be noemd - zei dat Debré het slacht offer was geworden van „een com munistische samenzwering". Daar staat dan weer tegenover, dat alle 31 kiesdistricten van Parijs voor de eerste maal in de geschiedenis een Gaullistische kandidaat aanwe zen. KARLSRUHE, 24-11. Het federale hof in Karlsruhe heeft de protesten van het weekblad „Der Spiegel" te gen het doorzoeken van zijn kanto ren in Hamburg en Bonn en tegen de inbeslagneming van documenten af gewezen. Voorts achtte het hof de stelling van het weekblad, dat met deze huiszoekingen de persvrijheid zou zjjn geschonden, onjuist. Het hof verklaarde in zijn uit spraak, dat het onderzoek nieuw be langrijk bewijsmateriaal heeft opge leverd waardoor de ernstige verden king van verraad wordt gesteund. Voorts zei het hof geen aanleiding te hebben om te twijfelen aan de me ning van deskundigen, dat een arti kel in „Der Spiegel", waarin melding werd gemaakt van ernstige tekort komingen bij de Westduitse strijd krachten. verscheidene defensiege heimen bevatte, welker publikatie „bijzonder schadelijk" was. In de huidige omstandigheden kon een dergelijke misdaad, indien be gaan, noodlottig zijn voor het gehele Duitse volk, met inbegrip van de vrije pers. Een onderwaterrobot ROTTERDAM, 24-11. De Shell Oil Company heeft een robot ontwikkeld, „Mobot" die op ruim 300 meter diepte op de zeebodem werkzaamheden aan een olieput kan verrichten. De „mobot" kan zwemmen, zien, horen, schroeven aandraaien, afsluiters bedienen, pijpen en slangen vastgrijpen, staalbor- stels en ander gereedschap hanteren. In oktober jl. kreeg de robot zijn eerste taak toe gewezen: het afwerken van een olieput buiten de kust van Santa Barbara in Californië. De „mobot" maakt deel uit van een eerdere door de Shell ontwikkelde apparatuur die ver uit de kust in diep water olie-putten kan boren en af werken. JEUGDVORMING EN BEDRIJFSLEVEN Kritiek te Rotterdam op de Outward-Bound-School GENEVE, 26-11. De leider van de Britse delegatie naar de ontwape ningsconferentie te Genève, die van daag wordt hervat, de Britse onder minister Godber, heeft zondag ge zegd, dat hij verheugd is over dc Russische steun voor het denkbeeld van onbemande automatische con- trölestations, die zullen moeten na gaan of de betrokken landen zich aan een verdrag waarbij het nemen van kernproeven wordt verboden, houden. Hij zei over deze stations, die ook wel „zwarte dozen" worden genoemd: „Deze zullen de kwestie zeker niet oplossen, maar ze kunnen aan een oplossing bijdragen, mis schien doordat op deze wijze het noodzakelijke aantal inspecties ter plaatse kan worden verminderd". WRAKKEN IN IJSSELMEERPOLDERS Dit jaar werden vijf vliegtuigwrakken geborgen DEN HAAG. 24-11. De bergings- dienst van de koninklijke luchtmacht heeft voor dit jaar zfjn werkzaamhe den: bergen van vliegtuigwrakken in dc IJssclmcerpolders beëindigd. Dit jaar heeft hij vijf wrakken ge borgen: een „Loncaster"-bommen- werper van de Britse koninklijke luchtmacht, een B-17 „vliegend fort" van de Amerikaanse luchtmacht en drie Duitse machines, een „Junkers JU-88", een „Messerschmitt 110" en een „Messerschmitt 109". Sinds de bergingsdienst drie jaar geleden met dit werk begon zijn elf wrakken, vele met stoffelijke resten der be manningsleden, geborgen. Naar schatting liggen er nog een negentigtal. Omdat de dienst als ge volg van de in ons land heersende klimatologische omstandigheden al leen gedurende de drie zomermaan den kan werken en in die drie maan den dan nog in totaal een dag of 25, is het duidelijk dat hij nog vele jaren werk heeft. Het laatste wrak dit jaar was dat van een Duitse jager, een „Messer schmitt 109". Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Als iemand bij het klimmen der jaren geen nieuwe vriend- J schapsbetrekkingen aanknoopt J zal hij spoedig alleen zijn. Premier Ikeda, die gedurende een reis door west-Europa ook ons land heeft bezocht, is zondag in Tokio teruggekeerd. Bij zijn aankomst zei de minister, dat de hartelijke ontvangst in de zeven landen, die hij had bezocht duide lijk heeft aangetoond dal de inspanningen en de prestaties van het Japanse volk tenslotte door de Europese landen zijn erkend". - De foto: de terugreis van de minister werd gemaakt per DC-S van de Japanse Airlines, tot de „bemanning" waarvan vier lieftallige in kimono's gekleede stewardessen be horen, die op Schiphol, staande voor het toestel de fotograaf een exotisch plaatje gunden. LONDEN, 26-11. Volgens een be richt van de speciale verslaggever van het Britse blad „Daily Herald" hebben Groot-Brittannïë en de Ver. Staten premier Nehroe laten weten, dat zij niet bereid zijn om India een enorme hoeveelheid wapens of man schappen te leveren om de Chinezen terug te drijven. „Beide landen zijn van gevoelen dat het Chinese aanbod tot terug trekking van de troepen op waarde moet worden geschat en dat moet woi'den nagegaan in hoeverre het de Chinezen hiermee ernst is',', aldus de speciale verslaggever. Volgens hem is dit standpunt het afgelopen weekend door de Britse minister voor de betrekkingen met het Gemenebest, Duncan Sandys, en de speciale afgezant van president Kennedy, Averell Harriman, naar voren gebracht. LONDEN, 24-11. Zesenvijftig men sen hebben vrijdag het leven verlo ren bij drie vliegtuigongelukken, een in de V.S., een in Frankrijk en het derde op een afgelegen eiland voor de westkust van Afrika. In een Hongaars passagiersvlieg tuig van het type Iljoesjin kwamen 21 mensen cm toen het kort voor de landing op het Parijse vliegveld Le Bourget bij dichte mist neer stortte. Een Skymaster van de Portugese luchtmacht verongelukte bij het ver trek van het eiland San Thome in de Golf van Guinea (westkust van Afri ka). Hier vielen achttien slachtoffers. ELLICOTT CITY (Maryland V.S.), 24-11. Een vliegtuig van de Ameri kaanse luchtvaartmaatschappij „Uni ted Airlines" is op een boerderij na bij Homestead, in de Amerikaanse Hervatting Geneefs ontwapeningsgesprek staat Maryland, omlaag gestort en in brand gevlogen. De zeventien inzit tenden een bemanning van vier koppen en dertien passagiers, onder wie een kind zijn hierbij om het leven gekomen. Strauss' partij wint in Beieren MÜNCHEN, 26-11. De Christelijk- Sociale Unie (C.S.U.), met als leider de Westduitse minister van defen sie, Strauss, heeft volgens het West duitse persbureau D.P.A. bij de ver kiezingen van zondag voor het par lement van de deelstaat Beieren, de absolute meerderheid in 'het parle ment behaald. Van de 204 zetels krijgt de C.S.U. (een zusterpartij van Adenauers C.D.U.) er 108. In het oude parlement had de C.S.U. er 101. Rustig weer Verwachting tot dinsdagavond: Op vele plaatsen mist of laaghan gende bewolking en slechts enkele verspreide opklaringen; overwegend droog weer. 27 nov. Zon op 8.18. onder 16.36. Maan op 8.05, onder 17.11. Nieuwe maan: 27 nov. te 7.30. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 27 nov. 3.39 v.m. 15.39 n.m. BROUWERSHAVEN: 27 nov. 2.49 v.m. 15.04 n.m. Springtij: 29 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 26-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende het weekeinde is de luchtdruk boven de Britse eilan den aanzienlijk gestegen. Er bevindt zich daar nu een hogedrukgebied van iets boven 1035 millibar. Ook boven zuid-Duitsland bleef de lucht druk hoog. Langs de flank van deze hogedrukgebieden voerden zuidwes telijke tot noordwestelijke winden zachtere en vochtiger lucht van de Noordzee het continent binnen waar door de temperaturen hoger werden en maandagmorgen alleen in zuid- Duitsland en het Alpengebied nog vorst voorkwam. Een zeer diepe de pressie trok van Groenland naar noord-Noorwegen, vergezeld van zware stormen. Deze depressie wordt op het noordelijk deel van de oce aan gevolgd door een nieuw hoge drukgebied. Verwacht mag dan ook worden, dat het rustige weer met plaatselijk mist of laaghangende bewolking en slechts verspreide op klaringen in onze omgeving zal voortduren, waarbij de eerstkomende 24 uur in het temperatuursverloop weinig verandering zal komen. Militair hertekampje J ASSEN, 24-11. In een omras- J terd weitje bij het gebouw van de staf van het eerste le- gerkorps in Apeldoorn darte- len twee jonge damherten. Ze zijn door het gemeentebestuur 1 van Assen geschonken aan de 1 commandant van het korps, 1 luitenant-generaal F. van der 1 Veen. Een deputatie van vier personen heeft de herten in 1 Apeldoorn aangeboden. Aan 1 enig wild in het „militaire her- tenkampje" was behoefte ont- 1 staan, na de pensionering van de voormalige commandant 1 van het korps, luitenant-gene- 1 raai P. Gips. Deze hield er na- 1 melijk enkele geiten op na die 1 hij bij zijn vertrek meenam. 1 Het Asser gemeentebestuur 1 heeft toen gemeend voor enige nieuwe beivoners te moeten 1 zorgen. Hiertoe viel het oog 1 op een bok en een hinde, die dit jaar in het Asser herten kamp zijn geboren. Stormloop oj) marineschepen :,"j ,r gc ir lijn Ilr. Ms. jager „Groningen", Hr. Ms. fregat „Everlsev" en Ilr. Ms. onderzeeboot „Dolfijn" uit Nieuw-Gninea in Den Helder aangekomen. - Foto: nadat de Groningen en de Evertsen hadden aangelegd, ontstond er een stormloopom dc bemanning te be groeten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1