Prinsgezinden uit Dreischor op plundertocht De jaarwisseling binnen en buiten ADVENT Als 't effe kan" Geen koudevoeten meer Gevarieerde voeding Geen bevroren oren UIT VROEGER JAREN DREISCHOR, december. Wanneer men tegenwoordig vanuit de richting Schuddebeurs Dreischor nadert, ma ken onze ogen ons al heel snel attent op de vele zwarte houten schuren aan de rand van het dorp, welke als evenzovele architectonische katers 'n hoge rug opzetten. ZU vormen een stille herinnering aan de tijd, dat Dreischor nog het vlascentrum was van Schouwen-Duiveland. In deze zwart geteerde schuren stapelden meer dan zestig vlassers uit het dorp hun grote voorraden op, maar al sedert een jaar of tien staan die schuren leeg. Gelukkig maar, dat men ze laat staan. Zü immers vor men een verrassende, imponerende, zelfs ietwat spookachtige entree van Dreischor, dat overigens tegenwoor dig de liefdeiykheid zelve schijnt te zijn. Dat is echter wel eens anders ge weest dan nu want vooral in de ja ren 1786-1787 toen Dreischor's be volking overwegend rechtzinnig was georiënteerd woonden hier vele woeste lieden. In tegenstelling tot Zierikzee, waar de gegoede stand meer de vrijzinnige beginselen toe gedaan was. In Zierikzee was men dus op de hand van de patriotten en in Dreischor evenals elders op het eiland overheersend prinsgezind en dat bracht de nodige spanning met zich mede. Deze spanningen hebben er vaak toe geleid, dat som mige inwoners van Dreischor er niet van weerhouden konden worden om herhaalde malen bij de andersden kenden in de stad ware plundertoch ten te gaan houden en verder aller lei wandaden uit te voeren. Vanzelfsprekend is naar deze wan daden later een justitieel onderzoek ingesteld en in deze stukken kan men lezen, dat bovengenoemde plun deringen nogal grote vormen moeten hebben aangenomen. De plunderingen De historie vermeldt onder andere dat vrachtrijder Jacob Bolkenbaas op een kwade dag te Zierikzee een staandslaghorloge plunderde en Pie- ter Dingeman van Beloijs, arbeider, een nieuwe hoed wegnam alsmede een zilveren lepel terwijl Jacob van Beloijs twintig rijksdaalders mee nam bij de Kanter. Vader Jan van Beloijs toog ook naar de stad en sloeg het eerst bij de Kanter de gla zen in met een dikke, van de straat opgeraapte knuppel. Hij stal er een zak geld, die te groot was om te ber gen, hij stortte die in zakken leeg, maar toen hij door een zekere Iman Bakker geslagen werd, liet hij ze vallen, waarna zoon Jacob er twin tig van opraapte. Later ging hij weer in de stad plunderen, maar hij zette Juist in de winter is het nemen van lichaamsbeweging noodzakelij ker dan ooit en het kan een echte bron van plezier zijn. Wie zin, ge legenheid en geld heeft, moet maar nieuwe energie gaan opdoen door middel van wintersport. Ja, dat lacht iedereen wel toe: in het besneeuwde landschap zich la ten beschijnen door de zon, de spie ren losmaken, tobberijen achterlaten in het „land van mest en mist". Wie ontvlucht er niet graag de knieze righeid van ons sombere, kille kli maat? oommigen stellen de wintersport boven alle genoegens van de zomer: ze nemen hun vakantiedagen op in januari of februari. Zij redeneren alsvolgt: in de zomer kun je toch wel eens een uurtje luieren in de zon, wat zeilen op een vrije middag, een partijtje tennis spelen in de avonduren. In het hartje van de winter zoe ken de kenners het zonlicht en de stilte van het bergland op om te be komen van alle zorg en inspanning. En ze doen daar goed aan. Hier gaat 't ook Niet iedereen 'heeft het voorrecht er in de winter zo maar uit te kun nen breken en voor herstel van zijn vermoeienissen naar het buitenland te gaan om daar de lange latten on der te binden. Welnu, ook het eigen land biedt gelegenheid voor sportbeoefening in de winter. Schaatsen en sneeuwbal len gooien kunnen we helaas maar zelden doen en zwemmen in zee is alleen voor de zeer stoutmoedigen en de allerrobuusten. Maar wij hebben toch onze veld spelen zoals voetbal en hockey. Kan het niet anders dan is sport binnens huis, privé of in verenigingsverband, altijd nog heel wat beter dan een beetje bij de kachel blijven hokken. Als je maar buiten bent Niet iedereen kan zich een reis naar het hooggebergte veroorloven, niet iedereen is in de gelegenheid hier te lande de een of andere veld- sport te beoefenen. Geen nood, als we de buitenlucht maar blijven zoe ken. Als we onszelf en onze kinderen maar beschermen tegen natte voe ten er. gure kou, kunnen we in het eigen land altijd ons voordeel doen met een wandeling in een frisse, d. w.z. stofvrije omgeving. Buiten is er ten allen tijde meer licht te vinden dan buitenshuis, zelfs op de meest donkere dagen. En wat is er eigenlijk op tegen om te voet of per fiets naar en van ons werk te gaan? Alleen de li chaamsbeweging die we daarmee krijgen betekent al een groot voor deel boven het langdurige zitten of hangen in een vervoermiddel. Voor al mensen met neiging tot obstipa tie en tot corpulentie moeten hier eens goed aan denken. Dr. 11. W. Scalongne. tevens anderen aan waarbij hij als motief aanvoerde, dat Pieter Abra ham de Jonge hem had gezegd, dat de soldaten geen geweld met geweld zouden keren en dat de heer De Jonge gezegd had, dat ze Zierikzee maar moesten overweldigen; dat dit laatste wel kon, als alle boeren maar mee gingen en dat dan de Prinselie- den de poorten wel zouden open doen. Hendrik Ochtman, kleerma ker, deed de oproertrom luide slaan, de dorpsklok van Dreischor luiden en vanaf de zeedijk het volk tot plunderen oproepen. Ook de vrou wen plunderden soms mee, bijvoor beeld Dina de Jonge, vrouw van Dirk de Vin, die in Zierikzee een lap katoen buit maakte. Op 8 maart 1788 zei zij tot Cornelia de Witte, ik denk dat het weer op plunderen aan zal komen, ga je dan mee naar de stad, dan moeten wij wel ieder een grote zak meenemen. Jacob Hocke, destijds schout, werd het monster van God deloosheid genoemd en hij speelde het klaar om de commissie welke met het onderzoek naar de plunde rende lieden was belast steeds te ontvluchten. Leen Berman bracht 'n gestolen rotting mee naar huis en enige tafelmessen "in zilveren etui en zei dat hij zoveel had opgedaan, dat hij nu in geen drie weken be hoefde te werken. Gestraft De historie laat ons in het onzeke- re op het punt in hoeverre al deze plunderaars later zijn gestraft want zij zullen hun straf toch zeker niet ontgaan zijn. Er gaat in Dreischor een gerucht, dat toen het dorp nog op een afzonderlijk eiland gele gen was de bevolking voor een deel zou hebben bestaan uit banne lingen, welke om politieke redenen of wat dan ook als wijkplaats naar Dreischor waren gekomen. Mogelijk dat ook door bloedvermenging van deze niet bij elkaar passende inboor lingen met de oorspronkelijke bewo ners van hot dorp een stempel is ge drukt op de mentaliteit van de vol gende geslachten. En nu honderdvijfenzeventig jaar later pleegt men vaak te zeg gen dat Dreischor een van de liefste, aantrekkelijkste plaatsjes van Zee land is waar nog zoveel karakteris tieks in het volksleven bewaard is gebleven, dat vaak elders in de gang der moderne ontwikkeling al lang verloren is gegaan. DE DOKTER ZEGT: „Dikke sokken In de schoenen en stro in de klompen", dat is volgens velen nog steeds het recept tegen koude voeten overdag. Helaas wijst de prak tijk uit dat het effekt van een dikker inpakken van de voeten zeer gering is. Veel beter is het, hoe vreemd dat ook mag klinken, om de romp dikker in te pakken. Als de romp minder aan af koeling blootstaat, stelt het lichaam namelijk meer bloed beschikbaar voor de ledematen en dat brengt warmte aan. Het veelal aanbevolen trappelen met de voeten helpt over het algemeen ook maar weinig. Pas wanneer het ge hele lichaam flink in beweging komt, wordt er zoveel overtollige warmte ge produceerd, dat het bloed ook in ruime male naar de voeten stroomt om daar een gedeelte van die warmte te kun nen verliezen. DE DOKTER ZEGT: In het koude jaargetijde vraagt de sa menstelling van ons voedsel de bijzon dere aandacht. Voor een ieder* die geen bepaalde kwalen heeft, waarvoor een speciaal dieet is voorgeschreven, is een voldoend gevarieerde voeding van de allergrootste betekenis. Het innemen van allerlei vitaminepre paraten kan daarvoor nooit in de plaats treden. Alleen voor kinderen, het aller meest voor baby's en kleuters, is het wel noodzakelijk dat zij naast die ge varieerde voeding nog extra vitamines krijgen. Die kleintjes geve men dan behalve de gewone maaltijden nog vers vruch tensap (sinaasappel) en levertraan of daarmee overeenkomende stoffen om hen voldoende vitamine C, respectie velijk vitamine A en D te bezorgen. DE DOKTER ZEGT: Fietsers, bakfietsrijders en anderen, die in de komende weken misschien geregeld felle kou en snijdende wind moeten trotseren, moeten zich goed beschermen tegen een dreigende be vriezing. Allereerst moet het lichaam als zodanig warm worden gehouden: daartoe kan heel geschikt een laag kranten onder de kleren worden aan gebracht. Onze schaatsenrijders op de lange afstand doen dat ook, en niet zonder redenl Maar ook de uiteinden van het lichaam dienen fe worden be schermd. Dat betekent: wollen hand schoenen, dikke sokken in ruime schoe nen, oorwarmers. Ook de zogenaamde bivakmuts kan goede diensten bewij zen. Van veel belang is het ook, dat er geen knellende randen of snoeren de onderdelen aan kleding of schoeisel zijn, want daardoor zou de bloedsom loop belemmering kunnen ondervinden hetgeen de kans op bevriezing bevor dert. Dr. H. W. SCALONGE DEN HAAG. Do minister van landbouw cn visserij heeft met on middellijke ingang het verbod van vervoer van honden en katten uit de gemeenten Amsterdam en Nieu wer Amstcl ingetrokken. Dit is advent- De intocht van de Koning een ver historisch teken aan de wand een oud verhaal uit een gezegend land ft Beloofde land van stenen, melk en honing). En Jezus weende, want Hij wist teveel. Hij las vanuit de donkerheid der tijden de epiloog van 't boek der wereld: lijden- De satan met zijn sikkel en houweel. Terwijl de mensen van een toekomst dromen jaagt Hij de wisselaars de tempel uit, en spreekt het Goddelijke Raadsbesluit: Mijn ure is nog niet gekomen. Dit is advent- Bereidt de weg des Heren, (zoals de Doper bij het water riep, die de prelude tot de vrede schiep). Het is nog niet te laat u te bekeren. En met zijn mantel van kamelenhaar dekt hij nog steeds het hopen op de tijd, dat groots ontdekt wordt in de eeuwigheid. Bekeert u, want Gods Koninkrijk is daar. Dit is advent- Verborgen in de schoot wordt stil de Nieuwe Wereld rijpgemaakt. De wereld door Gods liefde aangeraakt herwint het leven - daar Hij kiest de dood. Dit is advent- de intocht in het leven als Koning Jezus op de wolken komt en elke leugen in het vuur verstomt O Heer kom haastig, om Uw vree te geven. 30-11-1962. BERNHARD RENNARDUS. Oudejaarsavond nadert. Het is een gedenkavond, die wij Nederlanders bij voorkeur in de intieme huiselijke kring vieren. Een avond met een be paalde sfeer, die zich moeilijk laat beschrijven. Een sfeer die niet ge maakt wordt door de oliebollen of het vuurwerk om twaalf uur des nachts. Waardoor dan wel? Waarschijnlijk door het weten dat we deze avond stil zullen staan bij het feit dat er weer een jaar voor bij is wat nooit meer terug komt. Dat de tijd razend snel voorbijvliegt en dat we moeten proberen wat goeds van ons leven te maken om dat het de bedoeling niet kan zijn, dat men zich geen ogenblik reken schap geeft en maar dóórleeft. We gaan niet de hele avond sen timenteel zitten doen, dat is ook niet nodig. We maken het gezellig, doen spelletjes en snoepen, kijken naar meer of minder geboeid televisie programma, maar ontkomen er niet aan dat Oudejaarsavond een avond is die anders is dan alle andere avonden. BU moeder thuis Welk mens onthoudt niet zijn le ven lang hoe oudejaarsavond bij hem thuis gevierd werd? Hoe moeder urenlang oliebollen stond te bakken met de keukendeur dicht en de ra men wijd open? En kwam ook niet elk jaar de sjoelbak op tafel? Of deden we niet een eenvoudig kaartspel? In ieder geval iets, waar we allemaal aan mee kunnen doen. En opa, die trak teerde op appelbeignets Moeder zette gezellig alles klaar, dan hoefde ze niet elke keer naar de keuken. Schalen met allerlei heerlijks, die zó maar de hele avond voor het grij pen stonden, 'n Mandje met noten, schaaltjes met zoutjes en heerlijk fruit stonden op het dressoir. Er was punch, de eigenlijke oudejaarsavond drank. Maar wie daar niet van hield kreeg heerlijke bowl of warme cho colademelk. En de - kleintjes? Soms hadden ze 's middags geslapen en mochten ze opblijven. Een ander jaar werden ze in bed gestopt en werd er met hun afgesproken dat ze om elf uur wak ker gemaakt zouden worden om de jaarwisseling mee te maken. En dat gebeurde dan ook. Wat deden w\j dit jaar? Dan de klok van twaalf. We wensen elkaar spontaan veel geluk en voorspoed voor het komen de jaar. Door onze gedachten flitsen de beelden van het voorbije, al het lief en leed van 1962. We nemen ons voor alles te doen wat we kunnen om anderen een ge noegen te doen. Want als we ons in derdaad serieus bezinnen, komen we vaak tot de ontstellende ontdekking dat we maar bedroevend weinig voor anderen zijn geweest. Hoe vaak reageerden we niet onvriendelijk, waardoor een ander misschien lelijk in de put raakte. En hoe vaak heb ben we niets gedaan, waar een heel klein beetje al van de allergrootste betekenis had kunnen zijn. Misschien hebben we niet getroost uit vrees dat de ander het „gek" zou vinden en er iets achter zou zoeken wat er niet was. Hoe vaak? Zo kunnen we urenlang doorgaan en ons pijnlijk bewust worden van onze tekortkomingen van dat éne jaar. Maar we leven nu eenmaal met en onder mensen. En als ieder voor zich 7iu maar probeert een zo goed mogelijk mens te zijn, dan is dat een opgaaf waarvan de vervul ling misschien moeilijk, maar niet onmogelijk zal zijn? En buitenshuis? Veel moeders en vrouwen zijn die avond met hun gedachten bij zonen en mannen die ergens ver weg zijn. Er zijn altijd veel mensen die de avond van de 31ste december niet kunnen vieren omdat ze die huise lijke kring, het gezinsverband mis sen. Anderen niet omdat ze „onder weg" zijn. Hoe vieren zij oudejaars avond? We weten dat bijvoorbeeld aan boord van schepen gestreefd wordt naar sfeer en gezelligheid om te voorkomen dat de mensen gaan pie keren over thuis. Thuis, waar van zelf spekend juist op dit soort dagen op veraf gelegen plaatsen de gedach ten willen uitgaan. Omdat niemand belang heeft bij piekeren, worden de zinnen verzet met wat onschuldig vermaak, zoals men dat ook gedaan zou hebben in de huiselijke kring. Dokter onderweg Ring Een telefoon rinkelt. Een gejaagde stem klinkt schor in de hqpm van het toestel. Of de dokter wel onmiddellijk komen wilDok ter is al op weg. Inderhaast heeft hij zijn instrumententas gegrepen. De rustig zoemende motor 'van zijn auto overstemt zelfs het bronzen ge luid van de klokken, die het uur ver kondigen dat oud en nieuw jaar aan elkaar klinkt En wij? We happen in de vette, besuikerde oliebol, die moeder die middag had staan bakken totdat ze ze zelf 's avonds niet meer lustte. En we denken er niet aan, dat er een dokter is die bij een ernstige pa tiënt geroepen wordt, dat er achter die dokter een legertje verpleegsters staat in ziekenhuizen en sanatoria, die verlichting willen helpen bren gen in het lijden, dat vele mensen hebben te doorstaan ook op deze oudejaarsavond. En dan zijn er de buschauffeurs, de politiemannen, de mensen van telefoon en energiebedrijven. Man nen in roezige fabrieksruimten, die werken, altijd maar werken, omdat het bedrijf - hun bedrijf zoals ze al tijd trots zeggen - een dienst is aan de gemeenschap, die geen uitstel duldt. Zij zullen klaar moeten blij ven staan, zolang wij er zijn, die het de gewoonste zaak van de wereld vinden, dat we het knopje van ons licht om kunnen draaien op deze oudejaarsavond, dat we de melk kunnen warmen voor het kopje slemp dat bij deze oudejaarsavond past, of de kraan kunnen openzetten voor het afwaswater aan het eind van de lange gezellige avond in de familiekring. Zwijgen we dan nog maar over de andere vanzelfsprekende werkzaam heden, die deze avond doorgaan als op alle andere avonden en nachten. Over de nachtwakers die hun rond jes lopen door stilverlaten straten, over de soldaat die zijn wachtje klopt en de uren telt die hem van de aflossing scheiden, over de taxi chauffeur, die rekent dat er juist deze nacht waarschijnlijk iets extra's te verdienen valt, over de brand weerlieden in de grote steden, in het zware uniform wachtend tot de har de alarmschei hen - niet zelden op zo'n oudejaarsavond - tot hun plicht roept, over de mannen op zee en bij de radio, en over alle eenzamen ter wereld, voor wie deze avond geen verstrooiing te vinden is en geen gezelligheid. Voor al die plichtsgetrouwen en eenzamen moge dit stukjegeschre ven zijn. Enveel heil en zegen! Betty Teeling. De memoires die Adolf Eichmann tijdens zijn gevangenschap in Israël heeft geschreven, zullen op last van de Israëlische premier, David Ben Goerion, niet aan de openbaarheid worden prijsgegeven, zo 'is van be voegde zijde in Jeruzalem meege deeld. Het manuscript zal in het staatsarchief worden opgeborgen. Eichmann, die zoals bekend in juni j.l. werd terechtgesteld wegeng zijn aandeel in de moord op zes'miljoen Joden in de oorlog, heeft niet minder dan 2.7Ü0 bladzijden volgeschreven. 1962 loopt teil einde Een derde serie foto's van het bijna vervlogen jaar 1962. Evenals op andere plaatsen, werd te Zierikzee op vrolijke wijze koninginnedag gevierd. In mei ging het zuidelijke gat in de Grevelingendam dicht Het college van b. en w. der gemeente We ster schouwen bekeek het ..eigen grondgebied" van de cockpit van 'n zweefvliegtuig uit. Het „gat" in 't Oude Havengebit werd stijl vol gevuld met een nieuwe bouivtand. Een moleninventarisatie bracht ook een plaatje van Zonncmairc's molen, die er nog prachtig bijstaai.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 7