EEN MINISTER GEVRAAGD Raad Brouwershaven tegen fluoridering van het drinkwater De Algemene Vergadering der V.N. in 1962 KRACHTTOER 3.450,- 4.150,- 5.700,- 7.600,- 9.850,- 11.850,- ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Maandag -» december 1962 No. 193UO Verkoop voormalig gemeentehuis van Noordgouwe Ingezonden mededeling BROUWERSHAVEN, 22-12. - De raad der gemeente Brouwershaven kwam donderdagmiddag in openbare vergadering bijeen in het Plaatsen- huls te Dreischor onder voorzitter schap van burgemeester A. H. Ver meulen. Afwezig met kennisgeving was de heer F. Docge. Na de opening ging de raad in besloten zitting ter bespreking van diverse mededelin gen. Hierna deelde de voorzitter mede, dat de bouw van de twee woning wetwoningen te Brouwershaven is gegund aan de firma Schilperoort te Brouwershaven en de bouw van drie bejaardenwoningen te Zonnemaire aan de firma J. v. d. Velde te Drei schor. De raad werd gevraagd om b. en w. te machtigen de oude mate rialen van de brandweer, te weten de brandspuit plus trekkerswagen te Brouwershaven en de manschappen- wagen annex spuit te Zonnemaire te verkopen. -De heer Dekker infor meerde, of het hier de oude spuit be trof, welke geen dienst meer deed, Waarop de voorzitter antwoordde dat deze niet wordt weggedaan, daar de ze spuit een „oudheid" is. „Wellicht iets voor 't museum", interumpeerde mevrouw Motmans. De raad ver leende b. en w. de gevraagde mach tiging. N.a.v. het schrijven van notaris P. Heering uit Zierikzee betreffende de verkoop van het voormalig gemeen tehuis te Noordgouwe (koper de heer A. H. Vermeulen voor de som van f 3.500,merkte de heer Dekker op, dat het hem bevreemdde, dat slechts twee gegadigden hiervoor waren ko men opdagen. „En dat, terwijl in 'n vorige vergadering was gesteld, dat de levensvatbaarheid voor Noord gouwe zó groot is", aldus spreker. Ock vond hij het bedrag aan de lage kant. maar U heeft er een goedkope woning aan meende de heer Dekker en dat voor een woning van pas na de oorlog. Fluoridering drinkwater Over het schrijven van de N.V. Waterleiding Maatschappij „Schou- wen-Duiveland" inzake fluoridering van het drinkwater werd een uit voerige discussie gevoerd. De rij van sprekers werd geopend door de heer Dekker, die sterk de aandacht ves tigde op het feit dat er op ons eiland een groot gebrek is aan een tandarts, die er ook de schooltandverzorging bij kan nemen. De verzorging dei- gebitten van kinderen loopt hope loos achter, zodat ook de fluoride in het drinkwater de gaatjes in het ge bit niet kan wegnemen. Tevens vroeg de heer Dekker wie dit aan het drinkwater gaat toevoegen en wordt dit op de juiste wijze gedaan? De voorzitter antwoordde hierop, dat door het bestuur schooltandartsen dienst alle moeite wordt gedaan om de verzorging der gebitten zo goed mogelijk te doen funktioneren. De toevoeging van fluoride geschiedt onder toezicht van direktie en be stuur der Waterleiding Maatschappij. De heer R. J. v. d. Wekken vond de onderzoekingsuitslagen in Ameri ka nu niet zo overtuigend en kon zich er dan ock niet mee verenigen. De heer J. J. Klaasse sprak er zijn bevreemding over uit,'dat hij als af gevaardigde naar dé bewuste verga dering der Waterleiding Maatschap pij geen bindend mandaat had na mens de raad, daar de raad van Br' haven er nu pas over moest beslissen 't vervolg hiermede rekening wordt gehouden wat de voorzitter hem toe zegde. Ook de heer Klaasse was te gen de toevoeging van fluoride, daar volgens medici in een weekblad voor al hartpatiënten hiervan hinder kun nen endervinden. Schouwen bezit praktisch het beste water in Neder land. terwijl de zeelucht er nog de nodige fluoride inbrengt. Z.i. was meerdere toevoeging overbodig. Mevrouw E. P. Motmans-v. d. Feen wenste zich van een beslissing te onthouden en stelde voor cm door deskundigen te laten onderzoeken welke voor- en of nadelen er aan verbonden zijn. „We hebben nu pas een Softenon-drama achter de rug, zodat we gewaarschuwd zijn". Spreekster vond dit geen punt om door een raadslid te laten beslissen, daar dit de gehele volksgezondheid raakt, een mening, welke de heer P. de Moor onderschreef. De voorzitter bracht nog naar vo ren, dat van de z\jde van de volks gezondheid de nodige aandacht hier aan is besteed. Dit nam echter niet weg, dat b(j stemming over het voor stel acht van de tien raadsleden te gen stemden. Het schrijven van het dagelijks be stuur van de Stichting Rode Kruis- ziekenhuis te Zierikzee betreffende wijziging der gemeenschappelijke re geling bracht ook de tongen in be roering. De meerderheid in het b. en w.-college is van mening, dat het eenmaal genomen standpunt dient te worden gehandhaafd, wat dus bete kent. dat de gemeente in de regeling slechts deelneemt voor zover dit de gebiedsdelen Dreischor. Zonnemaire en Noordgouwe betreft. De minder heid in het college (wethouder J. A. v. d. Bijl) is van mening dat de hui dige toestand ongewenst is, welke tot allerlei complicaties aanleiding kan geven. In de praktijk beschikken we dus maar over driekwart stem. Hoewel de minderheid niet bepaald gelukkig is met de bestuurssamen stelling is zij van mening, dat mede gewerkt dient te worden voor de volle honderd procent aan de ex ploitatie van het ziekenhuis. Wet houder v. d. Bijl gaf hierop nog een nadere toelichting en vroeg zich af wat er nu staat te gebeuren met de inwoners van de voormalige ge meente Duivendijke, die nu tot deze gemeente behoren. Zoals bekend is de voormalige oude gemeente Brou wershaven destijds niet toegetreden. De heer R. J. v. d. Wekken was het roerend eens met zijn fraktiegenoot en stelde de vraag, wie dan namens de kern Brouwershaven op moet treden? De situatie is nu toch gewij zigd met de samenvoeging en de kern Brouwershaven is toch geen aparte gemeente meer. Wie kan dit nu nog recht zetten en wie haalt de kastanjes uit het vuur?, aldus de heer v. d. Wekken. De heer J. Dekker deelde mede. dat de voormalige gemeente Brou wershaven vierkant tegen de be stuurssamenstelling was. De ge meenten moesten wel ieder jaar bij passen, maar hadden geen medezeg genschap. De heer P. de Moor was voor handhaving van de bestaande situatie opdat er dan nog een kans up medezeggenschap blijft bestaan. Het meerderheidsvoorstel om de hui dige toestand te handhaven werd tenslotte met zes stemmen vóór en vier tegen aan^nomen. Z.h.s. wer den de statuten van de Stichting Dorpshuis Dreischor vastgesteld. Eveneens vastgesteld werden een aantal verkeersmaatregelen in de di verse kernen. Op voorstel van de heer J. Dekker werd alsnog een wij ziging aangebracht in de situatie be treffende het Gangetje te Zonnemai re. Dit zal thans alleen als voetpad worden gehandhaafd. Aangenomen werd de wijziging verordeningen op de heffingen in vordering van straatbelasting en ri oolbelasting. Belastingheffingen Teneinde voor 1963 de nodige ka- pitaalswerken te kunnen uitvoeren, dient de gemeente haar inkomsten te vergroten. B. en w. wijzen naar aanleiding hiervan op het schrijven van G.S. waarin deze mededelen, dat vooralsnog geen goedkeuring kan worden gegeven aan het plan tot de aanleg van riolering in de kernen Zonnemaire en Noordgouwe 658 duizend gulden aangezien er geen reële financiering aanwezig is. Het college van b. en w. is van mening, dat de belasting in het ver volg progressief geheven moet wor den en stellen daarom voor tot de volgende heffing over te gaan: klas se I tot en met f 60,(belastbare opbrengst der gebouwde eigendom men) een belasting van f 17,klas se II van f 61,tot en met f 125, een bedrag van f 27,en klasse III van f 126,en meer een bedrag van f 37,hetgeen gemiddeld per per ceel f 25,oplevert. De riool belas ting zal na deze verboging opbren gen f 17.125,— (i.p.v. f 10.275,—) en de straatbelasting f 19.242,48 i.p.v. f 11.381,70. De meerderheid in b. en w. is van mening dat de rioolbelasting dient te worden betaald door de eigenaar, daar de riolering een intregerend on derdeel is van de woning, de minder heid stelt voor deze belasting te la ten betalen door de huurder, daar deze er het genot van heeft en de ei genaar deze belasting niet in de huur mag doorberekenen. In stemming ge bracht werd het meerderheidsvoor stel met zes stemmen vóór en vier tegen aangenomen. Aansluiting b(j reinigingsdienst Besloten werd verder tot toetre ding tot de reinigingsdienst Schou- wen-Duiveland voor de kern Brou wershaven. De kosten voor de ge meente zullen f 15,40 per emmer be dragen en voor de gebruikers f 12, per emmer per jaar. De heer P. de Moor stelde nog voor de heer J. Kristalijn, die dit werk gedurende tien jaren verzorgde, namens de ge meente te danken voor de goede funktionering van de huidige op haaldienst. Tot hoofdleidster aan de openbare kleuterschool te Zonnemaire werd benoemd in vaste dienst mej. P. M. de Jonge. Z.h.s. werden een aantal begro tingswijzigingen vastgesteld betref fende aanleg riolering te Noordgou we en Zonnemaire; aanschaffing van leermiddelen voor de openbare lage re school te Dreischor; aankoop van vuilnisemmers; aanvullende subsidie aan de Ned. Herv. Kerk te Dreischor in verband met restauratie van het gebouw; diverse kapitaalsuitgaven t.b.v. de dubbele lagere school te Zonnemaire. Na enige opmerkingen door de heer J. Dekker betreffende de betegeling van het plateau voor de scholen te Zonnemaire werden deze wijzigingen aangenomen. Tenslotte wenste de raadsvoorzit ter de leden der raad prettige kerst dagen en een goede jaarwisseling toe. Aansprakelijkheidsverzekering voor motorrijtuigen Zakelijkheid en compromissen NEW YORK, 22-12. Het verloop van de zitting der Algemene Verga dering in 1962 werd in het algemeen gekenmerkt door een sfeer van za kelijkheid cn een bereidheid tot com promissen. Een belangrijke bijdrage leverde in dit opzicht de verkiezing van de Birmaan Oe Thant tot secre taris-generaal, welke een beëindi ging van de sedert 1960 bestaande organisatiecrisis betekende en een symbool van de terugkeer tot het „normale leven" in het V.N.-gebouw. Vele onopgeloste wereldproblemen beroerden de algemene vergadering slechts oppervlakkig. Zo werd de crisis om Cuba vooral direct door vertegenwoordigers der V.S. en de Sowjet-Unie besproken. Hetzelfde gold voor Berlijn. Kwesties van de ontwapening en een kernstop wer den weliswaar in de politieke com missie der algemene vergadering ter sprake gebracht maar zij vormden slechts een begeleiding van het over leg in Genève tussen de betrokken kernmogendheden. Het Indisch-Chi- nese conflict werd in de V.N. niet tot een punt gemaakt maar had wel zijn invloed op de houding van India in talrijke met de tegenstelling oost west samenhangende problemen. De bereidheid tot compromissen bleek op vele gebieden. Het belang rijkste besluit van de algemene ver gadering op economisch terrein was het bijeenroepen van een wereld conferentie over handelskwesties, uiterlijk begin 1964. In dit verband werd ook diepgaand gesproken over de Europese Economische Gemeen.- schap en andere economische groe peringen. De besprekingen over deze kwestie verliepen zakelijker dan was verwacht. Zij stonden in het teken van een klaarblijkelijk groeiende be reidheid zowel van het Sowjet-blok als van de zich ontplooiende landen in Afrika, Azië en Latijns-Amerika, deze problemen en het feit van het bestaan der E.E.G. realistischer te benaderen. Het kolonialisme Wat het kolonisme betreft zag de algemene vergadering er van af een tijdslimiet te stellen voor- de beëin diging van het koloniale tijdperk. De voornaamste zorg van de we reldorganisatie blijft de kwestie-. Kongo, in het bijzonder in financi eel opzicht. In het voorjaar zal een buitengewone zitting van de algeme ne vergadering worden gehouden over de steeds slechter wordende fi nanciële situatie van de wereldorga nisatie. De voornaamste oorzaak van de moeilijkheden is de weigering van de Sowjet-Unie en Frankrijk en vele andere landen om in de kosten voor het V.N.-optreden in Kongo bij te dragen. De algemene vergadering heeft in tegenstelling tot vorig jaar, toen men nog ver na kerstmis doorging, haar zaken vlet afgehandeld. Men was bij de sluiting van deze zeventiende zit ting nog 24 uur voor op het schema, ondanks het feit dat men de langste agenda tot dusver had moeten af- Averken. Ingezonden mededeling Als U nauwelijks meer op of neer kunt van Rbeumatlsehe Pijnen en U hebt de remedie maar voor 't grijpen Waarom zoudt U dan niet 't voor beeld van die tienduizenden volgen die U voorgingen, Kruschen Salts, regelmatig de kleine dagelijkse do sis. Kruschen's zegetocht over de wereld begon omstreeks 1925 en steeds groter werd de kring van gebruikers. En dan zoudt U de uit zondering willen zijn? Natuurlijk gaat ook U de bloedzuiverende Kru schen kuur doen. En wel liefst van vandaag op morgen. Chauffeur treft geen schuld Het auto-ongeluk van prins Bernhard in 1937 DEN HAAG, 21-12. Als resultaat van het onderzoek dat op verzoek van Z.K.H. de Prins der Nederlan den werd ingesteld naar de juiste toedracht van het auto-ongeval, dat hem op 29 november 1937 op de rijksweg Amsterdam-Het Gooi nabij Diemen is overkomen, heeft het se cretariaat van de prins onderstaan de mededeling verstrekt. 1. Dat er geen enkele reden is aan te nemen dat de chauffeur van de zandauto, de heer D. Zweerus, onder invloed van het gebruik van alcohol zou zijn geweest ten tijde van het ongeluk; 2. dat het ongeluk niet aan zijn schuld te wijten was. Wellicht ware het ongeval te voor komen geweest indien de maat regelen ter beveiliging van het ver keer bij de uitrit, die op de datum van het ongeval voor het eerst werd gebruikt, doelmatiger waren ge weest. De voorstelling van de toedracht van het ongeval, voorkomende in het boek van Alden Hatch, berust op mededelingen die aan de prins destijds in het Burgerziekenhuis te Amsterdam gedaan werden. Zijne Koninklijke Hoogheid be treurt dat hij op grond van deze me dedelingen 25 jaar lang ten onrech te de heer Zweerus als diegene heeft beschouwd, die dit ongeluk veroor zaakte en zal er voor zorgen dat het een en ander in een volgende druk van bovengenoemd boek zal worden gerectificeerd. DUSSELDORP, 22-12. Een Duitse ambtenaar heeft een krachttoer verricht: in 1960 werkte hij slechts een halve dag, ondanks een uitstekende gezondheid. En voor deze mi nimale inspanning kreeg hij zelfs nog een premie - omdat zijn arbeid op zondag viel. Deze modelambtenaar van het ministerie van justitie van de Westduitse deelstaat Rijnland- West falen voerde „vakbonds bezigheden" aan als voorwend sel om nooit op zijn post te staan. Men heeft het thans echter gemerkt, want het ge val is gesignaleerd in het jaar verslag dat de rekenkamer van de staat heeft gepubli ceerd. Fiat. 500 D sunroof Fiat 600 D Fiat 1100 Export Fiat 1300 Fiat 1800 Flat 2300 Geheel compleet, incl. verwarming, defrosters, ruitensproeiers e.d. mm Importrice: J. Leonard Lang's Automobielbedrijven N.V..Amsterdam DEN HAAG, 22-12. - Het wetsont werp aansprakelijkheidsverzekering motorrijtuigen heeft onderwerp van gesprek uitgemaakt tussen een bij zondere commissie uit de Tweede Kamer en minister A. C. W. Beer man (Justitie). In deze gedachtenwisseling zo blijkt uit het verschenen eindrapport van de commissie is gesproken over het vraagstuk van beperking der verzekerde sommen of ongelimi teerde dekking. In de commissie gin gen er andermaal stemmen op ten gunste van het systeem van de on beperkte dekking. Ook werd gedacht aan de mogelijkheid van een com promis: naast een algemeen mini mum per ongeval zou men zich een tweede norm kunnen denken, die een minimum aangeeft voor de scha devergoeding, welke per belangheb bende zou kunnen worden geclaimd. Minister Beerman vroeg zich met betrekking tot dit tussensysteem on der meer af. of dit niet in de regel voor de benadeelde ongunstiger zou zijn dan het aanvaarden van een systeem met beperking van de W.A.- dekking per gebeurtenis. Indien bij voorbeeld als minimum per gebeur tenis is vastgesteld de som van 250 duizend gulden, is dit gehele bedrag beschikbaar, ook indien er slechts één benadeelde is; stelt men echter naast het bedrag van f 250.000,per gebeurtenis de som van bijvoorbeeld f 100.000,per persoon, dan zal een benadeelde niet meer kunnen ont vangen dan laatstbedoeld bedrag. KOPENHAGEN. In Kopenhagen is donderdag bekend gemaakt, dat De nemarken op verzoek van secreta ris-generaal Oe Thant militair per soneel voor 50 vrachtauto's Ier be schikking van de V.N. in Kongo zal stellen. GROESBEEK. Namens de staats secretaris van O. K. en W. is in Groesbeek de technische school met internaat voor minder valide jongens „Werkenrode" geopend. Elektrische luidinstallatie voor toren te Kerkwerve KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND EDE. Dr. P. J. Platteel, oud-gou verneur van Nederlands Nieuw-Gui- nea, i9 als burgemeester van Ede (in Gelderland) geïnstalleerd. ALKMAAR. De 24-jarige motorrij der J. L. uit Den Helder is, toen hij de betonweg bjj Den Oever overstak, dodelijk verongelukt. DEN HAAG. - In honderden ge meenten in het hele land heeft de economische controledienst nagegaan of de bakkers zich hielden aan de broodprijzen, waarover de minister van Economische Zaken en de Ne derlandse Bakkerijstichting op 7 de cember overeenstemming werd be reikt. In acht provincies bleek dat in meer dan een derde van het aantal onderzochte gevallen niet het geval te zijn. DEN HAAG. - Het internationale gerechtshof in het Vredespaleis in Den Haag heeft zich met. acht tegen zeven stemmen bevoegd verklaard een klacht van Ethiopië en Liberia tegen Zuid-Afrika te behandelen. HAARLEM. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben aan de provinciale staten meegedeeld <jlat zij geen inlichtingen kunnen verstrek ken omtrent het tijdstip waarop met de bouw van de Hem-tunnel zal be gonnen worden. Dit tijdstip is voor zover Gedeputeerde Staten bekend is, nog geheel onzeker. HAARLEM. De geneeskundig in- spekteur van de volksgezondheid voor Noord-Holland heeft aan Gede puteerde Staten van deze provincie meegedeeld dat hij vanwege de me dische etiek en het ambtsgeheim van de artsen geen inlichtingen kan ge ven over de vraag of er in deze pro vincie Softenon-baby's zijn géboren. DEN HAAG. Op de kruising van de Middachtenweg en de Gunter- steinweg in Den Haag is de 71-jarige oud-verpleegster A. G. L. M. S. aan gereden door een personenauto. In het ziekenhuis is zij aan haar ver wondingen bezweken. AMSTERDAM. De bij het N.V.V. aangesloten Algemene Nederlandse zer dagen zijn 70.000ste lid inge- Bouwbedrijfsbond (A.N.B.) heeft de- schreven. Het grote ledenverlies, dat vóór de grote bouwstaking van 1960 werd geboekt (het ledental was toen in twee jaar terug gelopen van 68 duizend tot 61.000), is daardoor weer volledig gecompenseerd. De A.N.B. is de grootste bond van bouwarbei ders in ons land, in grootte de twee de bond in het N.V.V. Uitvoering stratenplan te Scharendijke MIDDENSCHOUWEN, 21-12. In de vrijdagmiddag gehouden openbare raadsvergadering van Middenschou- wen memoreerde de voorzitter, bur gemeester S. Francke, met enkele woorden het overlijden van H.K.H. koningin Wilhelmina. Door het ge meentebestuur is 'n adres van rouw beklag verzonden. De raad neemt met instemming kennis van het adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord- Zeeland aan Gedeputeerde Staten van Zeeland over 't ontvverp-Streek- plan Schouwen-Duiveland. Praktisch alle argumenten welke de raad ter kennis van het college van Gedepu teerde Staten heeft gebracht zün ook opgenomen in dit adres. Een voorstel van enkele raadsle den der gemeente Haelen (L.) om het presentiegeld voor één raadsver gadering beschikbaar te stellen voor de aktie „Ons Dorp" wordt voor ken nisgeving aangenomen, daar door de verschillende personen reeds op an dere wijze een bedrag is geschonken. De voorzitter deelt mede, dat in de kosten van elektrifikatie van het herverkavelingsblok van de PZEM is terug ontvangen een bedrag van f 23.689,58 wegens lagere aanlegkos- ten. De raad besluit tot inwilliging van het verzoek van het bestuur der s.v. W.I.K. te Kerkwerve tot het aan brengen van elektrische verlichting in het kleedlokaal op het sportter rein. De raad gaat akkoord met het voorstel van burgemeester en wet houders om bij de woning van de se- kretaris een garage te doen bouwen. wed. J. L. de Kok te Nieuwerkerke. Daar genoemde personen binnen de ophaalkring wonen, besluit de raad op voorstel van burgemeester en wethouders afwijzend te beschikken op de bezwaarschriften. De heren J. der Weduwen en D. van der Wekken zijn van mening naar aanleiding van een opmerking in laatstgenoemd bezwaarschrift dat het aanbeve ling verdient, dat de ophaalkring te Nieuwerkerke (Schutje) wordt her zien, zodat b.v. ook de heer J. Boot Nz. hier binnen valt. De raad besluit met algemene stemmen tot wijziging van de ge meenschappelijke regeling Instituut Ziektekostenvoorziening Ambtenaren Zeeland (I.Z.A.). Salarismaatregel B. en w. worden gemachtigd om aan het gemeentepersoneel per 1 ja nuari 1963 een voorschot toe te ken nen op een ook voor het rijksperso neel toe te passen salarisherziening. Naar aanleiding van een vraag van de heer W. J. de Vrieze in de voorzitter mede, dat het stratenplan vorige raadsvergadering deelt de voor Scharendijke aan de orde is ge weest in een raadsvergadering van 17 april van dit j?ar, waarbij laatst genoemde niet aanwezig was. Of het plan toen ook is behandeld mag wel worden aangenomen. De toren te Kerkwerve zal worden voorzien van een elektrische luidin stallatie. De voorzitter merkt op dat vooral de laatste tijd de noodzaak hiervan zich heeft doen voelen. Woningbedrijf B. en w. hebben een voorstel ge daan aan de raad om te besluiten tot de instelling van een gemeentelijk woningbedrijf. Aanwezig zijn thans 85 woningwetwoningen, verdeeld over twaalf complexen. Door de in stelling van een woningbedrijf wordt een meer doelmatige administratie verkregen. De raad besluit met alge mene stemmen conform het voorstel van burgemeester en wethouders. Vervolgens wordt door de raad vastgesteld een nieuwe verordening op het in gebruik geven van het ge meentelijk verenigingsgebouw te Kerkwerve. De voorzitter licht toe, dat de tarieven in het algemeen de zelfde zijn als in de verordening, welke haar rechtskracht verliest. In behandeling wordt genomen een tweetal bezwaarschriften tegen een opgelegde aanslag in de reinigings rechten, namelijk van C. van Oeve- ren te Brijdorpe en van mevrouw B. en w. hebben zich intussen na der beraden over het stratenplan en wel met name over het punt of het aanbrengen van trottoirs langs de Dgkstraat en Dorpsstraat aanbeve ling verdient. De A.N.W.B. deelt in haar advies mede, dat trottoirs beter achterwege kunnen blijven, wanneer zij niet overal een minimumbreedte van 1.50 meter hebben. Tevens doet de A.N. W.B. bepaalde suggesties ten aanzien van de toe te passen materialen voor wegverharding. De raad is het eeris met de conclusie van burgemeester en wethouders dat trottoirs onder de gegeven omstandigheden beter ach terwege kunnen blijven. Aan de di- rekteur van de Centrale Dienst „Noord-Zeeland" zal worden ge vraagd om nader te adviseren over de aan te brengen wegverhardingen. De raad machtigt burgemeester en wethouders om te onderhandelen jes grond langs de Dijkstraat en de over de aankoop van enkele strook- Dorpsstraat te Scharendijke in ver band met de uitvoering van het stra tenplan Voor een groot gedeelte is de gemeente, volgens het kadaster, reeds eigenaar van deze grond, zodat erfscheidingen zullen moeten worden Bij de rondvraag informeert de verplaatst. heer J. der Weduwen naar de bouw van het nieuwe gemeentehuis. De voorzitter antwoordt, dat de rijks goedkeuring, ondanks bepaalde toe zeggingen, nog niet verkregen is. Feuilleton 20 Jan-Piet werd rood tot zijn haar wortels. „Neeehik heb nog nooit een meisje gehad. Ik.... was er misschien niet voor in de gele genheid zie je enja.... hoe moet ik dat zeggenik heb eigen lijk nooit goed begrepen, hoe zoiets tot stand komtEen enkele keer heb ik me wel eens afgevraagd als één van de employé's zich ver loofde, of ging trouwen - hoe kom je met elkaar in kontakt...." Yvonne keek hem nadenkend aan en schudde toen haar hoofd. Om ieder ander, die zoiets gezegd had, zou ze in een schaterlach zijn uitge barsten, maar deze jongen was nog zo heerlijk naief. „Lees je wel eens boeken, Jan- Piet?" Hij knikte. „Zeker, ik houd wel van lezen". „Wat voor genre prefereer je zo al?" „Och, geschiedenis bijvoorbeeld, vind ik hoogst interessant. En ver halen van ontdekkingsreizigers". Ze knikte opnieuw. „Ja, ja, dat dacht ik al. En de nodige vaklittera tuur. Een romannetje, een liefdes geschiedenis zal je niet liggen, ver-' onderstel ik?" Hij lachte even. „Och neeik ben er wel eens aan begonnen maar dat is niet echt gebeurd en het is soms zo flauw.Ik ben eens begonnen aan een boek over een arm meisje. Thuis hadden ze het niet breedeen groot gezin het meisje ging in betrekking in een warenhuis, om klanten te helpen. door B. J. TEN WESEPE Toen was er een schoonheidswed strijd en op advies van een collega deed ze mee en...." en toen won ze de eerste prijs", vulde het meisje aan, „en er kwam een rijke man in haar le ven en die vroeg of ze met hem wil de trouwen en toen zei ze ja en ze leefden samen lang en gelukkig Jan-Piet keek haar verrast aan. „Ja, zo ging het. Heb je het boek ook gelezen?" Yvonne schaterde. „Welnee, maar zo staat het doorgaans in dergelijke boeken. Goedkope stuiverslektuur. Maar er zijn ook wel betere boeken, geschreven door auteurs van naam. Denk maar eens aan je schoolperi ode: wel eens gehoord van de Ca mera Obsciïra? En Charles Dickens? En de Nederlandse schrijvers en schrijfsters, zoals Willy Corsari, A. M. de Jong, Fabricius, Den Doolaard en nog tal van anderen. Die hebben ook wel liefdesverhalen geschreven, als zijn ze zo uit het leven gegrepen". Hij haalde zijn schouders op. „Best mogelijk, maar het is nu eenmaal mijn smaak niet. Wat zul je er aan doen?" „O nee, dat geeft ook niet. Maar als je in je leven wat meer liefdes verhalen gelezen had, zou jc wel licht ook wat meer weten over het vraagstuk: hoe komen een jongen en een meisje met elkaar in kontakt". „Och, dat is toch allemaal maar fantasie". „Jawel, maar zo kan het ook wel in het leven gaan". Ze drukte haar sigaret uit en startte de wagen. „Kom, we zullen maar weer eens huiswaarts keren. Apropos, kun je rijden, Jan-Piet?" „Neeje hebt het al eens ge vraagd. Ook daarvoor ben ik nooit in de gelegenheid geweest". „Nou, dat is jammer. Maar allé, misschien komt er wel eens een ge legenheid, dat je het leert". Het diner was intiem en gezellig. Mr. de Haas Hagestein was in een zonnig humeur. „Wat drommel", zei hij, wijzend op een stapel avondbla den, „hebben wij de pers even op een dwaalspoor gebracht? Over een half uurtje zal het A.N.P. de volle dige ministerlijst krijgen en de heren journalisten hebben zich verdiept in de mogelijkheden, die het bezoek van een zekere meneer J. P. Jansen uit Arnhem aan de kabinetsforma teur ten gevolge zal kunnen hebben. Kijk eens aan. waarde vriend, iedere krant heeft je foto. Tussen twee haakjes, je staat er keurig op, hoor. Je bent beslist fotogeniek. En ze hebben natuurlijk de gebruikelijke dosis fantasie er bij geschreven. Moet je die koppen eens zien Hij pakte een stapel kranten - „Wel ke richting gaat de formateur uit"? Ja, jongens, dat is voor jullie een vraag en voor mij een weetEn kijk eens hier„Zwenkt mr .de Haas toch over naar de liberale zij de?" Zouden ze wel willen, die grap penmakersEn hier „Nieuwe fi guur uit het bankwezen op de voor grond: De heer J. P. Jansen uit Arnhem gepolst voor staatssekreta- ris van financiën?" Nou, waarde vriend, ze zien beslist wat in je, dat valt niet te ontkennen. Kijk maar eens hier: „Bankdirektcur aan fi nanciën?" Ze zien je al voor direk- teur aan. Ook wel eens leuk. Ja, ja, de heren zullen straks raar op hun neus kijken. Heeft het haasje hun op hét laatste ogenblik toch nog een rad voor de ogen kunnen draaien. Dank zij onze-jonge vriend uit Arn hem". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 5