lÉfS ft r^grÉr^i Rooilijnenregeling en bestemmingsplan werden vastgesteld STAD EN PROVINCIE Foor warmte naar Cote (YAzur Sous f en wrijf KERSTAVOND Saneringsplan kreeg fiat van de raad ZIERIKZEE, 21-12. - In tweede instantie is het saneringsplan van Zie rikzee, cp de vrijdagavond gehouden vergadering van de gemeenteraad, onder voorzitterschap van burgemeester mr. F. Th. DUckmeester, vastgesteld. In ccncreto had deze vaststelling betrekking op de stedebcuwkundige rege ling kom Zierikzee 1961 (bijzondere rooilijnen) en het bestemmingsplan van genoemde stedcbouwkundige regeling. Aan de vaststelling, die met algemene stemmen geschiedde, ging een debat vooraf, dat echter geen wijziging meer bracht in het met argumenten ondersteunde voorstel van b. en w. om onver wijld tot ongewijizgde vaststelling ever te gaan. Wel werd duidelijk gestipu leerd, dat tussentijds partiële wijzigingen van het saneringsplan mogelijk blijven, zodat men bij de uitvoering van het grondplan in de praktijk nog correcties zal kunnen toepassen. De woordvoerder van de P.C.- fraktie de heer Fennema achtte de tegen het plan ingekomen bezwaren niet van dusdanige aard, dat afgezien moet werden van vaststelling. „Klei ne klapjes zullen moeten vallen", al dus deze spreker. Ilü refereerde aan een min of meer gewijzigd plan an nex verzoek tot uitstel van vaststel ling, ingezonden door een groep be langstellenden. (Elders in dit num mer vindt men dit plan afgedrukt. Red.). De suggesties in het plan zijn wel de overweging wahrd, maar voor de fraktie van spreker is er toch geen aanleiding het plan te wijzigen. Me vrouw Van der Werve-Schouls zegde de stem van haar fraktie toe, onder voorbehoud dat gedeeltelijke herzie ningen nog altijd mogelijk blijven. Zij vond het spijtig dat de „groep belangstellenden" zo laat met het plan is gekomen. De heer Dankers noemde het besluit tot vaststelling zeer belangrijk en hij pleitte voor een bezonken oordeel. Het'speet hem dat de raad niet voltallig was bij het nemen er van. Afwezig waren name lijk de heren mr. K. A. Keuning, M. C. Doelman, J. Simmers en J. R. de Boer. De heer Dankers wilde graag een zo groot mogelijke meerderheid voor het plan, want zo is de vraag hoe zal men later hierover oorde len? „Onhoudbare intimiteit" Ons blad citerend sprak de heer Dankers met betrekking tot de toe stand in het te saneren gebied, als van een „onhoudbare intimiteit". Een wijziging van importantie is al eerder in Zierikzee aan de orde ge weest, namelijk aan het eind der middeleeuwen; de naam Breedstraat herinnert daar nog aan. Thans staan we weer voor een nieuw tijdperk en sanering is nodig, al had spreker be zwaren tegen enkele onderdelen van het plan. Zo achtte hij verbreding van de Sint Domusstraat onnodig. Met betrekking tot de gedachte ver dwijning van de gevel op de hpek Lange Groendal, zeide spreker: „be waar wat te bewaren is". Men zal moeten trachten het progressieve in het plan in evenwicht te houden met het conservatieve. Ook deze spreker hoopte op de mogelijkheid van par tiële wijzigingen. De heer Bij de Vaate meende dat in het plan van de „groep belang stellenden" te weinig rekening is ge houden met de kostenfaktor. Hij me moreerde de door de groep gedachte cjporbraak Lange Sint Janstraat-Ba- gijnestraat en achtte zowel de ge dachte waaiervormige brugverbin- ding en/of een brug tegenover de Deltaweg te duur. Bovendien zou zo'n brug de cude kern ontsieren Mevrouw v. d. Werve-Schouls wilde wel een rondleiding door het sane- ringsgebied, onder deskundige lei ding. Antwoord voorzitter De voorzitter onderlijnde dat par tiële wijzigingen van het plan altijd mogelijk zijn. Hij vond het evenzeer spijtig dat de raad niet voltallig was. Ontwikkelt zich later het sanerings- gebied tot een bloeiend stadsdeel dan zal het komend geslacht positief oor delen over het plan; maar ook het omgekeerde is het geval. Belangrijk achtte de voorzitter dat men nu ook aan het werk gaat met het plan, dat enorm van opzet is. Een doorbraak Bagijnestraat achtte de voorzitter een ook estetisch dubieus geval. Hij wees er nog eens op dat het plan maandenlang ter inzage heeft gele gen, zodat een ieder alle gelegenheid heeft gehad om alternatieven in te dienen. Een gefundeerd oordeel over het plan van de „groep belangstel lenden" achtte hij in verband met de late inzending moeilijk, al wil de spreker er wel iets over zeggen. Hij noemde het ingediende partiku- liere plan vooral een verkeersplan. Waar gesproken wordt over snelver keer in Zierikzee is men er naast, want Zierikzee en snelverkeer zijn begrippen, die niet bij elkaar beho ren. Het partikuliere plan gaat ook verder en is ingrijpender (doorbraak Bagijnestraat). Zonder klemmende redenen zou de voorzitter een derge lijke doorbraak niet voor zijn reke ning durven nemen. In het partikuliere plan worden ook allerlei stadsdelen genoemd, die buiten het saneringsplan vallen en het blijft toch gaan om het revalide ren van een ziek stadsdeel, aldus de voorzitter, die niet inzag hoe men ooit de Oude Haven zal kunnen af sluiten voor het verkeer. Dat impliceert ook een verkeers verbod voor Mol en Appelmarkt. Hoe moet men dit realiseren, zo vroeg spreker zich af, die ook dacht aan rcakties van middenstandszijde. Over de gevolgde publiciteitsproce- dure herhaalde de voorzitter dat ie der ook ge-interesseerde vereni gingen als V.V.V. en „Stad en Lan de" volop gelegenheid heeft ge had alternatieven in te sturen. Er zijn echter geen reakties gekomen en met name ook in „Stad en Lande" is een door het bestuur gewenste dis- kussie onder de leden, blijkbaar niet op gang gekomen. Spreker wist niets af van contact tussen de groep en „Stad en Lande". Spreker sloot ech ter de mogelijkheid niet uit in het partikuliere plan genoemde sugges ties over te nemen in het kader van partiële wijzigingen. Het sanerings plan werd daarop aanvaard zonder tegenstemmen. Andere zaken Aan het begin der vergadering deed de voorzitter mededeling van de ministeriële gunning tot de bouw van 26 woningwetwoningen, waar voor de gunning tot dusver Zierikzee nog was onthouden. Het betreft hier woningen van een vergroot type. On der de ingekomen stukken bevond zich 'n schrijven van de burgemees ter van St. Hilaire, in verband met het overlijden van koningin Wilhel- mina. De voorzitter sprak in dit ver band van een goed gebaar van de Franse tweelingstad. Toegestuurd werd de begroting 1963 van het Zweedse Rode Kruis. De bijdrage van Zierikzee bedraagt f 3,per in woner, vermeerderd met f 0,75 in verband met de wachtgeldregeling van het personeel voormalig zieken huis Noordgouwe. Tot regent van het Burger Weeshuis werd benoemd de heer J. J. v. d. Ende. Geen bezwaar ontmoette de verkoop van de kavels grond in Malta t.b.v. „Beter Wonen" voor de bouw van garages. Idem de verkoop van een kavel groot 2.274 centiare van het industrieterrein t.b.v. de Koninklijke Zeelandia N.V. Idem van een kavel groot 12.87 are - van het industrieterrein aan de N.V. Confektiefabriek voorheen G. S. van Dam Co. Een wijziging van de gemeenschappelijke regeling Zweedse Rode Kruis ziekenhuis ging onder de hamer door. Idem de in trekking van het besluit tot een eer ste wijziging van de havengeldver ordening. Dit houdt verband met het feit dat de provincie Zeeland de rechten der gemeente ten aanzien van het eigendom van de haven „De Val" niet langer worden betwist. Een voorstel inzake salarismaatregelen van het gemeentepersoneel (niet- werklieden) kreeg het fiat van de raad. Idem de voorgestelde wijziging van de gemeenschappelijke regeling I.Z.A.-Zeeland. Ook een voorstel tot bevordering van het personeel bij de Centrale Dienst kreeg goedkeuring, alsmede een voorstel (na uitgebracht rapport van de commissie) tot de 13e wijziging van de gemeentebegroting 1962. Rondvraag Bij de rondvraag pleitte de heer Bij de Vaate voor een doorlopende busverbinding Zierikzee-Goes, na de realisering van de Oosterscheldebrug Ter zake bleek het college zich reeds tot de Commissie Vervoersvergun- ningen te hebben gewend. De heer Dankers attendeerde op een puin hoop in de Venkel, waar de ratten „welig tieren". Hij gaf enkele fertili- teitscijfers over deze dartele dieren en drong aan op bestrijding. Wet houders Koetfoets deelde mede, dat eigenaar aanzegging heeft gekregen binnen acht dagen de zaak te zuive ren. Tót slot sprak de heer Fennema het college, voor het vele in 1962 een dankwoord aan het adres van verrichtte werk en wenste de leden gezegende feestdagen. De voorzitter bood wederkerig zijn beste wensen aan in verband met de komende kerst en de jaarwisseling. ZIERIKZEE Waarschijnlijk spoedig ijspret Gelet op de huidige strenge vorst zal heden maandag ochtend de baan van de Zierikzeese IJsvereni ging worden gekeurd. Hoogstwaar schijnlijk zal de baan reeds heden middag kunnen worden opengesteld. Mededelingen hieromtrent kunnen op de gebruikelijke plaats, bij garage Anker, tegemoet worden gezien. Wijziging diensten R.T.M. In het nummer van vrijdag noem den wü de op 24 en 31 december te wijzigen R.T.M.-diensten te weten: Zype A. 16.55; Zijpe V. 17.25; Zijpe A. 18.55; Zijpe V. 19.25. Gemeld werd dat deze diensten een uur werden vervroegd. Bedoeld echter was te zeggen dat deze diensten een uur la ter worden uitgevoerd. KERKWERVE Kersiavond N.C.V.B. De N.C.V.B. vierde het Kerstfeest onder leiding van de presidente, mevr. Francke. Begonnen werd met het Aanvangslied van de Kerstlitur gie, welke verder werd voorgelezen door de dames Lemsom-Vos en mej. Bij de Vaate, afgewisseld met sa menzang. Na de eerste pauze werd een ge dicht, getiteld „De Herders", voor gedragen door mevrouw Hagestein- Rotte, waarna mevr. Rotte-de Oude enkele verzen zong. Mevr. Boot-v. d. Meet las een gedicht. Na samen zang van „Stille Nacht" werd op nieuw gepauzeerd en rijkelijk ge- tracteerd op de weer door vele da mes gebakken cake. Tot slot van de avond las mevrouw Zonneveld-v. d. Koog een mooi en spannend Zweeds kerstverhaal voor. Na nog een ge zamenlijk het „Ere zij God" te heb ben gezongen, besloot de presidente deze mooie kerstavond. SEROOSKERKE Geslaagde Kerstfeestviering Vorige week vierden de plaatse lijke bejaardensociëteit en de Ned. Herv. Vrouwenvereniging gezamen lijk kerstfeest in de grote zaal van het Dorpshuis, welke voor dit doel, door de bestuursleden van de beide verenigingen, op smaakvolle wijze was versierd. De leidster van de be jaardensociëteit, mevrouw Van Lie- re-Saman sprak een welkomstwoord tot alle aanwezigen. In het bijzonder heette zij welkom de plaatselijke predikant ds. Zonneveld en diens echtgenote. Als aanvangslied werd gezongen „Hoe zal ik U ontvangen". Daarna las ds. Zonneveld het kerst evangelie voor uit Lucas II vers 1 tot 20, waarna hij voorging in gebed. Naar aanleiding van Lucas II vers 10a: „En de engel zeide tot Hen „Vreest niet", hield ds. Zonneveld een kersttoespraak. Kerstgedichten werden voorgedragen door de dames Koppenhol en Hanse. Na de thee pauze vertelde de presidente van de Vrouwenvereniging, mevrouw Zon neveld, een boeiend kerstverhaal. Na het gemeenschappelijk zingen van „Stille nacht, heilige nacht" kwam er een einde aan deze sfeervolle middag. WESTERSCHOUWEN Vergadering gemeenteraad Op vrijdag 28 december a.s. zal qen vergadering worden gehouden van de gemeenteraad van Wester- schouwen. Op de agenda staat een voorstel tot onderhandse aanbeste-. ding van een elektro-mechanische installatie voor de rioolwaterzuive ringsinstallatie te Haamstede. De ge meentebegroting, alsmede de begro ting voor 1963 van de gemeentelijke dienst voor sociale bijstand zullen worden aangeboden. Een verder voorstel heeft betrekking op het ver lenen van eervol ontslag aan het hoofd der o.l.-school te Serooskerke. Andere voorstellen hebben betrek king op het verlenen van garantie voor een rekening-courant-overeen komst groot f 75.000,aan te gaan door de Stichting Renesse met de Bank voor Nederlandse Gemeenten, de overdracht van woningwetwonin gen en het verlenen van een subsidie aan de Groene Kruis-verenigihgen. BROUWERSHAVEN Kerst-zangavond Heden - maandagavond - wordt in de gereformeerde kerk aan de ha ven alhier een kerstavond gehou den, aanvang half acht, welke zal bestaan uit zang, declamatie en or gelspel. DREISCHOR Contactavond „Veilig Verkeer" Donderdagavond 27 december aan staande organiseert de afdeling Drei- schor van het Verbond voor Veilig Verkeer een kontaktavond in het Dorpshuis. Op deze avond zullen door Shell Nederland Filmcentrale enige films worden vertoond op het gebied van het verkeer, de motorsport en de luchtvaart. Op dezelfde avond zal aan de geslaagde deelnemers van de gehouden verkeerscursus een certifi- kaat met verkeerssleutels worden uitgereikt. Ook de huisgenoten van de leden en andere belangstellenden worden toegelaten. DUIVELAND Vergadering gemeenteraad De raad van de gemeente Duive- land komt op vrijdagavond 28 de cember a.s. in het gemeentehuis te Oosterland bijeen onder voorzitter schap van burgemeester A. A. van Eeten. De agenda bestaat uit 18 pun ten, o.a. een voorstel tot verkoop van grond industrieterrein te Nieu- werkerk en tot vaststelling van een kampeer verordening. Voorts komt aan de orde een voorstel tot subsi dieverlening aan de dienst voor geestelijke volksgezondheid en tot plaatsing van een lichtmast aan de M. H .de Jobsweg te Oosterland. Voorgesteld wordt ook over te gaan tot instelling van een éénrichtings verkeer voor een gedeelte van de Oud-Heiligeweg. OOSTERLAND Geslaagde inzameling dekens De alhier gehouden inzamelings- aktie van dekens voor de noodge- bieden in Algerije heeft niet minder dan 54 exemplaren opgeleverd, het geen zeker een mooi resultaat ge noemd kan worden. Kerstviering Chr. Meisjsvereniging De Chr. Meisjesvereniging „De Zonnestraaltjes" hebben vrijdag avond in het Herv. 'Verenigingsge bouw hun Kerstfeest gevierd, onder leiding van mevr. Stuij-ter Heide en mevr. Bouwman-van der Reest. De laatste opende de viering met gebed en heette de aanwezige meis jes welkom. Aan de hand van een Kerstliturgie werd het programma verder uitgevoerd met zang en de clamatie. Mevr. Stuij las Lukas 2 en vertelde de Kerstgeschiedenis. Een tweetal meisjes droeg op keuri ge wijze een Kerstgedicht voor. Ten slotte werden door de meisjes kerst bakjes vervaardigd, die ze mee naar huis namen. Mevr. Stuij heeft deze goedgeslaagde Kerstfeestviering ge ëindigd met dankgebed. SIRJANSLAND Kerstviering bejaarden In het fraai versierde Verenigings gebouw werd donderdagmiddag het kerstfeest met de bejaarden gevierd waarvoor grote belangstelling be stond. De bijeenkomst, waarbij voor de eerste maal ook de serveersters aanwezig waren, stond onder leiding van de presidente van het bejaar dencomité, mevrouw De Ronde-Bo- lijn. In haar openingswoord gaf ze een overzicht van het bijna vervlo gen jaar, waarin de heer L. Dorst sr. werd herdacht. Een woord van wel kom richtte de presidente tot me vrouw Heyboer-Stuik, die als orga- niste de deze middag gezongen lie deren begeleidde. Een kerstliturgie werd afgewerkt door de dames Mol-Hanse, Fluijt- Hoogerhuis en De Ronde-Bolijn. Vervolgens las de presidente een spannend kerstverhaal. In de pauze werd koffie met gebak geserveerd. Nadat gezamenlijk gezongen was Ge zang 280 vers 1 sprak de presidente een slotwoord, waarin aan elk dank werd gebracht voor het welslagen van dit feest en waarbij zij de beste wensen uitsprak voor de komende feestdagen. Het was in het bijzonder voor de bejaarden een prachtige middag, waarop met dankbaarheid wordt teruggezien. Allen kregen een traktatie mee. Kerstviering Hervormde Vrouwenvereniging De hervormde vrouwenvereniging te Sirjansland hield vorige week in het Verenigingsgebouw haar Kerst avond, welke onder leiding stond van de presidente mevrouw Van Vliet. Voor deze gelegenheid was de zaal versierd, kaarsen op de tafels verhoogden de sfeer. Nadat geza menlijk enige verzen van Gezang 1 waren gezongen, opende de presi dente de bijeenkomst met gebed. Zij heette hierna allen hartelijk welkom in het bijzonder de organiste, mevr. Heijboer-Stuik en de oud-presiden te mevrouw Van Dienst-Hoogerhuis, die na langdurige ziekte weer aan wezig kon zijn. De door het Ver bond uitgegeven Liturgie werd on der leiding van mevr. Van Vliet voorgelezen door de dames De Ron- de-Hoogerhuis, Bouterse-Wesdorp, Stuik-v. d. Werf, Padmos-Bouman, De Ronde-Bolle en mevr. Van Vliet. Na de pauze met tractatie las mevrouw De Ronde-Bolle een kerst verhaal. Ter afwisseling met het zingen van kerstliederen werden door de dames Stuik-v. d. Werf, Hoogerhuis-v. d. Berg en Bouterse- Wesdorp passende gedichten voor gelezen, terwijl mevr. Hoogerhuis- Bal voor een mooie kerstvertelling had gezorgd. Alle leden kregen als naar gewoonte een geschenk, wat ditmaal bestond uit de zangbundel van Joh. de Heer. Na de uitreiking van de jaartekslen sloot mevrouw Van Vliet deze mooie avond met dankgebed. Traditiegetrouw was er voor de zieken een fruitbakje. HAAMSTEDE Vergaderinrg N.F.O. In hotel Bom werd vorige week een slecht bezochte vergadering ge houden van de N.F.O.-afdeling, on der voorzitterschap van de heer J. P. C. Boot. Inzake de bekende brief van het Groene Kruis werd besloten deze vereniging te bedenken met een kleine gift uit symphatie. De direk- teur van het Boekhoudbureau van de Z.L.M., de heer B. Meyers, hield ring, afschrijving en reservering". De hierna een causerie ever: „Investe- heer M. O. Hanse M.O.zn. sprak een dankwoord namens de landbouwver- eniging „C. et C.", die voor deze ver gadering eveneens een uitnodiging ontving. De heet M. W. Landegent overleden Gisteren - zondagmorgen - is in het Academisch Ziekenhuis te U- tracht op 69-jarige leeftijd overleden de heer M. W. Landegent, in leven een vooraanstaand burger van de Haamsteedse gemeenschap, waarin bij meer dan 25 jaar de functie van penningmeester vervulde van de Oranjevereniging. De heer Landegent was ook geruimte tijd lid van de raad van toezicht van de Raiffeisen- bank te Haamstede en bracht in zijn particuliere leven de graanhandel Gebr. Landegent tot grote bloei. Een deputatie uit de hoogste klassen van de Prinses Beatrix- school alhier heeft de patiënten in het Rode Kruis-ziekenhuis te Zie rikzee verrast met leuke kerst-stuk jes. BURGH Bijenkomst Vogelwacht-NutafdeÜng In samenwerking met het Nut ver gaderde vrijdag in „Het Wapen van Burgh" de Vogelwacht Schouwen- Duiveland onder voorzitterschap vanfc de heer N. H. Lysen, bestuurslid van de Nutsafdeling. Na een welkomst woord herinnerde de voorzitter aan het feit, dat het Nut nog maar altijd drie bestuui-sleden heeft, zodat aan-: meldingen voor een bestuursfunktie welkom zijn. Ter sprake kwam daar op de naamsverandering van de Vo gelwacht in Natuur- en Vogelwacht. Enkele leden wilden de naam be houden zien en meenden, dat de vo- gelbelangen wel eens te veel in ver drukking zouden kunnen komen. Een nadere uitleg van een en, ander zal plaats vinden op een 8 januari aanstaande te houden vergadering. De heer Simon de Waard hield hier na zijn lezing over Turkije, verlucht met fraaie dia's. Na de pauze ver toonde de eminente spreker 'n kleu renfilm over het door hem bereisde gebied. BURGH-HAAMSTEDE Openstelling ijsbaan IJs en weder dienende zal de ijs baan te Burgh van de ijsvereniging „Burgh-Haamstede" voor de schaats- lustige leden morgen - Eerste Kerst dag - geopend zijn. Dodelijk ongeval te Noordwelle NOORDWELLE, 21-12. Bij restau- raliewcrkzaamhedcn aan de Neder landse Hervormde Kerk in Noord- wcllc, gemeente Westerschouwen, is vrijdagmorgen de 63-jarige metse laar C. van der Velde uil Seroosker ke door een stuk balk getroffen en zo ernstig gewond, dat hjj ter plaatse is overleden. De heer Van der Velde was in dienst van het aannemersbe drijf Bom te Burgh. MARKTBERICHTEN Eicrprijzen V.E.C.E. In de periode van 17 december tot 22 december werd door de Coöpera tieve In- en Verkoop Centrale voor Eieren uitbetaald f 2,26 per kg. Voor vuilschalige on gewassen eieren werd één cent per stuk minder uitbetaald. Éfcg? Voor wie dc laatste jaren in Nederland gebleven is: zo kan het ook aan het strand zijnMaar om het in december zo behaaglijk te hebben, moet U toch naar de Cote d'Azur gaan, waar het nog steeds mogelijk is een spelletje in zee te speleti gevolgd door een zonnebad. Wij onderwerpen ons wel aan oprukkende koudefronten en depressies HET CIRCUIT VAN SCHOUWEN EN DUIVELAND vindt iedere dag plaats in onze drukkerij, .vaar wij wedijveren hel drukwerk zo snel mogelijk Ie kunnen afleveren LAND- EN TUINBOUW Samenwerking en bedrijfsvorm DEN HAAG, 21-12. Onder de ver antwoordelijkheid van de commissie nieuwe bedrijfssystemen is aan de minister van Landbouw een nota over samenwerking en bedrijfsvorm in de landbouw aangeboden, samen gesteld door ir. C. M. Hupkes van het proefstation voor de akker- en weidebouw. De commissie wil hier mee bijdragen tot de gedachtenvor- ming over de toekomstige struktuur van de Nederlandse landbouwpro- duktie. ZIERIKZEE TELEFOON 2255 De Algemene Vergadering heeft machtiging verleend het werk dei- Verenigde Naties in Kongo voort te zetten tot 30 juni aanstaande. De hiervoor maximaal uit te geven kos ten zijn vastgesteld op tien miljoen dollar per maand, waarvoor zal wor den geput uit de obligatielening der Verenigde Naties van 200 miljoen dollar. De eerste Amerikaanse afgevaar digde bij de Verenigde Naties, Adlai Stevenson, heeft zondag voor de Amerikaanse televisie gezegd, dat de Sowjet-Unie na de Cubaanse crisis en de Chinese aanval tegen India op menig diplomatiek gebied een be moedigende zelfbeheersing en „ver antwoordelijkheidsgevoel" aan de dag gelegd heeft. UW ZOONTJE VERMAAKT ZICH KOSTELIJK Uw buren zullen het echter minder leuk vinden, want hij heeft de krant te pakken die U hen beloofd hebt. Neem daarom een abonnement op de ZIERIKZEESCHE NIEUWS BODE APELDOORN. Op de Oude Zwol- seweg in Apeldoorn is de 49-jarige F. B. M. uit Apeldoorn dodelijk ver ongelukt. De heer M. liep met zijn echtgenote te wandelen en werd ge grepen door een hem achterop ko mende auto. Hij werd enige meters meegesleurd en in een langs de weg daarbij ernstige verwondingen op en lopende sloot geworpen. Hij liep overleed op weg naar het ziekenhuis. RAALTE. De 19-jarige H. A. uit Middel (gemeente Olst) is in Raalte door een vrachtauto overre den cn om hot leven gekomen. ARTSENDIENSTEN KERSTMIS (25-26 december) ZIERIKZEE: dokter W. Bontkes, telefoon (01110)- 2280. MIDDENSCHOUWEN dokter J. L. Bi'aber, Dreischor, tele foon (01112)-280. OOSTERLAND-BRUINISSE: dokter K. van Leeuwen, Bruinisse, telefoon (01113)-280. DIERENARTS dokter C. J. H. Scheuerman, Zierik zee, telefoon (01110)-2180. Ingezonden mededeling Uw verkoudheid van neua. keel of borsl weg met Het was iti 1929. Een bijzonder jaar, een bijzondere kerstmis. Alles wat aan prentbriefkaartenroman- tiek tot ons kwam of nog tot ons zal komen, werd werkelijkheid op de avond van de eerste kerstdag van dat jaar. Een middag lang hing een loodgrijze lucht over de wereld. Veelbelovend lieten de compacte wolken zo nu en dan enkele vlokken vallen. Uit de luidspreker - die stond nog los op de radiokast - waren trouwens voor jeugdigen wel heel bijzondere klanken te vernemen. Zware sneeuwval verwacht. Sneeuw in hoeveelheden, die alleen de Harz kent of Tirol. Nu - eindelijk - was Nederland, was Schouwen-Duive- land aan de beurt. Tegen het vallen van de donker begon ook die einde loos schijnende miljardendans der vlokken, voortgezwiept in een oog verblindende dwarreling door een stevige wind. Het was „kurkdroge" sneeuw, xoant. er zal ook heel wat vorst in de lucht. De sneeuw werd uit een overvolle hoorn des over- vloeds over de stille dorpen en de kale, koude landen heengestrooid. De vlokken dansten een woest spel rond de schaarse petroleumlampen in de straten. Alle geluiden waren gedempt: uit de huizen straalde wat zacht schijnsel Het was kerstavond en een reizende groep kerstfeest vierders was op weg naar ergens in Duiveland, waar zoete zondags- schoolkindertjes zaten te wachten op de Blijde Boodschap en de „kos- sewaegens", want die hoorden er eveneens bij. De organisatoren van het feest moesten uit Zierikzee ko men en ze deden het ook die dappe re liên, ivant een beetje veel moed was er wel voor nodig. Natuurlijk was de auto over tijd, maar einde lijk kwam hij toch als een geheim zinnige poederwitte schildpad heel voorzichtig aanschuiven. De chauf feur had het zwaar gehad, want hoe romantisch ook, het was weer om de hond in huis te houden. Toen moest het nog verder over de ge vaarlijke wegen dieper Duiveland in. Daar ivaren geen landen meer, geen wegen, geen slotenalles was dekt met een witte ivade. Toen het sneeuwen even wat minder werd zijn we uit de auto gegaan en in die luisterende stilte van de wijde witte wereld was het alsof kerstmis dui delijker sprak. Het was sereen en adembenemend van stilte en schoon heid. De chauffeur had het zwaar en was niet zo romantisch. Hij schoof de auto voorzichtig meter voor meter naar het doel Uit de - vensters van het gebouw kwamen vriendelijke lichtstralen de reizigers, eindelijk - na een barre tocht - te gemoet. Het was een mooie kerst avond. Misschien wel de mooiste. Of maakt de herinnering cr dat al leen maar van? EILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 2