DE ZIERIKZEESCHE COURANT AKKOORD OVER HERVORMING WESTERSE DEFENSIE Rust in Broenei Uitkeringen zoutschade zijn „inkomen" wa r tm DE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Zierikzee. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. Vrijdag 21 december 1962 119e jaargang No. 19299 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 In dit nummer: Sclioolafscheid te Haamstede Overleg Kennedy-MacMillan DE STRIJD IN BROENEI NASSAU (Bahama-ellanden), 20-12. Donderdag is te Nassau, de hoofd stad van de (Britse) Bahama-eilan- den, van welingelichte züde verno men dat president Kennedy en eer ste minister Macmillan heden (vrij dag) een overeenkomst hopen te te kenen, waarbij Groot-Brittannië de beschikking zal krijgen over de duik bootraket Polaris in plaats van de door vliegtuigen af te vuren Sky- boltraket. waarvan de vervaardiging in de praktijk te kostbaar is geble ken. Macmillan heeft voor heden (vrij dag) een bijeenkomst van het Britse kabinet bélegd, teneinde 'zijn minis ters bijzonderheden over het ver wachte akkoord te kunnen meede len. Van dezelfde zijde wordt nog ver nomen dat er geen volledige over eenstemming tussen Groot-Brittan nië en de Verenigde Staten bestaat over de vraag of de produktie van de Skybolt moet worden gestaakt. Kennedy en Macmillan hebben, nadat zij donderdag opnieuw over dit vraagstuk hadden gesproken, de Britse en Amerikaanse minister van landsverdediging. Thorneyeroft en Mcnamara, opgedragen de tekst van een overeenkomst oo te stellen. De ministei-s zullen hierbij door deskun digen worden bijgestaan. De overeenkomst zal, tiaar ver luidt, sterk tot in bijzonderheden afdalen. Men verwacht dat zij zowel door het Britse parlement als door het Amerikaanse con gres zal moeten worden bekrach tigd. LONDEN, 20-12. Nigel Fisher, on derminister van koloniën, heeft don derdag in het Britse Lagerhuis een overzicht gegeven van de toestand in het protectoraat Broenei in Noord Borneo. Het georganiseerde verzet van de opstandelingen in dat gebied is ge ëindigd, de orde is voor het grootste deel hersteld en er is een voldoende grote macht bijeengebracht om te gen het overblijvende verzet op te treden. Alle belangrijke centra in Broenei en de betrokken gebieden van het naburige Serawak zijn ge zuiverd. Het leven herneemt zijn normale loop in de steden en dor pen en de opstandelingenactiviteit is vrijwel beperkt tot bepaalde ge bieden daarbuiten. Kersttoespraak koningin DEN HAAG, 20-12. H.M. de. Ko ningin zal zich op eerste kerstdag om 13 uur via beide zenders in een kersttoespraak tot het Nederlandse volk richten. In aanwezigheid van de koninklij ke familie heeft donderdag in paleis 't Loo te Apeldoorn de jaarlijkse kerstfeestviering voor het personeel plaats gevonden. Als gevolg van het overlijden van koningin Wilhelmina droeg de viering dit jaar een beslo ten karakter. Er bestaat weinig twijfel aan dat Kennedy het geheel eens is met Macmillan. dat stopzetting van de produktie van de „Skybolt" voor Engeland géén belemmering kan zijn om een zelfstandige, over kernwa pens beschikkende strijdmacht, in stand te houden. Vernomen wordt dat een der bre dere aspekten van de overeenkomst wordt gevormd door het punt, hoe een kernzwaard der Westerse mo gendheden onder de N.A.V.O.-over- kapping kan worden gebracht. Dit zou overigens in een periode moeten geschieden, die volgens de genoemde welingelichte zegslieden wel tien jaar zou kunnen bestrijken. Men komt hierbij tot de slotsom dat, indien inderdaad een overeen komst tot stand komt, waarbij dan Groot-Brittannië de beschikking over de „Polaris"-raket krijgt, Engeland in elk geval tot in het begin van de jaren zeventig de beschikking zal houden over een eigen kernzwaard. Men wees er donderdag te Nassau van welingelichte zijde nog op dat het Britse kernzwaard reeds in ster ke mate ter beschikking staat van de N.A.V.O., omdat het verbonden is met de Amerikaanse kernwapen strijdmacht. Volgens dezelfde zegslieden heb ben Kennedy en Macmillan zich, ge durende hun verblijf in Nassau, nog niet met andere Europese mogend heden dan Engeland over dit onder werp verstaan. DEN HAAG, 20-12. De uitkering „regeling afkoop zoutschade-oor- Icgsschade" wordt voor de heffing van de inkomstenbelasting inder daad als inkomen beschouwd, doch tegenover deze belastbaarheid van de uitkeringen staat de aftrekbaar heid van de herstclkosten. Dit antwoordt de heer van den Berge, staatssecretaris van financiën mede namens de minister van volks huisvesting en bouwnijverheid mr. J. van Aartsen, op vragen van het Tweede Kamerlid, de heer van der Peijl (c.h.u.). Het gaat naar het oordeel van de staatssecretaris te ver, als feit aan te nemen, dat elk herstel van zout schade slechts een tijdelijk karakter draagt. Als het herstel zich over meerdere jaren uitstrekt, dan wordt het met deze omstandigheid bij de belastingheffing rekening gehouden op deze wijze ,dat zowel bij onder nemers als bij particulieren de ver- goeding en de herstelkosten zoveel mogelijk in een zelfde jaar tegen over elkaar worden geplaatst., aldus het antwoord. Nota inzake reclame t.V. Vrachtauto tegen trein DEN HAAG. 20-12. Indien de re clame-televisie slechts in beginsel, maar niet in de praktijk voor nage noeg iedere onderneming openstaat, zullen slechts weinig bevoorrechten van deze functioneel volledige re clame profiteren. Dat deze bevoor rechten vooral de internationale concerns zullen zijn ligt voor de hand. Dit wordt o.m. door vele leden op gemerkt in het eindverslag van de bijzondere commissie uit de Tweede Kamer, belast met de voorbereiden de behandeling van de nota inzake de reclame-televisie. Verscheidene leden van deze com missie verklaarden, dat zij zich in grote lijnen aansloten bij de in de memorie van antwoord ontwikkelde gedachten. Zij waardeerden het, dat in de memorie sterker dan in de nota de nadruk is gelegd op de cul turele aspecten van het vraagstuk. Deze opmerkingen werden door een aantal leden, behorende tot verschil lende fracties, onderschreven. Eerst nu is bekend geworden, dat dinsdag op 160 km. van Ayacucho, in het centrale Andesgebied, een autobus van een hoogte van 45 me ter in een rivier is gestort. Een meisje van twaalf jaar is de enige overlevende van de ramp, die 28 per sonen het leven heeft gekost. Een beeld van de bouu? van de nieuwe sluis bij de Prins Bernhard sluis bij Tiel. Op de foto zien we de bouwput voor de constructie van het sluishoofd van gewapend beton. Na het gereedkomen van deze sluis wordt hierover een brug gebouwd van voorgespannen beton, naast de reeds bestaande brug, zoda* het verkeer dan over twee bruggen het sluizencomplex kan passeren. Op de foto is een deel van de bestaande brug nog juist zichtbaar. UTRECHT, 20-12. Het treinver keer tussen Winterswijk en Terborg is donderdagmiddag ruim> een uur gestremd geweest nadat een vracht wagen even voor half vier op een niet beveiligde overweg tegen de trein uit Winterswijk was gereden. De schade aan de auto was vrij groot. Persoonlijke ongelukken heb ben zich niet voorgedaan. Première verzetsfilm „De overval" ROTTERDAM, 20-12. In aanwe- zigheid van premier de Quay en de staatssecretarissen Bot en de Jong is donderdagavond in het Tuschinsky Theater te Amsterdam de nationale première gegeven van de verzets film „De Overval". Tegelijk werd deze nieuwe Nederlandse speelfilm in 17 andere bioscopen in de voor naamste steden van ons land in rou latie gebracht. De voorstelling werd voorts bijgewoond door de burge meester van Leeuwarden en oud leden van de K.P. Friesland, die op 8 december 1944 de unieke overval pleegden op de strafgevangenis te Leeuwarden en daaruit ruim 50 po litieke gevangenen bevrijdden, van wie velen in levensgevaar verkeer den. Het was een van de meest ge slaagde operaties uit de geschiedenis van de Nederlandse illegaliteit. De Duitsers namen destijds geen repre saillemaatregelen. De idee en het oorspronkelijk scenario van „De Overval" zijn van dr. L. de Jong, directeur van het rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie. De film werd geregisseerd door de Brit Paul Ro- tha, die o.m. de filmbiografie over het leven van Adolf Hitler maakte. De strijd van de opstandelingen in Broenei op Brits onderworpen. Alleen bij Seria is nog een haard van Noord Borneo nadert zijn einde: op praktisch alle plaat- iwrzet, welke door mannen van het eerste bataljon van sen zijn de opstandelingen weer aan het Britse gezag de „Queen's Own Highlanders" wordt aangepakt. Nederlandse landbouw heeft technische voorsprong EINDHOVEN, 20-12. De Nederland se landbouw heeft technisch en eco nomisch een enorme voorsprong op de landbouw elders. De schaduw zijde is dat dit leidt tot beschermen de maatregelen in andere landen. De E.E.G. zal echter onze export gunstig beïnvloeden. Dit zei de minister van landbouw en visserij, mr. V. G. M. Marijnen, donderdagmiddag in Eindhoven op een bijeenkomst van de Noord-Bra bantse Christelijke Boerenbond. Hij zei verder onder meer dat het liberale beleid van enkele tientallen jaren geleden is vervangen door een uitgebreid complex van maatregelen die de landbouw positief beïnvloe den en hij wees op de bevordering van een zo rationeel mogeliike pro duktie via indirecte weg, door on derwijs, door uitvoering van tech- nisch-agrarische werken, enz. In dit verband moet de bedrijfsvoering zo efficiënt mogelijk zijn. De ontwikkeling van de E.E.G. zal in toenemende mate een strikt na tionaal landbouwbeleid uitsluiten en dit zal tenslotte onze export gun stig beïnvloeden. Kraanschip voor India SCHIEDAM, 20-12. Op de werf van Holland Cranes, vennoot werf Gusto te Schiedam, is donderdag morgen een kraanschip voor India te water gelaten. De doopplechtig heid werd verricht door mevrouw R. K. Tandon, echtgenote van de ambassadeur van India in ons land. De hoofdafmetingen van deze zelf- varende stoomgedreven kraan zijn 55 X 17,40 X 4,30 m. De hoofdhijs heeft een capaciteit van 60 ton bij een vlucht van 25 m. Het kraanschip kan een snelheid halen van 10 kno pen. G.S.W.-hancIarbeiders DEN HAAG, 20-12. De staatsse cretaris van sociale zaken en volks gezondheid heeft de gem£fentebestu- ren in kennis gesteld van een reeds aangekondigde beschikking, die een uitbreiding inhoudt van de wer kingssfeer van de gemeentelijke so ciale werkvoorzieningsregeling voor handarbeiders (G.S.W.-regeling). De beschikking schept de moge lijkheid om onder zekere voorwaar den ook personen tot de G.S.W.-re geling toe te laten, die op den duur aan de in de praktijk gehanteerde prestatie voorwaarde van een derde van een redelijke minimum-prestatie in het vrije bedrijf zullen kunnen voldoen. De beschikking treedt op 1 janu ari in werking. President Tito van Zuid-SIavie is donderdag uit Kiev naar zijn land teruggekeerd na een bezoek van ruim twee weken aan de Sowjet- Unie. De algemene voorzitter van de N.C.B., de heer Zegers, vroeg de re gering om de landbouwproblemen nationaal tot een oplossing te bren gen. „Wij willen niet, voordat over zeven jaar de E.E.G. volledige wer kelijkheid zal zijn, vele ons inziens economisch verantwoorde bedrijven financiëel ten onder zien gaan". In gracht verdronken BOLSWARD, 20-12. Donderdag morgen is te Bolsward de zesjarige Rienk de Groot door verdrinking om het leven gekomen. Het kind was 's morgens om half acht, toen het nog donker was, met een boodschap naar zijn tante ge stuurd. Hij keerde daarvan niet te rug. De ongerust geworden moeder ging informeren en toen bleek dat het kind nimmer op het aangewezen adres was geweest. Ongeveer drie uur later zag de concierge van het verenigingsgebouw Het Convent in de stadsgracht het stoffelijk over schot. Eurovisie-kerstprogram HILVERSUM, 20-12. Het kerst- groetenprogramma dat de Eurovisie via de satelliet Relay naar de Ver enigde Staten wilde overzenden, doch dat wegens de onvoldoende sterkte van de batterijen van de sa telliet op de band is vastgelegd en door de lucht naar Amerika wordt overgebracht, zal zaterdagmiddag om drie uur door de N.T.S. worden uit gezonden. Het ongeveer twintig mi nuten durende programma is samen gesteld uit kerstflitsen uit Oosten rijk (Oberndorf), Frankrijk (Parijs), Spanje (Barcelona), Denemarken (Kopenhagen) en Italië (Rome). De regie berust bij het technisch cen trum van de Europese Radio-Unie te Brussel. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 21-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Terwijl in grote delen van centraal en noord-Europa een hevige koude heerst, is boven de Britse ei landen en een groot deel van Frank rijk zachte lucht aanwezig. Neder land bevindt zich in het overgangs gebied van de twee weertypes, het geen onder meer bleek uit de tempe ra tuurverdeling in ons land in het noordoosten temperatuur om 't vries punt in het zuidwesten, midden en zuiden van het land temperaturen van 6 tot 8 graden boven nul. Nadat de scheidingslijn van de 'twee lucht soorten aanvankelijk snelle vorde ringen in oostelijke richtingen maak te, kwam daar vanmorgen een aan zienlijke vertraging in. Aangezien grote luchtdrukstijgingen in onze omgeving er op wijzen dat de win den zwakker zullen worden moet rekening worden gehouden met. het feit. dat de scheidingslijn de komen de dertig uur vrijwel niet meer van plaats zal veranderen. Dit houdt in dat het in het. noordoosten van het land kouder zal zijn dan in de rest avn het land. Verder nemen de neer slagkansen af, terwijl de mistkansen groter worden. In verband met het ontbreken van een tweede postbestelling op maandag 24 december a.s., zal ons blad 's morgens wor den uitgegeven (in plaats van 's middags). DE DIRECTEUR Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Met geloof bereikt men mis schien heel weinig, maar zon der geloof helemaal niets. BILT Minder wind Verwachting tot zaterdagavond: Zwaar bewolkt met enkele opklarin gen, hier en daar mist en aanvanke lijk nog plaatselijk een bui; zwakke tot matige wind; iets lagere tempe raturen met in het noordoosten van het land overwegend lichte vorst. 22 dec. Zon op 8.46, onder 16.31. Maan op 3.37, onder 14.21. 23 dec. Zon op 8.47, onder 16.31. Maan op 4.43, onder 14.44. 24 dec. Zon op 8.47, onder 16.32. Maan op 5.50, onder 15.11. Nieuwe maan: 26 dec. te 23.59. HOOG WATERSTANDEN ZIERIKZEE: 22 dec. 23 dec. 24 dec. 12.02 v.m. 0.49 v.m. 1.39 v.m. BROUWERSHAVEN 22 dec. 11.44 v.m. 23 dec. 0.14 v.m. 24 dec. 1.01 v.m. Doodtij: 21 dec. n.m. 12.58 n.m. 13.51 n.m. n.m. 12.37 n.m. 13.23 n.m. AMSTERDAM. Voor het film- en bioscoopbedrijf is 1962 een moeilijk jaar geweest. Het bioscoopbezoek heeft zich wel ongeveer op hetzelfde niveau als in 1961 weten te hand haven, maar de nog steeds voort gaande stijging van de bedrijfslasten oefent een zware druk uit op de ex ploitatierekening van de bioscopen. Dit vermeldt het jaaroverzicht, van de Nederlandse Bioscoopbond. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1