Senegal verspeelt krediet KNAP SNEL WEER OP Rijdt veilig met Melk Vrachtauto ramde schuur te Dreischor Verenigde Staten bezorgd over Kongo 1962 loopt ten einde BUK DOOR HET WERELDVENSTER Waarom het conflict tussen de Senegalese premier Dia en de volks vertegenwoordiging precies gaat, is van minder belang dan dat de aan het parlement verantwoording ver schuldigde premier deze collectie he ren met behulp van de troepen zijn wil op tracht te leggen. Dit omdat het ernaar uitzag dat veertig van de zestig afgevaardigden voor een mo- fie van afkeuring tegen het pas ge restaureerde kabinet zouden stem men. En de heer Dia wenst zich niet naar huis te laten sturen. De hoop dat de natuurlijke gang van zaken wordt hersteld en Dia dus genoopt wordt zijn hoed te pak ken, berust bij de zeer gematigde president Leopold Senghor. Maar of hij ertoe in staat zal zijn, moet nog blijken. In ieder geval is weer eens duidelijk geworden, dat het niet mo gelijk is zonder meer een model van de westerse democratie in west- Afrika uit te tekenen, het te bezet ten met de daarvoor gekozen lieden en dan zonder haperingen een nieu we staat te laten draaien. Zo'n staatsbesteld heeft tijd nodig om zich te ontwikkelen naar de aard van het volk waaronder het besef van de konsekwenties van een der gelijk systeem ook moet leven. En dal besef ontbreekt bij de Afrikaan se volken die nog dicht staan bij de machtsbegrippen die in het samen leven der stammen de hoofdrol spe len. Dat kan men trouwens niet al leen in Senegal constateren. Er is geld nodig In het conflict spelen factoren van allerlei aard mee, maar een hoofd zaak is toch wel de economie. In Dakar als elders onder de jonge staten van west-Afrika - men denke aan Ghana - lijdt men onder het euvel dat voor de ontwikkeling van het land grootscheepse investering van kapitaal nodig is. Dat is binnen eigen grenzen niet voorhanden en het moet dus uit de V.S., Engeland en in dit geval vooral uit Frankrijk komen. In deze landen kijkt men echter voor men de beurs openmaakt graag waarin men zijn geld eigenlijk steekt. De geldschieter moet enig vertrou wen hebben dat hij al investerende niet zijn kapitaal kwijt raakt door een als nationalisatie gecamoufleer de onteigening. Dat noodzaakt de Afrikaanse regeringen alles te doen wat deze potentiële investeerders, waaronder men bovendien nog een aantal internationale instituten kan rangschikken, vertrouwen te geven dat hun uitgaven zakelijk verant woord zijn. Het is geen wonder dat dit ver trouwen niet zo gemakelijk geschon ken wordt, want voor vele inwoners van de jonge staten is de aanblik van buitenlandse plantages en fa brieken een ergernis. In woord en geschrift - en waar het kan met de daad - propageert men dan deze za ken te nationaliseren tegen een uer- goeding die weliswaar eerlijk be doeld kan zijn maar daarom weinig aantrekkelyks heeft, want 20 hoog staan de Westafrikaanse valuta's niet aangeschreven. Komt de wijze uit het oosten In die kringen belijdt men daar om vaak het vertrouwen dat uit het communistisch blok een massale hulp zal komen, een geloof dat Mos kou wel beloont met schone woor den maar in veel geringere mate met daden, waarbij de daden overi gens door nog meer woorden wel zoveel glans krijgen, dat ze de ge lovigen imponeren. Dat zijn factoren waartegen het vertrouwen van westerse geldschie ters die voor eigen risico werken, niet best bestand is. En derhalve verkommert de economie van de jonge staten vaker dan ze bloeit, blijft ze drijven op de zeer ondege lijke dobber van steeds slechter be taalde grondstoffen en ontbeert ze de mogelijkheid fabrikaten waarin ook arbeidskracht de prijs bepaalt, voordelig uit te voeren. Om deze redenen onder meer is tegen de vertrouwenwekkende pre sident Senghor onder leiding van Dia heftig geageerd. Door de gebeurte nissen in het parlement in Dakar is aangetoond dat wel de meerderheid achter de president kan staan, maar dat een minderheid het door diens langzame beleid gekweekte krediet gemakkelijk kan verspelen. Ingezonden mededeling Voor hoofdpijn, migraine, verkoudheid, griep, reumatiek, spit, ichias, kiespijn, zenuwpijn en menstruatiepijnen hebt U een anlineuralgicum met zeer grote pijn stillende kracht nodig. Dat is Togal. Bij apoth. en drog. Togal 0,95; 2,40; 8,88. Schoolkorfbal kwam ter sprake op SDKB-vergadering Tijdens de vorige week gehouden najaarsvergadering van de Schou- wen-Duivelandse Korfbalbond - zie voor het verslag ook ons nummer van dinsdag - is o.a. uitvoerig van gedachten gewisseld over 't school korfbal. De voorzitter bracht uitvoerig naar voren dat het onderwijzend personeel niet meer het enthousias me voor de korfbalsport kan op brengen als 40-50 jaar geleden, „daar men zich steeds meer en meer ambtenaar is gaan voelen". Ondanks het feit dat de subsidie van de K.N. K.B. een aflopend karakter vertoont, drong de vergadering er toch op aan de schoolkorfbaldag in stand te houden. De heer W. v. d. Maas (Zee meeuwen) zag graag de mogelijk heid onder het oog gezien om deze dag in drieën te splitsen, nl. in de Westhoek, Duiveland en Zierikzee. De competitieleider, de heer J. de Wit, memoreerde met vreugde dat de competitie een vlot verloop heeft gehad, al blijven er op verschillende punten nog wensen welke nog niet konden worden gerealiseerd. In de eerste plaats dacht hij hierbij aan het aantrekkelijker maken van de competitie-indeling waarvan de le klas gedurende een reeks van jaren reeds zorgen biedt. Nu de ontslui ting van ons eiland met rasse schre den zijn verwezenlijking begint te naderen, brengt dit met zich mee dat er eindelijk, na een isolement van bijna 35 jaar, het isolement kan worden verbroken. De mogelijkheid dat in 1964 een ander gezicht kan worden gegeven aan de korfbalsport op Schouwen-Duiveland is dan aan wezig, maar de tijd om met de voor bereidende werkzaamheden te be ginnen is nu aangebroken. Een af wachtende houding aannemen kan Ingezonden mededeling Mist, gladheid, duisternis. En soms alle drie tegelijk. Man achter't stuur, denk aan melk. Melk houdt fit, spitst ogen en oren, verhoogt concentratie- en reactievermogen. Drink een glas extra, thuis of onderweg. Is verstandig. Is veilig. Is nog lekker óók. wel verlies maar nooit winst opleve ren, aldus de competitieleider, die de verenigingen adviseerde mede een duidelijke richtlijn te bepalen. Weer terugkomend op het jongste korfbal seizoen tleelde hij mee dat ruim 20 maal een scheidsrechter zonder enige kennisgeving niet kwam opdagen. Gelukkig viel na een vermanend woord van de voorzitter een verbe tering te constateren. Op 31 maart werd met de competitie gestart, ter wijl op 1 september de laatste van de 244 wedstrijden werd gespeeld. In totaal namen 25 senior- en 12 ad- spiranten twaalftallen aan de com petitie deel. Dank bracht hij aan de wedstrijd-secretarissen en het corps scheidsrechters voor hun medewer king. De kampioensprijzen Hierna ging de heer de Wit over tot het uitreiken van de kampioens- prijzen: Burgh (le klas), Burgh II (2e klas), WIK II (2e klas), WIK III (3e klas), Burgh A (adspiranten kam pioen S.-D.) en SKNWK (groep II), Vervolgens deed de competitieleider nog mededelingen over de micro competitie waarmee in de le helft van januari een aanvang gemaakt zal worden. Het ligt in de bedoeling de le helft hiervan te Nieuwerkerk te laten spelen, terwijl de 2e helft te Zierikzee in het nieuwe gymnas tieklokaal zal plaats vinden. Op twee nog te bepalen zaterda gen wordt een adspiranten-toernooi georganiseerd. De secretaris, de her A. P. Drijgers, behandelde hierna bij afwezigheid van de heer K. Jong man het onderwerp „Jeugdwerk in de verenigingen". Veel verenigingen kampen met een tekort aan kader. Onder het motto „Hoe leert men korfbal" zal een uit zes lessen be staande cursus worden gehouden, in het najaar gevolgd door een cursus „Wat te doen met de leden in de wintermaanden?" Het invoeren van identiteitsbewij zen vond bij de vergadering geen warm onthaal. Op de jaarvergade ring komt hierover een nieuw be stuursvoorstel. Op voorstel van de heer Ooms werd besloten de redac tie van de S.D.K.B.-er te laten be staan uit vier personen, komende uit de Westhoek, Duiveland, Zierik zee en Brouwershaven. Een reiidierkudde GENNEP, 18-12. De kudde rendie ren, die op 12 september onder de hoede van een aantal Lappenfamilies in ons land is aangekomen, onder meer om op te treden in een film over de papierfabricage, is door de fabriek te Gennep (N.V, Papierfa briek Gennep), die de Lappen en hun dieren naar Nederland had uitgeno digd, overgedragen aan Ouwehands Dierenpark te Rhenen. De rendieren zullen hier tijdelijk verblijven, in af wachting van het resultaat van on- •derhandelingen met de Stichting Utrechts Landschap over een plan om voor de dieren een terrein van ongeveer twee hectaren bij Rhenen beschikbaar te stellen, dat voor wandelaars toegankelijk zou zijn. LEKKERLAND-EXPRESfizaeve* ivaazd. LEKKERLAND chocoladekorrels Die z-ijn lekker Ingezonden mededeling Voor <le derde keer DREISCHOR, 19-12. Een zware vrachtauto van de firma Vaane uit Scharendyke is de dupe geworden van het gladde wegdek op het kruis punt Bogerdweg-Slotstraat-Stoof- weg te Dreischor en met flinke snel heid ingereden op de stenen schuur van de heer C. N. Steenland. De auto kwam met een harde klap tot stilstand, waardoor vele bewo ners in de vroege morgen werden opgeschrikt, terwijl de chauffeur met een flinke schrik vrij kwam. Of schoon de muur niet onder de zware druk is bezweken, vertoont zij toch grote scheuren, terwijl het metsel werk ook gedeeltelijk werd ontzet cn gesloopt zal moeten worden. De materiële schade zal derhalve on geveer anderhalf duizend gulden be lopen. Ook de auto werd vrij ernstig beschadigd, maar kon haar reis naar Hillegom na een korte onderbreking voortzetten. Dag en nacht gaat het verkeer over het gevaarlijke kruispunt ter plaatse en boven alle verwachting gaat dat passeren van het kruispunt vrij goed. Wanneer men echter niet goed op de hoogte is van het gladde wegdek ter plaatse, loopt men een groot gevaar dat men plotseling tot de nuchtere werkelijkheid wordt ge roepen, door met de harde straat klinkers ter plaatse in aanraking te komen. Dan weet men door keiharde ervaring, dat het glad is in Drei schor bij de entree van het dorp. De meeste inwoners van Dreischor zijn precies óp de hoogte van deze on houdbare situatie. Of men is daar zelf al eens gestruikeld terwijl het zeker niet ondenkbaar is dat men heeft horen vertellen dat er weer een op „den hoek" tegen de straat is gegaan. Weggebruikers van elders worden op geen enkele wijze attent gemaakt op deze gevaarlijke situ atie, want de zo noodzakelijke bor den ontbreken. Wanneer men zo op een regenachtige dag het verkeer ter plaatse gade slaat behoort het heus niet tot do zeldzaamheden dat men plotseling de een of andere weggebruiker onderuit ziet gaan en even later zijn weg strompelend ziet vervolgen en zijn voertuig maar meteen in reparatie geeft. Geen borden Toen wij de heer C. N. Steenland - die precies op die beruchte hoek woont - vroegen of het nu werkelijk wel zo erg was met de ongevallen ter plaatse, bleken we precies de man te pakken te hebben, die er al les van afwist. Vee-auto's. Op dinsdag en woensdag beginnen de veeauto's voor Rotterdam en 's-Hertogenbosch 's^xachts hier al even na drie uur voorbii te rijden en dan komt er van rustig slapen al niet zoveel meer. Maandagmor gen werden we plotseling opge schrikt door een hevige dreun en het leek wel of er een bom ontplofte toen de zware auto op onze schuur inreed. Deze schuur grenst namelijk aan het huis van de heer Steenland en op nauwelijks twee meter afstand van deze schuur bevindt zich een slaapkamer. Het laat zich raden wat er in een mens omgaat wanneer zo midden in de nacht een auto met een harde klap de muren op haar fundamenten laat dreunen en men als het ware ligt te trillen in bed. De heer Steenland vertelde ons, dat dit nu al de derde keer is dat zich op deze plaats een dergelijke botsing heeft voorgedaan, want ook op 25 november 1959 en in november 1961 reden twee vrachtauto's, ko mende uit de richting Brouwersha ven, het stenen schuurtje in puin. Nog zijn hier geen persoonlijke on gelukken gebeurd, zei de heer Steen land ons, maar langzamerhand wordt de situatie op deze hoek on houdbaar. Enige tijd geleden heeft de heer Steenland zich telefonisch in verbinding gesteld met de A.N. W.B.-consul voor dit gewest, welke heeft toegezegd de situatie ter plaat se aan een, beschouwing te zullen onderwerpen. Niettegenstaande dat, ontbreken de borden - welke de weggebruikers op de situatie moéten wijzen - nog steeds en in Dreischor vraagt iedereen zich nu af of er toch Jeugd-verkeersexamens HILVERSUM, 18-12. In 1963 zullen de schriftelijke school verkeersexa mens voor het lager onderwijs wor den gehouden op dinsdag 12 maart. Voorgaande jaren nam bijna een kwart miljoen kinderen aan deze examens deel. Het Verbond voor Veilig Verkeer is reeds begonnen met de administratieve voorberei ding van het schriftelijke gedeelte. Zoals bekend wordt de datum van het praktische gedeelte in elke ge meente afzonderlijk vastgesteld. De datum voor het verkeersexa- meVi op de kweekscholen is door het Verbond voor Veilig Verkeer be- naald op dinsdag 5 februari, de ver keersexamens voor de leerlingen van het voortgezet onderwijs worden op 9 april gehouden. Feest-telegraiinnen Het zal volgens de P.T.T. alleen mogelijk zijn de radio-brieftelegram- men en gelukstelegrammen met vas te tekst tijdig op hun bestemming te doen aankomen, indien ze voor 21 december door de afzenders worden aangeboden. wel voldoende met dit gevaarlijke kruispunt rekening wordt gehouden door de instanties, welke bij machte zijn om hierin verbetering te bren gen. Zal het nu waarachtig nog zover moeten komen dat de inwoners zelf verkeersborden moeten gaan schil deren om deze onhoudbare situatie uit de weg te ruimen en hun mede weggebruikers tegen valpartijen te beschermen? Kip voor Heilsleger UTRECHT, 19-12. Namens de Ne derlandse pluimveehouders zal het Produktschap voor Pluimvee en Eieren ervoor zorgen, dat met kerst mis in alle maatschappelijke centra van het Leger des Heils, bejaarden tehuizen enzovoorts, kip wordt ge geten. Ongeveer duizend mensen zullen op dez manier worden ver rast. De dertienhonder deelnemers aan de kerstmaaltijd van het Leger des Heils in Utrecht krijgen na afloop van dit evenement ook allemaal een door het Produktschap aangeboden kip mee naar huis. NASSAU (Bahama-eilanden), 19-12. Te Nassau is van Amerikaanse züde vernomen, dat de Amerikaanse re gering zich zo bezorgd maakt over de ontwikkeling in Kongo, dat zy heeft besloten een speciale militaire missie derwaarts te zenden, opdat zij uit de eerste hand gegevens kan \erkrügen over de gang van zaken in dit land. De Amerikaanse regering schijnt met name te willen nagaan wat er kan gebeuren, indien economische druk wordt aangewend om de Ka- tangaanse president Moise Tsjombe er toe te bewegen mede te werken aan een hereniging van Kongo. De Amerikaanse autoriteiten zou den zich zorgen maken over het lot 'éan de centrale Kongolese regering onder Cyrile Adoela, die onder aan zienlijke druk van linkse groeperin gen schijnt te staan. Besloten is dat op het Brits-Ame rikaanse overleg in Nassau het Kon golese vraagstuk met voorrang zal worden behandeld. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DRIEBERGEN. Bij de opening van het nieuwe station van de Neder landse spoorwegen te Driebergen- Zeist, dat met enige feestelijkheid zou geschieden en waarvoor tiental len autoriteiten waren uitgenodigd, is eer. ongeluk gebeurd, waardoor de 43-jarige heer F. F. F. B. uit Rotter dam ernstig letsel opliep. SCHIPHOL-DEN HAAG. Het mi nisterie van justitie heeft beslist, dat Nederland niet zijn medewerking zal verlenen aan de terugzending naar Hongarije van een Hongaarse vluch teling, waartoe de Canadese rege ring heeft, besloten. De Hongaar, de 32-jarige Mihaly Kerkes, werd zon dag Canada uitgezet. TILBURG. Op de Ringbaan-Zuid is de 76-jarige mevrouw M. Petit- Edihoven uit Tilburg bij het over steken door een personenauto aan gereden. ZEIST. Een personenauto bestuurd door de 42-jarige gehuwde koopman L. van Zuiden uit Amersfoort is op de Amersfoortseweg te Zeist tegen een langs de weg stilstaande vracht auto gereden. De heer van Zuiden werd bij de botsing gedood. DEN HAAG. De 31-jarige kantoor bediende K. J. B. uit Rotterdam, die ervan wordt beschuldigd op 2 janu ari in de Merwedestraat in Den Haag zijn echtgenote met een bijl te hebben neergeslagen, hoorde voor de rechtbank in Den Haag wegens po ging tot moord zes jaar gevangenis straf tegen zich eisen met aftrek van voorarrest en ter beschikkingstelling van de. regering. LEEUWARDEN. In Leeuwarden is de 52-jarige chauffeur-monteur van het Leeuwarder autobusbedrijf S. Dusselaar uit Leeuwarden, aangere den door een personenauto 'en ern stig gewond naar het Diakonessen- huis gebracht, waar hij overleed. EINDHOVEN. In de eerste helft van december hebben de Boeren leenbanken die zijn aangesloten bij de Centrale Boerenleenbank te Eind hoven de twee miljardste spaargul- den binnengekregen. MAASTRICHT. Dc 61-jarige J. Custcrs uit Amlby bij Maastricht is in de Jeker verdronken. DEN HAAG. Het internationale gerechtshof in Den Haag zal vrijdag ochtend om half tien arrest wijzen, waarin het bepaalt of het al of niet bevoegd is de Ethiopische en Libe riaanse klacht tegen Zuid-Afrika over zuid-west Afrika te behande len. aldus heeft dc griffie maandag meegedeeld. Nog een serie foto's uit het langzaam, maar zeker naar zijn einde gaande jaar 1962. De restauraties aan de Zierikzeese monumenten iverd met kracht voortgezet. Op 10 wei vierde Kcrkiceruc een opgewekt feest. In juni ging een sportdelcgatic naar St. I1ilaire-du-Harcouct. Grote vakantledrukte heerste in de Westhoek. „Stad cn Lande" zag zijn Sint Anthonieshofje ge restaureerd. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 8