Gezellige mensen halen Heineken in huis 4 EEN MINISTER GEVRAAGD Heineken Het 25.000ste schip liep de haven binnen WITTE Jpfc Grote nood onder leden van Toetsi-stam Werken op Nieuw-Giiinea worden hervat Man...man...wat 'n Manchester! ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Donderdag 20 december 1962 No. 19298 Ingezonden mededeling 'n Vrouw bedenkt dat bij de boodschappen ook bier hoort. Koel, helder bier voor „hem" en voor het gezelligste avonduur! 'n Man bedankt 2ijn vrouw oprecht. Lief van je om Heineken mee te brengen - want dht is het lekkerst, het pittigst! Sit. Uitvoering Wet Autovervoer Personen Burgemeester en wethouders van Zierikzee maken bekend dat zij op 18 december 1962 hebben besloten tot overschrijving van 1 huurauto van de huurauto-vergunning van J. H. Braai op de huurauto-vergunning van Gebrs. B. J. en L. C. de Jonge. Voorts is besloten de hieronder vermelde vergunningen tot het vervoer van personen met huurauto's te verlengen tot 1 januari 1966: 1. G. C. Anker, 1 huurauto; 2. J, H. Braai, 1 huurauto; 3. M. P. Glerum, 1 huurauto; 4. Gebrs. B. J. en L. C. de Jonge, 7 huurauto's; 5. C. H. van Oeveren, 2 huurauto's. Omtrent de aan bovengenoemde vergunningen verbonden voorwaarden worden nadere inlichtingen verstrekt ter gemeente-secretarie. Belanghebbenden worden er op gewezen, dat zij, ingevolge artikel 55 dei- Wet Autovervoer Personen, binnen 30 dagen na heden tegen bovenvermeld besluit in beroep kunnen komen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland. Zierikzee, 20 december 1962. Burgemeester en wethouders van Zierikzee, F. TH. DIJCKMEESTER, burgemeester. R. VAN OMMEREN, secretaris. Plattelandsvrouwen hadden sfeervolle kerstavond ^r -gr ROTTERDAM IN DE' WOLKEN ROTTERDAM. 18-12. De 9577 brt metende Zweedse erts-olietanker „Tostero" is dinsdagmiddag: om tien over half zes als 25.000ste schip van dit jaar de haven van Rotterdam binnen gelopen. De Tostero kwam in ballast uit Gothenburg. Het schip is nu op weg naar de Botlek, waar het zal afmeren bü de nieuwe Matex Rotterdam heeft vandaag het mo ment bereikt, waar de Maasstad we kenlang in spanning en met begrij pelijke trots naar heeft uitgezien: om even over half zes dinsdagavond dook uit de duistei'nis boven de Nieuwe Waterweg het silhouet op van de 9577 brt metende Zweedse erts-olietaker „Tostero", die door Dirkzwager's meldingspost bij Maas sluis werd geregistreerd als het schip, dat voor Rotterdam voor de eerste keer in de geschiedenis het fiere, ronde getal van 25.000 binnen-, gekomen zeevaartuigen in één jaar tijds vol maakte. Een nieuw record en een mijlpaal, die voor de Maas stad het uitganspunt wordt bij de verdere ontwikkelingen. De beman ning van de „Tostero" werd uitbun dig gefeteerd. Simon de Waard spreekt le Burgh voor „Vogelwacht" Boekengeschenk voor jeugdleden ZIERIKZEE, 18-12. Op vrijdag avond a.s. hoopt de bekende cineast Simon de Waard voor de Vogel wacht „Schouwen-Duiveland" zijn nieuwste films en dia's in kleuren te laten zien, over zijn reis naar Tur kije. Deze bijeenkomst wordt gehou- Ingezonden mededeling Vï\ DE €cht& PIJNSTILLER Een maand gaat vlugl Stop dat opzien naar nare dagen met WITTE KRUIS, (poeders, tablet ten of cachets!) De Salicyl-vrije pijn stiller, dié géén maag- f klachten veroorzaaktl den in hotel „Het wapen van Burgh" te Burgh. Er zal dan tevens een korte alge mene vergadering worden gehouden in verband met eventuele wijzigin gen van de statuten wegens de voor genomen naamsverandering - zoals wij reeds meidder. - in „Schouwse Natuur- en Vogelwacht". Voor de lezing van de heer De Waard zijn ook de leden van „Het Nut" te Burgh-Haamstede uitgeno digd. De bekende spreker zal in drukken geven van enkele van de grote steden (Istanboel en Ankara), van vele dorpen en landschappen met hun flora en fauna en van de bevolking. Op de avond van 8 ja nuari '63 zal in het R.T.M.-hotel „Station Haamstede" een tweede al gemene vergadering worden belegd over de wijziging van de statuten. ..Sterna" meldt in zijn december nummer verder een besluit dat ze ker de jeugdleden bijzonder zal ver heugen. Besloten is nl. aan alle jeugdleden die vanaf hun dertiende jaar al meerdere jaren lid zijn en regelmatig hun contributie hebben betaald een boek cadeau te geven. Dit boek is getiteld „Vogelboek voor iedereen" en geschreven door Ko Zweeres. Verder krijgen al de lagere scholen en de beide ULO's op Schou wen-Duiveland twee mooie platen met afbeeldingen van 55 vogels bij huis, in fleuren, getekend door H. J. Slijper. VLUCHTELINGEN IN AFRIKA UTRECHT, 19-12. Groot is de nood onder de 150.000 leden van de Toet si-stam, die na stamoorlogen uit hun land Roeanda zijn gevlucht naar aangrenzende gebieden, als Congo, Uganda, Tanganyika en Boeroendi. Zij hebben behoefte aan de meest elementaire dingen die nodig zijn om de mens in leven te houden. Dit verklaarde prof. dr. C. H. L. Zeegers, voorzitter van de stichting Vluchtelingenhulp Roeanda, op een vanmiddag in Utrecht gehouden persbijeenkomst. Verschillende internationale orga nisaties houden zich bezig met hulp verlening in deze gebieden, maar zij kampen met een groot gebrek aan geld. Een van deze organisaties is de stichting oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen. De stich ting Vluchtelingenhulp Roeanda is Stad in kaarslicht GOUDA. 18-12. Op de Goudse markt werden dinsdag inhet eeuwenoude stadhuis en in de huizen rond de markt plm. 10.000 kerstkaarsen ontsto ken. Het was de vijfde maal dat uitsluitend kaarsen het Goudse centrum verlichtten. De ambassadeur van Noorwe gen, de heer O. J. L. Kildal, onstak het licht in de kerst boom voor het stadhuis, een Noors geschenk. Een koor van 1200 man zong kerstliederen. HOLLAND!A, 19-12. De „Untea" heeft een contract afgesloten met de Indonesische aannemingsmaatschap- uij Nindya Karya voor de afbouw van de gebouwen van de Nieuw- Gumearaad en het hof van justitie in Hollandia en voor herstelwerk zaamheden aan het vliegveld Sen- tani. Voor deze drie projecten zijn respectievelijk 650.000, 300.000 en 4UO.U0O uitgetrokken. Overeengeko men is, dat het werk nog voor Kerst mis moet beginnen en dat het con tract afloopt op 27 april 1963. De aannemer zal het stafpersoneel uit Djakarta over laten komen en als het werk te langzaam vordert eventueel ook aanvullende arbeiders. Het contract werd voor de „Untea" getekend door de Russische direc teur van openbare werken Pavel Komin, voor Nindya Karya tekende de directeur F. A. van Room, een Indonesisch staatsburger. De genoemde projecten waren aanvankelijk aanbesteed bij Neder landse aannemers, maar deze staak ten hun werkzaamheden bij de over dracht van het bestuur aan de „Un tea" op 1 oktober van dit jaar. OUDE BRIEF In de Italiaanse staatsarchie ven in Perugia is een eigen handig geschreven brief van de schrijver Giovanni Boccac cio uit 1366 ontdekt. In de brief vraagt de schrijver aan Leonardo Botte, een koopman te Cortaldo, om „enige gun sten". Prof. Abbondaza vond haar tussen de bladen van een register. een organisatie die geboren is uit een rooms-katholiek initiatief. De stichting heeft in het afgelopen jaar een bedrag van omstreeks f 60.000,- bijeengebracht voor hulp aan de Toetsi's. Openbare bekendmaking Burgemeester en wethouders^van Zierikzee maken bekend dat in ver band met de komende feestdagen het huisvuil in deze gemeente in de week van 23 t.m. 29 december en 30 december 1962 t.m. 5 januari 1963 alleen op donderdag en vrijdag zal worden opgehaald. De privaattonnen zullen in de morgenuren van donderdag 27 de cember 1962 worden opgehaald. Zierikzee, 20 december 1962. Burgemeester en wethouders voornoemd, F. TH. DIJCKMEESTER, burgemeester. R. VAN OMMEREN, secretaris. MIRI (Serawak), In samenwer king met ongeveer duizend stamle den hebben Britse troepen een hon derdtal opstandelingen gevangen ge nomen in de omgeving van Siboeti, veertig km. ten zuidwesten van Miri. Vijf opstandelingen zijn hierbij om gekomen. De groep trachtte naar In donesisch Borneo te ontkomen, maar door de leden van de Dyak-stam werd hun de weg afgesneden. Flitsen uit het buitenland BRUSSEL. In de ministerraad de Europese Economische Gemeen-r schap is besloten de regeling van de invoer van landbouwprodukten uit landen van het Oosteuropese blok uit te stellen tot half januari. BROENEI. Britse troepen hebben woensdag de leider van de opstan delingen in het gebied van Seria, in Broenei, Monin Bin Ahmad, gevan gen genomen. DAKAR (Senegal, West-Afrika). De voormalige Senegalese premier Mamadoe Dia is in zijn woning in het district Medina van de hoofd stad Dakar gearresteerd. BUENOS AIRES. Bij een opstand in een gevangenis in Buenos Aires zijn achttien gevangenbewaarders om het leven gekomen. MOSKOU. Maarschalk Tito van Zuid-Slavië is per trein uit Moskou vertrokken naar Kiev, op de terug reis naar zijn land. De Zuid-Slavi sche president wordt tot Kiev ver gezeld door de Sowjet-premier Chroesjtsjef. POINT ARGUELLO. Dinsdag is van Point Arguello, in Californië, een satelliet gelanceerd, die dienst zal gaan doen als navigatie-ster voor de scheepvaart. SINGAPORE. President Soekarno heeft het Indonesische volk opge wekt de opstand in Broenei te steu nen. Wie niet meedeed, verried zijn eigen ziel (sic,), VER. NATIES, New York. Een Scandinavisch voorstel om de V.N. technische hulp te laten verlenen op het gebied van geboorteregeling is dinsdagavond in de V.N.-assemblee verworpen. NEW YORK. De algemene verga dering der Verenigde Naties heeft met 42 tegen 2 stemmen, en 12 ont houdingen, een resolutie aangeno men waarin Zuid-Afrika wordt ge waarschuwd dat elke poging om de Britse protectoraten Basoetoland, Beetsjoeanaland of Swaziland te an nexeren door de Verenigde Naties als een daad van agressie en schen ding van het V.N.-handvest; zal toe- scnouwd worden. OSLO. De Noorse luchtvaartmaat schappij Braathens heeft bij de Fok kerfabrieken opnieuw een F 27 „Friendship" toestel besteld en heeft voorts een optie genomen op nog een toestel. MADRID. Spanje heeft tot uitle vering aan west-DuitsIand besloten van de in Spanje woonachtige zaken man R. P. Vorberg, die er van ver dacht wordt te hebben meegewerkt aan het doden van 100.000 geestes zieken en invaliden onder het regi me van Hitier. DJAKARTA. De Indonesische stu dentenbeweging heeft premier Neh- roe van India gevraagd te bewer ken, dat er geen Goerkha's meer worden gebruikt om „het streven naar onafhankelijkheid in Noord- Bornco" de kop in te drukken. Dit meldt het Indonesische persbureau Antara. KARLSRUHE. De Westduitse vei ligheidsdienst heeft de afgelopen dagen negen Oostduitse agenten aangehouden, die tot taak hadden gegevens te verzamelen omtrent de Britse en Amerikaanse strijdkrach ten en de grote chemische fabrieken. Bremen zou in 1965 zijn duizend jarig toestaan vieren ,maar het feest gaat niet door. De stadsarchivai'is dr. Schwebel heeft bij het voorbe reidende werk ontdekt, dat de stad jin oorkonden van het jaar 782 al ge noemd wordt. ZIERIKZEE, 18-12. Dinsdagavond j.l. is de kerstcommissie van de Ne derlandse Bond van Plattelands vrouwen, afdeling Schouwen, er op kundige wijze in geslaagd een sfeer volle kerstavond te organiseren, in samenwerking met de afdeling Dui- veland. Een aantrekkelijk programma waarborgde reeds een grote op komst in de bovenzaal van 't „Huis van Nassau", die bij deze gelegen heid smaakvol was versierd met kerststukjes en brandende kaarsen, terwijl ook een kerstboom niet ont brak. De presidente van de afdeling Schouwen, mevr. Van Lent-aan het Rot, was verheugd in haar openings woord naast de eigen- en adspirant- leden, in het bijzonder welkom te mogen heten de presidente, secreta resse en leden van de afdeling Dui- veland .alsmede mevr. Van der Veen -de Vries, mevr. Woldinga-Veldkamp en mevr. Ochtman-Moelijker. Tot de afdeling Duiveland sprak de presidente waarderende woorden voor de reeds ondervonden samen werking en de bereidwilligheid op deze kerstavond voor de afdeling Schouwen een toneelspel op te voe ren. Ook de kerstcommissie bracht zij dank voor het vele werk dat werd verzet, als samenstelling van het programma en het vervaardigen van kerststukjes. Spreekster noemde dit alles een grote verlichting voor het bestuur en zeide dat juist door het samen iets doen een band ontstaat tussen de leden. Uit de grote op komst meende de presidente de vraag: „Moeten wij samen kerstfeest vieren?" bevestigend te kunnen be antwoorden. Zij konstateerde dat de gezamenlijke kerstavond is uitge groeid tot een traditie, een bindings avond met de grootste opkomst van het jaar. Ter nagedachtenis aan koningin Wilhelmina werd staande enige ogenblikken stilte in acht genomen. Met de wens voor goede en pret tige kerstdagen gaf de presidente het woord aan mevr. M. G. van der Veen-de Vries voor het voorlezen van het kerstevangelie uft Lucas 2. Vervolgd werd met samenzang „Komt allen tezamen", met piano begeleiding van mevr. M. L. E. Ocht man-Moelijker. Opvoering kerstspel Na een welverzorgde theepauze - zoals eveneens verdere traktaties - brachten de leden van de afdeling Duiveland een kerststuk voor het voetlicht, getiteld „De Sneeuwman", de inhoud waarvan een waarschu wing inhield tegen het te eenzijdig vieren van het kerstfeest, door zich niets van de minder bedeelde naas ten aan le trekken. Medewerkenden aan dit spel wa ren mevr. Zeijler-de Vin, mevr. van der Zande-Barry, mevr. Noordam, mevr. Zoeter-de Bruijne, mej. van de Bruinhorst, terwijl ook Marian Lievense, Carla van der Velde en Bert Schuiling hun best deden tot het slagen van het stuk. Na afloop ontvingen allen een geschenkje. „Geen plaats in de herberg" was het onderwerp waarover mevr. R, Woldinga-Veldkamp een inleiding hield over de nood in de wereld. Zij zeide dat het kerstfeest meer is dan kaarsen, een kerstboom of lekker eten. Het is geen romantisch - doch een hard verhaal, waarin- duidelijk het iets moeten doen voor een ander naar voren komt. Spr. gaf hierbij voorbeelden uit Hongkong, waar men anno 1962 nog dezelfde omstan digheden aantreft als waarin het Kerstkind werd geboren. Door mid del van lichtbeelden liet mevr. Wol- dinga zien hoe de internationale hulp van kerken tracht de2e grote nood te lenigen. Na pianospel van mevr. Ochtman en samenzang sloot de presidente deze stemmingsvolle lcei-stavond. Prinses Irene zag vriendin SCHIPHOL, 19-12. Prinses Irene is alleen in haar eigen hemelsblau we, 1600 cc Italiaanse Cabriolet sportwagen naar Schiphol gereden om daar haar Mexicaanse vriendin mej. Avecita Lopez Mateos, enige dochter van de Mexicaanse presi dent, hartelijk te omhelzen. Mej. Lopez Mateos kwam om kwart over een in een lijntoestel van de B.E.A. uit Londen aan en vertrok een uur later per K.L.M. naar Mexi co. In de tussentijd wisselden de beide vriendinnen in de ontvangstkamer van bet vliegveld het laatste nieuws uit. Op voorstel van mej. Meteos werden alle persfotografen binnen gelaten om het korte weerzien te vereeuwigen. ladyroy gentleroy peau de pêche real-hand- en orbisdruk Feuilleton 18 „Laat eens horen". „Bij de burgerlijke stand sta ik te boek als Johannes Petrus, mijn moe der zegt altijd Jóhan en op de bank noemen ze me Jan-Piet". „O, maar dat vind ik leuk, zeg, die. combinatie Jan-Piet. Mag ik het ook zeggen?" „Ik heb het nooit erg prettig ge vonden, maar zoals u het zegt, klinkt het heel anders". „We zouden elkaar tutoyeren, Jan- Piet". „Sorry, dat is waar ook. Daar moet ik nog even aan wennen, zie je". „Dat gaat gauw genoeg, Apropos, Jan-Piet, je bent toch niet verloofd of zo?" Hij Schudde zijn hoofd. „Nee, geen sprake van". Ze keek hem even van terzijde aan en fronste haar wenkbrauwen. „Zeg, je bent bij geval toch zeker geen vrouwenhater?" „Wat ik was, weet ik niet precies", antwoordde Jan-Piet overmoedig, „maar nu ben ik (het zeker niet". Ze lachte. „Dank je voor het com pliment, jongeman. Zal ik je nu eens wat vertellen. Jij hebt alleen maar op je kantoor met jonge vrouwen te maken gehad. En die heb je door een verkeerde bril bekeken". „Een verkeerde bril?" Jan-Piet nam zijn bril af en bekeek hem. Yvonne schaterde het uit. „Die Jan door B. J. TEN WESEPE Piet. Figuurlijk, bedoel ik. O zeg, wat ben jij ongelooflijk naief. Ik be doel: je zag ze alleen maar als col lega's, nietwaar?" Jan-Piet dacht een ogenblikje na. „Je kon wel eens gelijk hebben, Yvonne". Later op de middag zaten ze in een rustige gelegenheid en deden zich tegoed aan thee en gebak. De jongeman viel hier niet eens op in zijn bezoektenue. En Yvonne genoot. Jan-Piet vertelde een paar leuke voorvallen van de bank en het meis je luisterde met grote belangstelling. Via het Wassenaarse Slag, waar ze nog even de zee bewonderden, re den ze terug. In een brede laan zet te ze de wagen stil op de berm en leunde behaaglijk achterover. Ze stak een sigaret aan en keek eens naar hem. „Weet je, Jan-Piethoe oud ben je eigenlijk? Is het onbeschei den, als ik dat vraag?" „Welnee, ik ben acht en twintig geworden in februari". „Zie jeje hebt me wat ver teld uit de schoolperiode en van je werk op de bank. Over je leraren en over je superieuren. Over je me deleerlingen en over je collega's. Maarik ben ook op school ge weest en ik heb ook gewerkt. Als ik nu ging vertellen over mijn school periode - ook de kostschooltijd - en over mijn werk in het ziekenhuis, dan zou ik over heel andere dingen praten. Want waar droomt een jon geman en een jongevrouw over?" „Nou, ik zou denken: over het ver krijgen van een behoorlijke positie in het leven". „Ja, zo zal een man wel denken, veronderstel ik. Maar een vrouw denkt: Wie zal de man van*mijn droom worden? En als we uitgaan, dan denken we: zal het een aardige jongen zijn, die me ten dans vraagt, die me wat te drinken zal aanbie den? Die me naar huis brengt? Maar jijJanWPiet, beste jongen, jij hebt altijd in een verkeerde wereld geleefd. Dat heb ik uit al je uitleg gingen kunnen opmaken. Het leven is niet alleen A B kwadraat en 1600: slag bij Nieuwpoort - dat is het enige nog, wat ik weet van de vaderlandse geschiedenis, het inte- ï-esseerde me zo weinig - en later je werkzoveel guldens, zoveel cen ten, of weet ik watJe bent een voorbeeldige jongeman geweest ge durende je schooljaren, zowel als in de tien jaren, dat je daar in Arn hem op- een bank werkt. En als je in die wereld blijft leven, dan zul je op gezette tijden wellicht opnieuw promotie maken, want iedereen is rotsvast overtuigd van je kwalitei ten als bankemployé. Je zult nog eens chef worden, misschien wel procuratiehouder of iets dergelijks. Maar al is dat allemaal erg nuttig en financieel bekeken zelfs zeer belang rijk, het is allemaal proza, beste jon gen. Jij mist de poëzie van het le ven, weet je?" Jan-Piet keek haar verbaasd aan, „Misschien heb je wel gelijk, Yvon ne, maar zo heb ik dat nog nooit be keken. zei je?" (Wordt vervolgd). P

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 7