AN ANDERE CABALLERO HOOFDPIJN ASPRO Resultaten van de suikerbietencampagne 2 ASPRO s -éte t/rfaztumt fit/ De opleiding van jonge landarbeiders CHINA EN INDIA ZIEREKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 20 december 1962 No. 19298 PUTTERSHOEK, 19-12. - Op 15 december beeft de Coöperatieve Sui kerfabriek en Raffinaderij „Putters- hoek" te Puttershoek als laatste van de twaalf Nederlandse suikerfabrie ken haar campagne beëindigd. De nadere fabrieken waren al eerder met de verwerking gereed. Een gro te hoeveelheid van door de weers omstandigheden laat geoogste bieten kon in Puttershoek nog worden ver werkt. De onbetekenende hoeveel heid van 75 tot 100 ha suikerbieten die thans nog niet geoogst zijn vindt grotendeels een bestemming in de veevoedersector. Het is thans mo gelijk om een beknopt overzicht van de landelijke campagneresultaten te geven. De groei van de bieten, waarover vóór de campagne steeds teleurstel lende berichten werden gegeven, viel ook tijdens de campagne tegen. Ingezonden mededeling neem 'ASPRO' 'Aspro' bevat alles 'om u snel van uw pijn af te helpen. Veilig en verantwoord. Neem De landelijke oogstverwachting be droeg begin oktober nog 3.2 miljoen ton, maar moest bij iedere volgende schatting tijdens de campagne lager worden gesteld. Drie miljoen ton. Uiteindelijk is een hoeveelheid van rond 3 miljoen ton aan de 12 fabrieken in Nederland geleverd. Heel wat minder dus dan in 1960. Toen dit kwantum rond 5 miljoen ton bedroeg en in 1961, toen 4 mil joen ton werd geleverd. Deze ge voelige teruggang van resp. 40 en 25 procent is in eerste instantie te wijten aan het bieten areaal dat dit jaar 77087 ha bedroeg tegen 92697 ha in 1960 en 84792 ha in 1961, een ver mindering van resp. 16.84 en 9.09 procent. De belangrijkste ooi-zaak is echter de teleurstellende hectare opbrengst, welke dit jaar gemiddeld nog geen 39 ton was tegen 53.8 en 47.8 ton in 1960 en 1961, een achter uitgang van 27.50 en 18.36 procent ten opzichte van de beide voorgaan de jaren. De landelijke suikerproduktie zal in dde afgelopen campagne ron 425000 ton hebben bedragen, terwijl de jaarbehoefte op 485000 ton kan worden geschat. Dit opent de mo gelijkheid om rond 60.000 ton niet gegarandeerde suiker uit vorige ja ren ter aanvulling van de binnen landse behoefte te plaatsen. De afgelopen campagne i9 voor de Nederlandse beetwortelsuikerindus trie zeker niet gunstig geweest. De oorzaak hiervan i9 de onderbezet ting van de fabrieken. Onderbezet ting was er in de eerste plaats door de kleine bietenoogst. Daarnaast was er echter onderbezetting omdat de aanvoer van de bieten per etmaal onvoldoende was om tot een maxi male dagverwerking te kunnen ko men. Dit was o.a. te wijten aan de lage bietenopbrengsten per ha en aan het mechanische rooien. Plan van Landbouwschap DEN HAAG, 19-12. Het bestuur van het Landbouwschap heeft een door de hoofdafdeling sociale zaken geopperd plan aanvaard, dat beoogt de schoolopleiding van jonge land arbeiders door de werkgevers geza menlijk te doen dragen. De bedoeling is, dat dit per gebied zal gebeuren en alleen daar waai de landbouw behoefte voelt aan zo'n regeling. De landbouworganisaties in een bepaald gebied zullen, met instemming van de landarbeiders bonden, het landbouwschap kunnen vragen een bestemmingsheffing vast te stellen. Uit de opbrengst van die heffing zullen de aan het schoolbe zoek van jonge landarbeiders ver bonden kosten (boeken, schoolgeld, gereedschap, loonderving) geheel of gedeeltelijk betaald kunnen worden. Geen kosten Volgens de hoofdafdeling sociale zaken wordt veelal aangenomen, dat de jeugdige landarbeider slechts be reid zal zijn tot schoolbezoek, indien hieruit voor hem weinig of geen kosten voortvloeien en hij evenmin loon behoeft te derven. De hoofd afdeling vindt die houding in zover re begrijpelijk, dat het bezit van een diploma lagere land- en tuinbouw school later bij de beloning slechts in geringe mate tot uitdrukking komt en bovendien de promotiemo gelijkheden niet of nauwelijks zou vergroten. De individuele landbouwonderne mer schijnt in de praktijk het risico, dat van een door hem voor de op leiding van een bepaalde landarbei der gedane investering tenslotte een collega profiteert, zo groot te ach ten, dat hij meent het niet te kunnen aanvaarden. Vandaar dat de hoofd afdeling is gaari denken aan een ge meenschappelijk dragen van de op- leidingskosten. Zij heeft een rege ling per gebied; voorgesteld, omdat men daardoor moeilijkheden, die zich bij een landelijke regeling zou den voordoen, uit de weg kan gaan. Europese beelden naar V.S. DEN HAAG, 19-12. - De eerste uitzending via de televisie-satelliet „Relay" is niet doorgegaan, zoals bekend. De sterkte van de batterijen laat te wensen over. Het lag in de bedoeling kerstprogramma's uit te wisselen tussen Amerika en Europa. Dit voornemen zal nu, volgens me dedelingen van de N.T.S., van Euro pese zijde toch doorgang vinden. Het programma zal op de band wor den opgenomen en naar Amerika worden verzonden. Dit ongeveer 20 minuten durende programma uit de Eurovisie-landen zal ook op het Ne derlandse beeldscherm te zien zijn. De datum staat echter op dit mo ment nog niet vast. Voorts is nog niet bekend, of ook de Amerikaan se bijdrage op de band zal worden opgenomen. Graanoverslagrecord in Rotterdam ROTTERDAM, 18-12. De Graan Elevator Maatschappij (G.E.M.) N.V. 'te Rotterdam heeft dinsdagmorgen om kwart voor tien een nieuw graanoverslagbedrijf gevestigd met 6.006.000 ton in een jaar. Zij brak hiermee de hoogste cijfers van 1959 (6.005.000 ton graan). In juni sloeg de G.E.M. al meer graan over dan zij ooit in een maand had gedaan. De reden hiervan was de per 1 juli jl .in werking tredende tweede fase van de Europese Eco nomische Gemeenschap. Men reken de toen echter niet op een record dit jaar omdat in november 1959 de zg. congestieperiode begon waarin de G.E.M. haar nu oude graanoverslag record vestigde, zo zegt de directie. OUD FUNDAMENT AMSTERDAM, 19-12. In Amster dam heeft men een gedeelte van waarschijnlijk het oudste woonhuis fundament van de stad gevonden. Onder auspiciën van het gemeente lijk bureau voor de monumentenzorg is onlangs een aanvang gemaakt met de restauratie van het perceel Begijnhof 6. Bij het opnemen van de grondvloer stuitte men op enige daaronder gelegen plavuizen vloe ren, die stuk voor stuk voorzichtig verwijderd werden. Tijdens het graafwerk om de onderste vloer op te sporen vond men binnen de hui dige fundering langs de linker bouw- muur een stukje oude fundering met een penant. Deze oude fundering moet deel hebben uitgemaakt van de oudste bebouwing van de stad. m President Kennedy heeft in een televisie-interview onomwonden ge zegd: „Wij voelen niets voor het be staan van zes of zeven kernmogend- heden in Europa, die hun gelden aan kernwapens besteden, zolang de Verenigde Staten over zo'n reusach tig arsenaal beschikken". Ingezonden mededeling Landbouwschap over ordening slachtveemarkt Salarisverlaging JERUZALEM, 19-12. President Ben Zvi van Israël heeft ge- eist het salaris dat voor hem in het komende begrotingsjaar is uitgetrokken, tot een derde terug te brengen. De president heeft een reis door Afrika ge maakt en tijdens zijn afwezig heid heeft de financiële com missie van het parlement zijn salaris van 450 op 1500 Isra ëlische ponden gebracht. De president zegt nu dat de com missie rekening had moeten houden met zijn herhaalde verzoeken om zijn salaris op hetzelfde peil te handhaven. DEN HAAG, 19-12. In de be- stuursvergadeinrg van 't landbouw schap heeft de voorzitter van de hoofdafdeling veehouderij, de heer Visser, zich vanmorgen niet onte vreden getoond over hetgeen minis ter Marijnen wil doen voor de orde ning van de slachtveemarkt. Zoals bekend heeft de minister voor de periode tot 1 april twee miljoen gulden aan het produkt- schap voor vee en vlees beschikbaar gesteld ten behoeve van deze markt ordening. Het produktschap had tien miljoen gulden gevraagd. Dagelijks bestuur en hoofdafde ling veehouderij van het landbouw schap hebben gisteren met minister Marijnen de moeilijkheden bespro ken, die in de veehouderij zijn ont- Betere personeelspositie in 1963 van het Zweedse Rode Kruis-ziekenhuis LAND- EN TUINBOUW De centrifugaal kunstmeststrooiers Een bruikbaar meetsysteem Een belangrijk bedrijf te Maasland brent thans een voor de praktijk bij zonder goed bruikbaar meetsysteem in de handel voor centrifugaal kunstmeststrooiers. Hiermede kan de afstelling van deze machines op zeer eenvoudige wijze direct nadat de eerste meters gestrooid zijn, gecontroleerd worden. Dit Lely meetsysteem bestaat uit een 7-tal plastic bakjes, die in één rij over de totale werkbreedte van de kunstmeststrooier verdeeld op het veld worden geplaatst. Deze bakjes worden na het strooi en van de eerste werkgang met be hulp van een trechter geleegd in de zg. volumeter, dit is een meetblok van plexiglas, voorzien van 7 maat- cylinders. Bij goed strooien behoren alle ci lindertjes dezelfde hoeveelheid kunstmest te bevatten. Indien dit niet het geval is, wijst dit op een verkeerde afstelling van de machine. Dit meetsysteem berust op dezelf de principes als het meetsysteem, waarmede de Lely kunstmeststrooi ers regelmatig in de fabriek gecon troleerd worden. Door de grote strooiregelmaat bleek, dat in de praktijk met een gering aantal bak jes zou kunnen worden volstaan. Ongetwijfeld zal dit systeem veel kunnen bijdragen tot een goed ge bruik van deze arbeidsbesparende strooiers. ZIERIKZEE, 19-12. Wjj vernemen van bevoegde zijde, dat er betere vooruitzichten ztfn voor de perso neelspositie van het Zweedse Rode Kruis-ziekenhuis in 1963. Men ontveinst zich niet dat de personeelspositie de laatste maanden niet eenvoudig is geweekt, maar in januari komt er geleidelijk aan een behoorlijke versterking met gediplo meerd personeel. Verwacht mag worden dat men dus volgend jaar wat gemakkelijker zal zitten. Ge hoopt wordt verder dat met april weer een nieuwe volledige opleiding van start zal gaan. Mocht zulks niet gelukken, dan kan in ieder geval in september 1963 een dergelijke cursus DEN HAAG. Niet minder dan 56 internationaal bekende sportlieden zijn dit jaar bij het beoefenen van hun sport omgekomen. PEKING, 18-12. China heeft bij India geprotesteerd tegen wat het noemt vervolging van Chinezen in India. Het wenst de Chinezen die dat willen, uit India te repatriëren en wil daartoe schepen zenden. China vraagt India om opgave van Chine zen die naar het vaderland wensen terug te keffen. Vooral wordt opgave gevraagd van geïnterneerden en ge vangenen. In beslag genomen Chi nese eigendommen moeten worden teruggegeven. Tenslotte eist Peking, dat er geen discriminatie wordt be tracht jegens Chinezen die in India wensen te blijven. Peking verwerpt het voorstel van India om de kwestie op basis van wederkerigheid te regelen via het' Internationale Rode Kruis. Het voert aan, dat er in China geen Indiërs zijn aangehouden. Anders dan andere door zijn eigen Karakter-maar altijd dezelfde door 25 stuks f l- EEN LAURENS PRODUCT staan door de lage ©lach tveeprij zen. De heer Visser sprak nu zijn ver trouwen in de minister uit. Deze overweegt, op de begroting van het landbouw-egalisatiefonds een pro- memoriepost voor de marktordening in de slachtveesector op te voeren, "zo vertelde hij. Hij wa® ervan over tuigd dat men, als er zich na 1 april opnieuw moeilijkheden zouden voor doen in deze sector, bij de minister weer een willig oor zal vinden. De hoofdafdeling had voor deze bestuursvergadering een nota opge steld, waarin de mening werd uit gesproken dat op de begroting 1963 van 'het landbouw-egalisatiefonds een post van tien miljoen gulden of een pro-memoriepost voor het ge noemde doel dient te komen. Overstromingen bij Patros In het gebied van Patras, in het westen van de Peloponnesus, zijn 10.000 mensen door overstromingen als gevolg van stortregens uit hun huizen verdreven. Terwijl de regen blijft stromen trachten militairen en gendarmes hulp te bieden aan de getroffen bevolking die haar toe vlucht heeft gezocht op daken en in bomen. Het gewicht van de gemiddelde volwassen Deen zal na kerstmis 3,2 kg. zijn toegenomen, zo heeft een arts te Kopenhagen verklaard. Hij zei tot dit getal te zijn gekomen op grond van een onderzoek bij 350 personen tussen 18 en 80 gedurende verscheidene jaren. Zijn conclusie luidde: „Wij eten in de kersttijd të veel". Stelen en' kopen SCHIPHOL, 19-12. De S.A.S. heeft tenslotte een manier ont dekt om een eind te maken aan de voortdurende diefstal van het tafelzilver aan boord van haar vliegtuigen. Nog niet zo lang geleden liet de maat schappij haar eigen bestek ontwerpen en het bleek zo po pulair te worden, dat al spoe dig 30 procent door inhalige passagiers in de wacht werd gesleept. Toen begon de S.A.S. het bestek te verkopen. Men kon aan de stewardess een be stelling opgeven. Prompt daal de de diefstal tot een tiende van wat het was geweest. De S.A.S. heeft er uit geconclu deerd, dat de passagiers niet werkelijk willen stelen - ze wensen het tafelzilver hoe dan ook te bemachtigen, maar zijn gaarne bereid er voor te be talen. van start gaan. Voor een wat ver dere toekomst kunnen ook deze cur sisten en die van de thans lopende, wat soulaas bieden op het punt ^n de personeelsvoorziening. DEN HAAG. Op 1 december wa ren er bij de dienst luister- en kijk gelden 1.258.241 televisietoestellen aangegeven tegen 1.243.368 op 1 no vember (t.m. 1 7december 1.270.318). GIFTIGSTE VIS In het aquarium van Artis bevindt zich momenteel de giftigste vissoort ter wereld. Het is een zeer gevaar lijk dier, waarvan het gif, dat wordt afgescheiden door zeer scherpe rug stekels, vergelijkbaar is met dat van de beruchte cobra. Men heeft hem steenvis genoemd en deze benaming is niet ten onrechte gegeven, want hij heeft het uiterlijk van een steen met grote vinnen en een vreemd soortig gevormd lichaam. Bovendien is het dier min of meer met wieren begroeid en heeft het de gewoonte zich gedeeltelijk in te graven, waar door het beslist niet meer als vis is te herkennen. Omdat de steenvis zich vooral in de kustgebieden - hij leeft in de Stille en Indische Oceaan - ophoudt, levert hij voor de bevol king aldaar een gevaar op. Men kan bij het baden gemakkelijk op hem trappen zonder hem te hebben ge zien. Het thans ongeveer vijftien centimeter lange dier moet nog heel wat groeien voor het de lengte van een volwasseyi steenvis heeft be reikt. Hij zal dan namelijk omstreeks tweemaal zo groot zijn. Ook heeft Artis beslag weten te leggen op een duivelsvis, een familielid van de steenvis, waarvan het uiterlijk zo mogelijk nog luguberder is. Deze vis is evenwel minder gevaarlijk, of schoon wel giftig. STAD EN PROVINCIE OUWERKERK Filmavond Verbond voor Veilig Verkeer De door het Verbond voor Veilig Verkeer afdeling Duiveland in het Dorpshuis georganiseerde avond was behoorlijk bezocht. Dit verheugde de 'heer F. J. Walhout, die de heren Modderman - propagandist van de B.P. - en Mol inleidde n.a.v. enkele te vertonen films. Het volgende pro gramma werd vertoond: aanleg met gróót materiaal van boorinstallaties op Nieuw Guinea, de grote prijs van Monaco (Stirling Moss), een bergrit in de West-Alpen met een 12-tons tankauto, „Een fietsenleven is vol gevaren", het leven van de studen ten van de hogeschool in Nigerië. De heer Walhout bood den heren van de B.P. een klein aandenken aan namens het voorlopig bestuur en deelde enkele bijzonderheden aangaande de verkeerstafel mede. De voorlopig zittende heren van het bestuur: J. W. Heijnen, C. Hen- drikse en P. K. v. d. Werf, werden definitief als zodanig benoemd. Tenslotte deelde opperwachtmees ter Ardonne mede, dat hij in de 2e week van januari hoopt te starten met een nieuwe verkeerscursus. OOSTERLAND Geen huizen toegewezen Voor het jaar 1963 zijn door Ge deputeerde Staten van Zeeland in de vergadering van vrijdag 14 de cember 1962 de aan Zeeland toege wezen woningwetwoningen ver deeld. De gemeente Duiveland, waar onder Oostcrland ressorteert, kreeg er geen toegewezen. Voor wat het. eiland aangaat zijn er alleen voor Zierikzee een twintigtal woningen toegewezen. De collecte, welke tijdens de herdenkingsdienst voor het overlij den van wijlen prinses Wilhelmina werd gehouden, ten bate van het Koningin Wilhelminafonds heeft in de Ned. Herv. kerk alhier opge bracht de som van f 91,74. Gelijk bekend was deze dienst interkerke lijk. Kerstfeestviering bejaarden Vandaag (donderdagmiddag, 22 de cember), zal er in het Herv. Vereni gingsgebouw weer de jaarlijkse kerstfeestviering worden gehouden met de ouden van dagen uit ons dorp. Het comité rekent weer op een druk bezoek en verwacht alle be jaarden uit het dorp van 65 jaar en ouder. Het belooft weer een gezelli ge kerstviering te worden. Cuba is bereid 1200 gevangenen, gemaakt tijdens de mislukte Ameri kaanse invasie van april 1961, te rui len voor een scheepslading medicij nen en babyvoeding, zo wordt in New York vernomen. SPORT VOETBAL DE SPORTTOTO DEN HAAG, 19-12. Er meldden zich acht gegadigden voor de eerste prijs van de zg. dubbele totopot, van de zondagen 9 en 16 december. De totale inleg hiervoor bedroeg f 1.739.751,50. Aan prijzen kwam daardoor beschikbaar f 574.118. De acht deelnemers die twaalf uitsla gen juist voorspelden, ontvingen elk netto een bedrag van f 33.550,01. Voor de tweede prijs van f 172.244,80 - het prijzentotaal van de eerste prijs was f 315.764,80 - meldden zich 104 deelnemers. Zij kunnen elk een netto-bedrag van f 1407,77, te gemoet zien. De pot voor de extra-prijs van de gelijke spelen, die twee weken niet werd uitgekeerd en die al een in houd heeft van f 86.117,70 blijft staan tot de volgende toto. SPORT BILJARTEN Om kampioenschap 2e klasse libre A.s. zaterdag en zondag 22- en 23 december zullen in hotel „De Meel- baal te Nieuwerkerk de finale-wed strijden plaats vinden om het kam pioenschap 2e klasse libre van het district Schouwen-Duiveland van de K.N.B.B. De organisatie van deze fu nale is in handen van de Nieuwer- kerkse biljartvereniging „O.K.K.". Aangezien momenteel alle prominen te biljarters van ons eiland in geor ganiseerd verband spelen is het mo gelijk nu voor de eerste maal èen 2e klasse finale te laten spelen met 8 deelnemers. Van grote krachtsver schillen zal bij deze wedstrijden on getwijfeld geen sprake zijn en meer dere spelers kunnen hun aanspra ken op de titel laten gelden. Aan spanning zal het in deze finale, waarbij ook de jeugd weer is verte genwoordigd, waarschijnlijk dan ook wel niet ontbreken. De volgende deelnemers zullen aan het tournooi deelnemen: J. Clerx, B.V. „K.O.T.", Zierikzee; A. Dorst, „De 3 schapen, Dreischor; J. de Haan, „W. v. Haem- stede; M. Kosten, „K.O.T.", Zierik zee: A. Overweel, „De 3 schapen", Di*eischor; L. v. Popering, „O.K.K.", Nieuwerkerk: J. L. Prummcl, „B.V. „Renesso", Renesse en A. Vijverberg „D.O.S.", Ouwerkerk. Reserves zijn: C. L. de Hooge, V.O.G.", Zierikzee; M. Lcms, „O.K.K.", Niou\verkerk en F. do Groot, K.N.B.B., Scharendijke. Voor 55 jaar.... ZIERIKZEE. De „Stad Zierikzee" en de „Schelde 11" hebben wegens ijsgang de dienst op Rotterdam ge staakt. BRUIN1SSE. De zangvereniging „Soli Deo Gloria" gaf in de Confe rentiekamer de eerste uitvoering. NOORDWELLE. De eerste bijeen komst vond plaats van de arbeiders leden der afdeling Schouwen van de Ned. Protestantenbond. ZIERIKZEE. Voor het Nut hielden Willem Royaards en mevrouw Roy- aards-Sandberg een voordracht avond. SCHOUWEN. De telefoondraden hebben door sterke ijzel zeer veel te lijden gehad. OOSTERLAND. De Rederijkers kamer „Onderling Genoegen" voer de het toneelspel „De koopman van Antwerpen" met groot succes op. ZIJPE. Een os aan boord van de Zierikzeese boot viel het water in, zwom een eind voorbij de tramha ven en klauterde op de steenglooi ing de wal weer op. BRUINISSE. Alhier is opgericht de vereniging „Eloquentia" met het doel het houden van lezingen en voordrachten. ZIERIKZEE. De R.K.-zangvereni- ging „St. Caecïlia" gaf een uitvoe ring in de Concertzaal. NOORDGOUWE. De collecte ge houden aan de huizen, ten behoeve van de Armenkas heeft f 247,50 op gebracht. ZIERIKZEE. De sigarenmakers, die reeds drie maanden in staking zijn, hebben zich met een manifest tot de bevolking gewend. Hierin worden hun grieven ontvouwd. FLITSEN UIT HET BUITENLAND De militaire missie, die de Ver enigde Staten naar Kongo hadden willen zenden, zal voorlopig niet daarheen vertrekken. Generaal Lauris Norstad zal op 2 januari het opperbevel van de Navo-strijdkrachten in Europa over dragen aan generaal Lyman Lem- nitzer. Bij deze plechtigheid treedt Norstad ook uit de Amerikaanse luchtmacht. De Verenigde Staten zijn in staat om een raket, die door een vijan delijke mogendheid in de richting van dit land is afgevuurd, te onder scheppen, zo heeft president Kenne dy maandagavond verklaard. De president meent dat de Sowjet- Unie er eveneens toe in staat is. Drie gewapende bandieten heb ben een overval gepleegd op een ju welierszaak in Cannes en juweien ter waarde van ruim 500.000 gulden buitgemaakt. De Chinezen hebben woensdag 368 Indische gevangenen vrijgelaten, die' gewond of ziek waren. Zij wer den aan het Indische Rode Kruis overgedragen. Het Chinese Rode Kruis deelde mee, dat donderdag een tweede groep gewonden en zieken aan India zal worden teruggegeven. De Franse minister van voorlich ting heeft bekend gemaakt dat een nieuwe bijeenkomst eind januari van bondskanselier Adenauer van west- Duitsland met president de Gaulle van Frankrijk wordt overwogen. Over de plaats van de samenkomst is nog geen beslissing genomen. Twee Nederlandse mijnwerkers zijn dinsdagavond in België om het leven gekomen. Het zijn de 42-jarige G. Schokenbroek, gehuwd en vader van zes kinderen uifHoensbroek, en de 60-jarige W. Vandeven, eveneens gehuwd on vader van zes kinderen uit Neer velt hoven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 5