DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vrees voor verslechtering van de toestand in Kongo De Rliodesische Federatie en Nyassaland Zeeuwse militairen naar Middelburg Dubbele bestedingen verwacht in 1970 Pools vliegtuig neergestort bij Warschau Strauss afgetreden Tsjombe boos Alle VJUeden moeten betalen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 20 december 1962 119e jaargang No. 19298 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, iel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v h. Lakenman Ochtman. Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: lel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. In dit nummer: Kerstvieringen op Schouwen-Duiveland Gesprek MacMillan-Kennedy NASSAU, 20-12. President Ken nedy cn premier MacMillan hebben woensdag, de eerste dag van hun tweedaagse conferentie op de Ba hama-eilanden, nog geen tastbare resultaten bereikt. Tijdens een pers conferentie, die de Britse officiële woordvoerder samen met zijn Ame rikaanse collega na beëindiging van de eerste serie besprekingen gaf, werd bekend gemaakt, dat beide staatslieden tot de slotsom waren gekomen, dat er groot gevaar be staat voor verslechtering van de toe stand in Kongo. Het belangrijkste element voor de oplossing van de crisis was naar de mening van Kennedy en MacMillan gelegen in een eventueel akkoord over de verdeling der staatsinkom sten tussen Katanga en Kongo. Zij ondersteunden de voorstellen van de Belg Spaak dienaangaande. Wat de defensievraagstukken be- Liszt-hievren In de gemeente-archieven van de Zuidhongaarse stad Szeks- zard zijn 58 brieven en een dagboek van Franz Liszt ge vonden. Deze belangrijke vondst, die dateert uit 1856 toen de componist een bezoek aan deze stad bracht, zal in verscheidene talen worden uit gegeven. treft en hierin geldt het wel of niet opgeven van de Skyboltraket als heet hangijzer, zei de Britse woord voerder, dat de staatslieden hun deskundigen om nieuwe gegevens, hadden gevraagd, die zij donderdag zullen bestuderen. Volgens hem kon men echter wel spreken van een ze kere mate van vooruitgang. Opmer kelijk was wel dat de Britse wooi'd- voerder zelf de naam Skybolt ver meed te noemen, doch steeds sprak van „de westerse defensiepolitiek en haar nucleaire aspecfen". Reeks vraagstukken Woensdagavond was president Kennedy de eregast op een hem door premier MacMillan aangebo den diner. Beide mannen wacht nog een reeks van vraagstukken: dat zijn be halve defensieproblemen, de betrek kingen tussen oost en west na dc Cubaanse crisis, het Chinees-Indi sche conflikt, de toestand in Jemen. Kongo en de toetreding van Enge land tot de E.E.G. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Mannen, die zich niet met vrouwen bemoeien lopen grote kans het slachtoffer te worden van vrouwen, die zich met mannen bemoeien. Scherpe kritiek op Engeland SALISBURY, 20-12. Het federale parlement van Rhodesië heeft woensdag uit de mond van premier Welensky scherpe kritiek op Groot- Brittannië aangehoord, dat ermee instemt, dat Nyassaland uit de fede ratie van Rhodesië en Nyassaland zal treden. Do, Britse hoge commissaris, lord Alport, wees later de beschuldiging van Welensky, die de Britse beslis sing „verraad" had genoemd, van de hand. Volgens hem had de Britse regering „diepgaand en voortdurend overleg" met Rhodesië gevoerd. Bij de verkiezingen, die vrijdag in zuid-Rhodesië zijn gehouden, leed de verenigde federale partij van sir Roy Welensky de nederlaag tegen het uiterst rechtse Rhodesische front Het front, dat de belangen van de blanke kolonisten behartigt, is voor stander van ontbinding der federa tie, hetgeen ook de negerregeringen van noord-Rohdesië en Nyassaland wensen. Sir Roy zei in het parlement: „De Britse regering heeft de wil om in Afrika te regeren verloren met het lot van de inwoners huidige federatie". Bij het naspeuren van een doos vol oude typografische herinne ringen (het naderend jaareinde nodigt tot speuren in het verleden), troffen icij het oude kopvignet, dat in de vorige eeuw deze krant sierde. Het „bode-motief" wordt met deze ruiter wel markant weergegeven. Een herinnering opgehaald uit het stof. In Holme (West-Diiitsland) vieren Ned. militairen Kerstmis ver van huis der Verrassing voor Nieuw-Guinea-gangers DE SCHELDE-RIJN- VERBINDING DEN HAAG, 19-12. In de memo rie van antwoord op de waterstaats begroting deelt minister Korthals mede, dat de onderhandelingen met België over een verbetering van de Schelde-Rijnverbinding in de laatste maanden tot een zekere verduidelij king van de wederzijdse posities ge leid hebben. Dit geeft aanleiding tot de ver wachting, dat er ondanks de gecom pliceerdheid van de technische, eco nomische en juridische problemen, die met deze kwestie zijn verbon den, binnen afzienbare tijd een af gerond geheel zal kunnen worden verkregen van de mogelijkheden, die voor beide regeringen openstaan. Uitgangspunt van de Nederlandse regering bij deze onderhandelingen is geweest de bereidheid om een zo goed mogelijke en verantwoorde Schelde-Rijnverbinding tot stand te bi'engen. In Nairobi zal eind december een religieuze conferentie van Afrikaan se jongeren worden gehouden, waar aan vijfhonderd afgevaardigden uit veertig Afrikaanse landen zullen deelnemen. DEN HAAG, 19-12. Een initiatief dat is genomen, voornamelijk door oud-militairen die na de tweede we reldoorlog in het toenmalige Neder- lands-lndië hebben gediend, zal tot gevolg hebben, dat op zaterdag 22 december alle in Zeeland wonende militairen die naar Nieuw-Guinea zijn uitgezonden een plezierige ver rassing bereid wordt. Die initiatiefnemers, verenigd in het Comité Zeeuws Thuisfront, ge ven graag toe in eon echt Zeeuwse chauvinisme een beste voedingsbo dem voor hun ideeën gevonden te hebben. Wat er zaterdag kan wor den verwezenlijkt achten ze vooral te danken aan de gedachte die in geheel Zeeland weerklank vond: wij Zeeuwen moeten iets doen voor de Zeeuwse militairen die in Nieuw- Guinea hebben gediend. Wat er zaterdag gaat gebeuren, is het volgende. Ruim tweehonderd militairen van marine, landmacht of luchtmacht, nog onder de wape nen of al uit dienst, zullen naar Mid delburg komen. Om 11 uur zullen ze daar in de Statenzaal worden ontvangen door de Commissaris van de Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Herdenkingsdienst. Om 11.45 uur gaan ze naar de koorkerk in Middelburg, waar een herdenkingsdienst wordt gehouden. Daarin gaan voor de legerc^almoeze- nier L. van der Vrande m.s.c. en de vlootpredikant ds. C. A. Metting van Rijn. Na de kerkdienst zitten alle tweehonderd militairen aan een gemeenschappelijke maaltijd aar de kantine van de generaal-majoor Berghuys-kazerne. Na die maaltijd krijgt ieder van de oud-Nieuw-Gui- nea-gangers een verrekijker met foudraal aangeboden. Die verrekij kers dragen de inscriptie „Zeeuws Thuisfront Nieuw-Guinea 1962". In ieder foudraal is een plaatje met daarop de naam van de eigenaar aangebracht, 's Middags wordt de „reünie" besloten met een gezellig samenzijn, ook weer in de kantine van de Berghuys-kazerne. DEN HAAG, 19-12. We zijn ver van huis, maar Iaat dat voor ons geen beletsel zijn om samen het grote feest van Kerstmis te beleven. Zo ongeveer luidt een opwekking die de commandant van de in Hohne in Duitsland gelegerde 121ste lichte brigade, kolonel J. A. C. Bartels, zijn mannen in een overzicht van het porgramnia van de kerstviering geeft. Ver van huis, maar toch een eigen sfeer scheppend, zal de brigade Kerstfeest vieren. Onder meer met kerstdiensten voor protestanten en ooms-katholieken, die volgen nadat het trompetterkorps van de cavale- de „Heilige Nacht" met bazuin- AMSTERDAM. Een kleine doch gevaarlijke brand, die met een ont zettend grote rookontwikkeling ge paard ging, heeft woensdagavond ge woed op de eerste verdieping van de kurk- en plasticfabriek van W. 'Schatte en Zonen's N.V. aa nde Vier- windenstraat in oud Amsterdam. Deze etage, waar grote jutezakken met kurk lagen, brandde nagenoeg geheel uit. geschal zal hebben aangekondigd. Een voornaam onderdeel van het opgestelde kerstprogramma is een opvoering van het kerstspel „Zorg voor mijn kinderen" door het Am- steltoneel. Door het opstellen van enkele grote kerstbomen en het stemmig versieren van kantines en verblijven (voor de beste versiering stelt de welzijnszorg een prijs be schikbaar) wil men verder trachten het gemis van het „thuis zijn" zo veel mogelijk te doen vergeten. Daartoe dienen ook een „kerslont- bijt" en enkele gemeenschappelijke maaltijden. Op oudejaarsavond zal er ook weer een kerkdienst worden gehou den. Om twaalf uur 's nachts wordt het niéuwe jaar ingehaald met een groots vuurwerk. EMMELOORD. Vier leden van de gemeenteraad van de Noordoostpol der hebben bij een stemming ver klaard geacht te willen worden op de publieke tribune te zitten. Zij waren het niet eens met een voor stel van b. en w. tot benoeming van een vierde wethouder en zij wens ten ook niet blanco te stemmen. Het toerisme in de toekomst BREDA, 19-12. De staatssecretaris van economische zaken drs. F. J. W. Gijzeis verwacht, dat in 1970 de toe ristische bestedingen in ons land van landgenoten en vreemdelingen rond 2 miljard gulden groot zullen zijn. Dat is het dubbele van de be stedingen in 1960. Tijdens een lunchvergadering in Breda van de Nederlandse maat schappij voor nijverheid en handel noemde hij deze prognose een be langrijk uitgangspunt voor de toe ristische politiek. Aan de stijging van de vraag zal een aanpassing van aanbod, kwalitatief en kwantitatief, gepaard moeten gaan. In de hele toe ristische industrie zullen voorzienin gen moeten worden getroffen om de verdere ontwikkeling van het toeris me in goede banen te leiden. De politiek dient gericht te zijn op spreiding in tijd en ruimte, ver betering van de toeristische uitrus ting en op bevordering van de pro paganda. Deze propaganda behoort op particulier initiatief, doch met daadwerkelijke steun en stimulans van de overheid, te worden gevoerd. Drs. Gij zeis acht eer. wetenschap pelijke fundering voor de studie van het toerisme en de uitgroei daarvan noodzakelijk. Columbus niet Volgens de Russische aardrijks kundige Samuël Varsjavski heeft" niet Columbus, doch een Britse mon nik van de orde van Karmelieten Amerika ontdekt. Hij baseert zijn bewering op documenten, waarin de reis van de monnik, Nicholas of Lynne, naar de Noordpool wordt be schreven. Volgens hem was de mon nik honderddertig jaar eerder op het Amerikaanse vasteland dan Christopher Columbus. Van Nicholas of Lynne is bekend, dat hij om streeks het einde van de veertiende eeuw leefde en onderricht gaf aan de universiteit van Oxford. Inzittenden (33) omgekomen In dc steden der wereld worden weer de lichtjes ontstoken, met de komen de kerst in hel verschiet. Zij zullen branden fot nieuwjaar en dan gaal de mensheid alweer uitzien naar het voorjaar. WARSCHAU, 19-12. Woensdag avond is een Viscount-passagiers- vliegtuig van dc Poolse luchtvaart maatschappij L.O.T., kort voor de landing op de luchthaven van War schau ontploft en brandend neerge stort. Alle 33 inzittenden, n.I. 28 pas sagiers en 5 bemanningsleden, zijn daarbij om het leven gekomen. On der de passagiers bevonden zich ook enige oost-Duitsers, voor dc rest wa ren de slachtoffers van Poolse nati onaliteit. Volgens ooggetuigen voltrok de ramp zich loen het vliegtuig zich op een hoogte van ongeveer 100 meter bevond. Familieleden van omgeko men Poolse passagiers, die op het vilegveld wachtten, zagen het vlieg tuig brandend neerstorten. Op het tijdstip van de ramp waren de weersomstandigheden goed. Dit was het eerste grote vliegtuig ongeluk op de luchthaven van War schau sinds het einde van de oorlog. Volgens de Poolse luchtvaartmaat schappij had de piloot van het toe stel, dat via Berlijn van Brussel op weg was naar de Poolse hoofdstad1, meer dan een miljoen mijl gevlogen en was hij een van haar meest er varen vliegers. Schweitzer en Katanga Dr. Albert Schweitzer heeft in een verklaring, gepubliceerd in het Bel gische blad „La Derniere Heure", een beroep gedaan op de Verenigde Naties en de centrale Kongolese re gering hun troepen uit Katanga te rug te trekken en de onafhankelijk heid van Katanga te eerbiedigen. Dr. Schweitzer meent dat de Verenigde Naties door zich te associëren met de regering in Leopoldstad, gevaar lopen het respect dat zij verdienen, le verliezen. Tijdens een militair afscheidscere- monieel op het vliegveld Wahn, na bij Bonn, ter gelegenheid van het heengaan van de afgetreden minis ter van defensie Strauss, verklaar de bondskanselier Adenauer woens dag ervan overtuigd te zijn, dat Strauss in de toekomst in de poli tiek een „grote en beslissende rol" zal spelen. ELISABETHSTAD, 19-12. Presi dent Tsjombe van Katanga heeft woensdag op een persconferentie in Kolwezi gezegd, dat hij zou over gaan tot een politiek van de „ver schroeide aarde" als Katanga ge dwongen zou worden, weer deel uit te maken van Kongo. Straalvliegtuig neergestort DEN HAAG, 19-12. Een straal vliegtuig van het vliegveld Woens- drecht, een Lockheed T 33, is woens dagmiddag in Westdorpe, anderhal ve kilometer ten oosten van Sas van Gent, neergestort. De beide vliegers, die zich in het vliegtuig bevonden, konden dit tijdig verlaten. Zij kwa men ongedeerd terecht in Zuiddorpe, dat op enige kilometers van West dorpe ligt. Het toestel was op een instructievlucht met formatievliegen. Het geraakte in een „spin" (tol vlucht) terecht en dit kon door de vliegers niet meer worden hersteld. Ex-koning maakte reis PARIJS, 19-12. Ex-koning Leopold van België is woensdagochtend van een reis van twee maanden door het gebied van de Amazone per vlieg tuig teruggekeerd in Parijs, waar hij door zijn echtgenote, de prinses van Retie, hartelijk werd verwelkomd. Ook de Belgische ambassadeur in Frankrijk was op het vliegveld Orly aanwezig. Leopold bestempelde bij deze gelegenheid terloops, naar aan leiding van een vraag van een jour nalist over geruchten omtrent huwe lijksmoeilijkheden, dergelijke berich ten als absoluut vals. Hij omhelsde zijn echtgenote meermalen en maak te haar kennelijk erg blij met een aapje dat hij uit Brazilië voor haar had meegebracht. Zachter Verwachting tot vrijdagavond: Stijging van temperatuur bij matige tot krachtige, aan de kust aanvanke lijk krachtige tot harde wind, rui mend van zuid naar west; zwaar be wolkt met vooral aanvankelijk enige regen, in het oosten en noordoosten van het land vanavond mogelijk voorafgegaan door sneeuw of ijzel en later enkele opklaringen. 21 dec. Zon op 8.46, onder 16.30. Maan op. 2.31, onder 14.01. Nieuwe maan: 26 dec. te 23.59. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 21 dec. 10.50 v.m. 23.46 n.m. BROUWERSHAVEN: 21 dec. 10.37 v.m. 23.11 n.m. Doodtij: 21 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 20-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Koude lucht uit Duitsland is tijdelijk tot een groot deel van Ne derland doorgedrongen. Vanochtend vroor het in het noordoosten en oos ten van het land ongeveer 5 graden, maar in Zeeland was de temperatuur boven het vriespunt gebleven. On dertussen heerst er op de oceaan een grote depressie-activiteit, die zich via de Britse eilanden naar het oosten uitbreidde. Tengevolge daar van zal de vorst weer uit Neder land worden verdreven en komt de temperatuur weer flink boven het vriespunt. De wind zal toenemen uit het zuiden en later ruimen naar west. Vooral aanvankelijk zal er re gen vallen, in het noordoosten van het land in de avond mogelijk nog in de vorm van sneeuw of ijzel. NEW YORK, 19-12. De algemene vergadering der Verenigde Naties heeft zich woensdag, met 76 tegen 17 stemmen, 'bij acht onthoudingen, achter de raadgevende uitspraak van het Internationale Gerechtshof te Den Haag geschaard, dat de uitga ven der volkeren-organisatie in Kongo en het midden-oosten door alle leden behoren te worden ge dragen. Het zijn vooral Frankrijk en de Sowjet-Unie die hiertegen bezwaar hebben gemaakt: De begrotingscommissie der alge mene vergadering heeft woensdag met 53 stemmen voor, geen tegen en twintig onthoudingen een door vijf landen ingediende ontwerpresolutie aanvaai'd, waarin wordt voorgesteld de assemblee voor 30 juni 1963 in een speciale zitting bijeen te laten komen, om te beraadslagen over de financiële crisis, waartegenover de volkerenorganisatie zich thans ziet gesteld. Toekomst „Veronica" DEN HAAG. 19-12. Wettelijke maatregelen tegen het doen van uitzendingen buiten het nationale territoir zijn in voorbereiding. Hier over pleegt de minister van verkeer en waterstaat overleg met het mi nisterie van justitie. Mede in ver band hiermede is het bezwaarlijk thans mededelingen te doen omtrent de termijn, binnen welke zodanige maatregelen kunnen worden tege moet gezien, alsook omtrent de aard van deze maatregelen tegen o.a. ra dio Veronica. Deze mededeling staat te lezen in de M.v.A. op de begro ting van verkeer en waterstaat. New Yorkse k ra n ten - u i tge vers hebben naar aanleiding van de reeds twaalf dagen durende staking der typografen in hun bedrijven een verklaring uitgegeven waarbij zij zeggen dat het hierbij voor hen om een kwestie van al'dan niet voort bestaan gaat.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1