Oosterse raadselen BLUE BAND GEEFT EXTRA VITAMINE ZEKERHEID BLUE BAND-SMULLEN OM ER TEGEN TE KUNNEN Kerstboom- en tafelversiering Kaarsen Electr. Kerstboom- verlichting H. J. B A X LIESLAARZEN P. Bezuijen Britse premier overtuigd van oplossing DE GOUDEN TOMAHAWK 0 BB I53.6K. 104.65 Maar moeder heeft erop Ja, de R is weer in de gerekend. Zoals altijd, maand. September, okto- Met een warme kachel en bertot april toe. Buiten warme kleren. Enextra klinken de stemmen van boterhammen. Lekkere wind en regen... boterhammen. Beste bo terhammen. Met lekkere Blue Band. Met beste Blue Band. Ook Blue Band rekent op de winter. Met een rijk dom aan vitamine. Vita mine A en D, maar ook provitaminc A. Blue Band geeft extra vitamine-ze kerheid. Blue Band - om lekker te eten en goed te eten. Juist nu! .juist nu! IEVENSE NIEUWERKERK TELEFOON 368 enorme sortering in alle maten Havenp|ein 2, Zierikzee Tel. no. 2778 Ook voor de BETERE rubber knie- en steeds voorradig in alle maten nog steeds uw speciaal adres: Zierikzee Tel. 2164 Wegens huwelijk is onze zaak woensdag 19 december na 4.00 uur en donderdag 20 december de gehele dag gesloten Woensdagmorgen wordt voor twee dagen melk bezorgd Van der Schee's zuivelhandel Krcpelstraat 4 Zierikzee Gesprek MacMillan-Keimedy LONDEN, 17-12. De Britse pre mier MacMillan heeft maandag voor zyn vertrek naar de Bahama-eilan- den, waar hjj woensdag en donder dag besprekingen zal voeren met president Kennedy, op het vliegveld van Londen als zijn overtuiging uit gesproken, dat er een oplossing zal worden gevonden voor de Skybolt- kwestie „in de sfeer van begrip die de betrekkingen tussen Groot-Brit- tannië en de V.S. altijd heeft ge karakteriseerd". MacMillan zei, dat hij verder met de Amerikaanse president zal spre ken over algemene vraagstukken, met name de betrekkingen tussen oost en west in het licht van de ge beurtenissen om Cuba. Over zijn besprekingen met president de Gaulle van het afgelopen weekein de zei hij: „Ik ben verheugd over de hernieuwde bevestiging van ge neraal de Gaulle, dat ook de rege ring van Frankrijk, ondanks de moeilijkheden met betrekking tot onze toetreding tot de Euromarkt, blijven handelen in de geest van de gemeenschappelijke verklaring van de afgelopen zomer". De Britse premier voegde daaraan toe: „Het gaat er nu om, de hoop in werkelijkheid om te zetten. De on derhandelingen in Brussel zijn lang en moeilijk geweest, maar het is in het belang van alle betrokkenen dat er nu snel een eind aan komt". Azië MacMillan kondigde voorts aan, dat hij ook met Kennedy zal spre ken over de toestand in Azië. „De nieuwe gedragslijn van China, zijn afscheiding van de Sowjet-Unie op het ideologische vlak en zijn actie tegen India, hebben geheel nieuwe problemen opgeworpen", zo zei hij. „Ik heb er met generaal de Gaulle over gesproken en ik wil ze met president Kennedy in detail bespre ken". Onderzoek en voorlichting op de Zeeuwse eilanden ZIERIKZEE, 17-12. Van de geza menlijke verenigingen voor bedrijfs voorlichting en bedrijfsstudiegroe- pen op de Zeeuwse eilanden ver scheen dezer dagen een fraai met foto's geïllustreerde publicatie „On derzoek en voorlichting op de Zeeuwse eilanden", onder redaktie van ir. H. J. M. van Miltenburg. In een voorwoord stelt de Rijksland- bouwconsulent, dr. ir. C. W. C. van Beekom, vast, dat het verheugend is dat de gezamenlijke besturen zich veel moeite hebben gegeven om uit de veelheid van onderwer pen, die behandeld zouden kunnen worden, een keuze te doen. De ver onderstelling lijkt dan ook gerecht vaardigd, dat de inhoud van dit Landbouw(jaar)verslag in hoge ma te een afspiegeling vormt van aktu- ele onderwerpen. Bij het nader be zien valt het op dat vaak werkwij zen waarbij met weinig arbeid be vredigende resultaten verkregen kunnen worden, het hoofdthema vormen van hetgeen besproken wordt. De inhoud van het boekje bestaat uit de volgende onderwerpen: Ar- beidsextensieve teeltwijzen bij de voorjaarswerkzaamheden van sui kerbieten, de graszaadteelt, de uit als arbeidsextensief gewas, chemi sche onkruidbestrijding in en langs sloten, fruitteelt op akkerbouwbe drijven, nieuwe ontwikkelingen op het gebied van het melken, voeren en uitmesten, de voederwinning op het gemengde bedrijf, snijmais als vervanger van voederbieten, de be tekenis van wisselbouw, de tuin- bouwperspektieven in Zeeland, sa menwerkingsvormen bij mechanisa tie, tuinbouwteelten in een land- bouwteeltplan, het erf en zijn ver zorging en, tot slot, een mechanisa- tie-varia. De tekst is verlucht met vele fraaie foto's. RIO DE JANEIRO. Bij een ver keersongeluk op de grote weg van Rio de Janeiro naar Belo Horizonte, de hoofdstad van de Braziliaanse staat Minas Gerais, zijn minstens 38 mensen om het leven gekomen. BONN. De begrotingscommissie van de westduitse bondsdag (het parle ment) heeft haar definitieve goed keuring verleend voor de toevoeging van een bedrag van 1.1 miljard mark (ongeveer 9000 miljoen gulden) aan de westduitse defensiebegroting voor 1962. NEW YORK. President Kennedy heeft op vragen geantwoord, dat de huidige toestand in Cuba niet langer een offensieve bedreiging is. De V.S. zouden het ook zover niet laten ko- De conferentie van de minister raad van de Navo, die donderdag in Parijs begon,, is zaterdag om kwart over twaalf geëindigd. INITIATIEF MET SUCCES BEKROOND Zierikzeese dekenactie voor Algerije afgesloten ZIERIKZEE, 17-12. De deken actie voor Algerije i9 maandag j.l. succesvol afgesloten, zo vernemen wij. Niet minder dan 200 dekens werden ingezameld, terwijl boven dien het comité een bedrag van f 450,- in handen kreeg, dat zal wor den overgemaakt. Daar het materi aal reeds is ingepakt, kunnen thans geen dekens meer in ontvangst wor den genomen. De actie vond kennelijk weer klank onder de bevolking. Onder de 200 dekens bevindt zich een aan tal van 25, geschonken door het Zweedse Rode Kruis-ziekenhuis. Grote dankbaarheid bestaat ook je gens gevers en geefsters voor de betoonde milddadigheid. In die dank worden ook degenen betrokken, die zich belastten met het vervoer van deze zending. Medegedeeld wordt nog, dat te Oosterland nog apart 50 dekeng zijn beschikbaar gesteld voor Algerije. Er bestaat geen twijfel aan of de dekens zullen in het zwaar ge- treffen land uiterst welkom zijn. SPORT BRIDGE Bridgedrive in „Mondragon" De op zaterdag 15 dec. jl. gehou den bridgewedstrijd was, wat het aantal deelnemers betreft, bepaalde lijk geen succes. Het is te hopen dat dit in de toekomst zal veranderen. De wedstrijd verliep volgens het Howelsysteem. De best geplaatste paren waren: le. de heer en mevr. Leupen-van Oekel te Goes met 42 M.P. 2/3e plaats de heren L. Canters cn Rib- bens cn H. Schürmann-P. Wiebols met 44 Vz M.P. De volgende drive zal worden ge houden op zaterdag 19 jan. 1963. SINGAPORE. Hefschroefvliegtui- gen van de Britse marine en een bonte vloot kano's, bootjes met bui tenboordmotoren en barkassen zijn in het sultanaat Broer.ei ingescha keld bij de jacht op de rebellen die zich in het onherbergzame, dicht be boste en moerassige binnenland heb ben verspreid. Laatste marineschepen deze week thuis DEN HAAG, 17-12. Aan hel eind van deze week zullen in de marine haven in Den Helder drie schepen van de Kon. Marine binnenlopen. - Het zijn de laatste marineschepen die uit Nieuw Guinea zijn vertrok ken. Op donderdag 20 december zul len Hr. Ms. jager „Overijssel" en Hr. Ms. opnemingsvaartuig „Luymes" binnen lopen. Op vrijdag 21 decem ber zal Hr. Ms. voorraadschip „Peli kaan" binnenlopen en afmeren aan steiger 15. Familieleder), vrienden en kennis sen van de bemanningsleden van de drie schepen mogen een half uur voordat de schepen aankomen 'de steigers betreden. Olympiade- pepertjes TOKIO, 17-12. De Olympi sche postzegels, die de Japan se P.T.T. ten bate van de Olympische Spelen 1964 heeft vervaardigd, zijn uitverkocht. Twee jaar voor de spelen van Tokio zijn er in Japan geen zegels vieer te krijgen en men overweegt nu, aangezien het onmogelijk is om dezelfde postzegels nogmaals te druk ken, een nieuwe serie te ver vaardigen. Het organisatie-co mité van de spelen in Tokio heeft uit 414 inzendingen de Olympische fanfare gekozen. Het is het werk. van de 40- jarige Mitsuya Imai. De com positie, die met een prijs van 5000 gulden werd gewaardeerd en ongeveer 35 seconden duurt zal tijdens de spelen een 200 maal ten gehore worden ge bracht. BLIK DOOR HET WERELDVENSTER STAD EN PROVINCIE Een goed beeld van de machteloos heid der niet-gebondenen geeft het gezelschap dat op uitnodiging van mevrouw Banderanaike op Ceylon is bijeen gekomen om gezessen te be raadslagen over goede diensten in het geschil tussen India en China. President Nkroemah van Ghana zond ten geleide een aantal voorstel len dat zonder meer voor India on- aardvaardbaar moest zijn en het zoeken bleef toch naar iets waarmee z'oioel de Chinezen als de Indiërs zouden kunnen instemmen. Dit knappe stuk is geleverd door Ali Sabry, de vlieg er off icier die als Nassers rechterhand beschouwd wordt. Hij stelde vast dat de zaak zo geregeld zou moeten worden, dat geen der partijen enige territoriale winst boekt door militair optreden. Dat is zonder meer al het standpunt van India en van China, en het pro bleem is juist dat de zinsnede voor beide partijen een andere inhoud heeft. Voor Nehroe betekent het dat In dia het grondgebied houdt waarover het na het heengaan der Britten be schikte. Voor de Chinezen betekent het, dat ze blijven beschikken over een aanzienlijk gebied dat de In diërs als bezet beschouwen, maar Peking zelf als zijn rechtmatig bezit. Geen stap verder Het is zonder meer duidelijk dat men met dit soort resoluties niet verder komt. Het zestal op Ceylon zit met het feit dat zowel India als China halsstarrig vasthouden aan de eigen opvatting, zodat bij iedere re geling een der partijen daarop terug zal moeten komen. Geen van beide is daartoe bereid en dat betekent, dat het geschil een lang leven be schoren kan zijn. Overigens moet men waarschijnlijk een diep inzicht bezitten in de oos terse ziel om de gang van zaken- met de Indiase en Chinese voorstel len te begrijpen. China heeft eenzij dig een wapenstilstand afgekondigd en India van zij kant schiet ook niet meer. Maar Nehroe wees verder alle andere punten van de Chinese voor stellen af, met name trekt hij niet terug waar hij dat zou moeten doen tot op twintig kilometer van de grens der machtsuitoefening op 7 november 1959 zoals de Chinezen eisen. Nehroe heeft daar een tegen voorstel voor: hij staat op de schei dingslijn zoals die op 8 september tussen de partijen bestond. Dat heb ben de Chinezen een onfatsoenlijk en onaanvaardbaar voorstel genoemd. Maar waarom eigenlijk? Door hun regeling raken ze in het bezit van 31.000 vierkante kilometer gebied, daar waar ze het. hebben willen: in Ladakh en daarin ligt de weg tussen Tibet en Singkiang, die voor hen van zo groot belang j.s. Waarom geen betere zet? Als ze nu plotseling ja zeggen op de eis van New-Delhi en akkoord gaan met de grens van 8 september, dan scheelt hun dit een goede drie duizend vierkante kilometer, maar hun weg houden ze toch. Ze zouden sterk staan in de dan ook naar In dische mening mogelijk geworden onderhandelingen, want waarom zou Nehroe deze provisorische lijn voor gesteld heèben als hij niet de me- nin gwas toegedaan dat die wellicht enige rechtvaardigheid bezat? Het zou een Chinese zet zijn waarvan men op Ceylon zou duizelen. En als Peking zijn slechte beurt bij de niet- verbondenen zou willen uitwisselen met dit staal van meegaandheid dat bovendien niets kost, dan zou het waarschijnlijk een goede kans heb ben. Maar toch doet Tsjoe En Lai dit niet. Vreemd. En vreemd is ook dat Nehroe zich gedraagt als iemand die het op buigen of barsten wil laten aankomen. Het zou verstandiger zijn boor hem - en dat moet hem van westelijke helpende zijde ook zijn gezegd - de zaak zoveel mogelijk te rekken. Het is nu duidelijk, dat het Peking niet de minste moeite kost de India se legers weer een forse klap te be zorgen. Daar helpt ook geen Ameri kaanse viapenhulp aan, die men in Washington een beetje beschouwt als goed geld naar kwaad geld wer pen. Voor India kan onderhandelen met een minstens zo sterke vuist op tafel als Peking, heeft het een goed leger nodig. En dat op te bouwen duurt jaren. PARIJS. De Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, Rusk, heeft op de Navo-conferentie te Pa rijs meegedeeld, dat de Amerikanen geen bezwaren hebben tegen een multinationale atoomstrijdmacht, in dien de Europese landen dat wen sen. NIEUWERKERK Interkerkelijke zangdienst In de Ger. kerk alhier, welke tot de laatste plaats bezet was, werd zondagavond 1.1. een advents-zang- dienst gehouden. Medewerking ver leende het Chr. gemengd koor „Eén Naam is enze hope" en het kinder koor „Van knop tot bloem", onder leiding van de lieer Joh. Schouls. Organist was de heer J. Schouls Jr. Voorganger was dr. Becker. Na het votum zong de gemeente Psalm 89 1 en 8. Na gebed zong het koor: a. Hoe zal ik U ontvan gen en b. Christus komt. De Schrift lezing was uit Jesaja 9 1-6; als antwoord daarop zong de gemeente Gezang 10 5 en 7. De tweede Schriftlezing was uit Lukas 1 5-23. Het kinderkoor zong: Nu sijt welle- come, waarna de gemeente zong Ge zang 132 4. Vicaris Keiling hield een meditatie, naar aanleiding van Lukas 1 18: de vraag van Zacharia „Waaraan zal ik dit weten?" De strekking van deze meditatie was dat wij allen een op dracht hebben om dragers te zijn van de boodschap, want de menigte buiten wacht. Na zang van de gemeente klonk daarna het oude kerstlied „Stille Nacht", gezongen door het koor. Het groot koor en het kinderkoor zon gen daarna het „Ere zij God". Vic. Kellin'g ging voor in gebed. De slot zang was: Ps. 150 1 2, 3, waarna zegenbede. Het was een zeer mooie sfeervolle avond. Bij de uitgang werd een collekte gehouden ten bate van het Neder lands Bijbelgenootschap. De collecte ten bate van het Nederlands Bijbelgenootschap, welke gehouden werd na afloop van de zangdienst in de Geref. kerk heeft f 87,31 opgebracht. Scheepvaartberichten Ampenan, 15-12 van Djeddah naar Abudhabi. Kelletia (t.), 14-12 van Rotterdam naar Stockholm, 15-12 Brunsbüttel gepasseerd. Straat Colombo, 15-12 te Kobé ver wacht. Willem Ruijs, 14-12 van Bermuda naar Bahia. 89. Mahaskah stort ruggelings ter aarde, slechts op. een meter afs.land van de lood rechte afgrond. Zijn tomahawk is hem uit de hand geglipt. Met de onaandoenlijke kalmte van dc indiaan, die oog in oog met doodsgevaar is,, kijkt hij op naar Wanata. Maar als deze boven hem zijn tomahawk heft, breekt het. masker van kalmte en barst de Sioux in luid gejammer uit. „Genadespaar mijlaat ons vre de sluiten, Wanataroept Mahaska schril. „Jij laffe jakhalssist Wanata, „kun je zelfs niet als een man dc dood in de ogen zien?". Hij laat vol verachting zijn tomahawk zakken en buigt zich over de gewonde heen om hem op te tillen. Maar dan plaatst Mahaskah opeens snel zijn voet tegen Wanata's scheenbeen en trapt met volle kracht Met een schreeuw tuimelt dc Osagc ach teruit cn verdwijnt over de rand van de afgrond.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 8