Van sacrale wierook en mirre tot het profane parfum EEN MINISTER GEVRAAGD KRUIS WITTE KRUIS Duizenden Nederlanders naar wintersport „DE OVERVAL Moderniseer uw meubelen met Ceta-Bever PRAnHTRIJTS^^ ZIER1KZEESCI1E NIEUWSBODE Dinsdag 18 december 1962 No. 19297 Geurige geschiedenis KORTE BERICHTEN NIEUWE TAKEN UIT HET BINNENLAND Dr. W. Drees over de drankbestrijding in Nederland Het leven is waard geleefd te worden. Het voedse 1 dat moeder aarde ons schenkt is er om van te genieten, de wün „tot verheugenis des harten", maar evenzeer zijn er kostbare reukstoffen en geuren via bloemen, kruiden en bomen ons bereikend - die ons het leven ver aangenamen. Onze zintuigen kunnen zich tegoed doen: oog en oor, maar niet minder onze smaakzin en het veelal stiefmoederlijk behandelde zintuig de reuk. Reukstoffen, specerijen, ze zijn zo oud als de mensheid zelf is. Met na me zijn het de wierook en de mirre die de eeuwen door zeer gewaar deerde reukstoffen zijn geweest. Zesduizend jaar geleden toen in Egypte de farao Cheops de scepter zwaaide, wa9 het daar de gewoonte de gestorvenen in hun doodskist of doodsbed of sarcofaag bepaalde reukstoffen mee te geven. Hoofdza kelijk betroffen het hier wierook en mirre. Daarnaast diende wierook bij de Egyptenaren - evenals bij ver schillende andere oude cultuurvol ken als „brandstof" of beter „reuk- stol'" voor het wierookvat. Bekend zijn ook de Griekse sa gen, waarin in een ervan verhaald wordt hoe Apollo naar Delphi kwam om er de slang te verslaan en er daarna de grote orakeltempel te stichten. In deze tempel, waar het orakel uitsluitsel gaf over de kansen van oorlog en vrede van volk en in dividu. doch niet eerder dan nadat de lucht in de tempel geheel verza digd was met geurige wierookdam pen. Inzonderheid echter is het de Bij bel die ons op vele bladzijden spreekt van evenzovele soorten reukstoffen. Het merkwaardige is dat er in de eerste hoofdstukken van het eerste bijbelboek niet ge rept wordt van reukstoffen. Dat is overigens niet zozeer te verwonde ren als men weet dat de joden uit de tiid van de grote aartsvaders hoofdzakelijk een nomadisch her dersvolk vormden die - geheel in de vri.ie natuur opgaand - geen beheof- to hadden aan verfraaiing van het dagelijks leven of van het lichaam, hoewel we gevoegelijk kunnen aan nemen dat reeds in die tijd bepaalde reukstoffen en specerijen werden verbouwd en verhandeld. Pas als Jacob zijn zonen naar Egypte zendt om de strenge onderkoning - wat later zijn zoon Jozef blijkt te zijn - met geschenken te vereren, luidt het: „Neemt van het loffelijkste dezes lands in uioe vate en brengt dien man een geschenk: een xoeinig bal- sum, een weinig honing, specerijen en myrrhe, terpentijnnoten en man delen" (Gen. 43 11). Egyptische beïnvloeding In Egypte wist men blijkbaar deze produkten op de juiste waarde te schatten.' Geen wonder, want in dit oude Nijlland bruiste het culturele leven van die tijd fel op: De joden hebben dan ook veel geleerd in het land aan de Nijl en evenveel over genomen van de overvloede cultuur der Egyptenaren, waartoe ook be hoorde het gebruik en de toepassing van allerlei- kostbare reukstoffen, niet alleen in religieuse ontboeze mingen, maar evenzeer ten gebruike voor verfraaiing van het lichaam en veraangenaming van het leven. Het blijkt dan ook later dat naast sDijs- en plengoffers ook het reuk offer - zoals men in Egypte placht te brengen aan hun goden .- een eigen plaats ging innemen. Exodus 30 beschrijft de ontmoeting van Mo- zes met God op de berg Sinai waar onder meer het maken van een reukaltaar wordt opgedragen: „Gij zult ook een reukaltaar maken van sittimhout"„Een Aaron zal daarop aansteken welriekende spe cerijen, elke morgen, als hij de lam pen wel zal toegerieht hebben, zal hij dezelve aansteken en het zal een geurig reukwerk zijn". En daarna volgt dan in den brede omschreven de wijze van samenstellen der „hei lige zalfolie", die moest dienen ter zalving van de tent der samenkomst de ark der getuigenis, de tafel met haar gereedschap, de kandelaar, het reukaltaar en het brandoffer-altaar met het wasvat en dat er allemaal verder toe behoorde. Ook de pries ters werden met deze heilige zalf olie gezalfd. Overigens was deze zalfolie uitsluitend voor heilige reli gieuse zaken. „Gij zult ook naar haar maaksel geen dergelijke ma ken". De heilige zalfolie moest ge maakt worden: „van de voornaam ste specerijen, de zuiverste myrrhe, vijfhonderd sikkels en specerijkaneel half zoveel, ook specerij-kalmus, voorts kassie. vijfhonderd sikkels, naar de sikkel des heiligdoms en olie van olijfbomen en hinnaar apothekerswerk te maken, heel kunstiglijk: „Verder zeide de Here tot Mozes Neem tot U welriekende specerijen, myrrhesap en oniche en galban, wel riekende specerijen en zuiver wie rookdaarvan moest een reuk werk-zalf gemaakt worden, uitslui tend voor gebruik in de tent-der-sa menkomst, sacraal toe te passen. Voor persoonlijk of profaan gebruik was deze zalf ten strengste verboden Voor gebruik in eredienst Hoewel dus in Kanaan vele spe cerijen en reukstoffen werden ge teeld en gebruikt, bleven ze in hoofdzaak voorbehouden voor het gebruik in de eredienst. Hier en daar blijkt dat bij hoogtijdagen gebruik gemaakt werd van kostbare reuk stoffen, o.a. bij bruiloften, zoals be schreven wordt in Psalm 45: „Daar om heeft U, o God, Uw God gezalfd met vreugdeolie, boven Uw medege noten. Al uwe klederen zijn myrrhe, aloë en kassie"hier gaat het in hoofdzaak over de Messias, de door God beloofde. Vooral ook. in de Spreuken van Salomo wordt gerept over specerijen en olie," gewaarschuwd voor de uit wendige entourage ervan. Doch in het Hooglied zijn het met name deze kostbare reukstoffen die als onmis bare middelen moeten dienen om de liefde en alles wat daarmee te ma ken heeft, de bruiloftsbeelden en liefdesuitingen, rond te maken. „Mijn liefste is mij een bundeltje myrrhe dat tussen mijn borsten vernacht"Ik ben een roos van Saron, een lelie der dalen".Nar dus en saffraan, kalmus en kaneel, met allerlei bomen van wierook, mirrhe en aloë mitsgaders alle voor naamste specerijen"„Wie is zij die daar opkomt uit de woestijn, als rookpilaren, berookt met mirre en wierook en met allerlei poeder der kruideniers" (verkoper van geurige specerijen). Al deze kostbare „Oud-Testamen- tische reukwolken" worden nu schijnbaar opgespaard tot de „wie rook en mirre" opnieuw kostbare geuren gaat verspreiden doordat „drie wijzen uit het Oosten" het Pasgeboren Kind komen offeren in Bethlehem.... met goudwie rook en mirre. Wierook en mirre op én lijn gesteld met goud! Hieruit blijkt wel hoe men de waarde schat te van deze reukstoffen: „geschenk voor een koningskind" en wat voor een Konings-Kind Prijzig Ook thans nog zijn wierook en mirre prijzig, ofschoon lang niet meer in verhouding tot de waarde die deze reukprodukten twintig eeuwen geleden hadden. De moder ne winningsmethoden en vervoer middelen hebben de prijzen van deze artikelen doen dalen tot ze bin nen het bereik lagen van een ieder van ons. En daarmee z\jn de vele aanvanke lijk dure en uitsluitend in de religie gebruikte reukstoffen binnen het profane dagelijkse leven gekomen, ter verfraaiing van het menselijk lichaam en versiering van het alle daagse, verwerkt als de reukstoffen zijn tot parfums, toegepast in loti ons, toiletzeep, enz. Wat wierook eigenlijk is en waar het vandaan komt? Wierook wordt gewonnen van de wierookboom, de „Boswellia" die vooral in zuidelijk Arabië en in Somaliland groeit. De bomen kunnen erg groot worden, wel tot om en bij de 5 meter. Door het maken van insnijdingen in de stam - als het winnen van rubber- uit-de-rubberboom - (de atap) tapt men het melkwitte wierooksap af. Door kristallisatie" ontstaan kleine bolletjes in welke vorm ze in de handel verkrijgbaar zijn. Wordt wierook gewonnen uit de wierookboom, mirre ontstaat spon taan als een soort hai-sdruppels op de takken van de mirrestruik, de „Comiphora". Deze struik groeit eveneens in Arabië, Somalilapd en Eritrea. Beide reukstoffen, wierook en mirre, zijn echte natuur-reuk- stoffen in tegenstelling tot de meeste van deze soort die synthetisch wor den vervaardigd. Eigenlijk zijn het dus plantaardige harsen die een overmaat van vluchtige bestandde len bevatten, waarvan in de cosme tische industrie een dankbaar ge bruik gemaakt wordt en wij allen - de een meer en de ander minder - genieten, tot meerdere sier van ons lichaam en opluistering van het le ven van elke dag. R. V^y\ DE eCktd PIJNSTILLER Hebt u griep die zo echt in uw botten is gaan zitten. Jaagt hem eruit met WITTE KRUIS, (poe ders, tabletten of cachets!) De Saiicyl-vrije pijn stiller. die géén maag- j klachten veroorzaakt! Het observatorium van de West- duitse stad Bochum heeft maandag signalen opgevangen van de Ameri kaanse communicatiesatelliet .Relay' die even sterk waren als de op de dag van de lancering - donderdag jl. - ontvangen seinen. Kindje gestikt BARNEVELD. 17-12. Naar eerst maandag bekend is geworden is vrij dag de bijna een jaar oude baby van de Ambonese familie Timo'rasson in het woonoord te Biezen, bij Barne- veld in een gescheurde hangmat ge stikt. Het ongeluk gebeurde toen de moeder even naar de groenteboer was, die bij het woonoord zijn groen ten had uitgestald. Teruggekomen, trof zij de baby dood aan. Een van de doeken waar uit de hangmat bestond, was inge scheurd. waardoor de baby er ge deeltelijk is doorgevallcn. Het kind is met zijn keeltje achter de doeken blijven steken en kwam daardoor om het leven. SCHIPHOL. Een vorkheftruck van de K.L.M. is op het platform van Schiphol tegen een vleugel van een Finnair-Caravelle gereden. Het ge volg was, dat een der vleugelklep pen werd beschadigd. ZWOLLE. Een 22-jarige dragline machinist uit Spijkenisse is bij een auto-ongeluk te Wezep (gemeente Oldebroek) om het leven gekomen. HALSTEREN. De in oude luister herstelde St. Martinuskerk te Hal steren is na vijftig jaar weer voor de openbare eredienst in gebruik ge nomen. UTRECHT. Op een niet beveiligde overweg in de gemeente Laren (Gld.) is een bejaarde landbouwer, de heer Marsman uit deze gemeente, onder een trein op de lijn Lochum-Zut- phen gekomen en gedood. DEN HAAG. Nu de postverbindin gen tussen Nederland en Indonesië zijn hersteld heeft het informatie bureau van het „Nederlandsehe Roo- de Kruis" te Den Haag zijn taak be ëindigd voor het doorzenden van fa milieberichten van en naar Indone sië. In de loop van dit jaar werden 3125 berichten naar er. 1272 berich ten uit Indonesië verzonden. ROTTERDAM. Aan boord van zijn schip in Rotterdam is een Indiase zeeman in een 7 meter diep ruim ge vallen en daarbij dodelijk veronge lukt. UTRECHT. Van Gend en Loos -voert op het ogenblik onderhande lingen over deelname in een com binatie met de Belgische spoorwegen en een groot Belgisch expediteurs- bedrijf. ROTTERDAM. De 28-jarige Rot terdamse boekhouder W. P. van R. is door de rechtbank in Rotterdam veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar en. zes maanden met aftrek, wegens verduistering in dienstbetrekking van een bedrag van ruim 16.000 gulden. WAGENINGEN. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het in stituut voor plantenveredeling der landbouwhogeschool te Wageningen is een bijeenkomst gehouden in de aula van de hogeschool. SCHIPHOL. De nationale lucht vaartmaatschappij van India Air In dia. begint maandag een hulpactie voor de. slachtoffers van de Chinese invasie. Ten bate van de duizenden vluchtelingen gaat Air India kle dingstukken inzamelen en gratis naar India transporteren. Mislukte ontsnapping SAN FRANCISCO. 17-12. Een mis dadiger die zondagavond met een collega uit de Alcatraz-gevangenis op een eiland in de baai van San' Francisco ontsnapte, heeft het re cord van deze gevangenis - waaruit nog nooit een gevangene is kunnen ontvluchten - bijna gebroken. Hij lijke stromingen in de baai te over winnen en de „Golden Gate"-brug te bereiken, maar toen was hij ook zo slaagde er namelijk in, de verrader- uitgeput, dat de politie hem zonder enige moeite kon grijpen. Werktijden in tuinbouw DEN HAAG, 15-1?. De hoofdafde- ling sociale zaken van het Land bouwschap heeft voorgesteld vol gend jaar het rhaximum aantal ar beidsuren in de tuinbouw te verla gen van 2550 tot 2450 uur per jaar. De arbeid- en rusttijdenverordening tuinbouw, die volgend jaar zal aflo pen zal daartoe met een jaar ver lengd en gewijzigd worden. Het is de bedoeling in 1964 in deze regeling diepgaander wijzigingen aan te brengen. Gevallen van nekkramp bij militairen DEN HAAG, 17-12. De toestand van de twee dienstplichtige solda ten die in het Centraal Militair Hos. pitaal „Oog in Al" zijn opgenomen, omdat ze aan nekkramp lijden, is goed. Er hebben zich bij de beide onderdelen waar de soldaten dienen geen andere gevallen van deze ziek te voorgedaan. In de Juliana van Stolberg-kazerne en de Prins Wil lem IH-kazerne zijn de gebruikelijke hygiënische maatregelen genomen en de in deze kazernes gelegerde mili tairen wordt Sulfa toegediend. Die militairen die mogelijk contact ge had hebben met de soldaten die in „Oog in Al" zijn opgenomen, ver richten lichte dienst. MARKTBERICHTEN Graanbeurs ROTTERDAM, 17-12. Tarwe - 17 pet. vocht -/naar kwaliteit, tot f 33 deze week franco Rotterdam. Zomergerst - volgens monster - tot f 28,50 af; Haver - volgens mon ster - tot f 26 af; Rogge - volgens monster - tot f 25,50 af. Peulvruchten, franco Rotterdam: Groene erwten - op monster - f 43- 49; Schokkers - op monster - f 47,50- 67,50; Bruine bonen - boerenschoon - op monster - tot f 100. Aardappelmarkt ROTTERDAM, 17-12. Klei-aard- appelen 38 mm. opwaarts voor het binnenland: Bintje f 11-12,75. Klei-aardappelen 35 mm. opwaarts Bintje f 10,25-12,50. Voer-aardappelen f 3-5. Export en binnenland kalme han del. Prijzen berekend per 100 kg. en op de handelsvoorwaarden, vastgesteld voor de verkoop van consumptie aardappelen op wagon, schip of auto UTRECHT, 17-12. By de oprich ting van de Algemene Nederlandse Drankbestrijdersorganisatie, voort komende uit een fusie van enkele reeds bestaande bonden op dit ge bied, heeft dr. W. Drees in Utrecht verklaard, dat er voor de drankbe strijders nog tal van taken zyn weg gelegd. De opvatting, dat het met het drankmisbruik in Nederland niet meer zo ernstig is gesteld - een op vatting. die onder meer blijkt uit het nieuwe ontwerp Drank- en Ho reca wet - is wijd verbreid, zo zei hij. De drankbestrijdersorganisaties hebben, volgens dr. Drees, de taak duidelijk te maken, dat 't probleem weliswaar anders ligt dan vroeger, maar ook in zijn huidige vorm nog zeer ernstig is. Hij zei, dat de ver heugende teruggang van het drank gebruik in de eerste helft van deze eeuw. na de tweede wereldoorlog heeft plaats gemaakt voor een bijna voortdurende toeneming van de al coholconsumptie. Terwijl de kroeg in zijn oude vorm een minder sterkê plaats inneemt in het volksleven, ontstaan andere vormen van even ernstige drankge legenheden en verplaatsen de drink gewoonten zich naar andere groepen van de bevolking. Thuis, in de jeugdbeweging en in de huis vrou wenorganisaties bijvoorbeeld, wordt de wijziging in de opvattingen weerspiegeld, die, naar de mening van dr. Drees, diep te betreuren is. Hij is van oordeel, dal de weerstand tegen het alcoholgebruik sterk is verslapt en vroeg zich in dit ver band af, hoe het mogelijk is, dat er nog zo weinig mensen zijn die zich rekenschap geven van het gevaar dat alcohol in het verkeer oplevert. „Niet aansprakelijk" Hij noemde het een opmerkelijk feit, dat verdedigers van automobi listen die wegens het veroorzaken van verkeersongelukken „onder in vloed" voor de rechter verschijnen, telkens weer zeggen dat de verdach te niet aansprakelijk gesteld kan worden omdat hij gedronken had en niet meer wist wat hij deed. Spre kende over de morele gevaren van de alcohol herinnerde dr. Drees on der meer aan het recente zeden- schandaal in Utrecht, waarbij tien tallen meisjes zeer zwaar dronken en zich daarna niet meer verzetten tegen onzedelijke handelingen. Bij de ontgroening van studenten wordt, volgens hem, verschrikkelijk gedronken, waardoor zowel bij de groenen als bij de studenten het moreel besef wegvalt. Zonder drank zouden, naar zijn mening, de recen te excessen bh de ontgroeningen nimmer zijn voorgekomen. Di*. Drees meent, dat de drank bestrijding in wezen niet enkel te gen de alcohol is gericht, maar ook samenhangt met een algemene le venshouding, die steunt op verant woordelijkheidsgevoel, de wens be paalde morele normen te eerbiedi gen en de drang naar een zuiverder levensstijl. SPORT VOETBAL Burgb II-Dreischor II 3-1 Het handjevol toeschouwers heeft op het drassige Burgh-terrein twee ploegen aan het werk gezien die enorm voor de overwinning hebben gevochten. Dreischor, nu bij voor baat geslagen, zag, toen het- bij Burgh voor het doel niet wou vlot ten, een grote kans in de winst en ontplooide na de rust een fel spel letje voetbal, waarbij de Burgh-ver- dediging handen vol werk kreeg. Uiteindelijk won Burgh, doordat het in 3 minuten van 1-1 naar 3-1 sprong Voor de rust was het alles Burgh wat de klok sloeg, doch voor het vij andelijke doel liep alles fout en wer den de doelrijpste kansen gemist. Ze konden dan ook pas in de 30sle minuut scoren door een gezamen lijk doelpunt van W. de Jonge en J. de Meij. Een prachtige kans liet linksbuiten Nuijens voorbij gaan toen hij de bal langs de reeds gepas seerde keeper Kloet net via de bui tenkant van de paal naast schoot. Na de rust was het Nuijens die de stand op 1-1 bracht. Het spel werd toen wat enthousiaster en alles was nog mogelijk. Kommer viel uit en werd vervangen door Goudzwaard. 10 minuten voor tijd viel de beslis sing, nadat een ware schotenregen door keeper Dooge onschadelijk was gemaakt, toen M. Hanse een hard schot loste, waarbij de bal in het net verdween. Vak daarop benutte J. de Meij een voorzet van Leo Kik en daarmede was de eindstand 3-1 bereikt. Exodus vóór Kerstmis UTRECHT, 17-12. De Spoorwe gen zullen deze week een krachttoer moeten verrichten om duizenden en duizenden Nederlanders naar de be kende wintersporten in Oostenrijk, Zwitserland en Zuid-Duitsland te brengen. Alleen al de speciale treinen van de reisbureaus vervoeren woensdag 800, donderdag 800, vrijdag 2000, za terdag 900 en zondag 1500 passa giers. Hiervan gaat 78 procent naar Oostenrijk, 10 procent naar zuid- Duitsland en 12 procent naar Zwit serland. Om de enorme stroom va kantiegangers te kunnen verwerken zal de N.S. zelf het gewone vervoer naar het zuiden in de week van 19 tot en met 23 december uitbreiden door het inleggen van zestien extra treinen met gemiddeld elf rijtuigen. Een moeilijkheid voor de Spoor wegen is, dat het wintersportvervoer samenvalt met het transport van buitenlandse arbeiders uit Duitsland en Zwitserland, die de feestdagen thuis willen doorbrengen. In Duits land werken 300.000 Italianen, 90.000 Spanjaarden, 95.000 Grieken en 15.000 Turken. Het aantal buiten landse arbeiders in Zwitserland be draagt ruim 500.000. Naar schatting 70 procent van deze mensen gaat voor de Kerst naar huis. Extra treinen. Voor het vervoer van de buiten landse arbeiders hebben de Duitse spoorwegen 106 extra treinen naar Italië, 16 naar Spanje en 8 naar Griekenland ter beschikking gesteld. In Zwitserland verwacht men, dat in de week voor Kerstmis 100.000 Italiaanse arbeiders naar het zuiden zullen trekken. Voor de arbeiders die van de speciale treinen gebruik maken, gelden aantrekkelijke re ducties. Er zijn echter werkgevers, die de Italianen gratis een eerste klas reisbiljet aanbieden als ze en kele dagen later de „gewone" trein nemen, hetgeen het bijzonder moei lijk maakt, te schallen hoe de bezet ting van de verschillende treinen zal zijn. Daarbij komt nog, dat veel Itali aanse arbeiders hun gezin hebben laten overkomen, zodat de kans be staat, dat zij met vrouw en kinde ren op reis zullen gaan naar hun fa milie. Sommigen van hen hebben samen met enkele collega's een auto gekocht en de spoorwegen houden er dan ook al rekening mee, dat ze extra rijtuigen aan de treinen zul len moeten koppelen voor het ver voer van deze wagens. Ook daar door blijft de mogelijkheid voor bij zonder wintersportvervoer door de Nederlandse Spoorwegen beperkt. AMSTERDAM, 17-12. De première van de nieuwe Nederlandse speel film „De Overval", die op donder dag 20 december a.s. in het Tu- schinsky Theater te Amsterdam ge geven wordt, zal onder ausp.iciën staan van de Stichting 1940-1945. Voor deze première heeft zich een comité van aanbeveling gevormd. In Zuid-Korea werd maandag ge stemd over een grondwetswijziging tot herstel van het burgerlijk gezag, na een periode van ruim twee jaar militair bewind. De Ceylonese ambassadeur in Bir ma, Pieris, heeft aan premier Nehroe geheime voorstellen overhandigd voor een regeling van het grenscon flict tussen India en communistisch China. Deze voorstellen zyn afkom stig van Ceylon, Indonesië, Ghana, Birma, Cambodja en de Verenigde Arabische republiek, waarvan ver tegenwoordigers vorige week in Co- lomb bijeen zijn geweest. KERKNIEUWS I^ed, Herv. Kerk Beroepen te Oldebroek: H. A. van Bemmel, Leerbroek; te Coevorden (toez.): Joh. H. A. Doeschot, Haarlo; te Den Dolder: P. Hetebrij, Sellin- gen; te Tietjerk: kand. E. A. Post- ma, Kamperland. Bedankt voor 's-Grevelduin-Ca- pelle: W. van Tuyl, Rijssen. Ger. Kerken Beroepbaar na 6 jan. '63: de heer Joh. Kroeze, kand. aan de Theol. Hogeschool te Kampen. Beroepen te Nieuw-Vennep (2de maal): G. W. H. Peddemors, Heerde; te Oude en Nieuwe Wetering: Y. Stienstra, Wapenveld. Bedankt voor Coevorden (2e pred. pl.)J. A. Tevel, Zwaagwesteinde. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepbaar: de heer J. H. Veef- kind, Hilversum. Beroepen te Kantens: J. W. Beek man, Arum; te Enschedé-Noord (voor de missionaire dienst op west Nieuw-Guinea): kand. J. A. van der Velden, Enschedé. Chr. Ger. Kerken Beroepen te Sliedrecht (Middel diepstraat: C. den Hertog, 's-Gra- venhage-West; te Eemdijk: A. J. Otter, Sint Jansklooster, die bedank te voor Hillegom. Bedankt voor Zutphen: H. P. Brandsma, Rozenburg. Ger. Gem. in Nederland Tweetal te Rotterdam-West: H. Ligtenberg, Utrecht en F. Mallan. Veenendaal, van wie eerstgenoemde is beroepen. Ger. Gemeenten Beroepen te Rijssen: A. Hofman, Zeist. Bedankt voor Haarlem en voor Lethbridge (Alberta, Canada): P. Blok. Dirksland. Evang. Luth. Kerk Aangenomen naar Kampen (in- combinatie met Apeldoorn): K. van der Braak, Apeldoorn. .Ingezonden mededeling Zo makkelijk - 18 fraaie houttinten I II f» w III mm 1^1 w Feuilleton 17 Mevrouw de Haas knikte. „Dus als ik het goed begrijp, kwam de heer Jansen min of meer als een redden de engel". „Als een Deux ex machina", lach te Yvonne. „Vertel eens, meneer Jansen, wat hebt u gezegd tegen de heren van de pers?" Jan-Piet somde in het kort op, wat hem gevraagd was en wat hij geant woord had. De gastheer klopte hem joviaal op de schouders. „U bent een geboren diplomaat, waarde vriend. Dat hebt u uitstekend gedaan. Zo heeft deze aprilmop derhalve nog een nuttig resultaat. Wij zijn u veel dank verschuldigd. U bent vandaag onze gast en ik zal het op prijs stel len, Yvonne, als jij meneer vanmid dag gezelschap houdt .Dan dineren we vanavond gezellig samen, met z'n vieren,en brengt Gerard onze gast tijdig naar het station in Den Haag. Dat genoegen zal meneer Jan sen ons wel willen verschaffen, niet waar?" „O, maar natuurlijk, meneer", ant woordde Jan-Piet. „Het spijt me, dat ik meteen weer weg moet, maar dat zult u natuur lijk wel begrijpen. Overigens, u zult wellicht het gezelschap van mijn nichtje prefereren boven het mijne". „Maar André, je zoudt meneer Jansen verlegen maken", meende mevrouw de Haas te moeten op merken. „Kom, kom", lachte de gastheer, „die moderne jongelui kennen geen door B. J. TEN WESEPE verlegenheid meer. Dat is ouder wets, nietwaar Yvonne?" „Misschien", antwoordde het meis je, geheimzinnig lachend. Het werd een gezellige middag. Ze maakten een wandeling door de gro te tuin en bewonderden de vroege voorjaarsbloemen. Doch toen Yvon ne voorstelde om een eindje te toe ren, wees Jan-Piet op zijn officiële costuum. Misschien een beetje gek, hé?" „Welnee, we rijden naar Leiden. Dat is een studentenstad en daar zijn ze van alles gewend. U zoudt best voor een student in gala kunnen doorgaan. Ik heb een klein wagen tjekunt u rijden?" Jan-Piet werd rood. „Het spijt me" „Moet u beslist leren. Als u een ogenblikje geduld hebt, trek ik even wat anders aan en dan gaan we ge zellig theedrinken in Leiden". Terwijl Yvonne naar boven wipte, keek Jan-Piel heimelijk in zijn por- temonnaie. Wat dat „gezellige thee drinken" in Leiden zou gaan kosten, wist hij niet, maar wel wist hij, dat hij iets meer dan tien gulden bij zich had. Nou, enfin.... In de kleine V.W. met het meisje naast zich, voelde Jan-Piet zich al spoedig op zijn gemak. Hij vertelde van zijn werk, van zijn moeder, ter wijl Yvonne van haar jeugd vertel de. „Weet u, oom en tante zijn schat ten. Ikik heb geen ouders meer. Ze zijn kort na elkaar overleden, enige maanden na de oorlog. De re actie op de ondervoeding waar schijnlijk. Ik was toen negen jaar en oom heeft me daarna in huis geno men. Ik ben op een kostschool ge weest en later heb ik twee jaar als verpleegster gewerkt in een zieken huis. In Den Haag. Maar oom had liever, dat ik thuis kwam en nu ben ik al bijna een jaar hier. O, aan de ene kant is het wel prettig hoor. Ze zijn allebei ontzettend lief voor me. Maar soms verlang ik wel eens aar wat anders, ziet u?" „Bijvoorbeeld?" waagde Jan-Piet het te vragen. Het meisje tuurde op de brede rijksweg voor zich. „Tja, dat is moei lijk onder woorden te brengen. Noem het „hét avontuur" of zo. Och. ik heb vriendinnen gehad, en ik kom er nog wel eens. Maar ze zijn alle maal getrouwd en dan voel je je als het vijfde rad aan de wagen. Op ge zette tijden gaan we uit, in Den Haag. En we hebben vaak gasten, vooral 's avonds. En dat zal nu wel drukker worden, als oom straks mi nister is. Er is altijd wel wat te doen. Maar toch „Ik hoop, dat het voor u ook een vërzetje is, vandaag bedoel ik". Jan- Piet kleurde bij deze woorden, maar het meisje merkte het niet. „Nou, en of. Je kunt wel alleen gaan toeren en ergens wat drinken, maar daar is niet zoveel aan. Ik vind het daarom erg prettig, dat ik vanmiddag uw gezelschap heb". „Het genoegen is geheel aan mijn kant. juffrouw. „Ach, laten we die vormelijkheid een poosje laten varen. Zegt u maar Yvonne, dat vind ik leuker. En laten we elkaar tenminste vanmiddag tu toyeren. Ik houd niet erg van dat officiële gemeneer en gejuffrouw". Jan-Piet schoot in een lach. „Ik vind Yvonne een mooie naam. Mooi er dan de mijne". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 7