P t Loden doos met munten van 1827 uit Weversluis gevonden daarom Indonesische demonstratie om Broenei Te veel „jammerklachten" van landbouw „Toch nog", zei men op 's-Lantlskainer SPORT VOLLEYBAL 1962 loopt ten einde sportvereniging „Ni ZIERIKZEE, 17-12. Op de jongste vergadering van het Waterschap Schcuwen-Duiveland vveril medegedeeld, dat tijdens de opruiming van de Wevtrsluis bij Serooskerke, opdracht was gegeven uit te zien naar een loden doos met munten uit de twintiger jaren van de vorige eeuw, die toenmaals werden ingemetseld „aan de regter dorpelsteen van de zoute deuren", blijkens mededeling in oude archiefstukken. Tot zijn niet geringe spijt meest de voorzitter, dijkgraaf A. M. Geluk, de vergadering evenwel mededelen dat de negentiende eeuwse geld doos niet was gevonden. Maandagmiddag j.l. evenwel werd triomfantelijk de alsnog gevonden his torische „buit" in 's-Landskamer binnengebracht. Bij bet opruimen' van oude materialen vond de heer J. van den Hoek de loden doos, die spoedig geopend, een blik gunde cp de munten, die niet minder dan 135 jaar onder de grond hebben gezeten. Het klopt dus allemaal, zoals het staat geschreven in de notulen van de „Buitengewone vergadering op het werk aan de Weversluis op za terdag den 6e October 1827", met uit zondering evenwel van een vermelde oorkonde, die in de doos zou zijn bijgesloten. De oorkonde zat er niet in en een reukproef van het tech nisch Waterschapspersoneel heeft geleid tot de voorzichtige conclusie, dat bij het dichtbranden van de doos het „Pergament" is verbrand. Meer voor de hand liggend is evenwel, dat de oorkonde vergeten is bij te voe gen. Verslag in notulen Voor een juist begrip van het toenmalig gebeuren, citeren wij hierbij de notulen van de bijeen komst aan de Weversluis. Deze dag bepaald en bestemd zijn de tot de plegtigheid van het leg gen van den eersten steen van den nieuw gebouwd wordende Suatie- sluis genaamd WEVERSLUIS aan de Zuidzijde van Schouwen, zoo wordt alhier omstandig melding ge maakt, wat te dier gelegenheid heeft plaats gevonden te weten; De vergadering voltallig en de in genieur A. Caland, tegenwoordig zijnde, zoo verliet dezelve des na middags om Een uur de directie-keet bij dat werk opgeslagen en ging we der in de sluisput, terwijl de werk lieden en omstanders geschaart stonden om dezelve op den aange- legden Kistdam, teneinde de voor gestelde plegtigheid bij te wonen en te aanschouwen. Aan de regter dorpelsteen van de Zoute deuren gekomen zijnde, als Zijnde dezelve tot metseling als EERSTEN STEEN door den Heer Ingenieur aangewezen, zoo wordt in den lode doos aldaar voorhanden, door de Secretaris dezer vergade ring de navolgende Nederlandsche muntspeciën gelegd als een halve cent, een cent, een munt van 5 cents, een munt van 10 cents, een munt van 25 cents, een gulden, een munt van 3 guldens en een goude munt van f 5,alle met de beeltenis van Zijne Majesteit onzen geëerbiedig- den Koning Willem, de eerste, en voor het merendeel van het Jaartal 1827 Zoo ook één handschrift behoor lijk op Pergament geschreven, na door den zeiven Secretaris overluid te zijn gelezen en opgerold van de volgenden inhoud; „Deze steenen sluis is gebouwd in den Jare 1827, achter een dat zelfde jaar geconstrueerde te lood staande BERLIJN. Twee Oostduitse poli tiemannen hebben zich vrijdagmor gen bij de Westberlijnse politie ge meld. Zij waren ongemerkt over de gretts gekomen. Onder de laaiende tropenzon is zij opgegroeid. Als kind liep zij onder schaduw van waringins naar school Een ijle mist van de nu snel weg trekkende tropennacht hing in flar den langs de weg en tekende mys terieuze grijzen tussen het dichte groen. Spoedig klom de zon hoger en de eerste warmtegolf breidde zich uit over de ontwaakte wereld, kort nog slechts bepereld door de milde dauw, die snel opdroogde onder de kracht van de zon, die het leven ginds markeert van dag tot dag. Een onderbreking vormde de moesson- tijd, voorafgegaan door een druk kende, klamme warmte, die de bloedslag vertraagde en de energie uit het lichaam scheen weg te zui gen. Dan kwam de ontlading. Het fel staccato van het neerroffelende hemelwater vermengde zich met de donkere dreun van het onweer, dat dreigend en geladen het zwerk be heerste. Nadien kwam de zon weer van dag tot dag de wereld vullend met een laaiende gloed. Welk vreemd lot heeft haar ge bracht op een eiland aan de kille kust van Nederland? Zij die Neder land slechts kende van de school atlas en geen weet had van de nuk ken van het klimaat, die van sei zoen tot seizoen preludiëren op een thema van koude kille mist, van ijzige regens, van rijp en natte sneeuw, voortgedreven door de storm? Op één van die half mistige dagen liep zij in Zierikzee. Het tropenkind, het blauw-zwarte haar in een wrong een slendang omgeslagen en een zware koffer met moeite voortzeu lend. Het lopen mocht geen naam hebbenwant de weg was spiegel glad en eerlijk gezegd, hadden alle mensen er moeite mee. Op een moment stond zij stil en schudde droefgeestig het hoofd. Juist kwam de groenteboer voorbij, die het tropenkind al even had gadege slagen. Een Nederlandse groente- boer, altijd op de weg, weet van ivinterse wanten en vroeg of hij helpen kon. Dat kon zeker, maar eerst stelde zij die merkwaardige vraag, waarin alle tragiek van de overgeplante mens ligt opgesloten. Ze vroeg: „Waarom doen ze dat nu?", in een zangerig soort Neder lands, dat zuiderlingen niet kwijt kunnen geraken. De groenteboer wist met het antwoord geen raad. Hij zei: maar dat is het klimaat, zo is het vaak hier". De oosterse begreep het niet. Zij dacht dat de mensen zo dwaas wa ren de weg glad te maken. Ze gaf haar koffer af en schuifelde voetje voor voetje naar het station. EILANDMAN. kistdam van 6 Ellen breedte, die buiten de teen des zeedijks door een diepte van 6.50 Ellen is ingeheid en aldaar door aanplemping en een zinkstuk als dekstuk tegen de Golf slag is gedefendeerd en zulks onder de Regering van den wijzen en be minden vorst WILLEM I, Koning der Nederlanden wiens Munt, bij deze ingesloten, is, onder de directie van de Hoofd Ingenieur van den Waterstaat in de Provincie Zeeland, P. van Diggelen, en de Centrale di rectie van Schouwen, Burgh en Westland, bestaande uit de Heeren C. Tromp, President en de Heem raden J. de Kater, J. M. Schalkwijk, J. Hoogenboom en C. Landman, de Secretaris Jhr. Willem Dignus de Jonge en Opperkommis K. de Kruijff. Onder directie van Caland Onder de onmiddellijke directie van den Ingenieur van den Water staat A. Caland waarbij voor het dagelijks opzigt heeft geadsisteerd, den Opzichter J. E.' van Beaumont, terwijl het werk vanwege den Aan nemer J. Hansum is uitgevoerd door dcszelfs medestander H. Branden burg, waarbij heeft geadsisteerd J. Blokland Jzn., zijnde overigens van dit sluis gebouw den eersten steen gelegd op den 6e October des voor melden jaars 1827, door voorgenoem den Heer President C. Tromp". „Deze plegtigheid geschiedt zijnde, zoo werd die lode doos behoorlijk gesloten en toe gesoldeerd, ten einde alle indringing van lucht en daaruit voortvloeiend bederf of vernietiging te voorkomen en daarna overgereikt aan den Heer President dezer ver gadering, teneinde die doos in een daartoe onder de te metselen eer sten steen, expresselijk in de vloer gekapt gat te plaatsen, 't geen ZEd. werkelijk verrigtte en daarna de metseling dies eersten steen volvoe rende en waarop die steen werdt nedergezonken en te loodgesteld. Dat plegtig werk door de presi dent verrigt zijnde zoo deed ZEd. aan deze vergadering en aan den In genieur eene doelmatige aanspraak met den wensch dat deze Suatie Sluis veele eeuwen moge verduren en eerst het late nageslacht die lode doos moge terug vinden en welke aanspraak door den Ingenieur met een ter gelegenheid diende terug- spraak aldus werdt beantwoord". „Toch nog" moet de vinder van 1962 hebben gemompeld, toen hij de doos in handen kreeg. En die stem ming van „toch nog" heerste giste ren ook in 's Landskamer. Met name de dijkgraaf de heer A. M. Geluk zeide bijzonder verheugd te zijn over deze historische vondst, waarvoor stellig een specifieke bestemming in Waterschapsverband zal zijn te vin den. Eerst een strijdhamer, nu een doos met oude -munten, het gaat het Waterschap historisch voor de wind. DJAKARTA, 17-12. Bij de resi dentie van de Engelse ambassadeur irif Djakarta hebben zondag onge veer 700 Indonesische studenten ge demonstreerd tegen de onderdruk king van de opstand ïn Broenei. De ambassadeur, sir Leslie Fry, kwam uit zijn ziekbed en ontving drie studenten in zijn slaapkamer. Zij verklaarden de revolutionairen te steunen. De ambassadeur gaf een geschreven verklaring van het Brit se standpunt. De vakvereniging van Indonesi sche arbeiders in de vliegtuigbouw heeft aangekondigd Britse vliegtui gen die Indonesië aandoen te zullen boycotten wanneer de militaire ope raties in Broenei niet worden stop gezet, zo meldt het persbureau An- tara. Deze boycot zou tevens gelden voor vliegtuigen van landen die de Engelse regering steunen. De' Britse hoge commissaris in zuidoost Azië, lord Selkirk, heeft maandag in Laboean gezegd dat de opstand in Broenei „is ineengestort" maar dat het nog lang kan duren voordat het gebied van rebellen is gezuiverd. Na een conferentie met hoge militairen zei hij tegen ver slaggevers, dat het aantal soldaten in Borneo waarschijnlijk spoedig zal worden verminderd. Proefschrift over verband tussen gras en boter UTRECHT, 17-12. - Aan de Rijks universiteit te Utrecht promoveerde maandagmiddag de heer G. F. Blom uit Breda tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen op het proefschrift: „Het verband tussen de Lipiden in het gras de consisten tie van de boter". De samenstelling van de vetzuren in het botervet varieert al naar de voedering der koeien. Gedurende de weidegang bevat het botervet veel onverzadigde vetzuren, hetgeen bij de boterbereiding aanzienlijke moei- lijkheden kan meebrengen, doordat de consistentie van de boter te zacht wordt. Dit euvel doet zich vooral in de nazomer en herfst voor. In het proefschrift wordt de hy pothese getoetst volgens welke de oorzaak schuilt in de onverzadigde vetzuren in de Lipiden van het gras- vet. Inderdaad worden tal van nieu- LAND- EN TUINBOUW Voorschotten gemengde zandbedrijven Overeenkomstig de toezegging van minister Marijnen bij de behande ling van de voorschotregeling voor de gemengde bedrijven op de zand gronden is de gelegenheid tot het in dienen van aanvragen om voorschot- - ten opnieuw opengesteld. De aan melding met behulp van de bij de plaatselijke bureauhouders verkrijg bare formulieren blijft mogelijk tot en met 28 december 1962. Van deze tweede ronde kunnen niet alleen degenen gebruik maken, die tenge volge bv. .van misverstanden zich niet in de eerste ronde hebben aan gemeld - zoals jonge boeren, die nog geen drie jaar een bedrijf hebben uitgeoefend - maar ook degenen, die thans alsnog in aanmerking komen voor een voorschot van f 1.000. Met behoud van de overige normen is n.l. de belastingnorm verruimd. De voor de toekenning van een voorschot geldende belastinggrenzen zijn ver hoogd van f 6.000 tot f 6.500 (zuiver inkomen) en van f 300 tot f 350 (aan slag inkomstenbelasting), in beide gevallen als gemiddelden over de jaren 1958, 1959 en 1960. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Musselkanaal: H. Hengeveld, Eindhoven, laatstelijk predikant in Suriname. Ger. Kerken Beroepen te Nijkcrk (vac. W. Grif fioen): E. de Vries, Tijnje. Aangenomen naar Geelong (Vic toria, Australië), (Ref. Churches): K. Kramer, Launceston (Tasmanië) (v.h. te Barendrecht). Bedankt voor Hillegersberg-Ter- bregge: C. L. Timmers, Amstelveen. Chr. Ger. Kerken Beroepen te Dordrecht: J. C. van Ravenswaaij, Scheveningen. Baptisten Gemeenten Bedankt voor Deventer: B. Post humus, Rotterdam-Zuid. we argumenten voor deze hypothes^ aangevoerd en op grond daarvan wordt een theorie opgesteld. Ook de uitkomsten van enige oudere, in de literatuur gepubliceerde proefne mingen kunnen daarmede kwantita tief worden verklaard. Tenslotte worden de gegevens omtrent de sa menstelling van het botervet in de verschillende Nederlandse provin cies door middel van een statistische analyse in verband gebracht met de dagelijkse opbrengst per koe en het vetpercentage der melk. Het proef schrift is bewerkt op het laborato rium voor fysiologie der dieren van de Landbouwhogeschool te Wage- ningen. De heer Blom is thans als biochemicus verbonden aan het sa natorium „De Klokkenberg" in Breda. ,Nieuwerkerk" In de derde ronde van het eilande- lijk dames-volleybaltoernooi, geor ganiseerd door de Sportvereniging Nieuwerkerk, wist Mevo I haar voorsprong als koploper nog te ver groten door alle gespeelde partijen te winnen en met deze 8 punten, haar totaal op 22 punten te brengen, terwijl „Kwiek" uit Bru met 5 pun ten uit deze ronde tot 15 punten wist op te klimmen. De Plattelands vrouwen die vorig jaar als laatste eindigden, zijn vast besloten dit jaar beter uit de bus te komen, met 5 punten uit deze wedstrijd en 8 pun ten op de ranglijst toonden zij zich de meerdere van Sportclub Nieu- werkerk, die het deze ronde toch wel erg tegen zat. Zij behaalden in deze ronde evenals Mevo-II slechts I punt. De uitslagen van de gespeelde wedstrijden zijn: Plattelandsvrouwen-Mevo I 0-2 3-15 4-15; Kwiek Bru-SKNWK 2-0 15-8 15-6; Plattelandsvrouwen-Mevo II 15-12 15-7 (2-0); Mevo I-SKNWK 15-5 15-6 (2-0); Kwiek Bru-Mevo II 15-7 15-5 (2-0); PI. vr.-SKNWK 15-11 15-6 (2-0); Mevo I-Kwiek Bru 15-12 17-15 (2-0); Mevo II-SKNWK 15-6 10-15 (1-1); Pl.vr.-Bru 15-13 1-15 (1-1) Mevo I-Mevo II 15-5 15-6 (2-0). SCHAKEN Voorlopige uitslag Zierikzee-Goes 5-3 Zaterdagmiddag speelde Zierikzee haar thuiswedstrijd tegen Goes voor de 1ste klasse Z.S.B. in restaurant „De Val" te Zierikzee, waarvan de voorlopige uitslag 5-3 in het voor deel van Zierikzee is. Twee partijen werden na de vereiste speeltijd af gebroken en zullen gearbitreerd worden. Zierikzee ging goed van start daar de heer A. J. Scheele zijn vooraf gespeelde partij wist te win nen. Bij de wedstrijd 's middags wist de jeugdige invaller J. Beve lander zijn. partij na circa een half uur spelen te winnen doordat zijn tegenstander zijn dame cadeau gaf. Zierikzee heeft nu in de competitie van de Z.S.B. al reeds 2 partijen gewonnen en deze partij tegen Goes op zijn minst gelijk gespeeld. Van de afgebroken partijen ziet het er naar uit dat de partij van de heer Hen- drikse wel zal verloren zal gaan, doch de partij van de heer ir. Elzer- man wel op remise zal uitdraaien, zodat Zierikzee in dit geval zelfs ge wonnen zal hebben. De persoonlijke uitslagen van deze ontmoeting waren als volgt: Ir. J. J. Elzerman-D. Wijma afge- br.; M. J. Enzlin-J. de Jange 1-0; A. J. Hendrikse-C. W. Saman afge- br.; A. J. Scheele-C. Pieterse 1-0; H. E. S. Sinck-P. Duvekot Vz-Vfe; P. C. Tak-P. Valk 0-1; R. Huneman- C. Bakker 1-0; M. M. de Raat-G. Driessen F. Nauta-J. de Kuy- per 0-1; J. Bevelander-C. Pleijte 1-0. AMSTERDAM. De 37-jarige bank bediende E..K. uit Amsterdam, pen ningmeester van de Amsterdamse fe deratie van amateurtuinders, heeft tegenover de politie bekend in de af gelopen twee jaar 10 tot 13 duizend gulden te hebben verduisterd ten nadele van de federatie. De man is maandag voor de officier van justi tie geleid. Inmiddels is gebleken dat K. al het geld heeft opgemaakt. De verduisteringen kwamen aan het licht bij een kascontrole. GOES, 17-12. Er stijgen uit de landbouw te veel jammerklachten op. Het zijn werkelijk niet alleen de landbouwers die in de hoek zitten waar de slagen vallen. Dit zei de voorzitter van de Zeeuwse Maat schappij van Landbouw, de heer M. A. Geuze, op de algemene vergade ring van deze organisatie, die maan dag in Goes is gehouden. Hij zei ook, dat de tuinbouw en de landbouw zich meer onafhankelijk moeten maken van de staatskas. Hij vend het niet correct de huidige moeilijkheden geheel of gedeeltelijk toe te schrijven aan het totstandko men van de E.E.G. Zonder de E.E.G. zouden de moeilijkheden niet gerin ger zijn dan nu, zo meende de heer Geuze. Dr. E. H. Kemmers, directeur van het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen, zei op deze bijeen komst van Zeeuwse landbouwers, Onze Sint Nicolaas puzzel De jaarlijkse Sint Nicolaaspuzzel heeft ook ditmaal een groot aantal inzendingen opgeleverd, waarvan het grootste percentage juist was, zodat het lot moest beslissen over de prijzen. Met het bekend worden van de prijswinnaars, kon de om vangrijke uitzoekerij worden afge sloten. De hoofdprijs van f 25,- is be stemd voor: Mevr. G. M. v. d. Wielen- Leüdekkers, Lange Nobelstraat 53, Zierikzee De prijs van f 10,- gaat naar: de heer J. J. de Witte, Kerkstraat 18, Nieuwerkerk (Z.) De prijs van f 5,- werd gewonnen door: Mevr. E. v. d. Lindc-Timmers, Arkchvcg 1, Kerkwcrve 1 Tenslotte gaan prijzen van f 2,50 naar: de heer N. Dalebout. Oude Mooiwcg 20, Rcnesse de heer J. Quist, Langeweg 2, A.J. Polder de heer J, v. d. Bos, Kloosterweg, Haamstede mevr. L. Kouwenberg- van Langcraad, Raveslootstraat 16, Zierikzee De oplossing van de puzzel luidt als volgt: 'Horizontaal.: 1. radio; 6. arend; 10. java; 11. klink; 12. sein; 14. eg; 15. roe; 17. tot; 19. co; 20. eek; 22. prutsen; 25. kro; 26. arm; 28. rei; 29. tho; 31. praal; 32. thema; 34. elk; 35. ski; 37. alm; 39. aal; 41. edelman; 44. ala; 46. ar; 47. one; 48. ade; 50. al; 51. kiel; 53. zwaar; 54. gram; 56. armoe;'57. droog. Vertikaal 1. rage; 2. av; 3. dar; 4. oker; 5. sinterklaas; 6. akte; 7. est; 8. ne; 9. dier; 10. jeep; 13. noor; 16. opmaken; 18. onthand; 21. karei; 23. ur; 24. si; 25. komma; 27. ral; 30. hel; 33. kaak; 35. se; 36. im; 38. kalm; 40. aria; 42. deze; 43. aard; 45. laag; 47. olm; 49. ego; 52. er; 55. ro. Z.L.M.-vergadering te Goes dat de Nederlandse tuinbouw en fruitteelt in een vergroot Europa al le kans van slagen hebben als men zich maar wil toeleggen op gespeci aliseerde massaproduktie van goede middenkwaliteiten. Hij waarschuw de met nadruk, dat men met min derwaardige kwaliteiten niet veel zal bereiken. De directeur van de landbouw, ir. j; W. Wellen, merkte op, dat er geen enkele reden is de toekomst van de landbouw pessimistisch in te zien. In het kader van de E.E.G. liggen er voor Nederland goede kansen. De boeren die het thans moeilijk heb ben zijn voor een deel geen goede ondernemers. Als een boer er mee ophoudt boer te zijn is dat vaak omdat hü de ca paciteiten van een goede onderne mer mist, niet omdat een bepaald produkt een lage prijs opbrengt, al dus ir. Wellen. Hel jaar. 1962 loopt ten einde. Dat betekent een typische gejaagde sfeer, om dit nog te doen en dat nog af te'handelen. De vaderlandse redakties puzze len over de Nieuwjaarskrant. Bij naspeuren van de plalendoos van liet bijna vervlogen jaar, bezweken wij voor de verleidingnu al enkele „shots" uit 1962 af te drukken. Z.K.H. Prins Bernhard bracht in april een bezoek aan Renesse, ter opening van de Outward Bound School". Kerkwcrve vierde koninginnedag op 10 mei. In juni kwam een heuse zeppelin boven het eiland zweven. In juli werd ter gelegenheid van het jubileum van „Jong Dreischor" een gymnastiekfeest georganiseerd. De Westhoek zag een gezelschap kam perende Papoea's, die toen nog onwelend waren van de politieke afloop van het Nieuw Guinea-vraagstuk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 2