DE ZIERIKZEESCHE COURANT REGERING VAN SENEGAL DOOR PARLEMENT AFGEZET De ramp met de Duitse „Nautilus" Kennedy voor t.v. Onlusten in Peru V/AT 2EQT DE &ILT Dode en drie gewonden bij autobotsing De loonvorming Dr. Bruins Slot uit Tweede Kamer INDISCH LEGER BEWAAKT HOOGVLAKTEN VAN LADACH Soekarno over Ned.-Indonesisch akkoord ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 18 december 1962 119e jaargang No. 19297 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Zierikzee, Redakleur: M. i. Bi) de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. In dit nuiqmer: Schouwse muntendoos toch nog gevonden Na vérgaande sociale hervormingen DAKAR, 17-12. De regering van premier Mamadoe Dia van Senegal is maandag afgezet, nadat de Natio nale vergadering in een buitenge wone zitting in de woning van haar voorzitter, Lamine Gueye, een motie van wantrouwen tegen de regering had aangenomen. Acht en veertig leden hadden hun stem aan de mo tie gegeven, onder wie zeven minis ters, die waren afgetreden om aan de stemming te kunnen deelnemen. Het totale aantal leden der Natio nale vergadering bedraagt tachtig. President Senghor had, overeen komstig de grondwet, vergunning gegeven deze buitengewone zitting in de woning van de voorzitter te houden. De president is een poli tieke tegenstander van premier Dia. Eerder op de dag was het gebouw van de Nationale vergadering door politie en militairen bezet, die de af gevaardigden dwongen te vertrek ken, zulks om te verhinderen dat de aangekondigde motie van wantrou wen in behandeling zou worden ge nomen. Ook werden enige afgevaar digden gearresteerd, - volgens be trouwbare Senegalese zegslieden in Parijs minstens drie, onder wie een vice-voorzitter der Nationale ver gadering en een voormalige minister van handel, Oesmane Ngo. Volksstemming Onmiddellijk na het aannemen van de motie van wantrouwen werd in de Nationale vergadering een voor stel ingediend tot het houden van een volksstemming over wijziging Belgisch koninklijk paar naar Engeland BRUSSEL, 17-12. Koning Boude- wyn cn koningin Fabiola zullen van 14 tot 17 mei van het volgend jaar een officieel bezoek aan Londen brengen, op uitnodiging van konin gin Elisabeth. Dit is maandag in Brussel officiëel meegedeeld. Het Belgisch koninklijk paar zou in juli 1961 een staatsbezoek aan Engeland hebben gebracht, maar dit ging niet door wegens de gezond heidstoestand van koningin Fabiola. De koning heeft al e.ens een kort particulier bezoek aan koningin Eli sabeth gebracht, toen deze in okto ber 1959 in Balmoral Castle in de Schotse hooglanden vertoefde. Dit was het eerste bezoek van de ko ning aan de Britse koningin sinds zijn opvolging op de troon. Het Belgische koninklijke paar zal op Buckingham Palace verblijven. ALMELO. De 79-jarige G. J. Leus uit Almelo is maandag om kwart over vijf bij het oversteken van de Van Regteren Limburgsingel (een deel van rijksweg 36) door een auto gegrepen. De bejaarde man werd zo ernstig gewond, dat hij kort daarna ter plaatse overleed. van de grondwet. Tot zolang zou de regering onder leiding van president Senghor moeten staan, die zelf zijn ministers zou moeten kiezen. Dit voorstel is echter nog niet in stem ming gebracht. Volgens Reuter's correspondent in Dakar is na deze gebeurtenissen in Senegal weer cen suur ingesteld. Een uitzending van radio-Senegal op maandagavond, waarin president Senghor de bevolking zou toespre ken, werd enkele minuten nadat de president zijn rede was begonnen, afgebroken. Even later werd de stem van de afgezette premier Dia hoor- haar, doch echter ook voor slechts korte tijd. Naar verluidt zouden aanhangers van Dia ender de politie het gebouw van radio-Senegal hebben bezet. Val schermtroepen, die de zijde van pre sident Senghor hebben gekozen, om singelden daarop het gebouw. Volgens een in Abidjan, de hoofd stad van Ivoorkust, opgevangen uit zending van radio-Senegal, heeft president Senghor gezegd, dat de toestand in het land ernstig is. De crisis in Senegal, die als sinds enige maanden in de lucht hing, is niet zozeer een gevolg van spannin gen tussen Senghor en Dia persoon lijk, als wel tussen beider groepen van aanhangers. De volgelingen van Senghor menen dat premier Dia te ver is gegaan het zijn sociale hervormingen en corruptie tolereerde. De groep-Dia daarentegen meende, dat president Senghor de maatschappelijke ont wikkeling van het land remde en de hogere standen bevoordeelde. De geredde matroos maakt het goed DEN HAAG, 17-12. - Matroos Lernhard Frei (26) uit Bunde in W. Duitsland, de enige overlevend© van de ondergang van de veertig jaar oude Duitse vrachtvaarder Nautilus cp de Haaksgronden bij Texel op zendagmorgen, maakt het goed. Dit is verklaard door een woord voerder van de Nederlandse stich ting „Deutsche Hilfsverein", die de matroos in het Antonius Ziekenhuis in IJmuiden heeft opgezocht. Matroos Frei zou naar Den Helder worden gebracht om te assisteren bij de identificatie van de zeventien bemanningsleden van de Nautilus, die daar in de aula van de centrale begraafplaats staan opgebaard. Daar na zou hij opnieuw ter observatie in het ziekenhuis in IJmuiden wor den opgenomen. Verwacht wordt dat hij midden deze week zodanig her steld is van de uitgestane ontberin- WASHINGTON, 17-12. President Kennedy heeft maandag in een door tal van Amerikaanse televisie-orga nisaties uitgezonden interview ge zegd, dat het voor de Verenigde Sta ten als gevolg van de Cubaanse af faire moeilijker is geworden om verder met de Sowjet-Unie met suc ces te onderhandelen. Als premier Chroesjtsjef echter de wezenlijke belangen van het Sowjet-volk voor ogen houdt, is er geen enkele reden waarom de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie niet in vrede zouden kunnen, leven, aldus de Amerikaanse president. Wat betreft de Amerikaanse be trekkingen met de Sowjet-Unie zei president Kennedy: „Wij moeten vastberaden te werk gaan, doch ook voorzichtig. Eén vergissing zou alles verkeerd kunnen doen gaan". gen - Frei heeft meer dan vijf uur in het ijskoude water rondgedreven voor hij door de Westduitse kust vaarder „Gretchen von Allwoerden" werd opgepikt - dat hij naar Duits land terug kan vliegen. Zoals bekend zijn bij het vergaan van de Nautilus, een stoomschip van 3218 ton uit Bremen, 23 beman ningsleden omgekomen. Zeventien van hen zijn geborgen door de red dingboot van Den Helder en de Ne derlandse kustvaarder „Banka". Het zoeken naar de zes vermisten werd zondagavond opgegeven. LIMA, 17-12. In het mijn district Oroya zijn maandag een arbeider en twee politie-officieren om het leven gekomen tijdens ongeregeldheden die hun ontstaan vonden in pogin gen van stakende arbeiders van een mijnbouwmaatschappij om zich van de koper- en zinkraffinage-installa- ties meester te maken. Om dit te beletten, maakte de po litie eerst van traangas gebruik, om de stakers te verdrijven en vervol gens van vuurwapens, waardoor een arbeider werd gedood. Hierna ont stond een vuurgevecht tussen de po litie en stakers, waarbij twee-poli tie-officieren omkwamen. Vervolgens rukten de stakers op naar de stad Oroya, die zij geduren de enkele uren bezet hielden en waar zij vijf grote brandstofopslag- plaatsen in brand staken, die later in de lucht vlogen. Tankauto in sloot DORDRECHT, 17-12. Op de oude rijksweg onder de buurtschap twee de tol te Dubbeldam is maandag om streeks het middaguur een 12 tons tankauto van het chemische bedrijf De Gurt Richter uit Keulen gekan teld en in de sloot geraakt. De tank auto, die geladen was bij een olie- importbedrijf te Dordrecht, was ge vuld met xylol, een brandgevaarlijk chemisch mengsel. De wagen was op weg naar Keulen. De Dordtse brandweer zette de weg af en pompte de chemische stof over in een andere tankauto. De ver ongelukte wagen werd daarna met een takelwagen uit de sloot getrok ken. De Sowjet-Unie heeft negen vliegtuigen en een helikopter aan de coalitieregering van Laos geschon ken. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Kinderen zijn kleine men sen en mensen zijn grote kin deren. v Maandagochtend is dr. P. .1. Platted, de oud-gouverneur van Nieuw Guinea, geïnstalleerd tot burgemeester van Ede. Op de bijgaande foto zien we hoe de loco-burgemeester de heer M. Wicgeraadt de nieuwe burgemeester de ambtsketen omhangt. GILZE-RIJEN, 17-12. Bij een fron tale botsing tussen twee personen auto's op het punt, waar de rijks weg Tilburg-Breda en de Ooster- houtseweg elkaar kruisen, onder de gemeente Gilze-Rijen, is maandag morgen de 68-jarige mevrouw W. M. Hopstaken uit Hoeven gedood en zijn drie personen vrij ernstig ge wond, t.w. de bestuurder, 'de 60-ja- rige J. H. uit Roosendaal, zijn even oude vrouw en de 82-jarige P. H. uit Hoeven. Albums voor koningin Fabiola ZWOLLE, 17-12. Een deputatie van de Zwolse schooljeugd heeft maan dagmiddag in de oude Schepenzaal van het stadhuis te Zwolle twee al bums met 285 beeldzegels van de belangrijkste bezienswaardigheden van Nederland, Suriname en de Ned. Antillen aangeboden aan de ambas sadeur van België, baron F. van der Straten-Waillet. De albums zijn be stemd voor koningin Fabiola. Jaar lijks worden dergelijke albums be schikbaar gesteld met het doel good will te kweken voor Nederland en de internationale samenwerking te bevorderen. Scholieren, die zich in het afgelopen jaar bijzonder ver dienstelijk hebben gemaakt door ac ties voor internationale hulpverle ning, mogen de albums aanbieden. Daarbij valt de keus telkens op een andere gemeente. De leerlingen van Zwolse schoten hebben geslaagde acties gevoerd om geld in te zame len voor de opbouw van scholen in Perzië, die door de jongste aardbe vingen zijn verwoest. Dè aanbieding die plaats vond onder auspiciën van het Unesco Centrum Nederland werd bijgewoond door het gemeentebe stuur van Zwolle. DEN HAAG, 17-12. De minister en de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid hebben thans bij de Tweede Kamer inge diend het reeds in uitzicht gestelde wetsontwerp tot het treffen van een tijdelijke voorziening met betrek king tot het systeem van loonvor ming. Deze voorziening is nodig omdat het systeem gewijzigd is. De belangrijkste wijziging, welke de regering voor ogen staat, houdt, zoals bekend is, in de aanwijzing van de Stichting van de Arbeid in plaats van het College van Rijksbe middelaars als het orgaan, dat be last is met de goedkeuring van col lectieve arbeidsovereenkomsten. Hiermede hangt samen een proce dure van interne coördinatie, welke de centrale organisaties zowel aan werkgevers- al9 aan werknemers zijde plegen om een evenwichtige loonontwikkeling te bevorderen. De wijziging zal een wettelijke grond slag dienen te verkrijgen door wij ziging van de betreffende bepalin gen in het buitengewoon besluit ar beidsverhoudingen 1945. Het ongeval gebeurde, toen de auto, waarin zij zaten, bij het pas seren van een stilstaande personen auto, die had voorgesorteerd om linksaf te gaan, in botsing kwam met een tegenligger. Beide auto's werden zwaar beschadigd. De vijf inzittenden van 'de tegenligger ble ven nagenoeg ongedeerd. Directorium A.V.R.O. HILVERSUM, 17-12. Het algemeen bestuur van de Avro heeft, naar het maandagmiddag heeft meegedeeld, in zijn vergadering van 15 december in vei'band met het besluit in plaats van één directeur, een directorium te benoemen - waartoe statutenwij ziging is vereist - besloten de he ren J. C. Bongenaar, J. M. van Over- vest en S. K. van der Zee tijdelijk te benoemen tot respectievelijk ad junct-directeur administratie, ad junct-directeur hoofd radio-bedrijf en adjunct directeur hoofd televisie bedrijf. En deze te belasten met de vertegenwoordiging van de A'vro in de bestuurscolleges van N.R.U. en N.T.S. Ir. F. H. van der Linde van Sprank huizen, de nieuwe voorzitter van de A.N.W.B., die met ingang van 1 ja nuari a.s. in functie zal treden. Twintig eeuwen Zuid-V elu we-zoom ARNHEM, 17-12. Onder het motto „20 eeuwen Zuid-Veluwe-zoom" zal vanaf21 december in het mu seum te Rhenen een tentoonstelling gehouden, welke gewijd is aan de geschiedenis van de Zuid-Veluwe- zoom. Geëxposeerd zullen o.m. wor den Frankisch glaswerk, sieraden en urnen, welke gevonden werden zo wel in de omgeving van Wageningen en Rhenen, voor wat betreft de schilderkunstis een keuze gedaan uit werken uit de tweede helft van de negentiende eeuw, toen vooral Oosterbeek en Wolfheze het trefpunt waren van beeldende kunstenaars, die later deel uitmaakten van de „Haagse Schoei". Als representanten van deze periode zullen te bezichti gen zijn werken van de schilders Mauve, Bilders en Maris. Ook de li teratoren zijn niet vergeten. Zo zijn o.m. ter inzage boeken van Jacob van Lennep (die in Oosterbeek zijn laatste rustplaats vond) en van Jan Kneppelhout, bewoner van de „He melse berg". Nieuwe voorzitter ANWB DEN HAAG, 17-12. Tot opvolger van de op 24 november plotseling overleden bondsvoorzitter, mr. W. A. Offerhaus, commissaris van de ko ningin in de provincie Groningen, heeft het algemeen bestuur, ingaan de 1 januari 1963, tot voorzitter van de Kon. Ned. Toeristenbond ANWB benoemd, ir. F. H. van der Linde van Sprankhuizen uit Bilthoven, di recteur-hoofdingenieur van de pro vinciale waterstaat van Utrecht. Kleuter aangereden ZEIST, 17-12. In het Algemeen Zeister ziekenhuis is maandagavond de 5-jarige Marcelline Mulder uit Zeist overleden. De jongen was 's middags toen hij alleen de drukke Utrechtseweg bij zijn woning was overgestoken, door een bestelauto aangereden en ernstig gewond. Veel bewolking Verwachting tot woensdagavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatse lijk enige regen of natte sneeuw en hier en daar mist; ongeveer dezelfde temperaturen; overwegend matige wind tussen west en noordwest, langs de kust van Holland en Zee land tijdelijk 'krachtig, maar in het noordoosten van het land aanvan kelijk zwakke zuidelijke wind. 19 dec. Zon op 8.44, onder 16.29. Maan op 0.22, onder 13.24. 20 dec. Zon op 8.45, onder 16.30. Maan op 1.27, onder 13.42. Laatste kwartier: 18 dec. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 19 dec. 20 dec. 8.37 v.m. 9.38 v.m. BROUWERSHAVEN: 19 dec. 20 dec. 8.27 v.m. 9.26 v.m. 21.31 n.m. 22.37 n.m. 20.58 n.m. 22.03 n.m. Doodtij: 21 dec. DEN HAAG, 17-12. Dr. Bruins Slot zal een nieuwe kandidatuur voor de Tweede Kamer niet meer aanvaar den. Hij ziet zich, naar aanleiding van een medisch advies, genoodzaakt een einde te maken aan het gelijk tijdig vervullen van het lidmaat schap der Tweede Kamer en het hoofdredakteurschap van het dag blad „Trouw". Dit heeft de heer Bruins Slot medegedeeld aan het centraal comité van de Anti-Revolu tionaire Partij. In een communiqué zegt hét cen traal comité van deze partij het te betreuren, dat dr. Bruins Slot werd genoodzaakt tot deze keus, maar het geeft tegelijkertijd uiting aan zijn waardering voor hetgeen de heer Bruins Slot als lid en als voorzitter van de a.r. Tweede Kamerfractie voor land en volk heeft verricht. Bittere koude in de vallei van de Indus DOENGTI (Ladach), 18-12. - Hel Indische leger legt een verdedigings gordel aan in de woeste hoogvlak ten van Ladach, om tc voorkomen dat de Chinezen verder ih deze noordwest-Indische provincie op rukken. Het vliegveld Tsjoesoel, een strategisch belangrijk punt, ligt nu in niemandsland. De Indische be wakingsposten op de heuvels ten oosten van het vliegveld zijn door de geweldige Chinese aanvallen overmand. De plaats Doengti beheerst de toe gang tot de vallei van de Indus. On danks de heldere zon is het er bitter koud, ongeveer 12 graden Celsius onder nul. De verdunde lucht op deze hoogte maakt het ademen moeilijk en volgens de officieren is het onmogelijk om vóór negen uur in de morgen auto's aan de gang te krijgen, omdat de anti-vriesmengsels niet meer werken en de dieselolie te dik wordt. Ook het vet in de wagens bevriest. De soldaten zelf hebben minstenn twee weken nodig om enigszins aan de verdunde lucht gewend te raken. De meesten hebben in de laagvlak ten van Indië nog nooit meegemaakt dat het vroor. Een Indische generaal merkte op: „Wij hebben hier twee vijanden, de Chinezen en de na tuur". Het is al moeilijk om in leven te blijven, laat staan te vechten „Wanneer je op deze hoogte zo'n twintigmaal een schot gelost hebt, ben je al buiten adem", zo zei een officier. „Moreel hoog" Het moreel van de Indische troe pen is hoog, ondanks de verliezen van honderden manschappen die de tien maal sterkere Chinese troepen macht, met veel betere bewapening en goede aanvoerwegen, hem heeft toegebracht. In Demtsjok, in 't zuid oosten van Ladach, reden de Chine zen met vrachtwagens tot op vier honderd meter van een Indische post, sprengen er uit en vielen aan. De Indische officieren zeiden dat zij haast geen artillerie bezaten. De aan vallende Chinezen hadden gemakke lijk neergemaaid kunnen worden, wanneer wij maar over automati sche wapens hadden beschikt, aldus de officieren. Alle voorraden, waar onder benzine voor speciale verwar mingsapparaten, moeten door de lucht uit de laagvlakten aangevoerd worden. Het is echter maar op 180 dagen per jaar mogelijk om te vliegen. Een nieuwe Chinese aanval wordt niet in de nabije toekomst verwacht. Men gelooft dat de Chinezen zich achter de grenslijn, zoals die volgens hen in 1960 bestond, hebben terugge trokken. Wanneer de nieuwe verde digingsgordel klaar is, wacht het In dische leger op een bevel uit Nieuw- Dclhi, of het al of niet tot de aan val moet overgaan, om de ongeveer 38.850 vierkante kilometer in oost- Ladach, die Indic-als zjjn grondge bied beschouwt, van Chinezen te zuiveren. den, zal Indonesië met al zijn macht strijden"^ SINGAPORE, 17-12. - President Soekarno heeft in Djakarta ver klaard, dat Indonesië tot het einde zou strijden, indien nodig fysiek, als de Nederlanders zich niet houden aan de overeenkomst van 15 augus tus, inzake westelijk Nicuw-Guinca aldus een uitzending van Radio- Djakarta, die in Singapore werd opgevangen. Hij zei, dat de rood-witte vlag van Indonesië van 1 mei volgend jaar af zou moeten wapperen. „Als de Ne derlanders dan hun woord niet hou- De president verklaarde dit op een bijeenkomst van industrie-ar beiders in het stadion van Djakarta. Hij zei, dat de revolutie nog niet vol tooid was. „Als U wilt dat Indonesië welvarend is, dan moet ieder een geest van toewijding hebben". Hij drong er op aan hard te werken voor een hoge produktie en een recht vaardige verdeling. „Onze revolutie moet onze maatschappij verbeteren" aldus dc president.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1