i SKODA (f8jn^P| EEN MINISTER GEVRAAGD U L. ss TJ hoort er toch óók bij! Vergadering landbouwvereniging „Aller Belang" Ouwerkerk Toenemend gebruik van bier en wijn Film over Prins Bernhard Explosie in mijn y s ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maaandag 17 december 1962 No. 19296 Ingezonden mededeling Uniek welkomstgeschenk! U zag het al zo vaak staan bij uw vriendinnen, dat prachtige MAR GRIET-JUBILEUMBOEK - meer dan 600 pagina's dik - met ruim vijf tig novelles en korte verhalen van 's werelds beroemdste schrijvers. Nu kunt óók U dit kostbare boek krijgen. GRATIS! Als U zich nü op MARGRIET abonneert. Maar deze aanbieding geldt slechts tot en met 31 december 1962. Vul daarom direkt de waardebon in voor dit uniek geschenk. l WAARDEBON 3 «o, 10 ~T «O W§ CQ qw «5 1 I C3 0) Gx 0) o ao. - ch JCW Z <r* 3» -•CD B c fl 5 es cö Sc bcc eS 1*2 2. (0.2 0) c is SS U bent jong van hart en een vrouw van deze tijd. U houdt van gezel ligheid maar weet bovendien van aanpakkendan past MARGRIET precies bij U. Maar dat wist U immers, want U kende MAR GRIET al! Waarom maakt U het zich dan niet gemakkelijk en laat dat gezellige blad iedere week bij U thuis bezorgen? Dat doen zovele andere vrouwen ook. En U hoort er toch óók bij! Lezing over investeren en financieren In het Dorpshuis te Ouwerkerk sprak dinsdagavond j.l. dhr. B. Meijer, direkteur van het boekhoud- bureau der Z.L.M., hiertoe uitgeno digd door de Coöp. Landbouwver eniging „Aller Belang", die o.l.v. de voorzitter, de heer J. v. d. Stolpe, in algemene vergadering bijeen was. Het onderwerp was: „investeren, financieren en reserveren. Spr. gaf hiervan diverse definities. Kerstfeest ten paleize HILVERSUM, 15-12. - De uitzen ding van een reportage van de jaar lijkse kerstfeestviering van het ko ninklijk gezin met het gezamenlijk hof-personeel, die voor donderdag 20 december in het radio-programma der N.C.R.V. was opgenomen, zal niet doorgaan. H.M. de Koningin heeft de wens te kennen gegeven om deze kerstvie- rin ten paleize Het Loo ditmaal we gens het overlijden van Koningin Wilhelmina in strikt besloten kring te doen plaats vinden. Het reeds gepubliceerde program ma wordt in verband hiermede ge wijzigd. Jubileum Ned. Heide Mij. ARNHEM, 15-12. Koningin Juli ana en prins Bernhard zullen op 29 januari in Arnhem de viering van het 75-jarig jubileum van de Ne derlandse Heide-Maatschappij bij wonen. De voorzitter van de raad van commissarissen, jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford deelde dat mee bij de officiële overdracht van het nieuwe torengebouw waarmee het kantoorcomplex van de Nederlandse Heide-Maatschappij te Arnhem is uitgebreid. Geheimen van Venus „Mariner II" zond gegevens naar aarde WASHINGTON, 14-12. Venus, de door een dik wolkendek omgeven planeet, heeft vrijdag enkele van haar geheimen prijs gegeven, maar de geleerden zullen wellicht maan den nodig hebben om uit te vissen, waaruit de geheimen bestaan. Vrijdagavond namen twee stra lingsmeters van het Amerikaanse ruimtevaartuig ,Mariner-2' gegevens van de planeet op, toen de uit goud en zilver vervaardigde robot haar op een afstand van ongeveer 33.6000 kilometer passeerde. Deze gegevens werden daarop naar de aarde ge zonden. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Tholen: B. Haverkamp te Groenekan; door de Provinciale Kerkvergadering van Zuid-Holland te Krimpen aan de IJssel (neven pastoraat): J. Kooien te Reeuwijk; te Amersfoort (als predikant voor het ziekenhuis „De Lichtenberg": J. D. Smids te Schiedam; als zendings predikanten voor de Evang. Kerk in Kameroen: P. Magré, kand. te Oegst- geest en J. van Slageren, kand. te Oegstgeest. Aangenomen naar Cubaard: E. C. Baart te Stadskanaal. Bedankt voor Schoonrewoerd: B. M. Meijndert te Waarder; voor Pa- pendrecht (vac. H. C. Bultman): B. Haverkamp te Groenekan. Beroepbaarstelling: Jhr. M. A. de Savornin Lohman, theologisch kan didaat, Emmalaan 37 te Utrecht, is beroepbaar. Geref. Kerken Aangenomen naar Belleville (On tario, Canada) („Maranatha" Chr. Ref. Church): G. Ringnalda te Lind say (Ontario, Canada) (Chr. Ref. Church), voorheen te Oudehorne. Beroepen te Castricum: Y. Stien- stra te Wapenveld', te Scheveningen (vac. C. W. Keur): L. Loosman te Bodegraven; te Smilde: E. Baerends te Anjum; te Middelburg (vac. J. Ytsma): S. van Bekkum te Monster. Bedankt voor 't Zandt (Gron.): W. Molenaar te Schoonoord. De drankbestrijding Het investeren in eigen bedrijf moet men planmatig uitvoeren. Bij zonder goed is de zelffinanciering. Het laatste kan geschieden uit de winst of met schijninkomen (geld, dat beschikbaar is voor aanschaf van nieuwe machines). Een volgend punt: de rentabiliteit (winstgevend heid) is vooral een kostenvraagstuk. Investeren eist dus rentabiliteitsbe- rekening. In zijn boeiende lezing behandelde de heer Meijer vervolgens de liqui diteit, de economische zijde van in vesteren, het financiëel aspect en de afschrijving. Het laatste heeft twee systemen (door veroudering en door gebruik) en kan normaal of ver vroegd plaats hebben. Reserveren is vormen van vermogensoverschot en is belangrijk, want men versterkt hierdoor zijn positie. Een aantal vragen uit de vergade ring werden tot genoegen beant woord. Ir. v. d. Beek zal worden geïnvi teerd voor het houden van een le zing over de bietenteelt. Voor de actie „Ons Dorp" zal f 100 worden beschikbaar gesteld. Het „Mussengilde" zal f 40,- sub sidie ontvangen. De voorzitter deelt mede, dat de C.A.V. een bijzonder gunstig jaar heeft gehad (zeer grote aanvoer) en wijst op de belangrijkheid van de bouw van de laagsilo. Van de Z.L.M. is ter behandeling ingekomen een vraagpunt over re creatie. Een commissie wordt hier toe aangewezen. Medegedeeld wordt, dat de alge mene vergadering van de Z.L.M. op 1 december a.s. zal worden gehouden N.a.v. een vraag van dhr. M. K. Romeijn over de vraag of de haven Viane nog moet blijven bestaan als ladingplaats, ontspinnen zich tenslot te vele en velerlei discussies over de problemen van het bietenrooien. UTRECHT, 15-12. Op een door dr. W. Drees geleide vergadering in Utrecht is zaterdag de Algemene Drankbestrqders Organisatie opge richt. Het is een samenbundeling van de Internationale Orde van Goede Tem peliers, de Nederlandse Vereniging tot Afschaffing van Alcoholhouden de Dranken, de Snelverkeersonthou- dersvereniging en enkele afdelingen van de Algemene Nederlandse Ge- heelonthoudersbond. De algemene voorzitter van de nieuwe organisatie, de heer M. J. Maas, schonk in zijn rede aandacht aan de ontwikkeling van de drink gewoonten in Nederland. Hij ver klaarde, dat de gemiddelde Neder lander in 1961 bijna 65 procent meer sterke drank, 85 procent meer bier en meer dan tweemaal zoveel wijn dronk als in 1937. Er valt in ons land, volgens hem, een vrijwel van jaar tot jaar toenemend alcoholge bruik te constateren, met een zelfs opvallend sterke stijging van de consumptie van bier en wijn. AMSTERDAM, 15-12. De heer Paul Kjjzer, directeur van de Hafbo Film N.V. te Amsterdam, heeft op een persconferentie zjjn plan ont vouwd voor de verfilming van de biografie van Prins Bernhard, die de Amerikaanse schrijver Alden Hatch heeft geschreven „Prins Bern hard - zjjn plaats en functie in' de moderne monarchie". Het wordt een avondvullende do cumentaire van circa anderhalf uur, die uitsluitend zal zijn samengesteld uit autentieke opnamen, documint- ten, geluidsbanden, e.d. Het wordt geen levensbeschrijving yan' de prins en het boek zal worden gebruikt als leidraad. Het wordt een human in terest documentaire. Een film over Nederland, over onze relaties met het buitenland in de laatste dertig jaar, met als cen trale figuur de prins, aldus schetste de heer Kijzer het karakter van de film. DEN HAAG. Minister Veldkamp heeft een wetsontwerp ingediend waarbij wordt voorgesteld de invali- diteitsrentetrekkers, die krachtens de ontwerpen Interimwet Invalidi- teits-rentetrekkers recht krijgen op een bijslag, onder de verplichte zie kenfondsverzekering te brengen. ROTTERDAM. Op donderdag 20 december zal in het Thalia Theater in Rotterdam de Nederlandse pre mière worden gegeven van de M.G. M.-film „Muiterij op de Bounty". De ontwapeningsconferentie te Genève, waaraan door zeventien landen werd deelgenomen, is van 21 december tot 15 januari a.s. ver daagd. Zeven (loden MERKSTEIN, 15-12. Door een ont ploffing in de steenkolenmijn Adolf in Merkstein, nabij Aken, zijn zeven mijnwerkers gedood en ook zeven gewond. Een van de gewonden ver keert in levensgevaar. Door de ontploffing werden 40 mijnwerkers ingesloten, van wie ve len zichzelf konden bevrijden. Dit was het tweede mijnongeluk in west-Duitsland in twee dagen. Donderdag kwamen bij een ontplof fing in een steenkolenmijn nabij Hamm zes mijnwerkers om, terwijl er vijf zwaar gewond werden. Ambtenaren: 2 procent DEN HAAG, 15-12. De centrale commisie voor georganiseerd over leg in ambtenarenzaken heeft zich akkoord verklaard met het voorstel van de regering over het jaar 1963" een algemene salarisverhoging van 2 procent te geven, met dien ver stande, dat de verhoging van de loongroepen 1, 2 en 3 gelijk zal zijn aan die voor de loongroep 4 Dit is door het ministerie van bin nenlandse zaken bekend gemaakt na een gehouden vergadering van de centrale commissie voor georgani seerd overleg in ambtenarenzaken, waarbij de minister van binnenland se zaken aanwezig was. Soldaat verliest oog DEN HAAG, 15-12. Op de schiet baan in Wittem (gem. Assen) heeft de J 9-jarige dienstplichtige soldaat A. Roze ernstig oogletsel opgelopen. Hij kreeg de tromp van een geweer in zijn rechteroog, toen dit geweer hem werd toegeworpen door een ser geant. De soldaat is opgenomen in het Wilhelminaziekenhuis in Assen. Men heeft het oog moeten verwijde ren. Soldaat Roze behoort tot de C- compagnie van het 43ste bataljon infanterie. Hij is ongehuwd. Hij woont in Koekange. Oudheidkundigen hebben bij Portales in de Amerikaanse staat Nieuw Mexico 'n prehistorisch meer ontdekt, dat de resten bevat van vijf mammoets en van kamelen, paarden en andere dieren. DEN HAAG. Aan de weduwe van de in september overleden oud-be velhebber van de Nederlandse zee- strijdkrachten, luitenant-admiraal C. E. L. Helfrich, zijn in Den Haag twee bronzen legpenningen met standaards aangeboden. SPORT VOETBAL K.N.V.B. Zaterdag 22 december. Ie klas: AZVV II-Wolf aartsdijk. Vanaf 22 december tot en met 2 januari 1963 zullen voor de afdeling geen wedstrijden wdrden vastgesteld tenzij dit met het oog op samenrei- zen (met KNVB-wedstrijden) nood zakelijk wordt geacht. Ingezonden mededeling i-r - /*r<T Tegen een achtergrond van de op oosterse muziek gelijkende tonen van de „Mariner-2" deelden de Ame rikaanse geleerden mee, dat men „duidelijke gegevens" van het ruim tevaartuig ontving. Maar zij zeiden, dat 't wel enige tijd zou kunnen du ren voor zij de in code ontvangen gegevens zullen hebben ontcijferd en geanaliseerd. Het ruimteschip had tijdens het passeren van Venus een snelheid van 24.000 kilometer per uur t.o.v. de planeet. De „Mariner" heeft ruim veertig minuten - van 19.55 tot 20.37 uur - gegevens doorgezonden. Dr. Pickering, het hoofd van het laboratorium voor straalmotoren, waar het ruimtevaartuig is vervaar digd en waar ook alle gegevens die tijdens de tocht werden verkregen, zijn binnen gekomen, heeft vrijdag avond meegedeeld, dat men begin 1964 opnieuw een ruimteschip naar Venus hoopt te zenden en eind 1964 een naar Mars. Weer honden in treinen UTRECHT, 15-12. De directie van de Nederlandse Spoorwegen heeft in overleg met de geneeskundige hoofd inspectie van het staatstoezicht op de volksgezondheid besloten, de thans geldende regels voor het ver voer van honden en katten te wij zigen. Met ingang van j.l. vrijdag worden honden en katten weer op de stations en in de treinen toegela ten als aan enkele voorwaarden is voldaan. De dieren moeten tegen hondsdol heid zijn gevaccineerd en de bege leider moet het vaccinatiebewijs tij dens de reis bij zich hebben, zodat hij het aan het loket of in de trein op verzoek kan tonen. Wereldgebedsweek DEN HAAG, 15-12. De Wereldge bedsweek (van protestanten en rooms-katholieken) zal in 1963 van 18 tot 23 januari worden gehouden, met als thema: „Hij is onze vrede". De Wereldraad van Kerken zal een brochure over bijbelstudie uitgeven in verband met deze gebedsweek. 1 j! Skoda langer meegaat door uitzonderlijke degelijkheid ftÉjjpi» een veilige keuze i H. ENGLEBERT N.V. - DOBBEWEG - VOORSCHOTEN TEL. (01717) 2010' onverwoestbare motor-1089 cc - 43 pk - 125 km/u oersterk buisliggerchassis - knikweerstand 70.000 kg, geheel stalen carrosserie - van 1 mm dikke staalplaat Prijs - geheel compleet - v.a. f 5250,- Prijs Combi v.a. f6475,-* DEALER: Autobedrijf IJ. T. WANDEL, Zuidstraat 10, Nieuwerkerk, tel. 482 Twee mannen gedood Feuilleton ROTTERDAM, 14-12. Een twintig ton wegende stalen mast, die ge bruikt wordt bij het beton storten, heeft twee mensen tijdens werk zaamheden aan de Van Brienenoord- brug verpletterd. Op het ogeriblik van het ongeluk waren nog twintig arbeiders aan het werk. De twee slachtoffers zijn de 35-jarige heier J. van Oort uit Delwijne, gemeente Kerkwijk, in Gelderland en L. Bei- zen, 37 jaar, opzichter van Rijkswa terstaat uit Krimpen aan de IJssel. Ingezonden mededeling 5 hartverwarmend GEZELLIGE MENSEN STOKEN 16 Jan Piet grinnikte een beetje op de wijze als een boer, die kiespijn heeft. „O, maar u moogt er gerust om lachen, hoor. Ik kan me best voorstellen, dat u voornamelijk de humoristische kant van het geval ziet. Misschien ben ik niet sportief genoeg, om dat ook te doen. Maar per slot van rekening ben ik dan ook het lijdend voonyerp, nietwaar?" „Kom, kom, zo moet u dat niet op vatten .U moet de leuke kant van het geval bekijken. Dat is veel beter. En het is net, zoals oom zegt: niet laten merken, dat u beet genoemen bent. Misschien werkt deze aprilgrap wel als een boemerang". „Niet onmogelijk". Hij dacht na. „Als ik maar enig idee had, wie ons deze poets gebakken heeft Ze knipoogde. „Wraaknemen, niet waar? Bent u erg wraakzuchtig?" Hij schrok. „Neeehniet dat ik weet. Maar, ziet uik heb praktisch geen kennissen. Mijn moe der en ikwe leven op onszelf. Ik bedoelwe hebben weinig kontakt met andere mensen". Ze keek hem aan. Dat had ik al gedacht, jongeman. Een beetje Weld- fremd. Dat is aan zijn hele houding te merken. „Bent u niet op clubs of zo? Doet u niet aan sport?" Hij schudde zijn hoofd. „Nee ik was bestemd voor een officiers loopbaan en daar krijg je natuurlijk volop sport. En vroeger, op school., deden we er ook aan. Maar ik werd afgekeurd voor de dienst.... m'n ogen zijn niet al te best. En daarna, toen ik op de bank kwam, is er eigenlijk nooit iets van gekomen. door B. J. TEN WESEPE Clubsnee, daar heb ik eigenlijk nooit over nagedacht". „Meneer Jansen, isoleert u zich zelf niet teveel?" „Het is mogelijk. Wewe stel len niet veel eisen aan het leven. Ik houd van mijn werk. En 's avonds, dan lees ik m'n krant. Of een boek". „Mag ik vragen.... op die bank, werken daar veel mensen?" „Laat eens zienzo ongeveer dertig bij elkaar, denk ik". „Ook dames?" „Ja, ongeveer de helft". „Kijk, er moest zo'n soort perso neelsvereniging zijn. En dan een paar maal in de winter een gezellige avond organiseren". „O, dat hebben we. Niet de per soneelsvereniging, maar zo om streeks Sinterklaas hebben we een gezellige avond. We schrijven onze naam op een briefje en die briefje worden in twee hoeden gedaan, één van de dames, één van de heren. De heren nemen elk een briefje uit de dameshoed en omgekeerd. En de da me, wier naam op het briefje staat, dat je getrokken hebt, moet je ver rassen met een eenvoudig geschenk. Ja, het moet vooral eenvoudig blij ven, dat wil de directie. Maximum een rijksdaalder waarde. Meneer Emmers zegt altijd: Kleine geschen ken onderhouden de vriendschap". „En niemand weet dan natuurlijk van wie hij of feij de Sinterklaassur prise krijgt". „Vanzelf niet, anders is de aardig heid eraf". „Maar dat lijkt me erg leuk". „Ja, dan is er nog een bandje, mu ziek bedoel ik. En er wordt wat ge danst. En je drinkt een glaasje...." Yvonne sprong verschrikt over eind. „O, ik vergeet helemaal de gastvrouw te zijn. Wat wilt u drin ken voor het eten?" Jan-Piet wuifde met zijn hand. „Doet u echt geen moeite. Ik drink slechts bij hoge uitzondering een glaasje wijn". „Zal ik dat nu voor u inschenken? Natuurlijk dat doe ik". In de deuropening botste Yvonne bijna tegen mevrouw de Haas op. „Tante, dit is meneer Jansen, die vanmiddag met ons luncht. Meneer Jansen, dit is mevrouw de Haas Ha- gestein". Jan-Piet kwam overeind en drukte de uitgestoken hand, terwijl hij een buiging maakte. „Het is een groot genoegen voor mij, mevrouw". Mevrouw de Haas glimlachte. „Dan is het zulks voor ons beiden, meneer Jansen. Als mijn man iemand uit nodigt om te lunchen, dan staat hij goed aangeschreven". Later, toen de heer des huizes ge arriveerd was en allen aan tafel za ten, vertelde hij de aprilmop nog eens. Jan-Piet zat met een rood hoofd te kijken, toen de beide vrou wen hoofdschuddend lachten. „Ik ben werkelijk nieuwsgierig, wat de kranten ervan gemaakt heb ben. Weet je. Liddie, ik verdenk er mijn oude vriend Alsbach ernstig van, dat hij de geestelijke vader is van de mop. Maar het komt me uit stekend van pas. Ik ben klaar met het kabinet en zal vanmiddag nog op bezoek gaan bij de koningin om de namen der ministers voor te leg gen. En de pers weet op het ogen blik niet beter, of „het Haasje" heeft een onbekende grootheid uit Arn hem aangezocht voor de portefeuille van financiën. Dat wordt vanavond de klap op de vuurpijl, want zo om streeks zeven uur zal het nieuws worden doorgegeven aan het A.N.P., tenminste, dat verwacht ik, en dan zal de radio ditmaal eens de primeur hebben". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 5