DE ZIERIKZEESCHE COURANT Duits schip „Nautilus" vergaan onder de kust bij Texel Storm bracht schade aan in West-Europa Europa en de A- wapens Engeland en zijn raketten Koninkrijksdag in de Ned. Antillen Belgische 'Veronica' strandde bij Cadzand Waarschuwend woord van dr. Mansholt ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE® Maandag 17 december 1962 119e jaargang No. 19296 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Zierikzee. Redakteur: M. i. Bij de Vaate, lei. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochlman. Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. In dit nummer: Vrije toegang tot Domeinduinen DE STORM VROEG TRIESTE TOL Fraai Oude Haven-pand Dit nummer bestaat uit 6 pagina's DEN HELDER, 16-12. In de zeer zware storm die zaterdagnacht en zon dagmorgen de Noordzee teisterde, is het 3218 ton metende Duitse vracht schip „Nautilus" met 24 opvarenden onder de kust van Texel vergaan. Slechts één man bracht het er levend af: de 26-jarige zeeman Lenhard Frey uit Dunde in Oost-Friesland. Hij werd opgepikt door het 239 ton metende Duitse scheepje „Gretchen von Allwoerder". Frey stapte gisteravond omstreeks half acht in IJmuiden aan land. Hij werd met een ambulance-auto van de Velzer ongevallendienst overgebracht naar het Antoniuszie- kenhuis te IJmuiden-Oost, waar hij onder de wol werd gestopt. De Nautilus zond voor het eerst om half zes gistermorgen een nood sein uit. Om kwart voor zes ving men het laatste S.O.S.-sein op. Vol gens redders moet het schip secon den later in de woedende golven verdwenen zijn. Reddingboten (twee) waren te wa ter gelaten, maar een ervan kap seisde. Van twee opblaasbare rub ber dinghies blies er een zichzelf niet op. Lennard Frey was daarna met zijn zwemvest om te water ge sprongen en had zich vijf en een half uur boven water weten te hou den. Reddingspoging Na enkele uren patrouilleren op de plaats waar de Nautilus zo'n snelle en dramatische ondergang had gevonden, seinde de reddingboot Prins Hendrik gistermiddag om half drie: „Wij hebben dertien lijken ge borgen". Kort daarop kwam de Banka in de ether: „Wij hebben vier lijken aan boord". Om kwart over drie seinde de Prins Hendrik, dat zij gedwongen was terug te keren, omdat de der tien gestorven zeelieden op haar voorplecht lagen en de storm een langer zoeken met deze trieste la ding onmogelijk maakte. Ook de Banka keerde toen haar steven naar Den Helder. Slachtoffers Kwart over vier kwam de Prins Hendrik in Den Helder aan. De brandweer van de marine begaf zich aan boord, legde de omgekomen zee lieden - gekleed of in ondergoed - op de brancards en overdekte hen zorgzaam met zeildoek. Grote wa gens reden de brancards naar de openbare begraafplaats, waar de lijken werden gekist. Hoewel men nog niet tot identi- Windstoten van 180 km per uur PARIJS, 16-12. Een zware storm heeft de hele nacht en zondagmor gen boven Engeland, Frankrijk, Bel gië en Nederland gewoed. In Groot- Brittannië werden talloze kleine on gelukken veroorzaakt. Wegen wer den door omgewaaide bomen ver sperd. In enige streken, zoals in La narkshire, werden windstoten tot 180 km per uur waargenomen. Het 25.000 ton metende „Empress of Engeland" in de haven van Liver pool werd van zijn kabels losgerukt en stootte op een vrachtboot, „Hin doestan" (9.000 ton). Beide schepen werden beschadigd. In Parijs en omstreken werd even eens veel schade aangericht door omgewaaide schoorstenen, bomen en weggerukte dakpannen. Straatsburg heeft wateroverlast door de grote hoeveelheden regen, die, gemengd met sneeuw, zijn neer gekomen. Het water van het rivier tje de „Bienne" is sterk gestegen. Rond SaintQuentin bereikte de wind De ziekte van de Paus LONDEN, 16-12. Het Britse zon dagsblad „News of the "World" weet te melden, dat paus Joannes kanker heeft en dat zijn artsen er verbaasd over zullen zijn als hij het nog een jaar uithoudt. De afgevaardigden naar het oecumenisch concilie in Rome hadden dit allemaal bij hun terugkeer bevestigd. De paus, aldus het blad, heeft op zijn eerste al/s-wnene audiëntie na zijn plotselinge ziekte gezegd, dat „de paus er over een jaar misschien nog steeds zal zijn", maar dat het ook mogelijk is dat er dan een an dere paus is". Volgens het blad had dit een vol komen normale verklaring van een tachtigjarige kunnen zijn. Maar vele aanwezigen waren er van over tuigd, dat paus Joannes hun min zaam verteld heeft dat hij nog maar kort te leven heeft. De 38-jarige Amerikaanse lange- afstandszwemmer Fred Baldasare is zaterdag de Straat van Gibraltar overgezwommen. Hij legde de af stand tussen Tarifa en de Marok kaanse kust - rond 35 km. - af in 7 uur en drie kwartier. snelheden van 110 km per uur, aan de Middellandse Zeekust zijn de te lefoonkabels gebroken door stoten van 150 km per uur, zodat een deel van het departement geïsoleerd is. Bij Nice is het autoverkeer gestremd door een bergverzakking. Nederland en Nw.-Guinea Petitie van „vervroegingscommissie" DEN HAAG, 15-12. Zaterdagmor gen, zo deelt de rijksvoorlichtings dienst mee, heeft een deputatie, af komstig uit Nieuw Guinea, bestaan de uit de heren Wajoi, Bonay, Lucas, Jouwe en Bouw, op het kabinet van de minister-president aan de waar nemend secretaris-generaal van het ministerie van algemene zaken, mr. O. W. S. Josephus Jitta, een petitie overhandigd. Eenzelfde petitie, waar van de inhoud overeenkomt met wat daarover reeds bekend is geworden, is enige tijd geleden eveneens aange boden aan dr. Abdoh, de V.N.-be stuurder in Nieuw-Guinea, en aan president Soekarno van Indonesië. Minister-president de Quay zal de deputatie vandaag (maandag) ont vangen om hem in de gelegenheid te stellen een toelichting op de petitie te verstrekken en hem daarop' te antwoorden. PRIJS NEDERLANDSE LETTEREN H.M. de Koningin ontvangt Stijn Streuvels DEN HAAG, 15-12. Koningin Ju- liana heeft de beroemde Vlaamse schrijver Stijn Streuvels jn particu liere audiëntie op Huis ten Bosch ontvangen. Nadien is in een plechtige zitting in de Ridderzaal de prijs der Ne derlandse letteren 1962, een geza menlijke prijs van de Belgische en Nederlandse ministers van onder wijs, kunsten en wetenschappen, aan Streuvels uitgereikt door de Neder landse minister mr. J. L. Th. Cals. De 91-jarige Vlaamse schrijver heeft nadien een kort dankwooi*d gespro ken. Hij' bleek zeer geroei'd door deze hulde, die hij nimmer heeft ge zocht en sprak over zijn toekomst die hij karakteriseerde met de wooi*- den van Simeon in de tempel „Nu Heer laat Uw dienaar in vrede gaan, amen". Grafkelder in Delftse Nieuwe Kerk «esloten O Belangstelling tot het laatste ogenblik DELFT, 15-12. Toen om vijf over vijf zaterdagmiddag de deuren van de Nieuwe Kerk te Delft werden ge sloten, stond er in het schip van de kerk, tussen de hoofdingang en dc koninklijke grafkelder, nog een rij van ongeveer duizend mensen. Zij waren de laatsten van de naar voor zichtige schatting meer dan 100.000 mensen, die sinds de vorige zater dag langs de open grafkelder zijn getrokken, waar die dag het stoffe lijk overschot van koningin Wilhel- mina was bijgezet. De laatste dag is het nog bijzonder druk geweest. Tot ongeveer vier uur waren alle belangstellenden in het kerkgebouw, zodat de deuren ficatie kon overgaan, meende men uit de uniformen te kunnen opma ken. dat zich bij de geborgen slacht offers het stoffelijk overschot be vond van de 64-jarige kapitein Hein- rich Schubke. De kapitein zou na deze reis met pensioen zijn gegaan. Gisteravond laat is het zoeken naar de zes vermisten gestaakt. Een ramp van een dergelijke om vang heeft zich in jaren nabij Den Helder niet voorgedaan. Het laatst werden op 1 februari van dit jaar tien doden van het Duitse schip Bertha Kinas9 binnengebracht. Een merkwaardige overeenkomst is, dat beide schepen plotseling ten onder gingen en wel in dezelfde buurt. Schilderij op reis LE HAVRE 15-12. De Mona Lisa, het wereldberoemde schilderij van Leonardo da Vinci, is haar reis naar de Ver enigde Staten begonnen. Een aluminiumkist met het schil derij en een houten kist met de lijst werden met een kogel vrije bestelauto, begeleid door negen auto's en vier motoren van de politie naar Le Havre vervoerd. Na de formaliteiten in het door vijftig politieman nen afgezette douanekantoor werden de twee kisten met een spzciale schokvrije wagen aan boord van het passagiers schip „France" gebracht, waar de meest luxueuze hut voor de Mona Lisa was gereser veerd. Moorden op Sicilië PALERMO, Sicilië, 15-12. In Pa lermo en omgeving zijn de afgelo pen dagen 35 mensen gearresteerd die verdacht worden van moord. Het aantal onopgeloste moorden in deze streek - meest bloedwraak en cri mes passionels - was zo groot ge worden, dat de politie gedurende twee dagen een razzia heeft gehou den. konden worden gesloten zonder dat mensen die, wellicht speciaal een reis naar Delft hadden gemaakt, te leurgesteld moesten worden. Pas na dat omstreeks zes uur de laatste be langstellenden de kerk hadden ver laten, werd een begin gemaakt met het sluiten van de- grafkelder. Bij dit zware karwei - de afsluitsteen weegt drie en een halve ton - was de burgemeester van Delft, de heer D. de Loor als commissaris van de koninklijke grafkelder aanwezig. Een aantal bloemisten begon met het uitdunnen van de vele kransen en bloemstukken. De nog frisse bloemen zullen op de gesloten graf kelder opnieuw worden geschikt. NEW YORK, 15-12. Dean Acheson, di£ minister van buitenlandse zaken van de V.S. is geweest, heeft in een artikel in „Foreign Affairs" ver klaard, dat Engeland na jaren van inspanning, de beschikking heeft over een kernmacht, die maar onge veer 2 procent bedraagt van de Amerikaanse strategische kernmacht ter beschikking van de Navo. Acheson noemt het een illusie, dat Europa een onafhankelijk kern zwaard kan smeden binnen de tijd, die voor de militaire voorbereiding vereist wordt, zelfs als Europa de noodzakelijke technologische hulp krijgt. it Oostduitse economie heeft voorrang BERLIJN, 15-12. De Oostduitse communistische partijleider Walter Ulbricht heeft in een rede op een conferentie van de districtsleiders, welke het vorige weekeinde in Leip zig werd gehouden verklaard dat de economische problemen voortaan de voorrang zullen hebben boven poli tieke doelen. „Natuurlijk zullen wij onze politieke strijd voor de vreed zame regeling van de Duitse kwes tie en de oplossing van de kwestie west-Berlijn voortzetten maar de economische taken krijgen thans in feite de voorrang", aldus Ulbricht, wiens toespraak zaterdag in het partij-orgaan „Neues Deutschland" werd gepubliceerd. PARIJS, 15-12. Premier MacMil- lan van Engeland heeft nog hoop dat hij voor de Britse kernstrijd macht de Amei'ikaanse raket Sky- bolt krijgt, zo wordt van gezagheb bende zijde te Parijs vernomen. Als hij volgende week tijdens de confe rentie om de Bahama-eilanden hoort dat Amerika deze raket niet zal le veren, zal hij vermoedelijk om een aanvaardbai'e vervanger vragen, zo als de Polaris. Amerika heeft als al ternatief tot dusver alleen de Hound Dog-afstandbom aangeboden, die een reikwijdte heeft van 800 km. De Skybolt haalt de dubbele afstand. Dank zij een voortreffelijke restauratie is een historisch pakhuispand aan de Oude Haven (z.z.) omgetoverd in een fraai woonhuis, dat de gevelrij in dit deel der stad alle eer aandoet. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Bijzondere dag in de West begon met regen WILLEMSTAD, 15-12. Daar de regen, de laatste jaren steeds spel breker is geweest bij de herdenking van de totstandkoming van het sta- tuut bjj het autonomie-monument in Willemstad, heeft men zaterdag de plechtigheid voor het eerst herdacht in een bijzondere zitting van de sta ten van de Nederlandse Antillen. Hierbij werd het woord gevoerd door de Staten-voorzitter J. A. O. Bikker en minister-president E. Jonckheer in aanwezigheid van mi litaire en kerkelijke autoriteiten, de leden van de rechterlijke macht, enige consuls en vertegenwoordi gers uit het bedrijfsleven. Zoals ge bruikelijk is op deze dag waren ook nu weer alle kantoren, bedrijven en scholen gesloten, traden hier en daar drumbands en muziekkorpsen op en werden prijzen uitgereikt van wed strijden, die reeds eerder werden gehouden. Koninkrijksdag 1962 zette - tradi tioneel kan men haast zeggen - in met overvloedige regen, doch toen iedereen in de statenzaal was gear riveerd brak het zonnetje weer door. Opvarenden werden gered De Tijl Uilenspiegel, het Belgisch evenbeeld van de Veronica, zit sinds gisteravond muurvast op het strand van Cadzand. Na een angstige mid dag voor de negen opvarenden, die op een lek losgeslagen scheepje af dreven naar de kust, is dit avontuur redelijk wel geëindigd. De ï'ëddingboot van Zeebrugge, die als eerste langszij kwam na de nood seinen, maakte een onfortuinlijke reis. Er werden weliswaar vijf men sen afgehaald, maar een der redders kwam tussen de beide schepen te- ï-echt en brak een arm en een heup. Bovendien moest de reddingboot het karwei wegens motorstoring opge ven. Naar de kust De sleepboot „Burgemester Van- damme" had meer succes en maakte vast. Toen de tros brak, dreef de „Tijl Uilenspiegel" op de holle zee snel in de richting van de kust. Om half drie gistermiddag ging de red dingboot van Breskens, de „Presi dent Wiersma" er uit, om de over gebleven vier opvarenden te redden. Twee jonge matrozen, die al uren hevig, in angst hadden gezeten, wil den er af springen, maar toen de Wiersma langszij kwam, durfden ze niet - de zee ging dan ook wel erg hoog volgens het verhaal, dat de schipper van de reddingboot, de heer N. van den Broecke, later vertelde. De redding is na vele mislukte pogingen tenslotte toch gelukt, zij het dat de geredden beide licht ge wond raakten. De Engelse boeren en (le E.E.G. DEN HAAG, 15-12. Dr. S. L. Mansholt, vice-voorzitter van de E.E.G.-commissie, heeft zaterdag zijn waardering en bewondering uit gesproken voor de hardnekkigheid waarmee minister Heath in Brussel voor de belangen der Britse boeren op de bres staat. Hjj waarschuwde echter voor immobilisme van de zjj- de der Britse landbouw. De Britse boeren vergissen zich als zij denken dat zonder toetreding tot de E.E.G. de Britse landbouw politiek van de afgelopen vijftien jaar zonder meer kan worden voort gezet. Het Britse systeem van direc te subsidies aan de boeren bij lage prijzen op de mai'kt leidt tot zoda nige verstarring, dat men op de duur zal vastlopen, zo meende hij. Daar om waarschuwde hij de boeren in Engeland dat zij van de regen in de drup zouden kunnen komen als door hun halsstarrig vasthouden aan het huidige stelsen de toetreding van Engeland tot de gemeenschap zou mislukken. Vooruitgang Dr. Mansholt spi*ak de verwach ting uit, dat de onderhandelingen over dit punt in januai*i betere voor uitgang zullen gaan maken. De spe ciale commissie die deze week, dank zij minister Luns, is ingesteld om de concrete problemen stuk voor stuk te bespi'eken, is bezig met „diep ploegen", zo zei hij. Alles komt bo ven en geen enkel vi*aagstuk blijft onbesproken. Dit overleg zal hope lijk de richting waarlangs oplossin gen moeten woi-den gezocht, aan het licht brengen. Geld in riool De 21-jarige mevrouw Jose phine Mellor uit het Engelse plaatsje Petersborough heeft haar echtgenoot op originele wijze van het roken afge bracht. Elke keer dat zij hem betrapte bij het roken van een sigaret, gooide zij twee en een halve shilling (een gulden vijf entwintig) in het riool. Bij een sigaar verdubbelde zij het ta rief. Tenslotte ging de man, een 27-jarige bioscoopdirecteur door de knieën en zei dat hij het roken voorgoed zou sta ken. De ongeveer 180 gulden die in het riool is verdwenen, beschouwt mevrouw Mellor als een goede belegging op lange termjjn, gezien het flin ke bedrag dat haar echtge noot aan rookwaren placht te besteden. Koudere nacht •Verwachting tot dinsdagavond. Aanvankelijk opklaringen en zwak ke wind met in de nacht en ochtend op de meeste plaatsen lichte vorst en hier en daar mist. Later meer bewolking met plaatselijk enige re gen of sneeuw. Tot matig of krachtig toenemende wind uit zuidelijke rich tingen en iets lagere middagtempe- raturen. 18 dec. Zon op 8.44, onder 16.29. Maan op onder 13.05. Laatste kwartier: 18 dec. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 18 dec. 7.45 v.m. 20.30 n.m. BROUWERSHAVEN: 18 dec. 7.36 v.m. 20.00 n.m. Doodtij: 21 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 17-12. Het K.N.M.I. deelt mede:. In de nacht van zaterdag op zondag trok een zeer diepe stormde- pi-essie van Schotland over de Nooi'dzee naar Denemarken. Tijdens het voorbijtrekken hiervan meldden de lichtschepen langs onze kust windkrachten van 9 tot 11, waarbij de zwaarste wind voorkwam langs de kust van Zeeland. Inmiddels is de depressie boven west-Rusland aangekomen en vult daar verder op. Een volgende oceaandepressie trok aanvankelijk in noordoostelijke rich ting naar het zeegebied tussen IJs land en Groenland en werd daar ook weer zeer diep. De koers van deze depressie heeft zich echter nu gewijzigd en verwacht mag worden dat de kern in zuidoostelijke rich ting naar het Noordzeegebied zal gaan trekken, voorafgegaan door een zwakke rug van hoge luchtdruk. Deze zal ons land in de nacht van maandag op dinsdag passeren waar bij de temperatuur op verschillende plaatsen tot een paar graden onder nul kan dalen. Een front van de nieuwe depressie zal zich morgen over de Britse eilan den in onze richting verplaatsen. De wind zal daarbij krimpen naar zui delijke richtingen en weer aanwak keren met een kans op regen of sneeuw. Goed bloembollenjaar HAARLEM, 17-12. In de zaterdag morgen te Haarlem gehouden ver gadering van de Koninklijke Alge mene Vereniging voor Bloembollen cultuur heeft de voorzitter, Jhr. mr. dl*. O. F. A. H. van Nispen tot Pan- nerden o.a:j verklaard, dat het bloem bollenvak in het algemeen en de kwekei*ij in het bijzonder op een goed jaar kunnen terugzien. De uit voer van bloembollen is in het afge lopen exportseizoen in gewicht met ongeveer 6.5 miljoen kg en in waar de met ongeveer 25 miljoen gulden pestegen. De bedrijfstak mag over dit resultaat niet ontevreden zijn, al dus Jhr. van Nispen tot Pannerden. Op 19 december zal president Soekarno van Indonesië een belang rijke verklaring afleggen met be- trekking tot het opheffen van de noodtoestand, aldus het Indonesische pei'sbureau Antara.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1