A DE ZIERIKZEESCHE COURANT Aangeslotenen mijden geen gesprek met Sowjet-Unie Opperste Sow jet keurt Cuba-politiek goed Miljarden voor NAVO-defensie Hoge ballonvlucht Lancering nieuwe kunstmaan - „Relay" Spanje en Gibraltar De Broenei-opstand NIEUWJAARS WENSEN Nieuws van Venus? Eén volk, één rijk, één pers ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 14 december 1962 119e jaatfgang No. 19295 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling i 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. In dit nummer: Fluoridering drinkwater onzeker NAVO-conferentie te Parijs Grote brand in Amsterdam PARIJS, 13-12. De ministers van Buitenlandse Zaken van de NAVO- landen hebben donderdag op de eer ste dag van de NAVO-conferentie te Parjjs uiting gegeven aan hun tevre denheid over de afloop van de Cu baanse crisis. Verder is gebleken dat de regeringen van de NAVO-landen, in het algemeen gesproken, onder handelingen met de Sowjet-Unie niet beslist uit de weg willen gaan, al zijn er wel verschillende nuances aan de dag getreden. De standpun ten zün echter dichter bij elkaar ge komen sedert de vorige NAVO-con ferentie. De Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken mr. J. M. A. H. Luns heeft donderdagmiddag op de conferentie gepleit voor een betere „planning" op het gebied van de po litiek. Deze politieke voorbereiding lag volgens hem ver achter bij de militaire. Over de militaire „plan ning" had men niet te klagen. Minister Luns brak voorts een lans voor de geïtnegreerde verdediging. Hij meende in dit verband veront rustende symptomen te hebben waar genomen. Een gemeenschappelijke verdediging dient volgens de minis ter te berusten op een buitenlandse politiek die gebaseerd is op gemeen schappelijk overleg. Toestand verbeterd Na de Cubaanse crisis is de toe stand voor het Westen wat verbe terd. De Sowjet-Unie heeft deze saamhorigheid van de NAVO-landen kunnen vaststellen, toen deze bond genoten van Amerika zich achter het beleid van Washington plaatsten, al dus minister Luns. Ook de Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Couve de Murville, heeft op deze eensgezindheid gewe zen. Zoals gemeld heeft de Ameri- .kaanse minister van Buitenlandse Zaken Rusk op de ochtendvergade ring uiting gegeven aan zijn waar dering voor de krachtige steun die de NAVO-landen de Amerikanen in de crisis hebben gegeven. Cuba-kwestie Minister Rusk heeft er op gewe zen dat, al behoort de Cubaanse cri sis tot het verleden, het Cubaanse vraagstuk nog allerminst ig opgelost. Onder degenen, die dezelfde mening hadden, waren de ministers Luns en Couve de Murville. Evenals minister Rusk op de och tendvergadering pleitte ook minister Luns voor verbetering van de poli tieke consultatie; dit in het bijzonder in verband met plotseling opkomen- Gromiko over Duits vredesverdrag MOSKOU, 12-12. De Russische mi nister van Buitenlandse Zaken, Gro miko, heeft op de bijeenkomst van de Opperste Sowjet verklaard, dat de crisis in het Caraïbische gebied een bewijs te meer is, hoe nauw de toekomst van de wereld is verbon den met de betrekkingen tussen Rus land en Amerika. Wanneer deze landen hun krachts inspanningen om onenigheden uit de weg te ruimen samenbundelen zullen „de oplaaiende vlammen van de oorlogsdreiging" worden uitgetrapt en zal de spanning verminderen. De Russische regering, zo ging de minis ter verder, stelt de kalmere en meer nuchtere beoordeling van de inter- Verzoek om gratie HANNOVER, 13-12. Prinses Maria-Louisa, groothertogin van Brunswijk, heeft een be roep gedaan op haar schoon zoon, koning Paul van Grie kenland, om de twee Griekse journalisten, die tterleden week tot vijftien maanden gevange nisstraf zijn veroordeeld we gens belediging van het Griek se koninklijke huis en wel in de persoon van koningin Fre- derika, als een daad van gratie op vrije voeten te stellen. In een telegram aan koning Paul zegt de groothertogin onder meer„De wetenschap dat ik, ofschoon ik geheel onschuldig ben, de oorzaak schijn te zijn van deze bestraffing, veront rust mij zeer, vooral in deze weken voor kerstmis". nationale toestand, die de tegen woordige Amerikaanse politiek ken merkt, op prijs. Hij merkte op dat de Sowjet-Unie hoopt dat de wens om resterende vraagstukken door onderhandelingen op te lossen de Amerikaanse politiek zal beheersen. Hij zag thans geen onoverkomelijke hinderpalen die samenwerking tus sen beide landen in de weg stonden. Duits vredesverdrag Gromiko zei, dat in de loop van de tijd de standpunten inzake een Duits vredesverdrag nader tot elkaar zijn gekomen. De Sowjet-Unie is bereid om de gedachtenwisseling hierover met de Verenigde Staten en andere westerse landen voort te zetten en daarbij niet de kalenderblaadjes te tellen. Na de toespraak van de Russische minister van buitenlandse zaken van de Opperste Sowjet met algeme ne stemmen een resolutie aan, waar in de buitenlandse politiek en de maatregelen bij de kwestie om Cuba werden goedgekeurd. de moeilijkheden waarvan de Cu baanse crisis een voorbeeld is. Een andere trek, die de verklarin- gen van de ministers kenmerkte, was globaal gesproken, de vaststelling dat er nog geen duidelijke tekenen zijn dat de Sowjet-Unie een essen tiële wijziging in haar politiek heeft aangebracht; dit ondanks het feit dat de communistische wereld geen mo- nolitisch blok meer is, zoals de Noor se minister van Buitenlandse Zaken, Lange, had opgemerkt. Verscheidene ministers betoogden dat de doelen van de communisten niet gewijzigd zijn. PARIJS, 13-12. Het totaal aan de fensie-uitgaven van de NAVO-lan den zal dit jaar hoger liggen dan ooit tevoren, zo blijkt uit cijfers die donderdag in Parijs zijn gepubli ceerd. De verdragsorganisatie rekent op een totaal bedrag van ruim 73 mil jard dollar - bijna 6,8 miljard meer dan in 1960. Elk NAVO-land heeft zijn defensie-uitgaven vergroot. IJs land, dat geen strijdmacht heeft, ontbreekt op de lijst. De bijdrage aan de NAVO voor het huidige kalenderjaar bedraagt voor België 20,8 miljard Belgische franks (19.9 miljard), west-Duitsland 16.4 miljard mark (13.2), Italië 844 miljoen lire (749 miljoen). Nederland 2.158 miljoen guldens (2.013 miljoen), Groot Brittannië 1,8 miljard pond (1.7 miljard) er. de Ver. Staten 54.5 miljard dollar (49.4 miljard). LUCHTMACHTBASIS HOLLO- MAN (Nieuw Mexico), 13-12. In het kader van het project „Stargazer" ziin donderdagmiddag van de Ame rikaanse luchtmachtbasis Holloman de kapitein van de luchtmacht Joe Kittinger en de astronoom William White opgestegen met een ballon van 60 meter doorsnee, om aan de grens van de atmosfeer met een spesiale telescoop sterrenfoto's te ne men en wetenschappelijke waarne mingen te verrichten. De twee ballonvaarders zijn ge kleed in speciale luchtdrukpakken. Zij zullen 24 uur in de lucht blijven. Verwacht wordt dat de ballon een hoogte van 26.500 meter zal berei ken. De lancering zou aanvankelijk woensdag geschieden maar werd wegens slecht weer uitgesteld Tweede „Telstar' CAPE CANAVERAL, 13-12. - De Verenigde Staten hebben donderdag 'n tweede communicatie-kunstmaan, „Relay" genaamd, gelanceerd, waar mee opnieuw direkte intercontinen tale televisie- en radiouitzendingen zullen worden gedaan. Tegen half vijf vanmorgen heeft een woordvoerder van het Ameri kaanse bureau voor lucht- en ruim tevaart (N.A.S.A.) bekend gemaakt, Een grote brand heeft een schade van ongeveer 800.000 gulden aangericht in de houtopslagplaats van de N.V. Fijnhout. - Foto boven: een beeld van de brand in de nacht. - Foto onder: een kijkje tijdens de nablussing. m De ambassadeurs van de V.S. en communistisch China in Warschau, John Cabot en Wang Ping Nan, heb ben weer een van hun periodieke be sprekingen gehad. Dit onderhoud duurde 2 uur en 20 minuten. Na af loop wilde geen van beiden iets zeg gen. Bij het spoorwegstation van de Zuid-Afrikaanse stad Queenstown is donderdag een Zuidafrikaanse poli tieman met een panga (kapmes) dood gehakt. Drie politiemannen en zeven negers werden gewond. .om. van üurg, dIe zich op het ogenblik in Wenen, na zijn nogal omstreden televisie-activiteiten van de laatste maanden, bezig houdt met filmen, is door het televisiekijkend publiek allerminst vergelen. Elke dag ontvangt hij vele brieven en telegrammen van kijkers die hem vragen terug te keren voor de televisie-camera's. - De foto toont Lou met een arm vol telegram men. dat de „Relay" in een baan om de aarde draait. De kunstmaan heeft een zender die vier keer zo krachtig is als die van de Telstar. De technici verwach ten, dat de „Relay" nog duidelijker televisie- en andere signalen dan de Telstar zal geven. De kunstmaan „Relay" zal gebruik maken van vier frequenties en wel van 1723,3, 1726,5, 4165 en 4175 megacycles. Acht panelen De achtkantige kunstmaan is 125 centimeter hoog en heeft acht pane len met in het geheel 8.215 zonnecel len, die speciaal tegen stralingen, waardoor de cellen van de „Telstar" werden beschadigd, beschermd zijn. In deze cellen wordt het zonlicht in elektrische energie omgezet voor de batterijen van de kunstmaan. De eerste communicatieproef zal vanmiddag tegen drie uur genomen worden. In Goonhilly (Engeland) zul len televisiebeelden via de „Relay" naar Andover in de Amerikaanse staat Maine uitgezonden worden. De Relaybeschrijft dan zijn vijfde baan. MADRID. 13-12. Het te Madrid verschijnende katholieke dagblad ,.Ya" heeft donderdag een aanval gedaan op de Britse regering omdat deze volgens het blad weigert Gi braltar van het kolonialisme te be vrijden en „de piraterij van een ad miraal in de achttiende eeuw" voort zet. Het blad schreef: „Nu in Lon den zoveel is gesproken over de vrijmaking van de laatste gekoloni seerde gebieden in Afrika, vraagt in midden-Europa Gibraltar om ge rechtigheid". Zoals bekend veroverde een Brits- Nederlandse vloot onder leiding van de Britse admiraal sir George Rooke in 1704 de rots van Gibraltar op do Spanjaarden. De burgemeester ROTTERDAM, 13-12. Naar aanleiding van mild-kritische opmerkingen, door raadsleden geuit over mededelingen en re devoeringen in het openbaar van de burgemeester van Rot terdam mr. G. E. van Walsum, waarin hij zich o.a. kritisch uitliet over plannen die bij ho ge organen bestaan, zei de burgemeester in de raad: „Wanneer je een hoge boom bent, vang je veel wind. Ver baas u er dus niet over als ik wel eens laat merken dat ik het niet onprettig zou vinden geen boom meer te zijn. Als burgemeester moet ik vaak in het openbaar spreken, dan moet ik toch iets zeggen. Men zal mij moeten vergeven dat ik graag speels ben en de pers is er graag bij. Zij hoopt dat ik iets pikants zal zeggen". MacMillan en De Gaulle LONDEN, 13-12. Premier MacMil lan zal vandaag (vrijdag) naar Frankrijk vliegen om met president de Gaulle besprekingen te voeren, voornamelijk over de Britse toetre ding tot de gemeenschappelijke markt. De president en mevr. de Gaulle zullen het echtpaar MacMillan op het kasteel Rambouillet ontvangen. Zondagmiddag keert pi-emier Mac Millan naar Londen terug. BROENEI-STAD, 13-12. De op standelingen in het sultanaat Broe- nei zijn donderdag nog verder dooi de Britse troepen teruggedrongen, maar men vreest nu dat langdurige en kostbare operaties nodig zullen zijn om de opstandelingen volledig uit te schakelen. Het merendeel van de rebellen is in de oerwouden van Bi*oenei en Sera wak verdwenen en het zal heel wat moeite vergen om hen daar oo te spoi-en. Opstopping op de Rijn KOBLENZ, 13-12. De lage water stand van de Rijn heeft tot een grote opstopping in de scheepvaart geleid, zo is door de rivierpolitie van Ko blenz bekend gemaakt. Tussen Bad Salzig en Bonn, een afstand van on geveer 100 kilometer, liggen meer dan 1.300 schepen, die zonder hulp ,niet verder durven. Zij wachten op loodsen, die 'hen door de gevaarlijke bergachtige gedeelten tussen de Lo relei en Bingen kunnen bi-engen. Een dergelijke opstopping van schepen op de Rijn is vermoedelijk nog nooit voorgekomen. AMSTERDAM, 13-12. - De kring van draaiorgelvrienden heeft een enquête gehouden, die het bewijs zal moeten leveren, dat dê Nederlanders het draaiorgel niet uit het stads- of dorpsbeeld zouden willen missen. De voorzitter van de kring, de Amsterdamse rechter mr. Romke de Waard, is ervan overtuigd, dat „het draaiorgel als cultuurbezit behouden moet blijven". Er zijn nog maar 50 draaiorgels in Nedei'land (voor de oorlog 100) en twaalf (35) in Amster dam. Daarentegen stijgt de belang stelling in het buitenland en steeds meer draaiorgels verdwijnen dan ook daarheen, aldus mr. De Waai'd. De kring heeft de enquête op touw ge zet on» de overheid, die tot dusver weinig interesse in het streven toon de, het bewijs te leveren, dat er in Nederland wel belangstelling voor het draaiorgel is. Over het gehele land zijn de enquêteformulieren ver spreid en bovendien is alle gemeen tebesturen verzocht op de kermis- pachtpi-ijzen voor goedgekeurde or gels een reduktie van tien tot vijf tien procent te geven. De kring acht voorts het voorbeeld van Utrecht en Bolsward, waar de gemeenten een draaiorgel aanschaften en lieten ex ploiteren, het navolgen waard. Een van de voornaamste oorzaken Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Sommige gelovigen zijn lie ver een grote kikvors in een kleine plas dan een kleine in een grote plas. In ons nummer van 31 decem ber a.s. kunnen weer nieuw jaarswensen worden geplaatst tegen speciaal tarief. Opgaven hiervoor dienen uiter lijk maandag 17 december a.s, in ons bezit te zjjn. De administratie WAT ÏEQT VI BILT Verwachting tot zatei'dagavond: Zachter Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan enige regen of motregen; tot krachtig of hard -toenemende zuid westelijke wind; zachter. 15 dec. Zon op 8.41, onder 16.28. Maan op 21.01, onder 11.49. 16 dec. Zon op 8.42, onder 16.29. Maan op 22.09 onder 12.19. 17 dec. Zon op 8.43, onder 16.29. Maan op 23.16, onder 12.43. Laatste kwartier: 18 dec. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 15 dec. 5.31 v.m. 18.06 n.m. 18.49 n.m. 19.35 n.m. 17.36 n.m. 18.20 n.m. 19.07 n.m. VERLIES VAN CULTUURBEZIT Steeds meer draaiorgels verdwijnen uit ons land voor de vermindering van het aantal orgels is naar de mening van mr. De Waard het tekort aan mensen, het geen weer in de hand wordt gewerkt door de slechte verdiensten en het verstoken blijven van sociale voor zieningen. WASHINGTON, 13-12. Het Ame rikaanse ruimtevaartuig „Mariner 2" zal vandaag (vrijdag) de planeet Ve nus passeren en dan gedurende een half uur gegevens naar de aarde zenden, loaa.ruit wellicht opgemaakt kan worden of er leven op deze pla neet mogelijk is. Na het passeren van Venus - binnen een afstand van ongeveer 32.000 kilometer - zal de „Mariner 2" zijn ruimtetocht voort zetten om, naar men hoopt, nog ze ker tivee weken gegevens over de zon te verzamelen en naar de aarde door te geven. Ondanks de zeer grote hitte zullen volgens de deskundigen de instrumenten aan boord van het ruimtevaartuig hun taak vrijdag nog naar behoren kunnen vervullen, maar twee weken later zal dit mo gelijk niet meer het geval zijn. 16 dec. 6.13 v.m. 17 dec. 6.58 v.m. BROUWERSHAVEN: 15 dec. 5.17 v.m. 16 dec. 6.01 v.m. 17 dec. 6.48 v.m. Doodtij: 21 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 14-12. Het K.N.M.I. deelt mede; Terwijl het lagedrukgebied boven Denemarken in betekenis af nam deden enkele aktieve oceaan depressies de luchtdruk in de om geving van IJsland en Schotland snel dalen. Een gevolg hiervan is, dat de wind in ons land gaat krim pen naar zuidwest. De zeer koude lucht die over Scandinavië, waar het plaatselijk 25' graden vroor was uit gevloeid, kwam daardoor tot stil stand en wordt in de komende da gen in oostelijke richting terugge drongen. De toenemende zuidweste lijke winden voeren ook zachtere lucht naar ons land aan. In de af gelopen nacht vroor het in het bin nenland enkele graden. In de ko mende nachten zal geen vorst meer voorkomen. De storingen zullen veel bewolking en nu en dan regen bren gen. DJAKARTA, 13-12. De Indonesi sche minister van Buitenlandse Za ken, dr. Soebandrio, zal voorzitter worden van een raad van toezicht bestaande uit twintig- leden, die liet Indonesische nationale persbureau Antara zal controleren. Dit is in Dja karta bekend gemaakt. Vijf andere minister-s en legei'of- ficiei*en maken eveneens deel uit van de raad. In een redevoering ter ge legenheid van het vijfentwintig jarig bestaan van Antara zei een hoge In donesische legerfunktionaris, dat de twee kleine Indonesische persbu- reaus het Aziatische persbureau en de Indonesische nationale pers en publiciteitsdienst gesloten zullen worden. Zoals gemeld, zullen de persbu reaus Antara en Pia per 1 januari een fusie aangaan. ROTTERDAM. „Elke dag wordt er in Rotterdam tenminste één dronken automobilist gegrepen", deelde de politierechter in de Maasstad, mr. A. Heynsius, mede tijdens de behan deling van een zaak tegen een Noor se shipshandler, die eind oktober met een alcoholpi'omillagc van 1,90 achter het stuur van zijn auto was gekropen cn een aanrijding had ver oorzaakt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1