De vrouw in het gezin Triumph De kernproeven Identiteitskaarten bij wedstrijden van de S.D.K.B. Zó ging het in Minsk De V.N. en Portugal P. SCHULTS Wat 'n aap! DE GOUDEN TOMAHAWK Bakt U zelf? D. JOPPE U zult het wel niet me eens zijn als ik beweer, dat de plaats van de vrouw in het middelpunt van het gezin is. Zij is het, die de sfeer in huis schept, die bezieling aan het gezin geeft; kortom zij is de spil, waar alles om draait. Maar hiermee bedoel ik allerminst, dat de vrouw de slaaf van haar huisgezin moet worden en geen andere belangstel ling meer mag koesteren dan voor datgene, wat binnen de besloten kring van haar gezin valt. Als de plaats van de vrouw in het gezin op deze manier geiterpreteerd zou worden, zou dal tot allerlei misver standen aanleiding geven. Je hoort wel eens vrouwen zeg gen: „Ik ben volkomen tevreden met mijn huishouden. Man en kin deren maken mijn wereld uit. „Het klinkt heel mooi en verheven en zulke vrouwen zijn waarschijnlijk erg tevreden met zichzelf en menen oprecht, dat de andere gezinsleden het ook kunnen zijn. Maar een wereldje, dat alleen uit man en kinderen bestaat, kan op een dag een gevaarlijk wankel wereldje worden. En een belangstelling, die niet verder reikt dan het wel en wee van het huishouden, dreigt op de duur dood te lopen en te verzan den in gemis aan interesse voor wat anderen aangaat en voor ivat er. in de wereld gebeurt. Ze moet meeleven! Laten ive nu zo'n toestand eens bekijken vanuit het standpunt van de andere gezinsleden. De man, de echtgenoot staat door zijn werkzaamheden, die hem de hele dag opeisen in het centrum van het leven.Hij heeft te maken met andere mensen, met de dingen die in de wereld gebeuren en wan neer hij thuiskomt, wil hij wel eens van gedachten wisselen met zijn echtgenote. Daar moet een vrouw ook aan kunnen voldoen. Zij mag dus haar leventje niet beperken tot het huisgezin. Zij moet ook meeleven in de wereld, ook op de hoogte zijn van de dingen die er gebeuren. Datzelfde doet zich voor wanneer de kinderen groter worden. Ze krij gen hun algemene ontwikkeling op de scholen en ze willen er met moe der over praten. Ze willen ook met moeder praten over de dingen die ze ondervinden, die ze ontdekken, kort om ook voor hen moet moeder „bij de tijd" zijn. Een kind heeft niet genoeg aan alleen maar materiële verzorging, hoe perfect die ook mag zijn. Ook geestelijk voedsel Een kind heeft niet genoeg aan goede voeding, aan keurig gewassen, gestreken en verstelde kleren, het heeft ook geestelijk voedsel nodig en dit voedsel krijgt het in contact met de ouders, het contact dat wan neer ze nog klein zijn gaat over de belevenissen op de school en over de blijdschap en het verdriet in de omgang irjet de vriendjes. Maar wanneer ze ouder worden, gaat hun belangstelling een wijder vlucht ne men en in die vlucht willen ze con tact houden en van gedachten wis selen met moeder. De vrouw in het gezin heeft er maar voor te zorgen dat ze dit contact kan volhouden door tijdig haar belangstelling eveneens op de wereld om zich heen te richten. Vrouwen die zo geheel opgaan in hun huishouden, dat ze geen tijd hebben voor andere zaken in de wereld, roesten geestelijk vast en zullen daar vroeg of laat de nare gevolgen van ondervinden in het contact met man en kinderen. Veel vrouwen zijn er zich te wei nig van bewust, dat ze naast een goede huisvrouw nog een bélang- In Vaticaanse kringen wordt ge zegd, dat Paus Johannes ,.een ern stige kwaal" heeft, die op "het ogen blik nog geen moeilijkheden veroor zaakt. Men acht het evenwel niet uitgesloten, dat de kwaal de komen de maanden zal verergeren, aange zien de Paus zich weinig ontziet. MARKTBERICHTEN Uienveiling Steenbergen Klasse I: middel f 20,50-20,20; bonken f 22,95-22; drielingen f28,10; picklers f 35,50. Klasse II: middel f 18,51; bonken f 20,62; steek f 7-6. Geveild plm. 48 ton. Spreken en schrijven: Koningin Wilhelmina UTRECHT, 12-12. Haar dankbe- tuiging voor het medeleven dat zij en haar gezin hebben ondervonden bij het overlijden van haar moeder, heeft koningin Juliana aan het Ne derlandse volk gericht als „konin gin Wilhelmina's dochter". Het is namelijk de wens van ko ningin Juliana, dat in het vervolg over haar moeder gesproken en ge schreven wordt als koningin Wilhel mina. Val van 14 meter DEN HAAG. 11-12. De zeven tienjarige timmerman M. F. uit Den Haag bleef nagenoeg ongedeerd na een val van veertien meter hoogte. De jon gen liep met een tafel op het balcon van een bouwwerk in de nieuwe wijk „Mariahoeve" in Den Haag. Hij stootte met de tafel tegen een muur en verloor zijn evenwicht. Zijn vader, die achter hem liep, kon hem niet meer grijpen en de jongen stortte naar beneden. Later bleek, dat de jongen al leen een wondje aan zijn hand had. rijke taak hebben, namelijk geeste lijk rustpunt, contactpunt, vraag baak en wat al niet meer te zijn in het gezin. Soms is dit voor de gezinsleden nog belangrijker dan een goede ma teriële verzorging. De gaven van hart en geest heeft een vrouw niet alleen gekregen, om ze uitsluitend te gebruiken voor het oppoetsen van haar huis en het koken van het da gelijks eten ELLY MARTINS KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND BOXTEL. In het „St. Elisabeth ziekenhuis" in Tilburg is overleden de twintigjarige militair F. J. C. van Beers uit Liempde. Op zondag 2 de cember werd hij zwaar gewond, toen hij in Boxtel per fiets rijksweg 64 wilde oversteken. Hij werd daarbij gegrepen door een passerende per sonenauto. DEN HAAG. De ambassadeur van Peru in Nederland, de heer C. A. de la Fuente, opent vrijdagmid dag in het Centraal Museum te Utrecht de tentoonstelling „Het goud van Peru". DEN HAAG. H.M. de Koningin zal in verband met het overlijden van koningin Wilhelmina tot haar spijt geen gevolg kunnen geven aan haar aanvankelijk voornemen om op 15 december aan de Vlaamse letter kundige Stijn Streuvels de prijs der Nederlandse Letteren 1962 uit te reiken. Wel zal zij persoonlijk de be kroonde letterkundige ontvangen. WAALWIJK. Op de provinciale weg Waalwijk-Tilburg is een ver keersongeval gebeurd, waarvan de 62-jarige mevrouw J. Waarts van der Schans uit Sprang Capelle het slachtoffer is geworden. Mevrouw Waarts staje nabij Sprang plotseling per bromfiets de weg over. Zij werd aangereden door een bestelwagen die uit Tilburg kwam. Zij overleed na aankomst in het ziekenhuis, te Waalwijk. DEN HAAG. Sedert de middag van 10 december is de 10-jarige Ja cobus Nieuwpoort uit Leiden zoek. Het jongetje was te laat op school gekomen en werd daarom, samen met twee andere jongens, door zijn onderwijzeres naar het hoofd van de school gestuurd. MAASTRICHT. De moeder van het elf maanden oude meisje Monica Peters van de Hasseltkade te Maas tricht kwam tot de ontdekking dat haar dochtertje dood in bed lag. De ijlings gewaarschuwde dokter con stateerde dat de baby in de dekens, welke zij in slaap over zich heen had getrokken, was gestikt. AMSTERDAM. Namens de groot ste zes raadsfracties heeft prof. mr. J. van der Hoeven tijdens de be grotingsbehandeling in de Amster damse gemeenteraad een motie in gediend, waarin wordt gesteld dat de grenzen van de gemeente Am sterdam zodanig dienen te worden gewijzigd, dat de Bijlmermeerpolder aan haar grondgebied wordt toege voegd. DEN HELDER. Hr. Ms. onder zeeboot „Zwaardvis" is op de rijks werf te Den Helder officiëel buiten dienst gesteld. De „Zwaardvis", de laatste van de onderzeeboten die heeft deelgenomen aan de tweede wereldoorlog en die nog in dienst was, heeft vele gevaarlijke tochten ondernomen. Schokkend relaas KOBLENZ, 12-12. - In het proces tegen twaalf voormalige S.S.-militai- ren die beschuldigd worden van de moord op ruim 30.000 mensen heeft de 66-jarige getuige Adolf Rübe, een gewezen politieambtenaar, bij de toe hoorders ontzetting teweeggebracht door zijn relaas over een „nazi-ritu eel" bij Minsk in de oorlog. Hij ver telde, dat zes a acht joodse mannen en vrouwen, geheel naakt, twee bij twee aan een paal werden vastge bonden die ongeveer drie meter hoog was. Een van de beklaagden, Arthur Harder, goot een benzinekan over hen leeg. „Toen laaiden de vlammen opDe slachtoffers slaakten door merg en been dringende kreten", zo zei hij. Volgens de getdige werd dit schouwspel door de hoofdbeklaagde, de 49-jarige Georg Heuser, bijge woond, tot voor kort hoofd van. de recherche van de Westduitse deel staat Rijnland-Pa^Js. GENÊVE, 11-12. De Verenigde Sta. ten gaan niet akkoord met een onge controleerde stopzetting der onder grondse kernproeven van 1 januari af en zij zullen zich niet laten beïn vloeden door wat de SowjeVUnie ten aanzien van haar eigen kernproeven doet. Dit zei de Amerikaanse afge vaardigde bij de ontwapeningscon ferentie in Genève, Charles Stelle, tijdens een vergadering van de drie- landen subcommissie inzake stopzet ting van kernproeven. Wij hebben bij een soortgelijke overeenkomst al eens slechte ervaringen met de Sow- jet-Unie opgedaan en dat willen we niet herhalen, aldus Stelle. In Westerse kringen verwachtte men een Russische verklaring dat de Sowjet-Unie na 1 januari geen kern proeven zal nemen. NEW YORK, 12-12. Met 78 tegen 7 stemmen, bij 12 onthoudingen is in de Beheerschapscommissie van de Verenigde Naties een ontwerp-reso- lutie goedgekeurd, waarin Portugal beschuldigd wordt van gewapende „onderdrukking" van de bevolkin gen van zijn overzeese gebieden. Verder houdt de resolutie een drin gend beroep in op Lissabon, onmid dellijk stappen te doen die leiden tot het verlenen van onafhankelijkheid aan deze gebieden. De ontwerp-resolutie was inge diend door 42 Afrikaanse en Aziati sche landen. Sneeuwstormen in de V.S. NEW YORK, 12-12. De V.S. heb ben op het ogenblik te lijden onder een koudegolf, die zich ook tot in de zuidelijke staten doet voelen. Het aantal doden als gevolg van de kou de en sneeuwstormen heeft in de af gelopen drie dagen 56 bedragen. Ingezonden mededeling „VERF EN KLEUR" Meelstraat 40 - Tel. 2100 Zierikzee Goede resultaten bij tie K.N.V.B. ZIERIKZEE.. 12-12. liet was op de najaarsvergadering van 1961 toen de bondsvoorzitter J. Th. Brouwer van de Schouwen-Duivelandse Korfbal Bcnd cp een zeker moment 'n waar schuwend woord liet klinken toen hü het onderwerp „ongerechtigde spelers" bij de horens vatte en on geveer het volgende geluid liet ho ren: „Indien met het haast niet te achterhalen geknoei met spelers door gegaan wordt, zal zonodig door het bestuur een besluit worden genomen tct het instellen van identiteitskaar ten bü de te spelen competitiewed strijden van de S.D.K.B.". Dat is nu een jaar geleden en sinds die ver gadering is er op Sehouwen-Duive- land niet zoveel meer over gespro ken. Nu we echter aan de vooravond staan van de volgende najaarsver gadering van de S.D.K.B. (14 decem ber), is het wellicht nuttig om hierop nog even in te gaan. Iemand die al les van wedstrijdformulieren afweet is de heer N. J. Schults te Scharen- dijke. die a! verschillende jaren in opdracht van de S.D.K.B. de zoge naamde ruilformulieren controleert. Hij krijgt in de zomermaanden, wan neer de korfbalcompetitie op ons ei land op volle toeren draait, van elke gespeelde wedstrijd twee wedstrijd formulieren toegestuurd, waarop dan vermeld staan, die spelers welke aan de betreffende wedstrijd deelgeno men hebben. Aan de hand van spe lersnummers kan de heer Schults dan onmiddellijk nagaan of de be treffende spelers, wplke op het for mulier staan vermeld, inderdaad ge rechtigd waren om aan zo'n gespeel de wedstrijd deel te nemen. Zo af en toe komt hij echter nogal eens onge rechtigheden tegen, welke in strijd zijn met de waarheid van het ge schrevene. Het is hem reeds vele malen gebleken, dat spelers(sters) in wedstrijden waren opgesteld, die hier krachtens de reglementen van de re gionale korfbalbond niet toe gerech tigd waren of hadden meegespeeld zonder op het formulier te worden, vermeld. Soms werd zo'n overtre ding dan door de tegenpartij aan de bondsfunktionaris meegedeeld ter wijl andere gevallen via de wed strijdverslagen in de krant doof de heer Schults werden ontdekt. Er zijn vele reden te noemen, dat men ver zuimt om een speler niet op het wedstrijdformulier te vermelden. In de praktijk komt het maar al te vaak voor dat men de wedstrijdfor mulieren invult reeds lang voor de wedstrijd een aanvang neemt. Wan neer zich dan ter elfder ure een wij ziging in de samenstelling van het twaalftal voordoet, laat men alles maar bij het oude en verandert niets of te weinig op het formulier. Het komt ook nog wel eens voor dat eenvoudigweg vergeten wordt om de wijzigingen aan te tekenen. Maar hoe het dan ook zij, er bestaan diverse mogelijkheden om de ruil formulieren te misbruiken door ze zodanig in te vullen dat de werkelij ke spelers op papier niet hebben meegespeeld. Onderzoek Diverse malen heeft dhr. Schults van verenigingsfunktionarissen het BOYCOT VAN DE BOEKENWEEK 1963 AMSTERDAM, 12-12. Vijf en zes tig Nederlandse schrijvers, die het tot nu toe door de overheid gevoerde literatuurbeleid „in hoge mate on voldoende vinden" hebben besloten zich van alle aktiviteit gedurende de boekenweek 1963 te onthouden. Zij zullen niet deelnemen aan eni ge manifestatie in deze week, zoals de boekenmarkt en het schrijvers- bal. Ook zullen zij geen lezingen houden. In een circulaire delen de 65 literatoren een en ander mede. De schrijvers vestigen er met nadruk de aandacht op dat deze „eerste symbo lische daad" niet gericht is tegen de uitgeverij en boekhandel. Andere maatregelen, die zich rechtstreeks richten tegen het literatuurbeleid van de overheid zijn in voorberei ding, aldu9 de circulaire. „Er bestaat voor de Nederlandse BRUSSEL. In Brussel is in de nacht van maandag op dinsdag een grote juwelendiefstal gepleegd. Bij een inbraak in een juwelierszaak werden ruim 1000 gouden ringen, 600 armbandhorloges en talrijke sierrad engestolen, die volgens de eigenaar een waarde vertegenwoor digen van meer dan drie miljoen Belgische frank (ruim 210.000 gul den). verzoek ontvangen om te j:.L'Ole- ren cf een bepaalde speler welke niet op het ruilformulier voorkwam en toch had meegespeeld, wel ge,- rechtigd was om aan een wedstrijd deel te nemen. Om de naam van zo'n speler vast te kunnen stellen, moesten dan in de meeste gevallen een aantal spelers te hulp worden geroepen om de knoeierijen te ont dekken maar dat laatste is zeker geen ideale manier om achter de waarheid te komen. Wc kunnen ons daarom levendig voorstellen dat de heer N. J. Schults die zo zeer betrokken is bij de ruilformulieren langzamerhand 'n vurige voorstander is geworden van het plan tot invoering van identi teitskaarten bij korfbalwedstrijden op Schouwen-Duiveland. Zoals vrij algemeen bekend is. heeft de grote voetbalorganisatie al jaren geleden identiteitskaarten verplicht gesteld voor het deelnemen aan wedstrijden welke voorzien dienen te zijn van een goede pasfoto en handtekening van de betrokken speler. Als punt 7 op de agenda van de te houden na jaarsvergadering van de S.D.K.B. prijkt dus de kwestie „Identiteits kaarten voor spelers. Administratieve rompslomp Wanneer de S.D.K.B. inderdaad tot invoering van de beoogde identi teitskaarten zou overgaan, betekent dit tevens dat de eilandelijke korf balbond vooruit loopt in de rij van regionale korfbalbonden. Het is na melijk zo, dat van alle korfbalbon den in Nederland alleen de R.K.B. (Rotterdamse Korfbal Bond) de iden titeitskaart kent en verplicht stelt voor leden welke aan korfbalwed strijden deelnemen. Of dit in Rot terdam en naaste omgeving goed be valt? Dat hebben we gevraagd aan de heer H. M. van Driel. sekretaris- penningmeester van de Koninklijke Nederlandse Korfbal Bond te Rot terdam, die weet wat formulieren zijn en er dagelijks honderden bin nen krijgt. „Persoonlijk ben ik er tegen", zo zeide de heer Van Driel ons, „want de administratieve romp slomp moet men zeker niét gering achten. Dat neemt echter niet weg, dat het invoeren van identiteitskaar ten een uitstekend middel is om de knoeierijen te bestrijden maar men mag hier echter ook weer niet uit afleiden dat het systeem van iden titeitskaarten helemaal waterdicht is". De heer Van Driel noemde nog een praktijkgeval hoe men het bij de Haagse Korfbal Bond doet. Daar worden van tijd tot tijd steekproeven genomen door bondsfunktionarissen. Deze mensen dringen tijdens de rust de kleedkamers binnen en roepen dan aan de hand van de ingevulde formulieren de namen van de spe lers af en deze methode voldoet vrij goed, aldus de K.N.K.B.-sekretaris. DAMASCUS. Syrië heeft de bur gerlijke verdediging in staat van alarm gesteld en „alle vrijwilligers" opgeroepen in geval van nood bij het huilen van sirenes zich onmid dellijk op hun posten te melden. Schrijvers hoos op literatuurbeleid van de overheid letteren een maatschappelijke nood toestand. Mede door het beperkte taalgebied is de Nederlandse schrij ver over 't algemeen niet in staat van zijn pen te leven. Hij is ge dwongen allerlei werkzaamheden te verrichten die met zijn vak niet of slechts zijdelings te maken hebben. Zijn creatieve arbeid lijdt hieronder en wordt hem dikwijls onmogelijk gemaakt", zo wordt in de circulaire gesteld. „Blijkens haar subsidiepolitiek heeft de overheid voor deze onaan vaardbare situatie weinig begrip. NEW YORK. De politieke com missie van de algemene vergadering der V.N. heeft een resolutie over het onderzoek van de ruimte goed gekeurd, die was ingediend door de V.S., Rusland, Engeland,. Frankrijk en nog 20 landen. SAINT PAUL. De Amerikaanse minister van landbouw, Orville Freeman, heeft op een landbouw- congres in Shint Paul (Minnesota) verklaard, „ernstig bezorgd" te zijn over de neiging van de Europese gemeenschappelijke markt tot het aanvaarden van een „sterk protec tionistische politiek. ROTTERDAM, ïl-12. En kele dagen geleden is de vol wassen vrouwtjes-gorilla So phie in de Rotterdamse dier gaarde Blijdorp kennelijk met het verkeerde been uit bed gestapt. Oppasser J. Karsbergen ver telde dat hij, terwijl hij het ontbijt voor de apen aan het klaarmaken was, een geluid hoorde of er een granaat ont plofte. Het bleek dat Sophie kans had gezien een dikke ijzeren strip van de plank, die voor de luiken van het bui tenverblijf is aangebracht, los te peuteren en daarmee vrolijk bezig was de t.l.-buizen bo ven de kooi kapot te slaan. In korte tijd sneuvelden 8 t.l.- buizen. Toen werd het stuk ijzer gebruikt als koevoet, eerst om de 8 meter lange plank, waar de strip af kwam, grondig te slopen, daarna bij een poging de tralies aan de achterkant van de kooi te ont zetten. Op dat moment wist de oppasser Karsbergen met behulp van de brandslang het stuk ijzer te bemachtigen en even later zat Sophie in de buitenkooi. Personeel van de technische dienst begon de chaos op te ruimen. Dat verg de 3 uur. Toen kon de me-ns- aap weer „thuis" komen, zeer verbaasd dat er niets meer te vernielen viel. diep vries groente Een ogenblik aarzelt Aram, dan geeft hij een der kolonisten het bevel de gedode Osage in de huifkar te tillen. „Rijden, snel hier vandaan!" roept hij de wagenmenners toe. Terwijl de karavaan voortboldert door hei rotsachtige dal, sluipt Wanata' stiel en geluidloos door de struiken naar de rots wand. Met de behendigheid, die slechts de geboren woudloper eigen is, begint hij de steile helling te beklimmen. Het haast lood recht oprijzende gesteente biedfc-nauwelijks enig houvast, maar smalle richels en de takken van schrale struiken, die zich in de spleten genesteld hebben, zijn voldoende .om de indiaan tot steunpunt te dienen. Boven op het plateau staat de eenzame ge stalte van Mahaskah, de Sioux. Het opper hoofd heeft zijn mannen weggestuurd en staart met een tevreden glimlach de ver dwijnende karavaan na. „Mahaskah!" klinkt achter hem de snij dende stem van Wnnalo. Met een kreet van verrassing draait de Sioux zich om is NU betaalbaar voor ieders beurs! Vergelijk! U maar: Spinazie 600 gr. 1,10 Spinazie 455 gr. 0,86 Sprrciebonen 500 gr. 1,— Soepgroenten 100 gr. 0,34 Tuinbonen 285 gr. 1,15 Boerenkool 500 gr. 0,80 zó gaar en bijzonder lekker Doperwten, zéér fijn tijdelijk van 1,70 voor 1,50 Als U onze erwtjes geproefd hebt, lust U geen andere meer! Voor een feestelijk KERSTDESSERT is een IJSTAART bij uitstek geschikt! 3,en 5,50 p. st. Wilt U ook deze vroegtijdig bestellen s.v.p. Bestelt tijdig uw jonge haantjes of braadkip Schaal kalkoen 9, Schaal konijn 6, Deze schalen bevatten alléén de vleesgedeelten, dus géén boi'stkas of koppen of tenen. In het oudste kruideniersbedrijf van Zierikzee vindt U ook een keur van feestelijke wynen! Laat U door ons voorlichten! Wij hebben voor U: Krenten Korstmix Rozijnen Cakemix Bigarreaux Cakemeel Oranje snippers Tarwebloem Sucade Patentbloem Pinda schaafsel Grein suiker Castor suiker Poedersuiker Voor zoutloze Pieten Wiener worstjes Leverpastei Soepballcn Gehakt Boterhamworst Doet uw inkopen regelmatig is één van de oudste kruide nierszaken van Nederland! U kunt dan ook onze dubbeltjes - coupons sparen. Deze dubbeltjes wor den door ons weer ingenomen voor 12^2 cent. Dat betekent dat als U 500 coupons heeft, U hiervoor f 62,50 terug krijgt Kruideniersbedrijf Poststraat 31 - Zierikzee Telefoon 2067 SINDS 1831 presenteert MON REVE PSL Mon Rèvc PSL dc ideale beugel beha voor een modieus figuur f 23.90. Zuiver ronde'cups van perlon-kantzij- en rugpan den prettig elastisch. Fraaie stik- sclgarncring. Cup (1 cn Di uw turn - ZIERIKZEE

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 6